Wnioskodawca, w ciągu ostatnich dziesięciu lat, nabywał monety oraz banknoty kolekcjonerskie wyłącznie w celach hobbystycznych, bez zamiaru sprzedaży.... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Określenie charakteru sprzedaży przedmiotów z kolekcji
Wnioskodawca, w ciągu ostatnich dziesięciu lat, nabywał monety oraz banknoty kolekcjonerskie wyłącznie w celach hobbystycznych, bez zamiaru sprzedaży. W 2023 roku rozpoczął sprzedaż tej kolekcji, uzyskując przychód około 300 000 zł, a w kolejnym roku 400 000 zł. Transakcje były realizowane za pośrednictwem portalu internetowego, bez własnej strony internetowej, sklepu, czy reklamy. Sprzedaż miała na celu pokrycie wydatków związanych z zakupem domu, a głównym źródłem dochodu podatnika jest umowa o pracę.
Z tego powodu zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy sprzedaż monet oraz banknotów, które przechowywał w swojej kolekcji przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, wymaga zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. W swoim stanowisku argumentował, że transakcja ta nie powinna podlegać opodatkowaniu, gdyż dotyczy przedmiotów przechowywanych przez dłuższy czas i została podjęta ze względu na osobiste potrzeby finansowe, a nie w ramach zorganizowanej działalności zarobkowej.
Interpretacja przepisów podatkowych — stanowisko KIS
Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż kolekcjonerskich monet i banknotów po upływie sześciu miesięcy od ich nabycia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, szczególnie do art. 10 ust. 1 pkt 8. Zgodnie z przepisem, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, jednak tylko wtedy, gdy sprzedaż następuje przed upływem sześciu miesięcy od ich nabycia. Przekroczenie tego okresu oznacza, że przychód nie powstaje, o ile sprzedaż nie odbywa się w ramach działalności gospodarczej.
Następnie KIS przeanalizowała, czy sprzedaż kolekcji spełnia przesłanki działalności gospodarczej, wymagające m.in. zorganizowanego, ciągłego oraz zarobkowego charakteru. Z uwagi na fakt, że wnioskodawca sprzedawał monety okazjonalnie, bez zorganizowanej struktury, reklamy ani stałego źródła dochodów z tej działalności, organ uznał, że nie można jej zakwalifikować jako działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ww. ustawy.
„Podsumowanie: nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży przedmiotów z Pana kolekcji, które posiadał Pan przez okres przekraczający 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tych przedmiotów” - zakończył dyrektor KIS.