Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zawarł z deweloperem umowę na zakup lokalu mieszkalnego z zamiarem p... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Koszty aranżacji lokalu jako koszty uzyskania przychodów
Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zawarł z deweloperem umowę na zakup lokalu mieszkalnego z zamiarem przeznaczenia go na cele inwestycyjne, tj. wynajem. Pomimo zapłaty pełnej ceny, deweloper nie dotrzymał terminu przeniesienia własności, co skłoniło wnioskodawcę do zmiany strategii. Podjął on decyzję o wykończeniu nieruchomości i późniejszej sprzedaży praw do lokalu. W związku z tym, wnioskodawca zlecił wykonanie prac aranżacyjnych, ponosząc wydatki na projektowanie i wykończenie.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy poniesione koszty zakupu lokalu oraz jego aranżacji można uznać za koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej. Uważał, że zarówno koszt zakupu lokalu, jak i koszty aranżacji powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów z przyszłej sprzedaży praw do lokalu. Podkreślał, że wydatki te miały na celu podniesienie wartości inwestycji i zwiększenie potencjalnych przychodów.
Stanowisko organów podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa tylko częściowo zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Potwierdziła, że koszt zakupu lokalu może zostać uznany, za koszt uzyskania przychodu. Wyjaśniono, że zgodnie z przepisami wartość nabycia praw majątkowych, wynikających z umowy deweloperskiej, stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu ich sprzedaży.
Organ podatkowy uznał jednocześnie, że koszty poniesione na aranżację lokalu nie mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów przy zbyciu praw majątkowych z umowy deweloperskiej. Wyjaśnił, że koszty aranżacji są wydatkami poniesionymi na podniesienie wartości lokalu, jednak nie są związane z cesją praw majątkowych wynikających z umowy deweloperskiej. Cesja obejmuje wyłącznie przeniesienie praw wynikających z umowy deweloperskiej, a nie dodatkowe nakłady poniesione na lokal.
Organ odwołał się do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów muszą bezpośrednio służyć osiągnięciu lub zabezpieczeniu przychodów. Koszty aranżacji nie miały wpływu na powstanie czy wartość źródła przychodu jakim jest zbycie praw i obowiązków z umowy deweloperskiej, dlatego nie mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów z tego tytułu.