Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej był właścicielem kilku nieruchomości, jednak żadna z nich nie służył... - Interpretacja - null

Shutterstock

Czy zakup udziału w nieruchomości partnerki może zostać uznany za własny cel mieszkaniowy?

Temat interpretacji

Zakup udziału w nieruchomości partnerki jako własny cel mieszkaniowy

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej był właścicielem kilku nieruchomości, jednak żadna z nich nie służyła realizacji jego celów mieszkaniowych. Wnioskodawca zamieszkiwał na stałe w nieruchomości partnerki, której nie był współwłaścicielem. Chcąc zabezpieczyć swoją sytuację prawną oraz dostosować stan faktyczny do prawnego, rozważał zakup połowy udziału w tej nieruchomości w 2024 lub 2025 r. Zamierzał przeznaczyć na ten cel środki uzyskane ze sprzedanego w 2022 r. gruntu.

Podatnik chciał się dowiedzieć czy zakup połowy udziału w nieruchomości partnerki, w której faktycznie zamieszkuje, może zostać uznany za realizację własnych celów mieszkaniowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Uznał, że wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży gruntu na zakup udziału w nieruchomości, w której faktycznie mieszka i zamierza mieszkać w przyszłości, spełnia kryteria własnych celów mieszkaniowych.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Wskazała, że wydatkowanie przychodu na cele mieszkaniowe może nastąpić w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie. Wnioskodawca zbył grunt w 2022 r., a zakup udziału w nieruchomości planował na 2024 lub 2025 r., a więc zakup ten mieścił się w przewidzianym w przepisach terminie.

Organ podkreślił, że dla zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 PIT istotne jest wydatkowanie przychodu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, co oznacza zamiar faktycznego zamieszkiwania w nabytej nieruchomości oraz przeznaczenie nieruchomości do realizacji osobistych celów mieszkaniowych podatnika. Organ wyjaśnił także, że posiadanie przez wnioskodawcę innych nieruchomości nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia, o ile nie służą one zaspokojeniu własnych celów mieszkaniowych podatnika.

Podsumowując interpretacja potwierdziła, że wydatkowanie przychodu ze sprzedaży gruntu na zakup udziału w nieruchomości partnerki, w której podatnik faktycznie zamieszkuje, stanowi realizację własnych celów mieszkaniowych. W efekcie dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości może zostać zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.837.2024.1.KR