Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wykupem samochodu z leasingu i jego darowizną oraz podatku od towarów i usług.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan podatnikiem na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „Ustawa o PIT”). Posiada Pan polską rezydencję podatkową oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowuje metodą zryczałtowaną od 1 stycznia 2022 r., zgodnie z ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako: „Ustawa o Ryczałcie”). Stosował Pan liniową metodę opodatkowania do 31 grudnia 2021 r. Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. 22 listopada 2021 r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego (dalej jako: „Umowa Leasingu”) samochodu osobowego (dalej jako: „Samochód”) na okres 24 miesięcy. Przez okres 24 miesięcy wykorzystywał Pan Samochód w ramach działalności gospodarczej. Odliczał Pan podatek VAT naliczony wykazany na fakturach otrzymywanych w związku z leasingiem Samochodu, tj. opłaty wstępnej i pozostałych rat leasingowych, w odpowiedniej proporcji, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako: „Ustawa o VAT”). W trakcie trwania Umowy Leasingu, od wydatków eksploatacyjnych (opłat serwisowych, zakupu paliwa) odliczał Pan podatek VAT. W listopadzie 2021 r. rozpoznał Pan wartość opłaty wstępnej jako koszt podatkowy w odpowiedniej proporcji do wartości leasingowanego Samochodu, zgodnie z Ustawą o PIT (wówczas stosował Pan liniową metodę opodatkowania).
Nie rozpoznawał Pan wartości uiszczanych następnie rat leasingowych jako kosztów uzyskania przychodu w żadnej części, z uwagi na stosowanie opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym. Umowa Leasingu wygasła w styczniu 2024 r. na skutek upływu okresu, na który została zawarta.
Działając zgodnie z Umową Leasingu, 5 stycznia 2024 r. dokonał Pan wykupu Samochodu do majątku prywatnego. Od wartości uiszczonej kwoty wykupu nie odliczył Pan podatku VAT naliczonego, nie rozpoznał kosztu uzyskania przychodu, a także pojazd nie został ujęty w ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej. Od chwili dokonania wykupu samochodu, był on wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele osobiste. Koszty eksploatacji pojazdu od chwili dokonania jego wykupu nie były związane z Pana działalnością gospodarczą i w związku z tym, nie odliczał Pan podatku VAT od tych wydatków.
Pozostaje Pan w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Planuje Pan zawrzeć z małżonką umowę darowizny w rozumieniu ustawy Kodeks cywilny, na mocy której daruje małżonce Samochód (dalej jako: „Darowizna”). Nabycie przez Pana małżonkę własności Samochodu na podstawie umowy darowizny będzie zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
Pytania
1.Czy dokonanie przez Pana Darowizny Samochodu na rzecz małżonki nie spowoduje powstania po Pana stronie obowiązku podatkowego na gruncie Ustawy o PIT oraz Ustawy o Ryczałcie?
2.Czy Darowizna Samochodu na rzecz Pana małżonki, wykupionego z leasingu operacyjnego na cele osobiste, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z Ustawą o VAT?
3.Czy w odniesieniu do wykupu Samochodu, a następnie jego Darowizny na rzecz Pana małżonki, nie spowoduje to konieczności dokonania korekty podatku VAT w odniesieniu do odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę w okresie poprzedzającym wykup Samochodu, w tym opłaty wstępnej i pozostałych rat leasingowych oraz z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych?
4.Czy w odniesieniu do wykupu Samochodu, a następnie jego Darowizny na rzecz Pana małżonki, nie spowoduje to konieczności dokonania korekty podatku PIT w odniesieniu do wartości opłaty wstępnej, która została rozpoznana przez Pana jako koszt uzyskania przychodu?
Przedmiotem interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytania Nr 1 oraz Nr 4 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytań Nr 2 i Nr 3, dotyczących podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1.
Darowizna Samochodu na rzecz Pana małżonki nie spowoduje powstania po Pana stronie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; dalej jako: „Ustawy o PIT”) oraz ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.; dalej jako: „Ustawy o Ryczałcie”).
Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 lit. d) Ustawy o PIT, źródłami przychodów są: pozarolnicza działalność gospodarcza, odpłatne zbycie rzeczy ruchomych, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Na gruncie przepisów Ustawy o PIT, przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomej kwalifikowany jest do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) tej ustawy, czyli do odpłatnego zbycia rzeczy, chyba że sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) Ustawy o Ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Wedle art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) Ustawy o Ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-21 Ustawy o PIT, zgodnie z którym, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1, przy czym przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Zatem ten przepis ma zastosowanie do składników będących rzeczami ruchomymi (w tym samochodu osobowego) wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, o której mowa w art. 23b ust. 1 Ustawy o PIT.
Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, po wygaśnięciu Umowy Leasingu, dokonał Pan wykupu Samochodu do majątku prywatnego. Od wartości uiszczonej kwoty wykupu nie odliczył Pan podatku VAT naliczonego, nie rozpoznał kosztu uzyskania przychodu, a także pojazd nie został ujęty w ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej. Od chwili dokonania wykupu Samochodu, był on wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele prywatne.
Obecnie planuje Pan przekazać Samochód swojej małżonce, na podstawie umowy Darowizny w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego. W zamian za przekazanie własności Samochodu małżonce, nie otrzyma Pan żadnego przysporzenia majątkowego, tj. przysporzenie majątkowe o wartości Samochodu powstanie jedynie po stronie obdarowanej małżonki.
Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.
W przypadku darowizny mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych, ani innego przysporzenia majątkowego.
Tym samym należy uznać, że przekazanie przez Pana Samochodu na podstawie umowy Darowizny, nie będzie wywoływało skutków podatkowych po Pana stronie, tj. nie otrzyma Pan żadnego przysporzenia majątkowego. Zatem opisane we wniosku zdarzenie przyszłe będzie neutralne podatkowo, co oznacza, że dokonana przez Pana Darowizna Samochodu wykupionego z leasingu nie spowoduje powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych po Pana stronie.
Ad. 4.
W odniesieniu do wykupu Samochodu, a następnie jego Darowizny na rzecz Pana małżonki, nie spowoduje to konieczności dokonania korekty podatku PIT w odniesieniu do wartości opłaty wstępnej, która została rozpoznana przez Pana jako koszt uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 7c Ustawy o PIT, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty, zaś jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.
Natomiast, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47a) Ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.
Zatem należy wskazać, że działając w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, zawarł Pan Umowę Leasingu, zgodnie z którą został Panu udostępniony do korzystania Samochód. Samochód był wykorzystywany przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem służył Panu do zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, o którym mowa w art. 14, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Tym samym, wartość opłaty wstępnej od leasingowanego Samochodu, rozpoznał Pan jako koszt uzyskania przychodu, z zastosowaniem ograniczenia maksymalnego rozpoznania takiego kosztu podatkowego, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 Ustawy i PIT, tj. zastosował Pan odpowiednią proporcję w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem umowy leasingu.
Tym samym należy uznać, że rozpoznanie przez Pana opłaty wstępnej jako kosztu podatkowego było w pełni uzasadnione. Jednocześnie należy uznać, że planowana przez Pana Darowizna na rzecz małżonki nie będzie wpływać na prawidłowość kwalifikacji wydatku opłaty wstępnej jako kosztu, gdyż Samochód został wykupiony przez Pana do majątku prywatnego, a nie w ramach działalności gospodarczej. Zatem, od czasu, gdy wykupił Pan Samochód, tj. od chwili, gdy stał się jego właścicielem, Samochód był wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych i żadne wydatki z nim związane, w tym w szczególności wartość opłaconej kwoty wykupu, nie była rozpoznana jako koszt podatkowy.
Natomiast w okresie jego leasingowania, tj. gdy był Pan jedynie korzystającym, a nie właścicielem pojazdu, Samochód był wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej, a więc zasadnym było rozpoznawanie wydatków z nim związanych jako kosztów podatkowych. Odliczenia kosztów były dokonywane zgodnie z przepisami w trakcie, kiedy Samochód był wykorzystywany w działalności i fakt jego wykupu na cele prywatne nie zmienia istoty wcześniejszych odliczeń i tym samym, nie powoduje konieczności skorygowania podatku PIT.
Zatem należy uznać, że prawidłowym jest stanowisko, że fakt wykupu od leasingodawcy Samochodu, a następnie Darowizna tego pojazdu na rzecz małżonki, nie spowoduje konieczności dokonania korekty podatku PIT w zakresie kwoty opłaty wstępnej z Umowy Leasingu, która została rozpoznana jako koszt podatkowy w Pana działalności gospodarczej w odpowiedniej proporcji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny Pana stanowiska.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do kwestii objętej pytaniem.
Zastrzec należy, że ocenie nie podlegała kwestia, czy umowa darowizny zawarta między małżonkami pozostającymi w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, będzie przedmiotem prawnie skutecznej umowy w rozumieniu ustawy niepodatkowej, tj. ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm).
Z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie Pana indywidualnej sprawy. Nie wywołuje skutków prawnych dla Pana małżonki.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi:
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.