Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 25 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 29 października 2024 r. (wpływ 31 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zamierza Pan do posiadanej od 2017 r. instalacji fotowoltaicznej (w Pana domu jednorodzinnym w miejscu zamieszkania) dokupić magazyn energii elektrycznej o pojemności 5 kWh - w celu zwiększenia autokonsumpcji własnej energii elektrycznej.
Instalacja magazynu energii będzie również elementem zasilania awaryjnego dla kluczowych obwodów odbiorczych budynku na wypadek braku zasilania z sieci elektroenergetycznej operatora (...).
Nadmienia Pan, że obecnie jest Pan prosumentem rozliczającym się z operatorem na zasadach net-metering’u i wcześniej nie korzystał Pan i nie zamierza Pan korzystać z żadnych form dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej.
W uzupełnieniu wniosku:
·wskazał Pan, że:
–skierował Pan wniosek, aby uzyskać jednoznaczną wykładnię prawa podatkowego, gdyż sprzedawcy magazynów energii informują powszechnie klientów, że jest to dozwolone - chodzi o PIT/O, poz. 6 (odliczenia od dochodu dla osób fizycznych): „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”.
–Posiada Pan wykształcenie techniczne i może Pana język wypowiedzi jest daleki od ekonomiczno-prawnego, ale nadmienia Pan, że z technicznego punktu widzenia zna Pan dobrze temat, gdyż jest Pan (...).
–Jako podatnik, jest Pan osobą fizyczną, zatrudnioną na podstawie umowy o pracę (...),
·wyjaśnił Pan, że:
a)jest Pan współwłaścicielem opisanego we wniosku domu jednorodzinnego na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej (żona - Pani A.A od (...) 1995 r.) od (...) 2009 r. (data zakończenia budowy i zamieszkania),
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy jest Pan właścicielem lub współwłaścicielem opisanego we wniosku „domu jednorodzinnego”? Od kiedy (od jakiej daty)?
b)instalacja fotowoltaiczna służy wyłącznie potrzebom domu jednorodzinnego i zaopatruje w energię tylko ten dom jednorodzinny (nie jest prowadzona przez nikogo pod tym adresem działalność gospodarcza),
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy instalacja fotowoltaiczna służy wyłącznie potrzebom tego „domu jednorodzinnego” i zaopatruje w energię tylko ten „dom jednorodzinny”?
c)poniósł Pan wydatki jedynie na zakup elementów składowych instalacji fotowoltaicznej, gdyż jej montaż i zgłoszenie do operatora wykonał Pan we własnym zakresie (uzasadnienie we wniosku - posiada Pan stosowne uprawnienia),
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy to Pan poniósł wydatki na zakup/montaż instalacji fotowoltaicznej?
d)nie posiada Pan faktur za zakupy i usługi, gdyż instalację wykonał Pan w roku 2017 i na zakupione elementy otrzymywał Pan jedynie liczne paragony do celów gwarancyjnych - najdłuższą gwarancję posiadały falowniki pięć lat, ale w chwili obecnej już nie jest objęta gwarancją i sam zajmuje się Pan konserwacją i eksploatacją instalacji (przeglądy okresowe) - nie korzystał Pan z żadnych dofinansowań, a więc faktury nie były Panu potrzebne i nie wnosił Pan o ich wystawianie.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytania:
Kiedy (w jakiej dacie) wystawiono fakturę/faktury dotyczące instalacji fotowoltaicznej? W przypadku usług prosimy żeby Pan podał również:
§daty zakupu usługi/usług,
§daty wystawiania faktury/faktur dotyczących wskazanej usługi/usług (jeśli wystawiono kilka faktur, prosimy żeby Pan podał daty wystawienia każdej z nich),
§czy (jakakolwiek) faktura dotycząca wskazanej usługi zawiera datę wykonania tej (danej) usługi (jeśli tak, prosimy żeby podał Pan tę datę).
e)zasada działania instalacji fotowoltaicznej dołączonej do sieci operatora jest taka, że w chwili zaniku zasilania lub przekroczenia napięcia: 253 V (nominalnie: 230 V), w sieci operatora falowniki fotowoltaiczne automatycznie się wyłączają i wtedy nie działa - przykładowo piec gazowy kondensacyjny - budynek jest pozbawiony ogrzewania. Zastosowanie magazynu energii sprawia, że ten problem jest na pewien określony czas kompensowany i działanie pieca może być podtrzymane. Taki sens miało Pana sformułowanie we wniosku.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Dlaczego „instalacja magazynu energii będzie również elementem zasilania awaryjnego dla kluczowych obwodów odbiorczych budynku na wypadek braku zasilania z sieci elektroenergetycznej operatora (...)”?
f)celem zakupu magazynu energii jest zwiększenie autokonsumpcji własnej energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej - obecnie jej nadwyżki są przekazywane do sieci operatora na bardzo niekorzystnych warunkach. Samowystarczalności energetycznej niestety nie da się uzyskać w naszym klimacie.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Dla jakich celów zakupi/zamontuje Pan magazyn energii?
g)potwierdza Pan, że magazyn energii współpracuje z instalacją fotowoltaiczną w zakresie gromadzenia energii i dlatego można go nazwać wyposażeniem dodatkowym całej instalacji. Stosowanie samego magazynu energii nie miałoby uzasadnienia ekonomicznego - może jedynie aspekt zasilania awaryjnego, ale do tego celu służą inne urządzenia UPS, agregaty, itp.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Dlaczego w zadanym pytaniu posługuje się Pan – wobec magazynu energii – terminem „wyposażenie dodatkowe”?
h)tak - magazyn energii będzie połączony z instalacją fotowoltaiczną - inaczej nie ma sensu jego stosowanie (co uzasadnił Pan już w odpowiedzi zawartej w punkcie 1 lit. g).
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy magazyn energii będzie/jest połączony z instalacją fotowoltaiczną?
i)tak - magazyn energii będzie integralną częścią instalacji fotowoltaicznej, podobnie jak podano w punkcie 1, litery: g i h.
j)zakup magazynu energii będzie kolejnym etapem rozbudowy instalacji fotowoltaicznej,
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy zakup/montaż magazynu energii jest:
§autonomicznym (odrębnym) przedsięwzięciem termomodernizacyjnym realizowanym w domu jednorodzinnym (co - konkretnie - to potwierdza?),
§przedsięwzięciem termomodernizacyjnym związanym z zakupem/montażem instalacji fotowoltaicznej - „etapem” tego przedsięwzięcia?
k)w ramach ulgi termomodernizacyjnej chce Pan uwzględnić tylko zakup magazynu energii, gdyż posiada Pan umiejętności i stosowne uprawnienia do jego montażu,
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej chce Pan uwzględnić wydatek poniesiony tylko na zakup magazynu energii, czy również koszt usługi montażu magazynu energii?
l)w tym punkcie odnosi się Pan do ostatniego przytoczonego zapisu: „(...) częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne”. Uzyskanie niezależności w zakresie energii elektrycznej na bazie instalacji fotowoltaicznej jest niemożliwe ze względu na niskie dawki promieniowania słonecznego w miesiącach zimowych,
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy wydatki:
§które planuje Pan uwzględnić w ramach ulgi termomodernizacyjnej z tytułu nabycia magazynu energii,
§wydatek na zakup/montaż instalacji fotowoltaicznej
zostały przez Pana poniesione w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków? (…)
m) związek widzi Pan w podpunkcie: „d” - przytoczonym powyżej,
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Na czym – konkretnie – polega związek wydatków, których dotyczy wniosek, z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym rozumianym stosownie do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków?
n)tak - jest to budynek mieszkalny jednorodzinny,
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy „dom jednorodzinny”, o którym mowa we wniosku, stanowi budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy – Prawo budowlane, tj.: (…).
o)tak - będzie to dalej budynek mieszkalny jednorodzinny,
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy w momencie ponoszenia przez Pana wydatków, które planuje Pan uwzględnić w ramach ulgi termomodernizacyjnej z tytułu nabycia magazynu energii budynek, o którym mowa we wniosku, był/jest/będzie budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy - Prawo budowlane?
p)jak podał Pan w punkcie 1 litera a: od (...) 2009 r. -jest to data otrzymania potwierdzenia zgłoszenia zakończenia budowy i braku sprzeciwu do jego użytkowania przez Starostwo Powiatowe w (...), użytkuje Pan ten dom jednorodzinny do celów mieszkalnych i płaci Pan stosowne podatki od nieruchomości do gminy (...) według stawek w otrzymywanym corocznie decyzji z Gminy (...),
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytania:
Kiedy/od kiedy – prosimy, żeby podał Pan daty –
§doszło do faktycznego zakończenia budowy „domu jednorodzinnego”?
§Co charakteryzowało to „zakończenie budowy”?
§użytkuje Pan ten dom?
§W jaki sposób go Pan użytkuje od tej daty?
§Co potwierdza to użytkowanie?
§płaci Pan podatek od nieruchomości od tego domu?
q)faktury za zakup magazynu energii będą wystawione w IV kwartale 2024 r. - zakup magazynu uzależnia Pan od uzyskania pozytywnej interpretacji - w przypadku interpretacji negatywnej zakupu Pan nie dokona - magazyny energii mają budowę modułową i można je rozbudowywać w przyszłości, gdyby było takie uzasadnienie,
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Kiedy (w jakiej dacie) wystawione zostały/zostaną wszystkie faktury dotyczące wydatków, których dotyczy wniosek?
r)tak - faktura będzie wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnień,
s)na fakturze będzie nazwa magazynu energii. Jeszcze nie podjął Pan ostatecznej decyzji co do modelu i jego pojemności - prawdopodobnie pojemność energetyczna około: 5 kWh, w cenie brutto z przedziału 5.000‑8.000 zł.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Co będzie wyszczególnione na tych fakturach (fakturze)? Jakie konkretnie pozycje zostaną wyodrębnione?
t)faktura będzie wystawiona na Pana dane, a dom stanowi składnik majątku wspólnego (podał to już Pan w punkcie: 1 lit. a).
u)nie - na tym etapie niczego nie będzie Pan jeszcze utylizował.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy Pana pytanie obejmuje również utylizację usuniętych (w toku prac) elementów?
v)nie - uzasadnienie jak wyżej.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy wydatek związany z (ewentualną) utylizacją usuniętych (w toku wskazanych we wniosku prac) elementów uwzględni Pan w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
w)w zeznaniu za rok podatkowy 2024 (w przypadku gdyby Pan nie zdążył z zakupami to w roku 2025), gdyż tak jak napisał Pan wcześniej, zakupu magazynu energii dokona Pan jedynie w przypadku otrzymania „pozytywnej interpretacji”.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
W zeznaniu za który rok podatkowy, zamierza Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w zakresie wydatków, których dotyczy wniosek?
x)tak - jest Pan i będzie Pan na moment dokonania odliczenia współwłaścicielem domu jednorodzinnego.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie:
Czy na moment dokonywania odliczenia (rozumianego jako data złożenia zeznania lub jego korekty) był/jest/będzie Pan właścicielem lub współwłaścicielem „domu jednorodzinnego”?
y)Pana forma opodatkowania to dochód opodatkowany wg skali podatkowej - jedyne stałe miejsce Pana pracy to (...) - zatrudnienie w formie umowy o pracę na czas nieokreślony (...) - w rozliczeniu rocznym uwzględnia Pan jedynie kilka umów zleconych według opisu na wstępie,
z)nie występuje i nie będzie Pan występował o żadne inne dofinansowania (np. program: „Mój Prąd 6” - wymaga zmiany rozliczeń z operatorem na jeszcze bardziej niekorzystne niż obecne). Chce Pan jedynie skorzystać z odliczenia od dochodu (standardowe rozliczenie PIT- 37 i załącznik PIT/O pkt 6 poz. 31 w formularzu), a wcześniej sfinansuje Pan zakup z posiadanych oszczędności.
Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytania:
Czy wydatki, których dotyczy wniosek zostały/zostaną przez Pana:
·zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
·odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?
·uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej (innych niż ulga termomodernizacyjna)?
·sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej? Jeśli tak, to kto i kiedy otrzymał to dofinansowanie?
·zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie?
·poniesione z Pana majątku/majątku Pana i Pana małżonki (Państwa wspólnych środków)?
Pytanie
Czy może Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakup magazynu energii elektrycznej, jako elementu wyposażenia dodatkowego do posiadanej już instalacji fotowoltaicznej?
Pana stanowisko w sprawie
Uważa Pan, że może Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakup magazynu energii elektrycznej - przeznaczonego do współpracy z posiadaną już instalacją fotowoltaiczną, gdyż zwiększy to zużycie własne energii elektrycznej na cele bytowe w posiadanym domu jednorodzinnym, poprawiając wskaźniki energetyczne budynku.
W Pana ocenie, pomimo że w przytoczonym akcie prawa podatkowego nie ma użytego bezpośrednio użytego sformułowania: „magazyn energii elektrycznej”, to niewątpliwie - w Pana przypadku jest to osprzęt instalacji fotowoltaicznej.
Nadmienia Pan również, że stosowanie magazynów energii przez prosumentów ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie sieci elektrycznych, w szczególności na terenach o dużym nasyceniu instalacjami fotowoltaicznymi - co ma miejsce w Pana przypadku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek
W myśl powyższego przepisu, adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz – na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024, poz. 776) – opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Ponadto, odliczenie przysługuje pod warunkiem zakończenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w okresie do 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Zgodnie z art. 26h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Stosownie do art. 26h ust. 3 cytowanej ustawy:
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Artykuł 26h ust. 4 wskazanej wyżej ustawy stanowi, że:
Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury.
Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:
1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
2) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Powyższa regulacja wskazuje na brak możliwości odliczenia wydatków, których podatnik nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane (zwrócone). Odliczeniu podlegają te wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik (uszczuplają jego majątek). Nie ma także możliwości odliczenia wydatków, które w jakiejkolwiek formie pomniejszyły już zobowiązanie podatkowe podatnika.
Na podstawie art. 26h ust. 6 wyżej wymienionej ustawy:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Artykuł 26h ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że:
Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Natomiast, w myśl art. 26h ust. 8 i 9 powyższej ustawy:
Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.
Definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, o którym mowa w art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawiera art. 5a pkt 18b tej ustawy.
Zgodnie z tym przepisem (art. 5a pkt 18b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - oznacza to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).
Stosownie do treści tego artykułu (art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane):
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Artykuł 5a pkt 18c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje natomiast przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Zgodnie z tą regulacją:
Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsięwzięciu termomodernizacyjnym - oznacza to przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
W myśl art. 2 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 2496 ze zm.) o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków:
Użyte w ustawie określenia oznaczają, przedsięwzięcia termomodernizacyjne – przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:
a) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
b) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
c) wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
d) całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się natomiast w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 273).
Zaznaczam, że odliczeniu w ramach tej ulgi podlegają jedynie te wydatki, na które wskazują przepisy wykonawcze, czyli wskazane wyżej rozporządzenie.
Należą do nich m.in.:
·ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem (ust. 1 pkt 13 wykazu),
·montaż instalacji fotowoltaicznej (ust. 2 pkt 13 wykazu).
Pana wątpliwość budzi możliwość uwzględnienia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków poniesionych na zakup magazynu energii elektrycznej, jako elementu wyposażenia dodatkowego posiadanej już instalacji fotowoltaicznej.
W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan m.in., że:
·magazyn energii współpracuje z instalacją fotowoltaiczną w zakresie gromadzenia energii i dlatego można go nazwać wyposażeniem dodatkowym całej instalacji. Stosowanie samego magazynu energii nie miałoby uzasadnienia ekonomicznego (może jedynie aspekt zasilania awaryjnego, ale do tego celu służą inne urządzenia UPS, agregaty, itp.),
Informacja ta stanowi Pana odpowiedź na kwestię, dlaczego w zadanym pytaniu posługuje się Pan - wobec magazynu energii - terminem „wyposażenie dodatkowe”],
·magazyn energii będzie połączony z instalacją fotowoltaiczną,
·magazyn energii będzie integralną częścią instalacji fotowoltaicznej.
Odpowiadając jednak na pytanie:
Czy zakup/montaż magazynu energii jest:
·autonomicznym (odrębnym) przedsięwzięciem termomodernizacyjnym realizowanym w domu jednorodzinnym (co - konkretnie - to potwierdza?),
·przedsięwzięciem termomodernizacyjnym związanym z zakupem/montażem instalacji fotowoltaicznej - „etapem” tego przedsięwzięcia?
- wskazał Pan, że zakup magazynu energii będzie kolejnym etapem rozbudowy instalacji fotowoltaicznej.
Z tego względu podkreślam, że każde z realizowanych przez Podatnika przedsięwzięć termomodernizacyjnych musi zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Zauważam, że w słowniku języka polskiego PWN [dostęp: https://sjp.pwn.pl], termin rozbudowa został zdefiniowany następująco:
·powiększenie budowli lub obszaru już zabudowanego,
·powiększenie potencjału gospodarczego w jakiejś dziedzinie gospodarki; też: poszerzanie zakresu działalności jakiejś instytucji,
·zwiększenie liczby składników czegoś.
Zatem, jeżeli przedsięwzięcie termomodernizacyjne z roku 2017 - dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznej - zostało przez Pana przeprowadzone od początku do końca (zostało zakończone) - wówczas, należy uznać, że przedsięwzięcie to zostało przez Pana zrealizowane w całości.
Zastosowane przez Pana - w uzupełnieniu wniosku - sformułowanie, że: „zakup magazynu energii będzie kolejnym etapem rozbudowy instalacji fotowoltaicznej” - wskazuje bowiem, że zakup magazynu ma być etapem, ale - rozbudowy instalacji fotowoltaicznej.
Z podanych przez Pana informacji wynika również, że instalacja fotowoltaiczna służy wyłącznie potrzebom domu jednorodzinnego i zaopatruje w energię tylko ten dom jednorodzinny. Na potrzeby tego wniosku wyjaśnił Pan zasadę jej działania, wskazując, że:
w chwili zaniku zasilania lub przekroczenia napięcia: 253 V (nominalnie: 230 V) w sieci operatora falowniki fotowoltaiczne automatycznie się wyłączają i wtedy nie działa np. piec gazowy kondensacyjny i budynek jest pozbawiony ogrzewania - zastosowanie magazynu energii sprawia, że ten problem jest na pewien określony czas kompensowany i działanie pieca może być podtrzymane.
Co równie ważne - stosownie do Pana wskazań:
·związek wydatków, których dotyczy wniosek, z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym rozumianym stosownie do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków -zauważa Pan w literze d:
całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
·celem zakupu magazynu energii jest zwiększenie autokonsumpcji własnej energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej (samowystarczalności energetycznej niestety nie da się uzyskać w naszym klimacie).
Z opisanych wyżej względów, skoro podaje Pan, że:
·magazyn energii elektrycznej będzie integralną częścią instalacji fotowoltaicznej,
·instalacja fotowoltaiczna służy wyłącznie potrzebom domu jednorodzinnego i zaopatruje w energię tylko ten dom jednorodzinny
- to - jeśli opisany wydatek nie zostanie przez Pana:
·zaliczony do kosztów uzyskania przychodów,
·odliczony od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
·uwzględniony w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej,
·zwrócony Panu w jakiejkolwiek formie
- wówczas będzie Pan mógł skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do tego wydatku.
Ustawodawca wyraźnie bowiem zaznaczył, że odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie podlegają m.in. wydatki w części, w jakiej dotyczą warunków wskazanych w treści art. 26h ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (powyższe wyliczenie).
Mając powyższe na uwadze, przedstawione przez Pana stanowisko uznaję więc za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Końcowo zaznaczamy, że przedmiotem interpretacji indywidualnej może być wyłącznie sam przepis prawa. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Nie prowadzimy również postępowania dowodowego. Z powyższych powodów, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o informacje podane we wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a,
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).