Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży roślin. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.697.2024.3.LS
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży roślin.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 3 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów ze sprzedaży roślin.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 października 2024 r. (data wpływu 4 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Posiada Pani obywatelstwo polskie, jednakże jest rezydentką podatkową Niemiec i tam też podlega ubezpieczeniom. Nie jest Pani zatrudniona w Polsce oraz nie prowadzi i nie zamierza prowadzić na terenie kraju działalności gospodarczej, nie jest Pani także emerytem ani rencistą w rozumieniu polskich przepisów.
Posiada Pani w Polsce grunt rolny o powierzchni poniżej 1 ha. W przyszłości zamierza Pani uprawiać na wskazanym gruncie rośliny i je sprzedawać, bezpośrednio z działki. Uprawa roślin odbywać się będzie zarówno w nieogrzewanych tunelach foliowych, jak i na otwartej przestrzeni, a ich faza wzrostu przekraczać będzie 1 miesiąc. Rośliny nie będą poddawane procesom technologicznym i będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
1)Rośliny będą produkowane przez Panią poza gospodarstwem rolnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2024 r., poz. 1176 ze zm.).
2)Działka na której uprawiane będą rośliny znajduje się bezpośrednio przy trasie (...) i tym samym z ulicy rośliny będą widoczne co będzie stanowić reklamę dla potencjalnych klientów. Nie zamierza Pani prowadzić sprzedaży hurtowej, tylko detaliczną, przyjmując płatności gotówkowe.
3)Zamierza Pani osiągnąć przychód nieprzekraczający 90.000 złotych rocznie.
4)Planuje Pani rozpoczęcie sprzedaży w 2025 roku.
5)Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2015 r., klasyfikacja towarów (roślin) jest następująca:
PKWiU 01.30.13.0 - Drzewa i krzewy ozdobne:
- Sosny, Jodły, Krzewuszki, Hortensje, Bukszpan, Jałowce, Cyprysy, Berberysy,
PKWiU 01.30.12.0 - Pozostałe rośliny ozdobne roczne, dwuletnie i wieloletnie:
- Bratki, Pelargonie, Petunie, Begonie, Nagietki, Stokrotki, Lawenda
PKWiU 01.30.14.0 - Cebule, bulwy, kłącza i korzenie bulwiaste roślin ozdobnych:
- Tulipany, Narcyzy, Hiacynty, Lilie, Szafirki, Czosnki ozdobne
PKWiU 01.30.11.0 - Drzewa i krzewy owocowe:
- Jabłonie, Grusze, Śliwy, Czereśnie, Brzoskwinie, Porzeczki, Agrest
PKWiU 01.28.11.0 - Rośliny przyprawowe, aromatyczne i lecznicze:
- Mięta, Tymianek, Rozmaryn, Szałwia, Bazylia, Oregano, Melisa
PKWiU 01.30.12.0 - Byliny jednoroczne i wieloletnie:
- Echinacea, Jeżówki, Rudbekie, Żurawki, Funkie, Liatra
PKWiU 01.13.43.0 - Rośliny i pozostałe produkty rolne z rodziny dyniowatych (z wyłączeniem nasion)
- Dynia zwyczajna, Dynia olbrzymia, Dynia piżmowa, Arbuz, Melon, Cukinia, Kabaczek
Pytanie
Czy prowadzona przez Panią działalność będzie kwalifikowana jako działalność rolnicza nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem PIT z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT?
Pani stanowisko w sprawie
Pani zdaniem uprawa i sprzedaż wytwarzanych przez Panią roślin będzie kwalifikowana jako działalność rolnicza nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem PIT zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT - opodatkowaniu tym podatkiem nie podlega działalność rolnicza z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej. Jak wskazuje art. 2 ust. 2 ustawy PIT - „działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
miesiąc - w przypadku roślin,
16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia".
Dodać przy tym należy, że nie będzie Pani prowadzić gospodarstwa rolnego, jako że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym (art. 2 ust. 4 UPIT).
Zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. 1984 Nr 52 poz. 268), za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
Powyższa definicja działalności rolniczej w ogóle nie odnosi się do gospodarstwa rolnego ani do pojęcia rolnika. To zatem prowadzi do wniosku, że możliwe i prawnie dopuszczalne jest prowadzenie działalności rolniczej poza gospodarstwem rolnym.
Nie ma znaczenia, jaki jest status osoby wykonującej działalność rolniczą. Nie jest istotne to, czy ma wykształcenie rolnicze, ani też nie jest istotne czy posiada gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku przychody z działalności rolniczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT.
Działalność ta nie będzie jednocześnie stanowiła działów specjalnych produkcji rolnej, ponieważ jak wskazuje art. 2 ust. 3 ustawy o PIT działami specjalnymi produkcji rolnej są:
„uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „invitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym".
Jak wskazano w opisie przyszłego stanu faktycznego zamierza Pani hodować rośliny na otwartej przestrzeni oraz w foliowych tunelach nie ogrzewanych, a co za tym idzie nie będą one klasyfikowane jako działy specjalne produkcji rolnej w rozumieniu przywołanego art. 2 ust. 3 ustawy PIT.
Mając na uwadze powyższe przepisy prawne słuszne jest Pani zdaniem uznanie, że działalność wykonywana w przyszłości przez Panią będzie stanowiła działalność rolniczą będącą poza zakresem ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pani przedstawiła jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Na mocy art. 3 ust. 1a ww. ustawy:
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
W myśl art. 3 ust. 2a ww. ustawy:
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Stosownie do art. 3 ust. 2b pkt 2 ww. ustawy:
Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów są:
- pozarolnicza działalność gospodarcza,
- działy specjalne produkcji rolnej.
Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy:
Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
- miesiąc – w przypadku roślin,
- 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
- 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
- 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.
Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).
„Nieprzetworzony” – to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego „przetwarzać” znaczy tyle, co „przekształcić coś twórczo” albo „zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd” (http://sjp.pwn.pl). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.
Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy:
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.
Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji – do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W pkt 3 ww. ww. Tabeli wymienia się uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:
a)rośliny ozdobne;
b)pozostałe.
W świetle ww. przepisów, jeżeli rośliny nie są uprawiane w szklarniach lub ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy te nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli przy tym, rośliny te są przetrzymywane przez co najmniej miesiąc, w trakcie którego to okresu następuje ich biologiczny wzrost, to dochody uzyskane z ich sprzedaży stanowią dochody z działalności rolniczej.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że posiada Pani w Polsce grunt rolny o powierzchni poniżej 1 ha. W przyszłości zamierza Pani uprawiać na wskazanym gruncie rośliny i je sprzedawać, bezpośrednio z działki. Uprawa roślin odbywać się będzie zarówno w nieogrzewanych tunelach foliowych, jak i na otwartej przestrzeni, a ich faza wzrostu przekraczać będzie 1 miesiąc. Rośliny nie będą poddawane procesom technologicznym i będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym. Nie zamierza Pani prowadzić sprzedaży hurtowej, tylko detaliczną, przyjmując płatności gotówkowe. Planuje Pani rozpoczęcie sprzedaży w 2025 roku.
Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że działalność, którą Pani opisała, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej (okres przechowywania roślin wynosi co najmniej miesiąc), nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej. W konsekwencji, do przychodów uzyskanych ze sprzedaży roślin – zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, nie będzie Pani objęta obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży roślin.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 2383 ze zm.).