Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 14 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia sposobu opodatkowania przychodu z tytułu wygranej w konkursie e-sport zorganizowanym przez podmiot zarejestrowany na terenie Stanów Zjednoczonych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 listopada 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie pozostałej działalności związanej ze sportem (PKD 93.19.Z).
Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej osiąga przychody z tytułu przynależności do organizacji, reklam oraz monetyzacji filmów w serwisie .... Poza przytoczoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca bierze w konkursach i zawodach e-sportowych.
Wnioskodawca otrzymał nagrodę pieniężną w związku z wygraną w konkursie e-sport. Organizatorem konkursu był podmiot zarejestrowany w USA i organizator – płatnik konkursu – pobrał u źródła 30% podatku i odprowadził go.
Uzupełnienie wniosku
W uzupełnieniu wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
1.Którego roku dotyczy opisany stan faktyczny?
Odpowiedź: 2023 r..
2.Czy w okresie, którego dotyczy wniosek, przebywał Pan w USA przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego?
Odpowiedź: Nie.
3.Czy w związku z Pana udziałem w „konkursie e-sport” łączy Pana z Organizatorem (dalej Płatnik), jakaś umowa (jaka?)? Jeśli tak, to:
a)Według jakiego prawa zawarta jest ww. umowa (polskiego czy amerykańskiego)?
Odpowiedź: Nie, nie łączy.
b)W jaki sposób ta umowa reguluje kwestie wypłaty Panu nagród?
Odpowiedź: Wypłatę nagród reguluje regulamin firmy Q, informacja z regulaminu o nagrodach poniżej: „2.5.3 Informacje o nagrodach nagrody objęte są odpowiednim międzynarodowymi, federalnymi, stanowymi i lokalnymi podatkami (wliczając w to między innymi podatek dochodowy i potrącenia na poczet podatku) i każdy zwycięski gracz ma osobisty obowiązek: (i) skonsultować się z lokalnym doradcą podatkowym w celu sprawdzenia, które podatki go dotyczą oraz (ii) uregulować ww. obowiązek podatkowy z odpowiednią instytucją skarbową. Polityką Firmy Q jest potrącenie podatku u źródła po stawce obowiązującej mieszkańców USA oraz innych krajów. Dochody z uzyskania nagrody oraz potrącenie podatku zostaną poświadczone na formularzu (y) 1099-MISC (dotyczy osób mieszkających w USA) lub 1042-S (dotyczy osób mieszkających poza granicami USA) oraz wszelkich innych formularzach podatkowych (z), które mogą być wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Firma Q określi sposób wypłacenia nagród wedle własnego wyłącznego uznania i, o ile nie obowiązujące prawo nie stanowi inaczej, wszystkie nagrody zostaną wypłacone bezpośrednio Zwycięzcom (a w przypadku Małoletnich Zwycięzców, ich rodzicom lub opiekunom prawnym). Żadna nagroda pieniężna nie zostanie przyznana przez Firmę Q organizacji, firmie lub innej osobie prawnej. Zwycięscy Gracze otrzymają deklarację dot. przyjęcia nagrody i zwolnienia z odpowiedzialności (zwaną dalej „Deklaracją”). Zwycięscy Gracze (a w przypadku Niepełnoletnich Zwycięskich Graczy ich rodzice lub opiekunowie prawni) muszą wypełnić i przesłać Deklarację w terminie ustalonym w sekcji 2.5.3, chyba że odpowiednie przepisy prawa stanowią inaczej. Ponadto, przyjmując nagrodę, Zwycięski Gracz wyraża zgodę (lub wyraża zgodę rodzic lub opiekun prawny takiego Zwycięskiego Gracza) na zwolnienie Firmy Q z wszelkiej odpowiedzialności, strat lub szkód wynikających lub związanych z przyznaniem, otrzymaniem i/lub użytkowaniem lub niewłaściwym wykorzystaniem nagrody lub udziałem w jakichkolwiek działaniach związanych z nagrodą”.
4.Jak rozumieć sformułowanie: „Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej osiąga przychody z tytułu przynależności do organizacji, reklam oraz monetyzacji filmów w serwisie ...”?
a)O jakiego rodzaju organizacjach jest mowa?
Odpowiedź: X – organizacja, firma zajmująca się promocją e-sportu, agencja marketingowa.
b)Czy są to organizacje związane z e-sportem? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Odpowiedź: Tak, zajmują się promocją e-sportu.
c)Czy jedną z takich organizacji jest organizator konkursu w USA, w którym to konkursie wygrał Pan nagrodę?
Odpowiedź: Nie.
d)Jakiej tematyki dotyczą Pana filmy w serwisie...? Czy są one związane z e-sportem (w jaki sposób?)?
Odpowiedź: Streaming z gier.
e)Czy w zakres prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej wchodzą czynności związane z uczestnictwem w wydarzeniach e-sportowych?
Odpowiedź: Nie, nie wchodzą.
5.Na czym polegał „konkurs e-sport”, w ramach którego wygrał pan nagrodę pieniężną? Prosimy to opisać i wskazać:
a)czy nagrody zostały przyznane za zajęcie konkretnego miejsca?
Odpowiedź: Tak, nagrody przyznane są za zajęcie konkretnego miejsca.
b)czy każdy gracz otrzymał nagrodę z tytułu uczestnictwa w zawodach?
Odpowiedź: Nie, nie każdy gracz otrzymuje nagrody. Jeśli gracz uzyska odpowiednie miejsce, zgodnie z regulaminem otrzyma nagrodę. Liczba miejsc, za które gracz otrzymuje nagrodę jest każdorazowo określona w regulaminie.
c)od kogo otrzymał Pan wypłatę swojej nagrody – od organizatora zawodów czy od innego podmiotu (jakiego?)?
Odpowiedź: Od organizatora zawodów.
d)czy podmiot wypłacający wystawił Panu jakiś dokument/informację dotyczącą dochodów uzyskanych w związku z wygraną nagrodą w konkursie i pobranego podatku u źródła?
Odpowiedź: Nie, wypłata dokonywana jest na podstawie zaakceptowanego regulaminu.
e)czy ww. konkurs zawierał element współzawodnictwa i rywalizacji, a nagrody były wydawane na podstawie regulaminu?
Odpowiedź: Tak, konkurs zawierał element współzawodnictwa i rywalizacji, a nagrody są wydawane na podstawie regulaminu.
f)czy uczestniczył Pan w konkursie e-sport indywidualnie (samodzielnie)? Jeśli nie, prosimy wskazać, na jakich zasadach będzie odbywać się kompletowanie Pana drużyny.
Odpowiedź: Tak, indywidualnie.
6.W jakim kraju przebywał Pan w trakcie ww. konkursu?
Odpowiedź: W Arabii Saudyjskiej.
7.Czy posiada Pan na terytorium państwa innego niż Polska stałą placówkę (stałe miejsce), z którego wykonuje Pan działalność w zakresie e-sportu? Jeśli tak, proszę wskazać:
·w jakim Państwie znajduje się ta placówka?
·czy nagrody wypłacane Panu z poszczególnych e-wydarzeń będą wynikały z działań prowadzonych przez Pana poprzez tę placówkę (jeśli tak – proszę wskazać, z których e-wydarzeń)?
Odpowiedź: Nie, Wnioskodawca nie posiada.
Pytanie
Czy w przypadku gdy Wnioskodawca z tytułu wygranej opodatkowany jest według zasad ogólnych PIT, powinien w Polsce odprowadzić 2% podatku (różnica pomiędzy drugim progiem skali podatkowej - 32%, a 30% podatkiem pobranym przez płatnika w USA)?
Pana stanowisko w sprawie (po uzupełnieniu)
W Pana ocenie, przychody uzyskane z tytułu udziału w konkursie e-sport podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2024 r. poz. 226), zwaną dalej ustawą o PIT. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przychód z tytułu wygranej w konkursie e-sport należy zakwalifikować jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT. Ponieważ przychody uzyskiwane poza działalnością gospodarczą są opodatkowane na zasadach ogólnych zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.
Jak zostało wskazane, płatnik- podmiot z USA pobrał 30% podatku u źródła, zatem odnosząc się do Umowy o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, Wnioskodawca odprowadzi w Polsce jedynie 2% podatku PIT, albowiem 30% podatku zostało już poprane przez płatnika - organizatora konkursu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Jak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Na podstawie art. 3 ust. 1a ww. ustawy:
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Według art. 4a ustawy:
Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, że podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie pozostałej działalności związanej ze sportem (PKD 93.19.Z). Poza przytoczoną działalnością gospodarczą, bierze Pan w konkursach i zawodach e-sportowych. Otrzymał Pan nagrodę pieniężną w związku z wygraną w konkursie e-sport. Organizatorem konkursu był podmiot zarejestrowany w USA i organizator – płatnik konkursu pobrał u źródła 30% podatku i odprowadził go. Nie przebywał Pan na terenie USA łącznie 183 w ciągu roku podatkowego, nie łączy Pana z organizatorem żadna umowa, wypłatę nagród reguluje regulamin organizatora. W zakres prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej nie wchodzą czynności związane z uczestnictwem w wydarzeniach e-sportowych. Nagrody w konkursie e-sport przyznawane były za zajęcie konkretnego miejsca i wypłacał je organizator zawodów. Podmiot wypłacający nie wystawił Panu dokumentu/informacji dotyczącej dochodów uzyskanych w związku z wygraną nagrodą w konkursie i pobranego podatku u źródła. Ww. konkurs zawierał element współzawodnictwa i rywalizacji, a nagrody były wydawane na podstawie regulaminu. W konkursie e-sport uczestniczył Pan indywidualnie. W trakcie trwania konkursu przebywał Pan w Arabii Saudyjskiej. Nie posiada Pan stałej placówki na terenie innego państwa niż Polska.
W związku z otrzymaniem przez Pana nagrody pieniężnej z tytułu wygranej konkursie e-sport w USA, w przedmiotowej sprawie zastosowanie może znaleźć Umowa z 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178).
Powyższa Umowa nie zawiera odrębnego artykułu dotyczącego opodatkowania nagród pieniężnych – wypłacanych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Oznacza to, że tego rodzaju dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z postanowieniami art. 5 ww. Umowy („Ogólne zasady opodatkowania”).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. Umowy:
Osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie może być opodatkowana przez drugie Umawiające się Państwo z tytułu dochodu pochodzącego ze źródeł tego drugiego Umawiającego się Państwa i tylko z tytułu takiego dochodu, zgodnie ze wszystkimi ograniczeniami zawartymi w niniejszej Umowie.
Stosownie do art. 5 ust. 2 ww. Umowy:
Postanowienia niniejszej Umowy nie będą w żaden sposób stwarzały ograniczenia wobec wyłączeń, zwolnień, zmniejszeń, zaliczeń lub innych przywilejów, przyznanych obecnie lub w przyszłości przez:
a)prawo jednego z Umawiających się Państw przy określeniu podatków pobieranych przez to Umawiające się Państwo lub
b)przez każdą inną umowę zawartą pomiędzy Umawiającymi się Państwami.
W myśl art. 5 ust. 3 ww. Umowy:
Bez względu na postanowienia niniejszej Umowy, z wyłączeniem ustępu 4, Umawiające się Państwo może opodatkować obywatela tego Umawiającego się Państwa lub osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym Umawiającym się Państwie (zgodnie z zasadami artykułu 4), tak jakby niniejsza Umowa nie weszła w życie.
Jak wynika z art. 5 ust. 4 lit. a) Umowy:
Postanowienia ustępu 3 nie mają zastosowania w stosunku do korzyści przyznanych przez Umawiające się Państwo w artykułach 20, 21 i 22.
Opisana we wniosku nagroda pieniężna otrzymana przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce stosownie do art. 5 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podlega opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i w USA.
W sprawie znajduje zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 20 ust. 1 ww. Umowy. Zgodnie tym przepisem:
Podwójnego opodatkowania dochodów będzie się unikać w następujący sposób:
Zgodnie z postanowieniami prawa polskiego i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad) Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczanie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.
Odpowiednikiem powyższego przepisu w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest art. 27 ust. 9 lub ust. 9a normujący metodę zaliczenia proporcjonalnego. Według tego zapisu:
Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
Stosownie do art. 27 ust. 9a tej ustawy:
W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.
Metodę unikania podwójnego opodatkowania określaną jako metoda proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia) stosuje się w przypadku, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Metoda odliczenia proporcjonalnego oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.
Pana wątpliwości dotyczą możliwości odprowadzenia 2% podatku (różnica pomiędzy drugim progiem skali podatkowej - 32%, a 30% podatkiem pobranym przez płatnika w USA.
Jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 12 polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania:
Określenie „podatek” oznacza jakikolwiek podatek pobierany przez Polskę lub Stany Zjednoczone, którego dotyczy niniejsza Umowa na mocy postanowień artykułu 2.
W myśl art. 2 ust. 2 lit. b) ww. umowy:
Do istniejących obecnie podatków w Stanach Zjednoczonych Ameryki, których dotyczy niniejsza Umowa, należą: federalne podatki od dochodu, pobierane stosownie do Wewnętrznego Kodeksu Dochodów (inne niż podatek od zatrudnienia przewidziany w rozdziałach 2 i 21).
Skoro zawarta w umowie międzynarodowej metoda unikania podwójnego opodatkowania odnosi się wyłącznie do podatku federalnego, to nie sposób przyjąć, że odliczeniu na podstawie art. 27 ust. 9 i 9a podlegają także inne podatki.
W konsekwencji, zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia ma Pan prawo odliczyć od kwoty należnego podatku w Polsce od wygranej w konkursie e-sportowym w USA zapłacony w USA, w sytuacji gdy jest to podatek federalny. Inne podatki, w tym np. podatek stanowy, nie podlegają odliczeniu.
W Polsce otrzymana przez Pana nagroda podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Katalog źródeł przychodów zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl pkt 9 tego przepisu:
Źródłem przychodów są m.in. inne źródła.
Przychód z tytułu wygranej w konkursie należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 powołanej ustawy:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12–14 i art. 17.
W świetle art. 11a tej ustawy:
Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Jednocześnie zaznaczam, że z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:
Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.
W związku z tym, że wygrana przez Pana w konkursie e-sportowym nagroda pieniężna, została wypłacona przez podmiot mający siedzibę w Stanach Zjednoczonych, do opodatkowania tej wygranej przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania. Przepis ten nie dotyczy bowiem opodatkowania przychodów z nagrody pieniężnej uzyskanej w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Wygrana w konkursie e-sportowym w USA stanowi dla Pana opodatkowany na zasadach ogólnych przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten, stosownie do treści art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien Pan wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiła wypłata, łącznie z pozostałymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej i osiągniętymi przez Pana w roku podatkowym w Polsce.
Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali podatkowej:
Podstawa obliczenia podatku w złotych |
Podatek wynosi |
|
ponad |
do |
|
120 000 |
12% minus kwota zmniejszająca podatek 3600 zł |
|
120 000 |
10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł |
Na podstawie tego przepisu podatek dochodowy od osób fizycznych oblicza się według progresywnej skali podatkowej (tzw. zasady ogólne). Stawka podatku uzależniona jest od wysokości uzyskanego dochodu i stanowi :
·12% dla podstawy obliczenia podatku do wysokości 120 000 zł
·32% dla podstawy obliczenia podatku powyżej 120 000 zł.
Zatem, w sytuacji gdy nie osiągnął Pan innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, część otrzymanej przez Pana nagrody w wysokości poniżej 120 000 zł podlega w Polsce opodatkowaniu według stawki 12%. Stawkę 32% powinien Pan zastosować wyłącznie do nadwyżki ponad kwotę 120 000 zł.
Jednocześnie, osiągnięty przez Pana przychód z tytułu wygranej może podlegać opodatkowaniu w Polsce z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia. Przy czym, obliczając należny podatek w Polsce powinien Pan odliczyć wyłącznie zapłacony w Stanach Zjednoczonych podatek federalny. Metoda unikania podwójnego opodatkowania uregulowana w art. 20 ust. 1 Umowy - odpowiednio w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie uprawnia bowiem Pana do odliczenia innych podatków zapłaconych w USA, np. podatku stanowego.
W konsekwencji, błędna jest Pana argumentacja, że w Polsce opodatkuje Pan swoje dochody w wysokości 2%, z racji tego, że łączne zobowiązanie podatkowe wyniesie 32% (druga skala podatkowa podatkowa), z czego 30% zostanie pobrane w USA.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.