Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

www.shutterstock.com

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 23 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 listopada 2024 r. (wpływ 7 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Od 6 kwietnia 2021 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG, której przedmiotem jest m.in. działalność związana z tworzeniem Oprogramowania, określona nr PKD 62.01.Z. Jest czynnym podatnikiem VAT w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W 2024 r. Wnioskodawca prowadził ewidencję ryczałtu. Od 1 stycznia 2025 r. przychody ze swojej działalności Wnioskodawca planuje opodatkować na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.

Wnioskodawca (…) czerwca 2023 r. zawarł umowę świadczenia usług związanych z pełnieniem obowiązków Backend Developera. Do zadań Wnioskodawcy należy między innymi:

1.Rozwój i utrzymanie aplikacji Usługobiorcy.

2.Usuwanie wykrytych błędów w aplikacji Usługobiorcy.

3.Utrzymanie i rozwój środowiska (…) w zakresie aplikacji (…) Usługobiorcy.

4.Analiza wymagań i projektowania rozwiązań w obszarze aplikacji i infrastruktury Usługobiorcy.

5.Dbałość o jakość i poprawne działanie aplikacji Usługobiorcy.

Wnioskodawca w sposób ciągły, nieprzerwany oraz systematyczny, według opracowanego przez siebie harmonogramu, tworzy programy i kod dopasowany do indywidualnych potrzeb Usługobiorcy.

Efekty pracy Wnioskodawcy, które nazywa odpowiednio „Oprogramowaniem”, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

1.Zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.

2.Nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.

3.Są twórczą, a nie jedynie techniczną realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Usługobiorcę.

Podkreślenia wymaga fakt, że utwory tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę są chronione w myśl art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 późn. zm.).

Przeniesienie praw do powstałych Utworów reguluje umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Usługobiorcą. Zgodnie z nią Wnioskodawca przenosi na Usługobiorcę wszelkie autorskie prawa majątkowe i inne prawa własności intelektualnej oraz prawa do udziałów w Utworach, będących rezultatem Świadczenia Usług na podstawie niniejszej Umowy lub w związku z jej realizacją, które będą wolne od wszelkich obciążeń oraz praw i roszczeń osób trzecich, w tym również:

a)wyłączne prawo do zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz przenoszenia tych praw na inne osoby,

b)prawo dokonywania wielokrotnych zmian w Utworach,

c)prawo własności egzemplarzy tych Utworów.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych, o którym mowa w ust. 1 następuje na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia niniejszej Umowy, w tym określonych w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 późn. zm.)”.

Prace nad Oprogramowaniem prowadzone przez Wnioskodawcę prowadzą do powstania innowacyjnych indywidualnych rozwiązań problemów napotykanych podczas świadczenia usług. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby umowy i zadań zleconych dla Wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazuje, że w ramach prowadzonych prac twórczych tworzy lub rozwija kod niezbędny do funkcjonowania aplikacji Usługobiorcy.

Efekty pracy Wnioskodawcy skutkują również zwiększeniem oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prace zmierzające do rozwinięcia aplikacji Usługobiorcy poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań programistycznych, kończą się pozytywnym wynikiem, podobny efekt Wnioskodawca osiąga podczas ciągłego rozwoju środowiska (….) w (…) w zakresie aplikacji (…) Usługobiorcy.

Wnioskodawca analizuje otrzymane wyniki w postaci np. danych analitycznych bądź opinii użytkowników by następnie udoskonalić te rozwiązania i wykorzystać w przyszłych etapach swojej pracy. Prace polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter.

Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy i jego Zleceniodawcy. Nowo opracowywane funkcje oprogramowania mają za zadanie:

-implementować procesy, które nie byłyby możliwe do realizacji manualnie,

-zautomatyzować określone czynności wykonywane obecnie ręcznie,

-zwiększyć wydajność procesów, które oprogramowanie obsługuje,

-zwiększyć jakość procesów, które oprogramowanie obsługuje,

-zoptymalizować czas poświęcony na obecne procesy.

Wnioskodawca posiada profesjonalną wiedzę z zakresu programowania i języków programowania oraz technologii programistycznych popartą doświadczeniem zawodowym i kursami kierunkowymi.

Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija umiejętności związane z programowaniem w różnych językach, w zależności od aplikacji, które tworzy. Wnioskodawca łączy zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną z dziedziny programowania.

Wnioskodawca oznajmia, że w każdym przypadku, tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i rozwijania oprogramowania – efekty pracy Wnioskodawcy są autorskimi kombinacjami komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego.

Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy o Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn.). Natomiast w ramach podejmowanej działalności Wnioskodawca podejmuje działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W konsekwencji Wnioskodawca korzystając ze zgromadzonej wiedzy wykorzystuje ją do tworzenia nowych zastosowań, rozwija to również wiedzę oraz umiejętności, które można wykorzystać w ramach bieżących oraz przyszłych projektów.

Sposób przenoszenia autorskich praw do Oprogramowania każdorazowo będzie spełniał warunki przewidziane w przepisach ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy.

Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność kontraktową wobec osób trzecich. Przenoszenie praw majątkowych odbywa się na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej ze wskazanymi polami eksploatacji, na których następuje takie przeniesienie.

Przeniesienie praw majątkowych następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego. Mimo przeniesienia praw autorskich i własności intelektualnej.

Wnioskodawcy z tytułu wykonywania usług na rzecz Usługobiorcy (w tym z tytułu przeniesienia praw autorskich oraz innych praw własności intelektualnej wskazanych Umową oraz udzielenia zezwoleń, o których mówi Umowa) przysługuje wynagrodzenie wypłacane w terminie 7 dni od dnia przedłożenia faktury przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca zamierza skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm. dalej jako „u.p.d.o.f.”).

Wnioskodawca zamierza prowadzić ewidencje pozaksięgową, w której dokona wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP Box) oraz kosztów z tym związanych. Wyodrębnionymi prawami IP Box będą majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania. Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił szereg kosztów bezpośrednio w następujący sposób funkcjonalnie związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania.

Prowadząc działalność związaną z tworzeniem Oprogramowania Wnioskodawca będzie ponosił koszty związane z zakupem niezbędnego sprzętu komputerowego (komputer, monitor, myszka etc.), opłaty za obsługę księgową, eksploatacją pojazdu (paliwo, serwis, ubezpieczenie) oraz składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy.

Oprogramowanie Wnioskodawca będzie realizował sam, nie zatrudniając żadnych podwykonawców do wykonania Oprogramowania.

Jak zostało już wspomniane, Wnioskodawca wyodrębniać będzie w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej, Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb u.p.d.o.f. Wnioskodawca w przedmiotowej ewidencji dokona wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca dokona również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 u.p.d.of Rozwiązanie ewidencyjne umożliwi ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona będzie na bieżąco od 1 stycznia 2025 r.

W piśmie z 5 listopada 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania.

1)jakie konkretnie Oprogramowania będzie Pan tworzył i rozwijał w okresie, którego dotyczy wniosek, w oparciu o zlecone przez Usługobiorcę prace programistyczne, w stosunku do których będzie Pan przenosił autorskie prawa majątkowe na rzecz Usługobiorcy (należy przedstawić szczegółowy ich opis – konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje) oraz na czym będzie polegała ich innowacyjność?

Odp. W ramach współpracy Wnioskodawca rozwija oprogramowanie (…), na które składają się systemy:

(…)

Obecnie Wnioskodawca jest w trakcie przepisywania znacznej części oprogramowania, w tym ww. na nowe rozwiązania, ze względu na bardzo wysoki zastany dług technologiczny. Podczas prac Wnioskodawca przygotować musiał nową infrastrukturę opartą o rozwiązania chmurowe oraz procesy (…). W ramach tych prac powstały już systemy:

(…) jest platformą, na którą składa się wiele komponentów, które wspólnie realizują unikatową usługę (…). W przeciwieństwie do systemów konkurencji, Wnioskodawca sam realizuje zamówienia począwszy od przyjęcia zakończywszy na dostarczeniu, nie zlecając ich podwykonawcom, co przekłada się na wysoką jakość produktów, jak i samej obsługi.

Wnioskodawca implementuje w ramach współpracy wiele nowatorskich funkcjonalności. Z niedawno dostarczonych Wnioskodawca wymienić może: (…). Funkcjonalności te są najczęściej świeżymi pomysłami, unikalnymi na rynku. Implementowane są w bardzo krótkim czasie, odpowiednimi narzędziami mierzona jest ich skuteczność, po czym wprowadzane są odpowiednie poprawki.

Podsumowując w ramach prac Wnioskodawca implementuje oprogramowanie, które jest innowacyjne. Począwszy od tworzenia infrastruktury „szytej na miarę” na potrzeby Usługobiorcy, aż do implementacji nowatorskich funkcjonalności realizujących cele biznesowe.

2)czy wszystkie „programy komputerowe”, „oprogramowania”, „utwory”, „usługi”, „kod dopasowany do indywidualnych potrzeb Usługobiorcy”, „kod niezbędny do funkcjonowania aplikacji Usługobiorcy” to Oprogramowania, które są tworzone i rozwijane bezpośrednio przez Pana?

Sposób, w jaki używa Pan ww. pojęć nie pozwala na stwierdzenie, czy różne pojęcia określają różne efekty Pana prac, czy pojęcia te są używane zamiennie, żeby określić ten sam efekt Pana prac.

Odp. Pojęcia są używane zamiennie.

3)w czym będzie przejawiał się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do Oprogramowań, których dotyczy wniosek?

Należy ponadto wyjaśnić jakie konkretne działania będzie podejmował Pan w celu opracowania nowego/rozwijanego Oprogramowania, a w szczególności:

a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej Oprogramowania, zostaną podjęte w celu realizacji zlecanych zadań?

Odp. W celu usprawnienia już istniejącego oprogramowania w praktyce gospodarczej, zostaną podjęte konkretne działania ukierunkowane na poprawę jego wydajności, funkcjonalności oraz możliwości skalowania. Oto kluczowe kroki, które Wnioskodawca planuje wdrożyć:

(…)

Podejmowane działania mają na celu nie tylko poprawę bieżącej funkcjonalności aplikacji, ale także stworzenie bardziej stabilnej, skalowalnej i przyjaznej użytkownikowi platformy, która będzie mogła skutecznie wspierać realizację przyszłych zleceń i potrzeb biznesowych.

b)w oparciu o jakie technologie zostanie wytworzone/rozwijane przez Pana Oprogramowanie? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej będą zastosowane?

Odp. Oprogramowanie będzie rozwijane w oparciu o technologię związaną z platformą (…), która umożliwia (…). W szczególności Wnioskodawca planuje wykorzystanie najnowszych wersji (…), który zapewnia wsparcie dla (…). W ramach prac używam także technologii (…). Z bardziej egzotycznych technologii Wnioskodawca rozważa zastosowanie (…), takich jak (…), Wnioskodawca integruje się także z rozwiązaniami (…) optymalizującymi (…).

Nowe narzędzia i koncepcje, które Wnioskodawca planuje wdrożyć, obejmują:

(…)

Podsumowując, rozwój oprogramowania opierać się będzie na solidnej bazie (…), rozszerzonej o nowe technologie, których Usługobiorca dotąd nie stosował, co pozwoli na stworzenie bardziej nowoczesnej i elastycznej aplikacji.

c)co będzie powodowało, iż wytworzone nowe/rozwijane Oprogramowanie będzie różniło się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym będzie polegała oryginalność tego Oprogramowania?

Odp. Nowe oprogramowanie będzie wyróżniać się względem istniejących rozwiązań poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii i architektury, które wcześniej nie były obecne u klienta. Kluczową różnicą będzie implementacja architektury (…), która w odróżnieniu od stosowanych dotychczas monolitycznych struktur, pozwoli na większą modułowość i niezależność komponentów. Dzięki temu oprogramowanie będzie łatwiejsze do skalowania, tańsze w utrzymaniu, a poszczególne moduły będą mogły być aktualizowane niezależnie, co przyczyni się do wyższej wydajności i elastyczności aplikacji.

Elementy wyróżniające nową wersję oprogramowania obejmują:

(…)

Podsumowując, oryginalność nowego oprogramowania będzie polegać na jego bardziej nowoczesnej, skalowalnej architekturze, lepszej integracji z narzędziami analitycznymi i zwiększonej automatyzacji, które to elementy nie były dostępne w dotychczasowych rozwiązaniach.

d)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) będzie powodowało, iż Oprogramowanie po jego wytworzeniu lub rozwinięciu będzie różniło się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odp.

(…)

4)w związku ze wskazaniem we wniosku, że „Wnioskodawca w sposób ciągły, nieprzerwany oraz systematyczny, według opracowanego przez siebie harmonogramu, tworzy programy i kod dopasowany do indywidualnych potrzeb  Usługobiorcy” proszę wyjaśnić:

a)czy Pana działalność, w ramach której będzie Pan tworzył i rozwijał oprogramowanie prowadzona będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?

Odp. Tak, działalność prowadzona jest w sposób ciągły i systematyczny (metodyczny), tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb Usługobiorcy.

b)na czym będzie polegała systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?

Odp. Systematyczność polega na prowadzeniu prac w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia oprogramowania, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac (ustalenie harmonogramu prac, kolejności wykonywania poszczególnych czynności), weryfikacja (ustalenie czy zostały osiągnięte założone efekty prac, ewentualne wprowadzanie poprawek i udoskonaleń prowadzących do osiągnięcia założonego rezultatu), zakończenie (zdanie efektów prac).

c)jakie cele na wstępie postawi Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych Oprogramowań oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odp. Celem jest dostarczenie Usługobiorcy programów komputerowych realizujących założenia biznesowe, tj. w szczególności:

-tworzenie kodu spełniającego założone wskaźniki jakości i efektywności,

-tworzenie kodu z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania),

-tworzenie kodu oprogramowania, który realizuje cele biznesowe klientów,

-tworzenie architektury oprogramowania w celu poprawy jakości korzystania z oprogramowania.

Finansowanie następuje ze środków własnych.

d)jakie konkretnie cele zostaną osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpi opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odp. Wnioskodawca osiąga cele w postaci stworzenia nowego innowacyjnego oprogramowania wykorzystując przy tym pracę własną oraz własne środki finansowe w ramach indywidualnej pracy kreatywnej, realizowanej w porozumieniu z Usługobiorcą.

e)jakie harmonogramy w związku z tym zostaną opracowane (w jakim okresie), a które z nich zostaną faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego Oprogramowania?

Odp. Oprogramowanie będzie tworzone według harmonogramu stworzonego zgodnie z oczekiwaniami Usługobiorcy. Przed rozpoczęciem każdego zlecenia zostaną opracowane harmonogramy dla prac programistycznych. Każdy harmonogram jest/będzie realizowany w całości, tj. według wszystkich jego założeń, ponieważ wiąże się to z zaakceptowaniem oprogramowania przez Usługobiorcę.

5)w odniesieniu do Pana działalności, w ramach której będzie Pan tworzył i rozwijał Oprogramowania proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy będzie Pan dysponował przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego Oprogramowania?

Odp. Wnioskodawca dysponuje szeroką wiedzą na temat technik i języków programowania, w szczególności w zakresie technologii (…).

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności będzie wykorzystywał i rozwijał Pan w ramach tej działalności?

Odp. W tej działalności Wnioskodawca będzie wykorzystywał całą swoją zdobytą wiedzę oraz będzie ją rozwijał z naciskiem na innowacyjne techniki programistyczne i nowe języki programowania.

c)przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstaną poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia będą odróżniać tworzone Oprogramowania od już istniejących?

Odp. Użyte technologie będą zależały przede wszystkim od wymagań Usługobiorcy i specyfikacji technicznej danego oprogramowania. Z pewnością będą wykorzystywane takie technologie jak:

(…)

Tworzone oprogramowania będą się odróżniać od już istniejących odpowiednio dobraną technologią programistyczną do zastosowanych podzespołów i elementów:

(…)

d)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności i jakie będzie Pan oferował?

Odp. W ramach swojej dotychczasowej działalności Wnioskodawca realizował projekty dla wielu różnych klientów. Wnioskodawca rozwijał systemy (…). Systemy te realizowane były w ramach różnych wersji (…) oraz z wykorzystaniem różnych technologii:

(…)

W ramach swojej przyszłej pracy Wnioskodawca planuje dalsze oferowanie usług programistycznych w oparciu o platformę (…) wraz z pokrewnymi technologiami. Wnioskodawca rozważa także zainwestowanie w wiedzę z zakresu rozwoju oraz wdrożeń rozwiązań opartych o (…) oraz z zakresu (…).

e)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były/będą te produkty, usługi, procesy?

Odp. Wnioskodawca dysponuje szeroką wiedzą na temat technik i języków programowania w szczególności w zakresie aplikacji (…), ponieważ często taka wiedza techniczna jest niezbędna do zrozumienia procesów technologicznych i do poprawnego stworzenia lub rozwinięcia oprogramowania.

f)co Pan zaplanuje i jakie cele Pan postawi?

Odp. Wnioskodawca wykorzystuje i planuje wciąż wykorzystywać w działalności posiadaną wiedzę oraz ją rozwijać, prowadzić działalność w sposób systematyczny oraz tworzyć i rozwijać oprogramowanie w twórczy sposób.

g)co będzie efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstanie przy realizacji opisanych prac?

Odp. Efektem działań będzie innowacyjne oprogramowanie.

h)w jaki sposób będzie Pan realizował zaplanowane przedsięwzięcie?

Odp. Wnioskodawca będzie realizować zaplanowane przedsięwzięcie w sposób uporządkowany, zaplanowany, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia oraz na podstawie oczekiwań/wymagań Usługobiorcy.

6)czy efekty Pana samodzielnej pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania), które nazywa Pan Oprogramowaniem, zawsze będą odrębnymi programami komputerowymi, które będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego Oprogramowania?

Odp. Tak, efekty samodzielnej pracy Wnioskodawcy, które nazywa Oprogramowaniem będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tak, Wnioskodawcy będą przysługiwały osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych Oprogramowań.

7)czy, w związku z tworzeniem i rozwijaniem Oprogramowania będzie osiągał Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:

·   z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

·   ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

·   z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

·   z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu

-które zamierza opodatkować 5% preferencyjną stawka podatku?

Proszę udzielić odpowiedzi wskazując właściwy ww. punkt związany z uzyskiwaniem tych dochodów.

Odp. Dochód jest z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej: ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – co oznacza, że Wnioskodawca przenosi prawa własności do oprogramowania na nabywcę, a umowa określa wysokość wynagrodzenia.

8)czy usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową, będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez Usługobiorcę?

Odp. Nie.

9)czy wykonując te usługi, będzie ponosił Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odp. Tak.

10)czy w związku z wykonywaną umową zawartą z Usługobiorcą będzie wystawiał Pan faktury, jeśli tak, to czy będą wyodrębniały one wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Usługobiorcę? Jeśli nie, proszę by Pan wskazał dlaczego i w jaki sposób będzie określał Pan wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?

Odp. Tak, Wnioskodawca będzie wystawiał faktury. Będą one wyodrębniały wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na Usługobiorcę.

11)czy i w jaki sposób będzie obliczał Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odp. Tak, Wnioskodawca będzie obliczać wskaźnik nexus zgodnie z zasadami podatkowymi opisanymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz stosując objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów wydane w sprawie korzystania z ulgi IP BOX.

12)o jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że będzie Pan ponosił koszt zakupu sprzętu komputerowego? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Laptopy; urządzenia peryferyjne: myszka, klawiatura, słuchawki, głośniki, baterie; podzespoły komputerowe: pamięć, procesor, chłodzenie, karta graficzna, płyta główna, karta muzyczna, zasilacz, obudowa; nośniki pamięci; monitory.

13)jakich konkretnie wydatków poniesionych na składki na ubezpieczenie społeczne dotyczy Pana wniosek? Proszę o wskazanie w formie katalogu zamkniętego wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odp. Składki emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe.

14)czy przedmiotem wniosku (zapytania) jest również koszt usług telekomunikacyjnych, abonament na telefon i internet? Jeśli tak, proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do kosztów usług telekomunikacyjnych.

Odp. Nie, przedmiotem wniosku (zapytania) nie jest koszt usług telekomunikacyjnych, abonament na telefon i internet.

15)jaki będzie funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana trzeciego pytania z poszczególnymi działaniami obejmującymi tworzenie i rozwijanie oprogramowania (we wniosku nie wyjaśnił Pan kwestii powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami obejmującymi tworzenie Oprogramowania)?

Odp.

-   sprzęt komputerowy wykorzystywany będzie do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania, a więc programu komputerowego opisanego we wniosku, powstałego w wyniku działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;

-   koszty obsługi księgowej, dzięki której prowadzona będzie podatkowa księga przychodów i rozchodów bez której nie można byłoby oddzielić dochodów z kwalifikowanego IP. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR;

-   koszty eksploatacyjne pojazdu – paliwo, serwisy – potrzebne do dojazdów do siedziby Usługobiorcy celem omówienia wyników świadczenia, dojazd do sklepów w celu zakupu niezbędnego sprzętu, czy spotkanie z biurem rachunkowym.

-   składki na ubezpieczenia społeczne i fundusz pracy – wskazane obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Wnioskodawcy przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych. Również nie można zapominać o celu wymienionych opłat, które mają za zadanie zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności, co w dłuższej perspektywie może wydłużyć jego zdolność zawodową. Składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy, w związku z obowiązującymi przepisami są obowiązkowym obciążeniem, tym samym są wprost związane z twórczą działalnością Wnioskodawcy, bez uiszczenia wspomnianych składek, Wnioskodawca nie mógłby prowadzić działalności, jak i tworzyć oprogramowania.

16)czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana trzecie pytanie będą ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana konkretnych działań obejmujących tworzenie i rozwijanie Oprogramowania?

Odp. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie z przeniesienia praw autorskich, wszystkie wymienione we wniosku koszty będą kosztami faktycznie poniesionymi na prowadzoną bezpośrednio działalność powiązaną z wytworzeniem praw autorskich IP.

17)w jaki sposób, według jakich kryteriów będzie przyporządkowywał Pan poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań obejmujących tworzenie i rozwijanie oprogramowania? Czy zawsze będzie zaliczał Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie będzie przypisywał Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”? Czy będzie stosował Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady)?

Odp. Wnioskodawca będzie przyporządkowywać wymienione we wniosku wydatki do działań, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe według kryteriów obiektywnych, stosując proporcję przychodową. Wszystkie wydatki przypisane do kosztów uzyskania przychodów do konkretnego Oprogramowania, będą przypisane w proporcji przychodowej, w dacie poniesienia wydatku.

18)czy w przypadku, gdy będzie Pan rozwijał Oprogramowanie:

a)będzie Pan właścicielem lub współwłaścicielem Oprogramowania, które będzie Pan rozwijał, jeżeli nie – to czy w stosunku do tego Oprogramowania będzie posiadał Pan wyłączną licencję, tj. umowę, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z tego prawa?

Odp. Wnioskodawca nie będzie właścicielem lub współwłaścicielem Oprogramowania. Wnioskodawca nie będzie właścicielem/współwłaścicielem lub użytkowaniem na podstawie licencji wyłącznej prawa własności intelektualnej, które powstanie w związku z rozwijaniem, ulepszaniem i modyfikowaniem oprogramowania/programu komputerowego.

b)Pana działania będą zmierzały do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego Oprogramowania?

Odp. Tak.

c)w wyniku podjętych przez Pana czynności powstanie odrębny od tego  Oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do „programu komputerowego”), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

-jeżeli tak ‒ czy będzie przenosił Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa,

-jeżeli nie – czy Pana wynagrodzenie będzie tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo-rozwojowych?

Odp. W wyniku podjętych czynności powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w stosunku do którego Wnioskodawca przenosi na Usługobiorcę całość majątkowych praw autorskich (za co otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z zawartą umową).

19)czy w przypadku, gdy będzie Pan rozwijał Oprogramowanie, a w wyniku jego rozwoju nie powstanie nowe prawo własności intelektualnej, to będzie Pan właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego Oprogramowania na podstawie licencji wyłącznej?

Odp. Nie.

20)czy odrębna ewidencja będzie prowadzona w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie?

Odp. Tak, odrębna ewidencja będzie prowadzona w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie.

21)czy w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji będzie Pan wyodrębniał każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Odp. Tak, w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji Wnioskodawca będzie wyodrębniał każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

22)czy w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji będzie Pan wyodrębniał koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Odp. Tak, w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji Wnioskodawca będzie wyodrębniał koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

23)dochodów za jaki okres albo okresy (lata podatkowe) dotyczy Pana wniosek?

Odp. Wniosek dotyczy dochodów osiąganych od 1 stycznia 2025 r. i lat przyszłych.

Pytania

1.Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na stworzeniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.)?

2.Czy Dochód osiągnięty od 1 stycznia 2025 r. z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu stworzenia Oprogramowania wskazanego we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?

3.Czy ustalając wskaźnik NEXUS Wnioskodawca będzie miał prawo do uwzględniania kosztów opisanych we wniosku?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na stworzeniu i rozwoju Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach u.p.d.o.f. Stosownie do treści art. 5a ust. 38 u.p.d.o.f. przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć dzielność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawodawca definiując w art. 5a ust. 39 u.p.d.o.f. termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz.U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm. dalej jako „u.p.s.w.n.”). Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a ust. 39 w zw. z art. 4 ust. 2 u.p.s.w.n., rozumie się:

-   badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

-   badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do znaczących ulepszeń.

Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 38 w zw. z art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n., należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace polegające na stworzeniu Oprogramowania zlecane przez klienta, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań. Prace badawczo-rozwojowe były realizowane w sposób ciągły i systematyczny. W celu realizacji prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca wykorzystuje dostępną na dany moment wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii. Jeżeli projekt będzie wymagał zastosowania nieznanego mu języka programowania lub technologii, będzie uzupełniał on wymaganą wiedzę. Należy przy tym podkreślić, iż opisane w stanie faktycznym podejmowane prace zmierzające do stworzenia nowego kodu źródłowego nie będą miały charakteru prac rutynowych, a zadania i problemy przed którymi stawiany będzie Wnioskodawca wymagać będą zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności. Wnioskodawca zawsze stara się dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności jego Kontrahenta. Wnioskodawca, z wykorzystaniem wszystkich możliwych wiadomości naukowych jakie posiada w swojej działalności, planuje, projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania.

Ponadto, prace zmierzające do rozwinięcia aplikacji Usługobiorcy poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań programistycznych, kończą się pozytywnym wynikiem, podobny efekt Wnioskodawca osiąga podczas ciągłego rozwoju środowiska (…) w (…) w zakresie aplikacji (…) Usługobiorcy. Wnioskodawca analizuje otrzymane wyniki by następnie udoskonalić te rozwiązania i wykorzystać w przyszłych etapach swojej pracy. Podkreślenia wymaga również fakt, iż prace polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy i jego Zleceniodawcy.

Nowo opracowywane funkcje oprogramowania mają za zadanie:

-zwiększyć wydajność procesów, które oprogramowanie obsługuje;

-zwiększyć jakość procesów, które oprogramowanie obsługuje;

-zoptymalizować czas poświęcony na obecne procesy;

-zautomatyzować określone czynności wykonywane obecnie ręcznie.

Jak już zaznaczano, Wnioskodawca posiada profesjonalną wiedzę z zakresu programowania i języków programowania oraz technologii programistycznych popartą doświadczeniem zawodowym i kursami kierunkowymi. Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija umiejętności związane z programowaniem w różnych językach, w zależności od aplikacji, które tworzy. Wnioskodawca łączy zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną z dziedziny programowania. Wnioskodawca oznajmia, że w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i rozwijania oprogramowania – efekty pracy Wnioskodawcy są autorskimi kombinacjami komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego.

Interpretacja indywidualna o sygnaturze 0111-KDIB1-1.4011.22.2022.2.JJ z 5 kwietnia 2022 r., w której Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie tworzenia/rozwijania/modyfikowania Oprogramowania potwierdza powyższe twierdzenie.

Podobne stanowisko zajęto w interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.993.2022.2.MZ z 15 grudnia 2022 r.

Należy również wskazać, iż w stanie faktycznym Wnioskodawca nie jest w stanie przesądzić o tym, iż jego działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową. Mianowicie, zgodnie z wyrokiem WSA w Gliwicach z 30 maja 2023 r., I SA/Gl 1647/22, „stwierdzenie, czy w danych okolicznościach sprawy podejmowane czynności mieszczą się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, czy też nie, należy do organu, który przepis ten będzie stosował (interpretował), a nie do strony, która jedynie wskazuje własne stanowisko i wątpliwości w tej sprawie. Organ nie może bowiem przerzucać ciężaru dokonania prawidłowej wykładni tego pojęcia na wnioskodawcę ani też domagać się od niego podania jako stanu faktycznego, czy zdarzenia przyszłego czegoś co w istocie należy do sfery prawnej, a więc takiej, która tyczy obowiązków organu wydającego indywidualne interpretacje”.

Ponadto w przytoczonym wyroku, WSA w Gliwicach Sąd wskazał, iż nie można od Wnioskodawcy wymagać, aby oświadczał on o klasyfikacji swojej działalności z perspektywy art. 5a pkt 38-40 u.p.d.o.f. w zw. z art. 4 ust. 2 i 3 u.p.s.w.n. Sąd wskazał, iż „wymaganie od niego kategorycznego oświadczenia w przedmiocie klasyfikacji swojej działalności z perspektywy art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 4 ust. 2 i 3 P.s.w.n. czyniłoby iluzoryczną ochronę wynikającą z wydanej na tej podstawie interpretacji podatkowej. Przeniesienie omawianej problematyki do stanu faktycznego uczyniłoby z niej bowiem założenie wstępne, którego ewentualna negatywna weryfikacja przez organy skarbowe, polegająca na uznaniu, że świadczone przez wnioskodawcę usługi jednak nie wchodzą w zakres działalności badawczo-rozwojowej, powodowałaby, że skarżący nie mógłby powoływać się na treść interpretacji dla uchronienia się przed negatywnymi skutkami wynikającymi z zastosowania się do wyrażonych w niej zapatrywań prawnych. W dużej mierze niweczyłoby to cel wprowadzenia przez ustawodawcę tego rodzaju aktów, co stanowi kolejną przesłankę świadczącą o nieprawidłowości działania organu interpretacyjnego w niniejszej sprawie”.

Ponadto, twierdzenie Wnioskodawcy, potwierdza również interpretacja indywidualna 0115-KDST2-1.4011.292.2024.2.AP z 30 lipca 2024 r., w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał zdanie Wnioskodawcy za prawidłowe stwierdzając, iż „oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych”.

W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa jak na wstępie, iż prace wykonywane przez Niego, polegające na stworzeniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach u.p.d.o.f.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód osiągnięty od 1 stycznia 2025 r. z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych), z tytułu stworzenia Oprogramowania wskazanego we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5% podstawy opodatkowania (tzw. IP BOX).

Efekty pracy Wnioskodawcy są chronione w myśl art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, z późn. zm.) i odsprzedawane klientowi co stanowi sprzedaż autorskiego prawa do programu komputerowego podlegającego ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw.

Powyższe dochody są zaliczane do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i można do nich zastosować ust. 1 powyższego artykułu i opodatkować je preferencyjną stawką 5%.

Opisane w stanie faktycznym dochody uzyskiwane z tworzenia Oprogramowania polegały między innymi na tworzeniu i rozwoju oprogramowania co odzwierciedla się w postaci końcowych efektów, takich jak:

1)zwiększenie wydajności procesów, które oprogramowanie obsługuje;

2)zwiększenie jakości procesów, które oprogramowanie obsługuje;

3)zoptymalizowanie czasu poświęconego na obecne procesy;

4)zautomatyzowanie określonych czynności wykonywanych obecnie ręcznie.

Oprogramowanie, które stworzył Wnioskodawca ma skomplikowany charakter i każdorazowo wymagało podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Są to działania indywidualne, innowacyjne o niepowtarzalnym charakterze. Wnioskodawca w ramach podpisanej z Kontrahentem umowy przekazuje mu wszelkie prawa autorskie do wytworzonego programu. Za powyższe Wnioskodawca otrzymuję wynagrodzenie, tym samym wynagrodzenie otrzymane przez Podatnika będzie przychodem z tytułu sprzedaży praw autorskich do Oprogramowania.

Sposób przenoszenia autorskich praw do Oprogramowania każdorazowo będzie spełniał warunki przewidziane w przepisach ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy.

Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność kontraktową wobec osób trzecich.

Przenoszenie praw majątkowych odbywa się na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej ze wskazanymi polami eksploatacji, na których następuje takie przeniesienie. Przeniesienie praw majątkowych następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego. Mimo przeniesienia praw autorskich i własności intelektualnej Wnioskodawca pracuje nad nimi bez udziału osób trzecich i nikt poza nim i Usługobiorcą nie ma do nich wglądu i dostępu.

Wnioskodawcy z tytułu wykonywania usług na rzecz Usługobiorcy (w tym z tytułu przeniesienia praw autorskich oraz innych praw własności intelektualnej wskazanych Umową oraz udzielenia zezwoleń, o których mówi Umowa) przysługuje wynagrodzenie wypłacane w terminie 7 dni od dnia przedłożenia faktury przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca zamierza skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw  intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm. dalej jako „u.p.d.o.f.”).

Wnioskodawca zamierza prowadzić ewidencję pozaksięgową, w której dokona wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP Box) oraz kosztów z tym związanych. Wyodrębnionymi prawami IP Box będą majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania. Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił szereg kosztów bezpośrednio w następujący sposób funkcjonalnie związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania.

Prowadząc działalność związaną z tworzeniem Oprogramowania Wnioskodawca będzie ponosił koszty związane z zakupem niezbędnego sprzętu komputerowego (komputer, monitor, myszka etc.), opłaty za obsługę księgową oraz składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy.

Oprogramowanie Wnioskodawca będzie realizował sam, nie zatrudniając żadnych podwykonawców do wykonania Oprogramowania.

Jak zostało już wspomniane, Wnioskodawca wyodrębniać będzie w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej, Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb u.p.d.o.f. Wnioskodawca w przedmiotowej ewidencji dokona wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca dokona również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 u.p.d.o.f. Rozwiązanie ewidencyjne umożliwi ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona będzie na bieżąco od 1 stycznia 2025 r.

Jak wskazano na wstępie, zdaniem Wnioskodawcy dochód osiągnięty od 1 stycznia 2025 r. z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych), z tytułu stworzenia Oprogramowania wskazanego we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5% podstawy opodatkowania (tzw. IP BOX).

Powyższe potwierdzają indywidualne interpretacje podatkowe wydane w tożsamych stanach faktycznych, o sygnaturach 0112-KDWL.4011.156.2022.2.AK z 20 lipca 2022 r., w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. W powyższej interpretacji przedmiotem działalności Wnioskodawcy było głównie tworzenie nowych funkcjonalności i rozwój funkcjonalności już istniejących.

W interpretacji 0111-KDIB1-2.4011.123.2022.2.KK z 6 lipca 2022 r. Dyrektor KIS uznał, iż: „(…) efekty prowadzonych prac twórczych powinny być kwalifikowane jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1231 z późn. zm.) bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (systemu wykorzystywanego przez klienta Wnioskodawcy) (... )”.

Za prawidłowe, uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w podobnym stanie faktycznym wydając interpretację indywidualną z dnia 8 grudnia 2022 r. o sygnaturze 0111-KDIB1-1.4011.264.2022.2.JJ.

Ponadto, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 października 2019 r. nr 0114-KDIP3-3.4011.386.2019.3.MG, wskazał: „Mając powyższe na uwadze, dochód z odpłatnego zbycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%”.

W związku z powyższym, dochód Wnioskodawcy osiągnięty od 1 stycznia 2025 r. z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów  komputerowych), z tytułu stworzenia Oprogramowania wskazanego we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5% podstawy opodatkowania (tzw. IP BOX).

Ad 3. (stanowisko ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Tak, Wnioskodawca będzie miał prawo do uwzględnienia kosztów opisanych we wniosku.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 u.p.d.o.f., wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru: (a+b) x 1,3/a+b+c+d, w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej;

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na mocy art. 30ca ust. 6 u.p.d.o.f., w przypadku, gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1. Jednocześnie w przypadku, gdy Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych ani kwalifikowanych praw własności intelektualnej wskaźnik ten będzie wynosić 1 w momencie, gdy Wnioskodawca osiągnie dochód.

Przedmiotem wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest w przeważającym zakresie tworzenie Oprogramowania, do których prawa autorskie są przenoszone w ramach wykonania Umów na rzecz Zleceniodawców. Za świadczone usługi Wnioskodawca otrzymuje ustalone honorarium, które obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w celu uzyskania przychodu z kwalifikowanego IP to między innymi:

1.Koszty sprzętu komputerowego, tj. komputer, monitor, myszka etc. bez których nie mógłby wykonywać swojej pracy. Jest to sprzęt niezbędny, ponieważ na komputerze tworzy on Oprogramowanie opisane w stanie faktycznym. Sprzęt taki jak monitor, myszka i klawiatura są nieodzownym elementem sprzętu komputerowego, ponieważ bez np. klawiatury nie byłby w stanie napisać kodu źródłowego a bez monitora go zobaczyć. Tworzenie kodu zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego. Komputer jest podstawowym narzędziem pracy każdego programisty. Natomiast pozostały sprzęt elektroniczny wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Z całą pewnością Wnioskodawca stwierdza, że przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Niego i były niezbędne do stworzenia Oprogramowania.

2.Koszty obsługi księgowej, dzięki której prowadzona będzie podatkowa księga przychodów i rozchodów bez której nie można byłoby oddzielić dochodów z kwalifikowanego IP.

3.Koszty eksploatacyjne pojazdu, tj. paliwo, ubezpieczenie i serwis. Bez poniesienia wskazanych wydatków nie byłoby możliwe przemieszczanie się Wnioskodawcy i kontakt z kontrahentem, zakup niezbędnego sprzętu, czy spotkanie z biurem rachunkowym.

4.Składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy.

Bez poniesienia powyższych kosztów nie byłoby możliwe wytworzenie kwalifikowanego IP. Powyższe wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 u.p.d.o.f. i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów – tj. prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Uznanie powyższych kosztów za zgodne do zastosowania przy obliczaniu wskaźnika nexus potwierdza między innymi interpretacja podatkowa 0114-KDIP2-1.4011.319.2022.2.OK z 30 czerwca 2022 r., w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał zdanie Wnioskodawcy za prawidłowe, a koszty ponoszone w celu wytworzenia kwalifikowanego IP wykazane przez Wnioskodawcę to między innymi:

-usługi księgowe,

-sprzęt i akcesoria komputerowe,

-drobne wyposażenie.

Ponadto, w interpretacji o sygnaturze 0113-KDWPT.4011.190.2021.2.DS z 18 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Koszty, które uwzględnił Wnioskodawca jako niezbędne do wytworzenia kwalifikowanego IP to między innymi koszty eksploatacji samochodu tj. paliwo.

Ponadto, w interpretacji o sygnaturze 0113-KDIPT2-2.4011.394.2022.2.DA z 20 lipca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Koszty, które uwzględnił Wnioskodawca jako niezbędne do wytworzenia kwalifikowanego IP to między innymi:

-opłata za Internet,

-opłata za abonament telefoniczny.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania czy też rozwinięcia Oprogramowania, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)  odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)  są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)  wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.  – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)  badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)  badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. działalność związana z tworzeniem Oprogramowania. (…) czerwca 2023 r. zawarł umowę świadczenia usług związanych z pełnieniem obowiązków Backend Developera. W ramach współpracy rozwija Pan oprogramowanie (…), na które składają się systemy:

(…)

Obecnie jest Pan w trakcie przepisywania znacznej części oprogramowania, w tym ww. na nowe rozwiązania, ze względu na bardzo wysoki zastany dług technologiczny. Podczas prac musiał Pan przygotować nową infrastrukturę opartą o rozwiązania chmurowe oraz procesy (…). W ramach tych prac powstały już systemy: (…). (…) jest platformą, na którą składa się wiele komponentów, które wspólnie realizują unikatową usługę (…). W przeciwieństwie do systemów konkurencji, sam Pan realizuje zamówienia począwszy od przyjęcia zakończywszy na dostarczeniu, nie zlecając ich podwykonawcom, co przekłada się na wysoką jakość produktów, jak i samej obsługi. Implementuje Pan w ramach współpracy wiele nowatorskich funkcjonalności. Z niedawno dostarczonych może Pan wymienić: (…). Funkcjonalności te są najczęściej świeżymi pomysłami, unikalnymi na rynku. Implementowane są w bardzo krótkim czasie, odpowiednimi narzędziami mierzona jest ich skuteczność, po czym wprowadzane są odpowiednie poprawki. W ramach prac implementuje Pan oprogramowanie, które jest innowacyjne. Począwszy od tworzenia infrastruktury „szytej na miarę” na potrzeby Usługobiorcy, aż do implementacji nowatorskich funkcjonalności realizujących cele biznesowe.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (Oprogramowań opisanych we wniosku). 

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w  praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie przedstawionym we wniosku wskazał Pan, że w ramach podejmowanej działalności podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Prace nad Oprogramowaniem prowadzone przez Pana prowadzą do powstania innowacyjnych indywidualnych rozwiązań problemów napotykanych podczas świadczenia usług. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby umowy i zadań zleconych dla Pana. Wskazuje Pan, że w ramach prowadzonych prac twórczych tworzy lub rozwija kod niezbędny do funkcjonowania aplikacji Usługobiorcy. Efekty Pana pracy skutkują również zwiększeniem oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W uzupełnieniu sprawy wskazał Pan, że w celu usprawnienia już istniejącego oprogramowania w praktyce gospodarczej, zostaną podjęte konkretne działania ukierunkowane na poprawę jego wydajności, funkcjonalności oraz możliwości skalowania. Kluczowe kroki, które planuje Pan wdrożyć to:

(…)

Podejmowane działania mają na celu nie tylko poprawę bieżącej funkcjonalności aplikacji, ale także stworzenie bardziej stabilnej, skalowalnej i przyjaznej użytkownikowi platformy, która będzie mogła skutecznie wspierać realizację przyszłych zleceń i potrzeb biznesowych. Oprogramowanie będzie rozwijane przez Pana w oparciu o technologie związane z platformą (…), która umożliwia (…). W szczególności planuje Pan wykorzystanie najnowszych wersji (…), który zapewnia wsparcie dla (…). W ramach prac używa Pan także technologii (…). Z bardziej egzotycznych technologii rozważa Pan zastosowanie (…), takich jak (…), integruje się Pan także z rozwiązaniami (…) optymalizującymi (…). Nowe narzędzia i koncepcje, które planuje Pan wdrożyć, obejmują: (…). Podsumowując, rozwój oprogramowania opierać się będzie na solidnej bazie (…), rozszerzonej o nowe technologie, których Usługobiorca dotąd nie stosował, co pozwoli na stworzenie bardziej nowoczesnej i elastycznej aplikacji. Nowe oprogramowanie będzie wyróżniać się względem istniejących rozwiązań poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii i architektury, które wcześniej nie były obecne u klienta. Kluczową różnicą będzie implementacja architektury (…), która w odróżnieniu od stosowanych dotychczas monolitycznych struktur, pozwoli na większą modułowość i niezależność komponentów. Dzięki temu oprogramowanie będzie łatwiejsze do skalowania, tańsze w utrzymaniu, a poszczególne moduły będą mogły być aktualizowane niezależnie, co przyczyni się do wyższej wydajności i elastyczności aplikacji. Elementy wyróżniające nową wersję oprogramowania obejmują: (…). Podsumowując, oryginalność nowego oprogramowania będzie polegać na jego bardziej nowoczesnej, skalowalnej architekturze, lepszej integracji z narzędziami analitycznymi i zwiększonej automatyzacji, które to elementy nie były dostępne w dotychczasowych rozwiązaniach. Zastosowanie poniższych technologii (rozwiązań, narzędzi) będzie powodowało, iż Oprogramowanie po jego wytworzeniu lub rozwinięciu będzie różniło się od rozwiązań już funkcjonujących: (…).

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie rozwijania wymienionego Oprogramowania ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan w opisie sprawy, że w sposób ciągły, nieprzerwany oraz systematyczny, według opracowanego przez siebie harmonogramu, tworzy Pan programy i kod dopasowany do indywidualnych potrzeb Usługobiorcy. Efekty Pana pracy skutkują zwiększeniem oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że działalność prowadzona jest w sposób ciągły i systematyczny (metodyczny), tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez Pana harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb Usługobiorcy. Systematyczność polega na prowadzeniu prac w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia oprogramowania, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac (ustalenie harmonogramu prac, kolejności wykonywania poszczególnych czynności), weryfikacja (ustalenie czy zostały osiągnięte założone efekty prac, ewentualne wprowadzanie poprawek i udoskonaleń prowadzących do osiągnięcia założonego rezultatu), zakończenie (zdanie efektów prac). Pana celem postawionym sobie na wstępie jest dostarczenie Usługobiorcy programów komputerowych realizujących założenia biznesowe, tj. w szczególności:  tworzenie kodu spełniającego założone wskaźniki jakości i efektywności; tworzenie kodu z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania); tworzenie kodu oprogramowania, który realizuje cele biznesowe klientów; tworzenie architektury oprogramowania w celu poprawy jakości korzystania z oprogramowania. Finansowanie następuje ze środków własnych. Osiąga Pan cele w postaci stworzenia nowego innowacyjnego oprogramowania wykorzystując przy tym pracę własną oraz własne środki finansowe w ramach indywidualnej pracy kreatywnej, realizowanej w porozumieniu z Usługobiorcą. Oprogramowanie będzie tworzone według harmonogramu stworzonego zgodnie z oczekiwaniami Usługobiorcy. Przed rozpoczęciem każdego zlecenia zostaną opracowane harmonogramy dla prac programistycznych. Każdy harmonogram jest/będzie realizowany w całości, tj. według wszystkich jego założeń, ponieważ wiąże się to z zaakceptowaniem oprogramowania przez Usługobiorcę.

Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana Oprogramowania jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że prace zmierzające do rozwinięcia aplikacji Usługobiorcy poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań programistycznych, kończą się pozytywnym wynikiem, podobny efekt osiąga Pan podczas ciągłego rozwoju środowiska (…) w (…) w zakresie aplikacji (…) Usługobiorcy. Korzystając ze zgromadzonej wiedzy wykorzystuje ją Pan do tworzenia nowych zastosowań, rozwija Pan również wiedzę oraz umiejętności, z których może Pan korzystać w ramach bieżących oraz przyszłych projektów.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że dysponuje Pan szeroką wiedzą na temat technik i języków programowania, w szczególności w zakresie technologii (…). W działalności będzie Pan wykorzystywał całą swoją zdobytą wiedzę oraz będzie ją rozwijał z naciskiem na innowacyjne techniki programistyczne i nowe języki programowania. Użyte technologie będą zależały przede wszystkim od wymagań Usługobiorcy i specyfikacji technicznej danego oprogramowania. Z pewnością będą wykorzystywane takie technologie jak (…). Tworzone oprogramowania będą się odróżniać od już istniejących odpowiednio dobraną technologią programistyczną do zastosowanych podzespołów i elementów: (…). W ramach swojej dotychczasowej działalności realizował Pan projekty dla wielu różnych klientów. Rozwijał Pan systemy (…). Systemy te realizowane były w ramach różnych wersji (…) oraz z wykorzystaniem różnych technologii: (…). W ramach swojej przyszłej pracy planuje Pan dalsze oferowanie usług programistycznych w oparciu o platformę (…) wraz z pokrewnymi technologiami. Rozważa Pan także zainwestowanie w wiedzę z zakresu rozwoju oraz wdrożeń rozwiązań opartych o (…) oraz z zakresu (…). Dysponuje Pan szeroką wiedzą na temat technik i języków programowania w szczególności w zakresie aplikacji (…), ponieważ często taka wiedza techniczna jest niezbędna do zrozumienia procesów technologicznych i do poprawnego stworzenia lub rozwinięcia oprogramowania. Wykorzystuje i planuje Pan wciąż wykorzystywać w działalności posiadaną wiedzę oraz ją rozwijać, prowadzić działalność w sposób systematyczny oraz tworzyć i rozwijać oprogramowanie w twórczy sposób. Efektem działań będzie innowacyjne oprogramowanie. Będzie Pan realizować zaplanowane przedsięwzięcie w sposób uporządkowany, zaplanowany, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia oraz na podstawie oczekiwań/wymagań Usługobiorcy.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·   nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·   łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·   kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·   wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres. 

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak Pan wskazał, nie prowadzi Pan badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Natomiast w ramach podejmowanej działalności podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Wskazuje Pan, że w ramach prowadzonych prac twórczych tworzy lub rozwija kod niezbędny do funkcjonowania aplikacji Usługobiorcy. Efekty Pana pracy skutkują również zwiększeniem oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wyjaśnił Pan, że w sposób ciągły, nieprzerwany oraz systematyczny, według opracowanego przez siebie harmonogramu, tworzy Pan programy i kod dopasowany do indywidualnych potrzeb Usługobiorcy. Efekty Pana pracy skutkują zwiększeniem oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Dodatkowo wskazał Pan, że działalność prowadzona jest w sposób ciągły i systematyczny (metodyczny), tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb Usługobiorcy. Prace zmierzające do rozwinięcia aplikacji Usługobiorcy poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań programistycznych, kończą się pozytywnym wynikiem, podobny efekt osiąga Pan podczas ciągłego rozwoju środowiska (…) w (…) w zakresie aplikacji (…) Usługobiorcy. Korzystając ze zgromadzonej wiedzy wykorzystuje ją Pan do tworzenia nowych zastosowań, rozwija Pan również wiedzę oraz umiejętności, z których może Pan korzystać w ramach bieżących oraz przyszłych projektów. Prace polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Zleceniodawcy. W działalności będzie Pan wykorzystywał całą swoją zdobytą wiedzę oraz będzie ją rozwijał z naciskiem na innowacyjne techniki programistyczne i nowe języki programowania. Użyte technologie będą zależały przede wszystkim od wymagań Usługobiorcy i specyfikacji technicznej danego oprogramowania. Z pewnością będą wykorzystywane takie technologie jak: (…). Tworzone oprogramowania będą się odróżniać od już istniejących odpowiednio dobraną technologią programistyczną do zastosowanych podzespołów i elementów: (…).

Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie rozwijania wymienionego Oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy należy stwierdzić, że działalność polegająca na tworzeniu/rozwijaniu przez Pana Oprogramowania będzie spełniać definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowych produktów – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełnienia.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1) patent,

2) prawo ochronne na wzór użytkowy,

3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8) autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że ulga IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:

1)  w ramach indywidualnej działalności gospodarczej rozwija Pan Oprogramowanie backendowe;

2)  wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

3)  efekty Pana samodzielnej pracy, które nazywa Pan Oprogramowaniem będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych Oprogramowań;

4)  przenosi Pan na Usługobiorcę wszelkie autorskie prawa majątkowe i inne prawa własności intelektualnej oraz prawa do udziałów w utworach i otrzymuje Pan wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz innych praw własności intelektualnej; będzie Pan wystawiał faktury, które będą wyodrębniały wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na Usługobiorcę; sposób przenoszenia autorskich praw do Oprogramowania każdorazowo będzie spełniał warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy;

5)  od 1 stycznia 2025 r. będzie prowadził Pan na bieżąco odrębną pozaksięgową ewidencję spełniając wymóg z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; odrębna ewidencja będzie prowadzona w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie; w odrębnej ewidencji pozaksięgowej będzie Pan wyodrębniał każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej; przychody, koszty uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej; koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Prawo do Oprogramowania rozwijanego przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanej przez Pana działalności stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, jeżeli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanych dochodów osiągniętych z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu stworzenia/rozwijania Oprogramowania wskazanego we wniosku za rok 2025 oraz lata przyszłe.

Wątpliwości Pana budzi również kwestia uznania kosztów:

-    zakupu niezbędnego sprzętu komputerowego (laptopy; urządzenia peryferyjne: myszka, klawiatura, słuchawki, głośniki, baterie; podzespoły komputerowe: pamięć, procesor, chłodzenie, karta graficzna, płyta główna, karta muzyczna, zasilacz, obudowa; nośniki pamięci; monitory);

-    opłaty za usługę księgową;

-    eksploatacji pojazdu (paliwo, serwis, ubezpieczenie)

-    składki na ubezpieczenie społeczne (składki emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) i fundusz pracy;

za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku składników majątku, które stanowią podlegające amortyzacji środki trwałe (lub wartości niematerialne i prawne), koszt zakupu takich środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych), które podlegają amortyzacji podatkowej oraz mają związek z wytworzeniem kwalifikowanego IP, mogą zostać uwzględnione we wskaźniku nexus, jednakże uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane w roku podatkowym, w którym będzie Pan korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.

Wobec powyższego należy podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Tym samym, wydatki ponoszone przez Pana na: zakup niezbędnego sprzętu komputerowego (laptopy; urządzenia peryferyjne: myszka, klawiatura, słuchawki, głośniki, baterie; podzespoły komputerowe: pamięć, procesor, chłodzenie, karta graficzna, płyta główna, karta muzyczna, zasilacz, obudowa; nośniki pamięci; monitory); opłaty za usługę księgową; eksploatację pojazdu (paliwo, serwis, ubezpieczenie); składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy (składki emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), można uznać za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).