Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej był rezydentem podatkowym w Austrii i nie posiadał na terenie Polski... - Interpretacja - null

ShutterStock

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej był rezydentem podatkowym w Austrii i nie posiadał na terenie Polski... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Certyfikat rezydencji bez daty ważności

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej był rezydentem podatkowym w Austrii i nie posiadał na terenie Polski stałego miejsca zamieszkania ani pobytu. W celu dokumentowania swojej rezydencji podatkowej przedstawił austriacki certyfikat rezydencji m.in. bankom i urzędom skarbowym w Polsce. W certyfikacie wydanym przez austriackie organy podatkowe na dzień 18 września 2024 r. brak było wskazania okresu, na który dokument został wystawiony.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy certyfikat rezydencji powinien być uznany przez bank za ważny przez rok od daty jego wydania, mimo że nie określa wprost okresu ważności Podatnik uważał, że zgodnie z art. 41 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, taki certyfikat powinien być uznany za ważny przez 12 miesięcy od daty jego wydania.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko podatnika za prawidłowe. Wskazano, że certyfikat rezydencji to dokument wydany przez właściwą administrację podatkową, który potwierdza miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych. Ma on charakter zaświadczenia, potwierdzającego stan faktyczny na dzień jego wydania.

Wyjaśniono, że jeśli w certyfikacie wskazano okres ważności, dokument obowiązuje w podanym zakresie. W przypadku braku wskazania okresu ważności, certyfikat jest ważny przez 12 miesięcy od dnia jego wydania, co określa art. 41 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Certyfikat przedstawiony przez wnioskodawcę nie zawierał informacji o okresie ważności, a jedynie datę wystawienia tj. 18 września 2024 r. W związku z tym, zgodnie z polskimi przepisami, certyfikat rezydencji podatkowej należało uwzględniać przez 12 miesięcy od daty wydania.

 Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.783.2024.2.JK2