Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 29 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 1 października 2024 r. (wpływ 1 października 2024 r.) oraz z 17 października 2024 r. (wpływ 17 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest polską rezydentką podatkową rozpoczynającą prowadzenie jednoosobowej, pozarolniczej działalności gospodarczej zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej od 1 września 2024 r. W przeważającej części przedmiotem działalności Wnioskodawczyni zgodnie z CEiDG jest działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki sklasyfikowana według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod kodem 62.02.Z. Wnioskodawczyni będzie także świadczyć usługi polegające na tworzeniu kodów źródłowych programów na zlecenie. Wnioskodawczyni będzie prowadzić ewidencję księgową w formie książki przychodów i rozchodów, a wybraną formą opodatkowania jest podatek liniowy. Poza ewidencją w postaci książki przychodów i rozchodów Wnioskodawczyni od września 2024 r. będzie prowadzić ewidencję przychodów i kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową dla celów IP-Box.
Od września 2024 r. Wnioskodawczyni rozpocznie prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej dla celów skorzystania z ulgi podatkowej IP-Box, w ramach której tworzy i rozwijać będzie współtworzony przez siebie program. Projekt badawczo-rozwojowy ma na celu wykorzystanie posiadanych zasobów wiedzy w zakresie tworzenia oprogramowania, w tym do stworzenia, ulepszenia oprogramowania przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań. Prace nad tworzeniem oprogramowania będą prowadzone w sposób metodyczny i polegały w dużej mierze na pisaniu kodu źródłowego programu oraz testach tworzonego oprogramowania na urządzeniach końcowych, w tym eksperymentach technicznych i weryfikacji ich wyników, wielokrotnie wprowadzając zmiany w trakcie prac w celu wyeliminowania i przeciwdziałania przyszłym problemom technicznym. Praca Wnioskodawczyni będzie polega przede wszystkim na tworzeniu i ulepszaniu algorytmów w istniejącym programie komputerowym. Wnioskodawczyni w ramach świadczonej usługi tworzy autorski kod źródłowy, który następnie jest przedmiotem sprzedaży na rzecz zlecającego. Rozliczenie sprzedaży następuje w okresach miesięcznych na podstawie faktury za przeprowadzone i udokumentowane prace badawczo-rozwojowe.
Przedmiotem umowy ze zleceniodawcą jest świadczenie usług z zakresu technologii informatycznej polegających na tworzeniu i rozwoju oprogramowania, w tym nowych funkcjonalności. Jednocześnie rezultat tworzonego oprogramowania podlega zbyciu w postaci sprzedaży praw autorskich do rozwiązań i nowych funkcjonalności do programu komputerowego. Tworzone rozwiązania informatyczne powstaną w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawczyni, a tworzone elementy programu są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i tym samym podlegają ochronie prawnej jak utwory literackie.
Tworzony przez Wnioskodawczynię program komputerowy jest zbywany na rzecz zleceniodawcy i następnie inkorporowany do aplikacji zleceniodawcy. W wyniku zbycia następuje przeniesienie ogół praw majątkowych na zleceniodawcę. W ramach prowadzenia prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawczyni nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych.
Ponoszone przez Wnioskodawczynię koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową dotyczą zakupu sprzętu komputerowego, elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy, koszty nabycia usług telekomunikacyjnych.
Wnioskodawczyni dodatkowo ponosi koszty ogólnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym kosztów związanych z eksploatacją samochodu, a także koszty prowadzenia ewidencji księgowej.
Poza ewidencją podatkową Wnioskodawczyni będzie prowadzić ewidencję na potrzeby korzystania z ulgi IP-Box, w ramach której możliwe jest określenie, które przychody i koszty związane są z działalnością badawczo-rozwojową w ramach prowadzonego projektu tworzenia programu komputerowego, a także ustalenie podstawy opodatkowania, do której zastosowanie znajdzie stawka preferencyjna, zgodniej z wymogami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość w zakresie stosowania przepisów dotyczących preferencyjnej stawki opodatkowania IP Box i w związku z tym zwraca się wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.
W uzupełnieniu wniosku z 1 października 2024 r., udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:
1.Jakie konkretne programy komputerowe/oprogramowania będzie Pani tworzyła i rozwijała oraz ulepszała w okresie, którego dotyczy wniosek, w oparciu o zlecone przez klienta prace programistyczne, w stosunku do których będzie Pani przenosiła autorskie prawa majątkowe na rzecz klienta?
Należy przedstawić szczegółowy ich opis – konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polega ich innowacyjność?
Odpowiedź: Program komputerowy w związku z rozpoczęciem jego tworzenia nie posiada jeszcze nazwy, a jego przeznaczenie, funkcje stanowią przedmiot zamówienia zleceniodawcy. Twórczy charakter prac przejawia się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Innowacyjność zatem nie może być rozumiana w sposób wąski. Innowacyjne zatem będą rozwiązania, które dotychczas u zamawiającego zleceniodawcy nie występowały. Stanowisko to jest zgodne z Objaśnieniami Podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box.
2.Czy Pani działalność opisana we wniosku będzie miała twórczy charakter, jeśli tak, to w czym będzie się przejawiać twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do programów komputerowych/oprogramowań, których dotyczy wniosek wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.1.?
Odpowiedź: Działalność będzie miała charakter twórczy, będzie przejawiał się on tworzeniem utworów w rozumieniu prawa autorskiego w postaci programów komputerowych.
Należy ponadto wyjaśnić jakie konkretne działania będzie podejmowała Pani w celu opracowania nowych/rozwijanych/ulepszanych programów komputerowych/ oprogramowań, których dotyczy wniosek wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.1., a w szczególności:
a)jakie konkretne działania zmierzające do wytworzenia i rozwinięcia/ulepszenia programów komputerowych/oprogramowań zostaną podjęte w celu realizacji zlecanych zadań, w ramach których tworzy i rozwija/ulepsza Pani programy komputerowe/oprogramowania?
Odpowiedź: Zostaną przeprowadzone działania w postaci tworzenia kodu źródłowego programu komputerowego.
b)w oparciu o jakie technologie zostaną wytworzone/rozwinięte/ulepszone przez Panią programy komputerowe/oprogramowania? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pani praktyce gospodarczej będą zastosowane?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni w celu tworzenia programów będzie wykorzystywała szeroko pojęte technologie informatyczne w postaci narzędzi informatycznych. Wszystkie dostępne na rynku mogą zostać wykorzystane do tworzenia kodu komputerowego.
c)co będzie powodować, iż wytworzone nowe/rozwijane/ulepszane programy komputerowe/oprogramowania będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Pani? Na czym będzie polegać oryginalność tych programów komputerowych/oprogramowań?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni jeszcze nigdy nie tworzyła programu, który posiadałby określone w zamówieniu funkcjonalności. Oryginalność polega jednak, zgodnie z Objaśnieniami Podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box, na innowacyjności u podmiotu wdrażającego.
d)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) będzie powodować, iż programy komputerowe/oprogramowania po ich wytworzeniu lub rozwinięciu/ulepszeniu będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Pani?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni jeszcze nigdy nie tworzyła programu, który posiadałby określone w zamówieniu funkcjonalności. Oryginalność polega jednak, zgodnie z Objaśnieniami Podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box, na innowacyjności u podmiotu wdrażającego.
3.Wobec wskazania we wniosku, że:
Prace nad tworzeniem oprogramowania będą prowadzone w sposób metodyczny (…).
proszę wyjaśnić:
a)czy Pani działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza Pani programy komputerowe/oprogramowania prowadzona będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?
Odpowiedź: Tak. Działalność będzie prowadzona w przedstawiony w pytaniu sposób.
b)jakie cele na wstępie postawi Pani sobie w zakresie poszczególnych realizowanych programów komputerowych/oprogramowań oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?
Odpowiedź: Zaplanowane cele w postaci stworzenia rozwiązań informatycznych ułatwiających i przyspieszających procesy pracy zleceniodawcy. Finansowanie zaplanowanych prac jest planowane przez zleceniodawcę.
c)jakie konkretnie cele zostaną osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpi opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
Odpowiedź: Cele w postaci wdrożenia oprogramowania przyspieszającego i usprawniającego procesy u zleceniodawcy.
d)na czym będzie polegać systematyczność w odniesieniu do Pani działań w zakresie wykonywanych przez Panią czynności?
Odpowiedź: Systematyczność będzie polegała na regularnym i starannym prowadzeniu procesu tworzenia programu oraz testowaniu właściwej pracy jego funkcjonalności.
e)jakie harmonogramy w związku z tym zostaną opracowane (w jakim okresie?), a które z nich zostaną faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego/oprogramowania ze wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.1.?
Odpowiedź: Harmonogramy są wytyczone zleceniem oraz umową. Harmonogram zakłada czas etapu tworzenia rozwiązania informatycznego oraz następnie testowania oraz następnie jego wdrożenia.
4.W odniesieniu do Pani działalności, w ramach której będzie Pani tworzyła i rozwijała/ulepszała programy komputerowe/oprogramowania proszę wyjaśnić:
a)jakimi zasobami wiedzy będzie Pani dysponować przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego programu komputerowego/oprogramowania ze wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.1.?
Odpowiedź: Wszelkimi zasobami własnej wiedzy i doświadczenia własnego oraz powszechnie dostępnego.
b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności będzie Pani wykorzystywała i rozwijała/ulepszała w ramach tej działalności?
Odpowiedź: Każdy rodzaj wiedzy i znajomości języków programowania i wszystkie swoje umiejętności tworzenia programów komputerowych.
c)przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstaną poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia będą odróżniać tworzone i rozwijane/ulepszane programy komputerowe/oprogramowania ze wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr I.1. od już istniejących?
Odpowiedź: Zgodnie z Objaśnieniami Podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box, innowacyjność polega na tym, że w znacznym stopniu odróżniają się one od rozwiązań już funkcjonujących u danego podmiotu.
d)jakie produkty, usługi, procesy będzie Pani oferować w swojej?
Odpowiedź: W związku z brakiem poprawności tego pytania nie zostanie na nie udzielona odpowiedź.
e)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte będą te produkty, usługi, procesy?
Odpowiedź: Na wszelkich powszechnie dostępnych w różnych środowiskach systemach operacyjnych.
f)co Pani zaplanuje i jakie cele Pani postawi?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni planuje stworzyć program komputerowy, który stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i celem Wnioskodawczyni jest realizacja tego celu.
g)co będzie efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstanie przy realizacji opisanych prac?
Odpowiedź: Wdrożone zostaną rozwiązania przyspieszające i usprawniające procesy zamawiającego.
h)w jaki sposób będzie Pani realizować zaplanowane przedsięwzięcie?
Odpowiedź: W sposób zbliżony dla wszystkich podobnych przedsięwzięć. Poprzez pracę przy komputerze i wpisywanie kodu źródłowego do programu kompilującego. Konsultacje z zamawiającym oraz wdrożenie rozwiązań u zamawiającego.
5.Czy podejmowane przez Panią działania nie będą mieć charakteru działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do programów komputerowych/oprogramowań, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń?
Odpowiedź: Nie. Nie będą miały podanego w pytaniu charakteru.
6.Czy efekty Pani samodzielnej pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania programów komputerowych/oprogramowań), zawsze będą odrębnymi programami komputerowymi, które będą podlegać ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy będą Pani przysługiwać osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów komputerowych?
Odpowiedź: Programy będą odrębnymi programami komputerowymi w rozumieniu Objaśnień Podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box i będą podlegać ochronie jak utwory literackie. Wnioskodawczyni będą przysługiwać osobiste i majątkowe prawa autorskie.
7.Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza Pani programy komputerowe/oprogramowania:
a)będzie Pani właścicielem lub współwłaścicielem programu komputerowego/oprogramowania, które Pani rozwija/ulepsza, jeżeli nie – to czy w stosunku do tego programu komputerowego/oprogramowania będzie Pani posiadać wyłączną licencję, tj. umowę, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pani z tego prawa?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni będzie właścicielem/współwłaścicielem stworzonego programu, który następnie zostaje sprzedany do zleceniodawcy i inkorporowany do programu zleceniodawcy.
b)czy zmiany wprowadzane przez Panią do rozwijanego/ulepszanego programu komputerowego/oprogramowania nie będą mieć charakteru rutynowych/okresowych zmian?
Odpowiedź: Nie mają charakteru, o którym mowa w pytania.
c)w wyniku podjętych przez Panią czynności będzie powstawać odrębny od tegoprogramu komputerowego/oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Odpowiedź: Będzie powstawać nowy program w rozumieniu Objaśnień Podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box podlegający ochronie prawnej.
-jeżeli tak ‒ czy będzie Pani przenosić całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa,
Odpowiedź: Tak. Wnioskodawczyni będzie przenosić całość praw autorskich otrzymując wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa.
-jeżeli nie – czy Pani wynagrodzenie będzie tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo-rozwojowych?
Odpowiedź: Na pytanie odpowiedź twierdząca więc odpowiedź na drugi wariant pytania stała się bezprzedmiotowe.
8.Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza Pani programy komputerowe/oprogramowania, a w wyniku rozwijania/ulepszania programu komputerowego/oprogramowania nie powstaje nowe prawo własności intelektualnej, to będzie Pani właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego programu komputerowego/ oprogramowania na podstawie licencji wyłącznej?
Odpowiedź: Powstaje nowe prawo własności intelektualnej a pytanie dotyczy sytuacji gdy nie powstaje.
9.Czy Pani działania polegające na rozwijaniu/ulepszaniu programu komputerowego/oprogramowania będą zmierzać do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego programu komputerowego/oprogramowania”?
Odpowiedź: Tak. Będą zmierzać do poprawy użyteczności.
10.W związku ze wskazaniem we wniosku, że:
Od września 2024 r. Wnioskodawczyni rozpocznie prowadzenie działalność badawczo-rozwojowej dla celów skorzystania z ulgi podatkowej IP-Box, w ramach której tworzy i rozwijać będzie współtworzony przez siebie program.
proszę wyjaśnić co w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej – należy rozumieć pod pojęciem „współtworzenia”, w szczególności proszę wskazać:
Odpowiedź: Współtworzenie to tworzenie wraz z innymi podmiotami.
a)czy w sytuacji, gdy program komputerowy/oprogramowanie będzie współtworzone w zespole (współpracując z innymi osobami), to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Panią będzie program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak. Efektem prac Wnioskodawczyni będzie odrębny program komputerowy w rozumieniu wskazanym w punkcie 89 Objaśnień Podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box.
b)czy w sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Panią będzie powstawać część programu komputerowego, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby (współtwórcy, w tym Pani) będą przenosić razem (łącznie) na rzecz klienta (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pani z tego tytułu będzie otrzymywać wynagrodzenie?
Odpowiedź: Tak. Efektem prac Wnioskodawczyni będzie odrębny program komputerowy w rozumieniu wskazanym w punkcie 89 Objaśnień Podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box. Każdy ze współtwórców programu będzie oddzielnie przenosił swoje majątkowe prawa autorskie na nabywcę.
11.Czy efekty Pani pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania programów komputerowych/oprogramowań) zawsze będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
-zawsze będą odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
Odpowiedź: Tak.
-nie będą efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
Odpowiedź: Nie.
-nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez klienta?
Odpowiedź: Nie.
12.W jaki sposób umowa z klientem będzie regulować kwestię Pani wynagrodzenia? Czy będzie otrzymywać Pani wynagrodzenie:
-wyłącznie z tytułu przenoszenia na klienta praw do programu komputerowego/oprogramowania komputerowego (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);
-także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich)?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni będzie otrzymywać wynagrodzenie w części z tytułu zbycia majątkowych praw autorskich oraz w części za inne usługi niebędące przedmiotem złożonego wniosku.
13.Czy faktury, które będzie Pani wystawiała na klienta będą wyodrębniać wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pani prac na klienta? Jeśli nie, proszę by Pani wskazała dlaczego i w jaki sposób będzie Pani określać wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni będzie wyszczególniać na fakturze wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich.
14.W jaki sposób umowa z klientem będzie regulować kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Panią na klienta praw do konkretnego stworzonego/ rozwiniętego/ulepszonego przez Panią programu komputerowego/oprogramowania? W jaki sposób będzie odbywało się wyodrębnienie konkretnego programu komputerowego/oprogramowania i przeniesienie praw do tego efektu Pani pracy na klienta (jakie czynności będzie realizować odpowiednio Pani i klient)? Co będzie potwierdzało przeniesienie tych praw?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni oprócz faktury dostarczy zleceniodawcy oświadczenie o przeniesieniu majątkowych praw autorskich wraz ze specyfikacją, których konkretnie praw autorskich, których programów komputerowych w rozumieniu wskazanym w punkcie 89 Objaśnień Podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box dana sprzedaż dotyczy.
15.Czy sposób przenoszenia na klienta praw do programu komputerowego/ oprogramowania każdorazowo będzie spełniać warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następowało z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy?
Odpowiedź: Tak. Będzie każdorazowo spełniać.
16.Czy i w jaki sposób będzie Pani obliczała tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?
Odpowiedź: Tak. Wnioskodawczyni będzie obliczała wskaźnik nexus według wzoru wskazanego w art. 30ca ust. 4 u.p.d.o.f. oraz zgodnie z instrukcją Objaśnień Podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box.
17.Czy usługi świadczone przez Panią, zgodnie z zawartą umową, będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez klienta?
Odpowiedź: Nie.
18.Czy będzie Pani ponosić odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż klient)?
Odpowiedź: Tak.
19.Czy wykonując usługi, będzie Pani ponosić ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?
Odpowiedź: Tak.
20.Od kiedy dokładnie (proszę wskazać dokładną datę) prowadzi/będzie Pani prowadzić odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź: Od 1 września 2024 r.
21.Czy w odrębnej ewidencji wyodrębnia/będzie Pani wyodrębniać:
a)każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
Odpowiedź: Tak.
b)przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
Odpowiedź: Tak.
c)koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?
Odpowiedź: Tak.
22.Czy odrębna ewidencja prowadzona jest/będzie w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie?
Odpowiedź: Tak.
23.Czy w związku z tworzeniem i rozwijaniem/ulepszaniem programów komputerowych/oprogramowań, będzie Pani osiągać dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:
a)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
b)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
c)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
d)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu
-które zamierza Pani opodatkować 5% preferencyjną stawką podatku?
Proszę udzielić odpowiedzi wskazując właściwy ww. punkt związany z uzyskiwaniem tych dochodów.
Odpowiedź: Wnioskodawczyni będzie osiągać dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
W uzupełnieniu wniosku z 17 października 2024 r., udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:
1.
1)Przedstawienie szczegółowego opisu przeznaczenia i funkcji konkretnych programów komputerowych/oprogramowań będących przedmiotem zamówienia Zleceniodawcy, które Pani tworzy i rozwija/ulepsza od września 2024 r. oraz będzie Pani tworzyła i rozwijała/ulepszała w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź: Tworzone oprogramowanie umożliwia (…).
2)Szczegółowe opisanie na czym dokładnie polega/będzie polegać innowacyjność konkretnych programów komputerowych/oprogramowań będących przedmiotem zamówienia Zleceniodawcy, które Pani tworzy i rozwija/ulepsza od września 2024 r. oraz będzie Pani tworzyła i rozwijała/ulepszała w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź: Innowacyjność oprogramowania polega na tym, że użytkownicy ostateczni wcześniej nie mieli możliwości korzystania z przedstawionej w odpowiedzi na pytanie pierwsze kompleksowej usługi. Dodatkowo wcześniej takie rozwiązanie informatyczne nie było wdrożone u zamawiającego.
2.Szczegółowe opisanie, w czym dokładnie przejawia się/będzie się przejawiać twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do konkretnych programów komputerowych/oprogramowań opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania, które Pani tworzy i rozwija/ulepsza od września 2024 r. oraz będzie Pani tworzyła i rozwijała/ulepszała w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź: Charakter twórczy przejawia się w tworzeniu nowego programu, który w rozumieniu przepisów o prawie autorskim jest utworem. Szczegółowo tworzenie nowego programu polega na pisaniu linijek kodu źródłowego programu, który odpowiada funkcjom tego programu. Wnioskodawczyni również w późniejszym terminie będzie rozwijała wskazany w pytaniu pierwszym program o dodawanie nowych funkcjonalności, które zostaną dopiero wymyślone.
3.Ponowne jednoznaczne wyjaśnienie, jakie konkretne działaniapodejmuje Pani od września 2024 r. i będzie podejmowała Pani w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek, w celu opracowania nowych/rozwijanych/ulepszanych programów komputerowych/oprogramowań opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania, których dotyczy Pani wniosek, a w szczególności proszę opisać:
1)jakie konkretne działania zmierzające do wytworzenia i rozwinięcia/ulepszenia programów komputerowych/oprogramowań zostały już przez Panią podjęte od września 2024 r. i jakie zostaną podjęte w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek, w celu realizacji zlecanych zadań (zamówień Zleceniodawcy), w ramach tworzenia i rozwijania/ulepszania przez Panią programów komputerowych/ oprogramowań opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania?
Odpowiedź: Od września 2024 r. Wnioskodawczyni realizowała następujące działania związane z tworzeniem i rozwijaniem programów komputerowych:
-Analiza wymagań projektowych:
Na podstawie specyfikacji przekazanych przez Zleceniodawcę, przeprowadzono dokładną analizę wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych, mającą na celu zdefiniowanie oczekiwań dotyczących oprogramowania.
-Projektowanie architektury oprogramowania:
Opracowano wstępny projekt architektury systemu, obejmujący podział na moduły, strukturę danych oraz interfejsy użytkownika. Projektowanie to miało na celu stworzenie skalowalnego i elastycznego rozwiązania.
-Tworzenie kodu źródłowego:
Rozpoczęto programowanie głównych modułów oprogramowania, przy zastosowaniu technologii [tu opisz technologie, np. (…) etc.], które są odpowiednie dla danego projektu. Kodowanie odbywa się zgodnie z najlepszymi praktykami inżynierii oprogramowania, takimi jak zarządzanie wersjami, testy jednostkowe oraz integracja ciągła.
-Testowanie i debugowanie:
W trakcie prac wdrożono mechanizmy automatycznego testowania, które pozwalają na bieżące monitorowanie poprawności działania oprogramowania. Przeprowadzono również testy jednostkowe i systemowe w celu wykrycia ewentualnych błędów i ich korekty.
W ramach dalszych działań, które będą podejmowane w przyszłości, Wnioskodawczyni planuje:
-Rozwój nowych funkcji oprogramowania:
Po zakończeniu aktualnej fazy projektowania i kodowania, przewiduje się implementację dodatkowych funkcji zgodnych z dalszymi wymaganiami Zleceniodawcy. Funkcje te mogą obejmować integracje z zewnętrznymi systemami, optymalizację algorytmów przetwarzania danych oraz rozszerzenie funkcjonalności interfejsu użytkownika.
-Optymalizacja wydajności:
W ramach dalszych działań planowane są prace nad optymalizacją wydajności oprogramowania, w tym ulepszenie algorytmów i optymalizacja wykorzystania zasobów systemowych, takich jak pamięć i procesor.
-Aktualizacja i konserwacja kodu:
Kontynuowane będą działania związane z konserwacją kodu źródłowego, w tym bieżąca aktualizacja bibliotek i narzędzi, które mogą wpłynąć na stabilność i bezpieczeństwo oprogramowania.
-Implementacja zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa:
W miarę rozwoju projektu zostaną wdrożone dodatkowe mechanizmy zabezpieczające, takie jak szyfrowanie danych oraz zarządzanie dostępem, aby spełnić wymogi Zleceniodawcy w zakresie ochrony danych.
Wszystkie powyższe działania są częścią twórczej działalności w zakresie tworzenia i rozwijania programów komputerowych, a ich celem jest dostarczenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych zgodnych z wymaganiami Zleceniodawcy.
2)w oparciu o jakie konkretne technologie zostały już przez Panią wytworzone/ rozwinięte/ulepszone przez Panią programy komputerowe/oprogramowania od września 2024 r. opisane w odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania i w oparciu o jakie konkretne technologie zostaną przez Panią wytworzone/rozwinięte/ulepszone programy komputerowe/oprogramowania opisane w odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź: W trakcie realizacji prac nad tworzeniem i rozwijaniem programów komputerowych, Wnioskodawczyni korzystała z następujących technologii (…).
3)jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pani praktyce gospodarczej zostały zastosowane przez Panią od września 2024 r. i będą zastosowane w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź: Narzędzia, koncepcje i rozwiązania zastosowane od września 2024 r.
W ramach prowadzonych prac nad tworzeniem i rozwijaniem programów komputerowych Wnioskodawczyni wdrożyła kilka nowoczesnych narzędzi oraz koncepcji, które wcześniej nie były stosowane w jej działalności gospodarczej (…).
4)co dokładnie powoduje i będzie powodować, iż wytworzone nowe/rozwijane/ ulepszane przez Panią od września 2024 r. programy komputerowe/oprogramowania, opisane w odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania, których dotyczy Pani wniosek,różnią się i będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Pani?
Odpowiedź:
1. Nowe funkcjonalności i ulepszenia
Nowo wytworzone oraz rozwijane programy komputerowe różnią się od wcześniejszych rozwiązań pod kątem wprowadzonych funkcji oraz ich zakresu. Programy te oferują szereg nowych funkcjonalności, które nie były obecne w poprzednich wersjach, w tym (…).
2. Wydajność i skalowalność
W porównaniu z wcześniej funkcjonującymi programami, nowe oprogramowanie charakteryzuje się:
-Lepszą wydajnością:
Wprowadzenie zoptymalizowanych algorytmów oraz technik zarządzania zasobami, takich jak bardziej efektywne zarządzanie pamięcią i procesami wielowątkowymi, sprawia, że nowe rozwiązania działają szybciej i są bardziej responsywne niż wcześniejsze systemy.
-Skalowalność w architekturze:
Nowe oprogramowanie zostało zaprojektowane w architekturze mikroserwisów, co pozwala na elastyczne rozszerzanie jego funkcji i lepszą obsługę większej liczby użytkowników lub przetwarzanie większej ilości danych. Poprzednie systemy miały architekturę monolityczną, która była mniej elastyczna i trudniejsza do skalowania.
3. Zastosowanie nowoczesnych technologii
W nowych rozwiązaniach Wnioskodawczyni wprowadziła technologie, które nie były wcześniej wykorzystywane, co stanowi istotną różnicę w stosunku do wcześniejszych projektów. Do tych technologii należą (…).
4. Innowacyjność rozwiązań biznesowych
Nowe programy komputerowe oferują bardziej zaawansowane rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb biznesowych Zleceniodawcy (…).
5. Podejście do rozwoju i wdrażania
W odróżnieniu od wcześniejszych projektów, nowe oprogramowanie jest rozwijane i wdrażane zgodnie z nowoczesnymi metodologiami zarządzania projektami, takimi jak (…).
Wszystkie te różnice sprawiają, że nowe programy komputerowe, nad którymi pracuje Wnioskodawczyni, wyróżniają się znacząco na tle rozwiązań już funkcjonujących w jej działalności. Nowe technologie, architektura systemu oraz zastosowane podejścia w zakresie tworzenia i wdrażania oprogramowania stanowią istotną wartość dodaną, której nie posiadały wcześniejsze projekty.
5)na czym dokładnie polega i będzie polegać oryginalność programów komputerowych/oprogramowań, opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania, których dotyczy Pani wniosek, tworzonych i rozwijanych/ulepszanych przez Panią od września 2024 r. oraz w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź: (…).
6)zastosowanie jakich dokładnie technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje i będzie powodować, iż programy komputerowe/oprogramowania, opisane w odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania, których dotyczy Pani wniosek, po ich wytworzeniu lub rozwinięciu/ulepszeniu przez Panią różnią się i będą się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Pani?
Odpowiedź: (…).
4.Ponowne jednoznaczne wyjaśnienie:
a)jakimi konkretnymi zasobami wiedzy dysponowała Pani od września 2024 r. i będzie Pani dysponować w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek, przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego programu komputerowego/oprogramowania z opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 1?
Odpowiedź:
1. Wiedza techniczna z zakresu programowania i inżynierii oprogramowania
Wnioskodawczyni posiada bogate doświadczenie w zakresie projektowania, tworzenia i rozwijania aplikacji mobilnych oraz webowych. Do kluczowych zasobów wiedzy, z których korzysta, należą:
-Znajomość języków programowania takich jak: (…) oraz frameworków takich jak (…).
Wiedza ta jest regularnie poszerzana poprzez praktykę, samokształcenie oraz uczestnictwo w kursach online (np. (…)).
-Zasady projektowania architektury oprogramowania:
Doświadczenie w projektowaniu skalowalnych, modułowych systemów opartych na mikroserwisach oraz najlepsze praktyki w zakresie optymalizacji wydajności aplikacji.
-Znajomość narzędzi do konteneryzacji i automatyzacji ((…)):
Wiedza na temat wdrażania aplikacji w nowoczesnych środowiskach chmurowych, która była zdobywana w trakcie realizacji poprzednich projektów oraz poprzez szkolenia i warsztaty.
2. Wiedza z zakresu (…).
3. Wiedza na temat (…)
Wnioskodawczyni posiada rozległą wiedzę na temat projektowania przyjaznych interfejsów użytkownika oraz doświadczenia użytkownika ((…)). Ta wiedza obejmuje:
-Najlepsze praktyki w projektowaniu (…): Wnioskodawczyni opiera się na doświadczeniach z poprzednich projektów oraz znajomości metodologii takich jak (…), aby tworzyć intuicyjne i funkcjonalne interfejsy.
-Analiza zachowań użytkowników: Wnioskodawczyni korzysta z narzędzi analitycznych (takich jak (…)) do zbierania danych o interakcji użytkowników z aplikacjami, co pozwala na wprowadzanie ulepszeń i optymalizację interfejsu.
4. Wiedza z zakresu automatyzacji procesów ((…)) i (…)
W procesie tworzenia oprogramowania Wnioskodawczyni korzysta z nowoczesnych rozwiązań automatyzacji:
-Zasoby wiedzy związane z (…):
Wnioskodawczyni ma doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu ciągłych procesów integracji oraz dostarczania oprogramowania. Przed rozpoczęciem projektów zdobywa wiedzę na temat nowości w narzędziach automatyzacji (np. (…)) poprzez specjalistyczne kursy i dokumentacje techniczne.
-(…):
Wnioskodawczyni korzysta z wiedzy na temat zarządzania infrastrukturą w chmurze oraz narzędzi takich jak (…), co pozwala na elastyczne i efektywne zarządzanie infrastrukturą.
5. Wiedza z zakresu analizy danych i sztucznej inteligencji
Nowe oprogramowanie wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji oraz analizy danych, dlatego przed rozpoczęciem prac Wnioskodawczyni dysponuje wiedzą z:
-Algorytmy uczenia maszynowego ((…)):
Wnioskodawczyni korzysta z wiedzy zdobytej podczas szkoleń i kursów dotyczących algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, w tym praktycznej znajomości narzędzi takich jak (…).
-(…) i analityka:
Wiedza na temat przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych, która jest niezbędna w kontekście (…).
6. Literatura branżowa i ciągłe kształcenie
Wnioskodawczyni systematycznie poszerza swoją wiedzę poprzez:
-Uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach:
Wnioskodawczyni regularnie uczestniczy w branżowych konferencjach i webinariach, gdzie zdobywa najnowszą wiedzę na temat technologii, które mogą być wykorzystane w jej pracy.
-Literatura techniczna i raporty branżowe:
Wnioskodawczyni korzysta z dostępnej literatury technicznej oraz raportów branżowych, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami w branży IT i (…).
b)jaki dokładnie rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystywała i rozwijała/ulepszała Pani od września 2024 r. i będzie Pani wykorzystywała i rozwijała/ulepszała w ramach tej działalności w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź: (…).
c)przy użyciu jakich dokładnie „innowacyjnych technologii” powstały od września 2024 r. i powstaną w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek, poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie dokładnie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają i będą odróżniać tworzone i rozwijane/ulepszane programy komputerowe/oprogramowania opisane w odpowiedzi na pytanie nr 1 od już istniejących?
Odpowiedź: (…).
d)jakie dokładnie produkty, usługi, procesy oferowała Pani dotychczas w swojej działalności?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni nie oferowała żadnych produktów i usług, bo rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od września 2024 r.
e)na jakich dokładnie rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy oferowane przez Panią w dotychczasowej działalności?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni nie oferowała żadnych produktów i usług, bo rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od września 2024 r.
f)co dokładnie Pani zaplanowała i zaplanuje i jakie cele Pani postawiła i postawi od września 2024 r. i w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź:
1. Cele związane z rozwojem technologicznym
Wnioskodawczyni postawiła sobie za cel wprowadzanie i doskonalenie nowych technologii, które zapewnią większą skalowalność, wydajność i personalizację usług. Od września 2024 r. oraz w przyszłych okresach cele te obejmują (…).
3. Cele związane z optymalizacją wydajności i skalowalności
W celu zapewnienia stabilności systemu oraz możliwości obsługi rosnącej liczby użytkowników, Wnioskodawczyni postawiła sobie za cel optymalizację wydajności aplikacji (…).
g)co dokładnie było i będzie efektem działań, tj. jakie konkretne nowe zastosowanie powstało od września 2024 r. i powstanie w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek, przy realizacji opisanych prac?
Odpowiedź:
1. Nowe zastosowania powstałe od września 2024 r.
(…).
2. Nowe zastosowania planowane w późniejszym okresie
(…).
3. Inne nowe zastosowania i usprawnienia
(…).
h)w jaki dokładnie sposób realizuje Pani od września 2024 r. i będzie Pani realizować zaplanowane przedsięwzięcie w późniejszym okresie, którego dotyczy Pani wniosek?
Odpowiedź:
1. Faza planowania i analizy
·Od września 2024 r.:
(…).
·W przyszłości:
(…).
2. Faza projektowania i rozwoju
·Od września 2024 r.:
(…).
·W przyszłości:
(…).
3. Faza testowania i wdrażania
·Od września 2024 r.:
(…).
·W przyszłości:
(…).
4. Faza operacyjna i utrzymania aplikacji
·Od września 2024 r.:
(…).
·W przyszłości:
(…).
5. Zarządzanie projektem i współpraca zespołowa
·Od września 2024 r.:
(…).
·W przyszłości:
(…).
6. Promocja i pozyskiwanie nowych użytkowników
·Od września 2024 r.:
(…).
·W przyszłości:
(…).
7. Rozwój funkcji oparty na danych i sztucznej inteligencji
·Od września 2024 r.:
(…).
·W przyszłości:
(…).
5.Ponowne jednoznaczne wskazanie:
1)czy efekty Pani samodzielnej pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania programów komputerowych/oprogramowań), zawsze są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają/będą podlegać ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak. Efekty tworzenia i rozwijania oprogramowania zawsze będą odrębnymi programami, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
2)czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza Pani programy komputerowe/oprogramowania, w wyniku podjętych przez Panią czynności powstaje/będzie powstawać odrębny od tego programu komputerowego/oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak. Za każdym razem powstanie nowy utwór i program i oba są chronione na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
3)czy w sytuacji, gdy program komputerowy/oprogramowanie jest/będzie współtworzone w zespole (współpracując z innymi osobami), to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Panią jest/będzie program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – stanowi/będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak. W sytuacji gdy program będzie współtworzony w zespole program tworzony samodzielnie podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
4)czy w sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Panią powstaje/będzie powstawać część programu komputerowego, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – stanowi/będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby (współtwórcy, w tym Pani) będą przenosić razem (łącznie) na rzecz klienta (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pani z tego tytułu będzie otrzymywać wynagrodzenie?
Odpowiedź: Czy program (…) jest osobnym programem? Czy dopiero po integracji z systemem operacyjnym może funkcjonować? Czy stanowi zatem odrębną całość? Czy może funkcjonować samodzielnie? Tworzony przez Wnioskodawczynię program następnie implementowany do innego programu podlega ochronie jak utwór literacki na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Pytanie
Czy Wnioskodawczyni w świetle przedstawionego zakresu prac badawczo-rozwojowych, których rezultat zbywać będzie na rzecz podmiotu zlecającego może skorzystać z preferencyjnej stawki 5% (tzw. IP-Box) opodatkowania dochodów z tytułu zbycia prawa własności intelektualnej w 2024 r. i latach następnych zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 - dalej jako u.p.a.p.p.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory w postaci programu komputerowego.
Autorskie prawo do programu komputerowego posiada taką specyfikę, że nie wymaga formalnej rejestracji w formie na przykład patentu i nie jest możliwe jego wyczerpujące legalne zdefiniowanie.
Zgodnie z zaleceniem z punktu 75 Objaśnień Podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP-Box, podatnik chcący skorzystać z preferencji IP-Box wobec dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego i otrzymać w tym zakresie stosowną ochronę prawnopodatkową powinien złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Na podstawie art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.), działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Programy komputerowe podlegają ochronie prawnej jak utwory literackie na mocy art. 74 u.p.a.p.p.
Autorskim prawem do programu komputerowego zgodnie z punktem 79 Objaśnień Podatkowych Ministerstwa Finansów jest w szczególności utwór, a w szczególności kombinacja komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego. Pozaustawowa definicja pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego” w sposób uzasadniony nawiązuje zatem do terminologii informatycznej, dostosowywanej następnie do potrzeb dalszej analizy prawnej dobra niematerialnego jakim jest program komputerowy.
W przedmiotowej sprawie bez wątpienia tworzony przez Wnioskodawczynię program komputerowy spełnia definicję utworu podlegającego ochronie prawnej w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Dodatkowo działalność Wnioskodawczyni wyczerpuje kryteria stawiane pracy badawczo-rozwojowej poprzez jej autorski i kreatywny charakter, którego efektem jest wytworzenie nowych rozwiązań w postaci algorytmów i kodu źródłowego. Ponadto praca Wnioskodawczyni prowadzona była w sposób metodyczny i została utrwalona w prowadzonej dokumentacji projektu. Działalność Wnioskodawczyni jest działalnością twórczą prowadzoną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy. Wnioskodawczyni tworzy utwory w rozumieniu prawa autorskiego w postaci programów komputerowych.
Na podstawie art. 30cb ust. 7 pkt 2 u.p.d.o.f., dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
W związku ze zbyciem autorskich praw majątkowych do stworzonych przez siebie elementów programu informatycznego przez Wnioskodawczynię na rzecz swoich klientów dochód ze sprzedaży stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż wytworzonych elementów systemu informatycznego jest kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnych i właściwa stawka podatku dla obliczonej przy zastosowaniu wskaźnika nexus podstawy opodatkowania wynosi 5%.
Kryterium umożliwiającym skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku dla dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest w myśl art. 30cb ust. 1 u.p.d.o.f.:
1)wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 , przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonanie zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Dodatkowo na podstawie art. 30cb ust. 2 u.p.d.o.f., podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Stosownie do art. 30cb ust. 3 u.p.d.o.f. w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c u.p.d.o.f.
Jak wynika z powyższych regulacji podatnicy, którzy opodatkowują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej stawką 5% mają obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów. Przepisy o IP-Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP-Box.
Wnioskodawczyni prowadzi wskazaną ewidencję i jest na jej podstawie wstanie ustalić przychody, koszty oraz dochód związany z działalnością B+R.
Stosownie z kolei do treści art. 30ca ust. 4 u.p.d.o.f., wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
[(a+b) x 1,3]/(a+b+c+d)
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a)prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d)nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Z powyżej powołanych przepisów wynika, że sposób obliczania wskaźnika nexus następuje w oparciu o koszty związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, wyróżniając niektóre kategorie tych kosztów korzystnie lub niekorzystnie wpływające na wysokość wskaźnika nexus.
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami zgodnie z art. 30ca ust. 5 u.p.d.o.f.
Poza wskazanymi wyżej wyłączeniami przepisy nie wskazują innych kryteriów powiązania kosztów z prawem dla potrzeb wskaźnika nexus. W szczególności takiemu wyłączeniu nie podlegają wydatki na własną działalność badawczo-rozwojową podatnika związaną z określonym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zatem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalają zaliczyć do wydatków kwalifikowanych nakłady na usługi zewnętrzne świadczone przez podmioty inne niż jednostki naukowe. Brak również wyraźnego zastrzeżenia, że wydatki uwzględnione w kalkulacji wskaźnika nexus muszą stanowić koszty uznane za koszty uzyskania przychodu podatnika. Wnioskodawczyni może dzięki prowadzonej dodatkowej ewidencji przyporządkować poniesione wydatki do każdego tworzonych programów komputerowych i zdaniem Wnioskodawczyni wydatki te stanowią koszty bezpośrednio związane z działalnością badawczo rozwojową.
Biorąc po uwagę powyższe należy stwierdzić, że wydatki na nabycie sprzętu komputerowego, elektronicznego, kabli, monitorów jako narzędzi niezbędnych do wykonania pracy, koszty nabycia usług telekomunikacyjnych oraz wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą zostać ujęte w kalkulacji wskaźnika nexus pod literą „a” jako koszty poniesione na bezpośrednio prowadzoną przez podatnika działalność B+R związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zdaniem Wnioskodawczyni, z uwagi na przedstawione w złożonym wniosku argumenty, może ona skorzystać z prawa do opodatkowania swoich dochodów ze zbycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej preferencyjną stawką 5% za 2024 r. oraz lata następne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniach wynika, że od września 2024 r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej dla celów skorzystania z ulgi podatkowej IP-Box, w ramach której tworzy i rozwijać będzie współtworzony przez siebie program. Tworzone oprogramowanie umożliwia (…).
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Panią prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanego przez Panią efektu tych prac (programu komputerowego opisanego we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie przedstawionym we wniosku oraz jego uzupełnieniach wskazała Pani, że twórczy charakter Pani prac przejawia się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Nowo wytworzone oraz rozwijane programy komputerowe różnią się od wcześniejszych rozwiązań pod kątem wprowadzonych funkcji oraz ich zakresu. Programy te oferują szereg nowych funkcjonalności, które nie były obecne w poprzednich wersjach. W porównaniu z wcześniej funkcjonującymi programami, nowe oprogramowanie charakteryzuje się lepszą wydajnością i skalowalnością w architekturze. W nowych rozwiązaniach wprowadziła Pani technologie, które nie były wcześniej wykorzystywane, co stanowi istotną różnicę w stosunku do wcześniejszych projektów. Nowe programy komputerowe oferują bardziej zaawansowane rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb biznesowych zleceniodawcy. W odróżnieniu od wcześniejszych projektów, nowe oprogramowanie jest rozwijane i wdrażane zgodnie z nowoczesnymi metodologiami zarządzania projektami, takimi jak (…). Dzięki temu nowe narzędzia do ciągłej integracji i ciągłego wdrażania ((…)) umożliwiają szybsze wprowadzanie aktualizacji i poprawek do systemu, co różni się od tradycyjnego, długotrwałego procesu wdrażania nowych wersji oprogramowania. Wprowadzenie narzędzi do zarządzania zadaniami i współpracy (takich jak (…)) pozwala na bardziej efektywną koordynację zespołu, co przyspiesza realizację projektów i umożliwia lepszą adaptację do zmieniających się wymagań. Wszystkie te różnice sprawiają, że nowe programy komputerowe, nad którymi Pani pracuje, wyróżniają się znacząco na tle rozwiązań już funkcjonujących w Pani działalności. Nowe technologie, architektura systemu oraz zastosowane podejścia w zakresie tworzenia i wdrażania oprogramowania stanowią istotną wartość dodaną, której nie posiadały wcześniejsze projekty. Tworzone oprogramowanie oferuje (…). W odróżnieniu od wcześniejszych rozwiązań, które opierały się na architekturze monolitycznej, nowo tworzone oprogramowanie wykorzystuje architekturę mikroserwisów. Każda funkcjonalność aplikacji (np. (…)) jest realizowana przez niezależny mikroserwis. Nowe oprogramowanie wykorzystuje konteneryzację z zastosowaniem narzędzi takich jak (…) oraz systemów zarządzania kontenerami, takich jak (…). Wcześniejsze systemy były rozwijane na klasycznej infrastrukturze serwerowej, co ograniczało elastyczność wdrożeń. Nowo wdrażane oprogramowanie różni się od poprzednich rozwiązań dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego do (…). Nowe oprogramowanie różni się od wcześniejszych rozwiązań przez rozszerzoną integrację z zewnętrznymi (…) oraz urządzeniami (…). Wprowadzenie nowoczesnych praktyk (…) znacząco różni się od wcześniejszych metod wdrożeń. W tworzeniu nowych aplikacji webowych stosuje Pani nowoczesne frameworki, takie jak (…) (do tworzenia interfejsów użytkownika) oraz (…) (do renderowania stron po stronie serwera), które nie były stosowane w poprzednich rozwiązaniach. Nowe oprogramowanie wykorzystuje zaawansowane narzędzia do analizy danych, takie jak (…), które pozwalają na szybkie przetwarzanie i wyszukiwanie dużych zbiorów danych. Wcześniejsze rozwiązania bazowały na mniej zaawansowanych metodach przetwarzania danych. W przyszłości planuje Pani wdrożenie technologii (…) w celu zapewnienia większej przejrzystości i bezpieczeństwa transakcji oraz danych dotyczących (…). Efekty Pani pracy, w zakresie zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania programów komputerowych/oprogramowań, zawsze będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze będą odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie będą efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez klienta.
Zatem, prowadzona przez Panią działalność w zakresie tworzenia, rozwijania i ulepszania wymienionego programu komputerowego ma/będzie mieć twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wskazała Pani we wniosku, że prace nad tworzeniem oprogramowania będą prowadzone w sposób metodyczny. Natomiast w uzupełnieniu wyjaśniła Pani, że działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza Pani programy komputerowe/oprogramowania prowadzona będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Zaplanowane cele to stworzenie rozwiązań informatycznych ułatwiających i przyspieszających procesy pracy zleceniodawcy. Finansowanie zaplanowanych pracy jest planowane przez Zleceniodawcę. Zostaną osiągnięte cele w postaci wdrożenia oprogramowania przyspieszającego i usprawniającego procesy u zleceniodawcy. Systematyczność będzie polegała na regularnym i starannym prowadzeniu procesu tworzenia programu oraz testowaniu właściwej pracy jego funkcjonalności. Harmonogramy są wytyczone zleceniem oraz umową. Harmonogram zakłada czas etapu tworzenia rozwiązania informatycznego oraz następnie testowania oraz następnie jego wdrożenia.
Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Panią programu komputerowego jest/będzie spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że posiada Pani bogate doświadczenie w zakresie projektowania, tworzenia i rozwijania aplikacji mobilnych oraz webowych. Do kluczowych zasobów wiedzy, z których Pani korzysta, należą: znajomość języków programowania takich jak: (…) oraz frameworków takich jak (…); doświadczenie w projektowaniu skalowalnych, modułowych systemów opartych na mikroserwisach oraz najlepsze praktyki w zakresie optymalizacji wydajności aplikacji; znajomość narzędzi do konteneryzacji i automatyzacji ((…)), wiedza na temat wdrażania aplikacji w nowoczesnych środowiskach chmurowych, która była zdobywana w trakcie realizacji poprzednich projektów oraz poprzez szkolenia i warsztaty. Tworzone oprogramowanie, które (…). Posiada Pani rozległą wiedzę na temat projektowania przyjaznych interfejsów użytkownika oraz doświadczenia użytkownika ((…)). W procesie tworzenia oprogramowania korzysta Pani z nowoczesnych rozwiązań automatyzacji. Ma Pani doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu ciągłych procesów integracji oraz dostarczania oprogramowania. Przed rozpoczęciem projektów zdobywa Pani wiedzę na temat nowości w narzędziach automatyzacji (np. (…)) poprzez specjalistyczne kursy i dokumentacje techniczne. Korzysta Pani z wiedzy na temat zarządzania infrastrukturą w chmurze oraz narzędzi takich jak (…), co pozwala na elastyczne i efektywne zarządzanie infrastrukturą. Nowe oprogramowanie wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji oraz analizy danych, dlatego przed rozpoczęciem prac dysponuje Pani wiedzą z: algorytmów uczenia maszynowego ((…)), korzysta Pani z wiedzy zdobytej podczas szkoleń i kursów dotyczących algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, w tym praktycznej znajomości narzędzi takich jak (…); (…) i analityki, wiedza na temat przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych, która jest niezbędna w kontekście (…). Systematycznie poszerza Pani swoją wiedzę poprzez: uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach, regularnie uczestniczy Pani w branżowych konferencjach i webinariach, gdzie zdobywa najnowszą wiedzę na temat technologii, które mogą być wykorzystane w jej pracy. Korzysta Pani z dostępnej literatury technicznej oraz raportów branżowych, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami w branży IT i (…).
Od września 2024 r. rozwijała i wykorzystywała Pani umiejętności techniczne, które są kluczowe dla tworzenia i rozwijania oprogramowania. Kluczową umiejętnością jest rozwój aplikacji webowych i mobilnych. Wykorzystuje Pani zaawansowane umiejętności programistyczne w zakresie (…). Rozwijała Pani swoją wiedzę z zakresu architektury oprogramowania, przechodząc od tradycyjnych rozwiązań monolitycznych do architektury mikroserwisów. To wymagało zrozumienia sposobów projektowania modułowych systemów, które są łatwe do skalowania i mogą działać niezależnie oraz dalszego rozwijania umiejętności w zakresie tworzenia skalowalnych i łatwych w utrzymaniu aplikacji z zastosowaniem technologii konteneryzacji ((…)) i zarządzania infrastrukturą ((…)). Rozwijała i będzie Pani dalej rozwijać umiejętności związane z automatyzacją procesów wdrożeń i zarządzania infrastrukturą: (…). Rozwijała Pani swoje umiejętności w zakresie algorytmów sztucznej inteligencji, szczególnie w kontekście (…). Ponieważ oprogramowanie dotyczy (…), musiała Pani także rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Korzystając z współpracy z (…) oraz dostępu do literatury branżowej, zdobywa i rozwija Pani wiedzę dotyczącą (…). Rozwija Pani umiejętności w zakresie zbierania i analizy danych dotyczących aktywności użytkowników, co pozwala na lepsze dostosowanie (…). W zakresie (…), rozwijała i będzie Pani rozwijać wiedzę na temat tworzenia intuicyjnych, łatwych w obsłudze interfejsów, które zapewniają pozytywne doświadczenia użytkownika oraz umiejętności analizowania zachowań użytkowników, testowania prototypów i wprowadzania optymalizacji interfejsu w celu poprawy satysfakcji użytkowników. Rozwijała i będzie Pani dalej rozwijać umiejętności związane z analizą i interpretacją dużych zbiorów danych pochodzących od użytkowników, co pozwala na lepsze zrozumienie ich zachowań i preferencji oraz zarządzania danymi. Nowe zastosowania powstałe od września 2024 r. to (…). Nowe zastosowania planowane w późniejszym okresie to (…).
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje/będzie Pani wykorzystywała istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pani uzupełnieniu wniosku, posiada Pani bogate doświadczenie w zakresie projektowania, tworzenia i rozwijania aplikacji mobilnych oraz webowych. Od września 2024 r. rozwijała i wykorzystywała Pani umiejętności techniczne, które są kluczowe dla tworzenia i rozwijania oprogramowania. Kluczową umiejętnością jest rozwój aplikacji webowych i mobilnych. Wykorzystuje Pani zaawansowane umiejętności programistyczne w zakresie (…). Rozwijała Pani swoją wiedzę z zakresu architektury oprogramowania, przechodząc od tradycyjnych rozwiązań monolitycznych do architektury mikroserwisów. To wymagało zrozumienia sposobów projektowania modułowych systemów, które są łatwe do skalowania i mogą działać niezależnie oraz dalszego rozwijania umiejętności w zakresie tworzenia skalowalnych i łatwych w utrzymaniu aplikacji z zastosowaniem technologii konteneryzacji ((…)) i zarządzania infrastrukturą ((…)). Rozwijała i będzie Pani dalej rozwijać umiejętności związane z automatyzacją procesów wdrożeń i zarządzania infrastrukturą: (…). Od września 2024 r. rozwijała Pani swoje umiejętności w zakresie algorytmów sztucznej inteligencji, szczególnie w kontekście (…). Ponieważ oprogramowanie dotyczy (…), musiała Pani także rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Korzystając z współpracy z (…) oraz dostępu do literatury branżowej, zdobywa i rozwija Pani wiedzę dotyczącą (…). Rozwija Pani umiejętności w zakresie zbierania i analizy danych dotyczących aktywności użytkowników, co pozwala na lepsze dostosowanie (…). W zakresie (…), rozwijała i będzie Pani rozwijać wiedzę na temat tworzenia intuicyjnych, łatwych w obsłudze interfejsów, które zapewniają pozytywne doświadczenia użytkownika oraz umiejętności analizowania zachowań użytkowników, testowania prototypów i wprowadzania optymalizacji interfejsu w celu poprawy satysfakcji użytkowników. Rozwijała i będzie Pani dalej rozwijać umiejętności związane z analizą i interpretacją dużych zbiorów danych pochodzących od użytkowników, co pozwala na lepsze zrozumienie ich zachowań i preferencji oraz zarządzania danymi. Od września 2024 r. wdrożyła Pani (…). Nowe programy komputerowe, nad którymi Pani pracuje, wyróżniają się znacząco na tle rozwiązań już funkcjonujących w Pani działalności. Nowe technologie, architektura systemu oraz zastosowane podejścia w zakresie tworzenia i wdrażania oprogramowania stanowią istotną wartość dodaną, której nie posiadały wcześniejsze projekty. Podejmowane przez Panią działania nie będą mieć charakteru działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do programów komputerowych/oprogramowań, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania i ulepszania wymienionego programu komputerowego spełnia/będzie spełniać warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Panią ani też całość prowadzonej przez Panią działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takiego jak ten, który został wymieniony we wniosku i jego uzupełnieniach i w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełnień.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Panią polegająca na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu programu komputerowego spełnia/będzie spełniać definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
[(a + b) x 1,3] / (a + b + c + d)
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Według art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej.
Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.
W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:
·podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i
·prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.
Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.
Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.
Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest:
·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,
·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.
Co istotne, podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczenia przy tym wymaga, że w Pani sytuacji, opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.
Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, należy ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Przyjąć więc trzeba, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy podkreślić, że stosowanie ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, dodatkowe obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-tworzy, rozwija i ulepsza Pani program komputerowy w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-efekty tworzenia, rozwijania i ulepszania oprogramowania samodzielnie jak i w zespole zawsze będą odrębnymi programami, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
-w wyniku zbycia programu komputerowego następuje przeniesienie ogół praw majątkowych na zleceniodawcę i będzie Pani osiągać dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
-sposób przenoszenia na klienta praw do programu komputerowego/oprogramowania każdorazowo będzie spełniać warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności będzie następowało z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy;
-od 1 września 2024 r. prowadzi Pani odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego będące efektem tworzenia, rozwijania i ulepszania programu komputerowego - w zakresie w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązanie będące bezpośrednim efektem prac badawczo-rozwojowych – jest/będzie kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego stanowi/będzie stanowić dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten stanowi/będzie stanowić kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym, może Pani zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z ulgi tej może Pani skorzystać w zeznaniu rocznym za rok 2024 (za okres od 1 września 2024 r.). Jeśli Pani sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pani mogła skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za 2025 r. oraz kolejne lata podatkowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (sformułowanego pytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).