Czy rzeczoznawca majątkowy może zaliczyć zakup odzieży do kosztów uzyskania przychodów?
Temat interpretacji
Zakup odzieży a koszty uzyskania przychodów
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako rzeczoznawca majątkowy. W ramach obowiązków zawodowych dokonuje oględzin nieruchomości w różnych warunkach atmosferycznych, przez cały rok, często w trudnym terenie. Ze względu na specyfikę pracy planuje zakup wodoodpornej kurtki puchowej, kaloszy, śniegowców i rękawic, które mają zapewnić jej ochronę przed warunkami pogodowymi i ułatwić wykonywanie obowiązków zawodowych. Odzież ma być wykorzystywana wyłącznie w działalności gospodarczej i nie będzie posiadała logotypu firmy.
Podatniczka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatek na zakup wodoodpornej kurtki puchowej, kaloszy, śniegowców i rękawic, wykorzystywanych wyłącznie w ramach działalności gospodarczej podczas oględzin nieruchomości, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. W swoim stanowisku argumentowała, że wydatek ten spełnia przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jest ponoszony w celu zabezpieczenia źródła przychodów oraz racjonalnie uzasadniony charakterem prowadzonej działalności.
Brak możliwości zaliczenia wydatków do KUP
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wydatki na zakup wodoodpornej kurtki, kaloszy, śniegowców i rękawic mają charakter osobisty i nie spełniają kryteriów kosztów uzyskania przychodów.
Organ odwołał się do art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym kosztami podatkowymi są wydatki poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, pod warunkiem, że nie znajdują się w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów. Podatnik musi wykazać, że poniesiony wydatek ma bezpośredni lub pośredni związek z działalnością gospodarczą oraz wpływa na osiągnięcie przychodu. Ocena celowości wydatków należy do podatnika, jednak ich związek z działalnością musi być obiektywnie uzasadniony i odpowiednio udokumentowany.
KIS wskazała, że zakup odzieży, mimo deklarowanego przeznaczenia na potrzeby działalności gospodarczej, nie spełnia warunków pozwalających uznać go za koszt uzyskania przychodów. Odzież nie posiada logotypu firmy, a jej funkcjonalność nie różni się od ubrań codziennego użytku. Ponadto nie spełnia definicji „odzieży ochronnej” jako odzieży specjalistycznej, zabezpieczającej przed zagrożeniami w środowisku pracy. Zdaniem organu, wydatki te wynikają z potrzeb osobistych, a ich związek z działalnością gospodarczą jest zbyt ogólny i niekonkretny.
„Wprawdzie wydatki te nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodu, jednakże nie stanowi to wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Ich związek z możliwością osiągania przez Panią przychodów jest zbyt ogólny/abstrakcyjny/teoretyczny” - podsumował dyrektor KIS.