Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 27 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie pismem z dnia 29 listopada 2024 r. (data wpływu 3 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od 15 kwietnia 2024 r. świadczy Pani usługi projektowo-rozwojowe na rzecz firmy zarejestrowanej w Polsce A. Sp. z o.o.) w zakresie tworzenia i ulepszania oprogramowania do cyfrowych narzędzi edukacyjnych. Rozwijane oprogramowanie jest własnością firmy, na rzecz której będą świadczone usługi. Usługi te będzie Pani świadczyła na podstawie umowy, w której istnieją zapisy o przekazaniu praw autorskich na wszystkich polach eksploatacji do wszystkich utworów będących wynikiem Pani usług. Dochód za te usługi będzie uzyskiwany w cyklach miesięcznych na podstawie faktury VAT na rzecz firmy.
Posiada Pani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wytwarzane oprogramowanie podlega ochronie prawnej na podstawie zapisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 1994 r., nr 24, poz. 83).
Sprzedaż wskazanych we wniosku usług i praw następuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. W ramach swojej działalności nie prowadzi Pani ksiąg rachunkowych. Prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym od 15 kwietnia 2024 r. wykazuje wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji (każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, przychody i koszty uzyskania przychodów przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, koszty o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ewidencja ta prowadzona jest w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego. Oblicza Pani wskaźnik nexus zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest podatek liniowy.
W ramach prowadzenia działalności tworzy Pani nowe rozwiązania - programy komputerowe oraz ulepsza/rozwija istniejące w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny i systematyczny, a także opracowuje koncepcje identyfikacji kierunków dalszego rozwoju oprogramowania komputerowego, wykorzystując swoją wiedzę. W ramach takiej działalności nie prowadzi Pani badań naukowych, natomiast systematycznie wykonuje prace rozwojowe według definicji Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., poprzez "używanie" dostępnej wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów.
Pani praca wymaga też często przygotowania prototypów oraz warsztatów przy wykorzystaniu nowych technologii, co wiąże się z poszerzaniem wiedzy. W ramach działalności gospodarczej opracowuje Pani zarówno nowe, jak i ulepszone produkty, które do tej pory nie występowały w praktyce gospodarczej Pani przedsiębiorstwa. Produkty te nie są innowacyjne, ponieważ istnieją już podobne narzędzia dostarczane przez inne podmioty do innych klastrów baz danych niż te, nad którymi Pani pracuje, lecz pod względem funkcjonalnym są one do siebie podobne. Opisywane oprogramowanie zostanie wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Panią w ramach prowadzonej działalności.
Obecnie pracuje Pani nad tworzeniem oprogramowania służącego jako cyfrowy odpowiednik podręczników, uzupełniający treści z programu o ćwiczenia i materiały interaktywne. Jest to narzędzie używane w szkołach średnich i zawodowych, zarówno przez nauczycieli jak i uczniów. Nauczycielom służy ponadto do monitorowania postępów uczniów, planowania nowoczesnych, interaktywnych lekcji oraz przygotowywania testów. Wszystkie funkcjonalności są bezustannie ulepszane zarówno w oparciu o nowe wymagania programowe jak i feedback otrzymywany od użytkowników oraz chęć wybicia się na tle konkurencyjnych ofert rynku.
Elementem tego programu są także innowacyjne narzędzia Al wspomagające codzienną pracę nauczycieli, szczególnie w kontekście nauki języków obcych. Takie rozwiązania nie są jeszcze oferowane na rynku, można więc je uznać za pionierskie w dziedzinie edukacji. W tym celu współpracuje Pani z międzynarodowymi podmiotami naukowymi (Uniwersytet (…) w (…) oraz Uniwersytet w (…)).
W ramach pracy nad wszystkimi wspomnianymi funkcjonalnościami prowadzi Pani m.in. badania z użytkownikami, moderuje testy projektowanych funkcjonalności, prowadzi badania jakościowe (wywiady pogłębione) z projektantami treści programowych poszczególnych przedmiotów. Zebrane wnioski podlegają procesom iteracji zgodnie z metodologią (…). Praca jest organizowana w systematycznie planowanych 2-tygodniowych sprintach, harmonogram prac jest uporządkowany i regularnie dokumentowany w systemie (…) na platformie (…), gdzie w sposób regularny monitorowane są przyjęte na każdy okres cele postępu prac.
W ramach pracy wykorzystuje Pani wiedzę z zakresu: projektowania graficznego, metod badawczych zgodnie z przyjętymi normami badań User Experience, projektuje Pani rozwiązania w specjalistycznych programach: (…), (…) oraz systematycznie przygotowuje dokumentację rozwiązań, na podstawie której programiści mogą wdrażać nowe, zaprojektowane przez Panią funkcjonalności do środowisk testowych. Środowiska testowe oprogramowania ponownie podlegają prowadzonym przez Panią testom użyteczności i po pozytywnym wyniku zostają połączone z głównym kodem programu.
Korzysta Pani z doświadczenia zdobywanego przez lata pracy w środowisku IT jako Projektantka User Experience oraz zdobytej w tym kierunku edukacji na uczelniach wyższych. Aktualnie na potrzeby prowadzonych prac bezustannie poszerza Pani swoją wiedzę o najnowsze badania z dziedziny kognitywistyki, neuroestetyki oraz badań nad percepcją.
Ze względu na opracowywanie metod Al planuje Pani poszerzenie wiedzy nt. przekazywania informacji w korze mózgowej oraz etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji.
Mając na celu dostępność narzędzi edukacyjnych na potrzeby prowadzonych prac wykorzystuje oraz bezustannie rozwija Pani wiedzę o projektowaniu dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzrokowymi, etc. Czyni to Pani poprzez uczestnictwo w specjalistycznych konferencjach oraz kursach. Wszystkie opisane działania mają charakter innowacyjności i ciągłego rozwoju. Nie są to działania rutynowe.
Wytworzone przez Panią rozwiązania podlegają ochronie prawnej praw autorskich.
Wszystkie wytworzone przeze Panią rozwiązania są odrębnymi utworami, niezależnie od fazy implementacji z kodem programu. Są one zawsze oryginalnym dziełem twórczym, gdyż są kreacją zupełnie nowych elementów rozwiązań lub procesów.
Poprzez tworzenie i ulepszanie oprogramowania ma Pani na myśli:
- projektowanie interfejsów użytkownika aplikacji webowych oraz mobilnych;
- prototypowanie, makietowanie oraz testowanie projektowanych rozwiązań;
- tworzenie i optymalizacja architektury informacji aplikacji;
- projektowanie systemu interakcji pomiędzy użytkownikiem a systemem aplikacji;
- rozwijanie istniejących rozwiązań oraz projektowanie w nich interfejsów dla nowych funkcjonalności;
- przeprowadzanie badań ilościowych i jakościowych w celu weryfikacji istniejących i planowanych rozwiązań;
- planowanie i facylitację warsztatów (…) mających na celu pogłębioną analizę problemów i poszukiwanie nowatorskich rozwiązań;
- tworzenie dokumentacji wytworzonych rozwiązań.
Wykonując usługi dla firmy zarejestrowanej w Polsce, będzie Pani zarówno projektowała nowe programy komputerowe, dodawała nowe funkcjonalności do istniejących programów oraz rozwiązywała zidentyfikowane w nich błędy.
Wskazała Pani jednocześnie, że przysługuje Pani licencja na korzystanie z produktów firmy. Umowa z kontrahentem przewiduje comiesięczne wynagrodzenie za świadczenie usług ustalane według stawki godzinowej.
Strony umowy ustaliły, że autorskie prawa majątkowe do utworów z chwilą jego przekazania Zleceniodawcy przechodzą na Zleceniodawcę. Przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje na wszystkich polach eksploatacji znanych w dniu zawarcia umowy, a w szczególności na następujących polach eksploatacji:
1.Utrwalanie, zwielokrotnianie jakąkolwiek techniką (w szczególności audiowizualną, magnetyczną, cyfrową, drukiem) niezależnie od standardu, systemu lub formatu utrwalenia;
2.Wytwarzanie dowolną techniką egzemplarzy utworów lub jakichkolwiek utworów wykorzystujących elementy utworów, w tym przedruk całości lub części utworów (przed i po wydaniu);
3.Wprowadzanie do obrotu, w tym wydanie i rozpowszechnianie we wszystkich wydaniach niezależnie od formy, standardu, systemu lub formatu, bez ograniczenia liczby egzemplarzy i w dowolnym języku;
4.Wprowadzanie do pamięci komputera, a także umieszczenie na serwerze;
5.Użyczenie lub najem utworów;
6.Przetłumaczenie na dowolne języki;
7.Utrwalenie audiowizualne i audialne dowolną techniką, w tym nagrywanie na nośnikach służących do wielokrotnego odtwarzania, w szczególności magnetycznych, optycznych lub cyfrowych;
8.Publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie, nadawanie, w tym nadawanie za pomocą wizji i/lub fonii przewodowej albo bezprzewodowej przez stację naziemną, nadanie za pośrednictwem satelity, równoczesne i integralne nadanie utworu nadawanego przez inną organizację radiową i/lub telewizyjną, nadawanie za pomocą platform cyfrowych;
9.Publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w szczególności poprzez umieszczenie w dowolnej sieci komputerowej, w tym udostępnianie "na żądanie";
10.Wykorzystanie w jakichkolwiek działaniach reklamowych lub promocyjnych;
11.Zarejestrowanie dzieła w całości lub we fragmentach jako znaku towarowego, wzoru użytkowego lub zdobniczego;
12.Interaktywne korzystanie z utworów, a w przypadku programu komputerowego:
13.Prawo do zwielokrotniania kodu źródłowego lub tłumaczenia jego formy (dekompilacja), włączając w to prawo do trwałego lub czasowego zwielokrotniania w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie, a także opracowania (tłumaczenia, przystosowania lub jakichkolwiek innych zmian), w celu wykorzystania dla celów współdziałania z programami komputerowymi lub rozwijania, wytwarzania lub wprowadzania do obrotu, rozpowszechniania, w tym użyczania, najmu, lub innych form korzystania o podobnej lub zbliżonej formie,
14.Zezwolenie na dokonywanie zmian (pracowania, przeróbki, adaptacje).
Ponadto przeniesienie praw autorskich majątkowych nie jest w żaden sposób ograniczone czasowo ani terytorialnie, a także obejmuje również przeniesienie prawa do wyłącznego wykonywania autorskich praw zależnych, w tym do korzystania i rozporządzania opracowaniami utworów.
Będzie ewidencjonowała Pani każde prawo autorskie wytworzone w danym miesiącu wraz z dochodem/przychodem oraz kosztami uzyskania przychodów. Ewidencja praw autorskich będzie prowadzona poprzez wylistowanie zmian istniejących funkcjonalności, wylistowanie nowych funkcjonalności, które Pani wytworzy lub błędów, który rozwiąże Pani w toku prowadzonych badań projektowych.
Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Panią czynności ponosi Zleceniodawca, Pani odpowiada natomiast przed Zleceniodawcą za rezultaty swoich prac. Usługi na rzecz firmy zarejestrowanej w Polsce może Pani wykonywać w dowolnym czasie oraz w dowolnym miejscu. Ze Zleceniodawcą ustala Pani zadania na najbliższy czas, ale nie uzgadnia sposobu ani czasu ich wykonania, nie działa Pani pod jego kierownictwem,a miejsce wykonywania czynności wybiera Pani sobie sama.
Odpowiada Pani za straty poniesione przez Zleceniodawców, jeśli będą one spowodowane Pani pracą.
Wniosek dotyczy dochodów powstałych od 2024 roku włącznie.
Uzupełnienie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Przez oprogramowanie rozumie Pani program komputerowy służący do cyfryzacji podręczników szkolnych, głównie na poziomie edukacji średniej (liceum, technikum).
Będzie rozwijała Pani istniejące oprogramowania, a wytwarzała nowe elementy oprogramowania, takie jak np. wykorzystanie sztucznej inteligencji we wspomaganiu nauki języków obcych, tworzenie wirtualnego asystenta sprawdzającego poprawność wymowy uczniów i sugerującego tematy w celu pogłębienia znajomości języka, elementów które pomogą nauczyć się słów w obcym języku.
Poszczególne fazy wytwarzania i rozwijania oprogramowania to:
- faza pogłębionych badań ilościowych i jakościowych;
- zbieranie wymagań od interesariuszy;
- projektowanie makiet (…);
- tworzenie prototypów interaktywnych;
- testy użyteczności prototypów z użytkownikami;
- projektowanie makiet (…) w oparciu o wyniki testów;
- implementacja deweloperska zastosowanych rozwiązań;
- testy QA zaimplementowanych rozwiązań.
Będzie uczestniczyła Pani zarówno we własnych jak i też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu lub rozwijaniu oprogramowania.
Wykonywane prace będzie świadczyła Pani na zlecenie klientów.
Prace będą realizowana w ramach systematycznej pracy w porozumieniu z zespołem deweloperskim. Część badawcza będzie realizowana z użytkownikami końcowymi (tj. uczniowie i nauczyciele), natomiast część rozwojowa będzie realizowana według zaplanowanych prac kwartalnych i systematycznie konsultowana z równoległymi zespołami badawczymi. Prace te będą się toczyć zgodnie z założonym harmonogramem.
Twórczy charakter polega na szukaniu i projektowaniu nowego rozwiązania cyfrowego, które pozwala oddać łatwość przeglądania fizycznych książek i szybkiego doboru przez nauczyciela przy użyciu cyfrowego interfejsu.
Został przeprowadzony audyt dotyczący jakości użyteczności istniejącego oprogramowania i tzw. (…) i na podstawie tego rozpoznania zaprojektowano rozwiązania, mające na celu ulepszenie istniejącego oprogramowania.
Ulepszone przez Panią oprogramowanie jest wytworzone w oparciu o (…), (…), (…), (…). Wykorzysta Pani do tego celu technologię Al, która do tej pory nie występowała w Pani praktyce gospodarczej.
Stosuje Pani metodę tzw. „blended learning", czyli oryginalność Pani rozwiązania polega na zastosowaniu innowacyjnej metody umożliwiającej korzystanie jednocześnie z podręczników cyfrowych i tradycyjnych, śledząc na bieżąco etapy nauki w obu narzędziach. Nauczyciel ma podgląd w zadania realizowane przez uczniów za pomocą cyfrowych paneli kontrolnych w czasie rzeczywistym.
Praca jest organizowana w systematycznie planowanych 2-tygodniowych sprintach, harmonogram prac jest uporządkowany i regularnie dokumentowany w systemie (…) na platformie (…), gdzie w sposób regularny monitorowane są przyjęte na każdy okres cele postępu prac. Założenia badawcze są planowane w systemach kwartalnych.
Efekty Pani pracy będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Będą przysługiwać Pani majątkowe prawa autorskie do tego oprogramowania.
Efekty Pani pracy zawsze będą utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W wyniku prac powstanie nowa wiedza, w szczególności do funkcjonalności zastosowania sztucznej inteligencji w nauce języków i sposobu wspomagania nauczycieli przez wirtualnych asystentów w czasie lekcji.
Poszczególne innowacyjne rozwiązania powstają przy wykorzystaniu (…), (…), (…), (…) oraz sztucznej inteligencji. Innowacje odróżniające tworzone przez Panią programy od już istniejących polegają na zastosowaniu sztucznej inteligencji we wspomaganiu pracy nauczycieli oraz zastosowaniu metody tzw. „blended learning” w codziennej pracy w klasie z uczniami.
Dochodem z wytworzonego (ulepszanego) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są dochody osiągnięte przez Panią z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Umowa z kontrahentem przewiduje comiesięczne wynagrodzenie za świadczenie usług ustalane według stawki godzinowej i wyłącznie z tytułu przeniesienia praw majątkowych na kontrahenta. Strony umowy ustaliły, że autorskie prawa majątkowe do utworów z chwilą jego przekazania Zleceniodawcy przechodzą na Zleceniodawcę. Przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje na wszystkich polach eksploatacji znanych w dniu zawarcia umowy.
Sposób przenoszenia praw do programów komputerowych każdorazowo będzie spełniał warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 i 53 tejże ustawy.
Zapytanie dotyczy roku podatkowego 2024 oraz lat przyszłych.
Działalność jest i będzie opodatkowana w formie podatku liniowego.
Pytanie
Czy dochody uzyskane z usług na podstawie umowy można opodatkować stawką 5%, zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
Pani zdaniem w ramach prowadzonych prac opracowuje Pani nowe lub ulepszone produkty (program komputerowy), co spełnia minimalny warunek działalności badawczo-rozwojowej. Świadczone usługi badawczo-rozwojowe w zakresie wytwarzania oprogramowania spełniają więc wymóg z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 30cb ustawy prowadzi Pani wyodrębnioną ewidencję dotyczącą prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
W związku z powyższym jest Pani zdania, że może zastosować stawkę 5% podatku dochodowego od osób fizycznych do przychodów z opisanych prac badawczo-rozwojowych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm. – publikator na dzień złożenia wniosku.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Definicja działalności badawczo-rozwojowej
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Definicja prac rozwojowych
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Opodatkowanie preferencyjną stawką podatku
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Jak stanowi art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ww. ustawy:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej.
Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Z treści wniosku wynika, że:
- tworzy Pani wymienione w opisie oprogramowania komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- wytworzone przez Panią programy komputerowe jak Pani podała stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy,
- działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest systematycznie podczas procesu wytwarzania oprogramowania,
- sposób przenoszenia praw do programu komputerowego każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.
- przenosi Pani na kontrahenta wszelkie prawa własności intelektualnej, w tym majątkowe prawa autorskie do utworów, powstałe na jego rzecz w ramach wykonywania obowiązków wynikających z umów w zamian za stosowne wynagrodzenie,
- prowadzi Pani na bieżąco od 15 kwietnia 2024 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której wyodrębnia m.in. wynagrodzenie związane z przekazaniem praw autorskich do tworzonego oprogramowania.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, uznać należy, że skoro - jak Pani podała w umowach zawartych z kontrahentem przenosi Pani na kontrahenta wszelkie prawa własności intelektualnej (majątkowe prawa autorskie do utworów) oraz na mocy umowy z kontrahentem uzyskuje Pani wynagrodzenie za przenoszenie majątkowych praw autorskich do utworów jakie wytwarza - ma Pani prawo zastosować stawkę 5% do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiąganego od 2024 r. i w latach następnych.
Zatem, przysługuje Pani prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskiwanych od 2024 r., a także przysługiwać będzie Pani prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w kolejnych latach, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny lub nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Zatem Pani stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
- zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Panią.
Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła.
Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1
Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).