Preferencyjne opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (tzw. IP Box). - Interpretacja - null

Shutterstock

Preferencyjne opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (tzw. IP Box). - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 1 listopada 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną pod nazwą  od dnia 15 lutego 2017 r. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ Jego miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej trwa dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Wnioskodawca płaci podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce z tytułu umów wskazanych poniżej.

Wszystkie czynności związane z oprogramowaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje w Polsce.

Informacje dot. umowy z X

Aktualnie jako wykonawca Wnioskodawca ma podpisaną umowę z firmą X, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Jest to platforma (...). Przedmiotem umowy jest wytwarzanie oprogramowania.

Zgodnie z umową, od 6 maja 2024 r. Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, której dotyczy wniosek, dla firmy X i uzyskuje z tego tytułu dochody.

Zgodnie z treścią umowy z firmą X:

·Wnioskodawca jest odpowiedzialny za projekty związane z badaniami i rozwojem w obszarze (...);

·do głównych obowiązków Wnioskodawcy należy opracowywanie nowych algorytmów i tworzenie oprogramowania;

·celem usług Wnioskodawcy jest rozwój nowego know-how i/lub wykorzystanie istniejącego know-how do nowych wdrożeń;

·wynik prac Wnioskodawcy ma postać kodu oprogramowania.

Umowa z firmą X zawiera również następujące warunki:

·Strony przyjmują do wiadomości i zgadzają się, że Klient (X) nie ma prawa do kontrolowania sposobu, środków, ani metody, za pomocą której Wykonawca (Wnioskodawca) świadczy usługi wymagane umową;

·jako Wykonawca, Wnioskodawca zapewnia własne narzędzia do świadczenia usług. Samodzielnie dobiera sprzęt, oprogramowanie, pakiety uczenia maszynowego, rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz używane modele matematyczne. Kod programu tworzy wyłącznie na podstawie własnej wiedzy i zgodnie z wymaganiami klienta;

·Wnioskodawca nie jest zobowiązany do świadczenia usług w siedzibie Klienta i może zdecydować się na świadczenie usług w czasie i miejscu, które są wzajemnie akceptowane przez strony. Wnioskodawca świadczy usługi w różnych miejscach na zasadzie pracy zdalnej.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia rzeczywisty charakter działalności wykonywanej w ramach umowy z firmą X.:

·jako wykonawca, Wnioskodawca prowadzi projekty, których celem jest (...). X jest partnerem .... i jako pierwsza firma stworzyła platformę do (...). W obecnej chwili, aby wyprzedzić konkurencję, X postawiła na rozwiązania z zakresu.... W przeciwieństwie do konkurencji, która stosuje (...), X zdecydowała się zbudować algorytmy, które (...);

·problem (...);

·nikt wcześniej nie stworzył w pełni zautomatyzowanych algorytmów do tego zadania, ponieważ ma ono zbyt wiele niewiadomych. Przede wszystkim, nie wiadomo, ile (...). Dodatkowo, nie ma pewności, które z tych aplikacji zostaną (...). Sytuację komplikuje fakt, że każdy z konkurentów ma swoją strategię (...). Kolejnym ograniczeniem jest ustalony budżet reklamowy, który trzeba przestrzegać. Najtrudniejszym elementem jest brak dostępu do danych na temat tego, co dokładnie dzieje się podczas (...).

X już podjęła pierwsze kroki w realizacji tego ambitnego celu, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego, Wnioskodawca opracował plan stworzenia nowego oprogramowania i algorytmów dla Zleceniodawcy w ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności badawczo-rozwojowej.

Na przykład, Wnioskodawca ustalił następujące cele do osiągnięcia:

·algorytm uczenia maszynowego do (...),

·algorytm uczenia maszynowego do (...),

·stworzenie środowiska za pomocą sztucznej inteligencji, które będzie (...).

Pierwszy z tych celów został już zrealizowany w postaci programu komputerowego, który na etapie walidacji osiąga wyniki lepsze od dotychczasowych „manualnych” rozwiązań.

Takie algorytmy są na tyle innowacyjne, że nie występowały dotychczas nie tylko w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy, ale na dzień dzisiejszy nie wiadomo o istnieniu podobnych rozwiązań funkcjonujących w jakiejkolwiek firmie na rynku. Dlatego, warto podkreślić też, że czynności, które Wnioskodawca wykonuje dla Zleceniodawcy nie są rutynowymi, ani okresowymi zmianami wprowadzonymi do istniejących produktów. To jest systematyczne tworzenie i rozwój nowych produktów. W ramach wymyślania i tworzenia algorytmów Wnioskodawca szuka najnowszej wiedzy, związanej z uczeniem  (...),  To jest szybko rozwijające się dziedziny, dlatego codziennie pojawia się dużo nowej wiedzy - nowe modele uczenia maszynowego, nowe pakiety oprogramowania, nowe podejścia do trenowania modeli i do analizy danych, nowa architektura sieci neuronowych i inne tematy. Tej wiedzy Wnioskodawca szuka i studiuje, żeby używać jej w swojej pracy. Te dziedziny są na tyle nowe, że nigdy nie można znaleźć gotowych rozwiązań dla wyzwań, które pojawiają się przed Wnioskodawcą. Wnioskodawca musi wykonać dużą pracę, przetwarzając i łącząc dostępną wiedzę z różnych dyscyplin, żeby użyć to w tworzeniu swoich produktów.

Informacje dot. umowy z Y.

Aktualnie Wnioskodawca, jako wykonawca ma również podpisaną umowę z firmą Y z siedzibą w Szwajcarii. Y, to firma specjalizująca się w (...). Oferują oni zautomatyzowane rozwiązania typu ..... do zarządzania handlem..... Dzięki zaawansowanym algorytmom i monitorowaniu rynku, Y pomaga (...) minimalizować ryzyko rynkowe i maksymalizować zyski.

Przedmiotem umowy wskazanej powyżej jest wytwarzanie oprogramowania. Zgodnie z umową, od 1 sierpnia 2024 r. Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, której również dotyczy wniosek, dla firmy Y i uzyskuje z tego tytułu dochody.

Zgodnie z treścią umowy z firmą Y, do głównych obowiązków Wnioskodawcy należy:

·modelowanie matematyczne i programowanie;

·opracowywanie nowych modeli dynamiki podaży i popytu na (...) w różnych krajach europejskich w celu przełożenia danych na decyzje biznesowe;

·wprowadzanie innowacyjnych pomysłów na rozwój modeli (...) i stworzenie modeli algorytmów predykcyjnych.

Wynik prac Wnioskodawcy dla Y ma postać kodu oprogramowania. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do świadczenia usług w siedzibie Klienta. Świadczy usługi w domu i innych miejscach na zasadzie pracy zdalnej. Y nie kontroluje sposobu, środków, ani metody, za pomocą której Wnioskodawca świadczy usługi wymagane umową. Jako Wykonawca Wnioskodawca zapewnia własne narzędzia do świadczenia usług. Kod programu tworzy wyłącznie na podstawie własnej wiedzy i zgodnie z wymaganiami klienta.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia rzeczywisty charakter działalności wykonywanej w ramach umowy z firmą X:

Jako wykonawca, Wnioskodawca prowadzi projekty, których celem jest (...). Algorytmy Wnioskodawcy wykorzystują techniki (...). Dzięki temu Y  może przewidywać zmiany cen (...), co pozwala klientom Y maksymalizować zyski. Y jako pierwsi na rynku wprowadzili...., które automatycznie dostosowują się do zmieniających się warunków rynkowych, minimalizując ryzyko i zwiększając efektywność handlu. Tworzone przez Y rozwiązania są unikalne, ponieważ łączą zaawansowaną analizę danych z praktycznymi aplikacjami w handlu (...). Dzięki temu klienci mogą podejmować bardziej świadome decyzje i lepiej zarządzać swoimi zasobami (...). Y nieustannie dąży do innowacji, aby dostarczać klientom narzędzia, które są nie tylko nowoczesne, ale także skuteczne i niezawodne. Dlatego, Wnioskodawca opracował plan stworzenia nowych modeli i algorytmów dla Zleceniodawcy w ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności badawczo-rozwojowej.

Na przykład, Wnioskodawca ustalił następujące cele do osiągnięcia:

·opracowanie pierwszego na rynku modelu (...)

·Wnioskodawca zaplanował również stworzenie modelu (...)

Dla pierwszego z tych celów Wnioskodawca stworzył już model b”, który na etapie walidacji osiąga bardzo obiecujące wyniki. Algorytmy te są bardzo innowacyjne, i nie występowali dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Warto również podkreślić że czynności, które Wnioskodawca wykonuje dla Y  nie są rutynowymi, ani okresowymi zmianami wprowadzonymi do istniejących produktów. To jest systematyczne tworzenie i rozwój nowych produktów.

Informacje ogólne

Aby uzasadnić i podkreślić innowacyjność algorytmów, które Wnioskodawca tworzy, Wnioskodawca przytacza wyniki osiągane przez Niego w światowych konkursach informatycznych organizowanych przez (...): (...).

Dzięki tym sukcesom Wnioskodawca zdobył najbardziej szanowany w branży...., który posiadają tylko (...) osoby w Polsce. Wnioskodawca ma doktorat z matematyki i ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych na wiodącej uczelni (...). Jego wiedza matematyczna, i możliwość uzyskania skuteczności tworzonych algorytmów na poziomie kilku - kilkunastu najlepszych zespołów na świecie, to główne powody, dla których obaj Zleceniodawcy wybrali Wnioskodawcę spośród wielu kandydatów i zaangażowali Go do realizacji swoich projektów badawczo-rozwojowych. Wszystkie efekty prac Wnioskodawcy dla obu klientów stanowią odrębne programy komputerowe. Oprogramowanie, które Wnioskodawca wytwarza w ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności gospodarczej jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.W ramach umów Wnioskodawca przenosi na klientów, bez konieczności dalszych oświadczeń lub działań, wszystkie prawa majątkowe do programów komputerowych powstałych w ramach umów. Zatem, nie są zawierane odrębne umowy do każdego programu komputerowego.

Wnioskodawca i Jego Klienci uzgodnili, że wypłata wynagrodzenia, określonego w umowach, stanowi wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich własności we wszystkich dziedzinach użytkowania w stosunku do wszystkich utworów powstałych w związku z umowami, a także za przyznanie praw pochodnych utworzonym utworom. Zatem, dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej Wnioskodawcy są dochody osiągnięte przez Niego z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wnioskodawca nie osiąga dochodu z tytułu ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania. Nie nabywa wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów. Nie prowadzi ksiąg rachunkowych, natomiast prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Ewidencja jest prowadzona od rozpoczęcia działalności badawczo-rozwojowej. Prowadzona ewidencja jest zgodna z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

W okresie, którego dotyczy wniosek działalność gospodarcza Wnioskodawcy jest opodatkowana podatkiem “liniowym”.

Działalność Wnioskodawcy związana z tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania obejmuje nabywanie, łączenie oraz wykorzystywanie aktualnej wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych, uczenia maszynowego oraz optymalizacji procesów. W ramach tej działalności Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę z zakresu algorytmów, matematyki stosowanej, statystyki oraz modelowania danych, co pozwala na projektowanie i tworzenie ulepszonych, a z reguły zupełnie nowych procesów optymalizacji ofert reklamowych i innych aplikacji analitycznych. Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę z takich narzędzi jak (...)

Tworzenie oprogramowania ma na celu nie tylko realizację specyfikacji klientów, ale także wdrażanie własnych innowacyjnych rozwiązań w zakresie optymalizacji. To nie jest tak, że Wnioskodawca wszystko robi według jakiejś gotowej instrukcji. Ciągle musi rozwiązywać różne problemy, które są często unikalne dla danego projektu. Na przykład, pracując nad optymalizacją bidowania (budżetu reklamowego) dla klienta Y, tworzy algorytmy, które dostosowują oferty w czasie rzeczywistym. To wymaga dogłębnej znajomości teorii statystycznej, aby przewidywać odpowiednie stawki, i dużej elastyczności w projektowaniu, bo każdy projekt wymaga dostosowania narzędzi i rozwiązań. W ramach współpracy z Y , przykładowo, Wnioskodawca tworzy (...). To wymaga nie tylko programowania, ale też pogłębiania zrozumienia wzorców w danych...., aby dostarczyć ulepszoną ...– coś, co nie jest od razu przewidywalne, lecz wymaga podejścia badawczego i ciągłego testowania nowych rozwiązań.

Efekty prac Wnioskodawcy: (oprogramowanie) zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie, które tworzy Wnioskodawca, ma zawsze charakter oryginalny i twórczy. W Jego pracy nie chodzi tylko o użycie określonych narzędzi, ale o stworzenie nowego kodu, który rozwiązuje konkretne, unikalne problemy klientów. To oznacza, że każda linia kodu tworzona przez Wnioskodawcę, to coś nowego, czego wcześniej nie było. Przykładowo, optymalizacja kampanii reklamowych wymaga stworzenia unikalnych algorytmów, które potrafią dostosować się do zmieniających się trendów rynkowych i danych na żywo. Takie oprogramowanie ma wartość samą w sobie, bo umożliwia klientom uzyskanie przewagi rynkowej. Dla Y Wnioskodawca natomiast opracowuje algorytm do...., który musi uwzględniać unikalne – co jest wynikiem Jego twórczego podejścia, a nie szablonowego rozwiązania. Oprogramowanie Wnioskodawcy nie jest efektem tylko „technicznej” pracy. Nie można dokładnie przewidzieć, co powstanie, zanim Wnioskodawca nie wprowadzi odpowiednich modyfikacji na bazie wyników testów i analizy danych. Na przykład, każdy algorytm, który optymalizuje....– nie jest to coś, co Wnioskodawca może przewidzieć z góry jako standardowy proces. Podobnie, w projekcie dla Y Wnioskodawca tworzy algorytmy do prognozowania ....., co wymaga ciągłego dostosowywania do zmiennych warunków i specyficznych wymogów branżowych, a więc nie jest to wynik rutynowej pracy. Rezultat pracy nie jest efektem mechanicznego stosowania umiejętności.

To, co Wnioskodawca robi, to nie jest techniczne wykonanie wytycznych od klienta. Wnioskodawca zawsze wkłada swój autorski wkład i unikalne podejście do rozwiązania problemu. Wnioskodawca ma dużą swobodę w doborze metod i narzędzi, by osiągnąć pożądany efekt. Przykładowo, projektując system do prognozowania budżetów dla klienta X, musi samodzielnie dobrać parametry, zbudować modele i przeprowadzić walidacje, by osiągnąć optymalne rezultaty. Klient określa cele, ale szczegóły, jak tam dotrzeć, są w Jego rękach. Dla Y z kolei Wnioskodawca projektuje narzędzia do ....., co wymaga zastosowania kreatywnych metod analizy danych i dostosowania modeli do specyfiki tego sektora, bez ścisłych wytycznych od strony technicznej, które narzucałby klient.

Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich. Jeśli program nie działa zgodnie z oczekiwaniami lub napotkamy problemy po wdrożeniu, musi, to naprawić. Na przykład, jeśli system optymalizacji budżetu reklamowego nie zareaguje prawidłowo na zmieniające się warunki rynkowe, to na Wnioskodawcy spoczywa odpowiedzialność za wprowadzenie poprawki, ponieważ błędy lub niedoskonałości w oprogramowaniu mogą skutkować stratami finansowymi lub reputacyjnymi po stronie klienta. Podobnie, dla X Wnioskodawca opracowuje algorytmy, które są wykorzystywane w podejmowaniu decyzji operacyjnych....... Dlatego Wnioskodawca dba, aby oprogramowanie było dokładne i niezawodne, ponosząc odpowiedzialność za jego prawidłowe działanie i wiarygodność wyników.

Wnioskodawca w w pełni ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Musi samodzielnie zarządzać wszystkimi aspektami finansowymi, organizacyjnymi i technicznymi swojej pracy. Odpowiada za zdobywanie zleceń, ustalanie warunków umów, spełnianie oczekiwań klientów i, co kluczowe, utrzymanie wysokiej jakości oprogramowania – jeśli coś nie działa jak należy, to nie ma stałego wsparcia technicznego lub prawnego, więc błędy mogą prowadzić do kosztów z strony Wnioskodawcy. Przykładowo, każdy problem w kodzie, błędna analiza danych, czy nieprzewidziane zachowanie algorytmu dla X mogą bezpośrednio wpływać na...., co może skutkować spadkiem przychodów klienta i potencjalną stratą długoterminowej współpracy z Wnioskodawcą. Jeśli algorytm zoptymalizuje..... Tworząc algorytmy dla Y , Wnioskodawca również musi zagwarantować ich wysoką dokładność, ponieważ jakiekolwiek błędne .... mogą prowadzić do błędnych decyzji operacyjnych, co jest ryzykowne zwłaszcza w branży..., gdzie błędy są kosztowne. Błąd Wnioskodawcy może wpłynąć na decyzje finansowe klienta, a to zwiększa ryzyko gospodarcze także dla Niego, jako odpowiedzialnego wykonawcy. Reputacja Jego działalności może ucierpieć, a także mogą pojawić się finansowe konsekwencje.

Odpłatne przeniesienie praw autorskich do oprogramowania odbywa się zgodnie z wymogami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca przenosi odpłatnie ogół praw autorskich na rzecz zleceniodawców na mocy umów o świadczenie usług z X i Y, więc przeniesienie praw majątkowych na zamawiających następuje na podstawie pisemnych umów na wskazanych w nich polach eksploatacji, są to warunki zgodne z art. 41 oraz 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przeniesienie praw majątkowych następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego w postaci programu komputerowego.

Wyodrębnienie programu komputerowego następuje w momencie jego ukończenia. Wnioskodawca przekazuje program Zleceniodawcy, a Zleceniodawca go przyjmuje. Potwierdzeniem przeniesienia tych praw jest fizyczne wydanie kodu poprzez umieszczenie go w repozytorium w chmurze.

Pytania

1.Czy kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskane w ramach umowy z X Wnioskodawca może opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskane w ramach umowy z Y. Wnioskodawca może opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie (po uzupełnieniu)

Zdaniem Wnioskodawcy:

·świadczone przez Niego usługi w zakresie wytwarzania oprogramowania, spełniają wymóg art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

·zgodnie z art. 30cb ww. ustawy prowadzi On wyodrębnioną ewidencję dotyczącą prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.

Na podstawie powyższych Wnioskodawca uważa, iż:

·może zastosować stawkę 5% podatku dochodowego od osób fizycznych, do przychodów z opisanych wyżej prac w ramach umowy z X ;

·może zastosować stawkę 5% podatku dochodowego od osób fizycznych, do przychodów z opisanych wyżej prac w ramach umowy z Y.

W przypadku potwierdzenia prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy, zamierza On skorzystać z preferencyjnej stawki podatku za 2024 r.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Wyżej wymieniony artykuł dotyczy kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest (...) 8. autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

O badaniach naukowych mowa w art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, gdzie: badania naukowe są działalnością obejmującą: badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

O pracach rozwojowych mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, gdzie: prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wnioskodawca opracowuje nowe oprogramowanie i nowe algorytmy, w bezpośrednio prowadzonej przez siebie działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wytwarzane przez Wnioskodawcę oprogramowanie stanowi wyraz własnej twórczości intelektualnej. Wytwarzane oprogramowanie podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty: (...) 2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Wnioskodawca przenosi całość praw autorskich do wytworzonego oprogramowania za wynagrodzeniem.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku, gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku, gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Na podstawie art. 30cb ust. 2 ww. ustawy, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji. Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która pozwala na wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej powstającego w ramach wskazanej umowy, oraz przychodów, kosztów i dochodów przypadających na każde kwalifikowane IP.

Podsumowując, Wnioskodawca uważa, że dochód z tytułu przeniesienia praw autorskich do oprogramowania, o którym we wniosku, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5% za 2024 r.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca doprecyzował, że w przypadku potwierdzenia prawidłowości Jego stanowiska zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki podatku nie tylko za 2024 r., ale również za lata kolejne (o ile będą kontynuowane umowy, których dotyczy wniosek i zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Preferencyjna stawka opodatkowania 5% (tzw. ulga IP-Box)

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5% (tzw. ulga IP-Box) jest dochód, który łącznie spełnia następujące warunki:

·został osiągnięty w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc działalności, która spełnia warunki określone w art. 5a pkt 6 w zw. z art. 5b ustawy;

·jest „kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej”.

Aby wyjaśnić znaczenie pojęcia „kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej” należy odnieść się do:

·art. 30ca ust. 2 ustawy, który określa, czym jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

·art. 30ca ust. 7 ustawy, który wyjaśnia, jakie kategorie dochodów mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, oraz

·art. 30ca ust. 4, który określa, w jaki sposób ustala się kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Kwalifikowane prawa własności intelektualnej

I tak, zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (tzw. kwalifikowanym IP) jest więc prawo własności intelektualnej, które spełnia wszystkie następujące warunki:

·jest jednym z rodzajów praw własności intelektualnej, które ustawodawca wymienił w art. 30ca ust. 2;

·podlega ochronie prawnej na podstawie odrębnych przepisów;

·jego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego jako kwalifikowane IP

Jednym z rodzajów praw własności intelektualnej wymienionych w art. 30ca ust. 2 ww. ustawy jest autorskie prawo do programu komputerowego.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji „programu komputerowego” ani też nie odsyła w tym zakresie do żadnych konkretnych regulacji. W języku powszechnym program komputerowy to zestaw instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych, przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Program komputerowy jest więc pewną odrębną całością, która pozwala użytkownikowi komputera na realizację określonych działań. 

Co istotne, tak rozumiany program komputerowy jest przedmiotem prawa autorskiego, jeśli spełnia definicję „utworu” będącego przedmiotem prawa autorskiego z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.). Stosownie do tego przepisu przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie definiuje „programu komputerowego”. Wymienia „programy komputerowe” jako rodzaj utworów będących przedmiotem prawa autorskiego wyrażanych słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (art. 1 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).  

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy Rozdziału 7 ustawy nie stanowią inaczej. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Ochronie nie podlegają natomiast idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego (art. 74 ust. 2 ww. ustawy).

A zatem, program komputerowy zawsze jest funkcjonalną całością. Jednak nie każdy tak rozumiany program polega ochronie prawno-autorskiej. Program, który jest napisany z wykorzystaniem powtarzalnych schematów, którego wytworzenie wymagało wiedzy i umiejętności programistycznych, ale nie wiązało się z prowadzeniem działań twórczych o indywidualnym charakterze, nie będzie przedmiotem praw autorskich.

Autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej może być uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy wyłącznie wówczas, gdy przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności       badawczo-rozwojowej. Zatem warunkiem skorzystania z omawianej preferencji IP Box jest:

·prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej przez podatnika, który chce skorzystać z tej preferencji;

·wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie przez podatnika przedmiotu ochrony autorskim prawem do programu komputerowego w ramach tej działalności badawczo-rozwojowej.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej

Definicje ustawowe

Znaczenie pojęcia „działalność badawczo-rozwojowa” zostało wyjaśnione w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest to:

Działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przy czym znaczenia pojęć „badania naukowe” i „prace rozwojowe” zostały określone odpowiednio w art. 5a pkt 39 i 40 ustawy.

I tak, stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), a więc:

Prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

Prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Pracami rozwojowymi, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są natomiast – zgodnie z art. 5a pkt 40 tej ustawy – prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), czyli:

Działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:

·badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; lub

·badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; lub

·prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

-podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa musi być działalnością twórczą. Twórczy to „mający na celu tworzenie”. Synonimy pojęcia twórczy (pomysł, praca) to „konstruktywny, kreatywny, kreacyjny, kreatorski, koncepcyjny”. Należy przy tym zwrócić uwagę na różnicę znaczeniową pojęcia „tworzyć” – określające czynność, której istotą jest element kreacyjny i „wytwarzać”, czyli „zrobić, wyprodukować coś”. Wytwarzanie także prowadzi do powstania rzeczy lub praw, ale nie ma w sobie indywidualnego elementu kreacyjnego – jest to proces wymagający wiedzy i umiejętności, ale nie prowadzi do powstania efektów niepowtarzalnych.

Prace rozwojowe

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:

·w sposób systematyczny,

·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie „systematyczny” w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.

Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.

Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.

Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej

Ustawodawca określił, jakie rodzaje dochodów, które podatnik uzyskuje w ramach działalności gospodarczej, mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych IP.

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego IP, jest zamknięty.

Co istotne, użyte przez ustawodawcę pojęcie dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej odnosi się do dochodu (straty) z konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Tym samym w celu skorzystania z ulgi IP Box podatnik nie ustala łącznego dochodu (straty) ze wszystkich posiadanych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale odrębne dochody (straty) z poszczególnych praw.

Dochód ustala się według zasad z art. 9 ust. 2 ustawy. Przy ustalaniu przychodów należy mieć na względzie przepisy o momentach rozpoznawania przychodów. Jako koszty uzyskania przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy rozpoznać koszty funkcjonalnie związane z działalnością podatnika, które w sposób bezpośredni albo pośredni przyczyniły się do powstania takiego przychodu. Należy mieć również na względzie obowiązujące podatnika zasady potrącalności kosztów.

Kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP

Dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy jest jednym z elementów, które służą ustaleniu przedmiotu opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5%, tj. ustaleniu kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. 

Zasadę obliczania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej określa art. 30ca ust. 4 ustawy. Kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanego IP jest iloczyn:

·dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i

·wskaźnika obliczonego według wzoru podanego w przepisie (tzw. wskaźnika nexus).

Dopiero tak ustalony dochód jest przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką 5%.

Celem wskaźnika nexus nie jest „podatkowe rozliczenie” wydatków ponoszonych przez podatników (kwestia możliwości uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu z kwalifikowanego IP jest rozstrzygana na etapie ustalania dochodu z kwalifikowanego IP, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy). Wskaźnik nexus służy określeniu, czy za kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP można uznać całość dochodu z kwalifikowanego IP, czy tylko jego część. Istotna jest tu proporcja wykazywanych przez podatnika wartości.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy, wskaźnik nexus oblicza się według wzoru:

(a + b) x 1,3/a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 ww. ustawy). Jeśli wartość wskaźnika jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1 (art. 30ca ust. 6).

Wskaźnik nexus ustala się dla każdego konkretnego kwalifikowanego IP. Iloczyn wskaźnika nexus ustalonego dla konkretnego kwalifikowanego IP i dochodu uzyskanego z tego kwalifikowanego IP to kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 4 ustawy).  

Podstawa opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5%

Suma ustalonych we wskazany sposób kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym jest podstawą opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5% (art. 30ca ust. 3 ustawy). 

Co istotne, podatnik, który chce skorzystać z ulgi IP-Box musi również spełnić obowiązki ewidencyjne, o których mowa w art. 30cb ustawy.

Ocena charakteru Pana działalności

W opisie sprawy wskazał Pan, że prowadzi działalność, której czynności związane są z oprogramowaniem.

Opisując tę działalność zaznaczył Pan, że:

(...) czynności, które Wnioskodawca wykonuje dla Zleceniodawcy nie są rutynowymi, ani okresowymi zmianami wprowadzonymi do istniejących produktów. To jest systematyczne tworzenie i rozwój nowych produktów.

(...) Wnioskodawca opracował plan stworzenia nowego oprogramowania i algorytmów dla Zleceniodawcy w ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności badawczo-rozwojowej.

(...) Wnioskodawca musi wykonać dużą pracę, przetwarzając i łącząc dostępną wiedzę z różnych dyscyplin, żeby użyć to w tworzeniu swoich produktów.

(...) Wypracowane w trakcie tych konkursów zasoby wiedzy Wnioskodawca bezpośrednio aplikuje w projektach, tworząc innowacyjne rozwiązania dla swoich klientów. Na przykład, obecnie realizowane dla obu klientów modele są inspirowane metodami matematycznymi i algorytmami wypracowanymi w przedstawionych konkursach. Do tworzenia nowych algorytmów i rozwiązań aktywnie Wnioskodawca wykorzystuje również swoje głębokie akademickie wykształcenie matematyczne.

(...) Wnioskodawca zapewnia własne narzędzia do świadczenia usług. Samodzielnie dobiera sprzęt, oprogramowanie, pakiety uczenia maszynowego, rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz używane modele matematyczne. Kod programu tworzy wyłącznie na podstawie własnej wiedzy i zgodnie z wymaganiami klienta

(...) Wszystkie efekty prac Wnioskodawcy dla obu klientów stanowią odrębne programy komputerowe. Oprogramowanie, które Wnioskodawca wytwarza w ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności gospodarczej jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na  podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.

(...) Wnioskodawca zapewnia własne narzędzia do świadczenia usług. Samodzielnie dobiera sprzęt, oprogramowanie, pakiety uczenia maszynowego, rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz używane modele matematyczne. Kod programu tworzy wyłącznie na podstawie własnej wiedzy i zgodnie z wymaganiami klienta.

A zatem wskazał Pan, że działania w ramach działalności, której dotyczy Pana wniosek:

  • polegają na rozwoju nowego know-how i/lub wykorzystaniu istniejącego know-how do nowych wdrożeń oraz przetwarzaniu i łączeniu dostępnej wiedzy z różnych dyscyplin;
  • polegają na tworzeniu i rozwoju nowych produktów;
  • są rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej,
  • stanowią systematyczne tworzenie i rozwój nowych produktów;
  • nie są rutynowymi, ani okresowymi zmianami wprowadzonymi do istniejących produktów.

Opisał więc Pan działania o cechach właściwych pracom rozwojowym, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tak opisanych okolicznościach faktycznych Pana prace rozumiane, jako całość działalności realizowanej w ramach zawartych umów można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak Pan zaznaczył w opisie sprawy:

(…) Oprogramowanie, które Wnioskodawca wytwarza w ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności gospodarczej jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dodatkowo, z opisu tego wynika, że:

W ramach umów Wnioskodawca przenosi na Klientów, bez konieczności dalszych oświadczeń lub działań, wszystkie prawa majątkowe do programów komputerowych powstałych w ramach umów.

Wnioskodawca i Jego Klienci uzgodnili, że wypłata wynagrodzenia, określonego w umowach, stanowi wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich własności we wszystkich dziedzinach użytkowania w stosunku do wszystkich utworów powstałych w związku z umowami, a także za przyznanie praw pochodnych utworzonym utworom.

Wobec powyższego, przysługujące Panu majątkowe prawa autorskie do danego oprogramowania, które zostało wytworzone w efekcie prowadzenia konkretnych prac rozwojowych, są kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwane także: kwalifikowanym IP).

Przychody z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych na kontrahenta mieszczą się w kategorii przychodów ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, które są podstawą do ustalenia dochodu z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy).

Podsumowując, Pana dochód w zakresie, w jakim został osiągnięty z tytułu odpłatnego przeniesienia majątkowych praw autorskich do kwalifikowanego IP na podstawie poszczególnych umów (z firmą X i z firmą Y.) jest dochodem z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy). Może Pan więc w 2024 r. oraz w latach przyszłych zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.