Skutki podatkowe zamiany nieruchomości i ich zbycia. - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.401.2024.8.PS
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Skutki podatkowe zamiany nieruchomości i ich zbycia.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zamiany nieruchomości i ich zbycia. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 20 czerwca 2024 r. (wpływ 26 czerwca 2024 r.), z 11 lipca 2024 r, (wpływ 17 lipca 2024 r.) oraz z 5 sierpnia 2024 r. (wpływ 8 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
16 kwietnia 2024 r. wysłane zostało do Pana pismo z Urzędu Skarbowego w (...) (UNP: (...)), wzywające Pana do złożenia zeznania PIT-39 za 2018 r. z tytułu sprzedaży na podstawie aktu notarialnego Rep. Nr (...) niezabudowanych działek nr 111/11 [winno być: 111/1 –dopisek organu] i nr 111/2 położonych w (...) przy ul. (...).
Udał się Pan do urzędu, gdzie urzędniczka wypełniła i wyliczyła za Pana PIT-39 i kazała się podpisać.
W związku z tym została wyliczona kwota podatku w wysokości 17 592,10 zł oraz odsetki za zwłokę w wysokości 10 019,00 zł.
Otrzymał Pan gospodarstwo rolne od rodziców na podstawie aktu notarialnego Rep. Nr (...) w 2001 roku. Całe otrzymane gospodarstwo było częścią księgi wieczystej nr (...). Przez wiele lat pracował Pan i prowadził swoje gospodarstwo, gdzie rosły sady i w szklarniach uprawiał Pan pomidory. W roku 2013 podzielił Pan pas ziemi i przepisał po dwie działki swoim dorastającym synom. W roku 2016 młodszy syn poprosił Pana o zamianę działek, bo nie chciał żadnej sprzedawać i pozostawić sobie dwie obok siebie. Pierwotnie synowie otrzymali działki przydzielone na zmianę, ponieważ planowali sprzedać po jednej a pozostałe działki będą mieli obok siebie, (nie będzie obcego sąsiada między nimi). W skutek tego działki nr 111/11 [winno być: 111/1 – dopisek organu] i 111/2 wróciły z powrotem w Pana ręce na podstawie aktu notarialnego Rep. Nr (...).
W roku 2018 sprzedał Pan te działki, tj. działkę nr 111/1 i udział 1/7 w działce 111/2, aby móc zaspokoić swoje potrzeby życiowe i spokojnie doczekać do emerytury.
Uzupełnienie wniosku
Wyjaśniając zakres złożonego wniosku wskazał Pan, że oczekuje Pan oceny, czy ze sprzedaży w 2018 r. działek wymienionych we wniosku [nr 111/1 i udział 1/7 działki nr 111/2 – dopisek organu] powstał przychód do opodatkowania.
Na pytanie: Na podstawie jakiej czynności prawnej (np. darowizna, spadek) „otrzymał” Pan gospodarstwo od rodziców?
Odpowiedział Pan: Gospodarstwo rolne otrzymałem od rodziców aktem notarialnym Rep. Nr (...) z 17 grudnia 2001 r. - umowa darowizny.
Na pytanie: Jeżeli gospodarstwo to otrzymał Pan w spadku, prosimy, żeby podał Pan daty nabycia przez spadkodawców?
Odpowiedział Pan: Nie w spadku.
Na pytanie: Czy był Pan jedynym właścicielem sprzedanych działek?
Odpowiedział Pan: Byłem jedynym właścicielem sprzedanych działek.
Na pytanie: Czy działki stanowiły Pana osobisty majątek?
Odpowiedział Pan: Działki stanowiły mój osobisty majątek.
Na pytanie: Na podstawie jakiej czynności prawnej (np. darowizna) i kiedy dokładnie „przepisał” Pan po dwie działki synom oraz jak te czynności zostały udokumentowane? Jakie numery miały „przepisane” działki? Kiedy dokładnie zostało przeniesione prawo własności do tych działek na synów?
Odpowiedział Pan: Zostały darowane synowi C.B. dwie działki oznaczone numerami 111/4 i 111/5 aktem notarialnym nr (...) z 7 sierpnia 2013 r. oraz zostały darowane drugiemu synowi A.B. dwie działki oznaczone numerami 111/3 i 111/1 aktem notarialnym nr (...) z 17 lipca 2015 r.
Na pytanie: Na podstawie jakiej czynności prawnej (np. zamiana, darowizna) i kiedy dokładnie działki nr 111/11 i 111/2 „wróciły z powrotem w Pana ręce”? Kiedy dokładnie zostało przeniesione prawo własności do tych działek z syna na Pana?
Odpowiedział Pan: Na podstawie umowy zamiany, akt notarialny nr (...) z 26 października 2016 r. działki oznaczone numerami 111/1 i 111/2 powróciły w moje posiadanie.
Na pytanie: Jakie, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego było przeznaczenie działek, które Pan sprzedał?
Odpowiedział Pan: sprzedana działka nr 111/1 stanowi teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta (...).
Na pytanie: Jaką powierzchnię miały działki?
Odpowiedział Pan: Powierzchnia działki 111/1 wynosi 12 arów.
Na pytanie: Jak sklasyfikowane były grunty stanowiące sprzedane działki (np. grunty rolne)?
Odpowiedział Pan: Wcześniej grunty te sklasyfikowane były jako grunty rolne – klasa IVa.
Na pytanie: Jeśli działki te stanowiły grunty rolne, to czy w wyniku ich sprzedaży straciły charakter rolny?
Odpowiedział Pan: Wcześniej stanowiły grunty orne i zostały przeznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego miasta (...) na zabudowę jednorodzinną i usługową.
Na pytanie: W jaki konkretny sposób wykorzystywał Pan sprzedane działki w całym okresie ich posiadania?
Odpowiedział Pan: Wcześniej miałem sad wiśniowy 1,5 ha, ale zły i niesprzyjający klimat zniszczył mi drzewa- wymarzły. Posadziłem wiśnie ponownie i po kilku latach po pierwszym owocowaniu wymarzły ponownie. Moje województwo (...) jest bardzo niesprzyjające i nieprzewidywalne dla rolnictwa.
Na pytanie: Czy sprzedane działki były kiedykolwiek przedmiotem zawartych przez Pana umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze? Jeśli tak – to czy pobierał Pan pożytki z tytułu najmu/dzierżawy, przez jaki okres?
Odpowiedział Pan: Sprzedane działki nigdy nie były przedmiotem dzierżawy najmu lub innych umów o podobnym charakterze. Nigdy nie były pobierane pożytki z najmu czy dzierżawy.
Na pytanie: Czy prowadzi/prowadził Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą? Jeśli tak – to w jakim zakresie i w jakim okresie?
Odpowiedział Pan: Nigdy nie prowadziłem żadnej innej działalności gospodarczej.
Na pytanie: Czy występowano o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla sprzedanych działek? Jeśli tak – to kto i kiedy o nie występował?
Odpowiedział Pan: Nigdy nie występowano o decyzje warunków zabudowy dla sprzedanych działek.
Na pytanie: Czy występowano o ustalenie bądź zmianę istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedanych działek lub podejmowano inne działania, aby zmienić dotychczas obowiązujące przeznaczenie dla tego terenu? Jeśli tak – to kto i kiedy o nie występował?
Odpowiedział Pan: Nie występowano o zmiany w istniejącym planie zagospodarowania, ponieważ już dużo wcześniej taki plan zagospodarowania był stworzony dla miasta (...).
Na pytanie: Czy przy sprzedaży działek korzystał Pan z profesjonalnego pośrednika?
Odpowiedział Pan: Nie korzystałem z profesjonalnych pośredników przy sprzedaży działek.
Na pytanie: Czy przed sprzedażą działek wykonywał Pan czynności, aby podnieść ich atrakcyjność, np. podłączył Pan media, wydzielił drogi?
Odpowiedział Pan: Wydzielenie drogi było koniecznym warunkiem do wytyczenia działek przez Urząd Miasta. Wytyczenie drogi pochłonęło około 21 arów mojego gruntu, za który nie otrzymałem żadnej rekompensaty. Miasto i Burmistrz nie byli zainteresowani wykupieniem drogi i tak jest do dnia dzisiejszego.
Na pytanie: Czy sprzedaż działek nie nastąpiła w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej?
Odpowiedział Pan: Nie.
Na pytanie: Czy w przeszłości dokonywał Pan nabycia innych nieruchomości i odpłatnego ich zbycia? Jeżeli tak, prosimy o podanie dat zakupu, sprzedaży i celu w jakim były nabywane i zbywane.
Odpowiedział Pan: Nigdy w przeszłości nie dokonywałem nabycia ani odpłatnego zbycia nieruchomości.
Na pytanie: W pierwotnie złożonym wniosku podał Pan:
W dniu 16.04.2024r. wysłane zostało do mnie pismo z Urzędu skarbowego w (...) (UNP:(...)) wzywające mnie do złożenia zeznania PIT-39 za 2018r z tytułu sprzedaży na podstawie akt notarialnego Rep. Nr (...) niezabudowanych działek nr 111/11 i nr 111/2 położonych w (...).
W skutek tego działki nr 111/11 i 111/2 wróciły z powrotem w moje ręce na podstawie aktu notarialnego Rep. Nr (...). W roku 2018 sprzedałem te działki (...).
natomiast w jego uzupełnieniu wniosku wskazał Pan:
Na podstawie umowy zamiany akt notarialny nr (...) z dnia 26 października 2016 r. działki oznaczone numerami 111/1 i 111/2 powróciły w moje posiadanie.
Sprzedana działka 111/1 stanowi teren zabudowy mieszkaniowej (...).
- dlatego prosimy, żeby Pan wyjaśnił i zweryfikował poprawność podanych numerów sprzedanych działek, których ma dotyczyć wniosek.
Odpowiedział Pan: We wniosku w punkcie G, dotyczącego złożenia PIT-39 za 2018 r. wystąpił błąd w zapisie numeru działki 111/1, we wniosku widnieje nr 111/11. Wszędzie tam, gdzie jest zapis 111/11 należy poprawić na nr 111/1 i to jest prawidłowy zapis.
Na pytanie: W uzupełnieniu wniosku podał Pan:
Zostały darowane synowi C.B. dwie działki oznaczone numerami 111/4 i 111/5 aktem notarialnym nr (...) z dnia 7 sierpnia 2013 r. oraz zostały darowane drugiemu synowi A.B. dwie działki oznaczone numerami 111/3 i 111/1 aktem notarialnym nr (...) z dnia 17 lipca 2016 r.
Na podstawie umowy zamiany akt notarialny nr (...) z dnia 26 października 2016 r. działki oznaczone numerami 111/1 i 111/2 powróciły w moje posiadanie.
Z informacji nie wynika jednak, żeby darował Pan wcześniej działkę nr 111/2 synom.
Dlatego prosimy, żeby Pan wyjaśnił tę okoliczność, a w szczególności podał:
Z kim 26 października 2016 r. dokonał Pan tej zamiany?
Czyją własnością była ta działka przed zamianą?
Ponadto prosimy ponownie, żeby Pan podał jakie, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego było przeznaczenie działki nr 111/2 oraz jaką powierzchnię miała ta działka?
Odpowiedział Pan: Zgadza się, synowi C.B. zostały darowane aktem notarialnym nr (...) z 7 sierpnia 2013 r. dwie działki o numerach 111/4 i 111/5, oraz udział 2/7 działki nr 111/2 na drogę. Synowi A.B. zostały darowane działki o numerach 111/3 i 111/1, aktem notarialnym nr (...) z 17 lipca 2015 r. i udział 2/7 działki nr 111/2.
Każdy obdarowany syn czy kupujący działkę, otrzymuje bezpłatnie udział 1/7 na drogę z działki 111/2. Ja musiałem wyrazić zgodę na nieodpłatne wydzielenie tej drogi, ponieważ Urząd Miasta (...) nie był zainteresowany wykupieniem działki nr 111/2 pod drogę.
Zamiana w 2016 r. dokonana była z synem A.B.. Przed zamianą działka nr 111/1 była moją własnością. Przeznaczenie działki nr 111/2 w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest droga, a jej powierzchnia to 20,95 arów.
Pytanie
Z treści wniosku wynika, że tematem Pana wątpliwości jest ustalenie, czy w związku ze sprzedażą ww. działek w 2018 roku powstał u Pana przychód do opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym był Pan zobowiązany do złożenia PIT-39?
Pana stanowisko
Z treści wniosku wynika, że według Pana, nie było sprzedaży ani kupna, tylko zamiana z synem darowanej działki.
Nie uważa Pan, aby było to nabycie ziemi, otóż działki, o których mowa w wezwaniu, od wielu lat były Pana.
Jest Pan od ponad roku na pełnej emeryturze rolniczej (25 lat pracy w rolnictwie) i emeryturze ZUS – 14 lat pracy PP Polmozbyt.
Uprawiał Pan pomidory oraz sad wiśniowy i jabłoniowy 0,5 ha. Sad dwa razy wymarzł. Był to cios finansowy dla Pana i rodziny.
Mieszka Pan z żoną. Synowie mieszkają w innych miejscowościach. Obecnie uprawia Pan tylko warzywa na własne potrzeby z uwagi na stan zdrowia Pana i żony. Żona przebywa od trzech dni w szpitalu z powodu (...).
Działka 111/1, która była przedmiotem sprzedaży była od początku w obrębie Pana majątku i została darowana synowi A.B. w 2015 r. aktem notarialnym nr (...). Następnie dokonał Pan z synem zamiany działki 111/6 na działkę 111/1.
W wyniku tej zamiany nie uzyskał Pan żadnego przychodu. Była to zamiana, aby syn miał 2 działki obok siebie. Nie było w związku z tym żadnego przychodu ani rozchodu. Była to „ciągłość” Pana majątku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 200, ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje postaniem przychodu. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.
Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy.
Jak wskazano wyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.
Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 459 , ze zm.):
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Zgodnie z art. 888 § 1 ww. ustawy Kodeks cywilny:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
Zgodnie z prawem cywilnym darowizna dochodzi do skutku w drodze umowy jednostronnie zobowiązującej, której treścią jest zarówno zobowiązanie darczyńcy do spełnienia świadczenia pod tytułem darmym na rzecz obdarowanego, czyli do dokonania rozporządzenia i wydania przedmiotu darowizny, jak i oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.
Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to umowa darowizny pod rygorem nieważności, powinna mieć formę aktu notarialnego. Tym samym zawarcie umowy darowizny nieruchomości powoduje przejście jej własności na obdarowanego z chwilą zawarcia aktu notarialnego, w którym darczyńca daruje tę nieruchomość obdarowanemu, a obdarowany darowiznę przyjmuje.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że 17 lipca 2015 r. aktem notarialnym nr (...) darował Pan synowi A.B. działki o numerach 111/3 i 111/1 oraz udział 2/7 działki nr 111/2.
Wobec powyższego z dniem 17 lipca 2015 r. przeniósł Pan prawo własności m.in. do działki nr 111/1 oraz prawo współwłasnosci do działki nr 111/2. Przestał Pan być ich właścicielem/współwłaścicilem.
Następnie na podstawie umowy zamiany z 26 października 2016 r., zawartej z synem A.B., aktem notarialnym nr (...) działki oznaczone numerami 111/1 i 111/2 wróciły w Pana posiadanie.
Zgodnie z art. 603 ustawy Kodeks cywilny:
Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Natomiast zgodnie z art. 604 Kodeksu cywilnego:
Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.
Tym samym „odpłatne zbycie” obejmuje swoim zakresem nie tylko umowę sprzedaży, ale również umowę zamiany. Aby dana czynność miała charakter odpłatnej nie musi jej bowiem towarzyszyć świadczenie pieniężne i przepływ gotówkowy. Forma bezpośredniej wymiany towarów, jaką jest uregulowana w powyższym przepisie umowa zamiany, w wyniku której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy, również stanowi odpłatne zbycie rzeczy. Ekwiwalentem w tym wypadku jest inna rzecz, a nie wartości pieniężne. Zamiana jest więc umową o podobnym charakterze co sprzedaż. Świadczy o tym między innymi fakt, że ustawodawca nie reguluje odrębnie tej umowy, a jedynie w ww. art. 604 Kodeksu cywilnego stanowi, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.
Ponadto zgodnie z ww. art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego − m.in. umowa zamiany rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę. Zasadnicza różnica między umową sprzedaży a umową zamiany polega jedynie na tym, że w umowie zamiany nie występuje świadczenie pieniężne, a formę zapłaty stanowi inna rzecz. Zamiana więc, podobnie jak umowa sprzedaży stanowi formę odpłatnego nabycia i zbycia. Nie ma przy tym znaczenia czy zamieniane nieruchomości mają taką samą wartość lub powierzchnie, bowiem niezależnie od tego czy przedmiotem zamiany są nieruchomości mające taką samą wartość lub powierzchnie, czy też nie, zamiana stanowi formę odpłatnego zbycia i nabycia, przez co wywołuje określone skutki podatkowe dla obydwu stron takiej umowy. W następstwie umowy zamiany mają miejsce dwie czynności.
Z jednej strony dochodzi u każdej ze stron do odpłatnego zbycia nieruchomości, a z drugiej natomiast każda ze stron nabywa nową nieruchomość (udział w nieruchomości).
Wobec powyższego wyjaśnienia należy stwierdzić, że zamiana nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości stanowi również nabycie nieruchomości, otrzymanej w zamian za przekazaną nieruchomość, które ma miejsce w dniu zawarcia takiej umowy.
W Pana przypadku, jak podał Pan w opisie sprawy, zamiana miała miejsce 26 października 2016 r., a więc w tym dniu nabył Pan prawo własności do działki nr 111/1 i prawo współwłasności do działki nr 111/2, które to prawo przed zamianą przysługiwało Pana synowi.
Następnie w roku 2018 sprzedał Pan działkę nr 111/1 i udział 1/7 w działce 111/2.
W świetle powyższego należy uznać, że zbycie działki nr 111/1 i udział 1/7 w działce 111/2, do których prawo własności nabył Pan w 2018 r., stanowiło dla Pana źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ ww. odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięcioletniego okresu, o którym mowa w ww. przepisie. Uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i okoliczność ta powodowała konieczność złożenia przez Pana deklaracji PIT-39.
Stosownie do art. 30e ust. 1 cytowanej ustawy:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
W myśl art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Z treści przepisu art. 19 ust. 1 ww. ustawy wynika, że:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością, np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości). Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód.
Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy:
Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Natomiast w myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Stosownie natomiast do art. 30e ust. 4 ww. ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Wobec powyższego, Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).