Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.680.2024.2.KP

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 24 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 listopada 2024 r. (wpływ 20 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, którą przekształcił zgodnie z art. 551 par. 5 i art. 584[1] ksh w jednoosobową spółkę z o.o., która została następnie przekształcona w spółkę komandytową. Spółka po latach zmieniła ponownie formę na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka”). Przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, Wnioskodawca osiągał zyski, które nie były mu w całości wypłacone, ale pozostawały w jednoosobowej działalności gospodarczej. Zyski tezostały odpowiednio wyodrębnione w księgach rachunkowych. Wnioskodawca w oparciu o zapisy na odpowiednich kontach w ramach ksiąg rachunkowych Spółki jest w stanie dokładnie ustalić wysokość zysków, rok ich pochodzenia oraz kwoty wypłacone. Środki te były już opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca przed przekształceniem przeznaczał zysk na prowadzoną działalność. Wnioskodawca planuje obecnie, aby zyski wypracowane w jednoosobowej działalności gospodarczej, przed przekształceniem, zostały wypłacone ze Spółki.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytanie:

Wskazanie konkretnych dat, w których nastąpiły poszczególne przekształcenia, tj.:

- jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o.,

- jednoosobowej spółki z o.o. w spółkę komandytową;

- spółki komandytowej w spółkę z o.o. (dalej: Spółka) ?

Jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. – (…)

Dlaczego zysk nie został wypłacony przed przekształceniem Pana jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. ?

Strona nie posiadała środków pieniężnych w wysokości pozwalającej na wypłatę zysku.

Czy w prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej wypracowane zyski były wykazywane w pozycji zobowiązania wobec Pana jako właściciela:

•     jeśli tak – proszę wskazać podstawę prawną powstania zobowiązania Pana wobec siebie, tj. wskazanie podstawy prawnej czynności, w wyniku której wypracowane zyski stały się zobowiązaniem wobec Pana;

•    jeśli nie – proszę wskazać, w jakiej pozycji były one ujmowane?

Nie.

W jakich pozycjach prowadzonych ksiąg rachunkowych poszczególne spółki (tj. jednoosobowa spółka z o.o., spółka komandytowa, Spółka) ujmowały niewypłacone zyski wypracowane w ramach Pana jednoosobowej działalności gospodarczej?

W kapitale zapasowym, w ramach którego wyodrębniono zysk wypracowany przed przekształceniem przedsiębiorcy w sp. z o.o.

Na podstawie jakich przepisów Kodeksu spółek handlowych Spółka wypłaci na Pana rzecz niewypłacony zysk wypracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jaki charakter prawny będzie miała ta wypłata?

Jeżeli wypłata nie będzie świadczeniem wzajemnym – proszę wskazać: jaki jest cel tej wypłaty; z jakiego powodu nastąpi wypłata na Pana rzecz tych wartości; czy wypłata będzie świadczeniem w ramach umowy darowizny między Panem a Spółką (będzie darowizną dla Pana od Spółki) albo świadczeniem w ramach innego łączącego Pana i Spółkę stosunku prawnego (jakiego)?

Wnioskodawca planuje dokonać wypłaty zysku zgromadzonego na kapitale zapasowym (dalej: „zysk zatrzymany”) na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników sp. z o.o., wyrażającą zgodę na wypłatę wspólnikowi Spółki (przedsiębiorcy przekształconemu) zysku wypracowanego w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.. W treści podjętej przez sp. z o.o. uchwały będzie wprost wskazane, że wypłacana ze sp. z o.o. kwota stanowi zysk wypracowany przez przedsiębiorcę przekształconego przed przekształceniem działalności gospodarczej w sp. z o.o. Wypłata zysków nastąpi poprzez obniżenie kapitału zapasowego sp. z o.o., na który został przekazany majątek przekształcanego przedsiębiorcy pozostały po pokryciu kapitału zakładowego sp. z o.o. (w oparciu o sprawozdanie finansowe na dzień przekształcenia). Wypłacany zysk zatrzymany był już opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w prowadzonej przez przedsiębiorcę przekształconego jednoosobowej działalności. Zysk zatrzymany nie pochodzi z zysku z działalności wygenerowanej przez sp. z o.o. Przedsiębiorca przekształcony wypracował zysk (zysk zatrzymany) nie w czasie pełnienia funkcji udziałowca w spółce z o.o., tylko podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Nadto, wypłata zysku wypracowanego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej po przekształceniu w spółkę z o.o. nastąpi na podstawie art. 192 K.s.h. Tym samym możliwe jest dokonywanie wypłat z kwot przeniesionych z kapitałów zapasowego i rezerwowego utworzonych z zysku – i taki charakter prawny będzie miała ewentualna przyszła wypłata z kapitału zapasowego spółki.

Czy wypłata środków będzie świadczeniem wzajemnym w ramach określonego stosunku prawnego łączącego Pana oraz Spółkę – jakiego; czy w zamian za wypłatę na Pana rzecz środków Spółka uzyska od Pana inne świadczenie – jakie?

Nie.

Czy umowa Spółki przewiduje/będzie przewidywała udziały uprzywilejowane; jeśli tak, na czym polega to uprzywilejowanie (jakie szczególne uprawnienia obejmuje) i których udziałów dotyczy, kto będzie właścicielem tych uprzywilejowanych udziałów?

Nie.

Pytanie

Czy dokonanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (powstałą w wyniku przekształcenia Wnioskodawcy, tj. przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą) wypłaty na rzecz Wnioskodawcy – udziałowca tej spółki, środków stanowiących zysk netto Wnioskodawcy, które zostały wyodrębnione w księgach rachunkowych, jest dla Wnioskodawcy czynnością prawną neutralną podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przedmiotowa czynność prawna jest dla Niego neutralna podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 551 § 5 w zw. z art. 5842 § 1-3 Kodeksu spółek handlowych w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową wszelkie prawa oraz obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego przechodzą na spółkę przekształconą, a przedsiębiorca staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem spółki przekształconej.

Natomiast przenosząc się już na grunt ustaw podatkowych, należy zauważyć, że z generalnej zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zawartej w art. 9 ust. 1 PDOFizU, wynika, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dodatkowo art. 14 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zasadniczo więc przychód z działalności będą stanowić wszystkie przychody, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 14 ust. 3 PDOFizU, a prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będzie miał obowiązek uiszczania w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie rozliczenia rocznego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w zeznaniu podatkowym. Obowiązek ten wynika z art. 44 ust. 1 PDOFizU.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są na bieżąco.

W kwestii opodatkowania wypłaty zysku wypracowanego jeszcze w jednoosobowej działalności gospodarczej warto zauważyć, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 PDOFizU za źródła przychodów uważa się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów).

Przychody z kapitałów pieniężnych, jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4, stanowią natomiast dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Wspomnieć należy także o art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym jednoosobowa spółka kapitałowa, powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wstępuje w przewidziane w przepisach podatkowych prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Norma prawna zawarta w przywołanym przepisie stanowi lex specialis do przepisów Kodeksu spółek handlowych. Ustawodawca ograniczył bowiem rozpiętość następstw prawnych w sytuacji przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, nie występuje tu pełna sukcesja pod względem podatkowym, ponieważ dotyczy ona jedynie praw, nie obowiązków.

Biorąc pod uwagę zarówno przepisy Kodeksu spółek handlowych, jak i ustaw podatkowych, tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej, należy uznać, iż w tym przypadku opodatkowanie zysku wypłaconego przez spółkę przekształconą, ale wypracowanego jeszcze w czasie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, stanowiłoby podwójne opodatkowanie tego samego dochodu, co na gruncie polskiego prawa jest niedopuszczalne.

Powyższe potwierdza m.in. wyrok NSA z dnia 12 października 2023 r., sygn. II FSK 327/21, w którym stwierdzono że: „Wbrew stanowisku organu nie można zatem twierdzić, że zyski wypracowane przez przedsiębiorcę – osobę fizyczną i przejęte przy przekształceniu jego przedsiębiorstwa przez spółkę kapitałową stanowią udział w zyskach osoby prawnej, jeśli są one wyraźnie wyodrębnione w księgach rachunkowych spółki jako zyski z lat poprzednich (czyli z lat, kiedy spółka nie istniała). Nie są to bowiem zyski związane z działalnością gospodarczą spółki, a zyski związane z działalnością gospodarczą osoby fizycznej. Jeśli zostały one wcześniej opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako dochód przedsiębiorcy, a jedynie niepobrane przez niego do majątku prywatnego, to obecnie nie mogą być po raz kolejny opodatkowane jako udział w zyskach osoby prawnej. Zasada ograniczonej sukcesji nie może bowiem prowadzić do dwukrotnego opodatkowania tego samego dochodu tylko z uwagi na to, że fizycznej wypłaty dokonała spółka” (zob. również wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 września 2022, sygn. VIII SA/Wa 322/22, wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 maja 2021 r., sygn. I SA/Gl 108/21).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ) dopuszczają możliwość przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, jak i spółki w inną spółkę handlową.

W myśl art. 551 § 5 ustawy – Kodeks spółek handlowych:

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24 i 974) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Instytucja przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową uregulowana została w art. 5841 – 58413 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Stosownie do art. 5842 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 5842 § 2 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Według art. 5842 § 3 Kodeksu spółek handlowych:

Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Z chwilą przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową cały majątek osoby fizycznej, wchodzący w skład przedsiębiorstwa, staje się majątkiem spółki – osoby prawnej, która jest odrębnym podmiotem gospodarczym. Po przekształceniu nie można już mówić o zyskach przedsiębiorcy, a jedynie o majątku spółki, i to niezależnie od tego, czy całość majątku zostanie przekazana na kapitał zakładowy, czy też częściowo na kapitał zapasowy w formie tzw. agio. Osoba fizyczna staje się jedynym wspólnikiem spółki, a jej „uprawnienia” do majątku tej osoby prawnej są wyrażone w przyznanych udziałach. Osoba fizyczna z bezpośredniego właściciela majątku swojego przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej staje się podmiotem uprawnionym do majątku spółki jedynie w zakresie wynikającym z posiadanych udziałów. Co więcej, może realizować te uprawnienia wyłącznie w trybach określonych przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Stosownie do art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Zgodnie z art. 552 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Z kolei w myśl art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Stosownie do art. 553 § 3 Kodeksu spółek handlowych:

Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej z uwzględnieniem art. 5761.

Zgodnie z art. 574 Kodeksu spółek handlowych:

Wspólnicy przekształcanej spółki osobowej odpowiadają na dotychczasowych zasadach solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia przez okres trzech lat, licząc od tego dnia.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Wartość tego majątku zostaje w toku przekształcenia ustalona, poszczególne składniki majątku wycenione (art. 558 § 2 pkt 3 ww. ustawy), a plan przekształcenia poddany badaniu przez biegłego rewidenta (art. 559 § 1 ww. ustawy). W dniu przekształcenia wiadomo więc dokładnie, jaki jest majątek spółki przekształcanej.

Zgodnie z art. 192 Kodeksu spółek handlowych:

Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Jak wynika z tego przepisu, dywidendę można wypłacić nie tylko z zysku osiągniętego przez spółkę kapitałową w ostatnim roku obrotowym, ale również z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych.

Jednocześnie kapitał zapasowy może zostać wykorzystany na wypłatę dywidendy tylko i wyłącznie w tej części, w której został utworzony z zysku. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy zysk ten pochodzi z okresu istnienia spółki kapitałowej, czy też powstał np. w jednoosobowej działalności gospodarczej przed przekształceniem jej w spółkę kapitałową.

Przechodząc na grunt ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), zwracam uwagę, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

Na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (…).

Regulacje te definiują przychód (dochód) pochodzący z kapitałów pieniężnych jako przychód (dochód) faktycznie uzyskany z udziału, a przysługujący podatnikowi, tj. część zysku przypadająca temu podatnikowi na podstawie tytułu prawnego.

Jednocześnie katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, że wymienione w przepisach przykłady nie stanowią jedynych kategorii podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przychody otrzymane z tytułu dywidendy stanowią dla udziałowca przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym, przez „dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”, na podstawie tych przepisów, należy rozumieć wszelkie przysporzenia, jakie powstają w następstwie posiadanych przez podatnika praw do udziału w zyskach osoby prawnej i które faktycznie zostały przez niego osiągnięte. Dlatego podstawą prawną uzyskania przychodu z tego źródła jest tytuł prawny do kapitału osoby prawnej. Nie ma tu znaczenia, czy środki te pochodzą z zysków tej osoby prawnej.

Zobowiązanym do pobrania zryczałtowanego podatku z tego tytułu jest spółka przekształcona, która występuje w roli płatnika.

Jak stanowi bowiem art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Z kolei w myśl art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.

Jak wynika natomiast z art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Stosownie do art. 41 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Jak wynika z opisu sprawy, w styczniu 2020 r. przekształcił Pan jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z o.o., następnie w lutym 2020 r. przekształcił Pan jednoosobową spółkę z o.o. w spółkę komandytową. Ostatecznie w grudniu 2021 r. przekształcił Pan spółkę komandytową ponownie w spółkę z o.o. (dalej: Spółka). W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wypracował Pan zyski, które nie były w całości wypłacone. Zyski te zostały ujęte na kapitale zapasowym w Spółce. Planuje Pan wypłacić zyski zgromadzone na kapitale zapasowym. Wypłata przez Spółkę zysku wypracowanego w ramach Pana jednoosobowej działalności gospodarczej nastąpi na podstawie art. 192 Kodeksu spółek handlowych.

Przedmiotem Pana wątpliwości jest kwestia, czy wypłaty zysku z kapitału zapasowego Spółki, wypracowanego w ramach Pana jednoosobowej działalności gospodarczej, w chwili wypłaty będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wskazuję, że skoro Spółka – powstała w wyniku szeregu przekształceń Pana działalności gospodarczej – wypłaci Panu jako udziałowcowi zyski, które wypracował Pan w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, a wypłata ta będzie miała swoją podstawę w art. 192 Kodeksu spółek handlowych, spowoduje to powstanie po Pana stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie: wypłata z kapitału zapasowego Spółki powstałej z szeregu przekształceń Pana działalności gospodarczej wartości niewypłaconego zysku wypracowanego w ramach Pana jednoosobowej działalności gospodarczej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).