Wnioskodawca, osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług hy... - Interpretacja - null

ShutterStock

Wnioskodawca, osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług hy... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Sprzedaż miodu z pasieki a obowiązki podatkowe

Wnioskodawca, osoba fizyczna zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług hydraulicznych, prowadzi prywatnie rolniczy handel detaliczny miodem. W gospodarstwie znajdują się 23 rodziny pszczele (z założeniem, że ich liczba w przyszłości nie przekroczy 35), a sprzedaż miodu odbywa się w stanie naturalnym. Podatnik nie jest rolnikiem, nie należy do KRUS, a nieruchomość, na której prowadzona jest pasieka, ma powierzchnię poniżej 21 arów.

Mężczyzna był zdania, że posiadanie pasiek w rozmiarze poniżej 80 rodzin pszczelich nie spełnia kryteriów działów specjalnych produkcji rolnej. Dochody z takiej działalności należy zakwalifikować do działalności rolniczej, która zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT nie podlega opodatkowaniu. Tym samym nie ma konieczności uwzględniania tych dochodów w deklaracji podatkowej ani ewidencjonowania transakcji dla celów podatkowych. Aby potwierdzić swoje stanowisko, podatnik złożył do KIS wniosek o interpretację indywidualną.

Podsumowanie interpretacji — stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził jego zgodność z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Wskazał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, przepisów dotyczących podatku dochodowego nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej. Ponadto organ wyjaśnił, że działalność rolnicza obejmuje wytwarzanie produktów zwierzęcych w stanie naturalnym, takich jak miód, o ile jej rozmiar nie przekracza wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy. W przypadku pasiek, za dział specjalny produkcji rolnej uznaje się jedynie pasieki powyżej 80 rodzin.

KIS przeanalizowała stan faktyczny opisany we wniosku. W ocenie organu pasieka licząca obecnie 23 rodziny, z planami rozwoju do 35 rodzin, jednoznacznie nie kwalifikuje się jako dział specjalny produkcji rolnej, ponieważ jej rozmiar pozostaje poniżej limitu określonego w załączniku nr 2. Z tego powodu sprzedaż miodu z tej pasieki, prowadzonej w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego, powinna być traktowana jako działalność rolnicza, której dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ponadto, miód jest sprzedawany w stanie naturalnym, co dodatkowo potwierdza rolniczy charakter tej działalności.

„Podsumowanie: sprzedając miód osobom prywatnym, nie ma Pan obowiązku ewidencjonować dla celów podatkowych transakcji ze sprzedaży oraz nie ma Pan obowiązku uwzględniania uzyskanego dochodu w deklaracji podatkowej” - zakończył dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.758.2024.2.IM