Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 17 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 5 listopada 2024 r. (data wpływu 5 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani ojciec (Pan A.B.) zmarł (...) 2024 r. w (...).
26 stycznia 2024 r. nabyła Pani (z ustawy) spadek po Pani ojcu, co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia repertorium (...), sporządzonym przez notariusza (...).
W skład spadku wchodzi nieruchomość: lokal mieszkalny o powierzchni 126,96 m2, przy ulicy A. 1 w (...), dla którego Sąd Rejonowy w (...), V Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą KW numer: (...), znajdujący się w budynku wielomieszkaniowym położonym na działce numer: 111, obręb: (...) (dalej jako: „Nieruchomość”).
Pani ojciec nabył Nieruchomość 12 czerwca 1986 r. w drodze umowy darowizny i sprzedaży. Nieruchomość nie stanowi gospodarstwa rolnego, nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Nieruchomość - jako nabyta przez Panią - w drodze dziedziczenia, stanowi składnik Pani majątku osobistego. Pod adresem Nieruchomości nie prowadzono, ani nie zarejestrowano działalności gospodarczej. Nieruchomość nie była siedzibą żadnego podmiotu.
Zgłosiła Pani nabycie spadku we właściwym Urzędzie Skarbowym.
Zamierza Pani sprzedać nieruchomość w 2024 r.
W uzupełniniu wniosku - odpowiadając na następujące pytania - wyjaśniła Pani, że:
•Którego kraju jest Pani rezydentem podatkowym?
Wielka Brytania.
•Gdzie (w którym kraju) ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy?
Wielka Brytania.
•Czy do dziedziczenia po Pani ojcu – poza Panią – zostały powołane także inne osoby? Ilu – łącznie – było spadkobierców?
Nie, tylko Pani.
•W jakiej wysokości udziałów została Pani powołana do dziedziczenia po zmarłym ojcu? Prosimy, żeby Pani podała wartość ułamkową udziału w spadku należnego Panu w wyniku spadkobrania po zmarłym ojcu?
1/1.
•Czy w skład spadku po Pani ojcu wchodziło tylko wskazane mieszkanie? Jeśli nie, to co – oprócz tego mieszkania – stanowiło masę spadkową (innego rodzaju nieruchomości, rzeczy, prawa – co konkretnie)?
Samochód (...) (wartość około: 5.000 zł).
•Czy informacja, że: „A.B. nabył Nieruchomość 12 czerwca 1986 r. w drodze umowy darowizny i sprzedaży”, oznacza, że opisane mieszkanie - od momentu nabycia - stanowiło wyłączną własność Pani ojca? Jeśli nie, to:
–czy wchodziło ono w skład majątku wspólnego (od kiedy?),
–czy Pani ojciec uzyskał prawa do tego mieszkania w drodze dziedziczenia? Jeśli tak, prosimy żeby przybliżyła Pani również okoliczności towarzyszące temu dziedziczeniu.
Tak. Pani ojciec mieszkanie kupił od osoby fizycznej i od początku zawsze było jego i tylko jego własnością. Pani rodzice nie byli w związku małżeńskim.
•Czy po śmierci Pani ojca przeprowadzony został dział spadku lub zniesienie współwłasności? W przypadku twierdzącej odpowiedzi prosimy, żeby Pani podała, czy dział spadku/zniesienie współwłasności było ekwiwalentne w naturze, czy też towarzyszyły mu spłaty lub dopłaty? W przypadku spłat/dopłat prosimy żeby Pani podała:
–przez kogo i na czyją rzecz zostały dokonane?
–kiedy ten dział spadku/zniesienie współwłasności miało miejsce?
Nie, nie był przeprowadzany dział spadku lub zniesienie współwłasności.
•Czy wartość majątku nabytego w następstwie działu spadku (lub zniesienia współwłasności) po Pani ojcu łącznie z wartością udziałów w pozostałych składnikach znajdujących się w masie spadkowej po Pani ojcu, które nie podlegały temu działowi spadku (lub zniesieniu współwłasności), nie przekroczyła wartości udziału, jaki pierwotnie przysługiwał Pani w całej masie spadkowej (tzn. we wszystkich składnikach majątku wchodzących w skład masy spadkowej po Pani ojcu)?
Udział wynosił 1/1. Dział spadku, ani zniesienie współwłasności nie było przeprowadzane.
•Czy zbycie wskazanej nieruchomości (udziału w nieruchomości) nie nastąpi w wyniku wykonania zarejestrowanej działalności gospodarczej?
Zbycie nieruchomości nie nastąpi w wyniku wykonania działalności gospodarczej.
Pytanie
Czy będzie Pani zobligowania do zapłacenia podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia Nieruchomości, nabytej w drodze spadku po Pani zmarłym ojcu (Panu A.B.)?
Pani stanowisko w sprawie
Uważa Pani, że nie będzie Pani zobligowania do zapłacenia podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia Nieruchomości, nabytej w drodze spadku po zmarłym ojcu (Panu A.B.).
Wskazała Pani, że stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości (lub ich części oraz udziału w nieruchomości) lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przysługującej spadkobiercy, który dokonuje odpłatnego zbycia, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy.
Wskazała Pani, że jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (lub ich części oraz udziału w nieruchomości) lub praw majątkowych przez spadkobiercę upłynęło pięć lat - to odpłatne zbycie nie podlega opodatkowaniu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że:
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
W myśl art. 4a podanej ustawy:
Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Z przedstawionych przez Panią informacji wynika m.in., że:
•jest Pani rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii i w Wielkiej Brytanii posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy,
•w 2024 r. zamierza Pani sprzedać - położoną w Polsce - nieruchomość.
Zatem, w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy zawarte w Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie 20 lipca 2006 r. (t. j. Dz. U. z 2006 r., Nr 250, poz. 1840), zmodyfikowanej przez Konwencję wielostronną implementującą środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzoną w Paryżu 24 listopada 2016 r., podpisaną w Paryżu 7 czerwca 2017 r. (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1369).
Zgodnie z art. 13 ust. 1 wskazanej Konwencji:
Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 niniejszej Konwencji i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Przy czym sformułowanie „mogą być opodatkowane w drugim państwie” oznacza, że drugie państwo (w rozpatrywanym przypadku Polska) ma prawo opodatkować taki dochód, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa dochód ze sprzedaży nieruchomości podlega w tym państwie opodatkowaniu. Sformułowanie to oznacza zatem brak wyłączności do opodatkowania tego dochodu przez państwo, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. W świetle zapisów cytowanej umowy dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii z tytułu sprzedaży majątku nieruchomego położonego w Polsce może być opodatkowany zarówno w państwie rezydencji, tj. w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, zgodnie z prawem tego państwa.
Stwierdzam więc, że w świetle powołanych wyżej przepisów, przychody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce przez osobę zamieszkałą w Wielkiej Brytanii podlegają opodatkowaniu w Polsce, według zasad wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a‑c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W analizowanej sprawie istotne jest więc rozstrzygnięcie, kiedy doszło do nabycia (w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) przez Panią lokalu mieszkalnego, który zamierza Pani sprzedać w 2024 r.
Z podanych przez Panią informacji wynika m.in., że:
•Pani ojciec zmarł (...) 2024 r.,
•do dziedziczenia po Pani ojcu została powołana tylko Pani,
•w skład spadku wchodziła m.in. nieruchomość - lokal mieszkalny,
•nieruchomość od początku [od nabycia z 12 czerwca 1986 r. - przypis organu], była własnością Pani ojca
[Przypis organu:
Z treści Pani wniosku wynika, że: „Pani ojciec nabył Nieruchomość 12 czerwca 1986 r. w drodze umowy darowizny i sprzedaży”. W uzupełnieniu wniosku podała Pani natomiast, że: „Pani ojciec mieszkanie kupił od osoby fizycznej i od początku zawsze było jego i tylko jego własnością. Pani rodzice nie byli w związku małżeńskim”.
Z uwagi na okoliczność, że obie czynności - sprzedaż i darowizna - przenoszą prawo własności na nabywcę/obdarowanego - kwestia ta nie była przedmiotem dalszych ustaleń].
•zbycie nieruchomości nie nastąpi w wyniku wykonania działalności gospodarczej.
Z uwagi na wyżej wskazane okoliczności wskazuję, że zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Co jednak istotne, we wniosku podkreśliła Pani, że:
26 stycznia 2024 r. nabyła Pani (z ustawy) spadek po Pani ojcu, co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia repertorium (...), sporządzonym przez notariusza (...).
Z tego powodu wyjaśniam, że na podstawie art. 922 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. (t. j. z 2024 r., poz. 1061 ze zm.) Kodeks cywilny:
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Zgodnie z art. 925 tej ustawy:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Stosownie do art. 926 § 1 i 2 cytowanej ustawy:
§ 1. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.
§ 2. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.
Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.
Uwzględniając powyższe, stwierdzam zatem, że pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla nieruchomości nabytej przez Panią w drodze spadkobrania po zmarłym ojcu - powinna Pani liczyć, od końca roku, w którym doszło do jej nabycia przez Pani ojca.
Zatem, planowana przez Panią transakcja, która - stosownie do Pani wskazania - nie zostanie dokonana w wykonywaniu działalności gospodarczej - z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie stanowiła dla Pani źródła przychodów.
Tym samym, dochód ze sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Pani stanowisko uznaję więc za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Końcowo zaznaczam, że:
•zadane pytanie zakreśla granice w jakich mogę wydać interpretację indywidualną (określa zakres żądania Wnioskodawcy). Rozstrzygnięcie to dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Panią przedmiotu wniosku - zakresu Pani pytania,
•procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Wydając indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku -nie prowadzę postępowania dowodowego. Przy wydawaniu tej interpretacji dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).