Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.553.2024.1.MD

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.553.2024.1.MD

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest współwłaścicielem (wspólność ustawowa małżeńska) nieruchomości położonej w A. W skład tej nieruchomości wchodzi działka oznaczona w ewidencji gruntów numerem 1 o pow. 0.0106 ha.

W dniu 1 lipca 2024 r. Wnioskodawca wraz ze swoją współmałżonką zawarli akt notarialny (...), na podstawie którego ustanowili odpłatną służebność przesyłu na czas nieograniczony na rzecz X spółka z o.o. z siedzibą w B wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców KRS.

Służebność przesyłu ustanowiona została za jednorazowym wynagrodzeniem w wysokości (…) zł (dla Wnioskodawcy przypada (…) zł).

Służebność przesyłu polega przede wszystkim na:

1.prawie do korzystania z działki nr 1 przez Spółkę celem budowy, założenia i przeprowadzenia przez nieruchomość podziemnej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia wraz z kablami światłowodowymi i wszelkimi obiektami i urządzeniami niezbędnymi do eksploatacji linii;

2.wykonaniu przebudowy ewentualnie już istniejących obiektów infrastruktury technicznej linii elektroenergetycznej;

3.udostępnieniu nieruchomości w celu wykonania prac niezbędnych do realizacji pkt 1 i 2;

4.niewznoszeniu obiektów budowlanych w pasie technologicznym linii;

5.niedokonywaniu nasadzeń w pasie technologicznym linii.

W pasie technologicznym linii będzie możliwe postawienie ogrodzenia murowanego, utwardzenie dróg, doprowadzenie przyłączy, zasianie trawy.

Spółka uzyskuje prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane dotyczące linii oraz będzie uprawniona do prowadzenia postępowań administracyjnych, których przedmiotem będzie ta nieruchomość, zgodnie z celem umowy.

Z zapisów umowy wynika zatem, że Spółka, która jest przedsiębiorcą, w ramach swojej działalności gospodarczej, zamierza wybudować, na ww. gruncie, linię elektroenergetyczną.

Strony umowy zobowiązały notariusza, przed którym została zawarta stosowna umowa, do dokonania wpisu w dziale III Ksiąg wieczystych prawa służebności przesyłu na rzecz Spółki X sp. z o.o.

Pytanie

Czy w związku z otrzymaniem wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu Wnioskodawca będzie zwolniony, z tego tytułu, z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że otrzymanie wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 120a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120a, wolne od podatku jest wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

Zgodnie z art 3051 Kodeksu cywilnego, nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, to urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne.

Stosownie do art. 3054 Kodeksu cywilnego, do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.

Stosownie do art. 3052 § 1 ww. Kodeksu, jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.

Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu (art. 3052 § 2 k.c.)

Służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym należącym do służebności. Jego przedmiotem jest korzystanie z urządzeń i instalacji służących do przesyłu energii elektrycznej, gazowej, płynów i innych substancji itp. Prawo to polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, którego własnością są wspomniane wyżej urządzenia, lub zamierza je wybudować. Prawo to ustanawia również, że przedsiębiorca może korzystać w określonym zakresie z nieruchomości, zgodnie z zastosowaniem i przeznaczeniem tych instalacji i urządzeń.

Z przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zawarł umowę ustanowienia służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorcy, który zobowiązał się do dokonania zapłaty wynagrodzenia z tego tytułu dla Wnioskodawcy.

Zostały spełnione wszelkie przesłanki związane z możliwością zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych tego wynagrodzenia, zgodnie z art. 21 ust 1. pkt 120a.

Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej znak 0114-KDIP3-3.4011.467.2019.4.AK.

Natomiast w interpretacji Dyrektora KIS z 11 lutego 2022 r. (znak 0114-KDIP3-1.4011.1101.2021.1.MG) wprost czytamy, że wynagrodzenie i odszkodowanie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 120a.

Podobne stanowisko znajdziemy w interpretacji Dyrektora KIS z 6 lipca 2020 r. (znak 0112-KDIL1-2.4012.177.2020.2.AG).

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że wynagrodzenie otrzymane w ramach umowy ustanowienia służebności przesyłu korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 120a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego jest wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

W myśl art. 3051 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, to urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne.

Stosownie do art. 3052 § 1 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.

Z art. 305² § 2 Kodeksu cywilnego wynika, że:

Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Na mocy powyższego, służebność przesyłu jest ustanawiana na rzecz przedsiębiorcy za odpowiednim wynagrodzeniem należnym od przedsiębiorcy na rzecz właściciela nieruchomości obciążonej. Wymaga to zawarcia stosownej umowy przez zainteresowane strony albo wydania konstytutywnego orzeczenia sądu (postanowienia) zapadającego na wniosek strony występującej z roszczeniem o ustanowienie służebności przesyłu.

Z przestawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że jako współwłaściciel nieruchomości, zawarł Pan w 2024 r. z przedsiębiorcą, notarialną umowę ustanawiającą odpłatną służebność przesyłu, za jednorazowym wynagrodzeniem. Zamierza on na terenie tej nieruchomości, w ramach swej działalności wybudować linię elektroenergetyczną. Przedsiębiorca uzyskał prawo do dysponowania ww. nieruchomością na cele budowlane dotyczące ww. linii oraz jest uprawniony do prowadzenia postępowań administracyjnych, których przedmiotem jest ta nieruchomość, zgodnie z celem umowy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że wynagrodzenie otrzymane przez Pana  w związku z ustanowieniem na nieruchomości służebności przesyłu stanowi dla Pana przychód korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu zaś do przywołanych przez Pana interpretacji wskazać należy, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.