Podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 października 2024 r. (wpływ 24 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan A (dalej: „Sprzedawca”, „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą B.
Sprzedawca jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT.
Głównymi profilem działalności gospodarczej Sprzedającego są zgodnie z wpisem w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEIDG), odzwierciedlającym faktycznie prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność:
46.90.Z (wskazana jako przeważająca działalność gospodarcza) – sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (…)
oraz
68.20.Z – wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi: wynajem lokali mieszkalnych oraz zarządzenie nieruchomością, której A nie jest właścicielem, a która oddana została mu do korzystania na podstawie umowy użyczenia zawartej z żoną C i w zakresie tej części działalności Wnioskodawca podlega zwolnieniu z VAT.
Wnioskodawca w zakresie wpisu CEIDG wskazał również kod PKD 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, jednak w całym okresie prowadzenia działalności Wnioskodawca nie przeprowadził w ramach tej działalności żadnej transakcji zakupu lub sprzedaży nieruchomości.
Wnioskodawca zamierza sprzedać opisaną poniżej nieruchomość gruntową (dalej: Nieruchomości) na rzecz X (dalej jako: Nabywca).
Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, przy sprzedaży Nieruchomości Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa działającemu na rzecz Skarbu Państwa będzie przysługiwało z mocy prawa prawo pierwokupu przedmiotowej Nieruchomości.
Nabywca jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie Y. Nabywca jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku VAT.
Nabywca w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego planuje budowę kompleksu budynków mieszkalnych w (...). Następnie planowana jest sprzedaż mieszkań klientom indywidualnym, w związku z czym konieczne jest wcześniejsze nabycie gruntów, na których wybudowany zostanie kompleks budynków. Nieruchomości, których zakup jest planowany są obecnie własnością Sprzedającego. Nabywca wykorzystywał będzie Nieruchomości w całości do wykonywania czynności opodatkowanych.
W zakresie statusu/przeznaczenia nieruchomości:
·Nieruchomości Sprzedający nabył w drodze darowizny od żony w 2016 r., są więc one w jego posiadaniu dłużej niż przez 5 lat.
·W 2018 r. Sprzedający zlecił firmie zewnętrznej przygotowanie wniosku o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych na przedmiotowych działkach oraz prowadzenie postępowania.
Wystąpienie o wydanie WZ na zabudowę wielorodzinną z usługami wynikało z zapisów zawartych w Uchwale Nr (…) w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (...), zgodnie z którym teren, na którym położona jest Nieruchomość przeznaczony był pod zabudowę wielorodzinną z usługami (...) – zabudowa wielomieszkaniowa z usługami. Aktualnie obowiązuje Studium uchwalone Uchwałą Nr (…) w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (...).
Nieruchomość znajduje się w obszarze oznaczonym (...) – teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zabudowy usługowej.
·Koszty powyższej usługi zostały w całości pokryte z prywatnego majątku Wnioskodawcy i nie zostały ujęte w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej. Jedynie jedna z kilku faktur wystawionych przez firmę zewnętrzną została błędnie zaadresowana na działalność gospodarczą Wnioskodawcy i przez to została omyłkowo ujęta w rozliczeniach podatkowych tej działalności. Po identyfikacji pomyłki rozliczenia te zostały odpowiednio skorygowane, tj. faktura została usunięta z tych rozliczeń.
·W wyniku przeprowadzonego postępowania uzyskano warunki zabudowy Nieruchomości (decyzje nr 8 oraz 9) wskazujące możliwość zabudowy działek budynkami mieszkaniowymi wielorodzinnymi i zabudowy usługowej.
·Dla Nieruchomości, w ramach prowadzonego postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, Sprzedający pozyskał we własnym zakresie opinie gestorów mediów (cieplik miejski, woda, energia elektryczna), które były niezbędne dla uzyskania warunków zabudowy.
·Dodatkowo firma zewnętrzna, również wyłącznie na potrzeby uzyskania warunków zabudowy, przygotowała wstępną koncepcję zabudowy Nieruchomości.
·Zasadniczo, od czasu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy Sprzedający nie podejmował żadnych czynności w odniesieniu do Nieruchomości, w szczególności do tej pory nie wykonano żadnej dokumentacji, w tym dokumentacji projektowej, nie przeprowadzono żadnych prac ziemnych, czy naziemnych, sprzedający nie występował o uzyskanie pozwolenia na budowę, nieruchomość nie została uzbrojona.
·Jedynie w 2023 r. Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, zlecił sprzedaż Nieruchomości pośrednikowi/agentowi, jednak współpraca z pośrednikiem/agentem została zakończona z uwagi na brak efektów.
·Nieruchomość ani nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej Sprzedającego, ani nie została ujawniona w ewidencji działalności gospodarczej jako towar handlowy. Nie była wykorzystywana dla celów zarobkowych, nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy, ani żadnej innej umowy.
·Od wartości nieruchomości nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne, podatek od nieruchomości nie był rozliczany jako koszt w działalności, nie były również księgowane żadne inne koszty związane z Nieruchomością.
·Sprzedający nie ogłaszał oferty sprzedaży nieruchomości.
·W grudniu 2023 r. Sprzedający nawiązał kontakt z Kupującym, któremu zaoferował sprzedaż Nieruchomości. Sprzedający zaoferował Nieruchomość Kupującemu, gdyż miał wiedzę, iż kilka lat wcześniej X zakupił działkę sąsiednią.
·W wyniku przeprowadzonych negocjacji, strony w sierpniu 2024 r. ustaliły warunki sprzedaży.
·W związku z planowaną transakcją Wnioskodawca nie udzielał osobom trzecim żadnych pełnomocnictw.
·Wnioskodawca zobowiązał się natomiast, przed zawarciem ostatecznej umowy przenoszącej własność Nieruchomości, na zasadach wskazanych przez Nabywcę, do osobistego zwrócenia się do Zarządu (...) w celu ustalenie obsługi komunikacyjnej Nieruchomości, który to obowiązek wynika z decyzji WZ.
Informacje na temat Nieruchomości
Nieruchomość posiada powierzchnię (…) m2. Dla całej Nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi jedną księgę wieczystą pod nr KW: (…).
Nieruchomość składa się z dwóch działek: nr 1 oraz nr 2.
Działka nr 1:
·Działka ewidencyjna nr 1 o obszarze (…) m2.
·Niewielka część działki nr 1 położona jest w granicach obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (...) i oznaczone (...) – droga lokalna.
·Dla pozostałej części terenu brak Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), dla części terenu Plan Miejscowy w opracowaniu.
·Wydane zostały dwie decyzje o warunkach zabudowy nr 8 oraz 9 – pierwsza dla dwóch budynków, druga dla jednego.
·Działka nr 1 jest niezabudowana. W ewidencji gruntów jest oznaczona jako RV (Grunty orne klasy V).
·Aktualny sposób zagospodarowania: działka niezabudowana, brak naniesień.
Działka nr 2:
·Działka ewidencyjna nr 2 o obszarze (…) m2.
·Część działki 2 położona jest w granicach obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (...) i oznaczona (...) – droga lokalna.
·Dla pozostałej części terenu brak Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, dla części terenu Plan Miejscowy w opracowaniu.
·Wydane zostały dwie decyzje o warunkach zabudowy nr 8 oraz 9 – pierwsza dla dwóch budynków, druga dla jednego.
·W ewidencji gruntów działka nr 2 oznaczona jest symbolem (...) (Drogi).
·Aktualny sposób zagospodarowania: działka niezabudowana, brak naniesień.
Teren objęty był Studium – Uchwała Nr (…) w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (...). Studium obowiązujące w chwili procedowania decyzji o warunkach zabudowy i zgodnie z zapisami nieruchomość znajdowała się na obszarze oznaczonym symbolem (...) – teren zabudowy wielorodzinnej lub zabudowy usługowej.
Aktualnie nastąpiła zmiana Studium na podstawie Uchwały Nr (…) w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (...).
Nieruchomość znajduje się w obszarze oznaczonym (...) – teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub zabudowy usługowej.
Niewielka część działki 1 oraz część działki 2 położone są w granicach obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (...) i oznaczone (...) – droga lokalna.
Dla pozostałej części terenu brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dla części terenu miejscowy plan jest wciąż w opracowaniu.
Płatność ceny Nieruchomości podzielona zostanie na kilka transz.
Płatność wynagrodzenia za sprzedaż nieruchomości została ustalona w następujący sposób:
Cena (…) PLN (kwota powiększona ewentualnie o podatek VAT w przypadku wydania indywidualnej interpretacji podatkowej, z której będzie wynikać taki sposób opodatkowania) podzielona na trzy kwoty:
-(…) PLN płatna na konto Sprzedającego w momencie podpisania umowy przenoszącej własność.
-(…) PLN płatna po uchwaleniu MPZP, pod warunkiem braku konieczności zapłaty przez Nabywcę tzw. renty planistycznej lub w terminie 30 dni do dnia następującego po upływie 66 miesięcy od dnia podpisania umowy przenoszącej własność pod warunkiem braku konieczności zapłaty przez Kupującego renty planistycznej.
-(…) PLN związana z przyszłym zakupem mieszkań w inwestycji.
Kwota (…) PLN rozliczona w ok. 200 metrach kwadratowych mieszkań, po cenie (…) PLN brutto za m2 (…).
Sprzedający na ten moment nie ma sprecyzowanych planów co do wykorzystania lokali, przy czym nie wyklucza ich przekazania dorosłym dzieciom w formie darowizny celem zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych. Poza tym rozliczenie powyższej transzy w mieszkaniach uzależnione jest od zrealizowania przez Kupującego przedsięwzięcia deweloperskiego i rozpoczęcia sprzedaży, a jeśli to nie nastąpi w terminie 66 miesięcy od podpisania umowy przenoszącej własność to ostatnia transza zostanie wypłacona gotówką.
Informacje o innych transakcjach dotyczących nieruchomości dokonywanych przez Wnioskodawcę:
Wnioskodawca w 2022 r. dokonał sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej należącej do jego majątku prywatnego.
Nieruchomość ta została przez Wnioskodawcę nabyta w 2016 r. również w drodze darowizny od członka rodziny (brata) do majątku prywatnego.
Pytanie
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, tj. w przypadku transakcji odpłatnego zbycia działek nr 1 oraz nr 2 na rzecz X lub Skarbu Państwa, które Wnioskodawca nabył na wyłączną własność ponad 5 lat temu, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości?
Pana stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, odpłatne zbycie działek nr 1 oraz nr 2 na rzecz X lub Skarbu Państwa, nie spowoduje powstania przychodu ze źródła przychodów, jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT), ponieważ upłynął już termin 5 lat, o którym mowa w Ustawie o PIT oraz sprzedaż nie jest dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Dodatkowo nie spowoduje ona również powstania przychodu ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT), gdyż w przedmiotowej sprawie sprzedaż nieruchomości ma charakter rozporządzania majątkiem osobistym.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Przedmiotowy przepis reguluje zbycie nieruchomości w charakterze prywatnym. W oparciu o tę regulację można wyróżnić dwa warunki, które muszą zostać spełnione łącznie, aby przychód z odpłatnego zbycia zakwalifikowany został do tego źródła: odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie oraz ustalenie, że odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Tak więc, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie oraz nie następuje w ramach wykonywanej działalności gospodarczej – co do zasady można uznać, że nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.
Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie, np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.
Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić zatem albo przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) albo z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT. Jeżeli natomiast nie wypełni znamion żadnego z powyższych przepisów, nie będzie tym samym podlegać pod opodatkowanie podatkiem dochodowym.
Jak stanowi art. 5a ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Pojęcie działalności gospodarczej w myśl przepisów o PIT oparte jest więc na trzech przesłankach:
·zarobkowym celu działalności,
·wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
·prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Jednakże należy mieć na względzie, że proste zestawienie unormowań zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz pkt 8, z regulacją art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, nie pozwala na skonkretyzowanie uniwersalnego wzorca, który w sposób jednolity rozstrzygałby, jak w sposób jednoznaczny oddzielić sprzedaż zaliczaną do związanej z wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej, od odpłatnego zbycia (wyrok NSA z 16 maja 2023 r., sygn. II FSK 21/23). Należy więc także posiłkować się szeroką judykaturą oraz ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych.
Działalność ma charakter zarobkowy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem i celem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobek jest więc główną przyczyną, dla której podmiot wszedł w posiadanie danej rzeczy czy prawa. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT (interpretacja indywidualna z 30 lipca 2024 r., sygn. 0112-KDSL1-1.4011.279.2024.3.MK).
Z wykonaniem działalności w sposób zorganizowany i ciągły mamy do czynienia, gdy już w momencie zakupu podmiot podporządkowuje swoje działania późniejszej sprzedaży lub planom czerpania z niej zysków. Konieczny jest więc element planowania i ukierunkowania swoich działań na uzyskanie korzyści. A contrario, nie byłoby takim działaniem pozostawanie przez wiele lat nieruchomości w zasobach podmiotu, przy jednoczesnym braku podejmowania jakichkolwiek działań związanych z przekształcaniem czy ulepszaniem nieruchomości (do podobnych wniosków doszedł organ w interpretacji indywidualnej z 25 czerwca 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.327.2024.2.MN). Na pojęcie „zorganizowanie” składa się także zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji. O tym, czy transakcja przeprowadzana jest w ramach działalności gospodarczej, czy też jest odpłatnym zbyciem majątku prywatnego decyduje więc całokształt okoliczności poprzedzających i towarzyszących zbyciu nieruchomości oraz cel danej transakcji (interpretacja indywidualna z 29 maja 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.260.2024.4.MS2). Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem jakim jest działalność gospodarcza może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku. Są to czynności polegające na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości.
Wymagana jest więc pewna profesjonalizacja działań, polegająca na podjęciu kroków takich, jakie podjąłby profesjonalny podmiot. Można wymienić tu np. stworzenie strony internetowej, szeroką reklamę np. w mediach, gazetach, wykupienie większej ilości bilbordów w całym mieście.
Z całą pewnością nie będą się w tej definicji mieściły działania takie jak umieszczenie ogłoszenia na portalu z ogłoszeniami dot. nieruchomości lub umieszczenie tablicy z numerem telefonu na działce, odpowiedź na ogłoszenie potencjalnego kupującego, czy też uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, co potwierdził m.in. NSA w wyroku z 5 marca 2019 r. II FSK 829/17:
„Samo tylko wyodrębnienie z jednej nieruchomości działek gruntu, powiązane także z koniecznością uprzedniego uzyskania stosownych decyzji administracyjnych (zatwierdzenie podziału, ustalenie warunków zabudowy – w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) nie wykracza poza działania mieszczące się w zwykłym zarządzie własnymi sprawami majątkowymi. Błędne jest automatyczne wiązanie z działalnością gospodarczą takich działań podatnika, jak zlecenie sprzedaży rzeczy profesjonalnej agencji czy też poszukiwanie przezeń nabywcy za pomocą Internetu. Takie zachowania, w szczególności w XXI wieku, nie wykraczają poza normalny zarząd własnymi sprawami majątkowymi. Można mówić o gospodarowaniu osobistym majątkiem, jeżeli zamiarem podatnika jest jedynie spieniężenie części lub całości swojego majątku”.
Podmiot także wyraźnie powinien określić, że w danym przypadku ma wolę i subiektywną chęć działania jako przedsiębiorca. O odpłatnym zbyciu następującym w wykonaniu działalności gospodarczej po upływie pięcioletniego okresu można więc mówić tylko wówczas, gdy podatnik uzewnętrzni swoją wolę tego rodzaju zbycia w sposób wyraźny, tj. poprzez spełnienie wszystkich przesłanek przewidzianych w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT (interpretacja indywidualna z 20 marca 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.623.2022.7.BM). Zbycie powiązane z działalnością gospodarczą wymaga więc pewnej subiektywnej aktywności ze strony Sprzedającego, woli jego działania w imieniu prowadzonej działalności gospodarczej, a nie na gruncie gospodarowania majątkiem prywatnym.
Brak jest zatem podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT (tak potwierdzono w interpretacji indywidualnej z 30 lipca 2024 r., sygn. 0112-KDSL1-1.4011.279.2024.3.MK).
W wyroku z 9 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1423/14) NSA rozstrzygnął, że sprzedaż kilku działek z majątku prywatnego (w tej sprawie było to 14 działek) nie stanowi przesłanki do uznania, że osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym. Dodatkowo, w rozstrzygnięciu wskazano, że:
·nie określono w przepisach ustawy o PIT jasnych i przejrzystych przesłanek przesądzających, kiedy sprzedaż nieruchomości następuje w wykonaniu działalności gospodarczej,
·brak jest jasnych wytycznych pozwalających przyjąć powiązanie ilości sprzedawanych działek z uznaniem sprzedaży, za działalność gospodarczą: „wykładnia analizowanych przepisów u.p.d.o.f. nie pozwala sprecyzować sytuacji, w których aktywność podatnika można jeszcze uznać za zwykłe odpłatne zbycie składników majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 8), a w jakim momencie działania te przeradzają się w pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3)”,
·osiągnięcie zysku (lub jego zamiar) z transakcji sprzedaży nieruchomości nie oznacza, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą: „sam zamiar podatnika osiągnięcia zysku w związku z przeprowadzanymi przez niego transakcjami (czynnościami), nie przesądza w sposób wyłączny o przypisaniu uzyskanego z tych operacji przychodu do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., bez jednoczesnego spełnienia pozostałych przesłanek z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.”.
NSA wskazał również na potrzebę stosowania w każdym przypadku zasady in dubio pro tributario, zgodnie z którą „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”.
W innym rozstrzygnięciu (w wyroku z 7 lutego 2017 r., sygn. akt II FSK 4025/14), NSA powołał się z kolei na inne orzeczenie NSA (wyrok z 4 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 855/14) gdzie wskazano, że „brak podstaw kwalifikowania do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., podejmowanych przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny. (...) Działań z zachowaniem – normalnych w takich przypadkach – reguł gospodarności nie należy z gruntu utożsamiać z działalnością gospodarczą”.
Taki pogląd został utrwalony w orzecznictwie sądowo administracyjnym; wyrażono go m.in. w wyrokach WSA: z 19 września 2023 r., sygn. I SA/Gd 311/23; NSA; z 29 czerwca 2023 r., sygn. II FSK 180/23; z 16 maja 2023 r., sygn. II FSK 21/23; z 3 października 2017 r., II FSK 2346/15; z 10 kwietnia 2013 r., sygn. II FSK 1686/11; z 30 maja 2012 r., II FSK 2230/10 i II FSK 2243/10; z 1 kwietnia 2010 r., II FSK 1933/08; z 2 kwietnia 2009 r., II FSK 1937/07; z 16 kwietnia 2009 r., II FSK 28/08.
Kwestia spełnienia warunku upływu pięciu lat, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT w przedmiotowej sprawie nie wymaga szerszego omówienia, gdyż jest jasna i bezsporna. Do spełnienia tego warunku wystarczy bowiem upływ okresu 5 lat, co w danej sprawie bezsprzecznie ma miejsce.
Odnosząc wskazane powyżej przesłanki pozytywne oraz negatywne uznania określonych działań za dokonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie ulega wątpliwości, że w przypadku sprzedaży Nieruchomości, podejmowane przez Wnioskodawcę czynności mieszczą się w ramach zwykłego zarządu własnym majątkiem, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Wyklucza to zatem możliwość uznania tych działań jako podejmowanych i dokonywanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (tak potwierdzono w interpretacji indywidualnej z 25 lipca 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.429.2024.2.KP).
Dla potrzeb wykazania braku opodatkowania sprzedaży na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT koniecznym jest zatem analiza definicji pojęcia działalności gospodarczej na potrzeby przedmiotowej transakcji i rozstrzygnięcie, czy w analizowanym przypadku Wnioskodawca przeprowadza transakcję sprzedaży w ramach tejże działalności.
Już samo nabycie nieruchomości wynikało z prywatnych relacji (tj. darowizna od osoby bliskiej – żony), a nie stanowiło celowego zakupu od osoby trzeciej.
W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nabył Nieruchomości ponad 5 lat temu, na dodatek pozostają one nieustannie od tego czasu w jego majątku prywatnym i w żaden sposób nie były powiązane z wykonywaną działalnością.
Wszelkie koszty utrzymania nieruchomości były pokrywane z majątku prywatnego a zlecając działania w stosunku do nieruchomości osobom trzecim (związane z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy) Wnioskodawca działał jako osoba prywatna a nie w ramach działalności gospodarczej.
Na podstawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (...) określone zostało, że Nieruchomości mają przeznaczenie: „teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub zabudowy usługowej”. Wynika to jednak z działań administracji i nie ma żadnego związku z działaniem Wnioskodawcy. Wpłynęło to na atrakcyjność na rynku posiadanych w majątku prywatnym działek, jednakże w sposób zupełnie niezależny od woli lub działań Wnioskodawcy. Bez wpływu na ocenę charakteru działań Wnioskodawcy jako osoby prywatnej pozostaje więc przy tym okoliczność, że decyzje o warunkach zabudowy wskazywały na możliwość zabudowy działek budynkami mieszkaniowymi wielorodzinnymi lub zabudowy usługowej.
W szczególności Wnioskodawca nie czynił przez cały czas posiadania Nieruchomości żadnych kroków w celu zarobkowego wykorzystania posiadanych Nieruchomości, poza jej ewentualną sprzedażą.
Nawet w zakresie samego procesu sprzedaży nie dokonywał profesjonalnych czynności związanych z obrotem danymi Nieruchomościami, np. stworzenia profesjonalnej strony internetowej, uzbrojenia, podziału, czy ulepszenia Nieruchomości.
Wskazują na to również próba sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem profesjonalnego pośrednika, co jest typowym działaniem osób nie zajmujących się profesjonalnie obrotem nieruchomościami. Profesjonalista sam byłby bowiem w stanie przeprowadzić działania, jakie podejmie agent nieruchomości.
Ponadto, Wnioskodawca uprzednio nie wykorzystywał także Nieruchomości dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej (nie stanowiły przedmiotu najmu, dzierżawy lub innej umowy), przedmiotowe Nieruchomości nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych.
Zachowanie Wnioskodawcy wobec posiadanych Nieruchomości należy więc określić jako bierne i nie wskazujące na aktywne działania w celu sprzedaży nieruchomości.
Mając na uwadze sytuację Sprzedającego mimo, że prowadzi on także działalność gospodarczą, sprzedaż przedmiotowych nieruchomości nie jest związana z jego działalnością gospodarczą. Jak zostało podkreślone powyżej, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstaje, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
·odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej
oraz
·zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Wszystkie powyższe okoliczności, w opinii Wnioskodawcy, wskazują, że sprzedaż Nieruchomości będzie miała charakter rozporządzenia majątkiem osobistym i w żadnym wypadku nie można jej uznać za działanie wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Tym samym w przedmiotowej sprawie wykluczona jest możliwość opodatkowania podatkiem PIT na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 3 albo 8 ustawy o PIT.
W konsekwencji, odwołując się do literalnego brzmienia wyżej przytoczonych regulacji oraz ugruntowanego stanowiska organów oraz judykatury należy stwierdzić, że wobec Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w PIT z związku ze sprzedażą Nieruchomości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Według natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów
d)innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Przepis ten formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – dokonane poza działalnością gospodarczą – przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
-odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
-zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.
Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.
Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.
Wskazuję, że treść definicji zawartej w cytowanym powyżej przepisie daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków:
‒po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,
‒po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz
‒po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednak brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Na pojęcie „zorganizowanie”, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać”, „zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły”, „wprowadzać porządek”.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 r. sygn. I SA/Po 919/14:
Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.
Natomiast przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie natomiast czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.
W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji), angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.
Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.
Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy).
Podkreślić należy, że przyjęcie, iż dana osoba fizyczna – sprzedając nieruchomości (działki) – działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, podjęcie działań marketingowych, korzystanie z usług podmiotów w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności.
Dlatego też w celu właściwego zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – skutków działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodów należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem Nieruchomości będących przedmiotem wniosku.
Z przedstawionego opisu sprawy m.in. wynika, że:
-jest Pan polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą B;
-Pana profilem działalności gospodarczej zgodnie z wpisem w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej jest:
- 46.90.Z (wskazana jako przeważająca działalność gospodarcza) – sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (…),
- 68.20.Z – wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi – wynajem lokali mieszkalnych oraz zarządzenie nieruchomością,
- 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek;
-Nieruchomości nabył Pan w drodze darowizny od żony w roku 2016 r.;
-w 2018 r. zlecił Pan firmie zewnętrznej przygotowanie wniosku o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych na przedmiotowych działkach oraz prowadzenie postępowania;
-wystąpienie o wydanie WZ na zabudowę wielorodzinną z usługami wynikało z zapisów zawartych w Uchwale Nr (…) w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (...), zgodnie z którym teren, na którym położona jest Nieruchomość przeznaczony był pod zabudowę wielorodzinną z usługami (...) – zabudowa wielomieszkaniowa z usługami. Aktualnie obowiązuje Studium uchwalone Uchwałą Nr (…) w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (...). Nieruchomość znajduje się w obszarze oznaczonym (...) – teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zabudowy usługowej;
-w wyniku przeprowadzonego postępowania uzyskano warunki zabudowy Nieruchomości (decyzje nr 8 oraz 9) wskazujące możliwość zabudowy działek budynkami mieszkaniowymi wielorodzinnymi i zabudowy usługowej;
-dla Nieruchomości, w ramach prowadzonego postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, pozyskał Pan we własnym zakresie opinie gestorów mediów (cieplik miejski, woda, energia elektryczna), które były niezbędne dla uzyskania warunków zabudowy;
-dodatkowo firma zewnętrzna przygotowała wstępną koncepcję zabudowy Nieruchomości, na potrzeby uzyskania warunków zabudowy;
-w 2023 r., jako osoba fizyczna, zlecił Pan sprzedaż Nieruchomości pośrednikowi/agentowi, jednak współpraca z pośrednikiem/agentem została zakończona z uwagi na brak efektów;
-Nieruchomość ani nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych Pan działalności gospodarczej, ani nie została ujawniona w ewidencji działalności gospodarczej jako towar handlowy;
-Nieruchomość nie była wykorzystywana dla celów zarobkowych, nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy, ani żadnej innej umowy;
-w grudniu 2023 r. nawiązał Pan kontakt z Kupującym, zaoferował Pan Nieruchomość Kupującemu, gdyż miał Pan wiedzę, iż kilka lat wcześniej Kupujący zakupił działkę sąsiednią – w wyniku przeprowadzonych negocjacji, strony w sierpniu 2024 r. ustaliły warunki sprzedaży;
-zobowiązał się Pan przed zawarciem ostatecznej umowy przenoszącej własność Nieruchomości, na zasadach wskazanych przez Nabywcę, do osobistego zwrócenia się do Zarządu (...) w celu ustalenie obsługi komunikacyjnej Nieruchomości;
-płatność ceny Nieruchomości podzielona zostanie na kilka transz, w tym jedna z nich związana będzie z przyszłym zakupem mieszkań w inwestycji (rozliczona w ok. 200 metrach kwadratowych mieszkań, tj. (...));
-w 2022 r. dokonał Pan sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej należącej do Pana majątku prywatnego.
Okoliczności opisane we wniosku wskazują, że planowana przez Pana sprzedaż wymienionych Nieruchomości (działek nr 1 oraz nr 2) będzie dokonana w ramach działalności gospodarczej. Przesądza o tym fakt, że podjął Pan szereg czynności, które uatrakcyjniły Nieruchomości jako potencjalnie inwestycyjne, tj. m.in.: w krótkim czasie od nabycia Nieruchomości w darowiźnie zlecił Pan firmie zewnętrznej przygotowanie wniosku o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych na przedmiotowych działkach oraz prowadzenie postępowania, w konsekwencji uzyskał Pan warunki zabudowy Nieruchomości wskazujące możliwość zabudowy działek budynkami mieszkaniowymi wielorodzinnymi i zabudowy usługowej, pozyskał Pan we własnym zakresie opinie gestorów mediów, firma zewnętrzna przygotowała wstępną koncepcję zabudowy Nieruchomości.
Zaznaczyć należy, że wystąpienie o wydanie decyzji wskazujących możliwość zabudowy działek budynkami mieszkaniowymi wielorodzinnymi i zabudowy usługowej, wyklucza zaliczenie Nieruchomości do majątku, który ma zaspokajać cele prywatne/osobiste właściciela. Dodatkowo, poprzez zwrócenie się do Zarządu (...) w celu ustalenia obsługi komunikacyjnej Nieruchomości, wychodzi Pan naprzeciw oczekiwaniom przyszłego Kupującego i tym samym przyspiesza proces realizacji zamierzonej inwestycji. Należy również zwrócić uwagę na okoliczność, że podejmował Pan aktywne działania zmierzające do sprzedaży Nieruchomości poprzez podjęcie współpracy z pośrednikiem/agentem, któremu zlecił Pan sprzedaż Nieruchomości. Ponadto, zamierza Pan wykorzystać część środków uzyskanych ze sprzedaży Nieruchomości na cele inwestycyjne, tj. trzecią transzę wynagrodzenia planuje Pan rozliczyć z Kupującym w ok. (...) mieszkaniach po (...) w inwestycji.
Nie bez znaczenia dla okoliczności niniejszej sprawy jest również fakt, że przedmiotem Pana zarejestrowanej działalności gospodarczej jest m.in. wynajem, zarządzanie oraz kupno i sprzedaż nieruchomości. Wprawdzie Nieruchomość mająca być przedmiotem sprzedaży nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych Pana działalności gospodarczej, ani nie została ujawniona w ewidencji działalności gospodarczej jako towar handlowy, jednak nie zmienia to faktu, że transakcje związane z nieruchomościami nie są Panu tematem obcym. Co więcej, miał Pan wiedzę, że kilka lat wcześniej Kupujący zakupił działkę sąsiednią, więc w grudniu 2023 r. nawiązał Pan kontakt i zaoferował Kupującemu sprzedaż Nieruchomości.
Zatem, całokształt Pana działań niczym istotnie się nie różni od działań, które podejmuje profesjonalista zajmujący się sprzedażą nieruchomości w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Ponadto, dokonywane przez Pana czynności świadczą bezsprzecznie o celowych działaniach, które zmierzały do uatrakcyjnienia nieruchomości inwestycyjnie. Nie sposób tutaj mówić o przypadkowym i okazjonalnym charakterze czynności, którym nie można przypisać cech osiągnięcia korzyści finansowej. Podjął Pan ciąg świadomych, aktywnych i zorganizowanych działań, angażując przy tym czas i środki, noszących znamiona działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tak więc, w niniejszej sprawie, Pana działania świadczą o celowym działaniu wypełniającym cechy działalności gospodarczej i wskazują na handlowy i zarobkowy charakter dokonywanych przez Pana czynności.
Mając na uwadze okoliczności przedstawione w sprawie, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem planowanej przez Pana sprzedaży będzie składnik Pana majątku osobistego. Podejmowane przez Pana działania i dokonywane czynności, wykluczają sprzedaż Nieruchomości w ramach zarządu majątkiem osobistym. Przez cały bowiem okres posiadania Nieruchomości zachowywał się Pan jak profesjonalny podmiot z branży rynku nieruchomości, podejmując działania mające na celu przygotowanie Nieruchomości do inwestycji i sprzedaży.
Tym samym stwierdzam, że w odniesieniu do sprzedaży Nieruchomości podjął Pan czynności noszące znamiona działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zaznaczam, że samo Pana stwierdzenie, że Nieruchomość nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych Pana działalności gospodarczej i że nie była wykorzystywana do celów zarobkowych – w świetle okoliczności przedstawionych we wniosku – jest niewystarczające do uznania, że planowana sprzedaż Nieruchomości opisanych we wniosku, nie nosi przymiotów działalności gospodarczej. O kwestii prowadzenia działalności gospodarczej nie może decydować Pana subiektywne przekonanie. Fakt prowadzenia działalności gospodarczej posiada bowiem charakter obiektywny, a więc musi zostać wywiedziony z całokształtu okoliczności sprawy, nie zaś wyłącznie z Pana oświadczenia w tym względzie.
Poza tym, dla przypisania podatnikowi prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy nie jest konieczne wykazanie, czy już w momencie nabywania nieruchomości podatnik miał zamiar prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami i czy nieruchomości zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży, czy też np. na cele osobiste. Intencja towarzysząca pierwotnie nabywaniu majątku, nie wyklucza późniejszego odmiennego jego traktowania. Podobnie nie ma znaczenia, czy w momencie nabycia nieruchomości zamiarem właściciela było przeznaczenie jej do sprzedaży z zyskiem, lecz to, że podatnik podjął działania mające charakter ciągły, zorganizowany, nakierowany na uzyskanie zysku ze sprzedaży nieruchomości.
W świetle powyższego stwierdzam, że uzyskany przez Pana przychód z planowanej sprzedaży Nieruchomości (działek nr 1 oraz nr 2) należy zakwalifikować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem okoliczności wskazane we wniosku prowadzą do wniosku, że działania Pana są przejawem profesjonalnej i zorganizowanej aktywności, nakierowanej na osiągnięcie zysku. Wszystkie ww. czynności – składające się na okoliczności sprawy – jednoznacznie wskazują, że podejmuje Pan działania w sposób profesjonalny (tak jak to czynią przedsiębiorcy, zajmujący się obrotem nieruchomościami) i nakierowane są one na uzyskanie przez Pana korzyści finansowej. Podejmowane przez Pana działania, oceniane łącznie, nie mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem lecz mają wymienione wcześniej cechy działalności gospodarczej.
W konsekwencji, sprzedaż opisanych we wniosku Nieruchomości w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozpatrywać w ramach działalności gospodarczej, co spowoduje powstanie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany przez Pana z przedmiotowej sprzedaży winien być opodatkowany zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Kwalifikacja taka wyklucza natomiast przypisanie rzeczonych środków ze sprzedaży do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a którym to źródłem jest odpłatne zbycie nieruchomości.
Podsumowując, przychody uzyskane z planowanej sprzedaży przez Pana działek nr 1 oraz nr 2 (Nieruchomości), będących przedmiotem wniosku, będą kwalifikowane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te należy opodatkować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja opiera się na opisie zdarzenia przyszłego, który przedstawił Pan we wniosku. Nie potwierdza natomiast, czy opisane okoliczności rzeczywiście będą miały miejsce. Niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej.
Odnośnie powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych, zauważam, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Ponadto, odnosząc się do powołanych przez Pana w przedmiotowym wniosku wyroków sądów, wyjaśniam, że powołane wyroki są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają. Zatem wskazane we wniosku wyroki sądów nie mają wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).