W 2017 roku, w wyniku czołowego zderzenia spowodowanego przez kierowcę jadącego z naprzeciwka, wnioskodawczyni straciła matkę i babcię. W związku z ty... - Interpretacja - null

Shutterstock

Czy zadośćuczynienie z OC sprawcy należy uwzględnić w PIT-37?

Temat interpretacji

Czy zadośćuczynienie z OC sprawcy należy wykazać w PIT?

W 2017 roku, w wyniku czołowego zderzenia spowodowanego przez kierowcę jadącego z naprzeciwka, wnioskodawczyni straciła matkę i babcię. W związku z tym wystąpiła do ubezpieczyciela sprawcy o zadośćuczynienie z tytułu OC. Po negocjacjach, w czerwcu 2023 roku strony zawarły ugodę pozasądową, na mocy której wypłacono jej środki za pośrednictwem kancelarii adwokackiej, która przekazała je na jej konto w lipcu 2023 roku.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy otrzymane zadośćuczynienie powinna uwzględnić w PIT-37 oraz czy podlega ono opodatkowaniu. W swoim stanowisku wskazała, że kwota ta nie powinna być wykazywana w deklaracji i nie powinna podlegać opodatkowaniu, ponieważ jest to zadośćuczynienie otrzymane na podstawie ugody z polisy OC sprawcy wypadku, a więc środki wolne od podatku dochodowego.

Zadośćuczynienie a obowiązek podatkowy – stanowisko KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że zadośćuczynienie otrzymane przez wnioskodawczynię nie podlega opodatkowaniu i tym samym nie wymaga wykazania w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37.

Organ podatkowy odwołał się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności art. 21 ust. 1 pkt 4. Przepis ten zwalnia od podatku kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, o ile nie są związane z działalnością gospodarczą lub specjalnymi działami produkcji rolnej. W świetle tego przepisu, wypłaty z OC sprawcy wypadku podlegają zwolnieniu, gdyż stanowią zadośćuczynienie za stratę osób bliskich.

Następnie, KIS wyjaśniła, że choć zadośćuczynienia i odszkodowania w ogólności uznaje się za przychód podatnika, nie każde z nich podlega opodatkowaniu. W przypadkach określonych w art. 21 ust. 1 ustawy, do których należy przedmiotowa sprawa, zadośćuczynienie może być wolne od podatku. Oznacza to, że środki otrzymane z tytułu OC sprawcy na podstawie ugody pozasądowej nie są traktowane jako przychód do wykazania w zeznaniu PIT-37.

„Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, stwierdzam, że otrzymane przez Panią zadośćuczynienie, które wypłacone zostało Pani na podstawie ugody pozasądowej przez ubezpieczyciela z ubezpieczenia w ramach obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC posiadaczy pojazdów mechanicznych) sprawcy wypadku stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzystający ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego, skoro ww. zadośćuczynienie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to nie należy wykazywać go w składanym zeznaniu podatkowym” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.433.2024.2.ŁS