Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę i pełni rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy to również sytuacji, w kt... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy pracodawca musi pobierać zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń pozapłacowych dla pracowników na urlopach wychowawczych i bezpłatnych?

Temat interpretacji

Obowiązki płatnika dotyczące świadczeń pozapłacowych

Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę i pełni rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy to również sytuacji, w których pracownicy przebywają na urlopach wychowawczych, bezpłatnych lub innych nieobecnościach niepłatnych. W takich przypadkach spółka nie wypłaca wynagrodzenia ani innych świadczeń pieniężnych, lecz przekazuje świadczenia pozapłacowe, takie jak karty Multisport, opieka medyczna, ubezpieczenia czy świadczenia z ZFŚS. Brak wypłat należności pieniężnych uniemożliwia jednak pobór zaliczek na podatek dochodowy od tych świadczeń, co budzi wątpliwości spółki jako płatnika.

W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w opisanej sytuacji ma obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy od świadczeń pozapłacowych, mimo braku możliwości ich potrącenia. Spółka wyraziła stanowisko, że nie jest zobowiązana do obliczania ani wpłacania zaliczek, ponieważ nie ma podstaw do ich potrącenia. Wskazała, że w informacji PIT-11 zamierza wykazywać wartość świadczeń jako przychód pracownika, a w części dotyczącej pobranych zaliczek wpisywać „0”. Jej zdaniem obowiązek rozliczenia podatku powinien spoczywać na pracowniku w ramach rocznego zeznania podatkowego.

Brak możliwości poboru zaliczek na PIT - stanowisko KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku braku możliwości poboru zaliczek od świadczeń pozapłacowych, spółka powinna wykazać ich wartość w informacji PIT-11, wskazując „0” w rubryce dotyczącej pobranych zaliczek.

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odwołując się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy, świadczenia pozapłacowe, takie jak karty Multisport, opieka medyczna czy świadczenia z ZFŚS, stanowią przychód ze stosunku pracy. Obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy ciąży na płatniku tylko w sytuacji, gdy możliwe jest ich potrącenie z należności pieniężnych wypłacanych pracownikowi, czego brak w przypadku osób na urlopach wychowawczych czy bezpłatnych.

KIS wskazała, że informacja PIT-11 powinna rzetelnie odzwierciedlać faktycznie osiągnięte przez pracownika przychody oraz pobrane zaliczki na podatek dochodowy. W sytuacji, gdy pobór zaliczek nie jest możliwy, spółka nie ponosi odpowiedzialności za ich niewpłacenie, o ile prawidłowo wykaże wartość świadczeń pozapłacowych jako przychód w informacji PIT-11. W przedstawionym stanie faktycznym pracownik nie jest zobowiązany do wpłacania zaliczki na podatek płatnikowi, a spółka nie ma obowiązku uiszczania jej z własnych środków.

„W konsekwencji, uzyskany przez Państwa pracowników przychód z tytułu sfinansowania świadczeń pozapłacowych przekazanych na ich rzecz, winni Państwo wykazać w rocznej informacji PIT-11 jako przychód ze stosunku pracy. Pracownicy natomiast będą obowiązani uwzględnić go w swoich zeznaniach rocznych składanych do właściwego urzędu skarbowego i od sumy uzyskanych w danym roku podatkowym dochodów zapłacić należny podatek” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.833.2024.1.AK