Sąd zasądził od pracodawcy, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowa... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu jest zwolnione z PIT?

Temat interpretacji

Odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowania a zwolnienie z PIT

Sąd zasądził od pracodawcy, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowania. Odszkodowanie zostało zasądzone na rzecz pracownika, który poczuł się nierówno traktowany z powodu nieprzyznania mu dodatku motywacyjnego.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy zasądzona przez sąd kwota odszkodowania obejmująca wyrównanie utraconego dodatku motywacyjnego oraz kwoty rekompensującej krzywdę niemajątkową, będzie zwolniona z PIT.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione pytanie wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT, wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT zwolnienie podatkowe nie dotyczy odszkodowań przyznanych na podstawie wyroków sądowych, które dotyczą korzyści, jakie poszkodowany mógłby uzyskać, gdyby szkody nie wyrządzono. Organ uznał, że odszkodowanie, obejmujące wyrównanie utraconego dodatku motywacyjnego oraz kwoty rekompensującej krzywdę niemajątkową, stanowi korzyść, której pracownik nie osiągnął wskutek nierównego traktowania. W związku z tym, kwota odszkodowania zasądzona na podstawie wyroku za utratę korzyści nie podlegała zwolnieniu z PIT.

Podsumowując, zgodnie z interpretacją, przyznana kwota odszkodowania nie spełniała kryteriów zwolnienia z PIT, ponieważ obejmowała utracone korzyści, a nie tzw. szkodę rzeczywistą, czyli poniesione straty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.592.2024.3.KR