Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 24 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 grudnia 2024 r. (wpływ 9 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Spółka jawna jest polską spółką prawa handlowego. Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Wspólnikami spółki jawnej są AA (dalej także: Wnioskodawca) oraz BB. Wnioskodawca posiada prawo do 99% udziału w zysku i stracie, wniósł do spółki wkład pieniężny w wysokości (…) złotych. BB posiada prawo do 1% udziału w zysku i stracie, wniósł do spółki wkład pieniężny w wysokości (…).
W chwili obecnej na majątek spółki jawnej składają się akcje oraz środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym. Spółka posiada 100% akcji w Sp. z o.o. spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA). SKA posiada siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce oraz jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Akcje, jakie spółka jawna posiada w SKA, spółka nabyła wskutek przekształcenia spółki – sp. z o.o. sp.k. (w której była komandytariuszem od 30.12.2016 r., kiedy to nabyła OPiO spółki specjalnej prawa luksemburskiego (…)) w spółkę Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna. Czynność ta nie była czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, nie przysługiwało też od niej prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Spółka jawna nie świadczy usług na rzecz innych podmiotów, nie prowadzi aktywnej działalności gospodarczej (w szczególności nie wykonuje działalności w ramach działalności maklerskiej lub brokerskiej, nie świadczy usługi przechowywania akcji i zarządzania nimi), nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie zatrudnia pracowników (w tym na podstawie umów zlecenia lub innych umów).
Spółka jawna nie jest stroną umowy o zarządzanie SKA ani żadnej innej umowy, której przedmiotem byłoby m.in. ustalanie strategii rozwoju SKA, długoterminowych celów biznesowych, optymalizacja wyników finansowych SKA, wsparcie SKA w tworzeniu budżetów rocznych, długoterminowych planów finansowych i innych analiz finansowych, wsparcie SKA w rozwijaniu relacji z kontrahentami. Spółka nie planuje również zawarcia takiej umowy z SKA do dnia rozwiązania.
Spółka jawna nie świadczy na rzecz SKA usług rachunkowo-księgowych oraz nie udzielała i nie zamierza udzielać SKA finansowania w jakiejkolwiek postaci. Spółka jawna nie planuje rozszerzyć swojej działalności o obrót udziałami lub akcjami spółek, nie posiada udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków w innych spółkach i nie planuje zakupu takich aktywów.
Wspólnicy spółki planowali rozpocząć w ramach tej spółki działalność deweloperską, jednak ze względu na zmianę warunków rynkowych plany biznesowe wspólników zmieniły się – spółka jawna na ten moment nie jest potrzebna w strukturze. Spółka zatem została zawieszona, zaś Wspólnicy rozważają jej rozwiązanie. Rozwiązanie miałoby się odbyć bez przeprowadzania likwidacji, w trybie art. 67 § 1 KSH, na podstawie uchwały wspólników. Całość majątku spółka jawna otrzyma wspólnik większościowy Wnioskodawca. On też przejmie wszelkie zobowiązania sp. j.
Rozwiązanie spółki jawnej wpisuje się również w realizację długofalowej strategii biznesowej i sukcesyjnej Wnioskodawcy, który chce uprościć strukturę grupy spółek bezpośrednio lub pośrednio należących do niego, usprawnić proces zarządzania różnymi aktywami, a także wdrożyć zabezpieczenie majątku przez lokowanie kluczowych składników majątku w Fundacji Rodzinnej.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym (podlega w Polsce pod nieograniczony obowiązek podatkowy), prowadzi m.in. działalność gospodarczą w Polsce oraz jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej zajmuje się głównie wynajmem powierzchni biurowych.
Wnioskodawca jest także prezesem zarządu komplementariusza w SKA. Jest zatrudniony na stanowisko Prezesa Zarządu na podstawie umowy o pracę.
W wyniku rozwiązania spółki Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne w niej zgromadzone oraz akcje. Otrzymanie akcji przez Wnioskodawca Rzeczpospolita Polska nie doprowadzi do utraty prawa do opodatkowania dochodów ze zbycia tych składników majątku. Otrzymane akcje Wnioskodawca traktuje jako część swojego majątku prywatnego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą. W związku z posiadaniem akcji Wnioskodawca nie zamierza wykonywać usług podlegających VAT na rzecz podmiotów kontrolowanych – sens i cel jego działalności gospodarczej nie jest oparty na kontroli podmiotów gospodarczych przez posiadanie ich udziałów czy akcji i obrót nimi w celu osiągania zysku.
Wnioskodawca rozważa wniesienie otrzymanych akcji do Fundacji Rodzinnej, w której jest fundatorem w trybie przepisów ustawy o fundacji rodzinnej. Fundacja Rodzinna została utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów – zabezpieczenia majątku rodzinnego Wnioskodawcy i jego rodziny w przyszłości.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że zgodnie ze statusem Fundacji będzie Pan jednym z beneficjentów Fundacji.
Pytania
1.Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę od spółki jawnej, w ramach rozwiązania bez likwidacji tej spółki, majątku w postaci akcji SKA nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie ich otrzymania?
2.Czy wniesienie przez Wnioskodawcę tak otrzymanych akcji do Fundacji Rodzinnej, w której jest beneficjentem, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – w związku z przekazaniem Wnioskodawcy akcji w Spółka z o.o. Spółka Komandytowo Akcyjna w następstwie rozwiązania bez likwidacji spółki jawnej nie dochodzi do powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy w momencie otrzymania wskazanych akcji.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę akcji w Spółka z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna do Fundacji Rodzinnej nie dochodzi do powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że wniesienie akcji do Fundacji Rodzinnej nie jest odpłatnym zbyciem tych akcji.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że likwidacja spółki jawnej, jak i rozwiązanie jej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego zasadniczo sprowadza się do zakończenia działalności spółki, spłaty zobowiązań i przekazania pozostałej nadwyżki majątku bądź środków pieniężnych na rzecz wspólników. Tożsamy jest więc cel, zaś odrębność materializuje się na podłożu formalnego sposobu przeprowadzenia całego procesu. Finalnym etapem każdego wariantu zakończenia bytu spółki jest podział majątku (o ile taki pozostaje w spółce), który zasadniczo dopiero wywiera określone skutki na gruncie ustaw o podatkach dochodowych. Z tego względu zarówno do likwidacji, jak i rozwiązania bez likwidacji spółki osobowej zastosowanie znajdą te same przepisy podatkowe.
Potwierdza to także wykładnia przepisów dokonywana przez organy podatkowe, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 marca 2016 r., sygn. ILPB1/4511-1-1623/15- 2/PP, czy też interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 15 października 2014 r., sygn. IBPBI/1/415-1196/14/JS, w której wskazano, że zarówno językowe znaczenie pojęcia „likwidacja”, jak i wykładnia systemowa oraz funkcjonalna Ustawy o PIT, potwierdzają, że rozwiązanie spółki z pominięciem trybu likwidacyjnego przewidzianego w KSH jest tożsame z jej likwidacją zgodnie z tym trybem odnośnie skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Dlatego w dalszym toku rozważań pojęcie likwidacji (którym posługuje się ustawodawca) odnoszone powinno być także do rozwiązania bez likwidacji.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm., dalej „PIT”) do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.
Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, z wyjątkiem składników majątku stanowiących m.in. akcje oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia.
Stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną (z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia) – jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Natomiast, zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, źródłami przychodów są:
1)stosunek służbowy, stosunek pracy, (...);
2)działalność wykonywana osobiście;
3)pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Artykuł 14 ust. 2 ustawy o PIT zawiera katalog zdarzeń, które stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast art. 14 ust. 3 ustawy o PIT określa kategorie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej niepodlegających opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia.
Natomiast stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia – jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki albo zmniejszenie udziału kapitałowego w takiej spółce, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
Jak wynika z przytoczonych przepisów, spółka jawna niebędąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu ustawy o PIT. Dochody spółek niebędących osobami prawnymi nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania PIT.
Oznacza to, że dochody takich spółek podlegają opodatkowaniu na poziome poszczególnych wspólników takiej spółki (tj. są one w odpowiedniej proporcji przypisywane do dochodów wspólnika). Sposób opodatkowania dochodu z udziału w takiej spółce uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem PIT.
W związku z powyższym, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej osób fizycznych, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu działalności prowadzonej przez spółkę nie jest spółka, tylko poszczególni wspólnicy. Zatem co do zasady to na Wnioskodawcy, a nie na SPJ ciąży obowiązek podatkowy w zakresie PIT.
Jednym ze źródeł przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o PIT jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, to zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła pozarolniczej działalności gospodarczej.
Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za przychód należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego – zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.
Pod pojęciem przychodu należy rozumieć każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ustawy o PIT.
Jak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT, przychód z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną stanowi przychód z działalności gospodarczej.
Natomiast stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT odpłatne zbycie składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną nie podlega opodatkowaniu, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja tej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
Z tego przepisu wynika, że przychód z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną powstanie tylko w razie zbycia tych składników majątku w ciągu 6 lat. Tym samym na moment otrzymania takich składników po stronie wspólnika nie powstaje przychód do opodatkowania.
Jedynie w przypadku odpłatnego zbycia udziałów zastosowanie znajdą:
1)art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji),
2)art. 17 ust. 1ab pkt 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji).
Z kolei w myśl art. 17 ust. 1i ustawy o PIT przepisy ust. 1 pkt 3-7, 9 i 10 stosuje się odpowiednio do udziałów (akcji), papierów wartościowych, tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych oraz pochodnych instrumentów finansowych otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce.
Art. 17 ust. 1i ustawy o PIT wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Tym samym majątek likwidacyjny (czy też majątek otrzymany na skutek rozwiązania spółki bez prowadzenia postępowania likwidacyjnego) spółki jawnej w postaci akcji nie podlega opodatkowaniu PIT na moment jego wydania Wnioskodawcy, a takie opodatkowanie nastąpić może wyłącznie dopiero w chwili odpłatnego zbycia tych akcji. Ustawa o PIT niejako odracza moment opodatkowania majątku otrzymanego z tytułu likwidacji spółki osobowej do chwili, gdy podatnik odpłatnie zbędzie te składniki majątku, a zatem z tytułu tego zbycia uzyska dodatkowe, nieopodatkowane wcześniej środki finansowe. Wnioskodawca stoi również na stanowisku, że ustawa o PIT nie zawiera żadnego innego przepisu, na podstawie którego należałoby uznać, że w związku z otrzymaniem majątku w związku z rozwiązaniem spółki jawnej w postaci akcji w Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna po jego stronie powstałby przychód na moment jego otrzymania.
Jak wskazał powyżej Wnioskodawca, ustawa o PIT odracza moment opodatkowania majątku otrzymanego z tytułu likwidacji spółki osobowej do chwili, gdy podatnik odpłatnie zbędzie te składniki majątku, a zatem z tytułu tego zbycia uzyska dodatkowe, nieopodatkowane wcześniej środki.
W takiej sytuacji rozważyć należy charakter prawny wniesienia akcji do Fundacji Rodzinnej. Fundacje rodzinne są osobami prawnymi. Są one bytami prawnymi niezależnymi od swoich fundatorów. Fundacje rodzinne nie są podmiotami typu korporacyjnego (udziałowego). Fundator nie jest „właścicielem” fundacji rodzinnej. Fundacja jako osoba prawna ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Mienie wniesione do fundacji – w tym własność rzeczy, ale też np. akcji – staje się mieniem fundacji rodzinnej.
Zgodnie z przepisami art. 17 ustawy o fundacji rodzinnej fundator wnosi do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100.000 zł.
W przepisach art. 27 ustawy o fundacji rodzinnej zastrzega się, że prawa majątkowe wniesione przez fundatora albo osoby inne niż fundator do fundacji rodzinnej, ze wskazaniem osoby wnoszącej mienie oraz z określeniem rodzaju i wartości każdego z wniesionych składników mienia, w wysokości określonej według stanu i cen z chwili ich wniesienia oraz ich wartości podatkowej, zamieszcza się w spisie mienia.
Zgodnie natomiast w art. 28 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej mienie wniesione do fundacji rodzinnej w drodze darowizny albo spadku przez:
1)fundatora lub jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo – uważa się za wniesione przez fundatora;
2)inne osoby – uważa się za wniesione przez fundację rodzinną.
Generalnie wniesienie mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora nie ma charakteru aportu, czy też quasi-aportu, co więcej nie jest to w ogóle odpłatne zbycie. Istota fundacji rodzinnej polega na tym, że w zamian za wniesiony do fundacji rodzinnej majątek fundator nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu – nie otrzymuje w zamian żadnych udziałów, certyfikatów lub innych instrumentów prawnych, które dawałyby mu tytuł prawny do wniesionego do Fundacji majątku lub do otrzymania od Fundacji innego rodzaju świadczeń z tego tytułu. Czynność ta nie wywołuje żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego dla fundatora. Nie powoduje powstania po jego stronie przychodu podatkowego. Dla samej fundacji jest to przychód. Jednakże fundacja jest w tym zakresie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych.
W związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę akcji w Spółka z o.o. Spółka Komandytowo Akcyjna do Fundacji Rodzinnej nie dochodzi do powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że wniesienie akcji do Fundacji Rodzinnej nie jest odpłatnym zbyciem tych akcji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny w odniesieniu do pytania nr 1.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej w odniesieniu do pytania nr 2
W odpowiedzi na pytanie nr 2 wskazuję, co następuje.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia wśród źródeł przychodów:
-kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7);
-inne źródła (pkt 9).
W myśl art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:
1)odsetki od pożyczek;
2)odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5;
3)odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych;
4)dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b;
5)przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c;
6)przychody z:
a)odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych,
b)realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
7)przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu;
8)przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy;
9)wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio;
9a) (uchylony);
10)przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających;
11)przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej;
12)przychody z tytułu otrzymania składników majątku w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tych składników majątku.
Z opisu sprawy wynika, że w wyniku rozwiązania spółki jawnej otrzyma Pan środki pieniężne w niej zgromadzone oraz akcje spółki komandytowo-akcyjnej. Otrzymane akcje traktuje Pan jako część swojego majątku prywatnego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Rozważa Pan wniesienie otrzymanych akcji do Fundacji Rodzinnej, w której jest Pan fundatorem w trybie przepisów ustawy o fundacji rodzinnej. Fundacja Rodzinna została utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów – zabezpieczenia majątku rodzinnego Pana i Pana rodziny w przyszłości.
Ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 326) został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 5a pkt 50, zgodnie z którym:
Ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej – oznacza to fundację rodzinną oraz fundację rodzinną w organizacji, o których mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326).
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej:
Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.
W myśl art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej:
Przez świadczenie rozumie się składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania przez fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji, zgodnie ze statutem i listą beneficjentów.
Przepis art. 17 ustawy o fundacji rodzinnej stanowi, że:
Fundator wnosi do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 000 zł.
Stosownie do art. 20 ustawy o fundacji rodzinnej:
Fundacja rodzinna nie może zwracać fundatorowi mienia wniesionego na pokrycie funduszu założycielskiego ani w całości, ani w części, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego, wskazuję, że istota fundacji rodzinnych polega na tym, że w zamian za wniesiony do fundacji rodzinnej majątek fundator nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu.
Dlatego też wniesienie przez Pana akcji do Fundacji Rodzinnej nie będzie miało charakteru odpłatnego zbycia akcji, opodatkowanego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ww. wniesienie składników majątkowych w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej nie będzie także spełniało dyspozycji art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przepis ten dotyczy opodatkowania wartości wkładu w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego. Fundacja rodzinna nie ma charakteru spółki ani spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wniesienie przez Pana składników majątkowych w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej do Fundacji Rodzinnej nie spełni również dyspozycji innych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu, w tym art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Wprawdzie przepis art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedstawia otwarty katalog zdarzeń, w wyniku których dochodzi do powstania u podatnika przychodu z innych źródeł. Jednak, dokonując kwalifikacji danego zdarzenia jako powodującego powstanie przychodu z innych źródeł, nie można abstrahować od art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera definicję przychodów. Definicja ta wprost odwołuje się do otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy, wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Pan jako fundator oraz beneficjent Fundacji Rodzinnej, wnosząc do niej składniki majątkowe, nie otrzyma Pan w zamian żadnych udziałów, certyfikatów lub innych instrumentów prawnych, które dawałyby Panu tytuł prawny do wniesionego do Fundacji Rodzinnej majątku lub do otrzymania od Fundacji Rodzinnej innego rodzaju świadczeń z tego tytułu, co w konsekwencji skutkuje tym, że nie uzyska Pan przychodu z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto, zgodnie z obowiązującym od 22 maja 2023 r. art. 20 ust. 1g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się również przychody z tytułu otrzymania lub postawienia do dyspozycji świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej. Jeżeli przedmiotem tego świadczenia lub tym mieniem nie są pieniądze lub wartości pieniężne, przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym podatnik otrzymał takie świadczenie lub mienie, a w przypadku świadczenia lub mienia przysługującego za okres dłuższy niż miesiąc, przychód powstaje w ostatnim dniu każdego miesiąca, za który takie świadczenie lub mienie przysługuje.
W uzasadnieniu do projektu ustawy o fundacji rodzinnej wskazano m.in., że:
Zmieniono także art. 20, w którym dodany został ust. 1g. Dodanie tego przepisu w sposób jednoznaczny określa, że do źródła przychodów „inne przychody”, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT, zaliczane są przychody otrzymane przez:
·beneficjenta fundacji rodzinnej, w tym również przez fundatora będącego beneficjentem – w trakcie istnienia fundacji, oraz
·fundatora lub beneficjenta fundacji rodzinnej lub spadkobiercę fundatora, z tytułu otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.
Określone również zostało, że w przypadku, gdy świadczenie otrzymane z fundacji rodzinnej ma postać niepieniężną, przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym podatnik otrzymał to świadczenie. Rozwiązanie takie pozwala określić wartość wszystkich otrzymanych w danym miesiącu świadczeń niepieniężnych przez fundatora lub beneficjenta według stanu na jeden dzień w miesiącu. Ma to znaczenie szczególnie, gdy wartość takiego świadczenia jest ustalana na podstawie cen rynkowych.
W przypadku świadczeń niepieniężnych przysługujących za okres dłuższy niż jeden miesiąc, przychód powstaje w ostatnim dniu każdego miesiąca, za który świadczenie to przysługuje. Wprowadzenie takiej szczególnej zasady ustalania dochodu, jest korzystne dla otrzymującego przychód. Wartość świadczenia niepieniężnego nie stanowi przychodu podatkowego w momencie nabycia praw, ale jest „rozłożona” w czasie w okresach miesięcznych. Przykładem takiego świadczenia może być długoterminowe prawo do bezpłatnego korzystania przez beneficjenta z lokalu mieszkalnego stanowiącego własność fundacji rodzinnej. W takim przypadku przychodem beneficjenta będzie wartość czynszu, którego miesięczna wartość określać się będzie na podstawie art. 11 ust. 2a ustawy PIT.
Powyższe wyjaśnienia dotyczące momentu powstania przychodu odnoszą się również do przychodu z tytułu mienia otrzymanego lub postawionego do dyspozycji w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.
Z powyższego wynika, że obowiązujące od 22 maja 2023 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują jako moment powstania przychodu wyłącznie ewentualne przychody otrzymane od fundacji rodzinnej (bądź w trakcie jej funkcjonowania, bądź w wyniku jej rozwiązania). Żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje, aby w momencie wniesienia przez fundatora do fundacji rodzinnej składników majątku w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej na pokrycie funduszu założycielskiego dochodziło do powstania przychodu po stronie fundatora.
Podsumowanie: wniesienie przez Pana otrzymanych w wyniku rozwiązania spółki jawnej bez przeprowadzenia jej likwidacji akcji spółki komandytowo-akcyjnej do Fundacji Rodzinnej, w której jest Pan beneficjentem, nie będzie powodować powstania po Pana stronie przychodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź na podstawie jakiegokolwiek innego przepisu tej ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Informuję także, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji – w odniesieniu do pytania nr 1 – jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.