Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

- stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych:

·jest prawidłowe – w zakresie braku opodatkowania przychodu z tytułu bezpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego na podstawie zawartej z ojcem umowy;

·nieprawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z najmu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 listopada 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan współwłaścicielem nieruchomości lokalu mieszkalnego w udziale ¼. W pozostałej części, tj. ¾ lokal stanowi współwłasność Pana ojca.

Strony zamierzają zawrzeć umowę o podziale lokalu do korzystania, w ramach której wyłącznie uprawnionym do korzystania z lokalu przez okres 5 lat ma być Pan.

W ramach wskazanej umowy o podziale lokalu do korzystania, ma Pan mieć możliwość korzystania z lokalu bez ograniczeń, w tym móc wynajmować lokal osobom prywatnym na czas długookresowy oraz świadczyć w ramach działalności gospodarczej usługi zakwaterowania na czas krótkoterminowy świadczone sezonowo latem.

Cały przychód z ewentualnego wynajmu lokalu na czas długoterminowy lub krótkoterminowy ma przypadać Panu, bez obowiązku rozliczenia z drugim ze współwłaścicieli.

W ramach umowy będzie Pan ponosić samodzielnie wszelkie koszty związane z utrzymaniem lokalu, w tym ponosić podatki i opłaty za media i koszty stałe utrzymania nieruchomości wobec wspólnoty, koszty ubezpieczenia, a także przeprowadzać prace remontowe mające na celu zachowanie odpowiedniego stanu lokalu. Kosztów tych nie będzie rozliczał z drugim ze współwłaścicieli.

Zamierza Pan w sezonie letnim wynajmować lokal na czas krótkoterminowy turystom świadcząc usługi zakwaterowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W ramach usługi zakwaterowania krótkoterminowego lokal będzie przez Pana sprzątany, wyposażany w środki czystości oraz utrzymywany w stanie nadającym się do dalszego korzystania.

Poza sezonem letnim zamierza Pan wynajmować lokal na czas długoterminowy (w założeniu od września do maja) osobom prywatnym na cele mieszkalne. W ramach wynajmu długoterminowego nie będzie Pan świadczył żadnych usług wobec najemcy poza umożliwieniem mu korzystania z lokalu w okresie najmu. W szczególności nie będzie Pan sprzątał lokalu, nie będzie wyposażał go w środki czystości. Podstawowe drobne prace konserwacyjne mające na celu utrzymanie lokalu w odpowiednim stanie będą spoczywać na najemcy długoterminowym.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Jako formę opodatkowania dochodów/przychodów dla prowadzonej działalności gospodarczej usług zakwaterowania wybrał/wybierze Pan opodatkowanie na zasadach ogólnych – skalą podatkową.

Lokal nie będzie wprowadzany do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Wniosek dotyczy sytuacji przyszłej hipotetycznej. W ramach opisanego stanu faktycznego przyszłego lokal mieszkalny ma być wynajmowany osobom prywatnym na czas długoterminowy poza działalnością gospodarczą oraz w sezonie letnim miałby być wynajmowany na czas krótkoterminowy turystom w ramach działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług zakwaterowania turystycznego.

Jak wskazano we wniosku, w ramach umowy o podziale lokalu do korzystania planowane jest zawarcie m.in. następujących postanowień:

·ma Pan mieć możliwość korzystania z lokalu bez ograniczeń, w tym móc wynajmować lokal osobom prywatnym na czas długookresowy oraz świadczyć w ramach działalności gospodarczej usługi zakwaterowania na czas krótkoterminowy świadczone sezonowo latem;

·cały przychód z ewentualnego wynajmu lokalu na czas długoterminowy lub krótkoterminowy ma przypadać Panu, bez obowiązku rozliczenia z drugim ze współwłaścicieli;

·w ramach umowy będzie Pan ponosić samodzielnie wszelkie koszty związanez utrzymaniem lokalu, w tym ponosić podatki i opłaty za media i koszty stałe utrzymania nieruchomości wobec wspólnoty, koszty ubezpieczenia, a także przeprowadzać prace remontowe mające na celu zachowanie odpowiedniego stanu lokalu. Kosztów tych nie będzie rozliczał z drugim ze współwłaścicieli, tj. będą spoczywać wyłącznie na Panu.

Zakłada Pan, że przychody z najmu mogą być większe niż koszty utrzymania i remontu lokalu, niemniej dla uzyskania przychodów będzie Pan musiał poświecić również własną pracę i czas a wysokość takiej nadwyżki nie jest możliwa do oszacowania. Z nadwyżki kosztów jak i przychodów strony umowy – współwłaściciele nie będą się rozliczać. Całe ryzyko spoczywać będzie na Panu. Jednocześnie drugi współwłaściciel nie będzie musiał ponosić kosztów utrzymania lokalu ani kosztów remontowych w lokalu w celu utrzymania jego obecnego stanu.

W Pana ocenie opisany stan faktyczny nie kwalifikuje się jako jakakolwiek czynność opisana w art. 1 i art. 1a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn  (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596), w szczególności nie zajdzie w tym wypadku czynność darowizny, bo przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. W tym przypadku nie otrzyma Pan od drugiego ze współwłaścicieli żadnego świadczenia bezpłatnego.

Pytania

1.Czy biorąc pod uwagę planowany sezonowy wynajem krótkoterminowy lokalu w ramach usług zakwaterowania dla turystów w ramach Pana działalności gospodarczej, będzie mógł Pan poza sezonem rozliczać najem długoterminowy poza swoją działalnością gospodarczą jako najem prywatny lokalu mieszkalnego?

2.Czy w związku z planowanym ustaleniem w umowie o podziale do korzystania z lokalu, że wszelkie przychody z tytułu wynajmu będą przypadać Panu bez konieczności rozliczania się z drugim ze współwłaścicieli, powstanie po Pana stronie jakiekolwiek przychód/przysporzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

3.Czy w związku z planowanym ustaleniem w umowie o podziale do korzystania z lokalu, że wszelkie przychody z tytułu wynajmu będą przypadać Panu bez konieczności rozliczania się z drugim ze współwłaścicieli, powstanie po Pana stronie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych inny niż wynikający z opodatkowania przychodu od świadczonych usług turystycznych/zakwaterowania i z tytułu opodatkowania wynajmu prywatnego lokalu mieszkalnego na okres długotrwały?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, planowany długoterminowy najem prywatny będzie mógł być rozliczany poza Pana działalnością gospodarczą na zasadzie opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W Pana ocenie, w przypadku długoterminowego najmu lokalu mieszkalnego, w ramach którego będzie Pan jedynie udostępniał lokal najemcy i nie będzie przy tym świadczył żadnych dalszych usług (takich jak utrzymanie czystości, utrzymanie lokalu w stanie niepogroszonym, które kwalifikowałby by najem jako usługę turystyczną czy zakwaterowania) wynajem taki nie będzie kwalifikowany jako element działalności gospodarczej i będzie mógł być rozliczany jako najem prywatny.

W podatku od spadków i darowizn, w Pana ocenie, w ramach opisanej sytuacji nie dojdzie pomiędzy współwłaścicielem a Panem do nabycia przez Pana własności rzeczy lub praw majątkowych, o którym mowa w art. 1 i art. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn, wobec czego ewentualny przychód z wynajmu nieruchomości stanowiącej współwłasność pobierany wyłącznie przez Pana, bez obowiązku rozliczenia się z drugim ze współwłaścicieli nie będzie prowadził do opodatkowaniu jakiegokolwiek przysporzenia/przychodu podatkiem od spadków i darowizn.

W odniesieniu do pytania nr 3, tj. podatku dochodowego od osób fizycznych, w Pana ocenie, w ramach opisanej sytuacji, Pana przychód będzie podlegał jednorazowemu opodatkowaniu w odniesieniu do przychodu wynikającego z zamierzonej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług turystycznych/zakwaterowania oraz z tytułu przychodu z najmu prywatnego lokalu mieszkalnego na czas długotrwały. Okoliczność, że w okresie dokonanego podziału lokalu do korzystania nie będzie Pan rozliczał się z drugim współwłaścicielem z uzyskanego czynszu oraz przychodów z prowadzonej działalności, nie będzie podlegał po Pana stronie lub drugiego ze współwłaścicieli dodatkowemu opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych w części, która przysługiwałaby drugiemu ze współwłaścicieli gdyby umowy o podziale do korzystania z nieruchomości nie było.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

·jest prawidłowe – w zakresie braku opodatkowania przychodu z tytułu bezpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego na podstawie zawartej z ojcem umowy;

·nieprawidłowe – w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznaczam, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Pana stanowiska wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytania nr 1 i 3). Wniosek w pozostałym zakresie, dotyczącym podatku od spadków i darowizn (pytanie nr 2) jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Powyższy przepis należy interpretować w ten sposób, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie podlegają przychody wynikające ze zdarzeń powodujących powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

W wydanej interpretacji w zakresie podatku od spadków i darowizn z 22 listopada 2024 r. znak 0111-KDIB2-2.4015.150.2024.3.PB uznano, że w analizowanym przypadku nie będzie miała miejsca żadna z czynności określonych w art. 1 i art. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn; w szczególności nie dojdzie do nabycia tytułem umowy darowizny. Zatem otrzymanie przez Pana przychodów z wynajmu w całości, bez konieczności rozliczania się z drugim współwłaścicielem (Pana ojcem) będzie dla Pana neutralne na gruncie podatku od spadków i darowizn.

Stąd też nie dojdzie do wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawił Pan informacje z których wynika, że jest Pan współwłaścicielem lokalu mieszkalnego w udziale ¼. W pozostałej części, tj. ¾ lokal stanowi współwłasność Pana ojca. Strony zamierzają zawrzeć umowę o podziale lokalu do korzystania, w ramach której wyłącznie uprawnionym do korzystania z lokalu przez okres 5 lat ma być Pan.

Zamierza Pan w sezonie letnim wynajmować lokal na czas krótkoterminowy turystom świadcząc usługi zakwaterowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Poza sezonem letnim zamierza Pan wynajmować lokal na czas długoterminowy (w założeniu od września do maja) osobom prywatnym na cele mieszkalne.

Lokal nie będzie wprowadzany do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Ponadto wskazał Pan, że na podstawie umowy o podziale lokalu do korzystania, będzie Pan wyłącznie uprawnionym do korzystania z lokalu. Cały przychód z ewentualnego wynajmu lokalu ma przypadać Panu, bez obowiązku rozliczenia z drugim ze współwłaścicieli.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

·pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza,

·pkt 6 – najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej jest również:

·pkt 8 – wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a;

·pkt 11 – przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak stanowi art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychód należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego – zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia, otrzymane przez podatnika. Pod pojęciem przychodu należy rozumieć każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20.

Zgodnie zaś z art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się – jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2024 r. poz. 596):

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1)do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2)do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3)do grupy III – innych nabywców.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że bezpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego na podstawie zawartej z ojcem umowy o podziale lokalu do korzystania, będzie skutkowało po Pana stronie powstaniem przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie jednak z uwagi na to, że ww. przychód będzie świadczeniem otrzymanym od osoby zaliczonej do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, przychód ten będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym stanowi on przychód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodzić się można więc z Pana stanowiskiem, że z tego tytułu nie będzie podlegał Pan opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych

Przechodząc do opodatkowania dochodów/przychodów z najmu lokalu mieszkalnego, w odniesieniu do Pana udziału w tym lokalu, należy zauważyć, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 omawianej ustawy podatkowej.

Umowa najmu została zdefiniowana w art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610), zgodnie z którym:

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Stronami umowy najmu są wynajmujący oraz najemca. Do zawarcia umowy najmu dochodzi wówczas, gdy strony uzgodnią istotne jej składniki, do jakich należą przedmiot najmu i czynsz. Na podstawie umowy najmu najemca uzyskuje prawo do używania cudzej rzeczy w zamian za zapłatę czynszu.

Najem może być zawarty na czas oznaczony albo na czas nieoznaczony. Zawarcie umowy na czas oznaczony może polegać na wskazaniu daty kalendarzowej zakończenia najmu, określeniu czasu jego trwania w dniach, tygodniach, bądź innym oznaczeniu jego momentu końcowego. Jeśli w umowie czas nie został w ten sposób określony, ani też nie wynika w sposób dostateczny z okoliczności, uważa się, że została ona zawarta na czas nieoznaczony.

Tak więc podatnicy mogą osiągać przychody z najmu niestanowiącego przedmiotu pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W obydwu przypadkach przychód jest osiągnięty na podstawie tego samego rodzaju stosunku cywilnoprawnego łączącego strony, jakim jest umowa najmu.

Na tle przedstawionych regulacji prawnych stwierdzam, że najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy).

W tym miejscu warto wskazać na Uchwałę NSA z 24 maja 2021 r., sygn. akt II FPS 1/21, gdzie uznano:

To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...)

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” - do przychodów z działalności gospodarczej.

Przychody z najmu zaliczane są zatem bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że przedmiot najmu stanowi składnik majątkowy związany z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągane przez podatnika ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

1)prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą;

2)osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 i 232), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.

Według art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Z powyższego wynika, że zgodnie z art. 2 ust. 1a cyt. ustawy, przychody z tytułu:

a)najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze oraz

b)dzierżawy, poddzierżawy działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej

-które nie są uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowuje się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak powyżej wskazano zasadą jest kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” - do przychodów z działalności gospodarczej.

W niniejszej sprawie istotną okolicznością jest więc fakt, że - jak sam Pan wskazał - lokal nie będzie wprowadzany do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Skoro zatem w ciągu całego roku będzie Pan uzyskiwał przychody z najmu tego lokalu (na czas długoterminowy poza sezonem letnim oraz na czas krótkoterminowy sezonowo latem) to zasadą jest, że cały przychód z tym związany powinien stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 2 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na tle opisanego zdarzenia przyszłego nie można więc zgodzić się z Pana stanowiskiem, że w okolicznościach opisanego zdarzenia przyszłego może Pan okresowo (w sezonie letnim i poza tym sezonem) zmieniać kwalifikację źródła przychodu z powyższego tytułu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy również podnieść, że z treści uregulowań Ordynacji podatkowej wynika, że zakres żądania wnioskodawcy dotyczącego wydania interpretacji indywidualnej wyznacza:

·stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przedstawiony we wniosku o indywidualną interpretację prawa podatkowego,

·stan prawny (przepisy prawa) wskazany przez wnioskodawcę oraz

·zagadnienie prawne, które ma być przedmiotem interpretacji, a które wskazuje pytanie (pytania) w kontekście jego wątpliwości interpretacyjnych w odniesieniu do przepisów prawa podatkowego oraz własne stanowisko wnioskodawcy.

Odnosząc się do stanowiskowa Pana należy więc zastrzec, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie oceny prawnej stanowiska Pana w zakresie objętym zadanymi pytaniami, bez oceny tej części stanowiska, która wykracza poza zakres sformułowanych pytań.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.