Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy:

  • podejmowana przez Zainteresowanych działalność w zakresie projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych stanowi działalność badawczo-rozwojową - jest prawidłowe,
  • finansowane przez Zainteresowanych wynagrodzenia zatrudnionych pracowników stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem należności z tytułu wynagrodzeń pracowników za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy) - jest prawidłowe,
  • finansowane przez Zainteresowanych wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o dzieło, umów zlecenia) stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe,
  • wydatki na zakupione materiały, sprzęt i narzędzia niezbędne do produkcji urządzeń, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

30 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 30 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 26 listopada 2024 r. (wpływ 26 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan A.A.

2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan B.B.

Opis stanu faktycznego

Zainteresowani są osobami fizycznymi, posiadającymi nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zainteresowani prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w formie spółki cywilnej. Dochody Zainteresowanych z działalności gospodarczej są opodatkowane wg stawki liniowej.

Działalność jest prowadzona wyłącznie w formie spółki cywilnej D. S.C. [NIP: (…), REGON: (…)] (dalej jako: „Spółka”). Spółka jest podatnikiem VAT czynnym.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja urządzeń elektronicznych.

Informacje dotyczące projektów realizowanych przez Spółkę

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja (…).

Zainteresowani posiadają (…).

Produktami wytwarzanymi przez Spółkę są m.in.:

(…)

Czynności w ramach realizowanych przez Spółkę projektów koncentrują się, w porządku następczym, na zweryfikowaniu potrzeb odbiorców, pracach projektowych oraz procesie wdrożenia założeń projektowych (produkcji). Efektem końcowym jest gotowy produkt odpowiadający indywidualnym potrzebom klienta Zainteresowanych.

W ramach realizowanych przez Zainteresowanych projektów możliwe jest wyodrębnienie ich następujących etapów:

a)Etap wstępny - obejmuje proces pozyskiwania informacji dotyczących preferencji potencjalnych odbiorców produktów Zainteresowanych oraz oszacowanie kosztów i czasu realizacji projektu. Na podstawie uzyskanych informacji tworzone jest ogólne założenie w postaci projektu technicznego tworzonego urządzenia elektronicznego.

b)Etap projektowy - obejmuje proces szczegółowych prac nad projektem, dążący do spełnienia założeń wynikających z realizacji etapu wstępnego. Etap rozpoczyna się m.in. od określenia podstawowych założeń urządzenia, określenia jego specyfikacji, materiałów, z jakich zostanie wykonany, funkcji wyróżniających urządzenie spośród dostępnych na rynku produktów konkurencyjnych oraz pozostałych z dostępnej gamy Spółki. Szczegółowy zakres czynności obejmuje w kolejności:

  • stworzenie planów technicznych oraz wizualizacji technicznej urządzenia;
  • pozyskanie i zakup materiałów niezbędnych do stworzenia urządzenia;
  • stworzenie prototypu urządzenia,
  • wprowadzenie ewentualnych poprawek;
  • zatwierdzenie projektu urządzenia; przygotowanie rysunków technicznych.

c)Etap produkcji - obejmuje przygotowanie urządzenia elektronicznego, tj. montaż komponentów, lutowanie, łączenie poszczególnych elementów, wprowadzenie poprawek oraz przeprowadzenie ostatecznych testów.

d)Etap montażu - obejmuje montaż urządzenia u klienta w taki sposób, by spełniało ono wszystkie swoje funkcje założone w etapie wstępnym i projektowym.

Każdy z projektów realizowanych przez Zainteresowanych posiada cechę innowacyjności i jest wynikiem wiedzy projektantów zdobytej w trakcie tworzenia poprzednich rozwiązań i konsultacji - rozwój poprzez naukę. W trakcie opracowywania poszczególnych etapów produkcji projektanci na bieżąco rozwiązują problemy, spotykają się z trudnościami i problemami technicznymi, co wymaga twórczego i kreatywnego myślenia.

Istotne są umiejętności badawcze i kreatywność pracowników Zainteresowanych; realizacja każdego projektu musi być ukierunkowana na osiągnięcie jak najlepszego kompromisu w zakresie stworzenia urządzenia o zadowalającej potencjalnego odbiorcę specyfikacji i funkcjonalnościach oraz wykorzystania w procesie produkcji możliwie najbardziej optymalnej wersji komponentów, aby urządzenie było pod względem ekonomicznym przystępne dla klienta i cechowało się odpowiednim stosunkiem ceny do jakości. Podczas realizacji projektów były i są wykorzystywane różnorodne urządzenia i sprzęt, m. in. drukarki 3D, stacje załadunkowe, transportery, automaty, piece rozpływowe. Z punktu widzenia rynkowego rezultat projektu stanowi innowację produktową na rynku w skali przedsiębiorstwa.

Produkty wykonywane są na zamówienie i spełniają specyficzne indywidualne oczekiwania klientów. Każdorazowo zadaniem pracowników Zainteresowanych jest opracowanie urządzenia, które będzie ściśle dopasowane do procesów i warunków technologicznych występujących w zakładzie klienta. Zatem projektowane i wytwarzane urządzenia nie mają takich samych odpowiedników w dotychczasowej lub dalszej działalności Zainteresowanych, lecz wynikają z dokładnej analizy wymagań i warunków danej firmy. Dla Zainteresowanych realizacja projektów wymaga indywidualnego nowatorskiego, innowacyjnego podejścia, tak aby powstała wartość dodana nierealizowana we wcześniejszych projektach, choć wykorzystująca wiedzę i doświadczenie pracowników Zainteresowanych. W efekcie każde zlecenie oznacza konieczność opracowania nowych rozwiązań, które są odpowiedzią na specyficzne potrzeby technologiczne klientów.

Dla przykładu, w zakresie (...) istnieje możliwość dopasowania parametrów do indywidualnych potrzeb klienta, poprzez możliwość montażu dodatkowych elementów, jak np. czujki temperatury.

Urządzenia elektroniczne, takie jak np. (...), muszą być precyzyjnie dopasowane do warunków panujących u klienta oraz innych jego urządzeń, ponieważ stanowią one część większej instalacji. Każdy element takiej instalacji wpływa na jej ogólne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby produkty były indywidualnie dopasowywane w celu zapewnienia współpracy bez zakłóceń z pozostałymi urządzeniami klienta, zapewniając stabilność, efektywność i niezawodność całego systemu.

Zainteresowani na etapie projektowania poszczególnych urządzeń zwracają szczególną uwagę, aby pod względem specyfikacji „wyprzedzały” one produkty już dostępne na rynku i wychodziły naprzeciw oczekiwaniom odbiorców.

Koszty ponoszone przez Zainteresowanych

W związku z realizacją wyżej opisanych projektów Zainteresowani ponoszą koszty, które obejmują:

1)koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych, realizujących innowacyjne projekty,

2)składki z tytułu należności wskazanych powyżej, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Zainteresowanych jako płatnika składek,

3)koszty zakupu materiałów i surowców, części i narzędzi niezbędnych do produkcji urządzeń (np. komponenty, elementy przewodnikowe, obudowy, materiały izolacyjne, przewody i złącza, surowce przewodzące),

4)koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w toku realizacji projektów w ramach działalności badawczo-rozwojowej maszyn.

Wyżej wymienione wydatki stanowią dla Zainteresowanych koszty podatkowe w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Ponadto Zainteresowani wskazują, że:

  • prowadzą ewidencję kosztów w wyżej opisanych projektach;
  • prowadzona jest ewidencja zaangażowania pracowników pozwalająca na określenie liczby godzin danego pracownika przeznaczonych na pracę nad konkretnym projektem. W związku z powyższym, Zainteresowani są w stanie określić proporcję czasu pracy konkretnego pracownika, która pozwoli na wyodrębnienie z wynagrodzenia części odpowiadającej wykonywaniu ww. prac i zakwalifikowanie jej do kosztów kwalifikowanych;
  • opisane we wniosku środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są wykorzystywane wyłącznie w projektach o charakterze badawczo-rozwojowym.

Dostosowanie organizacyjno-prawne i rachunkowe

Dziennik prac B+R

W związku z realizowanymi projektami, Zainteresowani prowadzą dziennik prac B+R, zawierający opis projektu, daty rozpoczęcia i zakończenia, harmonogram prac wraz z imiennym przyporządkowaniem konkretnych osób do poszczególnych zadań. Dokument ten prowadzony jest w podziale na poszczególne miesiące wraz z imiennym przyporządkowaniem konkretnych osób do wyznaczonych zadań.

W ramach dziennika prac B+R prowadzona jest również ewidencja czasu pracy pracowników, umożliwiająca ustalenie dokładnego czasu pracy poszczególnych pracowników poświęconego na prace badawczo-rozwojowe oraz na ewentualne inne zadania.

Ewidencjonowanie kosztów B+R - dokumenty księgowe

Zainteresowani dokumentują fakt ponoszenia kosztów kwalifikowanych odpowiednimi dokumentami księgowymi, które są również podstawą do zapisów księgowych. Dokumenty księgowe są dodatkowo opisywane, a opis dowodów księgowych jest zgodny z zakresem informacji przyjętym w Dzienniku prac B+R (identyfikacja procesu, rodzaj kosztu, klasyfikacja podatkowa, charakter prac, czas realizacji, źródło finansowania i sposób realizacji).

Koszty kwalifikowane ewidencjonowane są przez wspólników (Zainteresowanych) w wydzielonej ewidencji kosztów B+R oraz w księdze przychodów i rozchodów.

Zainteresowani podkreślają, że:

  • nie prowadzą i nie prowadzili działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub Polskiej Strefy Inwestycji na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu,
  • podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i nie korzystają ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o PIT,
  • zamierzają odliczyć w ramach ulgi koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 26e ust. 2 i ust. 3 ustawy o PIT,
  • zamierzają dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 pkt 3 ustawy o PIT,
  • wymienione w tym wniosku składniki wynagrodzenia pracowników biorących udział w projektach będących przedmiotem tego wniosku każdorazowo stanowiły i będą stanowić w przyszłości należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • koszty te nie zostały zwrócone i nie będą zwrócone w jakiejkolwiek formie ani odliczone od podstawy opodatkowania,
  • zamierzają odliczać w ramach ulgi koszty kwalifikowane poniesione w ramach projektów już zrealizowanych w Spółce oraz koszty kwalifikowane, które Spółka poniesie w przyszłości w ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej została przez Zainteresowanych podjęta 12 marca 2009 r.

Złożony wniosek dotyczy lat podatkowych od roku 2018.

Działalność Zainteresowanych obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność Zainteresowanych nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wykonywane przez zatrudnionych przez Spółkę pracowników czynności przedstawione we wniosku:

  • miały, mają i będą miały charakter twórczy,
  • obejmowały, obejmują i będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,
  • były, są i będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność Zainteresowanych, o której mowa we wniosku ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym.

Każdy projekt realizowany przez Zainteresowanych charakteryzuje się innowacyjnością, wynikającą z wiedzy i doświadczenia zdobytego podczas wcześniejszych realizacji. Zainteresowani tworzą urządzenia, które wyprzedzają obecne standardy rynkowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponując nowe rozwiązania technologiczne. Prace nad projektami obejmują opracowanie nowych specyfikacji, tworzenie prototypów, wprowadzanie poprawek i ich testowanie. Projektanci na bieżąco rozwiązują problemy techniczne, co wymaga twórczego myślenia i zastosowania wiedzy badawczej. Każdy projekt oznacza konieczność opracowania unikalnych rozwiązań technicznych, które nie były wcześniej wykorzystywane w działalności Zainteresowanych. Na przykład, w (...) istnieje możliwość montażu dodatkowych elementów, takich jak czujniki temperatury, co wymaga innowacyjnych rozwiązań projektowych. Specyfikacje projektowanych urządzeń są opracowywane tak, aby przewyższały produkty już dostępne na rynku, co świadczy o twórczym i innowacyjnym podejściu do projektowania.

Efektem prac wskazanych we wniosku są nowe urządzenia elektroniczne o innowacyjnych rozwiązaniach technicznych, które spełniają specyficzne potrzeby klientów. Każdy projekt skutkuje stworzeniem urządzenia, które nie ma odpowiednika w dotychczasowej działalności Zainteresowanych. Nowe zastosowania wynikające z realizacji poszczególnych projektów przejawiają się w opracowywaniu urządzeń dostosowanych do specyficznych potrzeb klientów oraz do nowych warunków rynkowych i technologicznych.

Każdy produkt oferowany przez Spółkę jest nowy i posiada cechy świadczące o jego innowacyjności. Dla przykładu:

  • Od 2018 r. powstało 15 nowych urządzeń (…) i każde z nich było innowacyjne. Znaczna część z nich podlegała późniejszej modernizacji - poprzez otrzymywanie nowych funkcji, co przełożyło się na poprawę obsługi standardu (…), wprowadzone zostały dodatkowe algorytmy pracy urządzeń. Poprawki konstrukcyjne znacząco poprawiły niezawodność urządzeń. Efektem modernizacji były kolejne, nowe wersje produktu.
  • Zainteresowani zajmują się tworzeniem ładowarek biurowych, m.in. do telefonów - które to np. montowane są w stołach, sprzętów akumulatorowych o wyższej mocy. W ramach działalności tworzone były modele o wyższej mocy, w tym usb-c.
  • Spółka stworzyła serwer www do układów pomiarowych (...). Serwer został następnie całkowicie przebudowany, a jego druga wersja została stworzona do celów zwiększenia wydajności, pamięci, procesorów. Zainteresowani zmodernizowali kilka kolejnych układów, w tym np. amperomierz, moduł wyświetlacza, zużycia energii.

Każdy projekt jest unikalny, ponieważ uwzględnia specyficzne warunki technologiczne oraz wymagania klientów, takie jak charakterystyka pracy urządzeń w istniejących instalacjach, czy szczególne potrzeby techniczne (np. nietypowe napięcia zasilania, dodatkowe funkcje kontrolne).

W przeciwieństwie do produktów seryjnych dostępnych na rynku, urządzenia projektowane przez Zainteresowanych powstają na indywidualne zamówienie i są ściśle dopasowane do określonego środowiska pracy.

Cele realizacji prac związanych z projektami koncentrują się na dostosowaniu produktów do zmieniających się potrzeb rynku oraz indywidualnych wymagań klientów. Zainteresowani stawiają sobie za cel tworzenie urządzeń, które będą charakteryzowały się wysoką jakością, niezawodnością oraz innowacyjnością, spełniając jednocześnie oczekiwania dotyczące funkcjonalności i efektywności.

Istotnym celem jest także zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku poprzez opracowanie nowych rozwiązań technologicznych, które wyróżniają się na tle dotychczasowych produktów dostępnych na rynku. Ważnym aspektem jest również rozwój wewnętrznych umiejętności pracowników, którzy w trakcie realizacji projektów doskonalą swoje kompetencje w zakresie projektowania, produkcji oraz testowania nowych urządzeń elektronicznych.

W ramach realizacji poszczególnych projektów udało się osiągnąć cele związane z tworzeniem innowacyjnych urządzeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów oraz poszerzaniem oferty produktowej. Projekty zostały zrealizowane dzięki zaangażowaniu wysoko wykwalifikowanego zespołu pracowników, w skład którego wchodzili specjaliści z zakresu projektowania, produkcji, testowania oraz wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Zespół ten korzystał z doświadczenia zdobytego w poprzednich projektach, co pozwoliło na efektywne rozwiązanie napotkanych trudności i opracowanie nowych koncepcji.

W zakresie zasobów rzeczowych, projekty zostały wsparte przez nowoczesny (...) ze specjalistycznym sprzętem, w tym drukarką 3D, który umożliwił precyzyjne i efektywne wykonanie prototypów oraz produkcję finalnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii produkcyjnych, możliwe było szybkie wprowadzenie poprawek i testów, co przyczyniło się do usprawnienia procesów produkcyjnych i zapewnienia wysokiej jakości produktów.

Zasoby finansowe zostały odpowiednio zaplanowane i wykorzystane na zakup niezbędnych materiałów, surowców, komponentów, a także na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników i innych kosztów operacyjnych związanych z realizacją projektów.

Spółka opracowała następujące nowe urządzenia:

- (…)

Przed rozpoczęciem prac związanych z poszczególnymi projektami, wspólnicy oraz pracownicy Spółki dysponowali zasobem wiedzy i doświadczenia zdobytego w ramach wcześniejszych realizacji. Ponadto zespół projektowy posiadał wiedzę technologiczną i praktyczną dotyczącą projektowania, produkcji i testowania urządzeń elektronicznych, w tym (...) oraz innych elementów elektronicznych. Wiedza ta obejmowała zarówno umiejętności inżynierskie związane z obwodami elektronicznymi, jak i umiejętności programistyczne do zarządzania oprogramowaniem urządzeń.

W ramach prowadzonych prac związanych z poszczególnymi projektami, zespół projektowy wykorzystywał oraz rozwinął różnorodne rodzaje wiedzy i umiejętności, które były kluczowe dla realizacji innowacyjnych produktów. Przede wszystkim, członkowie zespołu posiadali zaawansowaną wiedzę z zakresu elektroniki, inżynierii urządzeń elektronicznych, programowania, a także specjalistycznych dziedzin takich jak projektowanie układów zasilania czy systemów kontrolnopomiarowych.

W trakcie realizacji projektów, zespół projektowy poszerzył swoje umiejętności w zakresie projektowania i wdrażania rozwiązań technologicznych, które musiały być precyzyjnie dopasowane do specyficznych potrzeb klientów oraz warunków technologicznych ich zakładów. Rozwój dotyczył także umiejętności związanych z optymalizacją procesów produkcyjnych, rozwiązywaniem problemów technicznych oraz wdrażaniem nowych technologii. Dodatkowo, członkowie zespołu zdobyli doświadczenie w pracy z nowoczesnymi narzędziami, takimi jak drukarki 3D, co pozwoliło na udoskonalenie procesów projektowania, produkcji i testowania urządzeń.

Ważnym elementem było także rozwijanie zdolności w zakresie pracy zespołowej i komunikacji, co pozwoliło na skuteczne łączenie różnych kompetencji i doświadczeń, a także na rozwiązywanie trudności pojawiających się na poszczególnych etapach realizacji projektów.

W trakcie realizacji projektów, zespół projektowy wykorzystywał wiedzę techniczną z zakresu elektroniki, automatyki i projektowania układów zasilania. Wiedza ta była podstawą do tworzenia koncepcji technicznych, projektowania układów oraz produkcji urządzeń.

W ramach prac zespół projektowy połączył istniejącą wiedzę z różnych dziedzin, takich jak elektronika, automatyka, programowanie oraz projektowanie układów zasilania. Efektem tego połączenia było stworzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak dostosowane do specyficznych potrzeb klientów urządzenia elektroniczne o lepszej funkcjonalności i wydajności. Kształtowanie tej wiedzy pozwoliło również na opracowanie nowych technologii produkcji, np. wykorzystanie druku 3D do prototypowania, co przyspieszyło proces tworzenia urządzeń oraz zwiększyło ich precyzję.

Prace miały na celu zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, szczególnie w zakresie projektowania i produkcji nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Zespół rozwijał umiejętności w obszarze projektowania układów zasilania, automatyki, a także programowania.

Ponadto, zdobyta wiedza obejmowała nowe technologie produkcji, takie jak wykorzystanie druku 3D do tworzenia prototypów, a także zaawansowane techniki montażu i testowania urządzeń elektronicznych.

Zespół zdobył również doświadczenie w dostosowywaniu produktów do specyficznych potrzeb klientów, co pozwoliło na bardziej efektywne zarządzanie procesami projektowymi i produkcyjnymi.

Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności miało bezpośredni wpływ na opracowanie nowych produktów oraz wprowadzanie istotnych i znaczących ulepszeń do istniejących procesów. Zespół projektowy wykorzystał zdobytą wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii elektronicznych, co pozwoliło na stworzenie bardziej zaawansowanych, precyzyjnie dopasowanych urządzeń elektronicznych, takich jak (...). Dzięki nowym umiejętnościom w obszarze projektowania układów elektronicznych oraz wprowadzeniu innowacyjnych metod produkcji, takich jak druk 3D, udało się opracować bardziej efektywne rozwiązania, które lepiej odpowiadają potrzebom klientów. Z kolei procesy produkcyjne zostały zoptymalizowane, co wpłynęło na zwiększenie efektywności i jakości produkcji.

Prace związane z poszczególnymi projektami były ukierunkowane na tworzenie nowych produktów. Były to prace rozwojowe, mające na celu udoskonalenie istniejących technologii i dostosowanie produktów do specyficznych potrzeb klientów. Zespół projektowy koncentrował się na rozwijaniu istniejącej wiedzy, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz wdrażaniu nowych rozwiązań, które miały na celu poprawę funkcjonalności, efektywności oraz jakości produkowanych urządzeń. Dzięki tym pracom udało się wprowadzić innowacje produktowe, które różniły się od wcześniej stosowanych rozwiązań na rynku.

Zainteresowani w trakcie działalności sformułowali m.in. następujące innowacyjne idee i rozwiązania:

  • funkcja monitorowania zużycia energii przez serwer - w kierunku energooszczędności,
  • urządzenia: (…), (…).

Koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Zainteresowanych, w tym przez odpisy amortyzacyjne.

Prace nad poszczególnymi projektami realizowane są zgodnie z określonym planem i harmonogramem. Każdy projekt jest podzielony na etapy, które są szczegółowo zaplanowane w odniesieniu do czasu oraz zasobów niezbędnych do ich realizacji. Zespół projektowy określa terminy realizacji poszczególnych działań, takich jak etap wstępny, projektowy, produkcyjny, montażu, a także testów. Prace są na bieżąco monitorowane, a postępy w realizacji projektów są oceniane, aby zapewnić, że cele są realizowane zgodnie z założonymi terminami i wymaganiami. Przestrzeganie harmonogramu pozwala na efektywne zarządzanie zasobami i terminową realizację innowacyjnych rozwiązań.

W celu prowadzenia poszczególnych prac opisanych we wniosku, opracowane zostały szczegółowe harmonogramy dla każdego etapu realizacji projektów. Harmonogramy te uwzględniają konkretne okresy realizacji prac oraz wyznaczają kluczowe etapy opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W harmonogramach określono dokładne terminy realizacji poszczególnych zadań, jak również wyznaczone punkty kontrolne, które pozwalają na monitorowanie postępu prac. Harmonogramy uwzględniają również alokację zasobów ludzkich na każdym etapie projektu.

Wszystkie opracowane harmonogramy zostały zrealizowane zgodnie z założonymi terminami i etapami projektu. Każdy z etapów prac był dokładnie zaplanowany, a jego realizacja wiązała się z osiągnięciem konkretnych efektów. W razie potrzeby harmonogramy były dostosowywane i zmieniane, aby uwzględnić ewentualne zmiany w zakresie prac lub nieprzewidziane okoliczności, co pozwalało na ciągłość realizacji projektów zgodnie z celami.

Zainteresowani, ani Spółka nie posiadają statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 z późn. zm.).

Zainteresowani są mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2018, poz. 646, z późn. zm.).

Zainteresowani nie korzystają i nie będą korzystać ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w okresie, którego dotyczy wniosek.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych) i pracowników Spółki w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Zainteresowanych.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych) i pracowników Spółki w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych) i pracowników Spółki w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić czynności testowania produktu/produktów.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych) i pracowników Spółki w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić czynności o charakterze wykonania badań produktu/produktów.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych) w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić czynności oceny produktu/produktów.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych) w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac, które Zainteresowani uważają za prace badawczo-rozwojowe w ramach danego Projektu.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych) w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić czynności serwisowych.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych) w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić czynności promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w działalności Zainteresowanych.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych)w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac, które Wnioskodawca uważa za prace badawczo-rozwojowe.

Wszystkie czynności wykonywane przez wspólników (Zainteresowanych ) w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić innych prac spoza prac B+R.

Koszty działalności badawczo-rozwojowej są i będą wyodrębniane w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Koszty realizacji prac noszących znamiona badawczo-rozwojowych są i będą ponoszone ze środków własnych wspólników (Zainteresowanych).

Zainteresowani nie otrzymali, nie otrzymują i nie będą otrzymywać zwrotu w całości lub części, kosztów prac prowadzonych w ramach działalności opisanej we wniosku – w jakiejkolwiek formie, w tym również dofinansowania.

Poniesione na działalność badawczo-rozwojową wydatki opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Zainteresowani planują odliczyć od podstawy opodatkowania na podstawie art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.

Wszystkie prace uznawane w Spółce za badawczo-rozwojowe, w odniesieniu do osiągniętych lub planowanych efektów, są zaprojektowane w taki sposób, aby wyniki mogły być powtórzone.

Działalność Zainteresowanych jest oparta na procesach, które można łatwo odtworzyć, co pozwala na osiąganie tych samych rezultatów w przyszłości. Każdy etap projektów jest starannie zapisywany i dokumentowany, co zapewnia możliwość ich powtórzenia oraz zachowania wysokiej jakości i spójności w realizowanych pracach.

Urządzenia odróżniają się od dotychczas funkcjonujących w praktyce Zainteresowanych. Dla przykładu Spółka tworzy urządzenia (…) od roku 2018, wcześniej ich nie produkowała.

Efekty prac wspólników (Zainteresowanych) i ich pracowników w zakresie tworzenia projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych zawsze są i będą kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej produktu.

Efekty prac wspólników (Zainteresowanych ) i ich pracowników w zakresie tworzenia projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.

Efekty prac wspólników (Zainteresowanych ) i ich pracowników w zakresie tworzenia projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych nie są i nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów.

Spółka zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia zatrudnionych pracowników, którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi, ponoszonymi zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy oraz wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, które wspólnicy będą zobowiązani dokonywać, a także składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części, w jakiej są one finansowane przez wspólników jako płatników - w tej części, w jakiej czas przeznaczony przez poszczególnych pracowników na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego pracownika w danym miesiącu.

W skład należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, które Zainteresowani zamierzają odliczać/odliczają w ramach ulgi badawczo-rozwojowej wchodzą również wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu, choroby lub innej nieobecności w pracy, itp.

Wszystkie wydatki, o których mowa we wniosku, ponoszone przez Zainteresowanych, związane z zatrudnieniem pracowników na podstawie umowy zlecenia/o dzieło, mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowani zamierzają zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wydatki na poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zakup każdego z nabytych materiałów i surowców wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych został prawidłowo udokumentowany, odpowiednio fakturą zakupu, protokołem bądź ewidencją.

Wszystkie nabywane materiały, surowce i narzędzia w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych były bezpośrednio wykorzystywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Zainteresowani dokonują odpisów amortyzacyjnych od następujących środków trwałych:

  • linii produkcyjnej do montażu automatycznego SMD,
  • narzędzi,
  • komputerów,
  • licencji,
  • narzędzi do obróbki mechanicznej,
  • oprogramowania.

Zainteresowani nie zamierzają zaliczać do kosztów kwalifikowanych fizycznych odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W latach następnych działalność gospodarcza będzie prowadzona przez Zainteresowanych na dotychczasowych zasadach.

Pytanie oznaczone we wniosku nr 2 dotyczy wynagrodzeń pracowników.

Pytanie oznaczone we wniosku nr 3 dotyczy wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o dzieło, umów zlecenia).

Zainteresowani nie otrzymali, nie otrzymują i nie będą otrzymywać zwrotu, w całości lub części, kosztów prac prowadzonych w ramach działalności opisanej we wniosku w jakiejkolwiek formie.

Pytania

1)Czy podejmowana przez Zainteresowanych działalność w zakresie projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 26e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 5a pkt 38-40 tej ustawy w zw. z art. 4. ust. 2 oraz 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.?

2)Czy finansowane przez Zainteresowanych wynagrodzenia zatrudnionych pracowników, którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi, ponoszonymi zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy, oraz wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, które Zainteresowani będą zobowiązani dokonywać, a także składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części, w jakiej są one finansowane przez Zainteresowanych jako płatników stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu?

3)Czy finansowane przez Zainteresowanych wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o dzieło, umów zlecenia), którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, obejmujące również sfinansowane przez płatników składki z tytułu tych należności, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o PIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu?

4)Czy opisane w stanie faktycznym finansowane przez Zainteresowanych wydatki na zakupione materiały, sprzęt, narzędzia niezbędne do produkcji urządzeń, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT?

5)Czy opisane w stanie faktycznym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 3 ustawy o PIT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania oznaczone we wniosku Nr 1, 3, 4, 5 oraz pytanie Nr 2 w zakresie uznania kosztów pracowniczych za koszty kwalifikowane (z wyjątkiem należności z tytułu wynagrodzeń pracowników za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy). W zakresie pytania oznaczonego Nr 2 w części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego pracownikom wynagrodzenia za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stanowisko Państwa w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Zainteresowanych, podejmowana działalność w zakresie w zakresie projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 26e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 5a pkt 38-40 tej ustawy w zw. z art. 4. ust. 2 oraz 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

  • badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  • badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl natomiast art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2022. poz. 574 t. j. z dnia 3 marca 2022 r.) (dalej jako ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce), badania naukowe są działalnością obejmującą:

  • badania podstawowe, rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  • badania aplikacyjne, rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywana nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie natomiast do treści art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Ponadto, w myśl art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywane dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do utrwalonej linii interpretacyjnej organów podatkowych, działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W zidentyfikowaniu działalności B+R pomocne jest odniesienie się do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787/9788388718977-pl). Według niego, działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna oraz możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, zdaniem Zainteresowanych przedsiębiorstwo te kryteria spełnia:

1)Nowatorskość i twórczość: charakter działalności prowadzonej przez Spółkę wskazuje na jej twórczość - zarówno pod kątem przebiegu procesu wykonywania prac, jak i ich efektów. Tworzone przez Spółkę urządzenia spełniają specyficzne indywidualne oczekiwania klientów m.in. w zakresie maksymalizacji sprawności energetycznej. Każdorazowo zadaniem pracowników Wnioskodawców jest opracowanie zamysłu i projektu produktu, który będzie ściśle dopasowany do procesów i warunków technologicznych ukształtowanych przez potrzeby konkretnego rynku właściwego. Realizacja projektów wymaga od Wnioskodawców podejścia indywidualnego, nowatorskiego i innowacyjnego, tak aby powstała wartość dodana w stosunku do dostępnych na rynku produktów konkurencyjnych. W tym miejscu, w oparciu o objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX, podkreślić należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość w działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań u podatnika już funkcjonujących.

2)Nieprzewidywalność: z punktu widzenia rynkowego, rezultat projektu stanowi innowację produktową - tworzone urządzenia są za każdym razem nowością na rynku, obejmują nowe i ulepszone rozwiązania. Zainteresowani rozwijają specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które są następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów. Sam proces realizacji danych projektów, pomimo korzystania z istniejących metod, nierzadko powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania lub znaczną modyfikację koncepcji już istniejących. Wobec tego w procesie kreowania i projektowania urządzeń nie ma przewidywalności, bowiem wytwarzanie czegoś wcześniej niewystępującego w danym środowisku wiąże się z niepewnością efektu końcowego oraz ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, mających wpływ na proces wytwórczy, które Zainteresowani muszą przezwyciężać.

3)Metodyczność: w ramach realizacji projektu opracowanie całej koncepcji i projektu technicznego, zastosowanie specyficznych i innowacyjnych rozwiązań leży po stronie pracowników Zainteresowanych. Pracownicy są odpowiedzialni za przygotowanie założeń projektu, kontrolę, testy, montaż prototypu oraz docelowych urządzeń. Planowane przez pracowników rozwiązania są wdrażane w sposób metodyczny, przy wykorzystaniu odpowiedniej dokumentacji. Dodatkowo, każdy z pracowników zobowiązany jest do wykonywania prac zgodnie z harmonogramem wynikającym z dziennika B+R. Każdy projekt ma harmonogram prac projektowych, pracownicy mają określone zadania do wykonania. Zatem, co do zasady, projekty Zainteresowanych są zaplanowane zarówno od strony organizacji pracy jak i od strony czasu i kosztów jej realizacji. Wobec powyższego można stwierdzić, że prace projektowe były, są i będą prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur.

4)Możliwość przeniesienia lub odtworzenia: dokumentacja prowadzonych prac umożliwia późniejsze odtworzenie i zwielokrotnienie nowych bądź ulepszonych rozwiązań. Jest to dla Zainteresowanych istotne nie tylko ze względu na chęć skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, ale również z powodu planowania dalszych inwestycji. Odpowiednia dokumentacja ułatwi prace organizacyjne przy podejmowaniu kolejnych prac, mających na celu rozwinięcie procesu produkcyjnego oraz oferty przedsiębiorstwa. Zainteresowani dążą do tego, aby wytworzone rozwiązania mogły być przez nich odtwarzane i wykorzystywane również w późniejszym czasie. Jest to skutek nieustannej potrzeby udoskonalania rozwiązań stosowanych w przedsiębiorstwie, wynikającej z uwarunkowania rynku oraz konieczności pozostawania konkurencyjnym. Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Zainteresowanych podejmowana działalność w zakresie projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 26e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 5a pkt 38-40 tej ustawy w zw. z art. 4. ust. 2 oraz 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.

Ad. 2

Zdaniem Zainteresowanych, finansowane przez Zainteresowanych wynagrodzenia zatrudnionych pracowników, którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi, ponoszonymi zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy oraz wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, które Zainteresowani będą zobowiązani dokonywać, a także składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części, w jakiej są one finansowane przez Zainteresowanych jako płatników stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, obejmują „wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”.

Wskazać należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Natomiast użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Wymienione w stanie faktycznym świadczenia stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Ponadto, z tytułu powyższych należności Zainteresowani ponoszą ciężar składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez wspólników jako płatników.

W związku z powyższym, koszty uzyskania przychodu w postaci wynagrodzenia zatrudnionych pracowników, którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi, ponoszonymi zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy oraz wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, które wspólnicy będą zobowiązany dokonywać, a także składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części, w jakiej są one finansowane przez wspólników jako płatników, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT w tej części, w jakiej czas przeznaczony przez poszczególnych pracowników na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego pracownika w danym miesiącu.

Koszty kwalifikowane w zakresie kosztów pracowniczych Zainteresowani wyodrębniają na podstawie zaangażowania pracowników w pracach B+R w ramach dziennikach prac B+R. W efekcie, Zainteresowani są w stanie ustalić część, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektów B+R, będących przedmiotem niniejszej interpretacji, pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, co z kolei pozwala określić, jaka część wynagrodzenia pracowników stanowi poniesione przez Zainteresowanych koszty kwalifikowane.

Koszty wszystkich pracowników wymienionych w stanie faktycznym, którzy są angażowani do prac projektowych, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Każdorazowo ich wiedza i doświadczenie przyczyniają się do powstania nowej maszyny. Ponadto, wykonywane przez wszystkich wymienionych w opisie stanu faktycznego pracowników czynności, każdorazowo przyczyniają się do wyeliminowania niepewności technicznej w zakresie funkcjonowania nowych maszyn.

Zaprezentowane przez Zainteresowanych stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 23 kwietnia 2021 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.594.2020.4.IM), w której organ nie kwestionował możliwości rozliczenia w ramach kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową oraz należnych w tym zakresie składek na ubezpieczenie społeczne. W szczególności Organ uznał za koszty kwalifikowane koszty wynagrodzeń obejmujące:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
  • premie, np. uznaniowe uzależnione od wyników danego pracownika,
  • bonusy i nagrody,
  • świadczenia „okołopłacowe”, np. pakiety medyczne, ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony i karty podarunkowe,
  • koszty szkoleń i innych świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez Wnioskodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 Ustawy o PIT,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
  • koszty składek z tytułu powyższych należności, w części finansowanej przez Wnioskodawców jako płatników składek.

W odniesieniu do przychodów pracownika związanych z usprawiedliwioną nieobecnością, jak np. wynagrodzenia chorobowe i urlopowe, Zainteresowani wskazują, że ich zdaniem one również powinny być one traktowane jako składniki kosztu wynagrodzenia kwalifikowanego do ulgi B+R, w takiej części, w jakiej do ich poniesienia, pracodawca jest zobowiązany na podstawie odrębnych przepisów oraz przy zachowaniu wszystkich pozostałych wymogów nakładanych na podatnika. Stanowisko takie potwierdza Interpretacja Ogólna Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, w której Minister wskazał: „Należy się zgodzić ze stwierdzeniem prezentowanym w orzecznictwie, że zarówno czas urlopu jak i czas zwolnienia chorobowego, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, nie są bezpośrednim czasem wykonywania pracy, ale są czasem zatrudnienia pracownika, za który to czas przysługują pracownikowi należności wynikające z zatrudnienia, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane, czy to z wypłatą wynagrodzenia, czy z odprowadzaniem składek z tytułu zatrudnienia. W świetle powyższego nie ma zatem podstaw prawnych do wyłączenia z katalogu kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej należności poniesionych przez pracodawcę, stanowiących, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, przychód pracownika realizującego działalność badawczo-rozwojową, a uzyskanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu usprawiedliwionej nieobecności”.

Ad. 3

Zdaniem Zainteresowanych, finansowane przez Zainteresowanych wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o dzieło, umów zlecenia), którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, obejmujące również sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o PIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o PIT, do kosztów kwalifikowanych zalicza się również wydatki na poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Art. 13 pkt 8 lit. a i c. ustawy o PIT odnosi się do wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło.

Tym samym do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R można zaliczyć koszty wynagrodzeń osób współpracujących z Zainteresowanymi na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło oraz koszty składek na ubezpieczenia społeczne od tych należności w części finansowanej przez Zainteresowanych jako płatnika w części. Koszty te mogą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Ad. 4

Zdaniem Zainteresowanych, opisane w stanie faktycznym finansowane przez Zainteresowanych wydatki na zakupione produkty, sprzęt, narzędzia niezbędne do uruchomienia produkcji urządzeń elektronicznych, w odpowiedniej proporcji według zaangażowania ich do prac badawczo-rozwojowych, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.

W związku z prowadzeniem badań oraz prac opisanych w stanie faktycznym, Zainteresowani ponoszą i będzie ponosić koszty związane z koniecznością zakupu różnych sprzętów lub materiałów czy wyposażenia.

Zdaniem Zainteresowanych, mają oni prawo zaliczyć te wydatki do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców za koszty kwalifikowane jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W przepisach ustaw podatkowych nie znajdziemy definicji użytych w ww. przepisie wyrażeń „materiały” i „surowce”.

Odnośnie zaś do pojęcia „materiałów” należy, zdaniem Zainteresowanych, oprzeć się na definicji zamieszczonej w ustawie z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (t. j. Dz.U. 2023 poz. 120). W myśl art. 3 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, materiały to „składniki majątku zużywane na własne potrzeby”. W piśmiennictwie wskazuje się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług, czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej”.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 stycznia 2023 r. (0115-KDIT3.4011.775.2022.2.PS): „Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z poczynionymi powyżej uwagami pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie. Innymi słowy kosztami kwalifikowanymi będą wydatki na surowce i materiały, bez których niemożliwe byłoby nie tylko wytworzenie jakichś prototypów, prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach prac badawczo – rozwojowych, ale również bez których niemożliwym byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej”.

Tym samym, skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu (z uwagi na brak odpowiednich narzędzi, oprzyrządowania potrzebnego do tworzenia projektów urządzeń a także surowców i części, przy użyciu których Zainteresowani tworzą prototyp i projektuje docelowe urządzenie), to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową. W konsekwencji, w ocenie Zainteresowanych, opisane w stanie faktycznym finansowane przez Przedsiębiorcę wydatki na materiały i surowce, stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.

Ad. 5

Zdaniem Zainteresowanych, opisane w stanie faktycznym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 3 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 26e ust. 3 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 22 ust. 8 Ustawy o PIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisem art. 22a–22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22f ust. 3 ustawy o PIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 26e ustawy o PIT. Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o PIT w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Zainteresowani w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych korzystają z maszyn (takich jak m.in. Stacja (…)), które wykorzystywany jest wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej Zainteresowanych.

Art. 26e ust. 3 ustawy o PIT wprost wskazuje, że za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W ocenie Zainteresowanych nie powinno zatem budzić wątpliwości, że odpisy amortyzacyjne od wskazanych składników majątkowych) stanowią (i będą stanowić w przyszłości) koszty kwalifikowane.

Dlatego też, w ocenie Zainteresowanych, odpisy amortyzacyjne od opisanych w stanie faktycznym wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 3 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Opodatkowanie wspólników spółki cywilnej

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż w pkt 28.

W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ww. ustawy, w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. a) powołanej ustawy z dnia 28 listopada 2020 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:

a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółkę kapitałową w organizacji,

c) spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W konsekwencji wspólnik spółki osobowej, przychody i koszty podatkowe winien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w spółce i w takim zakresie w jakim, jako wspólnik tej spółki, jest upoważniony i obowiązany do rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej spółki.

Przedmiotem wątpliwości Zainteresowanych jest m.in. kwestia ustalenia, czy opisana we wniosku działalność, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, i tym samym czy jesteście Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ww. ustawy w odniesieniu do wskazanych we wniosku kosztów.

Zainteresowani chcą zastosować ulgę na działalność badawczo - rozwojową od 2018 r.

Źródła przychodów

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-    prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Definicja działalności badawczo-rozwojowej

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.), w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b.badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c.badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669, dalej: „Ustawa wprowadzająca”), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie 1 października 2018 r.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695, 875 i 1086),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Definicja prac rozwojowych

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r. wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Zainteresowani są wspólnikami Spółki cywilnej. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 z późn. zm.). Zainteresowani (wspólnicy Spółki cywilnej) są osobami fizycznymi, posiadającymi nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dochody Zainteresowanych z działalności gospodarczej są opodatkowane wg stawki liniowej. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja (…). Czynności w ramach realizowanych przez Spółkę projektów koncentrują się, w porządku następczym, na zweryfikowaniu potrzeb odbiorców, pracach projektowych oraz procesie wdrożenia założeń projektowych (produkcji). Efektem końcowym jest gotowy produkt odpowiadający indywidualnym potrzebom klienta Zainteresowanych.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone i opisane przez Zainteresowanych we wniosku czynności stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Zainteresowanych efektów tych prac.

Kryteria działalności badawczo-rozwojowej

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy Zainteresowani wskazali, że działalność Zainteresowanych obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność Zainteresowanych nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Wykonywane przez zatrudnionych przez Spółkę pracowników czynności przedstawione we wniosku: miały, mają i będą miały charakter twórczy, obejmowały, obejmują i będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, były, są i będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność Zainteresowanych, o której mowa we wniosku ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym. Każdy projekt realizowany przez Zainteresowanych charakteryzuje się innowacyjnością, wynikającą z wiedzy i doświadczenia zdobytego podczas wcześniejszych realizacji. Zainteresowani tworzą urządzenia, które wyprzedzają obecne standardy rynkowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponując nowe rozwiązania technologiczne. Prace nad projektami obejmują opracowanie nowych specyfikacji, tworzenie prototypów, wprowadzanie poprawek i ich testowanie. Projektanci na bieżąco rozwiązują problemy techniczne, co wymaga twórczego myślenia i zastosowania wiedzy badawczej. Każdy projekt oznacza konieczność opracowania unikalnych rozwiązań technicznych, które nie były wcześniej wykorzystywane w działalności Zainteresowanych. Specyfikacje projektowanych urządzeń są opracowywane tak, aby przewyższały produkty już dostępne na rynku, co świadczy o twórczym i innowacyjnym podejściu do projektowania. Efektem prac wskazanych we wniosku są nowe urządzenia elektroniczne o innowacyjnych rozwiązaniach technicznych, które spełniają specyficzne potrzeby klientów. Każdy projekt skutkuje stworzeniem urządzenia, które nie ma odpowiednika w dotychczasowej działalności Zainteresowanych. Nowe zastosowania wynikające z realizacji poszczególnych projektów przejawiają się w opracowywaniu urządzeń dostosowanych do specyficznych potrzeb klientów oraz do nowych warunków rynkowych i technologicznych. Każdy produkt oferowany przez Spółkę jest nowy i posiada cechy świadczące o jego innowacyjności. Prace miały na celu zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, szczególnie w zakresie projektowania i produkcji nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Zespół rozwijał umiejętności w obszarze projektowania układów zasilania, automatyki, a także programowania. Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności miało bezpośredni wpływ na opracowanie nowych produktów oraz wprowadzanie istotnych i znaczących ulepszeń do istniejących procesów. Zespół projektowy wykorzystał zdobytą wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii elektronicznych, co pozwoliło na stworzenie bardziej zaawansowanych, precyzyjnie dopasowanych urządzeń elektronicznych, takich jak (...). Ponadto wszystkie czynności wykonywane w ramach prac B+R nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a) rutynowych i okresowych zmian,

b) czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c) produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności spółki,

d) działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e) czynności:

I. testowania produktu/produktów,

II. wykonanie badań produktu/produktów,

III. oceny produktu/produktów,

IV. bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac, które Zainteresowani uważają za prace badawczo-rozwojowe w ramach danego Projektu,

f) czynności serwisowych,

g) promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w działalności Spółki,

h) czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac, które Zainteresowani uważają za prace badawczo-rozwojowe,

i) innych prac spoza prac B+R.

Zatem, prowadzona przez Zainteresowanych działalność dotycząca projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Zainteresowani wyjaśnili, że wykonywane przez zatrudnionych przez Spółkę pracowników czynności przedstawione we wniosku: miały, mają i będą miały charakter twórczy, obejmowały, obejmują i będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe oraz były, są i będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prace związane z poszczególnymi projektami były ukierunkowane na tworzenie nowych produktów. Były to prace rozwojowe, mające na celu udoskonalenie istniejących technologii i dostosowanie produktów do specyficznych potrzeb klientów. Zespół projektowy koncentrował się na rozwijaniu istniejącej wiedzy, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz wdrażaniu nowych rozwiązań, które miały na celu poprawę funkcjonalności, efektywności oraz jakości produkowanych urządzeń. Dzięki tym pracom udało się wprowadzić innowacje produktowe, które różniły się od wcześniej stosowanych rozwiązań na rynku. Zainteresowani w trakcie działalności sformułowali m.in. następujące innowacyjne idee i rozwiązania:

  • funkcja monitorowania zużycia energii przez serwer - w kierunku energooszczędności,
  • urządzenia (…).

Prace nad poszczególnymi projektami realizowane są zgodnie z określonym planem i harmonogramem. Każdy projekt jest podzielony na etapy, które są szczegółowo zaplanowane w odniesieniu do czasu oraz zasobów niezbędnych do ich realizacji. Zespół projektowy określa terminy realizacji poszczególnych działań, takich jak etap wstępny, projektowy, produkcyjny, montażu, a także testów. Prace są na bieżąco monitorowane, a postępy w realizacji projektów są oceniane, aby zapewnić, że cele są realizowane zgodnie z założonymi terminami i wymaganiami. Przestrzeganie harmonogramu pozwala na efektywne zarządzanie zasobami i terminową realizację innowacyjnych rozwiązań. W celu prowadzenia poszczególnych prac opisanych we wniosku, opracowane zostały szczegółowe harmonogramy dla każdego etapu realizacji projektów. Harmonogramy te uwzględniają konkretne okresy realizacji prac oraz wyznaczają kluczowe etapy opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. W harmonogramach określono dokładne terminy realizacji poszczególnych zadań, jak również wyznaczone punkty kontrolne, które pozwalają na monitorowanie postępu prac. Harmonogramy uwzględniają również alokację zasobów ludzkich na każdym etapie projektu. Wszystkie opracowane harmonogramy zostały zrealizowane zgodnie z założonymi terminami i etapami projektu. Każdy z etapów prac był dokładnie zaplanowany, a jego realizacja wiązała się z osiągnięciem konkretnych efektów. W razie potrzeby harmonogramy były dostosowywane i zmieniane, aby uwzględnić ewentualne zmiany w zakresie prac lub nieprzewidziane okoliczności, co pozwalało na ciągłość realizacji projektów zgodnie z celami.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji - głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że wykonywane przez zatrudnionych przez Spółkę pracowników czynności przedstawione we wniosku: miały, mają i będą miały charakter twórczy, obejmowały, obejmują i będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe oraz były, są i będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność Zainteresowanych obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność Zainteresowanych nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Działalność Zainteresowanych, o której mowa we wniosku ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym. Każdy projekt realizowany przez Zainteresowanych charakteryzuje się innowacyjnością, wynikającą z wiedzy i doświadczenia zdobytego podczas wcześniejszych realizacji. Przed rozpoczęciem prac związanych z poszczególnymi projektami, wspólnicy oraz pracownicy Spółki dysponowali zasobem wiedzy i doświadczenia zdobytego w ramach wcześniejszych realizacji. Ponadto zespół projektowy posiadał wiedzę technologiczną i praktyczną dotyczącą projektowania, produkcji i testowania urządzeń elektronicznych, w tym (...) oraz innych elementów elektronicznych. Wiedza ta obejmowała zarówno umiejętności inżynierskie związane z obwodami elektronicznymi, jak i umiejętności programistyczne do zarządzania oprogramowaniem urządzeń. W ramach prowadzonych prac związanych z poszczególnymi projektami, zespół projektowy wykorzystywał oraz rozwinął różnorodne rodzaje wiedzy i umiejętności, które były kluczowe dla realizacji innowacyjnych produktów. Przede wszystkim, członkowie zespołu posiadali zaawansowaną wiedzę z zakresu elektroniki, inżynierii urządzeń elektronicznych, programowania, a także specjalistycznych dziedzin takich jak projektowanie układów zasilania czy systemów kontrolnopomiarowych. W trakcie realizacji projektów, zespół projektowy poszerzył swoje umiejętności w zakresie projektowania i wdrażania rozwiązań technologicznych, które musiały być precyzyjnie dopasowane do specyficznych potrzeb klientów oraz warunków technologicznych ich zakładów. Rozwój dotyczył także umiejętności związanych z optymalizacją procesów produkcyjnych, rozwiązywaniem problemów technicznych oraz wdrażaniem nowych technologii. Dodatkowo, członkowie zespołu zdobyli doświadczenie w pracy z nowoczesnymi narzędziami, takimi jak drukarki 3D, co pozwoliło na udoskonalenie procesów projektowania, produkcji i testowania urządzeń. W trakcie realizacji projektów, zespół projektowy wykorzystywał wiedzę techniczną z zakresu elektroniki, automatyki i projektowania układów zasilania. Wiedza ta była podstawą do tworzenia koncepcji technicznych, projektowania układów oraz produkcji urządzeń. W ramach prac zespół projektowy połączył istniejącą wiedzę z różnych dziedzin, takich jak elektronika, automatyka, programowanie oraz projektowanie układów zasilania. Efektem tego połączenia było stworzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak dostosowane do specyficznych potrzeb klientów urządzenia elektroniczne o lepszej funkcjonalności i wydajności. Kształtowanie tej wiedzy pozwoliło również na opracowanie nowych technologii produkcji, np. wykorzystanie druku 3D do prototypowania, co przyspieszyło proces tworzenia urządzeń oraz zwiększyło ich precyzję. Zainteresowani w trakcie działalności sformułowali m.in. następujące innowacyjne idee i rozwiązania:

  • funkcja monitorowania zużycia energii przez serwer - w kierunku energooszczędności,
  • urządzenia (…).

Cele realizacji prac związanych z projektami koncentrują się na dostosowaniu produktów do zmieniających się potrzeb rynku oraz indywidualnych wymagań klientów. Zainteresowani stawiają sobie za cel tworzenie urządzeń, które będą charakteryzowały się wysoką jakością, niezawodnością oraz innowacyjnością, spełniając jednocześnie oczekiwania dotyczące funkcjonalności i efektywności. Istotnym celem jest także zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku poprzez opracowanie nowych rozwiązań technologicznych, które wyróżniają się na tle dotychczasowych produktów dostępnych na rynku. Ważnym aspektem jest również rozwój wewnętrznych umiejętności pracowników, którzy w trakcie realizacji projektów doskonalą swoje kompetencje w zakresie projektowania, produkcji oraz testowania nowych urządzeń elektronicznych. W ramach realizacji poszczególnych projektów udało się osiągnąć cele związane z tworzeniem innowacyjnych urządzeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów oraz poszerzaniem oferty produktowej. Projekty zostały zrealizowane dzięki zaangażowaniu wysoko wykwalifikowanego zespołu pracowników, w skład którego wchodzili specjaliści z zakresu projektowania, produkcji, testowania oraz wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Zespół ten korzystał z doświadczenia zdobytego w poprzednich projektach, co pozwoliło na efektywne rozwiązanie napotkanych trudności i opracowanie nowych koncepcji. Spółka opracowała następujące nowe urządzenia: (…). Efekty prac wspólników (Zainteresowanych ) i ich pracowników w zakresie tworzenia projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych nie są i nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów.

Zatem powyższe pozwala uznać, że Zainteresowani wykorzystują istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak Zainteresowani wskazali we wniosku, wykonywane przez zatrudnionych przez Spółkę pracowników czynności przedstawione we wniosku: miały, mają i będą miały charakter twórczy, obejmowały, obejmują i będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe oraz były, są i będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność Zainteresowanych obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność Zainteresowanych nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność dotycząca projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że prace polegające na projektowaniu i produkcji urządzeń elektronicznych spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Zainteresowanych, ani też całość prowadzonej przez Zainteresowanych działalności, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak to, które zostało wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

Reasumując, na podstawie przedstawionego opisu stanu faktycznego stwierdzam, że projektowanie i produkcja urządzeń elektronicznych, wyczerpuje definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 tej ustawy, uprawniającej do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e cyt. ustawy.

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 1 jest prawidłowe.

Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej

Odnosząc się do kwestii dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji ponoszenia kosztów kwalifikowanych - wskazać należy, że zgodnie z dyspozycją art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu od 1 stycznia 2018 r. do chwili obecnej:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ww. ustawy:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.:

Prawo do odliczenia nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast, od 30 czerwca 2018 r. ww. art. 26e ust. 6 ww. ustawy otrzymał brzmienie:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Art. 26e ust. 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl powyższego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. 2018 r., poz. 650):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Art. 26e ust. 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wskazuje, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. artykułu:

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie powyższych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ww. ustawy,

6)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie,

7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku,

9)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W opisie sprawy oraz uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali, że:

1)Posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

2)Zainteresowani nie prowadzą i nie prowadzili działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub Polskiej Strefy Inwestycji na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu,

3)Zainteresowani, ani Spółka nie posiadają statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 z późn. zm.).

4)W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka ponosi i nadal będzie w przyszłości ponosiła szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, które Zainteresowani chcieliby uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

5)Koszty/wydatki kwalifikowane w ramach ulgi B+R będą zaliczone, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

6)Wydatki poniesione w związku z działalnością badawczo-rozwojową nie zostały Spółce zwrócone w jakiekolwiek formie.

7)Spółka nie korzysta/nie będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

8)Zainteresowani zamierzają dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

9)Zainteresowani prowadzą ewidencję kosztów w wyżej opisanych projektach. Prowadzona jest ewidencja zaangażowania pracowników pozwalająca na określenie liczby godzin danego pracownika przeznaczonych na pracę nad konkretnym projektem. W związku z powyższym, Zainteresowani są w stanie określić proporcję czasu pracy konkretnego pracownika, która pozwoli na wyodrębnienie z wynagrodzenia części odpowiadającej wykonywaniu ww. prac i zakwalifikowanie jej do kosztów kwalifikowanych;

Powyższe oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Tym samym, Zainteresowani są uprawnieni do skorzystania z ww. ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 30c ust. 2 ww. ustawy, kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, obejmujących koszty kwalifikowane, wskazane w przepisie art. 26e updof, w części, w jakiej są/będą poniesione na działalność badawczo-rozwojową, tj. działalność wskazaną przez Organ jako działalność badawczo-rozwojową w odpowiedzi na pytanie Nr 1 wniosku.

Odnosząc się do wątpliwości Zainteresowanych dotyczących możliwości uznania ponoszonych przez Spółkę cywilną, w której Zainteresowani są wspólnikami w związku z prowadzoną przez ww. Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, opisanych we wniosku konkretnych wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazać należy co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu - każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie, art. 23 ust. 1 tej ustawy zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wynagrodzenia pracowników jako koszty kwalifikowane

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na umowy o pracę) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym na wstępie art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym powyżej art. 26e ust. 2 pkt 1a ww. ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w ww. regulacjach należności ze stosunku pracy oraz z działalności wykonywanej osobiście wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika tych składek mogą być uznane za koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej:

  • czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - w przypadku pracowników;
  • czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu - w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie.

Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. Zwracam uwagę, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na tę działalność. Jednocześnie odliczeniu, co do zasady, podlegają wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz dodatki i nagrody wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od tych należności określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Powyższe rozumienie przepisu prowadzi do sytuacji, w której każdy składnik wynagrodzenia pracownika, uzyskującego należności z tego tytułu musi być przeanalizowany pod kątem tego, czy może być uznany za koszt kwalifikowany.

Istotne jest, aby pracownicy (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) lub osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej (tj. umowy zlecenia, umowy o dzieło) faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument, czy też umowa cywilnoprawna potwierdza, że w zakresie kompetencji osoby zatrudnionej znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, osoba ta musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące ww. koszty pracownicze będą mogły stanowić dla Państwa koszt kwalifikowany.

W sytuacji, gdy pracownicy/osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzeń wypłaconych pracownikom/osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Można zatem przyjąć, że podatnik korzystający z ulgi - dla celów dowodowych - winien prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego przez pracowników/osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej na działalność badawczo-rozwojową.

Wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia będą mogły stanowić koszty kwalifikowane w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostanie w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zatem koszty wynagrodzenia pracowników realizujących w Spółce prace badawczo-rozwojowe, mogą być przez Zainteresowanych uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a w zw. z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w części, w jakiej:

  • czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu - w przypadku pracowników;
  • czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu - w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie.

Zatem Zainteresowani mają możliwość uznania ponoszonych przez nich od 2018 r. wydatków na wynagrodzenia pracowników, za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem należności z tytułu wynagrodzeń pracowników za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 3 oraz pytania Nr 2 w części dotyczącej uznania wskazanych kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową za koszty kwalifikowane, z wyjątkiem należności z tytułu wynagrodzeń pracowników za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest prawidłowe.

Koszty nabycia materiałów jako koszty kwalifikowane

W odniesieniu do kosztów materiałów i surowców zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r., poz. 120).

Zgodnie art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o rzeczowych aktywach obrotowych - rozumie się przez to materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym;

W świetle ww. przepisu, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z poczynionymi powyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie.

W opisie sprawy wskazano, że w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Zainteresowani ponoszą m.in. koszty materiałów i surowców, części i narzędzi, niezbędnych do produkcji urządzeń, bezpośrednio wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej. Zainteresowani dokumentują fakt ponoszenia kosztów kwalifikowanych odpowiednimi dokumentami księgowymi. Dokumenty księgowe są dodatkowo opisywane, a opis dowodów księgowych jest zgodny z zakresem informacji przyjętym w Dzienniku prac B+R (identyfikacja procesu, rodzaj kosztu, klasyfikacja podatkowa, charakter prac, czas realizacji, źródło finansowania i sposób realizacji).

Zatem ww. wydatki mogą zostać zakwalifikowane do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odliczone przez Zainteresowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 4 jest prawidłowe.

Odpisy amortyzacyjne jako koszty kwalifikowane

Przechodząc do odpisów amortyzacyjnych jako kosztów kwalifikowanych na potrzeby stosowania ulgi badawczo-rozwojowej, należy mieć na uwadze cytowany już art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 26e ust. 3 ww. ustawy, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Wyjaśnić należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialnych i prawnych będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Z treści wniosku wynika, że Zainteresowani w ramach ulgi badawczo rozwojowej zamierzają również odliczyć koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w toku realizacji projektów w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Zainteresowani dokonują odpisów amortyzacyjnych od następujących środków trwałych: linii produkcyjnej do montażu automatycznego SMD, narzędzi, komputerów, licencji, narzędzi do obróbki mechanicznej, oprogramowania. Zainteresowani nie zamierzają zaliczać do kosztów kwalifikowanych fizycznych odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Przedstawione wyżej okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, że ponoszone przez Zainteresowanych koszty, mogą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26e ww. ustawy.

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 5 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Nadmienia się ponadto, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Państwa. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A.A. (Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).