Opodatkowanie dochodów ze spółki LLC (Stany Zjednoczone). - Interpretacja - null

ShutterStock

Opodatkowanie dochodów ze spółki LLC (Stany Zjednoczone). - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.584.2024.1.AG

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Opodatkowanie dochodów ze spółki LLC (Stany Zjednoczone).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych/zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7, nr 9 – prawidłowe;

w zakresie pytań nr 11, nr 13 – nieprawidłowe;

w zakresie pytania nr 12 w części dotyczącej podatku federalnego – prawidłowe, a w części dotyczącej podatków stanowych i lokalnych – nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 13 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych/zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów – ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, tj. zamieszkuje na stałe w Polsce pod adresem: (…), przebywając na terenie Polski więcej niż 183 dni w roku i posiadając tutaj centrum interesów gospodarczych i życiowych.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce w zakresie usług doradczych. Dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej są opodatkowane w Polsce ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach wskazanych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym wg stawki 15%.

Wnioskodawca nie uzyskiwał ani w bieżącym ani w poprzednim roku podatkowym przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Ponadto Wnioskodawca jest wspólnikiem w 15% spółki typu limited liability company utworzonej zgodnie z prawem amerykańskiego stanu (…) (dalej jako: „LLC” lub „Spółka”). Udział Wnioskodawcy w zysku Spółki LLC został określony w umowie Spółki LLC w wysokości 15%. Spółka ta jest spółką typu hybrydowego, mającą w sobie zarówno cechy spółki kapitałowej oraz osobowej.

LLC nie dokonała wyboru bycia traktowaną dla celów federalnych podatków dochodowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki jako osoba prawna (corporation) i nie podlega w Stanach Zjednoczonych Ameryki opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. LLC podlega opodatkowaniu w USA jako spółka osobowa (…), tym samym jest traktowana na gruncie amerykańskiego prawa podatkowego jako spółka transparentna podatkowo. Przychody i koszty działalności LLC są opodatkowane na poziomie wspólnika. Wspólnik w LLC jest określany mianem (…). Zyski, które zostają przypisane Wnioskodawcy jako wspólnikowi spółki LLC, podlegają w Stanach Zjednoczonych Ameryki opodatkowaniu podatkiem federalnym (federal tax) – podatkiem dochodowym od osób fizycznych i są wykazywane w Stanach Zjednoczonych Ameryki w zeznaniu podatkowym (…) (U.S. Individual Income Tax Return – zeznanie podatkowe dla osób niebędących rezydentami). Ponadto Wnioskodawca płaci w Stanach Zjednoczonych od dochodów LLC również dochodowe podatki stanowe oraz dochodowe podatki lokalne, które mają taki sam charakter jak federalny podatek dochodowy.

Podatki dochodowe w Stanach Zjednoczonych płacone są – podobnie jak w Polsce – w cyklu rocznym, tj. prawidłowa wysokość podatku ustalana jest dopiero po zakończeniu roku podatkowego.

Zgodnie z prawem stanowym (…) spółka LLC może prowadzić w zasadzie dowolną działalność, w dowolnym miejscu na świecie w granicach prawa i nie ma zdefiniowanego przedmiotu działalności gospodarczej.

LLC prowadzi działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie znajduje się siedziba LLC. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły – Spółka posiada zatrudniony personel, biuro, wykwalifikowany zarząd, prowadzi pełną rachunkowość zgodnie z wymogami prawa amerykańskiego, korzysta stale z usług służących prowadzonej działalności. Spółka LLC prowadzi działalność (…). Spółka prowadzi działalność w zakresie usług i produktów. LLC opracowuje (…) w USA (głównie) i na całym świecie (dodatkowo).

LLC uzyskuje wyłącznie przychody działalności gospodarczej. Nie uzyskuje przychodów z dywidend, opłat licencyjnych, nie posiada spółek zależnych.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca podlegać będzie opodatkowaniu od dochodów z LLC na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 wzmiankowanej ustawy?

2.Czy Wnioskodawca podlegać może opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT oraz czy Wnioskodawca musi dokonać w jakiejkolwiek formie wyboru opodatkowania według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, jeśli chciałby skorzystać z opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów w tej formie?

3.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 2, czy opodatkowanie według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, będzie domyślną formą opodatkowania dochodów uzyskiwanych z LLC, jeśli Wnioskodawca nie dokona wyboru innej formy opodatkowania w stosunku do tych dochodów, mimo że wcześniej dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem przychodów od jednoosobowej działalności gospodarczej?

4.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 2, czy Wnioskodawca, jeśli chciałby skorzystać z opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, to musi zrezygnować w tym celu z opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, tym samym czy Wnioskodawca może korzystać z opodatkowania wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, odnośnie dochodów uzyskiwanych z LLC oraz jednocześnie opodatkowywać dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

5.Czy Wnioskodawca podlegać może opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy)?

6.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 5, czy Wnioskodawca musi dokonać w jakiejkolwiek formie wyboru opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT lub zrezygnować z opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, tym samym czy Wnioskodawca może korzystać z opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT odnośnie dochodów uzyskiwanych z LLC oraz jednocześnie opodatkowywać dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

7.Czy Wnioskodawca podlegać może opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

8.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 7, czy Wnioskodawca jest obowiązany do opodatkowania osiąganych przez spółkę LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z uwagi na opodatkowanie dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w tej formie?

9.Czy dochody osiągane ze spółki LLC będą miały jakikolwiek wpływ na opodatkowanie dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w tym na limit przychodów określony w art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy?

10.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 7, czy Wnioskodawca musi dokonać w jakiejkolwiek formie wyboru opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeśli chciałby skorzystać z opodatkowania w tej formie?

11.Czy w przypadku osiągania strat przez spółkę LLC, powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek wykazania w zeznaniu podatkowym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej straty z tego tytułu?

12.Czy Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podatku należnego w Polsce federalnych, stanowych oraz lokalnych podatków dochodowych zapłaconych w Stanach Zjednocz onych zgodnie z prawem tego państwa, zakładając że opodatkowane nimi dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych?

13.Czy powstanie obowiązek regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od osiąganych ze spółki LLC dochodów?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – Wnioskodawca będzie podlegać opodatkowaniu od osiąganych przez spółkę LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – Wnioskodawca może podlegać opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Wnioskodawca nie musi dokonać w jakiejkolwiek formie wyboru opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, jeśli chciałby skorzystać z opodatkowania w tej formie.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 3 – Wnioskodawca może podlegać opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Opodatkowanie według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, będzie domyślną formą opodatkowania dochodów uzyskiwanych z LLC, jeśli Wnioskodawca nie dokona wyboru innej formy opodatkowania w stosunku do tych dochodów, mimo że wcześniej dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem przychodów od jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 4 – wybranie formy opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów na zasadach określonych z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT nie wymaga rezygnacji z opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wnioskodawca może korzystać z opodatkowania wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, odnośnie dochodów uzyskiwanych z LLC oraz jednocześnie opodatkowywać dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 5 – Wnioskodawca może podlegać opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy).

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 6 – Wnioskodawca zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT: może wybrać sposób opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów jako dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku jest zobowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Wybranie tej formy opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów na zasadach określonych z art. 30c ustawy o PIT nie wymaga rezygnacji z opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wnioskodawca może korzystać z opodatkowania na zasadach określonych z art. 30c ustawy o PIT odnośnie dochodów uzyskiwanych z LLC oraz jednocześnie opodatkowywać dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 7 – dochody Wnioskodawcy osiągnięte z tytułu bycia wspólnikiem spółki LLC nie mogą podlegać opodatkowaniu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 8 – Wnioskodawca nie jest obowiązany do opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z uwagi na opodatkowanie dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w tej formie.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 9 – dochody osiągane ze spółki LLC nie będą miały jakiegokolwiek wpływu na opodatkowanie dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym, w tym na limit przychodów określony w art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy.

Przychody ze spółki LLC są uznawane za przychody ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej, tym samym nie powinny być wliczane do limitu dla jednoosobowej działalności gospodarczej – ze względu na to, że spółki objęte są osobnym limitem.

Przychody uzyskiwane z spółki LLC pozostaną bez wpływu na opodatkowanie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 10 – w przypadku uznania (w ocenie Wnioskodawcy nieprawidłowego), iż osiągnięte z tytułu bycia wspólnikiem spółki LLC dochody mogą podlegać opodatkowaniu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w celu opodatkowania dochodów z LLC w tej formie Wnioskodawca byłby zobowiązany do wyboru opodatkowania w tej formie poprzez złożone sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 11 – Wnioskodawca nie będzie obowiązany do wykazania w zaznaniu podatkowym straty z tytułu udziału w LLC.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 12 – jest on uprawniony do odliczenia od podatku należnego w Polsce federalnych, stanowych oraz lokalnych podatków dochodowych zapłaconych w Stanach Zjednoczonych zgodnie z prawem tego państwa, zakładając że opodatkowane nimi dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 13 – nie jest zobowiązany do zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych w trakcie roku za pośrednictwem LLC. Dochody te powinny być uwzględnione dopiero w zeznaniu rocznym składanym po zakończeniu roku podatkowego.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 1

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) – art. 3 ust. 1 ustawa o PIT.

Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska – art. 4a ustawy o PIT.

Na gruncie ustawy o PIT – jeżeli osoba ma miejsce zamieszkania w Polsce – obowiązek podatkowy powstaje zarówno w sytuacji, gdy uzyskuje ona przychody na terytorium Polski, jak i za granicą. Całość przychodów jest objęta tym obowiązkiem (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

Działalność gospodarcza, w świetle ustawy o PIT, oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły – z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

Za przychody z działalności gospodarczej uznaje się również przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT – w sytuacji, gdy spółka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą – art. 5b ust. 2 ustawy o PIT.

Spółka niebędąca osobą prawną to spółka inna niż:

a)    spółka posiadająca osobowość prawną, w tym także spółka zawiązana na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)    spółka kapitałowa w organizacji,

c)spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)    spółka niemająca osobowości prawnej mająca siedzibę lub zarząd w innym państwie, która zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółka jawna będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca jest wspólnikiem w 15% spółki typu limited liability company utworzonej zgodnie z prawem amerykańskiego stanu (…). Udział Wnioskodawcy w zysku Spółki LLC został określony w umowie Spółki LLC w wysokości 15%. LLC nie dokonała wyboru bycia traktowaną dla celów federalnych podatków dochodowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki jako osoba prawna (corporation) i nie podlega w Stanach Zjednoczonych Ameryki opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. LLC podlega opodatkowaniu w USA jako spółka osobowa (…), tym samym jest traktowana na gruncie amerykańskiego prawa podatkowego jako spółka transparentna podatkowo. Przychody i koszty działalności LLC są opodatkowane na poziomie wspólnika. Zyski, które zostają przypisane Wnioskodawcy jako wspólnikowi spółki LLC podlegają w Stanach Zjednoczonych Ameryki opodatkowaniu podatkiem federalnym (federal tax) – podatkiem dochodowym od osób fizycznych i są wykazywane w Stanach Zjednoczonych Ameryki w zeznaniu podatkowym (…) (U.S. Individual Income Tax Return – zeznanie podatkowe dla osób niebędących rezydentami).

LLC prowadzi działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie znajduje się siedziba LLC. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły. Biorąc pod uwagę cechy spółki typu LLC transparentnej podatkowo, należy uznać ją za spółkę niebędącą osobą prawną na gruncie ustawy PIT, której dochody powinny być opodatkowane jako dochody jej wspólników – przypisane zgodnie z art. 8 ustawy PIT. W konsekwencji przychody z udziału w spółce LLC są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT.

Takie stanowisko organu znalazło się m.in. w interpretacjach indywidualnych:

Interpretacji indywidualnej z dnia 28.12.2022 r., wydanej przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDIL2-1.4011.797.2022.2.JK: „W konsekwencji powyższego przychody z tytułu udziału w spółce LLC, która jak Pani wskazała w opisie sprawy będzie transparentna podatkowo – i to jej wspólnicy a nie spółka będą podatnikami podatku dochodowego – winna Pani opodatkować jako przychody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, a nie jak Pani wskazuje jako przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy”.

Interpretacji indywidualnej z dnia 12.08.2021 r., wydanej przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDIL2-2.4011.501.2021.1.KP: „Powyższe wskazuje, że spółka LLC będzie zgodnie z prawem polskim traktowana jako spółka niemająca osobowości prawnej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o PIT. W konsekwencji, rozliczenia podatkowe Wnioskodawcy z tytułu udziału w Spółce LLC powinny być dokonywane zgodnie z zasadą wynikająca z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT”.

interpretacji indywidualnej z dnia 15.12.2023 r., wydanej przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP3-1.4011.819.2023.2.MS2: „Z opisu sprawy wynika również, że Wnioskodawca jest traktowany jako podmiot, który jest pomijany (tzw. „disregarded entity” – w dosłownym tłumaczeniu „podmiot pominięty”) dla celów amerykańskiego federalnego podatku dochodowego. W konsekwencji, wszystkie przychody i koszty nie są rozpoznawane dla celów podatkowych przez Wnioskodawcę, a przez podmiot (podmioty) znajdujące się w strukturze nad nim, które są podatnikami dla celów amerykańskiego federalnego podatku dochodowego. Innymi słowy, Wnioskodawca nie jest samodzielnie podatnikiem dla celów amerykańskiego federalnego podatku dochodowego i nie rozpoznaje zobowiązań podatkowych ani nie składa żadnych zeznań podatkowych z tego tytułu”.

Wymaga podkreślenia, że status tego typu podmiotów na gruncie ustawy PIT był przedmiotem wielokrotnej analizy organów podatkowych i został potwierdzony również w szeregu innych interpretacji indywidualnych, w tym:

interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 listopada 2021 r.; sygn. 0111-KDIB1-2.4010.380.2021.1.MZA,

interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 sierpnia 2021 r.; sygn. 0112KDIL2-2.4011.501.2021.1.KP;

interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 września 2017 r.; sygn. 0114-KDIP3-1.4011.265.2017.1.IF;

interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 października 2016 r.; sygn. IPPB1/4511-866/16-4/ES.

Tym samym z punktu widzenia podatków dochodowych podatnikami są poszczególni wspólnicy Spółki LLC, a nie sama Spółka. Jeżeli zatem wspólnikiem LLC jest osoba fizyczna, to dochód (przychód) z udziału w tej Spółce z pozarolniczej działalności gospodarczej będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Opodatkowaniu podlega dochód wspólnika uzyskany z tytułu udziału w spółce – stanowiący nadwyżkę przypadającej mu części udziału w przychodzie spółki nad przypadającą mu częścią udziału w kosztach jego uzyskania, z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 8 ust. 1 ustawy o PIT.

W konsekwencji, Wnioskodawca będzie podlegać opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 2

Stosownie zaś do art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a (dotyczy wyboru opodatkowania podatkiem liniowym), łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Jak zostało już wskazane wcześniej, zgodnie z przepisami prawa amerykańskiego LLC nie ma podmiotowości podatkowej, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Jest ona transparentna podatkowo, co oznacza, iż przychody i koszty działalności LLC są alokowane proporcjonalnie na jej wspólników. Skoro zatem – na gruncie ustawy o PIT – przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej podatnikiem uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, również przychody LLC przypadające na Wnioskodawcę stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na mocy art. 9a ustawy o PIT:

1.Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

2.Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Tym samym, jak wskazują powołane przepisy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną podlegają opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem dotyczącym zgłoszenia wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Przepisy nie wskakują dodatkowych warunków zgłoszenia wyboru tej formy opodatkowania oraz konieczności dokonania wyboru. Za prawidłowe więc należy uznać, że jest to dorozumiana forma opodatkowania dochodów, niewymagająca dodatkowego zgłoszenia.

W konsekwencji, Wnioskodawca może podlegać opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Wnioskodawca nie musi dokonać w jakiejkolwiek formie wyboru opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, jeśli chciałby skorzystać z opodatkowania w tej formie, mimo że wcześniej dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem przychodów od jednoosobowej działalności gospodarczej.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 3

Stosownie zaś do art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Na mocy art. 8 ust 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a (dotyczy wyboru opodatkowania podatkiem liniowym), łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Jak zostało już wskazane wcześniej, zgodnie z przepisami prawa amerykańskiego LLC nie ma podmiotowości podatkowej, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Jest ona transparentna podatkowo, co oznacza, iż przychody i koszty działalności LLC są alokowane proporcjonalnie na jej wspólników. Skoro zatem – na gruncie ustawy o PIT – przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej podatnikiem uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, również przychody LLC przypadające na Wnioskodawcę stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na mocy art. 9a ustawy o PIT:

1.Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

2.Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Tym samym, jak wskazują powołane przepisy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną podlegają opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem dotyczącym zgłoszenia wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Przepisy nie wskakują dodatkowych warunków zgłoszenia wyboru tej formy opodatkowania oraz konieczności dokonania wyboru. Za prawidłowe więc należy uznać, że jest to dorozumiana forma opodatkowania dochodów, niewymagająca dodatkowego zgłoszenia.

Opodatkowanie według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, będzie domyślną formą opodatkowania dochodów uzyskiwanych z LLC, jeśli Wnioskodawca nie dokona wyboru innej formy podatkowania w stosunku do tych dochodów.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 4

Stosownie zaś do art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Na mocy art. 8 ust 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a (dotyczy wyboru opodatkowania podatkiem liniowym), łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Jak zostało już wskazane wcześniej, zgodnie z przepisami prawa amerykańskiego LLC nie ma podmiotowości podatkowej, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Jest ona transparentna podatkowo, co oznacza, iż przychody i koszty działalności LLC są alokowane proporcjonalnie na jej wspólników. Skoro zatem – na gruncie ustawy o PIT – przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej podatnikiem uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, również przychody LLC przypadające na Wnioskodawcę stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na mocy art. 9a ustawy o PIT:

1. Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

2. Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

W myśl (...) art. 9a ust. 5 ww. ustawy o PIT, jeżeli podatnik:

1)prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,

2)jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną – wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej, to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym, i odwrotnie.

Powołany przepis art. 9a ust. 5 ustawy o PIT nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie będzie opłacał podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną na zasadach wynikających z ustawy o PIT.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o PIT (na zasadach ogólnych).

Ponadto na mocy art. 6 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a, a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b.

Zatem w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

·samodzielnie – zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·w formie spółki niebędącej osobą prawną – na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

W związku powyższym Wnioskodawca nie musi dokonać w jakiejkolwiek formie wyboru opodatkowania według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, jeśli chciałby skorzystać z opodatkowania dochodów z LCC w tej formie.

Wybranie formy opodatkowania na zasadach określonych z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT nie wymaga rezygnacji z opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wnioskodawca może korzystać z opodatkowania wg. skali odnośnie dochodów uzyskiwanych z LLC oraz jednocześnie opodatkowywać dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 5

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Jak zostało już wskazane wcześniej, zgodnie z przepisami prawa amerykańskiego LLC nie ma podmiotowości podatkowej, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Jest ona transparentna podatkowo, co oznacza, iż przychody i koszty działalności LLC są alokowane proporcjonalnie na jej wspólników. Skoro zatem – na gruncie ustawy o PIT – przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej podatnikiem uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, również przychody LLC przypadające na Wnioskodawcę stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z kolei, zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o PIT, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)(uchylony)

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacania zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy, wybór przez Wnioskodawcę sposobu opodatkowania wg zasad wskazanych w art. 30c będzie skuteczny do dochodów uzyskanych za pośrednictwem LLC.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, dochody uzyskane przez niego ze spółki LLC mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym, o ile spełni on wskazane w ustawie warunki dotyczące zgłoszenia wyboru opodatkowania w tej formie.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 6

Stosownie zaś do art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Na mocy art. 8 ust 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a (dotyczy wyboru opodatkowania podatkiem liniowym), łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 8 ust. 1a ustawy o PIT przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Jak zostało już wskazane wcześniej, zgodnie z przepisami prawa amerykańskiego LLC nie ma podmiotowości podatkowej, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Jest ona transparentna podatkowo, co oznacza, iż przychody i koszty działalności LLC są alokowane proporcjonalnie na jej wspólników. Skoro zatem – na gruncie ustawy o PIT – przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej podatnikiem uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, również przychody LLC przypadające na Wnioskodawcę stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na mocy art. 9a ustawy o PIT:

1.Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

2.Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

W myśl art. 9a ust. 5 ww. ustawy o PIT, jeżeli podatnik:

1)prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,

2)jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną – wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej, to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym i odwrotnie.

Powołany przepis art. 9a ust. 5 ustawy o PIT nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie będzie opłacał podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną na zasadach wynikających z ustawy o PIT.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o PIT (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego). (...) Zatem w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

·samodzielnie – zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·w formie spółki niebędącej osobą prawną – na zasadach określonych w art. 30c.

Wnioskodawca zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT może wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku jest zobowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Wybranie formy opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z LLC nie wymaga rezygnacji z opodatkowania dochodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wnioskodawca może korzystać z opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT odnośnie dochodów uzyskiwanych z LLC oraz jednocześnie opodatkowywać dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 7

Jedną z form opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej jest ich opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Na mocy art. 6 ust 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W konsekwencji opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegać mogą również przychody osiągane przez osoby fizyczne z działalności prowadzonej w formie spółek. Tym niemniej nie dotyczy to przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z działalności prowadzonej w formie wszystkich spółek, lecz wyłącznie w formie spółek wskazanych wprost w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

Z przepisów ustawy o ryczałcie nie wynika przy tym, aby za wymienione spółki uważane mogły być spółki zagraniczne, w tym amerykańskie spółki LLC. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane z tytułu działalności prowadzonej w formie transparentnych spółek LLC nie podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, lecz – zależnie od wyboru dokonanego przez będącą ich wspólnikiem osobę fizyczną – według skali podatkowej lub w formie podatku liniowego.

Zatem we wskazanej sytuacji Wnioskodawca powinien opodatkowywać przychody z tytułu działalności prowadzonej w formie spółki LLC według – zależnie od dokonanego wyboru – skali podatkowej lub w formie podatku liniowego (a więc odrębnie od przychodów z indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej).

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 8

Jedną z form opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej jest ich opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Na mocy art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W konsekwencji opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegać mogą również przychody osiągane przez osoby fizyczne z działalności prowadzonej w formie spółek. Tym niemniej nie dotyczy to przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z działalności prowadzonej w formie wszystkich spółek, lecz wyłącznie w formie spółek wskazanych wprost w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

Z przepisów ustawy o ryczałcie nie wynika przy tym, aby za wymienione spółki uważane mogły być spółki zagraniczne, w tym amerykańskie spółki LLC. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane z tytułu działalności prowadzonej w formie transparentnych spółek LLC nie podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, lecz – zależnie od wyboru dokonanego przez będącą ich wspólnikiem osobę fizyczną – według skali podatkowej lub w formie podatku liniowego.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o PIT (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego). (...) Na mocy art. 6 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a, a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b.

W myśl art. 9a ust. 5 ww. ustawy o PIT, jeżeli podatnik:

1)prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,

2)jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną

– wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej, to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym i odwrotnie.

Powołany przepis art. 9a ust. 5 ustawy o PIT nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie będzie opłacał podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną na zasadach wynikających z ustawy o PIT.

Zatem w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

·samodzielnie – zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·w formie spółki niebędącej osobą prawną – na zasadach określonych w art. 30c lub według skali podatkowej

Zatem, Wnioskodawca nie jest obowiązany do opodatkowania osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, mimo uzyskiwania dochodów z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 9

W myśl art. 9a ust. 5 ww. ustawy o PIT, jeżeli podatnik:

1)prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,

2)jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną

– wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej, to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym i odwrotnie.

Powołany przepis art. 9a ust. 5 ustawy o PIT nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie będzie opłacał podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną na zasadach wynikających z ustawy o PIT.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.

W konsekwencji opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegać mogą również przychody osiągane przez osoby fizyczne z działalności prowadzonej w formie spółek. Tym niemniej nie dotyczy to przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z działalności prowadzonej w formie wszystkich spółek, lecz wyłącznie w formie spółek wskazanych wprost w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych. Z przepisów ustawy o ryczałcie nie wynika przy tym, aby za wymienione spółki uważane mogły być spółki zagraniczne, w tym amerykańskie spółki LLC.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o PIT (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku: Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Stosownie do art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy: jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a, a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b.

Zatem, dla korzystania z rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych liczymy przychód z każdej formy działalności osobno, gdy zatem podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą oraz jest wspólnikiem spółki, to limit przychodów odnosi się wyłącznie do jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

·samodzielnie – zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·w formie spółki – na zasadach wynikających z ustawy o PIT, pod warunkiem wyboru odpowiednich form opodatkowania i o ile nie zachodzą inne, przewidziane w ustawach okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, z której opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oprócz tego jest wspólnikiem spółki LLC i jako wspólnik tej spółki może rozliczać podatek na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki LLC, z której dochody opodatkowuje według ustawy o PIT, Wnioskodawca może jednocześnie skorzystać z opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, po spełnieniu warunków do korzystania z tej formy opodatkowania i pod warunkiem niewystąpienia okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.

Jak wynika z wcześniej wskazanych interpretacji indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przychody ze spółki LLC należy uznawać za przychody ze spółek niebędących osobami prawnymi, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o PIT.

W związku z powyższym, skoro przychody ze spółki LLC są uznawane za przychody ze spółki nieposiadającej osoby prawnej, to nie powinny być wliczane do limitu dla jednoosobowej działalności gospodarczej – ze względu na to, że jak zostało wskazane, spółki objęte są osobnym limitem.

Przychody uzyskiwane z spółki LLC pozostaną bez wpływu na opodatkowanie jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 10

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W przypadku uznania (co w ocenie Wnioskodawcy nie byłoby prawidłowe), iż osiągnięte z tytułu bycia wspólnikiem spółki LLC dochody mogą podlegać opodatkowaniu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w celu opodatkowania dochodów z LLC w tej formie Wnioskodawca byłby zobowiązany do wyboru opodatkowania w tej formie poprzez złożone sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 11

W myśl art. 45 ust. 1 ustawy o PIT: podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 2 tej ustawy: w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Na mocy art. 27 ust. 9 ustawy o PIT: jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Z kolei zgodnie z art. 27 ust. 9a ustawy o PIT: w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Analogiczne przepisy w odniesieniu do opodatkowania działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym znajdują się w art. 30c ust. 4 i 5 ustawy PIT.

Przepisy te stanowią, że jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasadę określoną w ust. 4 stosuje się odpowiednio.

W świetle art. 9 ust. 2 ustawy o PIT: dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Przepisy art. 27 ust. 9 i 9a oraz art. 30c ust. 4 i 5 ustawy PIT wprost wskazują na konieczność opodatkowania dochodów z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tym samym nie znajdują one zastosowania do uzyskiwanej przez podatnika straty.

Powyższe oznacza, iż Wnioskodawca nie będzie obowiązany do wykazania w zaznaniu podatkowym straty z tytułu udziału w LLC.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 12

Zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony do odliczenia od podatku należnego w Polsce federalnych, stanowych oraz lokalnych podatków dochodowych zapłaconych w Stanach Zjednoczonych zgodnie z prawem tego państwa, zakładając że opodatkowane nimi dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, oznacza to zatem, że wszystkie uzyskane przez niego dochody podlegają opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z zasadami ustawy PIT.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a , łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy PIT zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Jak wskazano w uzasadnieniu do stanowiska Wnioskodawcy w przedmiocie poprzednich pytań, biorąc pod uwagę cechy LLC, należy uznać ją za spółkę niebędącą osobą prawną na gruncie ustawy PIT, której dochody powinny być opodatkowane jako dochody jej wspólników i przypisane zgodnie z art. 8 ustawy PIT. Z punktu widzenia podatków dochodowych podatnikami są poszczególni wspólnicy spółki LLC, a nie sama Spółka. Jeżeli zatem wspólnikiem LLC jest osoba fizyczna, to dochód (przychód) z udziału w tej Spółce z pozarolniczej działalności gospodarczej będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Opodatkowaniu podlega dochód wspólnika uzyskany z tytułu udziału w spółce – stanowiący nadwyżkę przypadającej mu części udziału w przychodzie spółki nad przypadającą mu częścią udziału w kosztach jego uzyskania z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 8 ust. 1 ustawy o PIT.

Wnioskodawca będzie podlegać opodatkowaniu od osiąganych przez spółkę LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 wzmiankowanej ustawy.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a (dotyczy wyboru opodatkowania podatkiem liniowym), łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

1.UPO w art. 8 odnosi się do dochodów z działalności gospodarczej. Zgodnie z tym przepisem: Zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa powinny być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

2.Jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

(…)

5. Jeżeli w zyskach mieszczą się pozycje dochodu, które zostały odrębnie uregulowane w innych artykułach niniejszej Umowy, postanowienia tamtych artykułów zastąpią postanowienia tego artykułu, jeżeli nie stanowi on inaczej.

Oznacza to, że zasadą jest, że dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane w państwie, w którym osoba uzyskująca te dochody ma miejsce zamieszkania. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy osoba ta prowadzi działalność gospodarczą w drugim państwie poprzez położony tam zakład.

Na gruncie Umowy określenie „zakład” oznacza (art. 6 ust. 1 umowy): stałe miejsce, w którym całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność gospodarczą przedsiębiorstwa, w szczególności:

a)    filię,

b)    biuro,

c)fabrykę,

d)    warsztat,

e)    kopalnię, kamieniołom lub inne miejsce wydobycia zasobów naturalnych,

f)plac budowy, budowę lub montaż, które trwają dłużej niż 18 miesięcy (art. 6 ust. 2 umowy).

Aby można było uznać, że podatnik, prowadzi działalność poprzez zakład, muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

·podatnik ma placówkę działalności gospodarczej, tj. pomieszczenia, środki lub urządzenia, które pozostają w jego dyspozycji i są wykorzystywane do prowadzenia jego działalności gospodarczej;

·placówka ta ma stały charakter, co oznacza, że placówka jest utworzona w danym miejscu, z określonym stopniem trwałości czasowej;

·podatnik prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem tej stałej placówki, co oznacza, że podatnik lub osoby zależne od jego przedsiębiorstwa prowadzą działalność gospodarczą podatnika w oparciu o tę stałą placówkę.

W przypadku podmiotów transparentnych podatkowo, takich jak LLC, posiadanie przez taki podmiot zakładu na terenie państwa uważa się za równoważne z posiadaniem zakładu przez wspólników, którym przypisane są dochody takiego podmiotu. Tym samym, jeśli LLC posiada stałe miejsce, w którym całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność gospodarczą przedsiębiorstwa (np. biuro) na terenie Stanów Zjednoczonych, należy uznać, że posiada na terenie Stanów Zjednoczonych zakład, którego dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych.

LLC prowadzi działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie znajduje się siedziba LLC. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły – Spółka posiada zatrudniony personel, biuro, wykwalifikowany zarząd, prowadzi pełną rachunkowość zgodnie z wymogami prawa amerykańskiego, korzysta stale z usług służących prowadzonej działalności.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę, że dochody Klienta z tytułu udziału w LLC mogą podlegać opodatkowaniu zarówno w Stanach Zjednoczonych z uwagi na posiadanie w tym kraju zakładu, jak również w Polsce z uwagi na posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego, konieczne będzie zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania.

Jednocześnie, w Polsce – w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu – zastosowanie znajdzie metoda unikania podwójnego opodatkowania uregulowana w art. 20 ust. 1 UPO. W myśl tego przepisu: Zgodnie z postanowieniami prawa polskiego i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad) Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o PIT, jeżeli podatnik, z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Z kolei zgodnie z art. 27 ust. 9a ustawy o PIT: W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Analogiczne przepisy w odniesieniu do opodatkowania działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym znajdują się w art. 30c ust. 4 i 5 ustawy PIT.

Metoda odliczenia proporcjonalnego oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

W ocenie Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że zarówno podatki płacone na szczeblu federalnym, jak i na szczeblu stanowym czy lokalnym, opodatkowują w istocie tę samą wartość, tj. dochód uzyskany przez Wnioskodawcę, np. za pośrednictwem LLC.

Powołane powyżej przepisy mają charakter ogólny i nie precyzują, jakiego rodzaju podatków dochodowych dotyczą, w szczególności nie ograniczają możliwości dokonania odliczenia wyłącznie do tych podatków, do których odnosi się umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie odsyłają w tym zakresie do postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Rzeczpospolitą Polską z państwem obcym. Ponadto z treści przepisów wynika, że ustawodawca na równi traktuje opodatkowanie dochodów uzyskanych w krajach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, lecz nie stanowią one o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, jak i w krajach, z którymi Polska takich umów nie zawarła. Tym samym Wnioskodawca uważa, że brak podstaw do zawężania rozumienia pojęcia „podatku dochodowego zapłaconego w państwie obcym” wyłącznie do tych podatków, których dotyczy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i brak uzasadnienia dla uznawania, że „zapłacony w obcym państwie” oznacza wyłącznie „zapłacony na rzecz rządu obcego państwa”.

Podobnie UPO również nie zakazuje możliwości odliczenia od dochodu innych podatków, niż będących jej przedmiotem. Wprawdzie w art. 2 ust. 2 lit. b wskazuje istniejące obecnie (w dacie podpisania umowy w dniu 8 października 1974 r.) podatki dochodowe, w tym w Stanach Zjednoczonych Ameryki federalne podatki od dochodu, pobierane stosownie do Wewnętrznego Kodeksu Dochodów (inne niż podatek od zatrudnienia przewidziany w rozdziałach 2 i 21), to jednak w art. 20 ust. 1 określającym reguły unikania podwójnego opodatkowania zezwala osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

Wnioskodawca zaznacza, że podobne stanowisko zostało zaprezentowane w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 listopada 2021 r. (sygn. II FSK 454/19).

Przepisy wskazują, że podatek powinien zostać „zapłacony w obcym państwie”, tj. zapłacony należnie na podstawie przepisów obowiązujących w danym państwie. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że przepisy w żaden sposób nie odnoszą się do tego, czy podatek powinien być zapłacony na najwyższym możliwym szczeblu administracyjnym danego kraju, czy też może być zapłacony na dowolnym szczeblu, w tym stanowym, a nawet całkowicie lokalnym. Tym samym, zgodnie z zasadą lege non distinguente, w ocenie Wnioskodawcy, należy uznać, iż jest to okoliczność irrelewantna z perspektywy możliwości zastosowania tego przepisu. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, pozwala on na odliczenie zarówno podatków federalnych, jak i stanowych czy lokalnych zapłaconych przez niego w Stanach Zjednoczonych.

Wnioskodawca pragnie również podkreślić, że przepis ten stanowi samodzielną podstawę dla odliczenia podatku zapłaconego za granicą, niezależnie od treści umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania łączącej Polskę z danym państwem. Przepis ten znajduje bowiem zastosowanie nawet w sytuacji, gdy podatek został zapłacony w państwie niezwiązanym z Polską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony do odliczenia od podatku należnego w Polsce federalnych, stanowych oraz lokalnych podatków dochodowych zapłaconych w Stanach Zjednoczonych zgodnie z prawem tego państwa, zakładając, że opodatkowane nimi dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 13

Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest zobowiązany do zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych w trakcie roku za pośrednictwem LLC. Dochody te powinny być uwzględnione dopiero w zeznaniu rocznym składanym po zakończeniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, oznacza to zatem, że wszystkie uzyskane przez niego dochody podlegają opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z zasadami ustawy PIT.

Jak wskazywano powyżej, zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W ocenie Wnioskodawcy LLC należy uznać za spółkę niebędącą osobą prawną na gruncie ustawy PIT, której dochody powinny być opodatkowane jako dochody jej wspólników i przypisane zgodnie z art. 8 ustawy PIT.

Jednocześnie, ponieważ LLC prowadzi działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych, konieczne jest uwzględnienie art. 8 ust. 1 UPO, zgodnie z którym zyski z przedsiębiorstwa umawiającego się państwa powinny być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

W myśl art. 6 ust. 1 i 2 UPO dla celów niniejszej umowy określenie „zakład” oznacza stałe miejsce, w którym całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność gospodarczą przedsiębiorstwa. Określenie „zakład” oznacza w szczególności:

a)    filię,

b)    biuro,

c)fabrykę,

d)    warsztat,

e)    kopalnię, kamieniołom lub inne miejsce wydobycia zasobów naturalnych,

f)plac budowy, budowę lub montaż, które trwają dłużej niż 18 miesięcy.

W przypadku podmiotów transparentnych podatkowo, takich jak LLC, posiadanie przez taki podmiot zakładu na terenie państwa uważa się za równoważne z posiadaniem zakładu przez wspólników, którym przypisane są dochody takiego podmiotu. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, że LLC posiada biuro na terenie Stanów Zjednoczonych, należy uznać, że posiada on na terenie Stanów Zjednoczonych zakład, którego dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę, że dochody Wnioskodawcy z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych z racji posiadania w tym kraju zakładu, a jednocześnie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce z uwagi na posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego, konieczne będzie zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 27 ust. 9 oraz 9a ustawy PIT, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Analogiczne przepisy w odniesieniu do opodatkowania działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym znajdują się w art. 30c ust. 4 i 5 ustawy PIT.

W ocenie Wnioskodawcy, brzmienie powyższych przepisów, jak również systematyka samej ustawy PIT wskazują, że dochody ze źródeł położonych poza terytorium Polski, a zatem również dochody Spółki LLC, powinny być połączone z dochodami osiąganymi w Polsce dopiero na etapie kalkulacji dochodu rocznego.

W konsekwencji Wnioskodawca nie powinien być zobowiązany do zapłaty zaliczek od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej osiąganego w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem LLC.

Powyższe podejście zostało potwierdzone w odniesieniu do podatku dochodowego od osób prawnych w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 marca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.51.2021.1.BG), która w ocenie Wnioskodawcy powinna znaleźć odpowiednie zastosowanie do jego sytuacji.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, z powyższą konkluzją koresponduje również fakt, iż w odniesieniu do dochodów ze źródeł zagranicznych, które podlegają opodatkowaniu poza Polską, ustalenie prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w Polsce jest możliwe dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Dopiero wtedy da się bowiem ustalić wysokość faktycznie zapłaconych podatków płaconych w obcej jurysdykcji, które powinny być odliczone od polskiego zobowiązania podatkowego.

Wszelkie próby dokonywania takiego rozliczenia w trakcie roku – z uwagi na tymczasowy/przejściowy charakter zarówno zaliczek płaconych w Polsce, jak i tych płaconych za granicą – prowadziłyby w efekcie do rażącej rozbieżności pomiędzy płaconymi zaliczkami a rocznym zobowiązaniem podatkowym.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że mimo uzyskania w trakcie roku podatkowego czasowego dochodu przez LLC, nie oznacza to, że Spółka w końcowym rozrachunku w ujęciu rocznym wygeneruje dochód (w rozliczeniu rocznym może okazać, się, że LLC poniosła stratę).

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, brak konieczności płatności zaliczek od dochodów uzyskanych z LLC wpisuje się w logikę i systematykę przepisów ustawy PIT dotyczących zagranicznych dochodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:

w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7, nr 9 – prawidłowe;

w zakresie pytań nr 11, nr 13 – nieprawidłowe;

w zakresie pytania nr 12 w części dotyczącej podatku federalnego – prawidłowe, a w części dotyczącej podatków stanowych i lokalnych – nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie natomiast do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zatem zasadę powszechności opodatkowania. Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada przy tym zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów. Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzgledniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów.

Źródła przychodów zostały określone przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wśród nich ustawodawca – w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wyodrębnił źródło:

Pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy to działalność, która ma następujące cechy:

1)jest działalnością zarobkową;

2)jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły;

3)jest prowadzona we własnym imieniu.

„Działalność” to nie jakiekolwiek, pojedyncze działania podatnika, ale zespół działań podejmowanych w określonym celu. Celem działalności zarobkowej jest „zarabianie”, generowanie zysku, zapewnienie określonego dochodu. Sposób jej prowadzenia jest podporządkowany temu, aby osiągać jak najlepsze wyniki gospodarcze.

Cecha „prowadzenia działalności w sposób zorganizowany i ciągły” nie oznacza, że konieczne jest spełnienie formalnych wymogów organizacji działalności (np. rejestracji urzędowej). Cecha ta odnosi się do faktycznego sposobu jej prowadzenia. I tak:

·„zorganizowany” to będący efektem „organizowania”. „Organizować” natomiast to „przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie” albo „nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek” (Nowy Słownik Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000);

·„ciągłość” w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względną stałość jej wykonywania.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Stosownie natomiast do art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W pojęciu spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mieszczą się zatem spółki osobowe utworzone na gruncie polskiego prawa handlowego, z wyłączeniem spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, niektórych spółek jawnych oraz spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w państwie innym niż Polska, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa nie spełniają warunku traktowania jak osoby prawne i podlegania w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Spółka niebędąca osobą prawną (jako spółka, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego) nie ma obowiązku podatkowego w podatkach dochodowych – nie dokonuje tym samym rozliczeń podatkowych związanych z uzyskiwaniem przychodów, ponoszeniem kosztów, osiąganiem dochodów (zysków). Zgodnie z konstrukcją przyjętą przez ustawodawcę w zakresie podatków dochodowych, skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółki niebędącej osobą prawną są przypisywane jej wspólnikom jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną. W przypadku wspólników będących osobami fizycznymi, skutki te należy oceniać na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Z opisu sprawy wynika, że posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce w zakresie usług doradczych, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto jest Pan wspólnikiem w 15% spółki typu limited liability company utworzonej zgodnie z prawem amerykańskiego stanu (…) (dalej: Spółka LLC). Spółka LLC podlega opodatkowaniu w USA jako spółka osobowa, tym samym jest traktowana na gruncie amerykańskiego prawa podatkowego jako spółka transparentna podatkowo. Przychody i koszty działalności LLC są opodatkowane na poziomie wspólnika. Na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się siedziba Spółki LLC. Spółka LLC prowadzi działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły – Spółka posiada zatrudniony personel, biuro, wykwalifikowany zarząd, prowadzi pełną rachunkowość zgodnie z wymogami prawa amerykańskiego, korzysta stale z usług służących prowadzonej działalności. Spółka LLC prowadzi działalność w branży IT. Spółka LLC nie uzyskuje przychodów z dywidend, opłat licencyjnych, nie posiada spółek zależnych.

W pierwszej kolejności Pana wątpliwość dotyczy kwestii czy Pana dochody ze Spółki LCC będą opodatkowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przychody z tytułu udziału w Spółce LLC, która jak Pan wskazał w opisie sprawy jest transparentna podatkowo – i to jej wspólnicy a nie spółka są podatnikami podatku dochodowego – winien Pan opodatkować jako przychody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak już wskazałem, przepisy o nieograniczonym obowiązku podatkowym stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wobec tego ostateczny kształt Pana obowiązków, które wynikają z uzyskiwania przychodów z działalności Spółki LLC zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych, zależy od uregulowań umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178) – dalej: umowa polsko-amerykańska.

Dochodów z działalności gospodarczej dotyczy art. 8 umowy polsko-amerykańskiej. Zgodnie z tym przepisem:

1. Zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa powinny być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

2. Jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

3. Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się odliczenie nakładów ponoszonych dla tego zakładu, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego, czy powstały w tym państwie, w którym leży zakład, czy gdzie indziej.

4. Nie można przypisać zysków zakładowi tylko z tego powodu, że zakład ten lub przedsiębiorstwo, do którego on należy, dokonują zakupu dóbr lub towarów dla przedsiębiorstwa.

5. Jeżeli w zyskach mieszczą się pozycje dochodu, które zostały odrębnie uregulowane w innych artykułach niniejszej Umowy, postanowienia tamtych artykułów zastąpią postanowienia tego artykułu, jeżeli nie stanowi on inaczej.

Zasadą jest, że dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane w państwie, w którym osoba uzyskująca te dochody ma miejsce zamieszkania. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy osoba ta prowadzi działalność gospodarczą w drugim państwie poprzez położony tam zakład.

Stosownie do art. 6 ust. 1 umowy polsko-amerykańskiej:

Dla celów niniejszej Umowy określenie „zakład” oznacza stałe miejsce, w którym całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność gospodarczą przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 umowy polsko-amerykańskiej:

Określenie „zakład” obejmuje w szczególności:

a)filię,

b)biuro,

c)fabrykę,

d)warsztat,

e)kopalnię, kamieniołom lub inne miejsce wydobycia zasobów naturalnych,

f)plac budowy, budowę lub montaż, które trwają dłużej niż 18 miesięcy.

Aby można było uznać, że podatnik, który ma miejsce zamieszkania w Polsce prowadzi działalność poprzez zakład na terytorium Stanów Zjednoczonych, muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

·podatnik ma placówkę działalności gospodarczej na terytorium Stanów Zjednoczonych, tj. pomieszczenia, środki lub urządzenia, które pozostają w jego dyspozycji i są wykorzystywane do prowadzenia jego działalności gospodarczej;

·placówka ta ma stały charakter, co oznacza, że placówka jest utworzona w danym miejscu, z określonym stopniem trwałości czasowej;

·podatnik prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem tej stałej placówki, co oznacza, że podatnik lub osoby zależne od jego przedsiębiorstwa prowadzą działalność gospodarczą podatnika w Stanach Zjednoczonych w oparciu o tę stałą placówkę.

W tym miejscu należy rozważyć, czy sam fakt posiadania „udziałów” w zagranicznej spółce osobowej konstytuuje zakład za granicą.

Literatura poświęcona międzynarodowemu prawu podatkowemu poddała analizie kwestię powstania zakładu, w przypadku gdy polski przedsiębiorca posiada udziały w spółce osobowej położonej w drugim państwie. I tak, w komentarzu „Klaus Vogel on Double Taxation Conventions. A Commentary to the OECD-, UN- and US Model Conventions for the Avoidance of Double Taxation on Income and Capita”, red. Klaus Vogel, Third Edition 1997 r., s. 408, autor wyraźnie stwierdza, że posiadanie udziału w zagranicznej spółce osobowej jest równoznaczne z posiadaniem zakładu w tym państwie i w konsekwencji prowadzi do opodatkowania przychodu z udziału w spółce osobowej jako przychodu wspólnika z tytułu działalności gospodarczej zgodnie z art. 7 Modelowej Konwencji. Udział w spółce osobowej obejmuje każdy zakład, jaki spółka osobowa może posiadać za granicą, bez względu na to czy wspólnik uczestniczył lub wciąż uczestniczy w tworzeniu lub zarządzaniu takim zakładem.

W cytowanej publikacji Klaus Vogel podkreśla wyraźnie, że skoro spółka osobowa nie posiada podmiotowości prawnopodatkowej, to dysponowanie jej placówką należy przypisać wspólnikom spółki, którzy taką podmiotowość posiadają, a zatem każdy ze wspólników będzie posiadał zakład w państwie, gdzie prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem spółki osobowej (Klaus Vogel, tamże, s. 287).

Zatem uczestnictwo Pana w Spółce LLC spowoduje powstanie Pana zakładu na terytorium Stanów Zjednoczonych w rozumieniu art. 6 ust. 1 umowy polsko-amerykańskiej.

Biorąc pod uwagę, że Pana dochody z tytułu udziału w Spółce LLC mogą podlegać opodatkowaniu zarówno w Stanach Zjednoczonych z uwagi na posiadanie w tym kraju zakładu, jak również w Polsce z uwagi na posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego, konieczne będzie zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania.

W Polsce – w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu – zastosowanie znajdzie metoda unikania podwójnego opodatkowania uregulowana w art. 20 ust. 1 umowy polsko-amerykańskiej. W myśl tego przepisu:

Zgodnie z postanowieniami prawa polskiego i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad) Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczanie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

Przechodząc natomiast na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Zgodnie z art. 27 ust. 9a ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych:

W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Podsumowanie: będzie Pan podlegać opodatkowaniu od osiąganych ze Spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Kolejna Pana wątpliwość dotyczy kwestii wyboru formy opodatkowania dochodów Spółki LCC na terytorium Polski (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust. 1-2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze.

Z kolei w myśl art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik:

1)prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,

2)jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną

– wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niebędącej osobą prawną, to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym, i odwrotnie.

Powołany przepis art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie będzie opłacał podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną – na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zatem w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

  • samodzielnie ‒ zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • w formie spółki niebędącej osobą prawną ‒ na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego)

pod warunkiem wyboru odpowiedniej formy opodatkowania (w przypadku podatku liniowego) i o ile nie zachodzą inne, przewidziane w ustawach okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i jest Pan wspólnikiem amerykańskiej Spółki LLC, która podlega w Stanach Zjednoczonych opodatkowaniu jako spółka osobowa (spółka transparentna podatkowo).

Na podstawie powołanych przepisów stwierdzam, że może Pan podlegać opodatkowaniu od osiąganych ze spółki LLC dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo że wcześniej dokonał Pan wyboru opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma Pan obowiązku zgłaszania wyboru formy opodatkowania na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej, ponieważ ta forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy, zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli chciałby Pan skorzystać z opodatkowania dochodów osiąganych ze Spółki LLC według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie musi Pan zrezygnować w tym celu z opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tym samym może Pan korzystać z opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze Spółki LLC wg skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz jednocześnie opodatkowywać przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ponadto może Pan podlegać opodatkowaniu w Polsce od osiąganych dochodów w Spółce LLC na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 2 i ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wybranie tej formy opodatkowania do dochodów osiąganych w Spółce LLC nie wymaga rezygnacji z opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zatem może Pan korzystać z opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych ze Spółki LLC oraz jednocześnie opodatkowywać przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W odniesieniu do Pana wątpliwości dotyczących możliwości opodatkowania w Polsce przychodów uzyskiwanych ze Spółki LLC ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wskazuję, co następuje.

Powołany wcześniej art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje możliwości opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych tylko wskazanym w tym przepisie podmiotom gospodarczym, wśród których nie wymienia się zagranicznych transparentnych spółek LLC.

Zatem nie może Pan podlegać opodatkowaniu w Polsce od osiąganych przychodów w Spółce LLC w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Skoro nie może Pan do osiąganych przychodów w Spółce LLC wybrać formy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, odpowiedź na pytania nr 8 oraz nr 10 jest bezzasadna.

Pana wątpliwość dotyczy również kwestii czy dochody osiągane przez Pana ze Spółki LLC będą miały wpływ na opodatkowanie przychodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w tym na limit przychodów określony w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Stosownie do art. 6 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a, a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b.

W przypadku kiedy podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie jest wspólnikiem spółki, to limit, o którym mowa powyżej, dla każdej działalności liczony jest odrębnie.

Zatem stwierdzam, że dochody osiągane przez Pana ze Spółki LLC nie będą miały wpływu na opodatkowanie przychodów z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w tym na limit przychodów określony w art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy.

Pana wątpliwość budzi również kwestia czy w przypadku osiągania strat przez spółkę LLC, powstanie po Pana stronie obowiązek wykazania w zeznaniu podatkowym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej straty z tego tytułu.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

1)obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo

2)obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

W myśl art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Natomiast zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną wg skali podatkowej składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-36, natomiast opodatkowaną na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-36L.

Natomiast wśród załączników do ww. zeznania wymienia się m.in. PIT/B, tj. informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym.

Załącznik PIT/B składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. W załączniku tym podatnicy wykazują przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami.

Zatem w przypadku osiągania straty przez Spółkę LLC powinien Pan wykazać ją w stosownym zeznaniu rocznym.

Kolejna Pana wątpliwość dotyczy kwestii czy jest Pan uprawniony do odliczenia od podatku należnego w Polsce federalnych, stanowych oraz lokalnych podatków dochodowych zapłaconych w Stanach Zjednoczonych zgodnie z prawem tego państwa, zakładając że opodatkowane nimi dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych oraz czy powstanie obowiązek regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od osiąganych ze Spółki LLC dochodów.

Obowiązujący w Polsce system opodatkowania podatkiem dochodowym przewiduje (co do zasady) opodatkowanie tym podatkiem dochodów (przychodów) uzyskiwanych przez podatnika w ujęciu rocznym, tj. uzyskanych w danym roku podatkowym. Jednakże dla dochodów uzyskiwanych przez podatników ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza ustawodawca przewidział specyficzny tryb opodatkowania (formę uiszczania należnego podatku). Dochody te są bowiem opodatkowane na bieżąco w trakcie roku podatkowego poprzez uiszczanie miesięcznych (bądź kwartalnych) zaliczek na podatek dochodowy, a ich ostateczne rozliczenie i opodatkowanie następuje po zakończeniu roku podatkowego w rocznym zeznaniu podatkowym.

W myśl art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Stosownie do art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

1)obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1;

2)zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26 i art. 27;

3)zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Zgodnie z art. 44 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.

Natomiast kwestie ostatecznego (rocznego) rozliczenia podatku od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej uregulowane zostały w art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Stosownie do art. 45 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym, chyba że właściwy organ podatkowy wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku.

Podatkiem należnym od dochodów uzyskanych przez podatnika w danym roku podatkowym z prowadzonej działalności gospodarczej (w tym także w formie spółki LLC) jest, co do zasady, podatek wynikający z prawidłowo sporządzonego i złożonego rocznego zeznania podatkowego. Zaliczkowe opodatkowanie tego dochodu stanowi jedynie formę opłacania podatku należnego wynikającego z zeznania. Po zakończeniu roku podatkowego zaliczki na podatek tracą swój byt prawny i podlegają rozliczeniu w składanym przez podatnika zeznaniu rocznym.

Opodatkowaniu podlega dochód wspólnika uzyskany z tytułu udziału w spółce – stanowiący nadwyżkę przypadającej mu części udziału w przychodzie spółki nad przypadającą mu częścią udziału w kosztach jego uzyskania z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanie przez podatnika (wspólnika) przychodu powoduje obowiązek wpłacenia zaliczki za ten miesiąc, w którym dochód powstał i wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym.

Nie ulega przy tym wątpliwości, że wspólnik LLC, analogicznie jak wspólnik polskiej spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zobowiązany do wpłacania zaliczek na podatek od dochodu wygenerowanego przez taką spółkę.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie określa bowiem zasad rozliczania w Polsce dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terytorium USA za pośrednictwem zakładu. Zasady te określone zostały w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie Pan zatem zobowiązany zapłacić od osiągniętych ze Spółki LLC dochodów, jeśli wystąpi sytuacja określona w art. 44 ust. 3 lub ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W analizowanej sprawie jest Pan wspólnikiem Spółki LLC, która jak wyżej wskazano stanowi zakład w rozumieniu art. 6 ust. 1 umowy polsko-amerykańskiej.

Natomiast mając na uwadze, że określenie „podatek”, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 12 w związku z art. 2 ust. 2 lit. b umowy polsko-amerykańskiej, w przypadku podatków amerykańskich dotyczy wyłącznie podatku federalnego, uznać należy, że w Polsce zaliczony na poczet należnych podatków może zostać wyłącznie pobrany w Stanach Zjednoczonych Ameryki podatek federalny.

Jednocześnie, w Polsce – w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu – zastosowanie znajdzie metoda unikania podwójnego opodatkowania uregulowana w art. 20 ust. 1 umowy polsko-amerykańskiej.

Metoda unikania podwójnego opodatkowania wskazana w art. 20 ust. 1 umowy polsko-amerykańskiej została odzwierciedlona w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niemniej jednak, skoro zawarta w umowie międzynarodowej metoda unikania podwójnego opodatkowania odnosi się wyłącznie do podatku federalnego, to nie sposób przyjąć, że odliczeniu na podstawie art. 27 ust. 9 i 9a podlegałby także podatek stanowy czy podatek lokalny.

Obliczając należny podatek w Polsce powinien Pan odliczyć wyłącznie zapłacony w Stanach Zjednoczonych Ameryki podatek federalny. Metoda unikania podwójnego opodatkowania uregulowana w art. 20 ust. 1 Umowy – odpowiednio w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie uprawnia bowiem Pana do odliczenia podatku stanowego oraz podatku lokalnego.

Przyjęcie innego rozwiązania oznaczałoby w istocie pominięcie regulacji zawartej w ratyfikowanej umowie międzynarodowej i stanowiłoby również naruszenie art. 91 Konstytucji RP.

Zatem jest Pan uprawniony do odliczenia od podatku należnego w Polsce tylko zapłaconego w Stanach Zjednoczonych podatku federalnego, natomiast nie podlega odliczeniu podatek stanowy oraz podatek lokalny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).