Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - 0115-KDST2-1.4011.556.2024.2.JPO

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 listopada 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan (...).

Planuje Pan rozpocząć działalność gospodarczą, polegającą na uprawie mikroliści (...) metodą (...) w systemie farmy (...). Działalność będzie prowadzona w wynajmowanym lokalu użytkowym, który nie posiada przeszklonego dachu. Uprawy są prowadzone w doniczkach z podłożem (...). Ze względu na ograniczony dostęp światła słonecznego rośliny są doświetlane sztucznym światłem. Okres uprawy wynosi zazwyczaj 7 dni. Mikroliście będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym zarówno osobom fizycznym (np. na targach), jak i lokalnym przedsiębiorcom (sklepom, restauracjom). Rośliny są przeznaczone do spożycia bezpośrednio po umyciu. Nie planuje Pan przetwarzania wyhodowanych roślin.

Uzupełnienie

Powierzchnia wynajmowanego lokalu użytkowego wynosi 50 m². Jest to wystarczające dla planowanej działalności uprawy mikroliści metodą (...), uwzględniając rozstawienie półek (...).

Wyjaśniając, czy lokal użytkowy – dla celów wskazanej we wniosku uprawy – będzie musiał posiadać określone parametry lub posiadać specjalną konstrukcję, wskazał Pan, że lokal musi spełniać następujące parametry: instalacja elektryczna o odpowiedniej mocy do zasilania lamp LED oraz systemów hydroponicznych, wentylacja mechaniczna zapewniająca wymianę powietrza, podłogi łatwe do czyszczenia i odporne na wilgoć, możliwość utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza przy użyciu urządzeń klimatyzacyjnych.

Lokal użytkowy nie posiada „przepuszczalnej światło konstrukcji”. Całe oświetlenie niezbędne dla uprawy mikroliści jest zapewniane przez sztuczne źródła światła LED, ponieważ lokal nie ma dostępu do odpowiedniego światła naturalnego.

Światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego nie będą wykorzystywane w działalności. Ze względu na brak „przepuszczalnej światło konstrukcji” i specyfikę lokalu, uprawy są całkowicie zależne od sztucznego oświetlenia i systemów grzewczych.

Lokal będzie ogrzewany za pomocą systemu grzewczego, aby utrzymać optymalną temperaturę dla wzrostu mikroliści. Używane będą klimatyzatory z funkcją grzania.

Wyjaśniając, czy w lokalu użytkowym znajdować się będą jakiekolwiek – rozbieralne – konstrukcje, wskazał Pan, że są to półki wertykalne służące do hodowli roślin. Półki wertykalne maksymalizują wykorzystanie przestrzeni i umożliwiają jednoczesną uprawę większej liczby roślin. Półki są wykonane z aluminium i tworzyw sztucznych odpornych na wilgoć.

Nasiona mikroliści będą kupowane od certyfikowanych dostawców. Następnie będą wysiewane w przygotowanym podłożu hydroponicznym na miejscu.

Wyjaśniając, jaki będzie minimalny okres przetrzymywania przez Pana zakupionych roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost – licząc od dnia nabycia, wskazał Pan, że minimalny okres wzrostu roślin od dnia wysiewu wynosi 7 dni, co zależy od rodzaju mikroliści.

Wskazał Pan, że planowana działalność może być sklasyfikowana pod symbolem PKWiU: 01.19.39.0 – Inne uprawy rolne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Potwierdził Pan, że jako rezydent podatkowy w Polsce, posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Będzie Pan ponosić pełną odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo oferowanych mikroliści.

Wyjaśniając, czy czynności, które będzie Pan świadczyć w ramach działalności będącej przedmiotem wniosku, wykonywane będą pod kierownictwem oraz w miejscu wyznaczonym przez kontrahenta, wskazał Pan: nie – działalność będzie prowadzona samodzielnie w wynajmowanym lokalu.

Będzie Pan ponosić pełne ryzyko związane z prowadzeniem działalności.

Wyjaśniając, czy w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zamierza Pan skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wskazał Pan, że nie uzyskał przychodów, ponieważ działalność jest „nowo zakładana”.

Wyjaśniając, czy do wykonywanej przez Pana działalności będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wskazał Pan: nie – planowana działalność nie podlega wyłączeniom wskazanym w tym artykule.

Pytania

Czy dochody z działalności polegającej na uprawie mikroliści metodą (...) mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a jeśli tak, to jaka stawka ryczałtu ma zastosowanie?

Czy możliwe jest opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych (skala podatkowa 12%/32%) lub podatkiem liniowym (19%)?

Czy istnieją szczególne przepisy podatkowe, które mogłyby mieć zastosowanie do tej działalności, w szczególności w zakresie podatku VAT lub ulg podatkowych?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, dochody z tej działalności mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z zastosowaniem stawki odpowiedniej dla działalności rolniczej lub sprzedaży produktów spożywczych (stawki: 2%, 3%, 5,5% lub inne w zależności od rodzaju przychodów). Alternatywnie może Pan skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych (skala podatkowa 12%/32%) lub wybrać podatek liniowy w wysokości 19%. Chciałby Pan również uzyskać potwierdzenie, czy istnieją szczególne przepisy podatkowe, które mogłyby mieć wpływ na opodatkowanie tej działalności, w tym przepisy dotyczące podatku VAT lub dostępnych ulg podatkowych. Prosi Pan o potwierdzenie, jakie przepisy podatkowe będą miały zastosowanie do opodatkowania tej działalności oraz czy Pana ocena form opodatkowania jest prawidłowa.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedmiotem tego rozstrzygnięcia jest możliwość opodatkowania przychodów/dochodów z działalności polegającej na uprawie mikroliści metodą (...) ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub alternatywnie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg skali podatkowej albo podatkiem liniowym.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są:

1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2)działalność wykonywana osobiście;

3)pozarolnicza działalność gospodarcza;

4)działy specjalne produkcji rolnej;

5)(uchylony)

6)najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

7)kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

8)odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

8a)działalność prowadzona przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną;

8b)niezrealizowane zyski, o których mowa w art. 30da podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków;

9)inne źródła.

Stosownie natomiast do treści art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)miesiąc – w przypadku roślin,

2)16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący.

Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

„Nieprzetworzony” – to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego „przetwarzać” znaczy tyle, co „przekształcić coś twórczo” albo „zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd” (...). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym "załącznikiem nr 2".

W świetle powyższego stwierdzić należy, że skoro ustawodawca zdefiniował zarówno pojęcie działalności rolniczej, jak i działów specjalnych produkcji rolnej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem tych definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu.

Oznacza to, że działalnością rolniczą dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 ustawy) w stanie nieprzetworzonym, określonym jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów.

Z uwagi na to, że działy specjalne produkcji rolnej są rodzajem działalności rolniczej, muszą być spełnione przesłanki dla uznania działalności za rolniczą. W przypadku nabycia przez podatnika roślin lub zwierząt od innych producentów, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) – nie mogą być krótsze niż określone w ww. art. 2 ust. 2 ustawy, by można uznać tą działalność za działalność rolniczą.

Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej.

Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji – do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Załączniku nr 2 „Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” została wymieniona, np. uprawa w szklarniach nieogrzewanych pow. 25 m2.

Z powołanych regulacji prawnych wynika, że do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się uprawę w szklarniach nieogrzewanych – powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej, bowiem w Tabeli, o której wyżej mowa, w specyfice rodzajowej tego typu uprawa została wymieniona w poz. nr 2.

W świetle ww. przepisów, jeżeli rośliny są uprawiane w szklarniach lub ogrzewanych tunelach foliowych, to dochody uzyskane z ich sprzedaży stanowią dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zatem, zdefiniowana w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność rolnicza obejmuje swym zakresem uprawę warzyw.

Należy jednak zauważyć, że uprawa warzyw stanowi doprecyzowanie pojęcia działalności polegającej na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że planuje Pan rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na uprawie mikroliści (...) metodą (...) w systemie farmy (...).

Działalność będzie prowadzona w wynajmowanym lokalu użytkowym, który nie posiada przeszklonego dachu. Uprawy są prowadzone w doniczkach z podłożem (...). Ze względu na ograniczony dostęp światła słonecznego rośliny są doświetlane sztucznym światłem. Lokal użytkowy nie posiada „przepuszczalnej światło konstrukcji”. Całe oświetlenie niezbędne dla uprawy mikroliści jest zapewniane przez sztuczne źródła światła LED, ponieważ lokal nie ma dostępu do odpowiedniego światła naturalnego. Światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego nie będą wykorzystywane w działalności. Ze względu na brak „przepuszczalnej światło konstrukcji” i specyfikę lokalu, uprawy są całkowicie zależne od sztucznego oświetlenia i systemów grzewczych. Lokal będzie ogrzewany za pomocą systemu grzewczego, aby utrzymać optymalną temperaturę dla wzrostu mikroliści. Używane będą klimatyzatory z funkcją grzania. Powierzchnia wynajmowanego lokalu użytkowego wynosi 50 m². Jest to wystarczające dla planowanej działalności uprawy mikroliści metodą (...), uwzględniając rozstawienie półek wertykalnych.

Wskazał Pan, że minimalny okres wzrostu roślin od dnia wysiewu wynosi 7 dni, co zależy od rodzaju mikroliści. Mikroliście będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym zarówno osobom fizycznym (np. na targach), jak i lokalnym przedsiębiorcom (sklepom, restauracjom). Rośliny są przeznaczone do spożycia bezpośrednio po umyciu. Nie planuje Pan przetwarzania wyhodowanych roślin.

Należy wskazać, że w przepisach ustawy od podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest ustawowej definicji pojęcia „szklarni”. W takiej sytuacji należy ustalić znaczenie danego pojęcia przez odwołanie się do definicji słownikowej interpretowanego pojęcia w języku polskim. Według wydania internetowego Słownika Języka Polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl/) – pojęcie „szklarnia” oznacza: „oszklone pomieszczenie, zwykle sztucznie ogrzewane, zapewniające odpowiedni mikroklimat dla rozwoju roślin warzywnych i ozdobnych”.

Ponadto, jak wynika z definicji zawartej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, „szklarnia to zamknięte pomieszczenie, którego szkielet zbudowany jest z profili, pokryty w całości, tj. ściany, jak i dach, szkłem. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Szklarnie często są wyposażone w elektroniczne urządzenia do sterowania ogrzewaniem, nawilżaniem gruntu i powietrza”.

Zatem, szklarnia bezsprzecznie jest obiektem, który ma zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu, rozwoju i uprawy roślin poprzez ochronę uprawy przed niestabilnymi warunkami atmosferycznymi, a także wytworzenie odpowiedniego mikroklimatu do uprawy roślin, dzięki światłu i ciepłu pochodzącemu z promieniowania słonecznego. Należy zauważyć, że w definicji działów specjalnych produkcji rolnej (pomimo braku definicji samych szklarni i tuneli foliowych) ustawodawca wymienił tylko uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, a nie uprawy w każdych innych budynkach, czy budowlach. Zauważyć także trzeba, że przy uprawie w tunelach foliowych również jest wykorzystywane promieniowanie słoneczne, a także chronią one przed niekorzystnym warunkami atmosferycznymi, a jednak nie zostały one w definicji działów specjalnych produkcji rolnej ujęte jako synonimy.

Informacje zawarte we wniosku, w szczególności fakt, że lokal użytkowy, w którym będzie uprawiał Pan mikroliście, nie posiada „przepuszczalnej światło konstrukcji”, nie ma dostępu do odpowiedniego światła naturalnego, a całe oświetlenie jest zapewniane przez sztuczne źródła światła LED, wskazują, że pomieszczenie to nie spełnia przesłanek warunkujących uznanie go za szklarnię. Zatem skoro rośliny nie będą uprawiane w szklarni, uprawa ta nie będzie stanowić działów specjalnych produkcji rolnej.

Biorąc zatem pod uwagę, że planuje Pan sprzedaż wyhodowanych w systemie farmy (...) mikroliści w stanie nieprzetworzonym oraz nie planuje przetwarzania wyhodowanych roślin, to uznać należy, że opisana uprawa mikroliści metodą (...) wpisuje się w definicję działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc dochody z tej działalności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż – zgodnie z treścią cytowanego art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy – przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Konsekwentnie nie ma Pan możliwości opodatkowania przychodów z działalności rolniczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ani też opodatkowania dochodów z tej działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg skali podatkowej lub podatku liniowego.

Wobec powyższego Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe.

Jednocześnie tut. organ informuje, że nie rozstrzyga kwestii objętej sformułowanym warunkowo pytaniem dotyczącym stawki ryczałtu, gdyż oczekiwał Pan na nie odpowiedzi wyłącznie w sytuacji, gdyby mógł opodatkować uzyskiwane przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tego rozstrzygnięcia jest możliwość opodatkowania przychodów/dochodów z działalności polegającej na uprawie mikroliści metodą (...) ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub alternatywnie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg skali podatkowej albo podatkiem liniowym.

Natomiast w zakresie zagadnienia objętego pytaniem: czy istnieją szczególne przepisy podatkowe, które mogłyby mieć zastosowanie do Pana działalności, w szczególności w zakresie podatku VAT lub ulg podatkowych wydaliśmy postanowienie (...).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935); dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).