Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.658.2024.1.MG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 26 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.658.2024.1.MG

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

27 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 19 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zmiany wkładów wspólników spółki jawnej, zwrocie części wkładu w postaci udziału w części nieruchomości będących uprzednio przedmiotem wkładu, ustalenia kosztów uzyskania przychodów oraz wartości początkowej środka trwałego.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

  • AA

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

  • BB

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

AA oraz BB (dalej: „Wspólnicy” lub „Wnioskodawcy”), są osobami fizycznymi. Wnioskodawcy są rodzeństwem.

Wnioskodawcy podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł (nieograniczony obowiązek podatkowy) w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT).

Wnioskodawcy są wspólnikami spółki jawnej działającej pod firmą X SPÓŁKA JAWNA (NIP: (…)) (dalej: „Spółka”). Spółka powstała z przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną, które miało miejsce w roku 2021.

Przedmiotem działalności Spółki jest wynajem posiadanych przez Spółkę nieruchomości. Spółka stała się właścicielem nieruchomości w wyniku wniesienia ich przez Wspólników w roku 2017 w ramach wkładu niepieniężnego obejmującego przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego). Wniesienie przedsiębiorstwa miało miejsce przed przekształceniem spółki komandytowej w spółkę jawną. Nieruchomości stanowiły składniki majątku przedsiębiorstwa.

Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Podatnikami podatku dochodowego z tytułu udziału w Spółce są Wnioskodawcy (zgodnie z art. 8 ustawy o PIT).

Wnioskodawcy rozważają podjęcie uchwały w sprawie zmiany umowy Spółki (dalej: „Uchwała”), polegającej na zmianie wkładów obojga Wspólników oraz zwrocie części tego wkładu w postaci udziału 1/2 (w przypadku każdego z Wnioskodawców) w części nieruchomości będących uprzednio przedmiotem wkładu (dalej: „Nieruchomości”). Wnioskodawcy wskazują, że przedmiotem zwrotu nie będą wszystkie nieruchomości wniesione uprzednio jako element przedsiębiorstwa, lecz wyłącznie część nieruchomości. Spółka pozostanie właścicielem pozostałych nieruchomości wniesionych w ramach wkładu w postaci przedsiębiorstwa, w oparciu o które będzie kontynuować prowadzenie działalności związanej z wynajmem.

Zmiana umowy Spółki zostanie dokonana na podstawie art. 54 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych i będzie wiązała się ze zmniejszeniem udziału kapitałowego Wspólników.

Biorąc pod uwagę plany Wnioskodawców, zostanie zawarte dodatkowe porozumienie w celu wykonania Uchwały, które będzie przewidywało, że przeniesienie tytułu do Nieruchomości (czynność rozporządzająca) przez Spółkę na rzecz Wspólników zostanie dokonane po spełnieniu określonych w porozumieniu warunków (np. osiągnięcie określonego poziomu przychodów z najmu przez Spółkę zwracanych wspólnikom Nieruchomości).

Uchwała oraz porozumienie będą wskazywać wartość wierzytelności Wspólników o wydanie Nieruchomości, która będzie równa rynkowej wartości Nieruchomości na moment podjęcia Uchwały.

W konsekwencji, podjęcie Uchwały w sprawie zwrotu wkładów ma uzasadnienie ekonomiczne i gospodarcze. Wspólnicy rozważają zmianę sposobu wykorzystywania części Nieruchomości i ich potencjalną sprzedaż na rzecz osób trzecich lub podział Nieruchomości pomiędzy Wnioskodawców aby mogli oni samodzielnie dysponować i zarządzać posiadanym majątkiem.

Po faktycznym otrzymaniu Nieruchomości, Wspólnicy mogą wynajmować Nieruchomości w ramach odrębnych jednoosobowych działalności gospodarczych, w oparciu o wpisy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym, podjęcie Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów w postaci Nieruchomości nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Wspólników, w związku z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym, przeniesienie przez Spółkę własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawców, w wyniku wykonania Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Wspólników, w związku z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT?

3.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym, podjęcie Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów w postaci Nieruchomości nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Spółki (alokowanego do Wspólników) na gruncie art. 14 ust. 2e ustawy o PIT?

4.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym, przeniesienie przez Spółkę własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawców, w wyniku wykonania Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów będzie powodowało powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Spółki (alokowanego do Wspólników) na gruncie art. 14 ust. 2e ustawy o PIT?

5.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym, w przypadku przeniesienia przez Spółkę własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawców, przychód określony na podstawie art. 14 ust. 2e ustawy o PIT będzie mógł zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, równe niezamortyzowanej wartości Nieruchomości?

6.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym, wartość początkowa Nieruchomości po ich otrzymaniu w wyniku wykonania Uchwały, powinna zostać ustalona na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, tj. w wysokości równej wartości wierzytelności uregulowanej w wyniku wydania Nieruchomości, wynikającej z Uchwały?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Podjęcie Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów w postaci Nieruchomości nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Wspólników, w związku z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT.

2.Przeniesienie przez Spółkę własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawców, w wyniku wykonania Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Wspólników, w związku z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT.

3.Podjęcie Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów w postaci Nieruchomości nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Spółki (alokowanego do Wspólników), na gruncie art. 14 ust. 2e ustawy o PIT.

4.Przeniesienie przez Spółkę własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawców, w wyniku wykonania Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów będzie powodowało powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Spółki (alokowanego do Wspólników), na gruncie art. 14 ust. 2e ustawy o PIT.

5.  W przypadku przeniesienia przez Spółkę własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawców, przychód określony na podstawie art. 14 ust. 2e ustawy o PIT będzie mógł zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, równe niezamortyzowanej wartości Nieruchomości (niezaliczonej uprzednio do kosztów uzyskania przychodu).

6.Wartość początkowa Nieruchomości po ich otrzymaniu w wyniku wykonania Uchwały, powinna zostać ustalona na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, tj. w wysokości równej wartości wierzytelności uregulowanej w wyniku wydania Nieruchomości, wynikającej z Uchwały.

Uzasadnienie stanowiska

Uzasadnienie odpowiedzi na pytanie 1 i 2

Analizując przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy w pierwszej kolejności odnieść się do regulacji Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: „KSH”). Zgodnie z art. 50 § 1 ustawy tej ustawy udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu. Udział kapitałowy wspólnika jest więc ściśle powiązany z wkładem wniesionym przez niego do spółki osobowej.

W myśl art. 54 § 1 KSH zmniejszenie udziału kapitałowego wymaga zgody pozostałych wspólników.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., „PIT”), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na postawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem z działalności gospodarczej są również m.in. przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarcza oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

Z kolei art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

a)  pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, prowadzonych samodzielnie,

b)  otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o PIT, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

a)  pozostałych na dzień likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej lub prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej,

b)  otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia

-    jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki albo zmniejszenie udziału kapitałowego w takiej spółce, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak więc wynika z powyższych przepisów, ustawodawca odroczył opodatkowanie w przypadku zwrotu części wkładu spółki osobowej na rzecz wspólnika do momentu zbycia otrzymanych składników majątku. A contrario, oznacza to, że w momencie podjęcia uchwały o zwrocie wkładów oraz w momencie faktycznego zwrotu wkładów, nie powstaje przychód po stronie wspólnika spółki osobowej na gruncie ustawy o PIT.

Przychód powstaje dopiero w momencie zbycia otrzymanych składników majątku, z zastrzeżeniem, że takie zbycie również może być wyłączone z opodatkowania, jeżeli:

  • upłynie 6 lat pomiędzy zmniejszeniem udziału kapitałowego w Spółce, a sprzedażą składników majątku;
  • zbycie nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Brak powstania przychodu po stronie Wspólników wynika również z wykładni przepisów definiujących przychody z działalności gospodarczej. Z treści przytoczonych wyżej przepisów wynika, że za przychody z działalności gospodarczej uznaje się przychody uzyskane z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Zaznaczyć należy, że za odpłatne zbycie uważa się przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Natomiast w przypadku Wnioskodawców taka odpłatność nie wystąpi. Wynika to z tego, że o ile dojdzie do przeniesienia prawa własności Nieruchomości należących do spółki osobowej na rzecz Wspólników, to przeniesienie to nie będzie miało dla spółki charakteru odpłatnego - Spółka nie otrzyma w zamian za przekazanie nieruchomości żadnych korzyści majątkowych.

Także żaden ze Wspólników nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego, ponieważ wraz ze zwrotem Nieruchomości nastąpi odpowiednie obniżenie ich udziałów kapitałowych.

Podsumowując zdaniem Wnioskodawców:

  • Podjęcie Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów w postaci Nieruchomości nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Wspólników, w związku z art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o PIT.
  • Przeniesienie przez Spółkę własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawców, w wyniku wykonania Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla Wspólników, w związku z art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o PIT.

Powyższe konkluzje potwierdzają m.in. następujące interpretacje organów podatkowych:

  • Interpretacja z 17 stycznia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.856.2022.1.SJ):

„Jak już wcześniej zaznaczono, Spółka jawna jest w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spółką niebędącą osobą prawną. Oczywistym jest, że zwrot na rzecz wspólnika spółki jawnej części wkładu lub jej równowartości w pieniądzu nie wiąże się z prawem wspólnika do udziału w zysku. Jako świadczenie z odrębnego tytułu prawnego zmniejszenie udziału kapitałowego nie jest regulowane przepisem art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Zatem nieodpłatne przeniesienie prawa do Nieruchomości z chwilą wycofania przez Pana części wkładu (związanego z obniżeniem wartości udziałów kapitałowych w spółce) ze Spółki, jest dla Pana neutralne podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

  • Interpretacja z 23 września 2021 r. (sygn. 1462-IPPB1.4511.1212.2016.9.S/MT):

„Sąd zauważa, że zarówno przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a jak i art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią o „odpłatnym zbyciu”. Tymczasem zdarzenie będące przedmiotem Interpretacji nie stanowi odpłatnego zbycia składnika majątkowego, a zatem nie może zostać uznane za powodujące powstanie przychodu w rozumieniu przywołanych przez Organ przepisów, gdyż, po pierwsze - tak jak w przypadku częściowego zwrotu wkładu pieniężnego - czynność ta jest neutralna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a po drugie, tylko czynność odpłatna jest czynnością powodującą przysporzenie u obu stron dokonywanej czynności. Tymczasem zarówno uzyskanie środków pieniężnych, jak i „innego aktywa”, w tym przypadku papierów wartościowych czy też zwrotu nieruchomości - z tytułu zmniejszenia udziału kapitałowego - jak wskazano wcześniej, nie powoduje u wspólnika przysporzenia majątkowego, a więc nie stanowi czynności odpłatnej.”

Powyższe stanowisko potwierdza także ugruntowana praktyka sądów administracyjnych (sprzed wejścia w życie nowelizacji art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o PIT), np.:

  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 marca 2021 r., sygn. akt II FSK 3172/18;
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 5 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/GI 765/20;
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 4 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 328/20;
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Po 897/19;
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 lutego 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 726/18.

Uzasadnienie odpowiedzi na pytanie 3 i 4

Zgodnie z art. 14 ust. 2e ustawy o PIT, w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.

Zgodnie z ust. 2f, przepis ust. 2e stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawców, przeniesienie własności Nieruchomości przez Spółkę, tytułem wykonania zobowiązania do zwrotu wkładów na rzecz Wspólników, będzie stanowiło zdarzenie powodujące powstanie przychodu po stronie Spółki, który zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT będzie stanowił przychód Wspólników ze źródła działalność gospodarcza. W momencie faktycznego przeniesienia Nieruchomości spełni się bowiem dyspozycja powyższej regulacji, tj.:

  • będzie istniało zobowiązanie Spółki do Wspólników, przedmiotem którego będzie wydanie Nieruchomości w wyniku wykonania Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i częściowym zwrocie wkładu;
  • zobowiązanie zostanie uregulowane poprzez wykonanie świadczenia niepieniężnego, tj. wydanie Nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawców, przychód nie powstanie w momencie podjęcia Uchwały o zmniejszeniu wkładu kapitałowego, ponieważ będzie to czynność skutkująca powstaniem zobowiązania a zgodnie z ww. przepisem art. 14 ust. 2e ustawy o PIT, przychód powstaje w momencie „uregulowania” zobowiązania, które w przedstawionym zdarzeniu przyszłym powinno być rozumiane jako przeniesienie własności Nieruchomości na rzecz Wspólników.

Przychód powinien być alokowany do Wspólników, proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku.

Przychodem będzie wysokość zobowiązania uregulowanego w ramach spełnienia świadczenia określonego w Uchwale według wartości rynkowej Nieruchomości w momencie podjęcia Uchwały. W przypadku gdyby wartość rynkowa Nieruchomości na moment ich wydania była wyższa niż wynikająca z Uchwały, przychodem powinna być wartość rynkowa na moment wydania Nieruchomości.

Powyższe konkluzje potwierdzają m.in. następujące interpretacje organów podatkowych:

  • Interpretacja z 15 listopada 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.735.2022.1.WS):

„Zatem, w przypadku przekazania przez Spółkę Występującemu wspólnikowi nieruchomości tytułem wypłaty udziału kapitałowego, dojdzie do powstania przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takiej bowiem sytuacji dojdzie do wykonania zobowiązania ciążącego na Spółce w formie świadczenia niepieniężnego, a zatem do wypełnienia przesłanek wynikających z art. 14 ust. 2e i ust. 2f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten powstanie w wysokość wartości uregulowanego zobowiązania. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego (wartość rynkowa przekazanych Występującemu wspólnikowi na skutek uregulowania zobowiązania nieruchomości) jest wyższa niż wysokość uregulowanego zobowiązania, przychodem tym będzie wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego (wydanych nieruchomości). Reasumując - wypłata udziału kapitałowego przez przeniesienie na Występującego wspólnika Spółki własności Nieruchomości będzie skutkować powstaniem przychodu dla Pana jako wspólnika pozostającego w Spółce proporcjonalnie do wysokości Pana udziału w zysku Spółki.”

  • Interpretacja z 15 listopada 2022 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.664.2022.1.JG)

„W przedmiotowej sprawie przeniesienie własności nieruchomości ma nastąpić w celu zwolnienia się przez dłużnika (spółkę jawną) ze zobowiązania o pierwotnie oznaczonej postaci, świadczenie i cel ten zostanie osiągnięty w wyniku skutecznego przeniesienia danych praw na wierzyciela, czyli występującego z niej wspólnika. Zatem, w przypadku przekazania występującemu ze spółki wspólnikowi nieruchomości z tytułu wypłaty udziału kapitałowego, w spółce dojdzie do powstania przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takiej bowiem sytuacji dojdzie do wykonania zobowiązania ciążącego na spółce jawnej w formie świadczenia niepieniężnego, a zatem do wypełnienia przesłanek wynikających z art. 14 ust. 2e i ust. 2f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

  • Interpretacja z 6 grudnia 2021 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.857.2021.2.MK1)

„W przypadku przekazania przez Spółkę komandytową w drodze uchwały wspólników w odpowiednim udziale nieruchomości na rzecz wspólnika A, jako wspólnika tej Spółki, nie powstanie po Jego stronie przychód z tytułu otrzymania udziału w nieruchomości tytułem wypłaty zysków. Należy tu jednak zwrócić uwagę na przepis art. 14 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: W przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.”

Uzasadnienie odpowiedzi na pytanie 5

Przepisy o PIT nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w przypadku powstania przychodu z art. 14 ust. 2e ustawy o PIT.

Zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu Ustawy zmieniającej wprowadzającej powyższą regulację (nr druku 2330): „Przyczyną podjęcia kwestii ustalania wartości przychodów i kosztów świadczeń w naturze jest niejednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych w sprawach dotyczących m.in. skutków podatkowych występujących po stronie spółki w związku z regulowaniem w formie rzeczowej zobowiązań wobec wspólnika z tytułu należnej dywidendy, umorzenia udziałów, likwidacji spółki”.

W konsekwencji, ustawodawca wprowadził przepis art. 14 ust. 2e ustawy o PIT, który ma mieć charakter doprecyzowujący - jak bowiem wynika z treści uzasadnienia: „Proponuje się wprowadzenie przepisów precyzujących wysokość oraz moment powstania przychodów i kosztów po stronie podatnika wykonującego - tytułem spłaty ciążącego na nim zobowiązania - świadczenie niepieniężne (rzeczowe) na rzecz kontrahenta, jak również określających zasady ustalania wartości otrzymanych przez drugą stronę transakcji składników majątku, jaką podmiot ten uwzględnić może w swoich kosztach uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotu świadczenia”.

Na gruncie rozważań dotyczących celu wprowadzonej regulacji, należy wskazać, że zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy zmieniającej, wprowadzony do ustawy o PIT art. 14 ust. 2e:

  • wprowadzone zmiany miały charakter doprecyzowujący mając na uwadze występujące rozbieżności w praktyce sądów i organów podatkowych;
  • z perspektywy podatnika dokonującego świadczenia niepieniężnego, skutki jego wypłaty należy oceniać na równi z odpłatnym zbyciem przekazywanego składnika majątkowego;
  • wobec braku odrębnych, szczególnych uregulowań przy stosowaniu art. 14 ust. 2e ustawy o PIT podatnicy, którzy regulują zobowiązanie w formie niepieniężnej i rozpoznają w związku z tym przychód podatkowy, mają także prawo do potrącenia kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach właściwych dla obliczenia dochodu z tytułu zbycia konkretnego składnika majątku (J. Sekita, Świadczenie rzeczowe w miejsce świadczenia pieniężnego. Zmiana przepisów od 1 stycznia 2015 r., Przegląd Podatkowy 4/2015).

Możliwość pomniejszenia przychodu rozpoznanego na gruncie art. 14 ust. 2e ustawy o PIT o koszt jego uzyskania wynika literalnie z treści uzasadnienia do projektu ustawy zmieniającej. Jak bowiem wskazywano już powyżej na gruncie projektu ustawy zmieniającej proponowane było „wprowadzenie przepisów precyzujących wysokość oraz moment powstania przychodów i kosztów po stronie podatnika wykonującego - tytułem spłaty ciążącego na nim zobowiązania - świadczenie niepieniężne (rzeczowe) na rzecz kontrahenta”.

Zatem wychodząc z założenia o racjonalności prawodawcy, skoro brak jest szczególnych przepisów dotyczących sposobu rozpoznania kosztu przez podatnika dokonującego świadczenia niepieniężnego należy uznać, że podatnik ma prawo rozpoznania kosztu uzyskania przychodu na zasadach ogólnych dotyczących np. sprzedaży posiadanych aktywów.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawców, powstanie przychodu z art. 14 ust. 2e ustawy o PIT będzie skutkowało także uprawnieniem do rozpoznania kosztów przez Spółkę, które powinny zostać alokowane do Wspólników proporcjonalnie do ich udziału w zysku. Kosztem uzyskania przychodu będzie zatem niezamortyzowana wartość Nieruchomości wynikającej z ewidencji środków trwałych na moment ich wydania na rzecz Wspólników nie wyższa jednak niż wartość rynkowa składników majątkowych pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Powyższe konkluzje potwierdzają m.in. następujące interpretacje organów podatkowych:

  • Interpretacja z 4 lipca 2024 r. (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.347.2024.2.HJ):

„Oznacza to zatem, w ocenie Zainteresowanego będącego stroną postępowania, że sprzedaż po 1/2 udziału w Nieruchomości 1 oraz po procencie udziału w Nieruchomości 2 przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania oraz pana X.Y. powinna podlegać opodatkowaniu PIT jako przychód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzedawcy powinni przy tym móc obniżyć uzyskany przychód o koszty uzyskania przychodu w wysokości odpowiedniej części wartości początkowej Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2, pomniejszonej o przypadającą na każdego sprzedawcę wartości dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Różnica pomiędzy uzyskanym przychodem oraz poniesionym kosztem uzyskania przychodu będzie stanowiła dochód, który powinien zostać opodatkowany PIT według metody opodatkowania przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, która została wybrana i zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przez sprzedawców.”

  • Interpretacja z 23 listopada 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.438.2021.1.AN):

„Mając na uwadze powyżej cytowane przepisy, w sytuacji sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości (prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz naniesień), kosztami uzyskania przychodu rozpoznanymi w związku z przedmiotową sprzedażą będzie wartość początkowa naniesień pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne powiększona o wartość początkową gruntu.”

  • Interpretacja z 31 sierpnia 2021 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.479.2021.2.AC):

„Tym samym przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia środka trwałego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, jako koszt uzyskania przychodów, należy uwzględnić wartość początkową tego składnika majątku, po jej pomniejszeniu o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

  • Interpretacja z 24 stycznia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.542.2019.1.AB):

„Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży środka trwałego sfinansowanego częściowo z dotacji (zwolnionej od podatku dochodowego od osób prawnych), jest wartość początkowa wynikająca z ewidencji środków trwałych, która odpowiada wydatkom poniesionym na jego wytworzenie (niezależnie od źródła ich finansowania), pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych bez względu na to, czy odpisy te zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Bez znaczenia w tym momencie jest sposób sfinansowania wytworzenia tego środka trwałego. Tym samym, kosztem uzyskania przychodów jest „cała” niezamortyzowana wartość środka trwałego (również w części sfinansowanej dotacją).”

  • Interpretacja z 17 kwietnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.146.2020.1.AW):

„W konsekwencji w przypadku zbycia środka trwałego Spółka powinna ustalić koszt uzyskania przychodu z uwzględnieniem art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.

W myśl wspomnianego przepisu, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się co do zasady od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów odpowiadałaby więc wartości początkowej zbywanej Nieruchomości wynikającej z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, tj. wartości wynikającej z umowy spółki, nie wyższej jednak niż wartość rynkowa nieruchomości, pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne.”

  • Interpretacja z 2 sierpnia 2021 r. (sygn. DOP4.8221.21.2021):

„W myśl wspomnianego przepisu, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się co do zasady od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub s twierdzono ich niedobór.

Podsumowując, wysokość kosztów uzyskania przychodów odpowiadałaby więc wartości początkowej zbywanych składników majątkowych wynikającej z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższej jednak niż wartość rynkowa składników majątkowych pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne.”

Uzasadnienie odpowiedzi na pytanie 6

Zdaniem Wnioskodawców, wartość początkową Nieruchomości, po jej przeniesieniu na Wspólników, będzie stanowiła wartość wierzytelności uregulowanej w wyniku wydania Nieruchomości.

Art. 14 ust. 2e stawy o PIT wskazuje na powstanie przychodu w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.

Zgodnie natomiast z art. 22g ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia, o którym mowa w art. 14 ust. 2e - wartość wierzytelności (należności) uregulowanej w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w tym przepisie.

Tym samym, zgodnie z literalnym brzmieniem powyższego przepisu, wartość wierzytelności, która będzie wynikała z Uchwały i zostanie uregulowana przez Spółkę poprzez wydanie Nieruchomości, będzie stanowiła wartość początkową środków trwałych, będącą podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez Wspólników w prowadzonych przez nich jednoosobowych działalnościach gospodarczych.

Powyższe konkluzje potwierdzają m.in.

Interpretacja z 30 stycznia 2017 r. (sygn. 0461-ITPB1.4511.977.2016.2.PSZ)

„Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca jako wspólnik spółki, jako formę wypłaty zysku tej spółki otrzyma od spółki środek trwały, dojdzie do nabycia tego środka trwałego. W wyniku tej czynności prawnej wspólnik nabędzie bowiem w drodze świadczenia niepieniężnego środek trwały. Wartością początkową tego środka trwałego na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie wartość wierzytelności uregulowanej w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego, a więc wysokość zysku, jaki będzie przysługiwał Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce z o.o. Przy czym wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego dłużnika powinna odpowiadać wartości wierzytelności (należności) pieniężnej wierzyciela. Tylko w takim bowiem wypadku świadczenie będzie ekwiwalentne w stosunku do regulowanej wierzytelności, wierzyciel zostanie w pełni zaspokojony, a dłużnik nie narazi się na nieuzasadnione straty.”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji

W myśl art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.):

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych:

Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Podkreślić przy tym należy, że zgodnie z art. 9 Kodeksu spółek handlowych:

Zmiana postanowień umowy spółki wymaga zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 Kodeksu spółek handlowych:

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Stosownie do art. 51 § 1-3 Kodeksu spółek handlowych:

Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Zmniejszenie udziału kapitałowego wymaga zgody pozostałych wspólników.

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b) spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak wynika z opisu sprawy, jesteście Państwo wspólnikami spółki jawnej, niebędącej osobą prawną, której przedmiotem działalności jest wynajem nieruchomości. Planujecie Państwo podjęcie uchwały w sprawie zmiany umowy spółki, polegającej na zmianie wkładów oraz zwrocie części wkładu w postaci udziału w części nieruchomości, będących uprzednio przedmiotem wkładu. Przedmiotem zwrotu nie będą wszystkie nieruchomości wniesione uprzednio jako element przedsiębiorstwa, lecz ich część. Spółka pozostanie właścicielem pozostałych nieruchomości, w oparciu o które będzie kontynuować prowadzenie działalności związanej z wynajmem. Zmiana umowy spółki zostanie dokonana na podstawie art. 54 § 1 Kodeksu spółek handlowych i będzie wiązała się ze zmniejszeniem udziału kapitałowego wspólników.

Dochody spółek niebędących osobami prawnymi nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników takiej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w takiej spółce, uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika.

Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczne, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej osób fizycznych, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka, tylko poszczególni wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)  ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z powyższym – dochody (przychody) z udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika w stosunku do jego udziału w zysku tej spółki.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia.

Natomiast stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia – jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki albo zmniejszenie udziału kapitałowego w takiej spółce, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Celem wprowadzenia tych przepisów, regulujących kwestie związane z zakończeniem uczestnictwa podatnika w spółce niebędącej osobą prawną lub zmniejszenia jego udziału kapitałowego w tej spółce, było rozwianie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących skutków podatkowych tych zdarzeń.

Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności budzi kwestia, czy zmniejszenie udziału kapitałowego i zwrot części wkładów w postaci Nieruchomości nie będzie skutkowało powstania po Państwa stronie przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce niebędącej osobą prawną i zwrot części wkładów w postaci części Nieruchomości, stanowi zdarzenie neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w żadnym miejscu nie przewiduje opodatkowania środków otrzymanych przez wspólnika spółki, niebędącej osobą prawną, w wyniku zmniejszenia udziału kapitałowego. Opodatkowanie zostaje odroczone do momentu sprzedaży poszczególnych składników majątku.

Zatem, podjęcie Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie Państwu części wkładów w postaci Nieruchomości oraz przeniesienie przez spółkę jawną własności Nieruchomości na Państwa rzecz, w wyniku wykonania powyższej Uchwały nie będzie powodowało powstania po Państwa stronie przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Państwa w zakresie pytania nr 1 i 2 jest prawidłowe.

W odniesieniu do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu nr 3 i 4, dotyczących skutków podatkowych po stronie spółki jawnej, alokowanych do Państwa jako wspólników tej spółki, podjęcia Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów w postaci Nieruchomości oraz późniejszego przeniesienie przez spółkę jawną własności Nieruchomości na Państwa rzecz, w wyniku wykonania powyższej Uchwały, stwierdzam, co następuje:

Stosownie do art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Zgodnie z art. 28 Kodeksu spółek handlowych:

Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Jak już wyżej wyjaśniono, dochody spółki osobowej nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania po stronie spółki. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej i na nich, a nie na spółce ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak stanowi art. 14 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 14 ust. 2f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepis ust. 2e stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Wskazali Państwo, że zostanie zawarte dodatkowe porozumienie w celu wykonania Uchwały, które będzie przewidywało, że przeniesienie tytułu do Nieruchomości (czynność rozporządzająca) przez spółkę jawną na Państwa rzecz zostanie dokonane po spełnieniu określonych w porozumieniu warunków (przykładowo, osiągnięcie określonego poziomu przychodów z najmu przez spółkę, zwracanych Państwu Nieruchomości). Uchwała oraz porozumienie będą wskazywać wartość Państwa wierzytelności o wydanie Nieruchomości, która będzie równa rynkowej wartości Nieruchomości na moment podjęcia Uchwały.

Przywołania w tej sprawie wymaga norma art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.), zgodnie z którą:

Jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa.

Uregulowana w tym przepisie instytucja świadczenia w miejsce wypełnienia/wykonania (datio in solutum) stanowi jeden z wyjątków od zasady realnego wykonywania zobowiązań cywilnych, znajdujący podstawę w zasadzie swobody umów. Wskutek zawarcia umowy o świadczenie w miejsce wypełnienia dłużnik uzyskuje upoważnienie przemienne (facultas alternativa), umożliwiające mu wykonanie zobowiązania przez spełnienie świadczenia innego niż pierwotne. Z chwilą wypełnienia świadczenia zastępczego następuje wykonanie umowy o datio in solutum, a zarazem wykonanie istniejącego zobowiązania, co prowadzi do jego wygaśnięcia.

W niniejszej sprawie, roszczenie wierzycieli (Państwa, jako wspólników spółki jawnej o wydanie Nieruchomości), wynikające z umowy zobowiązaniowej (dodatkowego porozumienia) zostanie zaspokojone wskutek spełnienia przez dłużnika (spółkę jawną) na Państwa rzecz świadczenia, w postaci wydania Nieruchomości. Przeniesienie własności Nieruchomości ma nastąpić w celu zwolnienia się przez dłużnika (spółkę jawną) z zobowiązania o wydanie Nieruchomości na Państwa na rzecz, zatem świadczenie i cel ten zostanie osiągnięty w wyniku skutecznego przeniesienia na Państwa jako wierzycieli Nieruchomości.

Zatem, w związku z przeniesieniem przez spółkę jawną własności Nieruchomości na Państwa rzecz, w wyniku Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego, w związku z zawarciem dodatkowego porozumienia, dojdzie do powstania przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy będzie stanowił Państwa przychód ze źródła działalność gospodarcza, w proporcji do Państwa udziału w zysku spółki. W takiej bowiem sytuacji dojdzie do wykonania zobowiązania ciążącego na spółce jawnej w formie świadczenia niepieniężnego, a zatem do wypełnienia przesłanek wynikających z treści cytowanego powyżej art. 14 ust. 2e i ust. 2f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak słusznie Państwa wskazali we własnym stanowisku, w momencie faktycznego przeniesienia Nieruchomości spełni się dyspozycja powyższej regulacji, tj.:

  • będzie istniało zobowiązanie spółki jawnej do wspólników, przedmiotem którego będzie wydanie Nieruchomości w wyniku wykonania Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i częściowym zwrocie wkładu;
  • zobowiązanie zostanie uregulowane poprzez wykonanie świadczenia niepieniężnego, tj. wydanie Nieruchomości.

Przychodem będzie wysokość zobowiązania uregulowanego w ramach spełnienia świadczenia określonego w Uchwale, według wartości rynkowej Nieruchomości w momencie podjęcia Uchwały. W przypadku gdyby wartość rynkowa Nieruchomości na moment ich wydania będzie wyższa niż wynikająca z Uchwały, przychodem będzie wartość rynkowa na moment wydania Państwu Nieruchomości.

Przychód nie powstanie natomiast w momencie podjęcia Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów w postaci Nieruchomości dla spółki jawnej, alokowany do Państwa jako wspólników spółki.

Prawidłowe jest zatem Państwa stanowisko odnośnie pytania nr 3 i 4, że podjęcie Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów w postaci Nieruchomości nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych dla spółki jawnej (alokowanego do Państwa jako wspólników), na gruncie art. 14 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast przeniesienie przez spółkę jawną własności Nieruchomości na Państwa rzecz, w wyniku wykonania Uchwały o zmniejszeniu udziału kapitałowego i zwrocie części wkładów będzie powodowało powstanie po Państwa stronie przychodu w rozumieniu art. 14 ust. 2e cytowanej ustawy.

Podzielić należy także Państwa stanowisko odnośnie pytania nr 5, że w przypadku przeniesienia przez spółkę jawną własności Nieruchomości na Państwa rzecz, przychód określony na podstawie art. 14 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie mógł zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, równe niezamortyzowanej wartości Nieruchomości (niezaliczonej uprzednio do kosztów uzyskania przychodu).

W momencie przekazania Państwu przez spółkę jawną Nieruchomości, dojdzie do powstania po Państwa stronie przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji dojdzie bowiem do wykonania zobowiązania ciążącego na spółce jawnej w formie świadczenia niepieniężnego, a zatem dojdzie do wypełnienia przesłanek wynikających z cytowanego powyżej art. 14 ust. 2e i ust. 2f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Państwa przychodem jak już wyżej wyjaśniono będzie przypadająca na każdego z Państwa (zgodnie z wysokością posiadanego udziału w zysku spółki) wartość uregulowanego zobowiązania spółki jawnej wobec Państwa, bądź wartość rynkowa nieruchomości przekazanych Państwu, w przypadku gdy wartość ta będzie wyższa niż wartość uregulowanego zobowiązania.

Natomiast kosztem uzyskania przychodu będzie przypadająca na każdego z Państwa wartość początkowa Nieruchomości – określona w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Prawidłowe jest również Państwa stanowisko odnośnie pytania nr 6, którego przedmiotem jest ustalenie, czy wartość początkowa Nieruchomości po ich otrzymaniu w wyniku wykonania Uchwały, powinna zostać ustalona na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości równej wartości wierzytelności uregulowanej w wyniku wydania Nieruchomości, wynikającej z Uchwały.

Planujecie Państwo, że po faktycznym otrzymaniu Nieruchomości, mogą Państwo wynajmować Nieruchomości w ramach odrębnych jednoosobowych działalności gospodarczych.

Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych, która stanowi podstawę obliczenia odpisów amortyzacyjnych określa art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy:

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia, o którym mowa w art. 14 ust. 2e - wartość wierzytelności (należności) uregulowanej w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w tym przepisie; przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Zatem wartość wierzytelności, która będzie wynikała z Uchwały i zostanie uregulowana przez spółkę jawną poprzez wydanie Państwu Nieruchomości, będzie stanowiła wartość początkową środków trwałych, będącą podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych w prowadzonych przez Państwa jednoosobowych działalnościach gospodarczych.

Dodatkowe informacje

W odniesieniu do powołanych interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację. Interpretacje organów podatkowych wydawane są w indywidualnych sprawach podatników na podstawie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez podatnika. Powołane interpretacje nie stanowią źródła powszechnie obowiązującego prawa, więc zawarte w nich stanowiska organu podatkowego nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tutejszy Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

AA (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.