Wnioskodawczyni jest właścicielką mieszkania, które zamierza bezpłatnie użyczyć teściowej swojej siostry. Umowa, która ma zostać zawarta określa, że k... - Interpretacja - null

ShutterStock

Wnioskodawczyni jest właścicielką mieszkania, które zamierza bezpłatnie użyczyć teściowej swojej siostry. Umowa, która ma zostać zawarta określa, że k... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Nieodpłatne użyczenie mieszkania a obowiązek podatkowy

Wnioskodawczyni jest właścicielką mieszkania, które zamierza bezpłatnie użyczyć teściowej swojej siostry. Umowa, która ma zostać zawarta określa, że koszty związane z użytkowaniem mieszkania, takie jak czynsz, media, koszty remontu oraz inne bieżące opłaty, będą ponoszone przez teściową siostry. Jednocześnie właścicielka mieszkania będzie nadal zobowiązana do płacenia podatku od nieruchomości oraz rocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Umowa zostanie zawarta w formie pisemnej na 5 lat z możliwością przedłużenia.

Podatniczka uważała, że nieodpłatne użyczenie mieszkania teściowej swojej siostry nie generuje przychodu, a co za tym idzie – nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Podkreśliła również, że brak jest przepisów nakładających konieczność zgłoszenia takiej umowy do urzędu skarbowego, co według niej oznacza, że zgłoszenie nie jest wymagane. Aby jednak uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska zainteresowana, zdecydowała się wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną w tej kwestii.

Brak przychodu i obowiązku zgłoszenia — interpretacja KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że nieodpłatne użyczenie mieszkania teściowej siostry nie powoduje powstania obowiązku podatkowego ani konieczności zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi opodatkowaniu podlegają wyłącznie dochody mające rzeczywiste przełożenie na wzrost majątku podatnika. Zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy, opodatkowaniu podlega przychód stanowiący konkretny przyrost majątkowy, a umowa użyczenia, mając charakter nieodpłatny, nie prowadzi do uzyskania takiego przysporzenia. W efekcie nie powoduje powstania obowiązku podatkowego dla właściciela mieszkania.

Następnie KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego, umowa użyczenia, w przeciwieństwie do umowy najmu, jest umową jednostronnie zobowiązującą i nieodpłatną. Oznacza to, że choć osoba korzystająca z mieszkania pokrywa koszty eksploatacyjne, nie prowadzi to do uzyskania korzyści materialnej przez właściciela. Organ wskazał również, że przeniesienie kosztów eksploatacyjnych na biorącego w użyczenie nie oznacza, że właściciel uzyskuje z tego tytułu świadczenie o wartości ekonomicznej, które można by opodatkować.

„Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego wskazać należy, że zawarcie przez Panią przedmiotowej umowy użyczenia lokalu mieszkalnego nie będzie skutkowało powstaniem źródła przychodów podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, na Pani nie będzie ciążył obowiązek podatkowy z rzeczonego tytułu. W tej sytuacji nie będzie Pani zobowiązana do zgłoszenia do Urzędu Skarbowego zawartej umowy użyczenia” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.554.2024.2.MS