Wnioskodawca pracuje na umowie o pracę i dodatkowo zarabia na sprzedaży praw autorskich na podstawie umów cywilnoprawnych. W wyniku wypadku komunikacy... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Zwolnienie od opodatkowania kwoty z ubezpieczenia OC
Wnioskodawca pracuje na umowie o pracę i dodatkowo zarabia na sprzedaży praw autorskich na podstawie umów cywilnoprawnych. W wyniku wypadku komunikacyjnego przez dwa lata był niezdolny do pracy, a obecnie, jako osoba z umiarkowaną niepełnosprawnością, pracuje w ograniczonym wymiarze. Mężczyzna pozwał ubezpieczyciela sprawcy wypadku o odszkodowanie za utracone zarobki, obejmujące utraconą możliwość sprzedaży praw autorskich i ograniczone dochody wynikające z niepełnej zdolności do pracy.
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego posiadaczy pojazdów mechanicznych, zasądzone wyrokiem sądu za utracone korzyści z tytułu sprzedaży praw autorskich, jest zwolnione z konieczności odprowadzenia podatku dochodowego. Jednocześnie przedstawił swoje stanowisko, wyrażając opinię, że zasądzone odszkodowanie nie zwalnia go, jako podatnika, od obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od otrzymanej kwoty.
Interpretacja przepisów i podsumowanie stanowiska KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że odszkodowanie otrzymane od ubezpieczyciela może być zwolnione od opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o PIT, według których opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody, z wyjątkiem tych, które są enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień podatkowych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 tej ustawy, od podatku wolne są m.in. kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, o ile nie dotyczą sytuacji wskazanych w przepisach wyłączających zwolnienie, takich jak odszkodowania za szkody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W dalszej części interpretacji KIS odniosła się do art. 805 Kodeksu cywilnego, który precyzuje, że umowa ubezpieczenia nakłada na ubezpieczyciela obowiązek wypłaty świadczeń z tytułu zdarzeń przewidzianych w umowie. Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, które obejmuje korzyści utracone przez poszkodowanego, mieści się w zakresie świadczeń ubezpieczeniowych podlegających zwolnieniu, chyba że przepis stanowi inaczej. Organ stwierdził, że w przedmiotowym przypadku takie wyłączenie zwolnienia nie ma zastosowania.
„Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, stwierdzam, że – otrzymana przez Pana od ubezpieczyciela, na podstawie wyroku sądu – kwota z tytułu ubezpieczenia majątkowego (którym w realiach sprawy jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku komunikacyjnego), będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych – na mocy art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie zostały bowiem spełnione przesłanki negatywne, które wyłączałyby zastosowanie tegoż zwolnienia do tejże kwoty. W konsekwencji, kwota ta nie będzie podlegała rozliczeniu w Pana zeznaniu podatkowym” - podsumował dyrektor KIS.