Preferencyjne opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. - Interpretacja - null

Shutterstock

Preferencyjne opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 listopada 2024 r. (wpływ 18 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Na potrzeby wniosku, określenie „Zamawiający” oznacza brytyjską spółkę prawa handlowego, z którą Wnioskodawca w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej zawarł umowę o świadczenie usług.

Wnioskodawca na wstępie zaznacza, że użyte przez Niego w opisie sformułowania: aplikacja, komponent, funkcjonalność czy program komputerowy - używane są zamiennie, żeby określić ten sam efekt prac Wnioskodawcy, tj. mowa o utworach w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznaczających się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze będących kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie będących efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny oraz nie będących jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahentów.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą na terytorium RP jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach swojej działalności świadczy usługi, których przedmiotem jest tworzenie utworów komputerowych oraz przekazanie autorskich praw majątkowych do nich na rzecz Zamawiającego. Wszystkie usługi są świadczone przez Wnioskodawcę na terenie Polski, gdyż Wnioskodawca świadczy usługi w trybie pracy zdalnej.

Wnioskodawca podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca obecnie rozlicza się korzystając z podatku liniowego.

Wnioskodawca w ramach swojej działalności tworzy i rozwija oprogramowanie dla klientów Zamawiającego w oparciu o stworzony przez siebie unikatowy kod źródłowy. Efektem pracy Wykonawcy jest nowe oprogramowanie lub nowe funkcjonalności oprogramowania, tworzone przy wykorzystaniu istniejących technologii informatycznych i różnych języków programowania.

Wnioskodawca tworzy i rozwija następujące programy komputerowe w ramach Jego działalności, w stosunku do których Wnioskodawca przenosi autorskie prawa majątkowe na rzecz Zamawiającego.

Działania Wnioskodawcy są skupione na zwiększaniu … opartego na …, wykorzystując technologie takie jak: …. Te narzędzia umożliwiają zarządzanie znaczącym wolumenem ruchu, zapewniając niezawodne i skalowalne możliwości przetwarzania danych. Zastosowanie opisanych powyżej narzędzi i technologii powoduje, że wytworzone nowe oprogramowanie lub usprawnione przez Wnioskodawcę, w znaczymy stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy i Jego kontrahentów. Używane przez Wnioskodawcę rozwiązania przez to odznaczają się oryginalnością wytworzonych przez Niego programów komputerowych w porównaniu z tymi, które dostępne są na rynku.

Projekt realizowany przez Wnioskodawcę jest innowacyjny ze względu na nowoczesne technologie oraz nowatorskość produktu biznesowego, tj…. dostarczającej uniwersalny, unikalny i zanonimizowany identyfikator odbiorcy treści….

Tworzony przez Wnioskodawcę kod źródłowy jest zapisywany na bieżąco w repozytorium Zamawiającego.

Wnioskodawca wskazuje, że w celu wytworzenia/rozwinięcia wskazanych we wniosku programów komputerowych skupia się na działaniach, które należy określić jako proces, który jest planowany poprzez tworzenie zadań, tak aby odpowiadały indywidualnym potrzebom klientów docelowych. Wszystkie działania Wnioskodawcy są wykonywane w sposób systematyczny, zaplanowany, metodyczny.

Zastosowanie indywidualnie dobranych do potrzeb danego zlecenia technologii, a przede wszystkim odpowiednio dobranych kombinacji, opisanych poniżej technologii powoduje, że program komputerowy po jego wytworzeniu/rozwinięciu różnić się będzie od rozwiązań już funkcjonujących u kontrahenta. Wnioskodawca w swojej działalności używa następujących technologii: ….

Działania Wnioskodawcy polegające na rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowania zmierzały do poprawy użyteczności lub funkcjonalności tworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania, a nowy, ulepszony charakter produktów nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.

Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności gospodarczej jest przejawem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej (wyrazem własnej twórczości intelektualnej), a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca podczas tworzenia oprogramowania sam projektuje i dobiera najlepsze rozwiązania, które na końcu pracy tworzą nowy program komputerowy, co stanowi twórczy charakter Jego działalności. Wnioskodawca realizując świadczone przez Niego usługi opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach.

Sposób „przenoszenia” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego (lub jego części) spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy.

Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności gospodarczej jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca podczas tworzenia oprogramowania sam projektuje i dobiera najlepsze rozwiązania, które na końcu pracy stworzą nowy program komputerowy. Korzystanie z istniejących technologii informatycznych i języków oprogramowania w istocie sprowadza się do używania ich jako „…”, a od twórczego procesu myślowego Wnioskodawcy zależy jaki program, zawierający jakie funkcjonalności zostanie napisany i do czego będzie on służył.

Wnioskodawca nieustannie poszerza swoją wiedzę oraz umiejętności w celu ulepszenia istniejących produktów oraz usług albo stworzenia innowacyjnych rozwiązań. W ramach prac prowadzonych przez Wnioskodawcę oceniana jest również przydatność danych rozwiązań technologicznych, które mogą zrewolucjonizować rynek oraz znane do tej pory rozwiązania.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalność badawczo-rozwojowa rozumiana jest jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie prac rozwojowych.

Dodatkowo, czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej działalności, są czynnościami o charakterze twórczym oraz są podejmowane w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Celem działalności Wnioskodawcy jest rozwijanie oraz ulepszanie wytwarzanego przez Niego oprogramowania w sposób ciągły i zorganizowany. Działalność Wnioskodawcy nie obejmuje rutynowych ani okresowych zmian wprowadzanych do tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

W ramach swojej działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje nowe, a także ulepszone produkty, procesy, usługi odmienne od występujących dotychczas w praktyce gospodarczej. Wnioskodawca wykorzystuje w swojej pracy wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w zakresie tworzenia narzędzi informatycznych i oprogramowania, aby kreować coraz nowsze, lepsze rozwiązania.

W wyniku usług, które świadczy Wnioskodawca:

a)powstają programy komputerowe, które są rezultatem Jego twórczej oraz indywidualnej działalności intelektualnej, co sprawia, że należy kwalifikować je jako utwór (dalej jako „Utwór”), który jest chroniony na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

b)są twórczo rozwijane i ulepszane programy komputerowe, w taki sposób, że powstają nowe utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. Pod pojęciem rozwijania i ulepszania oprogramowania należy rozumieć podejmowanie przez Wnioskodawcę czynności zmierzających do poprawy lub poszerzenia użyteczności albo funkcjonalności oprogramowania. Ulepszenie lub rozwinięcie istniejącego oprogramowania, poprzez dopełnienie go o nowy komponent (nowy kod źródłowy), w istocie stanowi stworzenie nowego programu komputerowego (uzupełnienie istniejącego programu komputerowego o nowy, zintegrowany z nim program komputerowy). Rozumiany w ten sposób program komputerowy stanowi nowe prawo własności intelektualnej, które podlega ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ulepszenia i modyfikacje, których dokonuje Wnioskodawca na zlecenie Zamawiającego polegające na tworzeniu nowego kodu źródłowego stanowiącego uzupełnienie istniejącego oprogramowania, dotyczą poszerzenia o nowy kod źródłowy oprogramowania zarówno wytworzonego przez Wnioskodawcę jak i takiego uzupełnienia oprogramowania, którego On nie wytworzył. Podkreślić należy, iż w zakresie rozwijania/ulepszania oprogramowania przez Wnioskodawcę nie dochodzi w istocie do zmiany istniejącego już kodu źródłowego, a do jego uzupełnienia poprzez wytworzenie nowego kodu źródłowego stanowiącego jedynie dopełnienie, dodatkowy element kodu, który już wcześniej istniał. Skoro więc dochodzi do powstania nowego kodu źródłowego, który nie modyfikuje już istniejącego, ale powoduje powstanie nowych funkcjonalności lub nowych sposobów działania to należy uznać, że również w przypadku rozwoju lub ulepszenia oprogramowania mamy w istocie do czynienia z nowym programem komputerowym (Zgodnie z definicją słownika PWN: „program [gr.], inform. przepis jednoznacznie określający ciąg czynności, które mają być wykonane przez komputer”.

Wnioskodawca podpisał z Zamawiającym umowę współpracy w dniu … 2024 r., jednak współpraca rozpoczęła się w dniu … 2024 r. Zgodnie z tą umową skutek rozporządzający w postaci przejścia praw na Zleceniodawcę następuje każdorazowo z chwilą utworzenia (ustalenia) poszczególnych utworów, tj. mowa o przeniesieniu całości majątkowych praw autorskich do rezultatów swojej pracy (tj. Utworów) - programu komputerowego (komponentu, funkcjonalności, aplikacji), otrzymując za to wynagrodzenie.

Wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie wystawionej przez Wnioskodawcę faktury VAT w terminie 15 dni od jej dostarczenia do Zamawiającego. Wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę obejmuje wynagrodzenie za przeniesienie majątkowych praw autorskich do wytworzonych przez Wnioskodawcę Utworów, tj. obejmuje wynagrodzenie za stworzone przez Wnioskodawcę Utwory, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509) oraz za przeniesienie majątkowych praw autorskich z nimi związanych.

Zgodnie z zawartą z Zamawiającym pisemną umową, Zamawiający, w ramach wynagrodzenia umownego, nabywa od Wnioskodawcy, na zasadzie wyłączności, wszelkie majątkowe prawa autorskie do nieograniczonego w czasie i przestrzeni korzystania i rozporządzania Utworem. Dodatkowo Wnioskodawca upoważnia Zamawiającego do wykonywania swoich autorskich praw osobistych. Wnioskodawca zezwala także Zamawiającemu na wykonywanie zależnych praw autorskich. Kod źródłowy umieszczany jest na bieżąco w repozytorium Zamawiającego. Wnioskodawca wyłącznie zajmuje się wytwarzaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej - oprogramowania, a następnie przenosi wszelkie prawa autorskie do stworzonych przez Niego Utworów (oprogramowania) otrzymując za to wynagrodzenie, zatem osiąga dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Uzyskiwany przez Wnioskodawcę dochód nie dotyczy transakcji z podmiotami powiązanymi. Co istotne, Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za rezultat oraz wykonywanie opisanych we wniosku czynności wobec osób trzecich. Zlecone Wnioskodawcy czynności na podstawie umowy nie są wykonywane pod kierownictwem ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Wnioskodawca jako wykonujący czynności opisane we wniosku ponosi pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Wnioskodawca chciałby skorzystać z preferencyjnej stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r., rozumieć należy przez to opodatkowanie ww. stawką dochodu osiągniętego przez Wnioskodawcę od … 2024 r.

Wnioskodawca od … 2024 r. prowadził działalność badawczo-rozwojową związaną z tworzeniem oprogramowania i uzyskuje z tego tytułu dochody, a od tej daty współpracuje On z Zamawiającym.

Wnioskodawca także poza usługami świadczonymi na rzecz Zamawiającego, w oparciu o prowadzoną przez Niego działalność gospodarczą zajmuje się także doradztwem z zakresu IT oraz utrzymywaniem domen na rzecz innych firm. Wnioskodawca podkreśla, że dochody uzyskiwane przez Niego z tytułu tej działalności nie będą objęte w żaden sposób ulgą IP Box.

Wnioskodawca w 2024 r. poniesie opisane poniżej koszty związane z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:

·koszt nabycia telefonu komórkowego;

·koszt nabycia sprzętu i akcesoriów komputerowych (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie i dysk…);

·koszt miesięcznych opłat za abonament za telefon i Internet;

·koszt obsługi księgowości (opłaty ponoszone na rzecz biura rachunkowego zajmującego się prowadzeniem księgowości Wnioskodawcy);

·koszt użytkowania samochodu, na który składają się koszt: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia;

·koszt wyposażenia biura Wnioskodawcy (biurko, fotel, szafa na dokumenty);

·koszt materiałów edukacyjnych, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe.

Powyższe koszty powinny być kwalifikowane do następujących zmiennych wskaźnika nexus:

·do litery „a” wskaźnika powinny zostać zaliczone koszty: telefonu komórkowego; sprzętu i akcesoriów komputerowych (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie i dysk …), miesięcznych opłat za abonament za telefon i Internet; obsługi księgowości; użytkowania samochodu, na który składają się koszty: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia; wyposażenia biura (biurko, fotel, szafa na dokumenty) oraz materiałów edukacyjnych, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe.

Opisane powyżej koszty mają związek z prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a ich ponoszenie jest niezbędne do prowadzenia działalności tego rodzaju.

Wnioskodawca nie byłby w stanie prowadzić działalności badawczo-rozwojowej polegającej na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania bez sprzętu i akcesoriów komputerowych (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie i dysk … wymienione powyżej koszty sprzętu i akcesoriów komputerowych stanowią katalog zamknięty), które umożliwiają Mu sprawną, wygodną i efektywną pracę nad tworzonym oprogramowaniem oraz umożliwiały testowanie oraz przechowywanie oprogramowania. W celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, opierającej się na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, Wnioskodawca musi ponosić opłaty na rzecz biura rachunkowego zajmującego się prowadzeniem Jego księgowości oraz prowadzeniem prawidłowej odrębnej ewidencji na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box. Telefon komórkowy jest przede wszystkim przez Wnioskodawcę używany jako narzędzie służące jako sprzęt testowy. Przede wszystkim jest on niezbędny w zakresie testowania aplikacji mobilnych lub weryfikacji … (technika takiego projektowania strony www, aby jej układ dostosowywał się samoczynnie do rozmiaru okna przeglądarki, na której jest wyświetlany np. przeglądarki, smartfonów czy tabletów). Wnioskodawca musi także ponosić koszty miesięcznych opłat za abonament za telefon i Internet, które są Mu niezbędne, aby pozostawać w kontakcie z Zamawiającym, zarówno mowa o kontakcie telefonicznym, jak i Online, a także dostęp do Internetu jest niezbędny, aby testować stworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie w trybie online. Wnioskodawca musiał także ponosić koszt utrzymania i użytkowania samochodu (odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia), koniecznego do przemieszczania się w celach zawodowych, przede wszystkim w celach spotkań z klientami Zamawiającego, które muszą odbywać się cyklicznie podczas pracy nad oprogramowaniem. Wnioskodawca korzystał z samochodu, który był wykorzystywany zarówno do celów służbowych, takich jak dojazd do klienta (biura), jak i do celów osobistych. Z tego względu odliczeniu od podatku przez Wnioskodawcę podlegała tylko część kosztów. Zatem, koszty związane z użytkowaniem samochodu Wnioskodawca traktował jako koszty kwalifikowane tylko w części, która odpowiadała dojazdom do siedziby klientów Zamawiającego w ramach spotkań związanych z tworzonym oprogramowaniem. Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca świadczy swoje usługi na rzecz Zamawiającego zdalnie, musi ponosić wydatki na wyposażenie jego biura, gdyż inaczej nie mógłby prowadzić działalności badawczo-rozwojowej, a zatem tworzyć oprogramowania. Zatem Wnioskodawca musi ponosić wydatki na biurko oraz profesjonalny fotel, dzięki którym może wygodnie i sprawnie pracować, analizować wyniki Jego pracy, a także szafa na dokumenty, w której Wnioskodawca może przechowywać dokumentację związaną z projektami. Kolejnym niezbędnym kosztem, jaki Wnioskodawca musi ponosić, aby podnosić swoje kwalifikacje w celu tworzenia najlepszych i najnowszych rozwiązań z zakresu oprogramowania są koszty materiałów edukacyjnych, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe, które pomagają Wnioskodawcy pozostawać na bieżąco z najnowszymi trendami z zakresu tworzenia oprogramowania.

Powyższe przesłanki świadczą o bezpośrednim powiązaniu ww. kosztów z wytworzeniem, ulepszeniem oraz rozwojem oprogramowania.

Samochód Wnioskodawcy będzie wpisany na listę środków trwałych.

Wnioskodawca rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box, Wnioskodawca od … 2024 r. prowadzi szczegółową ewidencję przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (tj. z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do Utworów na Zamawiającego). W ewidencji są wyodrębnione:

a)przychody z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów stanowiący programy komputerowe na Zamawiającego, odrębnie dla każdego miesiąca,

b)zestawienie kosztów kwalifikowanych ponoszonych w kolejnych miesiącach narastająco ze wskazaniem dat i dokumentów księgowych potwierdzających poniesienie kosztów,

c)dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej skalkulowany w oparciu o przychody i koszty wskazane w a) i b).

Wnioskodawca prowadzi ww. ewidencję od 1 sierpnia 2024 r. Jest ona prowadzona przez Wnioskodawcę na bieżąco od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej, zmierzającej do wytworzenia/ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Uzupełnienie wniosku

Pytanie nr 1: Jakie konkretnie programy komputerowe wytworzył, wytwarza lub zamierza Pan wytworzyć/rozwinął, rozwija lub zamierza Pan rozwijać/ulepszył, ulepsza lub zamierza Pan ulepszyć w oparciu o umowę zawartą z Zamawiającym?

Odpowiedź: Usługa, w związku z którą Wnioskodawca zawarł umowę o świadczenie usług, których opodatkowanie jest przedmiotem wniosku polegać będzie na rozwoju oprogramowania „…”, będących głównymi produktami Zamawiającego. Oprogramowanie to służy do zbierania i korelacji identyfikatorów nadanych użytkownikom a działania Wnioskodawcy mają na celu implementację i rozwój funkcjonalności służących do zbierania i agregowania dużej ilości danych przekazywanych przez użytkowników (…), aby umożliwić ich późniejszą analizę przez analityków biznesowych.

Dodatkowo, elementem usług Wnioskodawcy będzie rozwój biblioteki pod nazwą „…”, będącej biblioteką używaną przez klientów Zamawiającego w celu połączenia z serwerami Zamawiającego. W dalszej przyszłości usługi Wnioskodawcy będą obejmować implementację funkcjonalności dotyczących diagnostyki, optymalizacji rozmiaru biblioteki i szybkości działania. Usługi obejmują również tworzenie funkcjonalności dotyczących zgodności działania z regulacjami RODO i odpowiednimi z innych jurysdykcji.

Pytanie nr 2: Czy wszystkie efekty Pana pracy realizowanej na zlecenie Zamawiającego, są „programem komputerowym/programami komputerowymi?.

Odpowiedź: Tak, wszystkie efekty pracy Wnioskodawcy realizowane na zlecenie Zamawiającego będą programami komputerowymi.

Pytanie nr 3: W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy Pan, rozwija i ulepsza „programy komputerowe/oprogramowanie” proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „programu komputerowego/oprogramowania”?

Odpowiedź: Przed rozpoczęciem realizacji „programu komputerowego”/„oprogramowania” Wnioskodawca posiada szerokie doświadczenie zawodowe i wiedzę, zdobyte podczas wieloletniej pracy na różnych stanowiskach w branży IT. Wiedza ta obejmuje wiedzę w zakresie algorytmów, języków programowania, systemów operacyjnych, przetwarzania dużych zbiorów danych. Wnioskodawca posiada unikalne doświadczenie zdobyte w trakcie wieloletniej pracy w firmie będącej rynkowym liderem …, w której Wnioskodawca rozwijał najbardziej popularne rozwiązanie do analizy…. Ponadto, Wnioskodawca jest absolwentem kierunku informatyka ukończonego na … (kierunek od wielu lat zajmujący w rankingach …).

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstały poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone „programy komputerowe/oprogramowanie” od już istniejących?

Odpowiedź: Bazując na wiedzy i umiejętnościach wskazanych w odpowiedzi na pytanie 3a) powyżej, Wnioskodawca tworzy i będzie tworzyć na zlecenie Zamawiającego innowacyjne rozwiązania przy użyciu następujących technologii:

1)najnowsze wersji języków programowania …,

2)narzędzia do analizy dużej ilości danych przy użyciu narzędzi i języków zapytań takich jak ….

Wnioskodawca projektuje i będzie projektować systemy informatyczne oraz integruje istniejące.

Innowacyjność usług Wnioskodawcy polega na nowatorskiej integracji systemów do przetwarzania danych. Branża, w której działa Zamawiający jest aktualnie pod presją spełniania bardzo surowych wymagań prywatności, jak i kompletnej zmiany ekosystemu, w którym operuje. Opracowywane przez Wnioskodawcę rozwiązania pozwolą Zamawiającemu uzyskać dominującą pozycję na rynku, w którym operuje, tj. na rynku identyfikacji użytkowników w Internecie (tzw. …).

Zamawiający będzie operował w ekosystemie przeglądarek …,  …Rozwijane oprogramowanie pozwoli działać Zmawiającemu bez dostępu do…, przy użyciu probabilistycznego dopasowywania sygnałów do użytkownika (…) oraz systemu do wykorzystywania … w celu przechowywania identyfikatorów (…)

Zamawiający posiada unikalne, wyjątkowo drobiazgowe podejście do prywatności swoich użytkowników. Z tego względu oprogramowanie musi w sposób unikalny na tle reszty branży dbać o szyfrowanie przechowywanych w przeglądarkach danych.

Połączenie wskazanych wyżej języków programowania oraz narzędzi przez Wnioskodawcę przyczyni się do powstawania udoskonalonego produktu. Same programy komputerowe stworzone przez Wnioskodawcę są unikalne, poddawane ciągłym zmianom. Takie oprogramowanie musi zostać stworzone „od zera” i posiada indywidualny charakter.

c)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedź: Ze względu na wieloletnie doświadczenie w branży IT Wnioskodawca oferuje projektowanie oraz programowanie rozwiązań praktycznie w dowolnej technologii i dowolnej architekturze, które przede wszystkim ma odpowiadać wymogom Zamawiającego i potrzebom klienta docelowego, przy czym szczególną specjalizacją Wnioskodawcy są usługi związane z tworzeniem oprogramowania związanego z przetwarzaniem dużych zbiorów danych.

d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte są/będą te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź: Produkty, których przedmiotem jest umowa o świadczenie usług zawarta między Wnioskodawcą a Zamawiającym, oparte są o rozwiązania wiedzowe, techniczne, technologiczne oraz programistyczne wskazane szczegółowo w odpowiedzi na pytanie 3b) powyżej, a także o wiedzę zdobytą na studiach, w trakcie bogatego i unikalnego doświadczenia zawodowego oraz literaturę branżową.

e)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?

Odpowiedź: Zarówno cele, jak i plany, które stawiać sobie będzie Wnioskodawca, powstawać będą na bieżąco w ramach potrzeb i rodzących się koncepcji, których realizacja stanie się niezbędna do ulepszania, dalszego rozwoju i działania programów komputerowych opisanych w odpowiedzi na pytanie 1.

Niektóre z celów będą wynikać z nowości obserwowanych na rynku, które okażą się niezbędne w implementacji tworzonych przez Wnioskodawcę programów lub z wymiany czy wdrożenia nowej technologii. Wskazać przy tym trzeba, że wniosek, którego uzupełnienie stanowi pismo dotyczy stanu przyszłego, stąd też, mając na uwadze zwinną metodykę tworzenia oprogramowania, nie jest możliwe na obecnym etapie przedstawienie zamkniętego katalogu planów i celów w tworzeniu oprogramowania dla Zamawiającego.

Na poziomie ogólnym można wskazać, że usługi Wnioskodawcy mają na celu umożliwienie Zamawiającemu działania bez dostępu do …, zbieranie i agregowanie dużej ilości danych przekazywanych przez użytkowników w celu ich analizy przez analityków biznesowych oraz zapewnienie zgodności technicznej tworzonego oprogramowania z … oraz przepisami o ochronie danych osobowych obowiązującymi w innych jurysdykcjach.

Stawiane przez Wnioskodawcę cele będą różnić się od siebie - niektóre będą krótkoterminowe, tworzenie innych zajmie więcej czasu. To jakie cele realizowane oraz ile czasu trwać będzie ich stworzenie w poszczególnych etapach, dokumentowane będzie na bieżąco w postaci dokumentacji Wnioskodawcy oraz Zamawiającego. Wskazać natomiast można, że pierwszym celem jest stworzenie oprogramowania, które zapewni zgodność działania Zamawiającego z przepisami o ochronie danych osobowych na terytorium….

f)co było efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?

Odpowiedź: Jak wskazano wyżej, wniosek, którego dotyczy uzupełnienie jest wnioskiem dotyczącym stanu przyszłego. Planowany efekt działań Wnioskodawcy sprowadza się do realizacji projektu „…” oraz „…”, który Wnioskodawca tworzy w ramach współpracy z Zamawiającym. Projekty te oraz zastosowania w nich planowane wskazane zostały we wcześniejszych odpowiedziach, w szczególności w odpowiedzi na pytanie 1.

g)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź: Jak wskazano wyżej, wniosek, którego dotyczy niniejsze uzupełnienie jest wnioskiem dotyczącym stanu przyszłego. Zaplanowane przedsięwzięcie Wnioskodawca będzie realizował poprzez własne działania kreatywne, tj. Jego indywidualny, myślowy proces twórczy. Wnioskodawca każdorazowo będzie zapoznawał się z przedstawionym Mu problemem, szukał i badał szereg możliwych rozwiązań, następnie wymyślał odpowiednie rozwiązanie, tworzył jego prototyp, wytwarzał rozwiązanie w oparciu o nabywaną wiedzę i nowe technologie, testował rozwiązanie i implementował je.

W pierwszej kolejności konieczna jest weryfikacja wymagań Zamawiającego, następnie ich pogrupowanie i podzielenie na mniejsze podzadania. Te zadania następnie należy oszacować pod kątem ilości przewidywanego czasu oraz zdefiniować kryteria wykonania zadania (tzw. …). W kolejnym kroku należy zaimplementować nowe funkcjonalności w celu zebrania danych do systemu bazodanowego (…) w celu analizy dużej ilości danych a następnie w tym systemie należy zaimplementować zapytanie w celu ekstrakcji i prezentacji danych. Ostatnim krokiem jest uruchomienie programu w środowisku produkcyjnym oraz prezentacja działających funkcjonalności Zamawiającemu.

Pytanie nr 4: W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „programów komputerowych/oprogramowania”, których dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmował Pan w celu opracowania nowego/rozwijanego/ulepszanego „programu komputerowego/oprogramowania”, a w szczególności:

a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej „programu komputerowego/oprogramowania” zostały podjęte w celu realizacji zlecanych zadań?

Odpowiedź: Na podstawie wiedzy posiadanej przez Wnioskodawcę na temat planowanych usług można wskazać, że twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „programu komputerowego”/„oprogramowania”, przejawia w opracowywaniu nowych modułów i funkcjonalności dla opisanych we wniosku programów komputerowych/oprogramowania, których właścicielem jest Zamawiający (…).

W celu realizacji umowy, w ramach której Wnioskodawca rozwijać będzie oprogramowanie (tj. tworzyć nowe moduły i funkcjonalności dla opisanych we wniosku programów komputerowych) dochodzi do nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca sam na podstawie wymagań biznesowych będzie odpowiedzialny za wybór rozwiązań technicznych związanych z pisaniem kodu oraz wybór zbiorów danych użytych do testu jak również za ocenę techniczną rezultatów, czy sposób rozwiązań, który jest jego kreatywnym procesem, co w całościowym ujęciu umożliwia Wnioskodawcy współtworzenie „…”.

Każde nowe wymaganie będzie unikalne również za względu na unikalność platformy „…”, którą Zamawiający oferuje swoim klientom. Charakterystyką platformy jest to, że raz zaimplementowany program (czyli funkcjonalność w ramach platformy) nie musi być (a nawet nie powinien być) implementowany ponownie.

Oznacza to, że każde oprogramowanie napisane przez Wnioskodawcę będzie unikalne i będzie odpowiadać na konkretne wymagania klienta. Raz wykonanych działań (programów) nie będzie się wykorzystywać w celu implementowania kolejnych, a więc do rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowania niekoniecznie musi dochodzić. Gdyby jednak Wnioskodawca takie zadania miał wykonywać to działania Wnioskodawcy polegające na rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowania zmierzać będą do poprawy użyteczności lub funkcjonalności tworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania, a nowy, ulepszony charakter produktów nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.

b)w oparciu o jakie technologie zostanie wytworzony/rozwinięty/ulepszony przez Pana „program komputerowy/oprogramowanie”? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, że wytworzony nowy „program komputerowy/oprogramowanie" różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność tego „programu komputerowego/oprogramowanie”?

c)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że „program komputerowy/oprogramowanie" po jego wytworzeniu /rozwinięciu/ulepszeniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: Zastosowanie opisanych we wniosku, jak i w odpowiedzi na wezwanie, technologii (rozwiązań, narzędzi) sprawia, że „program komputerowy/oprogramowanie” (…) różnić się będzie od rozwiązań już funkcjonujących na rynku.

Co istotne, każde stworzone i użyte przez Wnioskodawcę rozwiązanie wymagać będzie indywidualnej koncepcji i zastosowania innej logiki, przez to rozwiązania te mają indywidualny charakter. Logika wprowadzonych rozwiązań w oparciu o używane przez Wnioskodawcę narzędzia wymaga także nowych dla Wnioskodawcy koncepcji i podejść do rozwiązania napotykanych problemów niespotykanych dotąd w Jego praktyce. W przypadku opisywanych programów Wnioskodawca używać będzie opisanych w pkt 3b) narzędzi, przy odpowiednim podejściu i ich kombinacji, co w konsekwencji odróżni tworzone programy komputerowe/oprogramowanie od tych funkcjonujących wcześniej u Wnioskodawcy.

Programy, które tworzył będzie Wnioskodawca różnić się będą od rozwiązań, które Wnioskodawca zaimplementował już w ramach wcześniejszej kariery zawodowej, ze względu na każdorazowo unikalne i nowe wymagania.

Oryginalność będzie polegała na modyfikacji już istniejącego kodu programów Zamawiającego i dodawaniu nowych programów, które rozszerzać będą funkcje funkcjonalności Zamawiającego. Oryginalność tkwi również w samej platformie, która będzie rozwijana przez Wnioskodawcę. Platforma ta oferuje narzędzia adresowalności nowej generacji z wbudowanymi mechanizmami ochrony danych, które są zaprojektowane tak, aby respektować preferencje prywatności użytkowników i odpowiadać na wszelkie potrzeby związane z tożsamością w złożonym i zróżnicowanym ekosystemie reklamowym. Co istotne, platforma działa w środowisku …, co jest kluczowe w obliczu zmieniających się przepisów dotyczących prywatności, a także znajduje się w czołówce platform działających w tym segmencie na rynku światowym. Środowisko … samo w sobie wymaga oryginalności rozwiązań z uwagi na funkcjonowanie bez użycia tzw. ….

Konieczność nowych, oryginalnych rozwiązań wynika z rosnących wymagań dotyczących ochrony prywatności użytkowników oraz przepisów, takich jak najbardziej restrykcyjne …. W odpowiedzi na te przepisy i oczekiwania użytkowników, duże firmy technologiczne zaczęły wycofywać się z używania plików …. Decyzja o wycofaniu plików … to jedno z większych wyzwań technologicznych i strategicznych, jakie napotkał sektor …. Platforma „…”, którą współtworzyć będzie Wnioskodawca w ramach umowy z Zamawiającym jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Metody rozpoznawania użytkowników, które stosuje Zamawiający, skupiają się na rozwiązaniach opartych na danych „…”, identyfikatorach, które są tworzone w sposób zgodny z regulacjami dotyczącymi prywatności, oraz na integracji różnych rozwiązań identyfikacyjnych w celu budowania spójnej tożsamości użytkownika w ekosystemie reklamowym. Kluczowym elementem jest tu również poszanowanie zgody użytkowników i ochrony ich danych osobowych.

To wszystko powoduje, że oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę będzie musiało mieć zawsze cechy oryginalności, ze względu na nowatorskość branży, w której działa.

Pytanie nr 5: W czym przejawia się systematyczność działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „programów komputerowych/oprogramowania”, których dotyczy wniosek? Należy wskazać:

a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „programów komputerowych/oprogramowania” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odpowiedź: Cele stawiane będą stale i na bieżąco w ramach potrzeb i rodzących się koncepcji, których realizacja staje się niezbędna do ulepszania, dalszego rozwoju i działania tworzonych przez Wnioskodawcę „programów komputerowych”/„oprogramowania”. Szczegółowe cele będą ustalane w ramach regularnych spotkań z Zamawiającym. Cele/tworzone funkcjonalności są różnych rozmiarów, niektóre są krótkoterminowe, tworzenie innych zajmuje więcej czasu.

Niektóre z celów wynikać będą z nowości obserwowanych na rynku, które okażą się niezbędne w implementacji programu komputerowego lub z wymiany czy wdrożenia nowej technologii, przy czym jak wskazano już wyżej wniosek dotyczy stanu przyszłego więc na obecnym etapie nie da się wskazać zamkniętego katalogu celów. Odpowiedź na to pytanie została zawarta również w odpowiedzi na pytanie 3e).

Źródłem finansowania kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę w ramach realizowanych zaplanowanych prac są przede wszystkim przychody uzyskiwane w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

b)jakie konkretnie cele zostaną osiągnięte, w rantach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpił opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź: Jak wskazano już wyżej wniosek dotyczy stanu przyszłego, w związku z czym nie jest możliwe wskazanie zamkniętego katalogu celów. Odpowiedź na to pytanie jest zawarta również w odpowiedzi na pytanie 3e) w kontekście opisu platformy Zamawiającego i jej wyzwań opisanych w odpowiedzi na pytanie 4c).

Można natomiast już teraz wskazać, że pierwszym celem, którego osiągnięcie jest planowane, jest stworzenie kodu do zebrania metryk dotyczących pokrycia i dominacji rynku przez Zamawiającego oraz spełnienie wymagań w celu operowania na rynku ….

Celem długofalowym jest implementacja i rozwój funkcjonalności służących do zbierania i agregowania dużej ilości danych przekazywanych przez użytkowników (…), aby umożliwić ich późniejszą analizę przez analityków biznesowych, a także implementacja funkcjonalności dotyczących diagnostyki, optymalizacji rozmiaru biblioteki i szybkości działania. Dodatkowo, planowane jest tworzenie funkcjonalności dotyczących zgodności działania z przepisami z innych jurysdykcji niż….

Wnioskodawca w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej nie zatrudnia pracowników i zaplanowane cele realizuje samodzielnie. Zasobami rzeczowymi Wnioskodawcy był przede wszystkim sprzęt IT wykorzystywany w działalności programistycznej. Zgodnie z odpowiedzią udzieloną na pytanie 4a), zasobami finansowymi na pokrycie kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę w ramach realizowanych zaplanowanych prac są przede wszystkim przychody uzyskiwane w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

c)na czym będzie polegała systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?

Odpowiedź: Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej działalności, będą czynnościami o charakterze twórczym oraz będą podejmowane w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a ich celem będzie zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca w ramach swojej działalności będzie wytwarzał programy komputerowe dla Zamawiającego bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań. Programy komputerowe i autorskie prawa majątkowe do nich będą wynikiem prowadzonych przez Wnioskodawcę prac opisanych we wniosku.

Wnioskodawca będzie wykonywał zadania metodycznie w konsultacji z Zamawiającym w celu zebrania jego wymagań. Tak zebrane wymagania następnie będą dokumentowane w wewnętrznym systemie Zamawiającego do śledzenia zadań i projektów. Każde zadanie będzie miało określony priorytet i szacowany czas potrzebny na implementację.

W konsultacji z Zamawiającym zadania będą uporządkowane w kolejności, według której to  Wnioskodawca będzie przystępował do implementacji (tzw. harmonogram). Po zakończeniu implementacji Wnioskodawca będzie tworzył dodatkowe programy weryfikujących ich poprawność (na podstawie kryteriów akceptacyjnych Zamawiającego do tego zadania).

d)jakie harmonogramy w związku z tym zostaną opracowane (w jakim okresie?), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią udzieloną na pytanie 3c), harmonogramy opracowywane będą stale i na bieżąco w ramach potrzeb i rodzących się koncepcji, których realizacja stanie się niezbędna do realizowania kolejnych zadań w ramach rozwoju platformy „…”.

Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca może stwierdzić, że harmonogram prac będzie opracowany na cykle 11-tygodniowe i będzie na bieżąco tworzony i rozszerzany.

Pytanie nr 6: Czy w przypadku rozwoju „programów komputerowych/oprogramowani”- efekt Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustany o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Tak, w przypadku rozwoju „programów komputerowych/oprogramowania” efektem pracy Wnioskodawcy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, będą nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pytanie nr 7: W jaki sposób umowa o współpracy reguluje kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

a)wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „programu komputerowego/oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

b)także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich i czy ulgą IP Box zamierza Pan objąć również dochód z tego tytułu?).

Odpowiedź: Wnioskodawca zamierza objąć ulgą IP Box całość dochodu z tytułu realizacji usług na rzecz Zamawiającego. Wnioskodawca nie podejmuje i nie będzie podejmować na rzecz Zamawiającego żadnych działań innych niż związane z pracą kreatywną, mającą na celu stworzenie nowych programów komputerowych stanowiących utwory w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z powyższym, umowa o współpracy wskazuje, że otrzymywane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie stanowi jednolite wynagrodzenie za tworzenie przez Niego utworów oraz przenoszenie autorskich praw majątkowych do nich na Zamawiającego.

Pytanie nr 8: Czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Zamawiającego wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Zamawiającego? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.

Odpowiedź: Faktury nie będą wyodrębniać wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac Wnioskodawcy na Zamawiającego, z uwagi na to, że jak wskazano wyżej, wynagrodzenie ustalone umową stanowi jednolite wynagrodzenie za tworzenie przez Wnioskodawcę utworów oraz przenoszenie autorskich praw majątkowych do nich na Zamawiającego. Podkreślić przy tym należy, że wyodrębnienie wynagrodzenia autorskiego byłoby sztuczne w przypadku, kiedy Wnioskodawca tworzy oprogramowanie dedykowane wyłącznie dla Zamawiającego, a umowa wprost wskazuje, że przeniesienie autorskich praw majątkowych objęte jest jednolitym wynagrodzeniem za tworzenie programów będących utworami prawnoautorskimi.

Pytania

1.Czy w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Niego w ramach umowy z Zamawiającym kwalifikuje się jako dochód wskazany w art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak czy Wnioskodawca może zastosować preferencyjną stawkę 5% opodatkowania do uzyskanego przez Niego ww. dochodu?

2.Czy wymienione we wniosku w opisanym zdarzeniu przyszłym koszty ponoszone przez Wnioskodawcę, tj.: telefon komórkowy; sprzęt i akcesoria komputerowe (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie… i dysk… ); miesięczne opłaty za abonament za telefon i Internet; obsługa księgowości; użytkowanie samochodu, na który składają się koszty: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia; wyposażenie biura (biurko, fotel, szafa na dokumenty) oraz materiały edukacyjne, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe, stanowią koszty wskazywane w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej?

3.Czy w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca prawidłowo oblicza wskaźnik nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez zaliczenie do litery „a” wskaźnika kosztu: telefonu komórkowego; sprzętu i akcesoriów komputerowych (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie … i dysk …); miesięcznych opłat za abonament za telefon i Internet; obsługi księgowości; użytkowania samochodu, na który składają się koszty: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia; wyposażenia biura (biurko, fotel, szafa na dokumenty) oraz materiałów edukacyjnych, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe?

4.Czy w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym prawidłowe jest uwzględnienie we wskaźniku nexus kosztów kwalifikowanych, tj.: telefonu komórkowego, sprzętu i akcesoriów komputerowych (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie … i dysk …), miesięcznych opłat za abonament za telefon i Internet, obsługi księgowości; użytkowania samochodu, na który składają się koszty: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia, wyposażenia biura (biurko, fotel, szafa na dokumenty) oraz materiałów edukacyjnych, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe, w takim procencie jaki odpowiada w danym roku procentowi przychodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do całości przychodu ogółem uzyskanego przez Wnioskodawcę w skali roku?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1

W ocenie Wnioskodawcy, zostały spełnione przez Niego wszystkie przesłanki ustawowe dające możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, do katalogu kwalifikowanych praw własności intelektualnej należy między innymi zaliczyć autorskie prawo do programu komputerowego, które podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Definicję działalności badawczo-rozwojowej przedstawia art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; oznacza ona działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań.

Definicje badań naukowych i prac rozwojowych zostały zawarte w art. 5a pkt 39 i 40 powoływanej wyżej ustawy i rozumiane są zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl tych przepisów, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, rozumie się przez to:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Przez prace rozwojowe należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oprogramowanie, które tworzy Wnioskodawca powstaje w wyniku Jego indywidualnej pracy opierającej się na tworzeniu, rozwijaniu, a także ulepszaniu kodu źródłowego. Zatem każdy kod źródłowy stworzony w trakcie realizowania usług dla Zamawiającego należy ocenić jako unikatowy, będący efektem kreatywnego procesu myślowego Wnioskodawcy. Co istotne, napisany przez Wnioskodawcę kod źródłowy jest rezultatem Jego twórczej oraz indywidualnej działalności intelektualnej, co sprawia, że należy kwalifikować go jako Utwór, który jest chroniony na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062).

Należy zaznaczyć, iż tworzenie przez Wnioskodawcę oprogramowania odbywa się w sposób systematyczny. Stałe tworzenie przez Wnioskodawcę kodu źródłowego nie może być uznane za jednorazową czynność. Celem działalności Wnioskodawcy jest rozwijanie oraz ulepszanie wytwarzanego przez Niego oprogramowania w sposób ciągły i zorganizowany.

Wnioskodawca przenosi na rzecz Zamawiającego całość majątkowych praw autorskich do tworzonego przez siebie oprogramowania (kodu źródłowego) i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie. Z tego powodu, Wnioskodawca osiąga dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, zatem dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione we wniosku okoliczności, zdaniem Wnioskodawcy, spełnia On wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30ca ust. 1, ust. 2 pkt 8 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem w rozliczeniu rocznym będzie mógł skorzystać ze stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia całości autorskich praw majątkowych do wytworzonego przez siebie oprogramowania (kodu źródłowego).

Wnioskodawca nie będzie natomiast stosował ulgi IP Box do ewentualnego przyszłego wynagrodzenia uzyskanego z tytułu usług, w ramach których nie powstanie kwalifikowane prawo własności intelektualnej. W takim przypadku wynagrodzenie z tytułu innych czynności (w ramach których nie powstaje kwalifikowane prawo własności intelektualnej) będzie wyodrębnione jako odrębna pozycja na fakturze.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone przez Niego wydatki stanowią koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową, powiązaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o której mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Każdy z wymienionych przez Wnioskodawcę wydatków, jest wydatkiem poniesionym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz ma bezpośredni związek z wykonywanymi przez Niego usługami o charakterze twórczym, których efektem jest powstanie programu komputerowego, zgodnie z opisem przedstawionym w opisie zdarzenia przyszłego. Ponoszenie omówionych wydatków jest niezbędne, aby Wnioskodawca mógł prowadzić tego rodzaju działalność.

Wnioskodawca nie byłby w stanie prowadzić działalności badawczo-rozwojowej polegającej na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania bez sprzętu i akcesoriów komputerowych (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie … i dysk … - wymienione powyżej koszty sprzętu i akcesoriów komputerowych stanowią katalog zamknięty), które umożliwiają Mu sprawną, wygodną i efektywną pracę nad tworzonym oprogramowaniem oraz umożliwiały testowanie oraz przechowywanie oprogramowania. W celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, opierającej się na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, Wnioskodawca musi ponosić opłaty na rzecz biura rachunkowego zajmującego się prowadzeniem Jego księgowości oraz prowadzeniem prawidłowej odrębnej ewidencji na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box. Telefon komórkowy jest przede wszystkim przez Wnioskodawcę używany jako narzędzie służące jako sprzęt testowy. Przede wszystkim jest on niezbędny w zakresie testowania … lub weryfikacji … (technika takiego projektowania strony …, aby jej układ dostosowywał się samoczynnie do rozmiaru okna przeglądarki, na której jest wyświetlany np. przeglądarki, …). Wnioskodawca musi także ponosić koszty miesięcznych opłat za abonament za telefon i Internet, które są Mu niezbędne, aby pozostawać w kontakcie z Zamawiającym, zarówno mowa o kontakcie telefonicznym, jak i Online, a także dostęp do Internetu jest niezbędny, aby testować stworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie w trybie …. Wnioskodawca musiał także ponosić koszt utrzymania i użytkowania samochodu (odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia), koniecznego do przemieszczania się w celach zawodowych, przede wszystkim w celach spotkań z klientami Zamawiającego, które muszą odbywać się cyklicznie podczas pracy nad oprogramowaniem. Wnioskodawca korzystał z samochodu, który był wykorzystywany zarówno do celów służbowych, takich jak dojazd do klienta (biura), jak i do celów osobistych. Z tego względu odliczeniu od podatku przez Wnioskodawcę podlegała tylko część kosztów. Zatem koszty związane z użytkowaniem samochodu Wnioskodawca traktował jako koszty kwalifikowane tylko w części, która odpowiadała dojazdom do siedziby klientów Zamawiającego w ramach spotkań związanych z tworzonym oprogramowaniem. Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca świadczy swoje usługi na rzecz Zamawiającego zdalnie, musi ponosić wydatki na wyposażenie jego biura, gdyż inaczej nie mógłby prowadzić działalności badawczo-rozwojowej, a zatem tworzyć oprogramowania. Zatem Wnioskodawca musi ponosić wydatki na biurko oraz profesjonalny fotel, dzięki którym może wygodnie i sprawnie pracować, analizować wyniki Jego pracy, a także szafa na dokumenty, w której Wnioskodawca może przechowywać dokumentację związaną z projektami. Kolejnym niezbędnym kosztem, jaki Wnioskodawca musi ponosić, aby podnosić swoje kwalifikacje w celu tworzenia najlepszych i najnowszych rozwiązań z zakresu oprogramowania są koszty materiałów edukacyjnych, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe, które pomagają Wnioskodawcy pozostawać na bieżąco z najnowszymi trendami z zakresu tworzenia oprogramowania.

Powyższe przesłanki świadczą o bezpośrednim powiązaniu ww. kosztów z wytworzeniem, ulepszeniem oraz rozwojem oprogramowania. Samochód Wnioskodawcy będzie wpisany na listę środków trwałych.

Przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko, co do zakresu możliwości zaliczenia omawianych we wniosku kosztów do kosztów poniesionych przez podatnika bezpośrednio na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, znajduje potwierdzenie w decyzjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w analogicznych stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych, w poniższych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego:

·z 24 sierpnia 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011 464.2020.2.SJ;

·z 24 sierpnia 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.460.2020.2.AC;

·z 21 stycznia 2020 r o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.656.2019.2.PR.

Ad 3

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów z dnia 15 lipca 2019 r., dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box, wskaźnik nexus, oblicza się zgodnie z następującym wzorem:

( a + b ) x 1,3 / (a + b + c +d)

Poszczególne litery we wzorze oznaczają koszty faktycznie poniesione, tj. uregulowanie zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności, przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT lub art. 23m ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT lub art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego IP.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest ustalana jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według powyższego wzoru. Z tego powodu niezbędne jest prawidłowe podłożenie pod odpowiednią literę tego wzoru, wydatków poniesionych przez podatnika, w związku z wytwarzaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, aby poprawnie obliczyć wymagany do uzyskania ulgi IP Box wskaźnik nexus.

W ocenie Wnioskodawcy, prawidłowo oblicza On wskaźnik nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez zaliczenie do litery „a” wskaźnika:

·kosztu nabycia telefonu komórkowego;

·kosztu nabycia sprzętu i akcesoriów komputerowych (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie … i dysk …);

·kosztu miesięcznych opłat za abonament za telefon i Internet;

·kosztu obsługi księgowości (opłaty ponoszone na rzecz biura rachunkowego zajmującego się prowadzeniem księgowości Wnioskodawcy);

·kosztu użytkowania samochodu, na który składają się koszt: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia;

·kosztu wyposażenia biura Wnioskodawcy (biurko, fotel, szafa na dokumenty);

·kosztu materiałów edukacyjnych, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe.

Art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż do litery „a” wskaźnika nexus zalicza się wydatki faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Do wydatków poniesionych bezpośrednio (tzw. własnych, nie zlecanych zewnętrznym podmiotom) przez samego Wnioskodawcę (litera „a” wzoru nexus) bez wątpienia należy zaliczyć wydatki poczynione na: telefon komórkowy, sprzęt i akcesoria komputerowe (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie… i dysk …), miesięczne opłaty za abonament za telefon i Internet, obsługę księgowości, użytkowanie samochodu, na który składają się koszty: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia; wyposażenie biura (biurko, fotel, szafa na dokumenty) oraz materiały edukacyjne, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe.

Bez poniesienia powyższych kosztów Wnioskodawca nie byłby w stanie prowadzić swojej działalności, opierającej się na wytwarzaniu i rozwijaniu kwalifikowanego IP w postaci oprogramowania; przez co należy powyższe wydatki kwalifikować jako bezpośrednio związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Co istotne, zgodnie z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów, o których mowa we wskaźniku nexus, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę, z całą pewnością nie mogą zostać zaliczone do katalogu z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca powinien zaliczyć wydatki na: telefon komórkowy, sprzęt i akcesoria komputerowe (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie … i dysk …), miesięczne opłaty za abonament za telefon i Internet, obsługę księgowości; użytkowanie samochodu, na który składają się koszty: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia, wyposażenie biura (biurko, fotel, szafa na dokumenty) oraz materiały edukacyjne, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe, do litery „a” wskaźnika nexus.

Ad 4

Zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że koszty: telefonu komórkowego, sprzętu i akcesoriów komputerowych (dysk twardy, klawiatura, monitor, podstawka pod laptopa, urządzenie … i dysk …); miesięcznych opłat za abonament za telefon i Internet, obsługi księgowości, użytkowania samochodu, na który składają się koszty: odpisu amortyzacyjnego, paliwa, koszty przeglądów, koszt ubezpieczenia, wyposażenia biura (biurko, fotel, szafa na dokumenty) oraz materiałów edukacyjnych, na które składają się: literatura branżowa oraz bilety wstępu na konferencje oraz szkolenia branżowe, w równym stopniu mogły być przez Niego wykorzystywane zarówno w tej części Jego działalności, która jest związana z uzyskiwaniem przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak też w celu świadczenia innych usług na rzecz Zamawiającego. W związku z tym Wnioskodawca uważa, że koszty te powinny zostać zakwalifikowane do kosztów wskazanych w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uwzględnione przy obliczaniu składnika nexus nie w całości, ale w części odpowiadającej procentowi przychodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do całości wynagrodzenia uzyskanego przez Wnioskodawcę od Zamawiającego w skali roku (np. jeśli Wnioskodawca w skali roku uzyska 99% swojego wynagrodzenia z tytułu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej to tylko 99% kosztów sprzętu komputerowego powinno zostać uwzględnione we wskaźniku nexus).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

W myśl art. 30ca ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do kwalifikowanego dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

We wniosku wskazał Pan, że prowadzi działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie prac rozwojowych. W ramach swojej działalności będzie wytwarzał Pan programy komputerowe dla Zamawiającego bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań. Programy komputerowe i autorskie prawa majątkowe do nich będą wynikiem prowadzonych przez Pana prac opisanych we wniosku. W ramach swojej działalności gospodarczej opracowuje Pan nowe, a także ulepszone produkty, procesy, usługi odmienne od występujących dotychczas w praktyce gospodarczej. Czynności wykonywane przez Pana, w ramach prowadzonej działalności, będą czynnościami o charakterze twórczym oraz będą podejmowane w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a ich celem będzie zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana działalność nie obejmuje rutynowych ani okresowych zmian wprowadzanych do tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Oprogramowanie wytwarzane i ulepszane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej jest przejawem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej (wyrazem własnej twórczości intelektualnej), a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tworzy Pan i rozwija programy komputerowe w ramach Pana działalności, w stosunku do których przenosi autorskie prawa majątkowe na rzecz Zamawiającego otrzymując za to wynagrodzenie z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Sposób „przenoszenia” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego (lub jego części) spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy. Od … 2024 r. prowadzi Pan szczegółową ewidencję przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (tj. z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do Utworów na Zamawiającego). Ewidencja jest prowadzona przez Pana na bieżąco od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej, zmierzającej do wytworzenia/ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki  z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego  1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2059 ze zm.; dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, tworzone i rozwijane przez Pana autorskie prawo do „programu komputerowego”/„oprogramowania” jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do „programu komputerowego”/„oprogramowania” stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, może Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za 2024 r.  w ramach umowy z Zamawiającym (w okresie od … 2024 r.), o ile nie ulegnie zmianie stan faktyczny.

Przechodząc do kwestii związanych z wydatkami ponoszonymi przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w kontekście:

·    związku wymienionych kosztów z prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

·    zaliczenia wymienionych kosztów do litery „a” wskaźnika nexus oraz

·    uwzględnienia tych kosztów we wskaźniku nexus w takim procencie jaki odpowiada w danym roku procentowi przychodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do całości przychodu ogółem uzyskanego przez Pana w skali roku,

wyjaśniam, co następuje.

Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wątpliwości Pana budzi również kwestia uznania wskazanych w opisie sprawy wydatków za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5:

Koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.

Tym samym, wydatki wymienione przez Pana w opisie sprawy, mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

·wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

·dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Zdaniem organu – w celu alokowania kosztów do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z treści art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c, pkt 153 lit. c i pkt 154 w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem w przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Pana w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia praw autorskich, może Pan przyporządkować wydatki do przychodów ze zbycia praw autorskich według proporcji ustalonej jako stosunek przychodów ze zbycia oprogramowania do Pana przychodów ogółem z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.

Reasumując – wydatki wymienione przez Pana w opisie sprawy, można uznać za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, przy zachowaniu właściwej proporcji, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Koszty te powinien Pan zaliczyć do litery „a” tego wskaźnika jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Jednocześnie uwzględnienie tych kosztów we wskaźniku nexus może nastąpić przy zastosowaniu metody przychodowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).