Czy odszkodowanie za utratę środków na giełdzie kryptowalut podlega zwolnieniu z podatku dochodowego?
Temat interpretacji
Odszkodowanie za utratę środków na giełdzie kryptowalut a zwolnienie z PIT
Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zainwestowała 26 000 zł na giełdzie kryptowalut, która później, w wyniku cyberataku, utraciła płynność i ogłosiła upadłość. Po wieloletnim postępowaniu likwidacyjnym prowadzonym w Japonii, przyznano jej wyrokiem sądu odszkodowanie. Część pieniędzy otrzymała przelewem w euro, a pozostałą część w kryptowalutach. Całość rekompensaty dotyczyła szkody rzeczywistej, tj. utraconych na giełdzie środków.
Wnioskodawczyni zapytała, czy otrzymane odszkodowanie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego. W jej ocenie odszkodowanie powinno być zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Argumentowała, że wypłacone środki dotyczą szkody rzeczywistej i nie obejmują korzyści, które mogłyby zostać osiągnięte w przypadku braku szkody.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się z argumentacją wnioskodawczyni, uznając jej stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, wnioskodawczyni jako osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od źródła ich pochodzenia.
Organ podatkowy uznał, że otrzymane środki stanowią odszkodowanie z tytułu rzeczywistej szkody, które jest zaliczane do przychodów z „innych źródeł” zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Organ podkreślił, że odszkodowania wypłacone na podstawie wyroku sądowego są wolne od podatku dochodowego, jeśli dotyczą szkody rzeczywistej i nie obejmują utraconych korzyści. W analizowanym przypadku odszkodowanie nie było związane z działalnością gospodarczą podatniczki, nie obejmowało potencjalnych korzyści, jakie mogłyby zostać osiągnięte, gdyby szkody nie wyrządzono oraz było wypłacone na podstawie wyroku sądowego, a wysokość rekompensaty była określona w tym wyroku, zatem, zgodnie z przepisami podlegało ono zwolnieniu z PIT. Organ wskazał także, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b obejmuje również wyroki sądów zagranicznych, co potwierdza, że odszkodowanie otrzymane przez wnioskodawczynię podlegało zwolnieniu z podatku dochodowego.