Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe, lecz z innych względów niż Pan wskazał.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 wrześniaa 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w spadku. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 listopada 2024 r. (data wpływu 15 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Rezolucją z (...) 2023 r. przyjął Pan spadek po zmarłej (...) 2018 r. cioci A.A, zamieszkałej w (...).
W związku z powyższym nabył Pan z dniem śmierci cioci spadek, lokal mieszkalny położony w X.
(...) 2024 r. sprzedał Pan ww. lokal mieszkalny małżeństwu mieszkającemu na terenie Czech (obywatele Czeskiej Republiki). Nie mieszka Pan i nie pracuje Pan w Czechach.
Uzupełnienie wniosku
Zamiarem Pana jest otrzymanie interpretacji indywidualnej potwierdzającej lub negującej, że w opisanym stanie faktycznym nie powstanie po Pana stronie obowiązek podatkowy w Polsce, w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego w Czechach.
Rezolucja to akt prawny potwierdzający nabycie przez Pana spadku, tj. lokalu mieszkalnego położonego w X oraz ustalający wartość netto spadku. Uczestniczyły w niej: komisarz sądowy (...) z siedzibą (...) X oraz Pan, jako jedyny spadkobierca majątku po cioci A.A, ostatnie miejsce zamieszkania - (...) w X, zmarłej (...) 2018 r.
Pana ciocia A.A zmarła jako wdowa. Miała ona tylko jedno dziecko, syna B.B (adoptowany syn), który na podstawie aktu wydziedziczenia sporządzonego przez notariusza (...) został wydziedziczony na mocy decyzji (...) z (...) 1995 r, z uwagi na to, że nie opiekował się chorą matką i nie utrzymywał kontaktu. Syn cioci, B.B zarzucił jednak w trakcie procesu trwającego po śmierci matki, że nie został on prawomocnie wydziedziczony, gdyż przyczyna wydziedziczenia stwierdzona przez spadkodawcę nie istniała. Oświadczył, że interesował się swoją matką, odwiedzał ją regularnie – przynajmniej raz lub dwa razy w roku. B.B złożył pozew do Sądu Rejonowego w Y. Został Pan wezwany na rozprawę jako świadek. Zeznał Pan, że jest Pan bratankiem cioci. Następnie w (...) 2023 r. otrzymał Pan wezwanie na spotkanie do kancelarii notarialnej w X przy ul. (...), dotyczące postępowania spadkowego w sprawie cioci A.A.
Ostatecznie rezolucja z (...) 2023 r. potwierdziła nabycie przez Pana spadku po cioci A.A (rezolucja została spisana w kancelarii notarialnej (...)).
Na pytanie: W którym kraju posiada Pan rezydencję podatkową?
Odpowiedział Pan:
W Polsce.
Na pytanie: Gdzie (w którym kraju) posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy?
Odpowiedział Pan:
W Polsce.
Na pytanie: Czy w związku ze zbyciem mieszkania, o którym mowa we wniosku, płacił Pan podatek w Czeskiej Republice?
Odpowiedział Pan:
Nie, nie płaciłem, byłem zwolniony z obowiązku płacenia podatku w Czechach.
Na pytanie: Ilu było spadkobierców po cioci?
Odpowiedział Pan:
Po cioci ja byłem jedynym spadkobiercą.
Na pytanie: Kiedy ciocia nabyła mieszkanie, o którym mowa we wniosku?
Odpowiedział Pan:
Około 35-40 lat temu.
Na pytanie: Czy miało miejsce zniesienie współwłasności i dział spadku? Jeśli tak, to kiedy to miało miejsce, czy Pana udział w spadku w wyniku dokonania tych czynności mieścił się w udziale jaki przysługiwał Panu w całości spadku, czy też przekraczał dotychczasowe udziały, tj. sprzed dokonania tych czynności? Czy podział ten był ekwiwalentny? Czy towarzyszyły tym czynnościom spłaty/dopłaty (jeśli tak – to na rzecz kogo?)? Czy wystąpiło u Pana przysporzenie majątkowe?
Odpowiedział Pan:
W niniejszej sprawie nie miało miejsce zniesienie współwłasności i działu spadku.
Na pytanie: Czy zbycie mieszkania nie nastąpiło w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej?
Odpowiedział Pan:
Nie, nigdy nie prowadziłem działalności gospodarczej, ani w Polsce ani w Czechach.
Na pytanie: Czy w przeszłości dokonywał Pan nabycia innych nieruchomości i odpłatnego ich zbycia? Jeżeli tak – prosiliśmy, żeby Pan podał daty zakupu, sprzedaży i celu w jakim były nabywane i zbywane?
Odpowiedział Pan:
Nie.
Na pytanie: Czy w przyszłości zamierza Pan kupować nieruchomości w celu ich zbycia? Jeśli tak – to jak będzie skala tych działań?
Odpowiedział Pan:
Nie.
Na pytanie: W jaki sposób wykorzystywał Pan mieszkanie, będące przedmiotem spadku, przez cały okres jego posiadania, jakie korzyści Pan z niego czerpał?
Odpowiedział Pan:
Mieszkanie stało puste. Nie czerpałem żadnych dochodów.
Pytanie
Czy w opisanym stanie faktycznym powstanie po Pana stronie obowiązek podatkowy w Polsce, w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego w Czechach?
Pana stanowisko
Pana zdaniem podatek od sprzedaży ww. mieszkania jest nienależny. W Polsce sprzedaż nieruchomości odziedziczonej w drodze spadku nie podlega opodatkowaniu jeśli została dokonana po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W Pana przypadku mieszkanie nabył Pan z dniem śmierci cioci, tj. w 2018 r. Okres 5 lat liczy się od końca roku 2018. To oznacza, że sprzedaż po 1 stycznia 2024 r. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ upłynęło 5 lat.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
W świetle art. 4a ustawy:
Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Wobec faktu, że lokal mieszkalny nabyty przez Pana w spadku, położony był na terytorium Czeskiej Republiki, dla celów określenia skutków podatkowych jego sprzedaży niezbędne jest uwzględnienie zapisów Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 13 września 2011 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 991).
Zgodnie z art. 13 ust. 1 tej Umowy:
Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z tytułu przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Przy czym sformułowanie „mogą być opodatkowane w drugim państwie” oznacza, że drugie państwo (w rozpatrywanym przypadku Czechy) ma prawo opodatkować taki dochód, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa dochód ze sprzedaży nieruchomości podlega w tym państwie opodatkowaniu. Sformułowanie to oznacza zatem brak wyłączności do opodatkowania tego dochodu przez państwo, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. W świetle zapisów cytowanej umowy dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu sprzedaży majątku nieruchomego położonego w Czechach może być opodatkowany zarówno w państwie rezydencji, tj. w Polsce, jak i w Czechach, zgodnie z prawem tego państwa.
W opisie sprawy podał Pan, że w związku ze zbyciem ww. mieszkania, nie płacił Pan podatku w Czeskiej Republice, był Pan z niego zwolniony.
Na gruncie ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązuje zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.
Stosownie do treści art. 10 ust. 5 omawianej ustawy:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Jak wynika z wniosku, jako jedyny spadkobierca po swojej zmarłej (...) 2018 r. cioci, nabył Pan w spadku lokal mieszkalny położony w Republice Czeskiej, czego potwierdzeniem jest spisana (...) 2023 r. w kancelarii notarialnej w Czeskim Cieszynie rezolucja.
Pana ciocia mieszkanie to nabyła około 35-40 lat temu.
(...) 2024 r. sprzedał Pan ww. lokal mieszkalny małżeństwu mieszkającemu na terenie Czech (obywatelom Czeskiej Republiki).
W odniesieniu zatem do skutków podatkowych dokonanej przez Pana sprzedaży, stwierdzam, że nastąpiła ona po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Okres ten w świetle powyższych przepisów należy bowiem liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył lokal mieszkalny będący przedmiotem sprzedaży, w przypadku Pana cioci 35-40 lat temu, a nie jak podał Pan w swoim stanowisku, od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Pana (spadkobiorcę).
Tym samym osiągnięty przez Pana dochód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego Pana stanowisko w uznanaję za prawidłowe, ale z innych względów niż Pan wskazał.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).