Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów ze współpracy z firmą prop tradingową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 listopada 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca planuje zakup konta fundowanego do handlu na rynku (...) od firmy prop tradingowej (...). Firma ta posiada swoją siedzibę w (...).
Wnioskodawca nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej. Współpraca Wnioskodawcy z firmą prop tradingową będzie przykładem zlecenia. Zlecenie to polega na dokonywaniu przez Wnioskodawcę określonych czynności prawnych (nabyć i zbyć instrumentów finansowych) dla dającego zlecenie (firmy prop tradingowej – art. 734 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - dalej: „k.c.” - a nawet w jego interesie ekonomicznym, skoro obraca powierzonym kapitałem (art. 741 k.c.). Za to Wnioskodawca jako prop trader otrzyma wynagrodzenie w formie prowizyjnej (art. 735 k.c.). Firma ta po wypracowaniu zysku na rynku na udostępnionym przez nią kapitale dzieli się zyskiem w następujący sposób: 95% zysku ma przypadać Wnioskodawcy, a 5% zysku jest zatrzymywana przez firmę. Firma ta dokonuje comiesięcznych rozliczeń i wypłat wypracowanych sum (w przypadku osiągnięcia zysku).
Pytania
1.Czy dochody Wnioskodawcy ze współpracy z firmą prop tradingową będą stanowiły dochody z działalności wykonywanej osobiście, umowy zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”)?
2.Czy do przychodów ze współpracy z firmą prop tradingową będą mieć zastosowanie 20-procentowe koszty uzyskania przychodów?
3.Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany we własnym zakresie do obliczania i wpłacania na rachunek organu podatkowego zaliczek na podatek dochodowy?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania 1 – współpraca Wnioskodawcy z firmą prop tradingową będzie przykładem zlecenia. Zlecenie to polega na dokonywaniu przez Wnioskodawcę określonych czynności prawnych (nabyć i zbyć instrumentów finansowych) dla dającego zlecenie (firmy prop tradingowej – art. 734 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - dalej: „k.c.” - a nawet w jego interesie ekonomicznym, skoro obraca powierzonym kapitałem (art. 741 k.c.). Za to Wnioskodawca jako prop trader otrzyma wynagrodzenie w formie prowizyjnej (art. 735 k.c.). W efekcie udział prop tradera w zyskach firmy prop tradingowej powinien być traktowany jako wynagrodzenie ze zlecenia, tyle że ustalone nie ryczałtowo, a prowizyjnie. Przychody te wymienione zostały w art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 8 ustawy o PIT.
Uzupełniająco należy wskazać, iż zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
·odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
·są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
·wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Uwzględniając, że:
·to firma tradingowa określa miejsce oraz czas wykonywania usług przez Wnioskodawcę,
·firma prop tradingowa przejmuje na siebie ryzyko gospodarcze działalności Wnioskodawcy – udostępnia kapitał,
·odpowiedzialność za działania Wnioskodawcy wobec osób trzecich ponosi także firma prop tradingowa,
dochody Wnioskodawcy z pewnością nie będą stanowiły dochodów z działalności gospodarczej, a zatem będą dochodami z działalności wykonywanej osobiście.
Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania 2 – dochody Wnioskodawcy będą kwalifikowane jako umowa zlecenie, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. Do przychodów ze źródła określonego w art. 13 pkt 8 ustawy PIT będą mieć zastosowanie 20-procentowe koszty uzyskania przychodów.
Natomiast na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułów określonych w art. 13 pkt 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o PIT, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania 3 – dochody Wnioskodawcy będą kwalifikowane jako umowa zlecenie, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. Zgodnie z ustawą o PIT (art. 44 ust. 1a pkt 3 tej ustawy) podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z tytułów określonych w art. 13 pkt 8, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy o PIT.
Zgodnie z tym zasadami podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa wyżej, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania, wpłacać zaliczki miesięczne. Do uzyskanego dochodu należy stosować najniższą stawkę podatkową, tj. 12%.
Za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w odrębnym przepisie oraz zapłaconych w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Według art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Ponadto w świetle art. 5b ust. 1 ww. ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Jak wynika z treści art. 5b ust. 1 powoływanej ustawy, niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych w tym przepisie oznacza, że wykonywane czynności mogą być klasyfikowane na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako pozarolnicza działalność gospodarcza.
Z kolei, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, odrębnym od pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.
Działalność wykonywana osobiście została określona w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a:
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zatem zaliczenie przychodów do źródła „działalność wykonywana osobiście”, o której mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:
·zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,
·umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
·zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy:
Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.
W myśl art. 44 ust. 3a ww. ustawy:
Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy:
Koszty uzyskania niektórych przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Prop trading jest formą zarobkowania opartą na współpracy pomiędzy firmą tradingową a osobą fizyczną (traderem). Trader dokonując transakcji giełdowych kupna/sprzedaży korzysta z kapitału oraz infrastruktury firmy tradingowej. Trader dokonuje zatem obrotu kapitałem firmy, z którą zawarł umowę prop tradingu, generując dla niej określony zysk, natomiast sam otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie.
Konstrukcja prop tradingu zbliżona jest do regulowanej przez art. 734 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.) umowy zlecenia. Trader przyjmuje bowiem rolę zleceniobiorcy, który za wynagrodzeniem zobowiązuje się do dokonywania transakcji giełdowych.
Przepis art. 734 Kodeksu cywilnego stanowi, że:
§ 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
§ 2. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.
Ponadto, w myśl art. 735 ustawy Kodeks Cywilny:
§ 1. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.
§ 2. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.
Mając na względzie ww. cechy umowy prop tradingu uznać należy, że w przypadku, gdy umowa taka zawierana jest poza działalnością gospodarczą, to przychód powstały z tego tytułu zakwalifikować należy do źródła zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. działalności wykonywanej osobiście.
Natomiast w sytuacji, gdyby usługi wynikające z zawartych umów prop tradingu świadczone były w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to w takim przypadku przychody z prop tradingu należałoby zakwalifikować jako uzyskiwane w ramach źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak kwalifikacja do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza możliwa jest pod warunkiem, że nie będą spełnione negatywne przesłanki działalności gospodarczej, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena skutków podatkowych Pana sytuacji
W opisanej sytuacji – jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej – otrzyma Pan zlecenie od firmy prop tradingowej z siedzibą w (...). Jako prop trader otrzyma Pan wynagrodzenie w formie prowizyjnej (art. 735 k.c.).
W przedstawionym zdarzeniu przychody uzyskane z prop tradingu w związku ze zleceniem otrzymanym przez Pana jako osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej należy kwalifikować – w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jako działalność wykonywaną osobiście.
Jest Pan uprawniony do zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy.
Będzie Pan też zobowiązany w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska dochód z tytułu opisanego we wniosku zlecenia, a za grudzień – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ww. ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Oceny Pana stanowiska dokonaliśmy – zgodnie z przedmiotem wniosku – wyłącznie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).