Skutki podatkowe wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.503.2024.3.AS

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.503.2024.3.AS

Temat interpretacji

Skutki podatkowe wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 23 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy między innymi podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie organu pismem z 7 października 2024 r. (wpływ: 8 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od wielu lat jako osoba fizyczna w zakresie aktywności handlowej, hotelowo-gastronomicznej i deweloperskiej. W ramach tej działalności m.in. uruchomił Pan w roku 2013 obiekt hotelowy wraz z częścią gastronomiczną. Jednak po kilku latach, również po części z powodu pandemii, postanowił Pan wydzierżawić cały obiekt, tj. wraz z kompletnym wyposażeniem kuchni i hotelu. W związku z tym działalność hotelową i gastronomiczną wykonuje teraz bezpośrednio dzierżawca, a Pan czerpie pożytki z tytułu najmu części Pana przedsiębiorstwa.

W ramach umowy najmu przekazał Pan w użytkowanie dzierżawcy składniki majątku, know-how, system teleinformatyczny wraz z bazą klientów. Umowa reguluje także obowiązki najemcy w zakresie utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym. Aktualnie chcąc uporządkować swoje sprawy majątkowe chciałby Pan tę część Pana działalności w całości wnieść aportem do utworzonej przez Pana spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W skład aportu weszłyby wszystkie składniki majątkowe w postaci środków trwałych (budynek główny wraz z salą bankietową), wyposażenia hotelu i restauracji (meble, osprzęt gastronomiczny, lodówki, stoły, krzesła, sztućce, wystrój i wszelkie ozdoby lokalu, wyposażenie pokoi hotelowych), dokonano by przepisania wszystkich umów z dostawcami tak mediów, jak i usług serwisowania obiektu, przekazano by spółce wszelkie stosowne zezwolenia sanitarne. Aport obejmowałby jedynie część przedsiębiorstwa osoby fizycznej (hotel + restauracja), gdyż w ramach dotychczasowej formuły będzie Pan w dalszym ciągu prowadził działalność w zakresie wynajmu lokali i deweloperską. Jest Pan przekonany, że planowane do przekazania aportem składniki majątkowe wraz z wyposażeniem, know-how itd. mogą stanowić odrębne, samodzielne przedsiębiorstwo. W zasadzie natychmiast spółka będzie mogła uruchomić nową działalność na bazie wniesionych aportem składników.

Należy stwierdzić, że przenoszony zespół składników majątkowych i niemajątkowych będzie posiadał zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot. Przedmiotem aportu będzie cały zespół składników majątkowych w postaci np. budynku hotelu i restauracji wraz z kompletnym wyposażeniem w postaci urządzeń zainstalowanych w kuchni, mebli hotelowych, restauracyjnych, urządzeń dodatkowych, tj. np. odkurzaczy, maszyn myjących, lodówek, witryn, naczyń, sztućców itd. W ślad za aportem zostaną zawiązane nowe lub umową cesji przepisane na nowego właściciela umowy z dotychczasowymi dostawcami mediów, energii elektrycznej, gazu czy usług telekomunikacyjnych. Stąd możliwość dalszego, samodzielnego działania.

Aport będzie przeprowadzony na poziomie organizacyjnym, restauracja i hotel stanowią odrębną część Pana dotychczasowej działalności i w takim sensie w całości zostanie wniesiona do spółki oraz finansowym, gdyż na podstawie prowadzonej ewidencji (pełna księgowość) istnieje możliwość przyporządkowania tak składników majątku jak i zobowiązań oraz należności do wyodrębnionej działalności, tym samym określenie częściowego wyniku finansowego, natomiast składniki majątkowe spółka przyjmie w swoich księgach w wysokości wynikającej z ksiąg wnoszącego aport.

W wyodrębnionej działalności hotelowo-restauracyjnej nie jest bezpośrednio zatrudniony żaden z Pana pracowników (aktualny najemca zatrudnia personel we własnym zakresie), prace techniczne (służby utrzymania ruchu) realizują zadania w ramach współpracy B2B, co powoduje, że aport nie będzie skutkował przejściem pracowników do nowego pracodawcy na zasadach przewidzianych w Kodeksie Pracy w art. 231 § 1 ustawy.

Spółka otrzymująca aport będzie kontynuować dotychczasową działalność, tj. stając się stroną w umowie najmu lokalu hotelu, restauracji wraz wyposażeniem w dalszym ciągu będzie czerpać korzyści z najmu tych aktywów. W związku z tym, że przedmiotem aportu będzie działająca i kompletna w tej części organizacyjnej Pana przedsiębiorstwa, której dotyczą aktywne umowy najmu, dostaw energii elektrycznej, wody, usług telekomunikacyjnych, serwisowych i inne, to uwzględnione będą także wynikające z tego należności i zobowiązania, tj. np. pobrane kaucje, wpłacone zaliczki itp.

Przekazanie Pana majątku do spółki nie jest w żadnym razie powodowane chęcią uniknięcia opodatkowania. Prowadzi Pan działalność gospodarczą od wczesnych lat 80-tych, jest Pan już w wieku, kiedy powoli myśli Pan o emeryturze i przedtem chciałby Pan uporządkować wszystkie Pana zawodowe sprawy, w tym majątkowe. Taki ruch konsolidacyjny ułatwi Panu też zarządzanie majątkiem w kontekście ewentualnych roszczeń Pana spadkobierców. Należy jasno podkreślić, że celem Pana działania zmierzającego do konsolidacji majątku w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są kwestie organizacyjne i idąca za tym łatwość zarządzania, a nie jakiekolwiek próby unikania opodatkowania.

Uzupełnienie wniosku

Przed wniesieniem aportu wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe, które aktualnie służą działalności w zakresie najmu obiektu hotelowego z częścią gastronomiczną nie będą wyodrębnione organizacyjnie w jakiś specjalny, formalny sposób. Jednak tę samodzielną część Pana przedsiębiorstwa można będzie bez problemu zidentyfikować co do np. środków trwałych, zobowiązań, należności czy też czynnych umów. Aktualnie aktywa te stanowią część Pana przedsiębiorstwa, to jest jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej. Samo wniesienie aportu zostanie dokonane przed notariuszem w formie aktu. Dodać należy, że ww. działalność prowadzona jest w jednej lokalizacji, tj. w (...)

Składniki majątkowe i niemajątkowe, które aktualnie służą działalności w zakresie najmu obiektu hotelowego z częścią gastronomiczną będą wyodrębnione finansowo. W części finansowej nastąpi szczegółowe wyodrębnienie, gdyż prowadząc w tej chwili ewidencję rachunkową, tak zwaną pełną, ma Pan możliwość precyzyjnego zidentyfikowania i przyporządkowania składników majątku, przychodów, kosztów, a także należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności. W związku z tym jest też możliwe określenie wyniku finansowego tak dla tej części przedsiębiorstwa, którą planuje Pan przenieść, jak i dla całości Pana działań gospodarczych, co zresztą czyni Pan co miesiąc ustalając zaliczkę na podatek dochodowy.

Stwierdzenie, że „(...) istnieje możliwość przyporządkowania tak składników majątku jak i zobowiązań oraz należności do wyodrębnionej działalności, tym samym określenie częściowego wyniku finansowego (...)” oznacza, że prowadzona przez Pana ewidencja księgowa pozwala na precyzyjne ustalenie m.in. wyniku finansowego także dla tej części działalności, która będzie wydzielona i będzie stanowić przedmiot aportu. Przy czym ustalenie wyniku finansowego dla pozostałej części działalności gospodarczej także nie stanowi problemu.

Na dzień aportu przedmiot tego aportu będzie miał stuprocentową zdolność do działania jako samodzielny podmiot gospodarczy, stanowiąc funkcjonalnie odrębną część, to jest będzie w stanie samodzielnie realizować zadania gospodarcze. Spółka, do której wniesiony zostanie aport, już od pierwszego dnia od jego wniesienia będzie miała faktyczną możliwość prowadzenia w pełni działalności gospodarczej (najmu) w niezmienionym zakresie i bez angażowania dodatkowych składników majątku lub podejmowania jakichkolwiek dodatkowych działań.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Czy wniesienie przez Pana do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ww. aportu stanowi wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w konsekwencji transakcja ta stanowi przychód wolny od podatku dochodowego?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ww. aportu stanowi wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w konsekwencji transakcja ta stanowi przychód wolny od podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

We wniosku wskazał Pan, że prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie aktywności handlowej, hotelowo-gastronomicznej i deweloperskiej. W ramach tej działalności m.in. uruchomił Pan w roku 2013 obiekt hotelowy wraz z częścią gastronomiczną. Jednak po kilku latach postanowił Pan wydzierżawić cały obiekt, tj. wraz z kompletnym wyposażeniem kuchni i hotelu. W związku z tym działalność hotelową i gastronomiczną wykonuje teraz bezpośrednio dzierżawca. W ramach umowy najmu przekazał Pan w użytkowanie dzierżawcy składniki majątku, know-how, system teleinformatyczny wraz z bazą klientów. Chciałby Pan tę część działalności w całości wnieść aportem do utworzonej przez Pana spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W skład aportu weszłyby wszystkie składniki majątkowe w postaci środków trwałych (budynek główny wraz z salą bankietową), wyposażenia hotelu i restauracji (meble, osprzęt gastronomiczny, lodówki, stoły, krzesła, sztućce, wystrój i wszelkie ozdoby lokalu, wyposażenie pokoi hotelowych), dokonano by przepisania wszystkich umów z dostawcami tak mediów, jak i usług serwisowania obiektu, przekazano by spółce wszelkie stosowne zezwolenia sanitarne. Aport obejmowałby jedynie część przedsiębiorstwa osoby fizycznej (hotel + restauracja), gdyż w ramach dotychczasowej formuły będzie Pan w dalszym ciągu prowadził działalność w zakresie wynajmu lokali i deweloperską. Przedmiot tego aportu będzie miał stuprocentową zdolność do działania jako samodzielny podmiot gospodarczy, stanowiąc funkcjonalnie odrębną część, to jest będzie w stanie samodzielnie realizować zadania gospodarcze. Spółka, do której wniesiony zostanie aport, już od pierwszego dnia od jego wniesienia będzie miała faktyczną możliwość prowadzenia w pełni działalności gospodarczej (najmu) w niezmienionym zakresie i bez angażowania dodatkowych składników majątku lub podejmowania jakichkolwiek dodatkowych działań. Składniki majątkowe spółka przyjmie w swoich księgach w wysokości wynikającej z ksiąg wnoszącego aport.

W konsekwencji należy uznać, że przedmiot aportu został wyodrębniony zarówno na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej, zatem będzie on stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;

Według art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 23 – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Powołane przepisy wprowadzają opodatkowanie przychodów z tytułu wniesienia do spółki (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wkładu niepieniężnego w wysokości wartości tego wkładu, a w przypadku, gdy wartość ta jest niższa niż wartość rynkowa tego wkładu, przychodem jest właśnie ta wartość rynkowa. Jednocześnie przychody takie są wolne od podatku dochodowego, jeżeli przedmiotem aportu do spółki jest przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część i spółka otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Zgodnie z art. 24 ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie natomiast do art. 24 ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z tego wynika, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, gdy wniesienie wkładu niepieniężnego następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak więc, gdy warunek ten nie zostanie spełniony, zwolnienie nie ma zastosowania. Jednak weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów wniesienia wkładu niepieniężnego jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy.

Ponadto, zgodnie z art. 24 ust. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy spółka przejmująca majątek podlega opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Podsumowując, wniesienie przez Pana zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych w zakresie działalności hotelowo-gastronomicznej, który stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w drodze aportu do Spółki będzie powodowało powstanie przychodu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. Jednocześnie przychód ten będzie podlegał zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.