Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 27 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 27 listopada 2024 r. (wpływ 27 listopada 2024 r.) oraz z 28 listopada 2024 r. (wpływ 28 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniach wniosku)

W związku z zaistniałą sytuacją życiową, która trwa od (…) 2021 r., składa Pani wniosek o interpretację indywidualną dotyczącą możliwości rozliczenia się jako samotny rodzic w rozliczeniu podatkowym za 2024 r.

Od (…) 2024 r. (…), ojciec dzieci, nie uczestniczy w żaden sposób w ich życiu, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i finansowej. Jego brak zaangażowania obejmuje również sprawowanie władzy rodzicielskiej oraz podejmowanie jakichkolwiek działań w zakresie wychowania dzieci. Nie bierze udziału w ważnych dla dzieci chwilach, takich jak urodziny, imieniny, Dzień Dziecka, Mikołajki czy Święta. (…) porzucił rodzinę, a wszystkie obowiązki związane z wychowaniem dzieci spoczęły wyłącznie na Pani. Od czasu jego odejścia nie uczestniczy w życiu dzieci w żadnej formie – nie spotyka się z nimi, nie interesuje się ich rozwojem, edukacją, czy codziennymi potrzebami. Przez ostatnie lata nie złożył dzieciom życzeń z okazji urodzin, ani świąt.

Z (…) zawarła Pani związek małżeński (…) 2001 r. w (…), a z tego małżeństwa urodziły się Pani dzieci: (…) ur. (…) oraz (…) ur. (…). Do (…) 2021 r. wspólnie zamieszkiwała Pani z mężem w mieszkaniu w (…) przy ul. (…), które zostało zakupione na kredyt hipoteczny.

Po porzuceniu przez (…) rodziny, Sąd Rejonowy dla (…) w sprawie sygn. akt. (…) ustalił rozdzielność majątkową z datą wsteczną, tj. od dnia (…) 2021 r., zatwierdzając tym samym faktyczną separację między Panią, a mężem.

Warto również zaznaczyć, że wspólne zobowiązania kredytowe znacznie przewyższają wartość nieruchomości Pani i Pani męża, a (…) nie angażuje się w ich spłatę, ani w pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości. W trakcie wyprowadzki zabrał oszczędności oraz przedmioty należące do Pani i dzieci. Została Pani z ciężarem finansowym utrzymania domu, wychowania dzieci oraz spłaty kredytów. Brak wsparcia ze strony (…) zmusił Panią do podejmowania dodatkowych działań prawnych, takich jak wniosek o alimenty, który został rozpatrzony pozytywnie przez Sąd (…) w sprawie sygn. (…).

(…) nie wykazuje żadnego zainteresowania życiem dzieci. Jego postawa od momentu odejścia jest konsekwentnie bierna i nacechowana obojętnością wobec ich potrzeb. Nie uczestniczy w ważnych chwilach, takich jak urodziny czy święta, nie pojawia się na spotkaniach szkolnych, ani nie interesuje się edukacją dzieci. W ciągu ostatnich kilku lat nie podjął nawet prób nawiązania z nimi relacji. Brak jego obecności w ich życiu potwierdzają opinie ze szkół, z których jasno wynika, że całość obowiązków wychowawczych spoczywa na Pani. Jednym z wielu przykładów jego zaniedbań jest sytuacja związana z odnawianiem paszportów dzieci. W czerwcu ubiegłego roku, gdy paszporty straciły ważność, (…) odmówił współpracy przy podpisaniu dokumentów, mimo wcześniejszego powiadomienia i ustalenia terminu. Konieczne było zaangażowanie sądu, który postanowieniem z (…) 2023 r. w sprawie sygn. (…) zezwolił Pani na samodzielne wyrobienie paszportów dla dzieci. Tego rodzaju zachowanie jest tylko jednym z licznych dowodów na jego brak odpowiedzialności i troski o dobro dzieci. Obojętność (…) wobec ich potrzeb finansowych i emocjonalnych stanowi rażący przykład niewywiązywania się z podstawowych obowiązków rodzicielskich.

Całość odpowiedzialności za ich wychowanie, edukację i codzienne potrzeby spoczywa na Pani. (…), pomimo że formalnie pozostaje ojcem, nie pełni tej roli w praktyce. Jego postępowanie, a właściwie jego brak, wpływa na sytuację rodzinną i ekonomiczną Pani i Pani dzieci, co wymusza na Pani dodatkowe starania, aby zapewnić dzieciom stabilność i bezpieczeństwo.

Do momentu porzucenia rodziny wspólnie rozliczała Pani z mężem PIT-y i korzystała Pani z mężem z ulgi na dzieci. Po odejściu (…) rozliczenia Pani i Pani męża stały się oddzielne, a ulga przysługuje wyłącznie Pani, jako osobie, która faktycznie zajmuje się dziećmi.

W świetle obowiązujących przepisów podatkowych, uważa Pani, że spełnia wszystkie kryteria, aby zostać uznaną za samotnego rodzica. Faktyczna separacja, brak wsparcia finansowego i emocjonalnego ze strony (…), a także rozdzielność majątkowa, jasno wskazują, że pełni Pani rolę jedynego opiekuna i żywiciela Pani dzieci. Dodatkowo przed Sądem (…) toczy się sprawa rozwodowa pod sygn. (…).

Mając powyższe na uwadze prosi Pani o pozytywne rozpatrzenie Pani wniosku.

W pismach, stanowiących uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.  Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odpowiedź: Tak, posiada Pani.

2.Za który rok podatkowy/lata podatkowe oczekuje Pani wydania interpretacji indywidualnej?

Odpowiedź: Rok 2024.

3.Czy w okresie, którego dotyczy wniosek, uzyskiwała/uzyskuje Pani dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia itp.)?

Odpowiedź: Tak, z tytułu umowy o pracę.

4.Czy w okresie, którego dotyczy wniosek prowadziła/prowadzi Pani działalność gospodarczą? Jeśli tak, należy wskazać formę opodatkowania tej działalności.

Odpowiedź: Nie prowadziła/nie prowadzi Pani działalności gospodarczej.

5.Czy w stosunku do Pani lub Pani dzieci, w okresie którego dotyczy wniosek, miały/mają zastosowanie przepisy:

a)art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej podatkiem liniowym),

b)ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z wyjątkiem najmu prywatnego,

c)ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji?

Odpowiedź: Nie, przepisy te nie miały zastosowania.

6.Czy Pani dzieci, o których mowa we wniosku, w okresie, którego dotyczy złożony wniosek otrzymywały/otrzymują, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną? Jeśli tak, to od kiedy oraz konkretnie, które z ww. świadczeń i na podstawie jakich przepisów?

Odpowiedź: Nie, nie otrzymywały i nie otrzymują takich świadczeń.

7.Czy posiada Pani prawomocne orzeczenie sądu o separacji? Jeśli tak, proszę podać datę, kiedy (dd-mm-rrrr) uprawomocniło się orzeczenie sądu o separacji między Panią, a Pani mężem.

Odpowiedź: Nie posiada Pani takiego orzeczenia. Przed Sądem (…) Wydział (…) sprawa rozwodowa pod sygn. akt (…). Ojciec dzieci nie wnioskuje o kontakty z dziećmi.

8.Jeżeli pomiędzy Panią i Pani mężem nie została orzeczona separacja proszę wskazać, czy w całym okresie będącym przedmiotem wniosku pozostawała Pani w związku małżeńskim?

Odpowiedź: Nie została orzeczona separacja; pozostaje Pani w związku małżeńskim. W dniu (…) 2021 r. mąż porzucił rodzinę. Sąd (…) w sprawie sygn. (…) ustanowił rozdzielność majątkową od dnia (…) 2024 r. Obecnie przed Sądem Okręgowym toczy się sprawa rozwodowa zarejestrowana pod sygn. akt (…).

9.Czy w okresie, którego dotyczy wniosek, ojciec dzieci został pozbawiony praw rodzicielskich (jeżeli tak, to należy wskazać datę od kiedy) lub odbywał/odbywa karę pozbawienia wolności (jeżeli tak, to należy wskazać datę od kiedy)?

Odpowiedź: Nie został pozbawiony praw rodzicielskich, ani nie odbywał kary pozbawienia wolności. W żaden sposób nie utrzymywał i nie utrzymuje również kontaktów z dziećmi. W sprawie rozwodowej również nie składał wniosku o ustanowienie kontaktów z dziećmi.

10.Czy została orzeczona przez sąd opieka naprzemienna nad dziećmi, w związku z którą Pani i ojcu dzieci zostało ustalone świadczenie wychowawcze (tzw. 500+/800+) zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1576)?

Odpowiedź: Nie została orzeczona. Począwszy od dnia (…) 2020 r. sprawuje Pani wyłączną opiekę nad dziećmi, pobiera 500+/800+.

11.Czy w okresie, którego dotyczy wniosek sąd ustalił, że dzieci, o których mowa we wniosku, pozostają przy Pani i jednocześnie uregulował ich kontakty z ojcem, czy też zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie z ojcem dzieci wychowuje Pani te dzieci (opieka naprzemienna)?

Odpowiedź: Nie, sąd nie ustalał kontaktów ojca z dziećmi. Ojciec dzieci, (…), porzucił rodzinę (…) 2021 r. Od tego momentu sprawuje Pani wyłączną opiekę nad dziećmi. Ojciec dzieci nie dość, że nie utrzymuje kontaktów z dziećmi to zrezygnował również z prywatnej opieki medycznej dla dzieci, pozostawiając ją wyłącznie dla siebie.

12.Proszę o podanie daty urodzenia Pani dzieci.

Odpowiedź:

·(…), ur. (…)

·(…), ur. (…)

13.Czy w okresie, którego dotyczy wniosek, faktycznie i samotnie wychowywała/wychowuje Pani dzieci, o których mowa we wniosku, bez udziału drugiego rodzica – ojca dzieci – wykonywała/wykonuje Pani władzę rodzicielską: stale troszczyła/troszczy się Pani o byt materialny i rozwój emocjonalny dzieci, bez udziału (wsparcia) drugiej osoby? Jeśli tak, to proszę wskazać przesłanki, które świadczą o tym, że Pani samotnie wychowywała/wychowuje dzieci, o których mowa we wniosku w okresie objętym wnioskiem?

Odpowiedź: Tak, od dnia porzucenia przez ojca dzieci ((…) 2021 r.) faktycznie i samotnie wychowuje Pani (…). Codziennie troszczy się Pani o ich dobrobyt, rozwój emocjonalny, zdrowie i edukację. Organizuje Pani ich życie szkolne, dodatkowe zajęcia, wspiera rozwój zainteresowań oraz zabezpiecza wszelkie potrzeby materialne i duchowe. Ojciec dzieci od tego czasu nie wykazywał żadnego zainteresowania ich losem, nie uczestniczył w wychowaniu, nie ponosił dodatkowych kosztów utrzymania poza alimentami, a także nie wspierał ich emocjonalnie.

14.Jeśli w okresie, którego dotyczy wniosek był/jest czas, w którym dzieci nie przebywały/nie przebywają z Panią, to czy w tym okresie ojciec dzieci zajmował/zajmuje się ich wychowaniem i wykonywał/wykonuje władzę rodzicielską w stosunku do dzieci, tj. dbał/dba o prawidłowy rozwój dzieci kształtując ich właściwe zachowania, rozwijał/rozwija ich zainteresowania, ponosił/ponosi wydatki związane z wypoczynkiem, ponosił/ponosi koszty ich utrzymania, zabezpieczał/zabezpiecza potrzeby bytowe, zdrowotne i edukacyjne – poza płaconymi alimentami, troszczył/troszczy się o ich rozwój fizyczny i duchowy, pomagał/pomaga w edukacji szkolnej, wykazywał/wykazuje zainteresowanie ich wychowaniem, troszczył/troszczy się o fizyczny i duchowy rozwój dzieci, brał/bierze czynny udział w sprawach dotyczących dzieci związanych z ich kształceniem, dodatkowymi zajęciami, leczeniem itp.?

Odpowiedź: Nie, ojciec dzieci nigdy nie podejmował działań wychowawczych. Nie dbał o ich rozwój fizyczny, emocjonalny, ani duchowy. Zrezygnował z prywatnej opieki medycznej dzieci, pozostawiając ją jedynie dla siebie. Nie brał udziału i w dalszym ciągu nie bierze udziału w wychowaniu i edukacji dzieci, nie organizował czasu wolnego, nie wspierał ich leczenia, ani zajęć dodatkowych. Całość obowiązków rodzicielskich od dnia (…) 2021 r. do chwili obecnej spoczywa wyłącznie na Pani.

15.Czy jest Pani matką lub opiekunem prawnym innych dzieci (niż wymienione we wniosku) i względem nich wykonywała/wykonuje w okresie, którego dotyczy wniosek władzę rodzicielską? Jeśli tak, należy podać ich daty urodzenia.

Odpowiedź: Nie jest Pani matką, ani opiekunem prawnym dla innych dzieci.

16.W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 14, proszę wskazać czy wychowuje je Pani wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym (partnerem)?

Odpowiedź: Nie dotyczy.

Pytanie (sformułowane w uzupełnieniach wniosku)

Czy za rok 2024 przysługuje Pani prawo do preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci (...)?

Pani stanowisko w sprawie (przedstawione w uzupełnieniach wniosku)

Uważa Pani, że powinna się rozliczyć jako samotny rodzic, ponieważ przedstawione przez Panią fakty, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, jasno wskazują na Pani samodzielność w sprawach wychowawczych i finansowych.

Jest Pani jedyną osobą zajmującą się dziećmi, nie otrzymując przy tym żadnego wsparcia ze strony (…). Jego nieodpowiedzialność, potwierdzona wieloma incydentami, takimi jak odmowa współpracy przy wyrabianiu paszportów, brak udziału w ich codziennym życiu, czy całkowity brak zainteresowania ich potrzebami, dodatkowo wzmacnia Pani stanowisko w tej sprawie.

Umożliwienie Pani skorzystania z ulgi byłoby nie tylko uznaniem trudności, z jakimi mierzy się Pani każdego dnia, ale również istotnym wsparciem finansowym, które pozwoliłoby Pani na zapewnienie lepszej przyszłości dla dzieci.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na mocy art. 6 ust. 4c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) dalej zwanej ustawą:

Od dochodów jednego rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:

1)małoletnie,

2)pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

3)pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie

– podatek może być określony zgodnie z ust. 4d na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zgodnie z art. 6 ust. 4d ustawy:

W przypadku, o którym mowa w ust. 4c, podatek jest określany w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, przy czym do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w niniejszej ustawie.

Według art. 6 ust. 4e ustawy:

Przepisu ust. 4c pkt 3 nie stosuje się, jeżeli dziecko, o którym mowa w tym przepisie, uzyskało w roku podatkowym:

1)dochody, z wyjątkiem renty rodzinnej, podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b lub

2)przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152

-w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2194), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 6 ust. 4f ustawy:

Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 4d, nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko, w tym również gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, w związku z którą obydwojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie wychowawcze zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2023 r. poz. 810 i 1565).

Na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy:

Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4d, nie ma zastosowania, w przypadku gdy chociażby jeden z małżonków, osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej dziecko:

1) stosuje przepisy:

a)art. 30c lub

b)ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem art. 6 ust. 1a tej ustawy

-w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń;

2) podlega opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Przystępując do oceny możliwości skorzystania przez Panią z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych – za wskazany przez Panią okres, tj. za 2024 r. – w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, należy wyjaśnić, że każda preferencja podatkowa stanowi wyjątek od zasady równości i powszechności opodatkowania. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. Z przywołanych wyżej przepisów art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, że stanowią odstępstwo od generalnej zasady indywidualnego opodatkowania. Możliwość ich zastosowania obwarowana jest szeregiem warunków wyraźnie wskazanych w tej ustawie, które należy interpretować ściśle, co oznacza, że nie można dokonywać wykładni rozszerzającej, ani też zawężającej.

W konsekwencji, aby korzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów na zasadach w nich przewidzianych należy posiadać ściśle określony stan cywilny oraz wychowywać samotnie dziecko/dzieci.

Do kręgu osób samotnie wychowujących dzieci ustawodawca zaliczył zarówno osoby, które nigdy nie zawierały związku małżeńskiego (panna, kawaler), jak i osoby, których związek małżeński ustał wskutek śmierci współmałżonka (wdowa, wdowiec) lub został rozwiązany poprzez prawomocne orzeczenie rozwodu (rozwódka, rozwodnik). Samotnie wychowującą dzieci jest również osoba, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, jak też osoba, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Jednocześnie przepisy powyższej ustawy nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy przez cały rok był osobą samotnie wychowującą dzieci. Wystarczające jest zatem, aby taki stan zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok.

Z opisu sprawy oraz jego uzupełnień wynika, że od dnia porzucenia przez ojca dzieci ((…) a 2021 r.) faktycznie i samotnie wychowuje Pani córkę (…) i syna (…). Codziennie troszczy się Pani o ich dobrobyt, rozwój emocjonalny, zdrowie i edukację. Organizuje Pani ich życie szkolne, dodatkowe zajęcia, wspiera rozwój zainteresowań oraz zabezpiecza wszelkie potrzeby materialne i duchowe. Ojciec dzieci (…) od tego czasu nie wykazywał żadnego zainteresowania ich losem, nie uczestniczył w wychowaniu, nie ponosił dodatkowych kosztów utrzymania poza alimentami, a także nie wspierał ich emocjonalnie. Ojciec dzieci nie uczestniczy w żaden sposób w ich życiu, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i finansowej. Jego brak zaangażowania obejmuje również sprawowanie władzy rodzicielskiej oraz podejmowanie jakichkolwiek działań w zakresie wychowania dzieci. Od czasu jego odejścia nie uczestniczy w życiu dzieci w żadnej formie – nie spotyka się z nimi, nie interesuje się ich rozwojem, edukacją, czy codziennymi potrzebami. Jego postawa od momentu odejścia jest konsekwentnie bierna i nacechowana obojętnością wobec ich potrzeb. Nie uczestniczy w ważnych chwilach, takich jak urodziny czy święta, nie pojawia się na spotkaniach szkolnych. W ciągu ostatnich kilku lat nie podjął nawet prób nawiązania z nimi relacji. Brak jego obecności w ich życiu potwierdzają opinie ze szkół, z których jasno wynika, że całość obowiązków wychowawczych spoczywa na Pani. Do momentu porzucenia rodziny przez Pani męża wspólnie korzystała Pani z mężem z ulgi na dzieci. Po odejściu ojca dzieci rozliczenia Pani i Pani męża stały się oddzielne, a ulga przysługuje wyłącznie Pani, jako osobie, która faktycznie zajmuje się dziećmi. Z (…) zawarła Pani związek małżeński (…) 2001 r. Nie posiada Pani prawomocnego orzeczenia sądu o separacji i pozostaje Pani w związku małżeńskim. Obecnie przed Sądem Okręgowym (…) toczy się sprawa rozwodowa. Ojciec dzieci nie został pozbawiony praw rodzicielskich, ani nie odbywał kary pozbawienia wolności.

Mając zatem na uwadze zacytowane przepisy prawa oraz opis sprawy stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie została spełniona przesłanka pozwalająca na uznanie Pani za osobę samotnie wychowującą dzieci, tj. nie należy Pani do jednej z kategorii osób wymienionych w powołanym powyżej przepisie (nie jest Pani panną, wdową, rozwódką albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności), stanowiącym zamknięty katalog osób uznanych przez ustawodawcę za osobę samotnie wychowującą dzieci. Jak sama Pani poinformowała w uzupełnieniu wniosku, nie posiada Pani prawomocnego orzeczenia sądu o separacji i pozostaje Pani w związku małżeńskim, bowiem obecnie przed Sądem Okręgowym w (…) toczy się Pani sprawa rozwodowa, a ojciec dzieci nie został pozbawiony praw rodzicielskich, ani nie odbywał kary pozbawienia wolności.

Preferencja ta uzależniona jest bowiem – jak już wcześniej wyjaśniono – również od stanu cywilnego rodzica, starającego się o status osoby samotnie wychowującej dziecko (dzieci). Osobami samotnie wychowującymi dziecko są przede wszystkim ci rodzice (przysposabiający) lub opiekunowie, którzy pozostają w stanie wolnym. Dotyczy to zarówno osób, które nigdy nie zawierały związku małżeńskiego (panna, kawaler), osób, których związek małżeński ustał wskutek śmierci współmałżonka (wdowa, wdowiec) –  z wyjątkiem roku podatkowego, w którym zdarzenie to nastąpiło – jak i osób, których związek małżeński został rozwiązany poprzez orzeczenie rozwodu (rozwódka, rozwodnik). Osobami samotnie wychowującymi dzieci mogą być również, wyjątkowo, niektóre osoby pozostające w związku małżeńskim. Dotyczy to osób, wobec których orzeczono separację. Nabycie statusu osoby samotnie wychowującej dziecko wymaga jednak prawomocnego orzeczenia o separacji małżonków. Dotyczy to również osób, których małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich. Skutek taki następuje na mocy orzeczenia sądowego. Podobnie jak w przypadku orzeczeń rozwodowych, także i w tym przypadku nabycie statusu osoby samotnie wychowującej dziecko następuje dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku sądowego w tej kwestii. Osobami samotnie wychowującym dziecko mogą być również te osoby, których małżonek odbywa karę pozbawienia wolności. Dotyczy to przypadków faktycznego wykonywana tej kary, tzn. sytuacji, w której małżonek tej osoby nie przebywa na wolności.

Zatem, skoro w 2024 r. jest Pani mężatką, nie została orzeczona w stosunku do Pani separacja oraz ojciec dzieci nie został pozbawiony praw rodzicielskich, ani nie odbywa kary pozbawienia wolności, to nie przysługuje Pani prawo do preferencyjnego rozliczenia się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci, o którym mowa w art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt, że od (…) 2021 r. faktycznie i samotnie wychowuje Pani dzieci: (…), nie pozwala na uznanie Pani za osobę samotnie wychowującą dzieci, o której mowa w ww. przepisie.

Podsumowując należy stwierdzić, że w świetle przedstawionego opisu sprawy i obowiązującego stanu prawnego, nie przysługuje Pani prawo do preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci, na podstawie art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu rocznym za 2024 r.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).