Wnioskodawca pełnił służbę wojskową poza granicami kraju od 2023 do 2024 roku na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W trakci... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy należności z tytułu pełnienia służby poza granicami kraju mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Temat interpretacji

Należności za zagraniczną misję a wątpliwości podatkowe

Wnioskodawca pełnił służbę wojskową poza granicami kraju od 2023 do 2024 roku na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W trakcie misji otrzymywał należności pieniężne niezależne od krajowego uposażenia, które zostały opodatkowane. Mężczyzna wskazał, że według jego wiedzy Departament Administracyjny MON nie pobiera podatku dochodowego od takich należności, a jego zdaniem również jemu przysługuje zwolnienie podatkowe na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83d ustawy o PIT.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy należności te, wypłacone na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP, mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia. W swoim stanowisku argumentował, że spełnia warunki wynikające z przepisów, ponieważ skierowanie na misję odbyło się zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny, a rozkaz określał pełnienie służby „na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. Podkreślił, że pobrany podatek dochodowy był nienależny, co uzasadnia jego prawo do zwrotu.

Brak prawa do zwolnienia podatkowego – stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe i wyjaśnił, że opisane przez niego należności nie spełniają warunków zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 83d ustawy o PIT.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PIT oraz ustawy o obronie Ojczyzny. Podkreślił, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie dochody, z wyjątkiem tych objętych wyraźnymi zwolnieniami ustawowymi. Zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 83d dotyczy wyłącznie świadczeń wypłacanych żołnierzom oddelegowanym na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej do instytucji międzynarodowych lub państw obcych, w których realizowane są zadania związane z obronnością Rzeczypospolitej Polskiej.

KIS zaznaczyła, że ustawa o obronie Ojczyzny wyraźnie rozróżnia trzy formy delegowania żołnierzy do służby: wyznaczenie, skierowanie oraz oddelegowanie. Każda z tych form różni się nie tylko procedurą, ale także rodzajem zadań i świadczeń, jakie żołnierz otrzymuje. Oddelegowanie, będące warunkiem zwolnienia podatkowego, wymaga decyzji Ministra Obrony Narodowej i dotyczy pracy w instytucjach międzynarodowych lub zagranicznych. Wnioskodawca został skierowany na misję zagraniczną na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP, co nie daje prawa do zwolnienia.

„Zatem, do będących przedmiotem Pana zapytania, opisanych we wniosku należności, które otrzymał Pan z tytułu pełnienia służby poza granicami państwa na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP (w myśl art. 203 ust. 3 ustawy o obronie Ojczyzny) nie przysługuje Panu prawo do zastosowania zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.718.2024.2.DJ