Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.502.2024.2.MK
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o możliwości zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej wydatków na zakup i montaż:
a)kuchenki elektrycznej lub płyty indukcyjnej lub płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolnostojących,
b)szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
c)oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
d)okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
e)mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
f)mebli w zabudowie kuchennej.
W tym zakresie zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 października 2024 r. (wpływ 28 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Żadna z niżej opisanych czynności nie będzie następowała w związku z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą.
W najbliższych tygodniach zamierza Pani nabyć lokal mieszkalny – lokal ten będzie służył zaspakajaniu Pani potrzeb mieszkaniowych i będzie Pani miejscem zamieszkania. Lokal zostanie nabyty w małej części za środki własne, w większej za środki pochodzące z kredytu hipotecznego udzielonego przez bank.
Lokal będzie nabyty w stanie deweloperskim. Lokal wymagać będzie:
·prac projektowych związanych ze zmianą instalacji (grzewczej, elektrycznej, wodnej) oraz układu ścian działowych,
·prac związanych ze zmianą układu ścian działowych (wyburzenie i postawienie nowych),
·prac związanych ze zmianą układu instalacji,
·prac wykończeniowych (remontowych), takich jak: tynkowanie, położenie podłóg, glazury, płytek, zakup i montaż drzwi wewnętrznych itp., w tym także zakup niezbędnych materiałów,
·zakupu i montażu:
a)kuchenki elektrycznej lub płyty indukcyjnej lub płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolnostojących,
b)szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
c)oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
d)okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
e)mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
f)mebli w zabudowie kuchennej.
Z uwagi na duży zakres prac i ich czasochłonność zamierza Pani zawrzeć umowę o generalne wykonawstwo lokalu z osobą posiadającą tytuł magistra inżyniera architektury i prowadzącą działalność gospodarczą, której przeważającą działalnością jest działalność w zakresie architektury (generalnym wykonawcą) - umowa zlecenia wykonania mieszkania pod klucz.
W związku z zawarciem tej umowy generalny wykonawca zobowiązany będzie do wykonania wyżej wymienionych prac wykończeniowych (w tym także wykonania mebli, o których mowa w pkt e powyżej) wraz z zakupem niezbędnych materiałów (zarówno wykończeniowych, jak i niezbędnych do wykonania mebli, o których mowa w pkt e i wymienionych sprzętów AGD oraz oświetlenia). To wykonawca będzie zawierał ewentualne umowy z podwykonawcami, a także będzie dokonywał zakupu rzeczy wymienionych powyżej. Wykonawca sprawować będzie także nadzór nad pracami i ich wykonaniem.
Z tytułu tej umowy będzie wystawiał Pani faktury VAT lub będzie dokonywał refaktury za dokonany zakup lub usługę. Zasadniczym celem tej umowy będzie odebranie przez Panią lokalu w stanie tzw. pod klucz, ale bez elementów takich jak małe AGD czy meble, które nie byłyby związane z lokalem. Specyfikację zakresu i standardu prac będzie określała umowa.
Po zakupie wyżej opisanego lokalu (poprzedzonego zawarciem umowy kredytowej) zamierza Pani sprzedać inną nieruchomość. Jej zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat od nabycia. Zamierza Pani zadeklarować wydanie pieniędzy uzyskanych ze zbycia na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt a) i b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto w piśmie z 28 października 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:
1.W związku ze wskazaniem w opisie sprawy: „Żadna z niżej opisanych czynności nie będzie następowała w związku z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą”, proszę wskazać w jakim zakresie prowadzi Pani działalność gospodarczą? W szczególności czy jest to działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, jaka jest forma opodatkowania, rodzaj prowadzonej dokumentacji podatkowej (np. podatkowa księga przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe) oraz czy zbywana nieruchomość będąca przedmiotem wniosku była/jest wykorzystywana w działalności gospodarczej, jeśli tak to w jaki sposób?
Odpowiedź: Prowadzi Pani tylko i wyłącznie działalność prawniczą (PKD 69.10.Z) niezwiązaną z obrotem nieruchomościami, a zbywana nieruchomość nie była, ani nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.
2.Czy środki finansowe uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości zamierza Pani przeznaczyć na zaspokojenie Pani własnych celów mieszkaniowych (koszty związane z umową o generalne wykonawstwo lokalu pod klucz oraz spłatę kredytu) nie później niż w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż nieruchomości?
Odpowiedź: Środki finansowe uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości zamierza Pani przeznaczyć na zaspokojenie Pani własnych celów mieszkaniowych (koszty związane z umową o generalne wykonawstwo lokalu pod klucz oraz spłatę kredytu) nie później niż w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż nieruchomości.
3.W odniesieniu do kredytu, na którego spłatę zamierza Pani przeznaczyć kwotę uzyskaną ze sprzedaży innej nieruchomości proszę wskazać:
a)czy kredyt na zakup lokalu mieszkalnego zostanie zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia wskazanej nieruchomości?
Odpowiedź: Tak.
b)czy zostanie on zaciągnięty w banku mającym siedzibę w Polsce, innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej?
Odpowiedź: Tak.
c)czy w umowie kredytowej zostanie określony cel, na jaki zostanie on zaciągnięty, jeżeli tak, to jaki cel będzie wynikać z tej umowy?
Odpowiedź: Tak, główny cel - nabycie lokalu oraz ewentualne finansowanie części kosztów remontu.
d)czy będzie Pani stroną umowy kredytowej i czy będzie Pani odpowiadać za spłatę kredytu w pełnej wysokości?
Odpowiedź: Tak, będzie Pani jedyną kredytobiorczynią odpowiedzialną za spłatę całości kredytu.
Pytanie
Zamierza Pani zadeklarować wydanie pieniędzy uzyskanych ze zbycia na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym, czy za takie wydatkowanie będzie można uznać:
1.Koszty związane z umową o generalne wykonawstwo lokalu (umowę zlecenia wykonania lokalu pod klucz) - obejmującą wyżej opisane prace i usługi opłacane na podstawie wystawionych przez wykonawcę faktur VAT, których specyfikację i zakres będzie określała umowa.
2.Spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lokalu, w tym także poprzez bieżące spłacanie rat kapitałowych i odsetkowych od kredytu zgodnie z harmonogramem umowy kredytowej.
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie odpowiedź na pytanie jest twierdząca.
W zakresie punktu 1 umowa obejmować będzie tylko i wyłącznie zakres prac, który jest niezbędny do przystosowania lokalu do jego funkcji mieszkaniowej - w zakresie jakim dotyczy prac wykończeniowych, instalacyjnych, a także wyposażenia lokalu w zabudowę w meble trwale związane z lokalem oraz zakup niezbędnego dużego sprzętu AGD.
Zgodnie z poglądami Dyrektora KIS (pismo z 16 czerwca 2021 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak 0115-KDIT2.4011.935.2020.3.ENB) za wydatek uprawniający do zastosowania zwolnienia przedmiotowego może zostać uznany wydatek poniesiony na usługi architekta.
Dyrektor KIS wskazał także w jednym z rozstrzygnięć, że (pismo z 14 października 2019 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak 0115-KDIT2-2.4011.249.2019.2.ENB) do skorzystania ze zwolnienia uprawnia natomiast poniesienie wydatku, na projektanta wnętrz w zakresie, w jakim jego prace obejmowały sporządzenie planu rozmieszczenia pomieszczeń i instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, hydraulicznej. Sporządzony plan jest bowiem ściśle związany z zakresem prac remontowych.
Ponadto zgodnie z interpretacją ogólną nr DD2.8202.4.2020 Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 r. w sprawie stosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego układ funkcjonalny, konstrukcyjny i przestrzenny budynku (lokalu), oraz rozwiązania techniczne i materiałowe elementów budowlanych muszą odpowiadać wymaganiom wynikającym m.in. z ich przeznaczenia. Zatem lokal mieszkalny musi być przystosowany w taki sposób, by spełniał podstawowe funkcje mieszkalne - niezbędne do prawidłowej egzystencji człowieka. Tym samym, lokal mieszkalny powinien w swym projekcie uwzględniać pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka, wraz z oznaczeniem umiejscowienia odpowiednich instalacji i przyłączy.
Zakres umowy z generalnym wykonawcą pokrywać się będzie z zakresem zwolnienia wynikającym z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także z katalogiem wymienionym w wyżej powołanej interpretacji ogólnej. Zatem nieracjonalnym byłoby nie uznawać takiej umowy, która prowadzić będzie do wykończenia lokalu mieszkalnego ze stanu deweloperskiego do stanu umożliwiającego zamieszkiwanie i funkcjonowanie w lokalu.
W zakresie punktu 2 zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpi spłata (częściowa) kredytu, który zostanie zaciągnięty na zakup lokalu mieszkalnego jeszcze przed zbyciem nieruchomości. Nie ma tutaj znaczenia czy spłata ta będzie następowała jednorazowo w całości, czy też będzie następowała spłata częściowa w comiesięcznych ratach. Każda zapłacona rata kredytu - w zakresie, który obejmuje tylko kapitał i odsetki od kredytu, opłacana ze środków pochodzących ze zbycia nieruchomości będzie traktowana jako spełnienie przesłanek wynikających z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Wobec powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 30e ust. 1 wskazanej ustawy:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Art. 30e ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, że:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Stosownie do art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy - może zostać objęty zwolnieniem z opodatkowania przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Przepis ten stanowi, że:
Wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:
dochód zwolniony = D × W/P
gdzie:
D – dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,
W – wydatki poniesione na cele mieszkaniowe,
P – przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.
Należy wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje więc taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Tym samym, aby dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości był w całości zwolniony z podatku dochodowego, cały przychód ze zbytej nieruchomości musi być wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
Katalog wydatków stanowiących własne cele mieszkaniowe podatnika wskazany w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter zamknięty – jest to wyliczenie enumeratywne. Ustawodawca w sposób jednoznaczny wskazał cele mieszkaniowe, których realizacja pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości.
Art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
W świetle natomiast art. 21 ust. 25 pkt 2 przywołanej ustawy:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
b)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
c)spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b
-w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.
Z art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast, że:
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
Ponadto art. 21 ust. 29 powyższej ustawy stanowi, że:
W przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a-c, stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a-c oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a-c.
Nadmienić trzeba też, że zgodnie z art. 21 ust. 30 omawianej ustawy:
Przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 21 ust. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 2, obejmują także wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym na cele określone w ust. 25 pkt 1, w tym także gdy wydatki te odpowiadają równowartości wydatków uwzględnionych w kosztach uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, które sfinansowane zostały tym kredytem (pożyczką).
Podkreślenia wymaga, że zwolnienia podatkowe oraz wszelkiego rodzaju ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też, prawo do przedmiotowego zwolnienia przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie prawa. Należy również zastrzec, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Wyjaśnienia wymaga również, że poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy i dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych. Tak więc uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 131 cyt. ustawy zwolnienie od podatku dochodowego, w zamierzeniach ustawodawcy realizować ma cel, jakim jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.
Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego w orzecznictwie i doktrynie, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. „dachu nad głową”. Ustawodawca wyraźnie wskazał, że nabycie musi być dokonane na własne cele mieszkaniowe, a te realizowane są w dłuższej perspektywie czasowej. Sądy administracyjne podkreślają, że zwolnienie z opodatkowania dochodów opisanych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter mieszany, podmiotowo-przedmiotowy: wydatkowanie środków na określony przedmiot w połączeniu z funkcją, jaką ten przedmiot realizuje na rzecz nabywcy – zaspokojenie jego własnych celów mieszkaniowych.
Zwolnieniem tym nie są zatem objęte dochody ze sprzedaży nieruchomości i praw w przypadku przeznaczenia przychodu na nabycie innych nieruchomości lub praw w sytuacji, gdy czynności te wskazują np. na działanie o charakterze zarobkowym, spekulacyjnym, inwestycyjnym lub innym niewskazującym na działanie ukierunkowane na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Pani wątpliwości dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku wydatkowania uzyskanego przychodu ze zbycia (sprzedaży) nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia na koszty związane z umową o generalne wykonawstwo lokalu (umowę zlecenia wykonania lokalu pod klucz) oraz spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lokalu, w tym także poprzez bieżące spłacanie rat kapitałowych i odsetkowych od kredytu zgodnie z harmonogramem umowy kredytowej.
W przypadku skorzystania z omawianego zwolnienia w związku z wykończeniem lokalu mieszkalnego, w którym podatnik realizuje własne cele mieszkaniowe, wskazać należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wprost w katalogu wydatków mieszkaniowych wydatków na wykończenie lokalu, ale też nie definiuje pojęcia „remont” użytego w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla wyjaśnienia tego pojęcia, należy odnieść się do jego znaczenia funkcjonującego w języku powszechnym. I tak, „remont” to „doprowadzenie jakiegoś budynku lub urządzenia do stanu używalności; naprawa, odnawianie (czegoś)”. Synonimami tego pojęcia są m.in. „naprawa, przebudowa, odrestaurowanie, modernizacja”.
Pojęcie remontu zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 8 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.), który stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie – należy przez to rozumieć:
Wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 7 ww. ustawy, przez roboty budowlane należy rozumieć:
Budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Niemniej jednak, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołuje się do tego przepisu. Tym samym, definicja „remontu” funkcjonująca na gruncie Prawa budowlanego nie może być wprost przenoszona na grunt omawianej ustawy podatkowej. Może być natomiast uwzględniona jako jeden z elementów służących ustaleniu znaczenia pojęcia „remontu” dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
W orzecznictwie przyjmuje się, że za wydatki spełniające kryteria art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można uważać, w szczególności, wykonanie robót budowlanych w istniejącym lub nowo powstałym budynku/lokalu mieszkalnym wraz z wymianą/instalacją składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego).
Za „remont” budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy więc uznać prace dotyczące tego lokalu, służące jego utrzymaniu we właściwym stanie, doprowadzeniu go do pożądanej zdolności użytkowej, modernizacji jego elementów składowych. „Remontem” w rozumieniu omawianego przepisu jest również tzw. wykończenie lokalu mieszkalnego, a więc prace służące doprowadzeniu do zdolności użytkowej lokalu mieszkalnego. W każdym przypadku remont dotyczy „materii” lokalu mieszkalnego, a więc jego ścian, podłóg, sufitu, okien, drzwi, wyposażenia technicznego takiego jak instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza, gazowa bądź innych elementów trwale połączonych konstrukcyjnie z elementami budowlanymi lokalu mieszkalnego.
W praktyce więc przy rozpatrywaniu przesłanek pozwalających na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, zarówno w przypadku remontu, budowy, jak i wykończenia nieruchomości ponoszone są wydatki o zbliżonym charakterze.
Jak wskazała Pani w opisie sprawy zamierza Pani nabyć lokal mieszkalny – lokal ten będzie służył zaspakajaniu Pani potrzeb mieszkaniowych i będzie Pani miejscem zamieszkania.
Lokal będzie nabyty w stanie deweloperskim i wymagać będzie m.in.:
·prac projektowych związanych ze zmianą instalacji (grzewczej, elektrycznej, wodnej) oraz układu ścian działowych,
·prac związanych ze zmianą układu ścian działowych (wyburzenie i postawienie nowych),
·prac związanych ze zmianą układu instalacji,
·prac wykończeniowych (remontowych), takich jak: tynkowanie, położenie podłóg, glazury, płytek, zakup i montaż drzwi wewnętrznych itp., w tym także zakup niezbędnych materiałów.
Z uwagi na duży zakres prac i ich czasochłonność zamierza Pani zawrzeć umowę o generalne wykonawstwo lokalu z osobą posiadającą tytuł magistra inżyniera architektury i prowadzącą działalność gospodarczą, której przeważającą działalnością jest działalność w zakresie architektury (generalnym wykonawcą) - umowa zlecenia wykonania mieszkania pod klucz. W związku z zawarciem tej umowy generalny wykonawca zobowiązany będzie do wykonania wyżej wymienionych prac wykończeniowych wraz z zakupem niezbędnych materiałów. To wykonawca będzie zawierał ewentualne umowy z podwykonawcami, a także będzie dokonywał zakupu niezbędnych rzeczy. Wykonawca sprawować będzie także nadzór nad pracami i ich wykonaniem. Z tytułu tej umowy będzie wystawiał Pani faktury VAT lub będzie dokonywał refaktury za dokonany zakup lub usługę. Zasadniczym celem tej umowy będzie odebranie przez Panią lokalu w stanie tzw. pod klucz, ale bez elementów takich jak małe AGD czy meble, które nie byłyby związane z lokalem. Specyfikację zakresu i standardu prac będzie określała umowa. Po zakupie wyżej opisanego lokalu (poprzedzonego zawarciem umowy kredytowej) zamierza Pani sprzedać inną nieruchomość. Jej zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat od nabycia. Zamierza Pani zadeklarować wydanie pieniędzy uzyskanych ze zbycia na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Środki finansowe uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości zamierza Pani przeznaczyć na zaspokojenie Pani własnych celów mieszkaniowych (koszty związane z umową o generalne wykonawstwo lokalu pod klucz oraz spłatę kredytu) nie później niż w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż nieruchomości.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że wydatki związane z kosztem umowy o generalne wykonawstwo lokalu mieszkalnego (umowę zlecenia wykonania lokalu pod klucz) w zakresie:
·prac projektowych związanych ze zmianą instalacji (grzewczej, elektrycznej, wodnej) oraz układu ścian działowych,
·prac związanych ze zmianą układu ścian działowych (wyburzenie i postawienie nowych),
·prac związanych ze zmianą układu instalacji,
·prac wykończeniowych (remontowych), takich jak: tynkowanie, położenie podłóg, glazury, płytek, zakup i montaż drzwi wewnętrznych itp., w tym także zakup niezbędnych materiałów,
będą stanowiły wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Do celów, których realizacja uprawnia do zwolnienia, ustawodawca zalicza także wskazaną w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, na cele określone w pkt 1, które obejmują m.in. nabycie, budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części bądź lokalu mieszkalnego.
Z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ww. ustawy jasno więc wynika, że kredyt, na którego spłatę zostanie przeznaczony przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, musi być kredytem zaciągniętym na własne cele mieszkaniowe, które zostały wymienione w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem ustawodawcy było bowiem premiowanie zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przez podatnika. Spłacony kredyt (pożyczka) nie ma być jakimkolwiek kredytem (pożyczką), lecz musi spełniać ściśle określone ustawą wymagania. Musi to być bowiem kredyt (pożyczka) – co wynika literalnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ww. ustawy – zaciągnięty przez podatnika na cele określone w pkt 1. Przepis wyraźnie bowiem stanowi, że kredyt (pożyczka) mają być zaciągnięte na cele określone w pkt 1, a więc na cele mieszkaniowe. Ważne jest również, aby spłacany kredyt zaciągnięty był przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości i aby kredyt ten zaciągnięty był przez osobę, która uzyskuje przychód ze sprzedaży.
We wniosku i uzupełnieniu wskazała Pani, że środki finansowe uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości zamierza Pani przeznaczyć na zaspokojenie Pani własnych celów mieszkaniowych (koszty związane z umową o generalne wykonawstwo lokalu pod klucz oraz spłatę kredytu na zakup lokalu mieszkalnego) nie później niż w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi sprzedaż nieruchomości. Kredyt na zakup lokalu mieszkalnego zostanie zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia wskazanej nieruchomości. Zostanie on zaciągnięty w banku mającym siedzibę w Polsce, innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Główny cel kredytu – wskazany w umowie kredytowej – to nabycie lokalu oraz ewentualne finansowanie części kosztów remontu. Będzie Pani jedyną kredytobiorczynią odpowiedzialną za spłatę całości kredytu.
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzam, że będzie mogła Pani skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze spłatą kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, w tym także poprzez bieżące spłacanie rat kapitałowych i odsetkowych od kredytu zgodnie z harmonogramem umowy kredytowej – w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie nieruchomości.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
·Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Informuję, że w niniejszej interpretacji indywidualnej załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku przeznaczenia środków ze sprzedaży nieruchomości na wydatki związane ze spłatą kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego oraz związane z kosztem umowy o generalne wykonawstwo lokalu mieszkalnego (umowę zlecenia wykonania lokalu pod klucz) w zakresie:
·prac projektowych związanych ze zmianą instalacji (grzewczej, elektrycznej, wodnej) oraz układu ścian działowych,
·prac związanych ze zmianą układu ścian działowych (wyburzenie i postawienie nowych),
·prac związanych ze zmianą układu instalacji,
·prac wykończeniowych (remontowych), takich jak: tynkowanie, położenie podłóg, glazury, płytek, zakup i montaż drzwi wewnętrznych itp., w tym także zakup niezbędnych materiałów.
Natomiast w pozostałym zakresie wniosku 25 listopada 2024 r. zostało wydane postanowienie o zastosowaniu interpretacji ogólnej nr 0112-KDSL1-1.4011.598.2024.1.MK.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).