Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.594.2024.4.MAP
Temat interpretacji
Skutki podatkowe dokonania darowizny nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 24 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 17 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej oraz podatku od towarów i usług. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie pismem z – 28 października 2024 r. (wpływ 29 października 2024 r.) oraz pismem z 30 października 2024 r. (wpływ 4 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dysponuje polską rezydencją podatkową). Prowadzi Pani na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: „JDG”) oraz działalność rolniczą. Przedmiotem Pani JDG, jak również działalności rolniczej nie jest obrót nieruchomościami.
W związku z chęcią uporządkowania stanu swojego majątku, z uwagi na swój wiek zamierza Pani dokonać darowizny nieruchomości położonej w miejscowości ..., stanowiącej działkę nr …, o powierzchni 2 3236 ha, zabudowanej budynkiem biurowym (dalej również: „Nieruchomość”) na rzecz swojego syna, który również dysponuje polską rezydencją podatkową. Dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta o numerze … . Nieruchomość w księdze wieczystej oznaczona jest jako „R- GRUNTY ORNE”. W dziale III („Prawa roszczenia i ograniczenia”) oraz w dziale IV („Hipoteka”) księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości nie widnieją żadne wpisy. W związku z powyższym Nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek długów, ciężarów i zobowiązań. Nieruchomość uzyskała pozwolenie na użytkowanie w 2002 r.
Działając jako prywatna osoba fizyczna, nabyła Pani nieruchomość na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim o zniesieniu współwłasności z 2016 r. (1/2 udziałów w Nieruchomości) oraz w pozostałej części na podstawie umowy darowizny z 31 marca 2017 r. Przy nabyciu Nieruchomości nie miała Pani prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Innymi słowy nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości.
Nieruchomość w 2017 r. została wprowadzona do ewidencji środków trwałych Pani JDG. W ramach JDG poniosła Pani nakłady na ulepszenie Nieruchomości - zakup oraz montaż klimatyzatorów oraz instalacji folowoltaicznych (dalej również: „Instalacje”). Poszczególne Instalacje zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Pani JDG. Dokonuje Pani odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Instalacji w ramach JDG. Wartość wskazanych powyżej inwestycji nie przekroczyła 30% wartości początkowej tej Nieruchomości. Odliczyła Pani podatek naliczony (w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług) od wskazanych powyżej wydatków z tytułu zakupu oraz montażu Instalacji, w ramach JDG. Rozpoczęcie użytkowania Instalacji, tj. poszczególnych klimatyzatorów oraz instalacji fotowoltaicznych miało miejsce w różnych okresach- od 1 sierpnia 2019 r. (najwcześniejsze rozpoczęcie użytkowania pierwszego urządzenia) do 7 września 2023 r. (najpóźniejsze rozpoczęcie użytkowania urządzenia). Wartość początkowa poszczególnych Instalacji wynosi od kilku tysięcy złotych do ponad 100 tysięcy złotych. Wykorzystuje Pani Nieruchomość w JDG poprzez wynajem powierzchni biurowych i magazynowych od marca 2017 r.
W uzupełnieniu wniosku doprecyzowała Pani, że aktualnie planowane zdarzenie przyszłe uległo niewielkiej modyfikacji, w wyniku której wskazuje Pani, że przedmiotem darowizny będzie Nieruchomość stanowiąca grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem oraz wyposażeniem w postaci klimatyzatorów. Przedmiotem darowizny nie będą natomiast instalacje (panele) fotowoltaiczne. Jednocześnie pod pojęciem „Instalacji” zawartym w treści wniosku o wydanie interpretacji należy rozumieć wyłącznie klimatyzatory podłączone do budynku, stanowiące obecnie środki trwale podlegające amortyzacji w Pani działalności gospodarczej. Zaznacza Pani, że panele fotowoltaiczne, które nie będą przedmiotem darowizny, nie są połączone w sposób trwały z budynkiem (mogą bowiem zostać bez ich uszkodzenia zdemontowane i odłączone od budynku). Pani działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym. Zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią polega na wynajmie nieruchomości. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności zakres Pani działalności gospodarczej mieści się pod numerem PKD 68.20.Z „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”.
Wynajem budynku ma charakter mieszany, tj. jest wynajmowany na cele magazynowe oraz cele biurowe. W chwili obecnej większa jego część wynajmowana jest jako powierzchnie magazynowe. Pozostałą część wynajmowanej powierzchni stanowi powierzchnia biurowa. Klasyfikacja budynku według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), która posługuje się pojęciem „głównego użytkowania”, nakazuje przyjęcie symbolu PKOB dla dominującej powierzchni danego budynku, a zatem PKOB 1252, pod którym to symbolem mieszczą się między innymi „powierzchnie magazynowe”. Właściwy numer klasyfikacji budynku według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) z uwagi na dominującą obecnie funkcję powierzchni magazynowej to symbol 1.10.104, pod którą to klasyfikacją mieszczą się między innymi „budynki magazynowe oraz powierzchnie magazynowe”. Jest Pani jedynym właścicielem Nieruchomości mającej być przedmiotem darowizny. Wycofa Pani Nieruchomość z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Pytania
1.Czy planowana darowizna Nieruchomości przez Panią na rzecz syna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym, czy będzie skutkowała powstaniem obowiązku podatkowego i koniecznością zapłaty podatku od towarów i usług w tym zakresie?
2.Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 jest twierdząca, to czy planowana przez Panią darowizna Nieruchomości spełnia przesłanki zwolnienia z podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?
3.Czy planowana darowizna Nieruchomości będzie powodowała konieczność dokonania przez Panią korekty podatku naliczonego, odliczonego przy zakupie oraz montażu Instalacji, na podstawie art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług?
4.Czy w związku z planowaną darowizną Nieruchomości, rozpozna Pani dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest udzielenie odpowiedzi na pytanie Nr 4 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytań Nr 1 - Nr 3 dotyczących podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie
Uważa Pani, że w związku z planowaną darowizną Nieruchomości, nie rozpozna Pani dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; dalej; „u.p.d.o.f.”), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., odrębnym źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy.
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W myśl art 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f., przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust 2 pkt 1 z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Stosownie do art 14 ust. 2 u.p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej są również 1) przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że wskazane powyżej przepisy, w szczególności art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. odnoszą się do odpłatnego (a nie nieodpłatnego) zbycia. W związku z powyższym czynność wycofania Nieruchomość z Pani JDG, która niewątpliwie nastąpi w związku z darowizną Nieruchomości na rzecz Pani syna, nie będzie wiązała się z powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.
Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej między innymi w interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2018 r. Nr 0115-KDIT3.4011.480.2018.1.PSZ: „odpłatne zbycie oznacza przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości przez spółkę partnerską do majątku prywatnego jej wspólników, mamy niewątpliwie do czynienia ze zbyciem ww. składnika majątku. W wyniku bowiem tej czynności dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości ze spółki na wspólników. Zbycie to nie będzie miało jednak dla spółki charakteru odpłatnego bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności ww. składników majątku z majątku spółki do majątku prywatnego jej wspólników, spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych”.
Odnosząc się do możliwości opodatkowania czynności dokonania darowizny Nieruchomości, należy podkreślić, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Jak stwierdził natomiast Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2019 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.139.2019.4.MD: „każda darowizna, bez względu na przedmiot darowizny, a zatem również darowizna nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza jej opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”
Podsumowując zarówno planowana darowizna Nieruchomości, jak również towarzysząca jej czynność wycofania Nieruchomości z JDG nie spowoduje powstania dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2024 r. poz. 226 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz pkt 8 ww. ustawy:
Źródłami przychodów są:
– pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
– odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ze sprzedaży nieruchomości kwalifikowany jest do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) tej ustawy, chyba że sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Natomiast stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Zatem przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą oraz działalność rolniczą. Pani działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym. Zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią polega na wynajmie nieruchomości. Przedmiotem Pani działalności gospodarczej, jak również działalności rolniczej nie jest obrót nieruchomościami. Zamierza Pani dokonać darowizny nieruchomości na rzecz swojego syna. Jest Pani jedynym właścicielem Nieruchomości mającej być przedmiotem darowizny. Wycofa Pani Nieruchomość z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiotem darowizny będzie Nieruchomość stanowiąca grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem oraz wyposażeniem w postaci klimatyzatorów. Przedmiotem darowizny nie będą natomiast instalacje (panele) fotowoltaiczne. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności zakres Pani działalności gospodarczej mieści się pod numerem PKD 68.20.Z „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „darowizna”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn.
Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.
W przypadku darowizny mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych, ani innego przysporzenia majątkowego. Tym samym przekazanie nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej, w drodze darowizny nie będzie wywoływało skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych u darczyńcy. Zatem opisana powyżej czynność prawna będzie obojętna podatkowo, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zatem planowana darowizna nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej nie spowoduje u Pani powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji indywidualnej.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej pytaniem w zakresie podatku dochodowego od osób. fizycznych. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz Pani stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania (m.in. skutków podatkowych wycofania nieruchomości z prowadzonej działalności gospodarczej).
W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych zaznaczam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pani wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).