Działalność badawczo-rozwojowa oraz możliwości uznania wydatków za koszty kwalifikowane. - Interpretacja - null

ShutterStock
Działalność badawczo-rozwojowa oraz możliwości uznania wydatków za koszty kwalifikowane. - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Działalność badawczo-rozwojowa oraz możliwości uznania wydatków za koszty kwalifikowane.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny  skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 20 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania opisanej działalności za działalność badawczo-rozwojową oraz możliwości uznania za koszty kwalifikowane opisanych we wniosku wydatków.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 października 2024 r. (data wpływu 25 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego  

Wnioskodawca jest podmiotem działającym w branży interaktywnej zajmującej się głównie wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Wnioskodawca nie posiada zagranicznych zakładów w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, ani nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Koszty kwalifikowane, o których mowa we wniosku nie zostały zwrócone podatnikowi (Wnioskodawcy) w jakiejkolwiek formie. Nie zostały one również odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem oprogramowania wykorzystywanego m. in. w internecie. Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest programowanie systemów internetowych realizujących indywidualne wymagania klientów.

Wnioskodawca w celu realizacji projektów i zlecanych prac zatrudnia/może zatrudniać w przyszłości szereg specjalistów posiadających niszowe, pożądane kompetencje na podstawie umowy o pracę oraz zawiera/może zawierać w przyszłości umowy zlecenia i umowy o dzieło z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej (osoby na umowę o pracę oraz osoby na umowę zlecenia/o dzieło w niniejszym wniosku określane jako Pracownicy, a także nawiązuje współpracę z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (dalej: Współpracownicy B2B)

I.1 - Działalność Wnioskodawcy

Głównym celem działalności Wnioskodawcy jest (i będzie w przyszłości) projektowanie oraz tworzenie stron i dedykowanych systemów internetowych. Wnioskodawca projektuje oraz wykonuje systemy internetowe, które nie tylko odzwierciedlają potrzeby rynku i klientów, ale także kształtują je w taki sposób, aby przyczyniły się do znacznego usprawnienia procesów biznesowych, prowadząc do innowacji procesowych u nabywców.

Wnioskodawca w ramach powyżej wymienionych czynności we własnym zakresie projektuje procesy analizuje i dobiera optymalne technologie wykonuje i wdraża systemy internetowe

Zespół Wnioskodawcy to grupa menedżerów, programistów i grafików, którzy używają swoich umiejętności w celu wypracowania skutecznych narzędzi, których oczekuje klient.

Wnioskodawca dla klientów wykonuje następujące rodzaje systemów:

1)strony (…),

2)strony (…),

3)rozbudowane strony www,

4)dedykowane systemy zarządzania informacją klasy (…),

5)dedykowane moduły pod istniejące systemy klientów,

6)gry (…).

7)aplikacje (…).

8)sklepy internetowe,

9)dedykowane aplikacje mobile.

10)oraz wsparcie techniczne i rozbudowa istniejących rozwiązań.

W ramach usługi tworzenia systemów Wnioskodawca może kompleksowo realizować także:

1)projekt nazwy

2)projekt logo

3)dedykowany (…)

4)wdrożenie (…),

5)przygotowanie dedykowanego lub gotowego (…).

6)przygotowanie responsywnej wersji mobilnej,

7)konfiguracja i wdrożenie gotowego systemu na środowisko serwerowe

8)podstawowa optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (…)

9)wsparcie techniczne i podczas rozbudowy,

10)integracja z dodatkowymi modułami i narzędziami.

Wnioskodawca w tym miejscu zwraca uwagę, iż w ramach wykonywanej działalności podejmuje różnego rodzaju czynności o różnym stopniu skomplikowania. Wnioskodawca m.in. tworzy proste strony internetowe czy wykonuje rutynowe czynności takie jak utrzymanie systemów. Wnioskodawca podkreśla, iż działania te nie są przedmiotem mniejszego wniosku.

Przedmiotem wniosku jest opisane poniżej wytwarzanie dedykowanych systemów informatycznych aplikacji mobilnych platform szkoleniowych/gier (…) oraz stron internetowych dla projektów badawczo-rozwojowych (łącznie dalej: Produkty).

Opis procesu wytwarzania dedykowanych systemów informatycznych, aplikacji (…), platform (…) i gier (…) oraz stron internetowych dla projektów badawczo-rozwojowych (Produkty).

Proces tworzenia dedykowanych systemów informatycznych, platform (…) oraz stron internetowych odpowiadających na specyficzne potrzeby klientów w kontekście projektów badawczo-rozwojowych jest wieloetapowym przedsięwzięciem. Wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej, ścisłej współpracy z klientem oraz zastosowania nowoczesnych technologii oraz metodyk i narzędzi projektowych Zespół Wnioskodawcy posiada ponad 15 letnie doświadczenie i specjalistyczną wiedzą gwarantuje dostarczenie rozwiązań spełniających wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa.

Sam proces życia projektu wytwarzania takiego oprogramowania można w bardzo ogólnym skrócie opisać w następujących krokach.

Faza I: Analiza wymagań

1.1 Faza inicjalna

Cel: Dokładne zrozumienie potrzeb i oczekiwań klienta w kontekście zarówno technologicznym, jak i biznesowym.

Aktywności: Przeprowadzanie warsztatów, analiza dostarczonych materiałów oraz istniejących na rynku systemów.

1.2 Specyfikacja wymagań

Cel: Opracowanie szczegółowej dokumentacji wymagań obejmującej zarówno aspekty funkcjonalne jak i niefunkcjonalne.

Aktywności: Tworzenie szczegółowych przypadków użycia, określenie priorytetów wymagań w oparciu o metodyki (…) lub inne.

Faza 2: Projektowanie systemu

2.1 Projekt architektury systemu

Cel: Zaprojektowanie skalowalnej, bezpiecznej i wydajnej architektury systemu, zgodnej z najlepszymi praktykami branżowymi.

Aktywności: Liczne spotkania, rozmowy prowadzące do wyboru odpowiedniego języka programowania technologii (…). Planowanie i podział systemu na moduły, projektowanie interfejsów (…), opracowanie diagramów (…) (np. …)

2.2 Projektowanie interfejsu użytkownika

Cel: Stworzenie intuicyjnego ergonomicznego i estetycznego interfejsu użytkownika spełniającego standardy użyteczności docelowej grupy.

Aktywności: Tworzenie (…) prototypów przeprowadzanie testów użyteczności z użytkownikami końcowymi, iteracyjne ulepszanie projektu (…) (ang. …), (…) (ang. …).

Faza 3: Produkcja

3.1 Rozwój oprogramowania

Cel: Realizacja zaprojektowanego systemu w formie działającego kodu zgodnie z przyjętymi wymaganiami i standardami jakości.

Aktywności: Programowanie osobno poszczególnych modułów w wybranych technologiach z podziałem na część (…) i (…) (np. …) integracja systemu, prowadzenie przeglądów kodu (…), tworzenie dokumentacji technicznej.

3.2 Testowanie

Cel: Zapewnienie wysokiej jakości oprogramowania poprzez systematyczne testowanie na różnych poziomach i etapach rozwoju.

Aktywności: Przeprowadzanie testów jednostkowych, integracyjnych, akceptacyjnych oraz regresyjnych.

Faza 4: Wdrożenie

4.1 Przygotowanie środowiska produkcyjnego

Cel: Stworzenie stabilnego i skalowalnego środowiska produkcyjnego zapewniającego ciągłość działania systemu.

Aktywności: Konfiguracja serwerów baz danych sieci wdrażanie polityk bezpieczeństwa, ustawienie monitoringu i logowania.

4.2 Przygotowanie środowiska testowego

Cel: Zapewnienie klientowi możliwości przetestowania systemu w realistycznych warunkach przed jego wdrożeniem do produkcji.

Aktywności:

  • Konfiguracja infrastruktury testowej. Utworzenie środowiska testowego, które odwzorowuje konfiguracje środowiska produkcyjnego
  • Instalacja i konfiguracja systemu. Zainstalowanie wszystkich niezbędnych komponentów systemu, konfiguracja bazy danych serwerów aplikacyjnych i serwerów (…)
  • Importowanie danych testowych. Wprowadzenie reprezentatywnych danych testowych, które pozwolą na realistyczne testowanie funkcjonalności systemu
  • Implementacja mechanizmów monitorowania i logowania. Ustawienie narzędzi do monitorowania wydajności i błędów w środowisku testowym
  • Szkolenie klienta. Przeprowadzenie szkoleń i warsztatów dla użytkowników klienta, aby mogli skutecznie korzystać ze środowiska testowego i zgłaszać uwagi.

4.3 Migracja danych

Cel: W przypadku zastępowania aktualnych systemów bezpieczne i bezbłędne przenoszenie danych z istniejących systemów do nowego rozwiązania

Aktywności: Przeprowadzanie procesu (…), walidacja danych testy migracji.

4.4 Uruchomienie systemu

Cel: Oficjalne wdrożenie systemu w środowisku produkcyjnym i jego uruchomienie dla użytkowników końcowych.

Aktywności: Przeprowadzanie testów końcowych, monitorowanie działania systemu w trybie produkcyjnym, zapewnienie wsparcia w okresie początkowym po wdrożeniu (…).

Faza 5: Utrzymanie i rozwój

5.1 Wsparcie techniczne

Cel: Zapewnienie bieżącej pomocy technicznej dla użytkowników oraz szybkie rozwiązywanie zgłoszonych problemów.

Aktywności: Obsługa zgłoszeń poprzez system zadaniowy ((…), zgodnie z metodologią (…)), monitorowanie systemu regularne aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa.

5.2 Aktualizacje i rozwój

Cel: Ciągły rozwój, ulepszanie systemu w odpowiedzi na powstające i zmieniające się potrzeby użytkowników oraz postęp technologiczny.

Aktywności: Wprowadzanie nowych modułów funkcjonalności, optymalizacja wydajności, modernizacja technologiczna, przeprowadzanie cyklicznych przeglądów systemu.

Podsumowanie

Proces wytwarzania zaawansowanych dedykowanych systemów informatycznych oraz stron internetowych dla projektów badawczo-rozwojowych jest złożonym przedsięwzięciem wymagającym specjalistycznej wiedzy precyzyjnego planowania i elastyczności w działaniu. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych metodyk, nowoczesnych narzędzi i technologii, Wnioskodawca jest w stanie dostarczać rozwiązania najwyższej jakości, które spełniają specyficzne wymagania klientów i przyczyniają się do sukcesu ich działalności. Stworzenie i udostępnienie środowiska testowego dla klienta dodatkowo zapewnia, że końcowy produkt będzie w pełni odpowiadał ich oczekiwaniom oraz działał bezbłędnie w środowisku produkcyjnym.

Działanie Wnioskodawcy opisane powyżej (działanie w ramach wytwarzania Produktów) nie stanowi rutynowych i okresowych działań. Działalność Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie to działalność twórcza, która podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany metodyczny, na podstawie przygotowanego harmonogramu opracowanego indywidualnie pod wymagania wytyczne danego projektu klienta. Działalność Wnioskodawcy podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy własnej Wnioskodawcy oraz w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Efekty prac stanowią przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Powyższe odnosi do każdej z opisanych powyżej Faz, w tym także do:

a) Fazy 4 Wdrożenie - w przypadku Wnioskodawcy etap wdrożenia jest kluczowym etapem którym wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie jest to standardowe wdrożenie, lecz dostosowanie środowisk klienta do nowego systemu, co jest procesem skomplikowanym i  nie ma rutynowego powtarzalnego charakteru

b) Fazy 5 Utrzymanie i rozwój - w zakresie pkt 5.2 Aktualizacje i rozwój w części dotyczącej rozwoju systemu. W tym zakresie rozwój systemu oznacza dodawanie nowych funkcjonalności i rozwój technologiczny, które to procesy także nie mają charakteru rutynowego bo za każdym razem wymagają indywidualnej analizy i realizacji.

Powyższe nie odnosi się zaś do Fazy 5 Utrzymanie i rozwój w zakresie pkt 5.1 Wsparcie techniczne. W tym przypadku Wnioskodawca wskazuje, iż są to czynności rutynowe, które nie mają twórczego i rozwojowego charakteru. W związku z tym w stosunku do tej części Fazy 5 i w stosunku do tych czynności (czynności wsparcia technicznego) Wnioskodawca nie będzie stosował ulgi B+R.

Działania podejmowane przez Wnioskodawcę mają (i będą mieć) następujące cechy:

  • tworzone, rozwijane przez Wnioskodawcę Produkty miały i będą miały charakter innowacyjny i unikalny w zakresie prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa; Produkty będą nastawione na kształtowanie/usprawnianie specjalistycznych procesów biznesowych u klientów Wnioskodawcy;
  • rozwijanie Produktów przez Wnioskodawcę będzie powodować tworzenie nowych i oryginalnych funkcjonalności w ramach prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa;
  • Wnioskodawca będzie tworzył Produkty przy pomocy swoich Pracowników i Współpracowników B2B, zgodnie z przyjętym harmonogramem działania oraz przyjętą metodyką. Prace nad Produktami będą odpowiednio ewidencjonowane;
  • proces tworzenia/rozwijania Produktów będzie wymagał określonych działań kreatywnych i nie będzie stanowił mechanicznych oraz rutynowych działań Wnioskodawcy:
  • Wnioskodawca będzie wykorzystywał do tworzenia Produktów wiedzę oraz doświadczenie i kompetencje - swoją, Pracowników i Współpracowników B2B z profilowaną pod konkretne projekty;
  • działalność Wnioskodawcy w zakresie tworzenia i rozwijania Produktów ma (i będzie mieć) charakter ciągły i zorganizowany w oparciu o wypracowaną metodykę.

Działania Wnioskodawcy charakteryzuje systematyczność, zaś wykonywane prace ukierunkowane są na powstawanie nowych rozwiązań, przy wykorzystaniu zasobu wiedzy oraz wypracowany know-how Wnioskodawcy. Zadania wykonywane przez Wnioskodawcę mają charakter twórczy - stanowią autorskie rozwiązania, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań ogólnie dostępnych. Jednocześnie, Pracownicy działają pod nadzorem Wnioskodawcy, realizując prace mające charakter rozwojowy, a końcowe rezultaty to efekt licznych dyskusji i testowania różnych rozwiązań.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace są:

a) ukierunkowane na nowe odkrycia (działalność nowatorska - umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem Produktów),

b) oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w Produktach).

Działania opisane we wniosku są ukierunkowane na nowe odkrycia - celem prowadzonych prac jest pozyskanie nowej wiedzy lub wykorzystanie istniejącej wiedzy do opracowania ulepszeń Produktów, niewystępujących wcześniej w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy.

Dodatkowo, działania te oparte są na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, a w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nie ma czynności rutynowych, obejmujących zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania, czy korzystanie z ustalonych schematów produkcyjnych, wzorów itp. Oryginalność koncepcji i hipotez polega m.in. na wykorzystaniu nowych metod do rozwijania Produktów, uzyskania zakładanych cech funkcjonalnych zgodnych z indywidualnym sposobem działania wielu organizacji.

Efektem działań jest opracowanie nowych rozwiązań niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub takich, które są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się/będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących. Innowacyjność Produktów polega na opracowaniu nowego rozwiązania (funkcjonalności) czy znaczącym zwiększeniu efektywności jego działania.

Przy tworzeniu Produktów Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę m.in. z zakresu programowania, która jest selekcjonowana pod kątem jej przydatności do realizacji. Wnioskodawca analizuje wymagania klientów i wybiera najbardziej odpowiednie technologie i miejsca do ich realizacji. Selekcja opiera się na wiedzy i doświadczeniu Wnioskodawcy, pracowników oraz specyfice Produktu.

W toku prac Wnioskodawca wypracowuje nową, unikalną wiedzę, której przejawem jest (…), które stanowią fundament dedykowanych rozwiązań IT. Ta wiedza jest wynikiem intensywnych badań i prac rozwojowych, obejmujących zarówno projektowanie architektury systemów, jak i optymalizację wydajności oraz bezpieczeństwa aplikacji. Tworzony kod oraz towarzyszące mu moduły nie tylko rozwiązują konkretne problemy biznesowe, ale również wnoszą innowacje technologiczne, które mogą być wykorzystywane w przyszłych projektach, co dodatkowo zwiększa wartość intelektualną opracowanych rozwiązań.

W ramach działalności powstaje nowa wiedza z zakresu programowania i tworzenia systemów internetowych, której efektem jest opracowanie przez Wnioskodawcę nowego rozwiązania/ulepszenie Produktu.

Działania są wykonywane przez osoby na różnych stanowiskach (z różnym zakresem obowiązków). Są to zadania merytoryczne (związane bezpośrednio z tworzeniem/rozwijaniem Produktów) jak również zadania organizacyjne (np. czynności administracyjne, działania zarządcze) - te ostatnie jednak nie są przedmiotem niniejszego wniosku.

I.2. Koszty kwalifikowane

W związku z pracą nad Produktami Wnioskodawca ponosi/może ponosić w przyszłości określonego typu wydatki:

1. wynagrodzenie Pracowników obejmujące wynagrodzenie zasadnicze oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki;

2.  koszty dodatkowe związane z Pracownikami: dodatkowe ubezpieczenie medyczne Pracowników, ubezpieczenia grupowe, koszt tzw. programu benefitowego (do wykorzystania na np : kartę sportową, wydarzenia kulturalne, podróże) oraz benefitu w postaci np. kursu językowego; koszty związane ze szkoleniami Pracowników (związane z prowadzeniem prac badawczo - rozwojowych) oraz wydatki Wnioskodawcy na podróże służbowe Pracowników związane z pracami w zakresie prac badawczo - rozwojowych (m.in. diety i inne należności związane z podróżą, wydatki na nocleg, bilety, koszty paliwa itp.);

3.  składki na ubezpieczania społeczne Pracowników w części finansowanej przez Wnioskodawcę (z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).

4.  odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (z wyłączeniem samochodów osobowych, budynków, budowli i lokali będących odrębną własnością) oraz od wartości niematerialnych i prawnych związane z:

  • licencjami oraz prawami autorskimi,
  • sprzętem komputerowym i elektronicznym (serwery, komputery, laptopy, monitory).
  • sprzętem i wyposażeniem biurowym (słuchawki, kamerki oraz pozostałe peryferia komputerowe, biurka, krzesła, kontenery, regały na dokumenty);

5.  odpisy amortyzacyjne w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000,00 zł i do których Wnioskodawca stosuje możliwość tzw. jednorazowej amortyzacji;

6.  koszty narzędzi/oprogramowania nabywanego od podmiotów zewnętrznych (np. usługi chmurowe).

Koszty o których mowa w pkt 1-3 zostaną uznane za koszty kwalifikowane wyłącznie w takiej ich części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej (tworzenie oprogramowania) Pracowników pozostaje (będzie pozostawał) w ogólnym czasie ich pracy w danym miesiącu. U Wnioskodawcy funkcjonuje system ewidencjonowania czasu pracy, który pozwala na ustalenie jak część czasu pracy danej osoby została poświęcona na czynności mające znamiona prac badawczo-rozwojowych.

Każda z osób które są/będą uwzględniane w B+R zaangażowana jest (i będzie) w proces tworzenia/ulepszania Produktów.

Wydatki na wynagrodzenie pracowników stanowią należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (przy czym koszty podróży służbowych nie stanowią co do zasady przychodu pracownika, gdyż nie są ponoszone w jego interesie).

Wnioskodawca, obok kosztów powyżej wskazanych, ponosi również koszty związane z prowadzoną działalnością (np. koszty nabywania usług od współpracowników b2b) jednak koszty te nie są przedmiotem zapytania w ramach niniejszego wniosku o interpretację.

Ponadto, z uwagi na fakt, że środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz inne elementy wskazane w pkt 4-5 są (i będą) wykorzystywane nie tylko do prac nad wytworzeniem programów, Wnioskodawca dokonuje (i będzie dokonywać) rozdzielenia kosztów w zakresie tych elementów na koszty przypadające na prace związane z Produktami oraz na koszty, które nie są z nim związane.

Wnioskodawca zaznacza, że:

  • w związku z prowadzonymi działaniami zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 26e u.p.d.o.f.:
  • Wnioskodawca prowadzi opisaną działalność w sposób stały i systematyczny Zamierza prowadzić ww. działalność w sposób opisany powyżej również w przyszłości.

Wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego - czyli zdarzeń mających miejsce w przeszłości, jak i zdarzenia przyszłego - czyli zdarzeń mających się wydarzyć w przyszłości. Wskazane informacje/dane/warunki są spełnione lub zostaną spełnione w okresie, którego dotyczy wniosek. Działalność Wnioskodawcy ma charakter ciągły, a nie jednorazowy, stąd szeroki zakres wniosku.

Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi B+R za okres od 1 stycznia 2018 r. i w przyszłości. Wnioskodawca prowadzi działalność, która nosi znamiona B+R od roku 2018.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Ad. 1.

Twórczy charakter działalności polega między innymi na projektowaniu nowych, nieistniejących rozwiązań oraz ich rozbudowywaniu. Działalność w zakresie wytwarzania specjalistycznych, dedykowanych systemów informatycznych oraz stron internetowych dla projektów badawczo-rozwojowych charakteryzuje się wysokim poziomem innowacyjności i kreatywności. Prace nad nimi wymagają wiedzy technicznej, ale także umiejętności analitycznych do rozwiązywania skomplikowanych problemów oraz projektowania nowych funkcjonalności.

Produkty (Projekty), których dotyczy wniosek są odpowiedzią na konkretne potrzeby użytkowników i wyzwania rynkowe. Prowadzone przez zespół i podatnika prace wymagają zaawansowanej analizy problemów, projektowania algorytmów oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Działania opisane we wniosku są ukierunkowane na nowe odkrycia - celem prowadzonych prac jest pozyskanie nowej wiedzy lub wykorzystanie istniejącej wiedzy do opracowania ulepszeń poszczególnych Produktów, niewystępujących wcześniej w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy.

a)  Efektem Produktów czyli nowym zastosowaniem powstałym przy realizacji poszczególnych produktów jest opracowanie nowych rozwiązań niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub takich, które są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się/będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących. Innowacyjność poszczególnych Produktów polega na opracowaniu nowego rozwiązania (funkcjonalności) czy znaczącym zwiększeniu efektywności jego działania.

Nowe zastosowania obejmują przykładowo:

  • w projekcie (…):
  • automatyzację procesów związanych z tworzeniem harmonogramów obsługi technicznej (…), która do tej pory była tworzona w wersji papierowej - ręcznie,
  • zaawansowana analityka eksploatacyjna zużywanych (…),
  • personalizowane powiadomienia i rekomendacje dotyczące zużycia (…),
  • współdzielone narzędzia, umożliwiające bezpiecznie zarządzanie (…) przez wielu właścicieli.
  • w projekcie (…):
  • automatyzację procesów (…),
  • wprowadzenie innowacji w procesie wdrożenia umiejętności po szkoleniu,
  • zaawansowaną (…),
  • przygotowane zostały mechanizmy symulacji opartych na (…), przez co zwiększające zaangażowanie użytkowników. Same gry przygotowane były w sposób umożliwiający ich personalizację, w zależności od poziomu doświadczenia grupy biorącej udział w (…).
  • w przypadku grupy (…):
  • innowacyjna, scentralizowana (…) umożliwiająca (…) w jednym miejscu, w tym zarządzanie (…),
  • dodatkowo, (…) doświadczenia użytkowników wzmocnione przez (…) dla wielu marek zaprojektowany i zaprogramowany w taki sposób, żeby zachować odrębną tożsamość (…). Bardzo wydajna (…) możliwa jest dzięki zastosowaniu (…), dostosowanej do specyficznych wymagań biznesowych,
  • skalowalność pozwala na rozbudowę platformy o dodatkowe usługi, takie jak wynajem (…).

b)  Zastosowano narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w działalności Wnioskodawcy. Zadaniem zespołu było skonstruowanie od podstaw rozwiązań technicznych i informatycznych do zastosowania przy budowaniu systemów informatycznych oraz stron internetowych dla projektów badawczo-rozwojowych i aplikacji opisanych we wniosku. Wymaga to wykorzystania wiedzy z zakresu programowania oraz zaawansowanego zarządzania interdyscyplinarnym zespołem projektowym składającym się z specjalistów, inżynierów danej dziedziny związanej z projektem oraz zespołu wykonawczego.

Wiedza jest selekcjonowana pod kątem jej przydatności do realizacji. Wnioskodawca analizuje wymagania klientów i wybiera najbardziej odpowiednie technologie i miejsca do ich realizacji.

Selekcja opiera się na wiedzy i doświadczeniu Wnioskodawcy, Pracowników oraz specyfice Produktu/usług.

Wytwarzane systemy powstawały/będą powstawać m.in. w oparciu o badania technologiczne: śledzenie nowych technologii i narzędzi, które mogą zwiększyć wartość poszczególnych Produktów. Technologie użyte w trakcie prac to: (…). W procesie tworzenia/ulepszania/modyfikacji produktów stosowano algorytmy sztucznej inteligencji, zaawansowane metody przetwarzania danych, innowacyjne rozwiązania (…), komunikacja między wieloma urządzeniami w czasie rzeczywistym, wektorowe bazy danych, komunikacja (…) i niskopoziomowe zarządzanie modułami (…).

c)  Rozwiązania, technologie, sposób ich wytwarzania różnią się od już funkcjonujących i powszechnie dostępnych. Produkty, których dotyczy wniosek, charakteryzują się unikalnością przez wprowadzenie nowych funkcjonalności lub nieoczywiste połączenie istniejących rozwiązań, co przyczynia się do ich różnicowania na rynku.

Działania Wnioskodawcy wymagają indywidualnej analizy, każdego wymagania stawianego przez klienta, wymyślenia koncepcji wytworzenia poszczególnych funkcjonalności, przeprowadzenia badań, testów nad zastosowaniem optymalnych narzędzi i technologii. Nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzony system od innych dlatego, że są przygotowane i wykonane dla konkretnego klienta oraz zgodnie z charakterystyką jego produktu/usługi.

W wyniku prac Wnioskodawca zaprojektował i stworzył nowe systemy/aplikacje, niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Systemy, aplikacje tworzone przez Wnioskodawcę projektowane są stosownie do indywidualnych i specyficznych potrzeb, zatem każdy z nich odróżnia się od pozostałych, a w szczególności w efekcie każdego z nich powstaje nowy, niepowtarzalny system/aplikacja.

Przykładowo, w projekcie:

  • A - wykorzystano m.in.:
  • (…) - (…) do tworzenia zaawansowanych i dynamicznych interfejsów użytkownika dla aplikacji internetowych,
  • (…) - przyspieszenie odpowiedzi z interfejsu programistycznego – (…), przy użyciu pamięci cache przeglądarki użytkownika końcowego aplikacji,
  • (…) - Zaawansowany język programowania zapewniające typowanie zmiennych i elementów tworzących (…). Minimalizuje ryzyko błędów oraz zapewnia jakość i niezawodność końcowego produktu,
  • (…) - (…) napisane w (…): Użycie wbudowanego (…) (…) - umożliwia mapowanie zaawansowanych struktur w bazie danych na modele programistyczne w języku (…),
  • Podejście (…) - pozwalają w łatwy sposób formatować dane zwracane przez (…). To umożliwia tworzenie (…),
  • Użycie (…)- do zarządzania oddzielnymi procesami zapewniającymi zaawansowane funkcjonalności aplikacji mobilnej oraz frontendowej, takie jak na przykład (…).
  • (…) - wykorzystano technologię (…) - do wytworzenia (…), w której kolejne logowania odbywają się przy wykorzystaniu (…). Dodatkowo - w ramach tworzonych profili - możliwe jest automatyczne sugerowanie połączenia z (…).

Poza tym:

  • (…) - przyspieszenie odpowiedzi z interfejsu programistycznego – (…), przy użyciu (…) użytkownika końcowego aplikacji,
  • (…) - zaawansowany język programowania zapewniające typowanie zmiennych i elementów tworzących warstwę abstrakcji aplikacji. Minimalizuje ryzyko błędów oraz zapewnia jakość i niezawodność końcowego produktu,
  • (…) - umożliwienie mapowanie zaawansowanych struktur w bazie danych na modele programistyczne w języku (…),
  • użycie zaawansowanych technologii do komunikacji z systemem (…): zapisywanie i tworzenie transakcji podczas komunikacji ze (…)
  • B - wykorzystano:
  • (…) - zaawansowana struktura do tworzenia aplikacji internetowych cechujących się szybkością i niezawodnością. Technologia oparta na bibliotece (…) rozszerzona o nowoczesne i innowacyjne podejście (…), polegające na (…) komponentów programistycznych wyświetlanych użytkownikowi już na serwerze co znacznie skraca czas odpowiedzi i przyspiesza działanie witryny,
  • (…) - przyspieszenie odpowiedzi z interfejsu programistycznego – (…), przy użyciu pamięci cache przeglądarki użytkownika końcowego aplikacji,
  • (…) - Zaawansowany język programowania zapewniające typowanie zmiennych,
  • (…)- (…): użycie wbudowanego (…)  (…) - umożliwienie mapowanie zaawansowanych struktur w bazie danych na modele programistyczne w języku (…),
  • Podejście (…) - pozwalają w łatwy sposób formatować dane zwracane przez (…). To umożliwia tworzenie konsystentnych i ustandaryzowanych odpowiedzi wysyłanych do aplikacji (…),
  • Użycie (…) - do zarządzania oddzielnymi procesami zapewniającymi zaawansowane funkcjonalności aplikacji frontendowej takie jak na przykład wysyłanie powiadomień i mailingów.

d)  Wnioskodawca stosuje technologie wskazane powyżej. Dobór technologii powoduje, iż wytwarzane systemy/aplikacje różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy gdyż każdorazowo Wnioskodawca sam wymyśla odpowiednią kombinację stosowanych narzędzi i dostępnych technologii, cały czas kształci się w zakresie nowoczesnych rozwiązań programistycznych, zdobywa dodatkową wiedzę i umiejętności, pozyskując je z fachowej literatury itp.

Dodatkowo, działania te oparte są na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, a w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych nie ma czynności rutynowych, obejmujących zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania, czy korzystanie z ustalonych schematów produkcyjnych, wzorów itp. Oryginalność koncepcji i hipotez polega m.in. na wykorzystaniu nowych metod do rozwijania poszczególnych Produktów, uzyskania zakładanych cech funkcjonalnych zgodnych z indywidualnym sposobem działania wielu organizacji.

Ad. 2.

Cele, jakie postawił sobie Wnioskodawca, to wytworzenie systemów  internetowych/aplikacji, ich rozwój i udoskonalenie, wprowadzenie nowych funkcjonalności oraz ciągłe dostosowywanie do zmieniających się potrzeb rynku, biznesu i technologii.

Wnioskodawca zrealizował postawione sobie cele - wytworzył systemy informatyczne, aplikacje oraz wspiera ich rozwój i udoskonala poprzez np. projektowanie nowych funkcjonalności. Wnioskodawca wykorzystywał w tym procesie Pracowników oraz Współpracowników b2b, opisane we wniosku narzędzia i materiały - licencje, oprogramowanie, środki trwałe, usługi chmurowe. Źródłem finansowania zaplanowanych prac były są i będą przychody z faktur wystawianych klientom.

Każdy projekt miał swój harmonogram, określony na podstawie oczekiwań stawianych przez danego klienta. Harmonogramy przewidywały w jakim czasie będą realizowane poszczególne etapy wytworzenia danego Produktu. Harmonogramy zostały zrealizowane.

Ad. 3.

Wnioskodawca dysponował następującymi zasobami wiedzy:

a) wiedza uzyskana podczas edukacji tzn.

Od 2009 roku Wnioskodawca kieruje dynamicznym zespołem grafików i projekt menedżerów we współpracy z programistami. Posiada wykształcenie marketingowe ((…) - "…" oraz (…)), informatyczne (…).

Wnioskodawca jako koordynator części technologicznej koncentruje się na tworzeniu profesjonalnych narzędzi internetowych - systemów i aplikacji mobilnych, doradztwie i rozwoju przy nowo powstających systemów klientów, projektowaniu i wdrażaniu materiałów (…). Posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu handlu elektronicznego, aplikacji wspomagających biznes elektroniczny – (…). Jest specjalistą w zakresie zagadnień informatycznych (…) oraz zastosowania różnorodnych środowisk programistycznych w biznesie. Zajmował się wdrażaniem systemów informatycznych opartych o technologie bazodanowe: (…), (…) języki skryptowe: (…), języki znaczników z rozszerzeniami skryptowymi: (…), rozszerzenia graficzne: (…), rozszerzenia programowe, platformy systemowej (…): (…), Platformy systemowej (…) i późniejsze: (…).

b)  wieloletnie doświadczenie w zakresie wytwarzania systemów internetowych/aplikacji/stron internetowych, którą Wnioskodawca nabył podczas kariery zawodowej i prowadzenia działalności,

c)  wiedza ogólnodostępna z zakresu systemów internetowych/aplikacji/stron internetowych,

d)  szkolenia zawodowe podczas poszczególnych etapów kariery - posiada m. in. międzynarodowy certyfikat zarządzania usługami (…)

e)  konferencje zawodowe,

f)   wiedza Pracowników.

Wnioskodawca wykorzystywał/wykorzystuje/będzie wykorzystywał i rozwijał/rozwija/będzie rozwijał w ramach tej działalności wyżej opisaną wiedzę i umiejętności.

Przed przystąpieniem do realizacji danego projektu przez Wnioskodawcę zakładany jest nowy projekt w ewidencji projektów, wówczas Wnioskodawca określa stopień zaangażowania w projekt oraz elementy jakie będą musiały być wykonane. Wiedza określona w poprzednich podpunktach została wykorzystana podczas tworzenia nowych zastosowań technologicznych.

Głównym rodzajem wiedzy, który został połączony w ramach poszczególnych Projektów, to wiedza z zakresu programowania, zarządzania projektami, tworzenia innowacyjnych usług “…" oraz - w przypadku każdego projektu - specjalistycznej wiedzy branżowej wypracowanej przez zleceniodawców i współautorów projektów. W jej efekcie powstały zupełnie nowe i autorskie rozwiązania, które łączą zaawansowane technologie. W ten sposób uzyskano wiedzę na temat opracowywania rozwiązań technologicznych o wysokim stopniu samodzielności. Rozwiązania takie mogą być rozwijane w ramach innych projektów.

Opracowane projekty od samego początku były rozwiązaniami innowacyjnymi, autorskimi. Wnioskodawca nie był pewien co do powodzenia przyjętych w koncepcji rozwiązań. Jednakże w wyniku prowadzonych prac uzyskano nowe rozwiązania technologiczne, dzięki którym Wnioskodawca nabył wiedzę z zakresu wytwarzania systemów internetowych/aplikacji.

Wnioskodawca wskazał, że zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń. Zdobyta wiedza pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych rozwiązań w przyszłości i realizację kolejnych innowacyjnych projektów. Powstałe systemy w znaczący sposób usprawniły procesy komunikacji i sposób przetwarzania danych w każdym z nich, zaczynając od projektu (…), w którym do tej pory jedyne dane, jakie były zbierane to formie papierowego dziennika pokładowego, po systemy szkoleniowe gdzie otworzyły one nowe możliwości dotyczące świadczonych usług szkoleniowych.

Prace związane z realizacją poszczególnych Produktów, m.in takich jak platforma (…) dla grupy (…), system dla (…) były ukierunkowane na nowe odkrycia technologiczne i innowacyjne rozwiązania w ramach działalności badawczo-rozwojowej (B+R).

Poniżej Wnioskodawca wskazuje na kluczowe obszary, w których wprowadzone zostały innowacje i dokonane zostały nowe odkrycia:

  • Tworzenie (…) zarządzającej ofertą wielu marek (…) wymagało opracowania nowatorskich rozwiązań w zakresie zarządzania danymi oraz ich integracji.

Opracowaliśmy mechanizm umożliwiający efektywną synchronizację i zarządzanie produktami oraz promocjami, przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnych tożsamości wizualnych i operacyjnych dla każdej marki. To rozwiązanie stanowiło unikalny krok naprzód w branży. Nasze prace nad platformą (…) dla grupy (…) były ściśle ukierunkowane na nowe odkrycia technologiczne w zakresie personalizacji, zarządzania wieloma markami, automatyzacji procesów marketingowych oraz integracji (…);

  • W przypadku (…), nasze prace nad systemem dla branży lotniczej były skoncentrowane na wprowadzaniu przełomowych rozwiązań, które radykalnie zmodernizowały zarządzanie obsługą techniczną (…) i użytkowników aplikacji/systemu: inteligentne zarządzanie serwisem, dynamiczny system współdzielenia zasobów, zaawansowana analityka eksploatacyjna, zintegrowany ekosystem (…);
  • Prace nad systemem „…" koncentrowały się na wprowadzeniu innowacyjnych technologii, które transformują procesy szkoleniowe i rozwój kompetencji personelu. Spersonalizowany interfejs użytkownika, moduł analityczny o wysokiej wydajności - opracowaliśmy innowacyjny moduł agregacji danych, który nie tylko gromadzi informacje z różnych części systemu, ale także przetwarza je i generuje zaawansowane raporty analityczne, umożliwiające monitorowanie postępów i efektywności szkoleń na poziomie jednostek i całych organizacji;
  • Prace nad projektem dla firmy (…) wprowadziły innowacyjne rozwiązania w zakresie tworzenia nowoczesnego serwisu internetowego oraz narzędzi wspierających komunikację firmową w ramach dedykowanego systemu zarządzania treścią (…) opartego na spersonalizowanych i responsywnych grafikach. Systemem i cel projektu (…) zbudowany na aplikacji natywnej ukierunkowany był na wdrożenie przełomowych rozwiązań w obszarze (…), szczególnie w kontekście (…) opartych na (…).

Dzięki działalności badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca opracował w ramach poszczególnych Produktów innowacyjne rozwiązania, które zwiększyły efektywność zarządzania procesami biznesowymi i podniosły jakość doświadczeń użytkowników.

Ad. 4.

Prace, o które pyta Wnioskodawca we wniosku nie będą obejmowały rutynowych i okresowych zmian w produktach, nawet jeśli będą one miały charakter ulepszenia.

Ad. 5.

Wnioskodawca wskazał, że wniosek dotyczy wydatków: koszty paliwa, diety, bilety, przejazdy taksówkami, noclegi.

Ad. 6.

Wnioskodawca wskazał, że koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, w tym przez odpisy amortyzacyjne.

Ad. 7.

Wnioskodawca wskazał, że koszty, które zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowić będą dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku/latach, za który/za które Wnioskodawca zamierza skorzystać z omawianej ulgi.

Ad. 8.

Wnioskodawca jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Ad. 9.

Wnioskodawca nie korzystał, nie korzysta i nie będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w okresie którego dotyczy wniosek.

Ad. 10.

Wnioskodawca nie korzystał, nie korzysta i nie będzie korzystał z ww. zwolnień w okresie którego dotyczy wniosek.

Ad. 11.

Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 12.

a)  Prace, o które pyta Wnioskodawca we wniosku nie będą obejmowały rutynowych i okresowych zmian w Produktach,

b)  jednym z etapów tworzenia Produktów jest faza wdrożenia. W przypadku Wnioskodawcy etap wdrożenia jest kluczowym etapem, którym wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie jest to standardowe wdrożenie, lecz dostosowanie środowisk klienta do nowego systemu, co jest procesem skomplikowanym i nie ma rutynowego charakteru. Fazą prac będzie zatem wdrożenie, nie będzie to jednak wdrożenie w zakresie już opracowanych Produktów (wdrożenie które ma charakter rutynowy, powtarzalne w każdym z projektów, stosowane do “gotowych" Produktów) lecz wdrożenie skrojone od konkretny Produkt, jest to element procesu,

c)  prace nie będą obejmować produkcji seryjnej/komercyjnej/bieżącej,

d)  prace nie będą obejmować działalności wspomagającej, pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)  prace nie będą obejmować czynności wskazanych w ppkt. c w pkt 12 wezwania, dokonywanych już po zakończeniu prac nad produktem. Prace obejmują jednak testowanie produktu na etapie jego wytwarzania, co jest jedną z faz jego opracowania (wytworzenia - zgodnie z procesem opisanym we wniosku),

f)  prace nie obejmują czynności serwisowych,

g)  prace nie obejmują promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w działalności Wnioskodawcy,

h)  prace nie stanowią czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej,

i)   prace nie obejmują innych prac spoza B+R.

Ad. 13. 

Źródłem finansowania prac były są i będą przychody z faktur wystawianych klientom.

Ad. 14.

Wnioskodawca jest opodatkowany podatkiem liniowym.

Ad. 15.

W latach 2018-2024 Wnioskodawca prowadził/prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPIR). Wnioskodawca zakłada, iż także w przyszłości będzie stosował PKPIR.

Ad. 16.

W prowadzonych księgach podatkowych Wnioskodawca wyodrębniał/wyodrębnia/będzie wyodrębniał koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. 17.

Opisane i wyeksponowane we wniosku i niniejszym uzupełnieniu informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w latach następnych.

Ad. 18.

W latach następnych działalność gospodarcza będzie przez Wnioskodawcę prowadzona na  dotychczasowych zasadach

Ad. 19.

Koszty działalności B+R będą wyodrębnione w prowadzonym PKPIR.

Ad. 20.

Stosowanie do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 16 Wnioskodawca będzie wpisywać koszty, które chciałby uznać za koszty kwalifikowane.

Pytania

1.  Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego działalność Wnioskodawcy można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 -40 u.p.d.o.f.?

2.  Czy (w przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1), ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ponoszone w związku z prowadzoną działalnością w zakresie wytworzenia/rozwijania Produktów, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e u.p.d.o.f., podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania?

Pana stanowisko w sprawie

Ad.1

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Wnioskodawcy spełnia (i będzie spełniała) przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 - 40 u.p.d.o.f. W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności będzie dochodzić do tworzenia, rozwijania i ulepszania Produktu w ramach działań B+R.

Ad.2

W ocenie Wnioskodawcy, ponoszone przez niego koszty wskazane w pkt 1-6 w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, związane z pracą nad Produktami, będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e u.p.d.o.f., podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad. 1.

W pierwszej kolejności należy wskazać na zakres definicyjny działalności badawczo-rozwojowej. Przez działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. rozumie się:

działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

Przez prace rozwojowe, zgodnie z art. 5a pkt 40 u.p.d.o.f. rozumie się:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Uzupełniając powyższą definicję należy przytoczyć art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym prace rozwojowe są:

działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na względzie powyższe definicje wyróżnia się 3 kryteria działalności badawczo-rozwojowej:

1)twórczość,

2)systematyczność

3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

ad. 1) Twórczość

O twórczym charakterze działalności możemy mówić, gdy podmiot tworzy innowacyjne, autorskie rozwiązania, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika, a rezultat działalności powinien być odpowiednio ustalony i mieć charakter indywidualny i oryginalny.

W niniejszej sprawie. Wnioskodawca kształtuje (i zamierza kształtować w przyszłości) nowe funkcjonalności w tworzonych narzędziach informatycznych/aplikacjach mobilnych, które nie tylko będą odzwierciedlać potrzeby rynku i klientów, ale ukształtują je w taki sposób, dzięki którym przyczynią się do znacznego usprawnienia procesów biznesowych u klientów.

Tworzone rozwiązania mają (i będą miały) charakter indywidualny i oryginalny oraz rezultat działalności jest (i będzie) odpowiednio utrwalony. Produkty tworzone przez Wnioskodawcę ma (i będzie mieć) charakter innowacyjny w zakresie prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa. Charakter twórczy takiej działalności Wnioskodawcy będzie zatem spełniony.

W celu tworzenia/rozwijania Produktów, Wnioskodawca zatrudnia Pracowników oraz współpracuje (i zamierza współpracować) na podstawie umów o współpracę (B2B) z wysokiej klasy wykształconymi specjalistami. Zakres aktywności tych osób będzie miał charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która ma prowadzić do powstania m. in. fragmentów kodów źródłowych, programów komputerowych. Wskazane fragmenty kodów źródłowych są (będą) jedynie fragmentami niezbędnymi do zbudowania całości w postaci Produktów tworzonych przez Wnioskodawcę.

Z nabytych fragmentów kodów źródłowych Wnioskodawca tworzy (i będzie tworzył) kompletny kod źródłowy wykorzystywany w Produkcie. Bezpośrednim rezultatem prowadzonych przez Wnioskodawcę prac mają być nowe kody źródłowe oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązanie informatyczne w postaci Produktów. Dany Produkt ma (i będzie mieć) złożony charakter i składa się (będzie się składać) z wielu modułów operacyjnych zapewniających funkcjonowanie Produktu/Systemu. Zakres aktywności Wnioskodawcy ma (i będzie miał) charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności prowadzącej do powstania innowacyjnego rozwiązania - danego Produktu.

Tym samym, działalność Wnioskodawcy spełnia (i będzie spełniała) przesłankę twórczości.

ad.2) Systematyczność

Działalność systematyczna, to przede wszystkim taka działalność, która prowadzona jest w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W niniejszej sprawie. Wnioskodawca prowadzi (i zamierza prowadzić) działalność w sposób zorganizowany, a więc metodyczny. Wnioskodawca nabywa (zamierza nabywać) od swoich Pracowników/współpracowników B2B efekty ich prac, na podstawie których będzie następnie tworzył/ulepszał dany Produkt. Współpracownicy tworzą (i będą tworzyć) fragmenty kodów źródłowych, które następnie są (będą) rozliczane i wykorzystywane w danym Produkcie - co stanowi o tym, że ma ona charakter zorganizowany i uporządkowany. Praca odbywa się (będzie odbywała się) według określonego harmonogramu oraz metodyki (głównie (…)) działań, a więc ma (i będzie miała) charakter zaplanowany i metodyczny.

W związku z powyższym, w niniejszej sprawie działalność Wnioskodawcy będzie miała charakter systematyczny.

ad. 3) Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań

W niniejszej sprawie działalność Wnioskodawcy ma (i będzie miała) na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność Wnioskodawcy polega (i będzie polegała) na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu tworzenia Produktów, które są zindywidualizowanym, innowacyjnym rozwiązaniem informatycznym, objętym ochroną prawnoautorską.

Tym samym zostanie spełniona przesłanka zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji zostaną spełnione wszystkie przesłanki uznania działalności Wnioskodawcy za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 38 - 40 u.p.d.o.f.

Powyższe również potwierdza, że Wnioskodawca prowadzi (i będzie prowadził) działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 - 40 u.p.d.o.f.

Ad. 2

Zgodnie z art. art. 26e u.p.d.o.f., podatnik odlicza od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi" w ramach określonych w kolejnych ustępach kategorii.

2.1. Wydatki na Pracowników / składki ZUS (pkt 1-3)

W pierwszej kolejności Wnioskodawca chciałby się odnieść do wydatków związanych z Pracownikami.

Przepis art 12 ust. 1 u.p.d.o.f. wskazany w art. 26e ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., odnosi się do tzw. "wynagrodzeń pracowniczych", tj. świadczeń wypłacanych osobom fizycznym z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, który został zawarty na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy. Ustawowe wymogi wprowadzone dla uznania danych wydatków za „koszt kwalifikowany" sprowadzają się do spełnienia trzech warunków:

a. wydatek zaliczany jest do kosztów podatkowych podatnika planującego zastosować ulgę,

b. dla uzyskującego świadczenie przychód ten musi stanowić przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f.,

c. pracownik wykonuje działania, które można uznać za działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.f. do kosztów kwalifikowanych zalicza się również wydatki podatnika poniesione na wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług na podstawie m.in. umów zlecenia zawieranych poza prowadzoną przez daną osobę działalnością gospodarczą (art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Na tle powyższego należy wskazać, iż na podstawie obowiązującej doktryny oraz wykładni celowościowej przywołanych regulacji można stwierdzić, że nadrzędnym parametrem służącym ocenie, czy możliwe jest odliczenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową związaną z zatrudnieniem pracowników w celu wykonania tej działalności, jest rzeczywiste wykazanie, że dany pracownik działalność taką faktycznie realizuje. Warunek zatrudnienia pracownika w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej interpretować należy z perspektywy tego, czy pracownik rzeczywiście wykonuje prace związane z działalnością badawczo-rozwojową. Bez znaczenia pozostaje przy tym czy w umowie z tym pracownikiem wskazano cel zatrudnienia (działalność badawczo-rozwojowa) oraz kiedy owo zatrudnienie nastąpiło.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest konieczne, aby umowa o pracę z pracownikiem realizującym zadania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej zawierała jakiekolwiek postanowienia w tym zakresie. Istotne jest jednak, aby pracodawca miał możliwość weryfikacji, ile czasu pracownik faktycznie przeznaczył na działalność badawczo-rozwojową. Przy czym pracodawca nie jest zobligowany ustawowym nakazem konkretnej formy ewidencjonowania czasu pracy - ustawodawca pozostawił tę materię do uszczegółowienia przedsiębiorcy.

W przedstawionym przypadku Wnioskodawca (w przypadku zatrudnienia pracowników/zleceniobiorców) będzie prowadził szczegółową ewidencję godzin pracy Pracowników, tak aby mieć możliwość weryfikacji, ile czasu każdy z nich przeznaczył na prace dotyczące Produktów (prace badawczo-rozwojowe). Spełniony będzie zatem warunek zakładający możliwość weryfikacji faktycznego czasu przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej. Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy, osoby te wykonywać będą prace, które można uznać za działalność badawczo-rozwojową.

Pracownicy będą świadczyć swoje pracę na rzecz Wnioskodawcy w zakresie tworzenia Produktu na różnych stanowiskach. Tym samym, głównym obszarem, w którym wykonywać będą prace, będzie działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, bez wątpienia można uznać, że koszty związane z Pracownikami stanowić będą koszty kwalifikowane.

Jak wynika z art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.f., do kosztów kwalifikowanych zalicza się również wydatki na ubezpieczenia społeczne (bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) poniesione przez Wnioskodawcę w związku z zatrudnianiem pracowników zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową.

Bez wątpienia można uznać, że koszty związane z wydatkami na ubezpieczenia społeczne (bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z zatrudnianiem pracowników/zleceniobiorców będą stanowić koszty kwalifikowane.

Wnioskodawca podkreśla przy tym, że powyższa konkluzja dotyczy nie tylko samego wynagrodzenia za pracę i wartości składek na ubezpieczenia ZUS (składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, finansowanej przez Wnioskodawcę jako pracodawcę/płatnika), ale również innych tzw. kosztów pracowniczych, wskazanych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, tj. kosztów dodatkowego ubezpieczenia medycznego, kosztów ubezpieczenia grupowego, tzw. programu benefitowego (do wykorzystania na np. : kartę sportową), kosztów podróży służbowych związanych z pracami w zakresie prac badawczo - rozwojowych (m.in. diety i inne należności związane z podróżą, wydatki na nocleg, bilety, koszty paliwa itp ). Jako koszty związane z Pracownikami, związane z działalnością badawczo-rozwojową (tworzeniem/rozwijaniem Produktów) będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f.

Podsumowując, koszty pracownicze wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f. i będą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.2. Pozostałe koszty wskazane w pkt 4-6

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty kwalifikowane stanowią (i będą stanowić) również następujące koszty:

1. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (z wyłączeniem samochodów osobowych, budynków, budowli i lokali będących odrębną własnością) oraz od wartości niematerialnych i prawnych związane z:

  • licencjami oraz prawami autorskimi,
  • sprzętem komputerowym i elektronicznym (m.in. serwery, komputery, laptopy, monitory),
  • sprzętem wykorzystywanym do tworzenia Produktów.
  • sprzętem i wyposażeniem biurowym.

1. koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000.00 zł i do których Wnioskodawca stosuje możliwość tzw. jednorazowej amortyzacji;

2. koszt narzędzi/oprogramowania nabywanego od podmiotów zewnętrznych (np. usługi chmurowe).

Powyższe wynika ze wskazanych już wcześniej unormowań art. 26e ust. 2 i 3 u.p d.o.f.

Art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f. wprost wskazuje, że za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. W ocenie Wnioskodawcy nie powinno zatem budzić wątpliwości, że odpisy amortyzacyjne od wskazanych składników majątkowych (w części przypadającej na prace badawczo-rozwojowe) stanowić będą koszty kwalifikowane.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą mogły zostać również koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000.00 zł i do których Wnioskodawca stosuje możliwość tzw. jednorazowej amortyzacji. Należy bowiem wskazać, że przepisy u.p.d.o.f. nie wyłączają z kategorii kosztów kwalifikowanych wydatków rozliczanych na zasadzie tzw. jednorazowej amortyzacji. Z tego względu, stosując zasadę o uznawaniu za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w działalności B+R, również odpisy jednorazowe (dokonywane w ramach tzw. jednorazowej amortyzacji) będą objęte zakresem art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f.

W kategorię tą wchodzą także koszty narzędzi oprogramowania wymienione w pkt 6.

Uwzględniając powyższe, w ocenie Wnioskodawcy opisane koszty będą stanowić koszty kwalifikowane, w związku z czym będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia ich od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu Wnioskodawca podkreśla, że wnioski te dotyczą tylko tej części tych kosztów, które są (będą) faktycznie związane z działalnością B+R - z pracami nad Produktami. Do kosztów kwalifikowanych będą zatem zaliczane tylko te koszty, które będzie można rzeczywiście powiązać z pracą nad Produktami.

Możliwość uwzględniania w kosztach podatkowych wskazanych kategorii wydatków potwierdza szereg interpretacji podatkowych. Dla przykładu można wskazać na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 października 2019 r., nr 0115-KDIT3 4011.265.2019.3.PSZ, w której stwierdzono:

Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

(...) możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń osób, z którymi Spółka zawarła umowę o dzieło lub zlecenie (tj. z tytułu umów, o których mowa w art 13 pkt 8 lit. a i c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wraz ze składkami ZUS uznaje się za prawidłowe.

(...) możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków na nabycie materiałów i  surowców przeznaczonych do działalności BR uznaje się za prawidłowe, (...) możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej uznaje się za prawidłowe,

(...) możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego uznaje się za prawidłowe.

(...) zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych, uznaje się za prawidłowe.

Podsumowując powyższe rozważania, w ocenie Wnioskodawcy, ponoszone przez niego koszty, będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e u.p.d.o.f., podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Powziął Pan wątpliwość, czy podejmowana działalność w zakresie opisanych działań spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, a w związku z tym czy może Pan skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 - 40 omawianej ustawy (w stanie prawnym obowiązującym od 2017 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o:

[pkt 39] badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych;

[pkt 40] pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawą z 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1669) zmieniono przepisy art. 5a pkt 39 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

O ile treść art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej pozostała taka sama, to art. 19 ww. ustawy z 3 lipca 2019 r. wprowadzono nowe definicje badań naukowych i prac rozwojowych w ustawie podatkowej, których źródłem stała się ww. ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zmiana miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z tymi obowiązującymi w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Dokonana zmiana treści art. 5a pkt 39 oraz 40 ustawy podatkowej miała charakter doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje.

I tak, stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 ze zm.), a więc:

prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia        na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Pracami rozwojowymi, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są natomiast – zgodnie z art. 5a pkt 40 tej ustawy – prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:

  • badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; lub
  • badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; lub
  • prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa musi być działalnością twórczą. Twórczy to „mający na celu tworzenie”. Synonimy pojęcia twórczy (pomysł, praca) to „konstruktywny, kreatywny, kreacyjny, kreatorski, koncepcyjny”. Należy przy tym zwrócić uwagę na różnicę znaczeniową pojęcia „tworzyć” - określające czynność, której istotą jest element kreacyjny i „wytwarzać”, czyli „zrobić, wyprodukować coś”. Wytwarzanie także prowadzi do powstania rzeczy lub praw, ale nie ma w sobie indywidualnego elementu kreacyjnego – jest to proces wymagający wiedzy i umiejętności, ale nie prowadzi do powstania efektów niepowtarzalnych.

Badania podstawowe

Działalność badawczo-rozwojowa może obejmować badania podstawowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc:

  • prace empiryczne – czyli prace doświadczalne; lub
  • prace teoretyczne – czyli oparte na teorii naukowej, a nie na doświadczeniu;

mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Co istotne, aby prowadzone przez podmiot działania miały status badań podstawowych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem podstawowym. Prace empiryczne muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach (w odpowiednim środowisku), w oparciu o określoną metodę działań. Powinny być przeprowadzone w odpowiedniej próbie, uwzględniać stopień powtarzalność wyników. Prace te powinny być odpowiednio zarejestrowane lub opisane. Szczegółowe standardy prowadzenia prac empirycznych są uzależnione od przedmiotu badania.

Podobnie, nie każde rozważania prowadzone w oparciu o teorie naukowe będą miały status prac teoretycznych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace teoretyczne w rozumieniu tej ustawy także muszą spełniać określone standardy, w tym dotyczące metodologii badan naukowych, komparatystyki, zasad wnioskowania. 

Badania aplikacyjne

Działalność badawczo-rozwojowa może również obejmować badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Aplikacja to m.in. „zastosowanie czegoś w praktyce”. Przedmiotem badań aplikacyjnych jest więc pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla potrzeb praktyki produkcyjnej lub usługowej w określonym zakresie. Podmiot podejmujący prace aplikacyjne – mając wiedzę o określonych produktach, procesach lub usługach (ich cechach, wadach) – podejmuje działalność badawczą, której celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności po to, aby:

  • opracować nowe produkty, procesy lub usługi lub
  • wprowadzić znaczące ulepszenia do istniejących produktów, procesów lub usług.

„Nowy” to „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”, „taki, który zajął miejsce poprzedniego”, „spotykany po raz pierwszy, dopiero co poznany lub będący od niedawna w jakimś środowisku”, „od niedawna istniejący, właśnie wynaleziony”.

Celem prac aplikacyjnych jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności – czyli takiej wiedzy i takich umiejętności, których podmiot prowadzący prace (pomimo bycia specjalistą w danej dziedzinie) wcześniej nie posiadał.

Nowym produktem, procesem lub usługą może być:

  • produkt, proces lub usługa, które nie istniały wcześniej, czyli takie, które zostały opracowane po raz pierwszy w wyniku badań aplikacyjnych;
  • produkt, proces lub usługi, które istniały już jako rodzaj produktu, procesu lub usługi, ale w wyniku badań aplikacyjnych opracowano ich nową koncepcję.

Ulepszenie natomiast to „to, co usprawniło funkcjonowanie czegoś”. Ulepszać to „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Celem prac aplikacyjnych dotyczących istniejących produktów, procesów lub usług nie są jakiekolwiek ulepszenia, ale ulepszenia znaczące – czyli mające duże znaczenie, dużą wagę, istotne z punktu widzenia funkcji i dotychczasowych cech ulepszanych produktów, procesów lub usług. Jednocześnie jednak skala zmian wprowadzonych do produktu, procesu lub usługi nie powoduje, że mówimy o nowym produkcie, procesie lub usłudze, ale o produkcie, procesie lub usłudze  znacząco ulepszonych.

Analogicznie jak w przypadku badań podstawowych, także badania aplikacyjne muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Prace rozwojowe

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, tj. obejmują:

  • nabycie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności; i
  • wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres. 

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:

  • w sposób systematyczny,
  • w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie „systematyczny” – w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.

Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.

Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.

Należy uwzględnić zatem, iż głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. ( zobacz: 3.2.1.3 Objaśnienia w zakresie IP BOX - Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”).

Istotnym jest więc między innymi to:

  • jakimi zasobami wiedzy podatnik dysponował przed rozpoczęciem realizacji projektu badawczo-rozwojowego;
  • jaki rodzaj wiedzy podlegał następnie selekcji, wykorzystaniu i rozwijaniu pod względem przydatności do realizacji tego projektu.

Ocena charakteru Pana działalności

Z wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania oprogramowania. Zajmuje się  Pan tworzeniem oprogramowania wykorzystywanego m. in. w Internecie.

Dla klientów wykonuje Pan następujące rodzaje systemów:

1)strony (…),

2)strony (…),

3)rozbudowane strony www,

4)dedykowane systemy zarządzania informacją klasy (…),

5)dedykowane moduły pod istniejące systemy klientów,

6)gry (…).

7)aplikacje webowe.

8)sklepy internetowe,

9)dedykowane aplikacje mobile.

10)oraz wsparcie techniczne i rozbudowa istniejących rozwiązań.

Przedmiotem wniosku jest wytwarzanie dedykowanych systemów informatycznych aplikacji mobilnych platform szkoleniowych/gier edukacyjnych oraz stron internetowych dla projektów badawczo-rozwojowych (łącznie dalej: Produkty).

Prace rozwojowe i badania naukowe

Wskazał Pan, że przed przystąpieniem do realizacji danego projektu przez Pana zakładany jest nowy projekt w ewidencji projektów, wówczas określa Pan  stopień zaangażowania w projekt oraz elementy jakie będą musiały być wykonane. 

Głównym rodzajem wiedzy, który został połączony w ramach poszczególnych Projektów, to wiedza z zakresu programowania, zarządzania projektami, tworzenia innowacyjnych usług “…" oraz - w przypadku każdego projektu - specjalistycznej wiedzy branżowej wypracowanej przez zleceniodawców i współautorów projektów. W jej efekcie powstały zupełnie nowe i autorskie rozwiązania, które łączą zaawansowane technologie. W ten sposób uzyskano wiedzę na temat opracowywania rozwiązań technologicznych o wysokim stopniu samodzielności. Rozwiązania takie mogą być rozwijane w ramach innych projektów.

Opracowane projekty od samego początku były rozwiązaniami innowacyjnymi, autorskimi. Wnioskodawca nie był pewien co do powodzenia przyjętych w koncepcji rozwiązań. Jednakże w wyniku prowadzonych prac uzyskano nowe rozwiązania technologiczne, dzięki którym Wnioskodawca nabył wiedzę z zakresu wytwarzania systemów internetowych/aplikacji.

Pana prace nie będą obejmowały rutynowych i okresowych zmian w produktach, nawet jeśli będą one miały charakter ulepszenia.

Twórczość

Twórczy charakter działalności polega między innymi na projektowaniu nowych, nieistniejących rozwiązań oraz ich rozbudowywaniu. Działalność w zakresie wytwarzania specjalistycznych, dedykowanych systemów informatycznych oraz stron internetowych dla projektów badawczo-rozwojowych charakteryzuje się wysokim poziomem innowacyjności i kreatywności. Prace nad nimi wymagają wiedzy technicznej, ale także umiejętności analitycznych do rozwiązywania skomplikowanych problemów oraz projektowania nowych funkcjonalności.

Produkty (Projekty), których dotyczy wniosek są odpowiedzią na konkretne potrzeby użytkowników i wyzwania rynkowe. Prowadzone przez zespół i podatnika prace wymagają zaawansowanej analizy problemów, projektowania algorytmów oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

W wyniku prac zaprojektował Pan  i stworzył nowe systemy/aplikacje, niewystępujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej. Na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Systemy, aplikacje tworzone przez Pana projektowane są stosownie do indywidualnych i specyficznych potrzeb, zatem każdy z nich odróżnia się od pozostałych, a w szczególności w efekcie każdego z nich powstaje nowy, niepowtarzalny system/aplikacja.

Zatem z opisu sprawy zawartego we wniosku oraz uzupełniania wynika, że prowadzona przez Pana działalność objęta zakresem pytania pierwszego ma twórczy charakter.

Systematyczność

Podejmowana przez Pana działalność w zakresie opisanych we wniosku projektów podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Zatem z opisu sprawy zawartego we wniosku oraz uzupełniania wynika, że prowadzona przez Pana działalność objęta zakresem pytania pierwszego spełnia przesłankę systematyczności.

Zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Skoro z opisu sprawy wynika, że w ramach tej działalności dochodzi do rozwijania i wykorzystania zasobów wiedzy, uznać trzeba, że działalność ta obejmuje zwiększenie oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, a także ww. przepisy, należy stwierdzić, że podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu dedykowanego oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji przysługuje Panu – co do zasady – prawo do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e omawianej ustawy.

Pana stanowisko w zakresie pytania pierwszego jest więc prawidłowe.

Przechodząc do kwestii ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazuję, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Aby stwierdzić, czy przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są wszystkie warunki do skorzystania z tego odliczenia.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)   nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)  ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)  odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5)   koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)   przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)   prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)   odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)   opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Co istotne, stosownie do art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast, od 30 czerwca 2018 r. ww. art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał brzmienie:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Regulacja art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r. stanowi natomiast, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl powyższego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., do 31 grudnia 2021 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

W stanie prawnym obowiązującym od 2022 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Na podstawie natomiast nowego brzmienia art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. artykułu:

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze również brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z  odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie tych przepisów stwierdzam – aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)  podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)  koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)  koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)  podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)  w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)  podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)  kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8)  koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały przez niego odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W odniesieniu do uznania ponoszonych przez Pana w związku z działalnością badawczo-rozwojową opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub  zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych  w art. 23 ust. 1.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z wniosku wynika, że w związku z działalnością badawczo-rozwojową ponosi Pan koszty wynagrodzeń na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, tj. pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia.

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na umowy o pracę) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym wyżej art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należności ze stosunku pracy mogą być uznane za koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. Zwracam uwagę, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na tę działalność. Jednocześnie odliczeniu, co do zasady, podlegają wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz dodatki i nagrody wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od tych należności określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zwracam uwagę, że istotne jest, aby pracownicy (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące koszty pracownicze będą mogły stanowić dla podatnika koszt kwalifikowany w całości.

W sytuacji jednak, gdy pracownicy wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzeń wypłaconych pracownikom, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Podkreślam, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Można zatem przyjąć, że podatnik korzystający z ulgi – dla celów dowodowych – winien prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas to wynagrodzenie nie będzie stanowić kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem koszty wynagrodzeń pracowników oraz składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych finansowane przez Pana mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Z wniosku wynika również, że nie wyklucza Pan, że będzie Pan zatrudniać zleceniobiorców na podstawie umów cywilnoprawnych, a uzyskiwane przez nich należności są kwalifikowane do źródła określonego w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W odniesieniu do tych wydatków również wskazuję, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wynagrodzenia osób, które będą wykonywać usługi na Pana rzecz na podstawie umów cywilnoprawnych oraz sfinansowane przez Pana składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej w danym miesiącu – stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie: wydatki poniesione na wynagrodzenia pracowników i wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia) oraz sfinansowane przez Pana składki z tytułu tych umów określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w części, w jakiej w danym miesiącu wykonują oni czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej – może Pan zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do wydatków, które będzie Pan ponosić na składniki majątku stanowiące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).

W przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej wskazuję, że ich podstawą zaliczenia w poczet kosztów kwalifikowanych jest art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że do kosztów kwalifikowanych podatnicy mogą zaliczać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

To sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy takie składniki są częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych stanowią koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służą prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w związku z opisaną działalnością ponosi Pan również koszty zakupu środków trwałych  oraz wartości niematerialnych i prawnych związane z licencjami oraz prawami autorskimi, sprzętem komputerowym i elektronicznym  (np. komputery, serwery, laptopy, monitory), sprzętem i wyposażeniem biurowym (słuchawki, kamerki oraz pozostałe peryferia komputerowe, biurka, krzesła, kontenery, regały na dokumenty), koszty narzędzi/oprogramowania (usługi chmurowe).

Wskazał Pan, że z uwagi na fakt, że środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą wykorzystywane nie tylko do prac nad wytworzeniem programów, dokonuje Pan i będzie dokonywać rozdzielenia kosztów  w zakresie tych elementów na koszty przypadające na prace związane z Produktem oraz koszty, które nie są z nimi związane

Zatem może Pan zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach limitów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych opisanych we wniosku i wykorzystywanych w prowadzonej przez Pana działalności, jeżeli są rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana.

Podsumowanie: ponoszone przez Pana koszty odpisów amortyzacyjnych od opisanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które będą wykorzystywane w toku realizacji przez Pana projektów, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, stanowią u Pana koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pozostaje zatem jeszcze ocena, czy ma Pan prawo  do skorzystania z omawianej ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Z opisu sprawy wynika, że:

1)  prowadził/prowadzi/będzie prowadził Pan działalność badawczo-rozwojową,

2)  w ramach działalności badawczo-rozwojowej poniósł/ponosi/będzie ponosić Pan koszty będące kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)  koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana, w tym przez odpisy amortyzacyjne,

4)  koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną uwzględnione przez Pana w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)  koszty mające podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie zostały i nie zostaną odliczone przez Pana od podstawy obliczenia podatkuoraz nie zostały zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie,

6)  w prowadzonych księgach podatkowych wyodrębniał/wyodrębnia/będzie Pan wyodrębniał koszty działalności badawczo-rozwojowej.

To oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zatem przysługuje Panu prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym będzie Pan uprawniony do odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Posumowanie: jest Pan zatem uprawniony do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, a tym samym może Pan odliczyć od podstawy obliczenia podatku wskazane we wniosku koszty kwalifikowane związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
  • zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu  wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).