Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomościach przez rezydenta ZEA. - Interpretacja - null

ShutterStock

Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomościach przez rezydenta ZEA. - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomościach przez rezydenta ZEA.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe, jednak w odniesieniu do sytuacji, w której sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym dokona przedsiębiorstwo w spadku – z innych przyczyn niż Pani wskazała.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 26 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomościach. Wniosek został uzupełniony – w odpowiedzi na wezwanie – pismem sygnowanym datą 14 września 2024 r. (wpływ 14 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest rezydentem podatkowym Zjednoczonych Emiratów Arabskich (podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w tym państwie). Wnioskodawczyni nie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wnioskodawczyni i jej siostra odziedziczyły po swoim ojcu w równych częściach nieruchomości, udziały w nieruchomościach oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (dalej łącznie określane jako: „Nieruchomości”). W skład Nieruchomości wchodzą:

·udział (…) w nieruchomości gruntowej, położonej w (…), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (…). Przedmiotowa nieruchomość gruntowa składa się z działek ewidencyjnych o numerach 1, 2, 3 i 4. Powierzchnia tej nieruchomości wynosi (…) ha (dalej: „Grunt 1”);

·nieruchomość gruntowa stanowiąca niezabudowaną działkę położoną w (…), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (…). Przedmiotowa nieruchomość gruntowa składa się z działki ewidencyjnej o numerze 5. Powierzchnia tej nieruchomości wynosi (…) ha (dalej: „Grunt 2”);

·udział (…) w budynku mieszkalnym znajdującym się w (…), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (…). Zgodnie z treścią księgi wieczystej budynek jest przeznaczony na budynek mieszkalny. Na budynek przypada udział w gruncie, na którym znajduje się budynek. Przedmiotowa nieruchomość składa się z działki ewidencyjnej o numerze 6. Jej powierzchnia wynosi (…) m2 (dalej: „Budynek Mieszkalny”);

·spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w (…) (dalej: „Lokal Mieszkalny”).

Budynek Mieszkalny wchodzi w skład przedsiębiorstwa w spadku, które Wnioskodawczyni i jej siostra odziedziczyły po zmarłym ojcu. Przedmiotem działalności gospodarczej, prowadzonej w oparciu o Budynek Mieszkalny, jest wynajem lokali mieszkalnych. Działalność gospodarcza w tym zakresie była prowadzona przez ojca Wnioskodawczyni i jest aktualnie kontynuowana przez Wnioskodawczynię i jej siostrę, prowadzące wspólnie przedsiębiorstwo w spadku odziedziczone po zmarłym ojcu. Pozostałe Nieruchomości (tj. Grunt 1 i Grunt 2 i Lokal Mieszkalny) nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa w spadku.

W Budynku Mieszkalnym zostały wyodrębnione dwa lokale (o numerach (…)) stanowiące odrębną własność. Wnioskodawczyni nie posiada udziałów w prawie własności wyodrębnionych lokali.

Budynek Mieszkalny został ujęty w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa w spadku, które Wnioskodawczyni i jej siostra odziedziczyły po zmarłym ojcu. Pozostałe Nieruchomości nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych.

Grunt 1, Grunt 2 oraz Lokal Mieszkalny nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię i jej siostrę.

Do dnia złożenia wniosku upłynęło ponad 5 lat od dnia wybudowania lub nabycia Nieruchomości przez ojca Wnioskodawczyni (tj. spadkodawcę Wnioskodawczyni i jej siostry). Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości sprzedać udziały we wszystkich Nieruchomościach.

W piśmie z 14 września 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, w odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytanie o treści: „kto dokona sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym – czy sprzedaży tej dokona przedsiębiorstwo w spadku czy Pani po zakończeniu funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku” wskazała Pani, że pytanie przedstawione we wniosku dotyczy obu ww. sytuacji, tj.:

-sytuacji, w której sprzedaży udziału w Budynku Mieszkalnym dokona przedsiębiorstwo w spadku;

-sytuacji, w której sprzedaży udziału w Budynku Mieszkalnym dokona Wnioskodawczyni po zakończeniu funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku.

Pytanie

Czy przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży przysługujących jej udziałów w Nieruchomościach nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży przysługujących jej udziałów w Nieruchomościach nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem PIT.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 w zw. z art. 6 ust. 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Abu Zabi dnia 31 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 81 poz. 373 z późn. zm.), w brzmieniu zmienionym Konwencją wielostronną implementującą środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzoną w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1369 z późn. zm.), przychód ze sprzedaży nieruchomości, który jest osiągany przez osobę niemającą polskiej rezydencji podatkowej, a posiadającą rezydencję podatkową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podlega opodatkowaniu w kraju położenia nieruchomości.

Zatem w odniesieniu do zaprezentowanego powyżej opisu zdarzenia przyszłego należy uznać, że przychód ze sprzedaży Nieruchomości będzie w całości opodatkowany w Polsce, tj. kraju ich położenia.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wyżej wskazany przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 analizowanej ustawy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

-pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

-odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 cytowanej ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 22n ust. 3 ww. ustawy, nie podlegają objęciu ewidencją:

1)budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, którego wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z treści powołanych regulacji jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, jak również lokalu mieszkalnego, jego części lub udziału w takim lokalu. W takim przypadku – zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy – zastosowanie znajdują zasady opodatkowania przewidziane w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy.

Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 5 ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c powyższego artykułu, 5-letni okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Reasumując, w świetle powyższych przepisów opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości (udziałów w nieruchomości) oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w tym prawie), jeśli ma miejsce przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Regułę tą stosujemy do odpłatnego zbycia, które nie jest przeprowadzane w ramach działalności gospodarczej, a jego przedmiotem są obiekty, które nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Analogiczną regułę stosujemy do odpłatnego zbycia wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej budynków mieszkalnych (udziałów w budynkach mieszkalnych), lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość (udziałów w takich lokalach) oraz gruntów związanych z budynkami mieszkalnymi (udziałów w takich gruntach). W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku ww. 5-letni okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Opodatkowanie sprzedaży udziałów w Gruncie 1, Gruncie 2 oraz Lokalu Mieszkalnym

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni i jej siostra odziedziczyły po swoim ojcu w równych częściach Nieruchomości, w których skład wchodzą:

·Grunt 1;

·Grunt 2;

·Budynek Mieszkalny;

·Lokal Mieszkalny.

Grunt 1, Grunt 2 oraz Lokal Mieszkalny nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię i jej siostrę.

Do dnia złożenia wniosku upłynęło ponad 5 lat od dnia wybudowania lub nabycia Nieruchomości przez ojca Wnioskodawczyni (tj. spadkodawcę Wnioskodawczyni i jej siostry). Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości sprzedać udziały we wszystkich Nieruchomościach.

W świetle powyższych przepisów odpłatne zbycie udziału Wnioskodawczyni w Gruncie 1, Gruncie 2 i Lokalu Mieszkalnym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ:

·odpłatne zbycie będzie miało miejsce po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie lub nabycie tych obiektów przez spadkodawcę Wnioskodawczyni;

·odpłatne zbycie nie zostanie przeprowadzane w ramach działalności gospodarczej;

·przedmiotem odpłatnego zbycia będą obiekty, które nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawczyni, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży przysługującej jej udziałów w Gruncie 1, Gruncie 2 i Lokalu Mieszkalnym nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Opodatkowanie sprzedaży udziału w Budynku Mieszkalnym

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Budynek Mieszkalny wchodzi w skład przedsiębiorstwa w spadku, które Wnioskodawczyni i jej siostra odziedziczyły po zmarłym ojcu. Przedmiotem działalności gospodarczej, prowadzonej w oparciu o Budynek Mieszkalny, jest wynajem lokali mieszkalnych. Działalność gospodarcza w tym zakresie była prowadzona przez ojca Wnioskodawczyni i jest aktualnie kontynuowana przez Wnioskodawczynię i jej siostrę, prowadzące wspólnie przedsiębiorstwo w spadku odziedziczone po zmarłym ojcu. Pozostałe Nieruchomości (tj. Grunt 1, Grunt 2 oraz Lokal Mieszkalny) nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa w spadku.

Do dnia złożenia wniosku upłynęło ponad 5 lat od dnia wybudowania lub nabycia Nieruchomości przez ojca Wnioskodawczyni (tj. spadkodawcę Wnioskodawczyni i jej siostry). Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości sprzedać udziały we wszystkich Nieruchomościach.

W świetle powyższych przepisów, odpłatne zbycie udziału w Budynku Mieszkalnym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ:

·odpłatne zbycie będzie miało miejsce po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabycie lub wybudowanie Budynku Mieszkalnego przez spadkodawcę Wnioskodawczyni;

·odpłatne zbycie nie zostanie przeprowadzone w ramach działalności gospodarczej;

·przedmiotem odpłatnego zbycia będzie obiekt będący budynkiem mieszkalnym, który był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawczyni, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży przysługującego jej udziału w Budynku Mieszkalnym nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Powyższe stanowisko jest zgodne z jednolitą linią interpretacyjną prezentowaną przez organy podatkowe. Analogiczne stanowisko prezentują m.in. następujące interpretacje indywidualne:

·interpretacja indywidualna z 19 czerwca 2024 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0112-KDIL2-2.4011.267.2024.3.MC,

·interpretacja indywidualna z 31 maja 2024 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0112-KDSL1-2.4011.191.2024.2.BR,

·interpretacja indywidualna z 9 grudnia 2022 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0115-KDIT3.4011.730.2022.2.KP,

·interpretacja indywidualna z 23 listopada 2021 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0112-KDIL2-2.4011.651.2021.3.KP,

·interpretacja indywidualna z 10 października 2019 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0115-KDIT3.4011.290.2019.3.JŁ,

·interpretacja indywidualna z 15 stycznia 2019 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0114-KDIP3-1.4011.533.2018.2.ES,

·interpretacja indywidualna z 20 czerwca 2018 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0115-KDIT3.4011.233.2018.1.AK.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni, przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży przysługujących jej udziałów w Nieruchomościach nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe, jednak w odniesieniu do sytuacji, w której sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym dokona przedsiębiorstwo w spadku – z innych przyczyn niż Pani wskazała.

Uzasadnienie interpretacji

Jak stanowi art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 poz. 170):

Przedsiębiorstwo w spadku obejmuje składniki niematerialne i materialne, przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, stanowiące mienie przedsiębiorcy w chwili jego śmierci.

Zgodnie z art. 29 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:

Od chwili ustanowienia zarządu sukcesyjnego zarządca sukcesyjny wykonuje prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy wynikające z wykonywanej przez niego działalności gospodarczej oraz prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku.

Natomiast właścicielami przedsiębiorstwa w spadku są osoby, które na podstawie zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia albo prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku nabyły składniki niematerialne i materialne, o których mowa w art. 2 ust. 1, na podstawie powołania do spadku z ustawy albo testamentu (art. 3 pkt 1 ww. ustawy).

Stosownie do art. 21 ust. 1 powyższej ustawy:

Zarządca sukcesyjny działa w imieniu własnym, na rachunek właściciela przedsiębiorstwa w spadku.

Przedsiębiorstwo w spadku stanowi masę majątkową obejmującą składniki niematerialne i materialne służące do wykonywania działalności gospodarczej, poddaną zarządowi sukcesyjnemu. Do powstania przedsiębiorstwa w spadku konieczne jest ustanowienie zarządcy sukcesyjnego. Decyzja o ustanowieniu zarządu sukcesyjnego należy w pierwszej kolejności do przedsiębiorcy (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym). Jeżeli tego nie uczyni, o skorzystaniu z tej opcji decydują spadkobiercy (art. 12 ww. ustawy). Korzystanie z rozwiązań przewidzianych w ustawie jest dobrowolne.

Według treści art. 49 pkt 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:

Przedsiębiorstwo w spadku jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.).

Przechodząc na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i statusu podatkowego przedsiębiorstwa w spadku, zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ustawa reguluje również opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów przedsiębiorstwa w spadku.

W myśl art. 1a ust. 2 ww. ustawy:

Przedsiębiorstwo w spadku, stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

1)zarządu sukcesyjnego albo

2)uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2022 r. poz. 2500 oraz z 2023 r. poz. 614, 1234 i 1723).

Zgodnie z art. 5a pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie w spadku oznacza to przedsiębiorstwo w spadku w rozumieniu ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego – w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, który jest równoznaczny z likwidacją działalności gospodarczej (art. 7a ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Art. 7a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że:

Prawa i obowiązki podatnika oraz płatnika będącego przedsiębiorstwem w spadku, w przypadku gdy na mocy ustaw podatkowych podlega obowiązkowi podatkowemu, w okresie od ustanowienia do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego wykonuje zarządca sukcesyjny.

W myśl art. 97 § 1a ww. ustawy:

Przedsiębiorstwo w spadku, w przypadku gdy ustanowiono zarząd sukcesyjny, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie odrębnych ustaw. Przepis art. 26 stosuje się odpowiednio.

Z powyższych przepisów wynika, że przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku, czyli śmierci przedsiębiorcy, aż do wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do jego powołania. Wprawdzie przedsiębiorstwo w spadku nie posiada zdolności prawnej, posiada jednak podmiotowość prawnopodatkową, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, w zakresie podatków związanych z działalnością tego przedsiębiorstwa, w tym m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie art. 7a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami przedsiębiorstwa w spadku są wszystkie przychody związane z działalnością prowadzoną przez to przedsiębiorstwo, w tym w formie spółki cywilnej. Do przychodów zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa w spadku, niezależnie od tego, kiedy zostały nabyte przez zmarłego przedsiębiorcę, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł. W tym przypadku przepisu art. 14 ust. 2c nie stosuje się.

W sytuacji zatem, gdy dojdzie do sprzedaży udziału w Budynku Mieszkalnym wchodzącego w skład przedsiębiorstwa w spadku przez zarządcę sukcesyjnego nie uzyska Pani przychodu z tego tytułu, bowiem przychód z tego tytułu uzyska przedsiębiorstwo w spadku, które jest podatnikiem. To przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem w zakresie dochodów, które uzyskuje w ramach tego przedsiębiorstwa.

Stąd też Pani stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe, ale z innych przyczyn niż Pani wskazała.

Odnosząc się natomiast do Pani wątpliwości w zakresie skutków sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym po zakończeniu funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku, jak również sprzedaży udziału w Nieruchomościach, które nabyła Pani w drodze spadku po zmarłym ojcu do majątku prywatnego należy wziąć pod uwagę, że:

-nie jest Pani polskim rezydentem podatkowym (nie podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce),

-zamierza Pani sprzedać udziały w nieruchomościach położonych na terytorium Polski.

W myśl art. 3 ust. 2b pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości.

Wskazany przepis stosuje się – jak wynika to z art. 4a cytowanej ustawy – z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 1 lit. b umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 31 stycznia 1993 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 81 poz. 373), w rozumieniu umowy określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich

osobę fizyczną, która ma miejsce zamieszkania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest obywatelem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Według art. 6 ww. umowy:

Dochody osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochody z eksploatacji gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Na podstawie art. 23 ww. umowy:

Majątek nieruchomy określony w artykule 6, który jest własnością osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, położony w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym Umawiającym się Państwie, w którym jest położony.

W świetle powołanych przepisów państwo miejsca położenia majątku nieruchomego dysponuje pełnym prawem do nakładania podatku na dochody z niego uzyskiwane przez osoby będące rezydentami innych państw. Zatem dochody osiągane przez nierezydenta z majątku nieruchomego (w tym jego zbycia) położonego w Polsce są opodatkowane w Polsce.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powołanego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku w drodze rozporządzenia.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. 1 ww. ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

-pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza,

-pkt 8 – odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat

– o czym stanowi art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, stosownie do art. 10 ust. 3 analizowanej ustawy:

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 5 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności faktycznych sprawy wynika, że:

·do dnia złożenia wniosku upłynęło ponad 5 lat od dnia wybudowania lub nabycia Nieruchomości przez Pani ojca,

·budynek mieszkalny był wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo w spadku, polegającej na wynajmie lokali mieszkalnych w nim się znajdujących.

Mają na uwadze powołane powyżej regulacje prawne oraz opis zdarzenia, planowana sprzedaż udziałów w Nieruchomościach nabytych w spadku po zmarłym ojcu, tj. udziału w nieruchomościach gruntowych (Grunt 1 i Grunt 2) oraz udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego (Lokal Mieszkalny) nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ planowana sprzedaż ww. Nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie przez spadkodawcę.

Nie będzie również dla Pani źródłem przychodu – w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 3 i 5 analizowanej ustawy – sprzedaż udziału w Budynku Mieszkalnym po zakończeniu funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku. Z wniosku nie wynika bowiem, że sprzedaż udziału w Budynku Mieszkalnym nastąpi w wykonywaniu Pani działalności gospodarczej. Tym samym nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w związku z odpłatnym zbyciem tego udziału.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tej interpretacji nie jest ustalenie państwa Pani rezydencji, w szczególności w oparciu o normy wynikające z wewnętrznego prawa podatkowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wydane rozstrzygnięcie oparto na wskazanej w opisie zdarzenia informacji, że jest Pani rezydentem podatkowym w ZEA (ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w ZEA).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).