Czy odszkodowanie za szkody w środkach trwałych podlega zwolnieniu z podatku dochodowego?
Temat interpretacji
Odszkodowanie za szkody w środkach trwałych a zwolnienie podatkowe
Wspólnik spółki jawnej zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku wskazał, że w wyniku pożaru zniszczeniu uległ budynek będący środkiem trwałym spółki, w tym restauracja, sklep oraz sala bankietowa. Pożar spowodował również uszkodzenie maszyn i urządzeń. Spółka rozpoczęła remont i zakup nowych środków trwałych, finansując wydatki z własnych środków, oraz odszkodowania otrzymanego od ubezpieczyciela. Wydatki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto wnioskodawca przewidywał otrzymanie odszkodowania wyrównawczego, które również zamierzał przeznaczyć na pokrycie wydatków związanych z remontem i zakupem nowych środków trwałych.
Podatnik chciał się dowiedzieć czy odszkodowanie oraz ewentualne odszkodowanie wyrównawcze mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. W jego ocenie, odszkodowanie otrzymane od ubezpieczyciela, wydatkowane na remont budynku oraz zakup środków trwałych tego samego rodzaju co zniszczone, spełnia warunki zwolnienia z podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 29b ustawy. Podobnie odszkodowanie wyrównawcze, które zostanie przeznaczone na analogiczne cele, również powinno korzystać ze zwolnienia, o ile wydatki sfinansowane tym odszkodowaniem nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy, uznając je za prawidłowe. Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowanie za szkody w środku trwałym może być wolne od podatku, jeśli zostanie przeznaczone na remont środka trwałego, zakup środka trwałego tego samego rodzaju, wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie. Wydatki te muszą zostać poniesione w roku podatkowym, w którym otrzymano odszkodowanie, lub w roku następnym, a pokryte nimi środki nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.
Na podstawie art. 21 ust. 35a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie obejmuje również odszkodowanie wyrównawcze otrzymane po poniesieniu wydatków na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 29b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że wydatki te nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych.
W przypadku wnioskodawcy otrzymane odszkodowanie oraz odszkodowanie wyrównawcze zostały przeznaczone na remont oraz zakup środków trwałych tego samego rodzaju, co zniszczone, a wydatki te nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych, co pozwalało na zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego.