Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 16 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów podatkiem liniowym. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 października 2024 r. (wpływ 7 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą od 2015 r., polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii. Pani dochody opodatkowane są 19% stawką podatku liniowego od 2022 r. Prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Dodatkowo jest Pani zatrudniona na cały etat w placówce zdrowia od 2010 r. Pani obecnym miejscem wykonywania pracy jest Poradnia (...). W miejscu pracy udziela Pani świadczeń zdrowotnych polegających na diagnozie i leczeniu pacjentów.
Obecny Pani pracodawca chce podpisać z Panią dodatkową nową umowę na wykonywanie świadczeń zdrowotnych od początku 2025 r. w innym miejscu niż jest to wskazane w Pani obecnej umowie o pracę. Ma to być Oddział (...). Praca ta ma być wykonywana poza godzinami pracy etatowej oraz ma mieć zmienny wymiar pracy i ma polegać na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (diagnozowaniu i leczeniu pacjentów). Ośrodek ma podpisane osobne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie poszczególnych Poradni oraz Oddziałów.
Zgodnie z Pani umową o pracę nie może Pani prowadzić usług medycznych w innych niż ww. miejscach pracy wyznaczonych w umowie o pracę. Zlecone dodatkowe usługi mają być wykonane w ramach odrębnej umowy, w innym miejscu i w innym czasie. To jest podstawowa różnica w zakresie wykonywania usług.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie miał zastosowanie art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Według Pani opinii art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie obowiązywał w Pani przypadku, gdyż dodatkowa praca u obecnego pracodawcy nie będzie tożsama z dotychczas wykonywaną pracą (inne odrębne miejsce wykonywania świadczeń zdrowotnych).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy:
Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W myśl art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Stosownie do art. 9a ust. 2b ww. ustawy:
Dokonany wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 2 zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złoży w terminie i na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stosownie do art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy:
Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Z powyższych przepisów wynika, że możliwość opodatkowania dochodów 19% „podatkiem liniowym” dotyczy - co do zasady - dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy czym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy w wyniku prowadzenia tej działalności uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik (a w przypadku wykonywania ww. działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną chociażby jeden ze wspólników) wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Zauważyć trzeba, że zawarty w art. 9a ust. 3 pkt 2 omawianej ustawy zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania 19% stawką podatku dochodów z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą od 2015 r., polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii. Dodatkowo jest Pani zatrudniona na cały etat w placówce zdrowia od 2010 r. Pani obecnym miejscem wykonywania pracy jest Poradnia (...) oraz Oddział (...). W miejscu pracy udziela Pani świadczeń zdrowotnych polegających na diagnozie i leczeniu pacjentów. Obecny Pani pracodawca chce podpisać z Panią dodatkową nową umowę na wykonywanie świadczeń zdrowotnych od początku 2025 r. w innym miejscu niż jest to wskazane w Pani obecnej umowie o pracę. Ma być to Oddział (...). Praca ta ma być wykonywana poza godzinami pracy etatowej oraz ma mieć zmienny wymiar pracy i ma polegać na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (diagnozowaniu i leczeniu pacjentów). Ośrodek ma podpisane osobne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie poszczególnych Poradni oraz Oddziałów. Zgodnie z Pani umową o pracę nie może Pani prowadzić usług medycznych w innych niż ww. miejscach pracy wyznaczonych w umowie o pracę. Zlecone dodatkowe usługi mają być wykonane w ramach odrębnej umowy, w innym miejscu i w innym czasie - to jest podstawowa różnica w zakresie wykonywania usług.
We wniosku wskazuje Pani, że w ramach umowy o pracę udziela Pani świadczeń zdrowotnych polegających na diagnozie i leczeniu pacjentów, natomiast w ramach nowej umowy Pani praca ma polegać na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (diagnozowaniu i leczeniu pacjentów). Okoliczność, że usługi będą świadczone w innym miejscu i w innym czasie nie oznacza, że czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz umowy o pracę będą odmienne. Z opisu sprawy wynika jednoznacznie, że czynności w ramach obu umów będą polegały na udzielaniu świadczeń zdrowotnych polegających na diagnozowaniu i leczeniu pacjentów. A zatem, będą zachodziły przesłanki, o których mowa w art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzam, że będą zachodziły przesłanki, o których mowa w art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niemożliwe będzie opodatkowanie w 2025 r. Pani dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).