Obowiązki płatnika w związku z wprowadzeniem akcji promocyjnej. - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Obowiązki płatnika w związku z wprowadzeniem akcji promocyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wprowadzeniem akcji promocyjnej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 października 2024 r. (wpływ 15 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego po przeformułowaniu wniosku
(...) Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego, powołaną w celu realizacji inwestycji - budowy obiektów mieszkalnych oraz handlowo-usługowych, komercyjnych, której zadaniem jest zakup gruntów, realizacja inwestycji oraz komercjalizacja inwestycji.
Zgodnie z danymi zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądownym, przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (68.10.Z). W ramach pozostałej działalności Spółka zajmuje się m.in. realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (41.10.Z), robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (41.20.Z), wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (62.20.Z).
W realizowanej przez Spółkę inwestycji deweloperskiej znajduje się kilka lokali mieszkalnych, które ze względu na swój rozkład, położenie lub widok z okna są mniej atrakcyjne niż pozostałe mieszkania. W celu sprzedaży tych „trudniejszych” lokali, Spółka postanowiła przeprowadzić Akcję Promocyjną.
W ramach Akcji Promocyjnej, która ma zachęcić do zakupu mieszkania, Spółka w związku z podpisaniem z Klientem Umowy Deweloperskiej/Umowy przedwstępnej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży/Umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży („Umowa”), oferuje mu voucher o określonej wartości (dalej: „Voucher”). Voucher stanowi rodzaj potwierdzenia prawa do skorzystania z usługi Firmy Wykończeniowej do wskazanej w nim kwoty w przyszłości, a sam w sobie nie posiada wymiernej wartości to znaczy, że otrzymany przez Klienta Voucher nie może być przez niego sprzedany i dotyczy wykończenia konkretnego mieszkania. Dodatkowo wydatki poniesione na zrealizowane przez Klientów Vouchery Spółka pokrywać będzie z własnych środków obrotowych. Wydatki nie będą zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie.
Vouchery służą jako narzędzie, które ma na celu zwiększenie atrakcyjności oferty Spółki i doprowadzenie do zakupu nieruchomości przez potencjalnych Klientów. Przyznanie Vouchera jest dla Klientów formą zachęty w procesie negocjacji zakupu mieszkania i jest on przyznawany tylko pod warunkiem podpisania przez Klienta Umowy. Voucher można zrealizować w pracowni zajmującej się wykończeniem mieszkań „pod klucz” (dalej: „Firma Wykończeniowa”), wskazanej przez Spółkę w regulaminie do Akcji Promocyjnej. W przypadku chęci wykorzystania Vouchera przez Klienta, Klient zawierałby umowę z Firmą Wykończeniową na określone usługi wykończenia wnętrza, zgodnie z wizją i potrzebami Klienta.
W ocenie Spółki, Voucher pełni zatem istotną rolę w procesie sprzedaży, zdecydowanie zwiększając atrakcyjność oferty Spółki i skłaniając potencjalnych Klientów do zakupu nieruchomości. Bez Vouchera mogłoby nie dojść do zawarcia Umowy (z uwagi na gorszy rozkład, czy położenie mieszkania), co podkreśla jego znaczenie w decyzji zakupowej Klienta. Dzięki Voucherowi Klient uzyskuje dodatkową zachętę do zakupu mieszkania objętego Akcją Promocyjną w postaci usług wykończeniowych, co czyni ofertę Spółki bardziej konkurencyjną na rynku nieruchomości.
Należy dodać, że grono Klientów mogących skorzystać z planowanej Akcji Promocyjnej, w ramach której Klienci będą mieli zaoferowane Vouchery, będzie nieograniczone i skierowane do wszystkich Klientów chcących kupić „trudniejszy lokal” objęty Akcją Promocyjną. Warunki przyznania Klientom prawa do otrzymania Vouchera w ramach Akcji Promocyjnej będą takie same dla wszystkich Klientów.
W związku z powyższym Voucher jest przede wszystkim elementem, który może przesądzić o dokonaniu zakupu przez Klienta. Jego wartość i korzyści jakie niesie za sobą dla Klienta są kluczowe w kontekście finalizacji transakcji. Spółka oferując Voucher zwiększa szanse na sprzedaż, gdyż dla wielu Klientów możliwość skorzystania z usług wykończeniowych w ramach Vouchera może być decydującym argumentem przy wyborze oferty.
Po wykonaniu usług Firma Wykończeniowa będzie wystawiać faktury VAT, w których jako nabywca usługi będzie widniał Klient. Usługi świadczone przez Firmę Wykończeniową podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8% lub 23% w zależności od tego jakie czynności będą wykonane przez Firmę Wykończeniową. W praktyce zatem całość usługi może być opodatkowana stawką 8% lub 23% VAT, ale możliwe jest także, że usługi uwzględnione na jednej fakturze będą opodatkowane w części stawką 8%, a w części stawką 23% VAT. Wysokość podatku VAT nie będzie zatem znana w momencie wydawania Vouchera Klientowi. Spółka wskazuje także, że możliwa jest sytuacja, że Klient w ogóle nie wykorzysta przekazanego mu Vouchera - Klient otrzymuje Voucher, ale to w jego decyzji będzie to, czy będzie chciał/potrzebował skorzystać z usług Firmy Wykończeniowej. Możliwe jest również, że wartość usługi wyświadczonej przez Firmę Wykończeniową będzie niższa niż wartość przekazanego Vouchera, a zatem Klient nie wykorzysta całości przysługującej mu wartości Vouchera, a jedynie jego część.
Na podstawie odrębnej umowy przekazu (art. 9211 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)), zawartej pomiędzy Klientem, Spółką a Firmą Wykończeniową (dalej: „Umowa Przekazu”), Spółka dokonuje płatności na rzecz Firmy Wykończeniowej w wysokości odpowiadającej kwocie faktury za prace wykończeniowe, wystawionej przez Firmę Wykończeniową na Klienta, ale nie większej niż wartość Vouchera. W przypadku chęci nabycia przez Klienta pakietu wykończenia od Firmy Wykończeniowej o wartości wyższej niż wartość Vouchera, Klient powinien dopłacić Firmie Wykończeniowej różnicę pomiędzy ostateczną ceną usługi wykończeniowej a wartością Vouchera. Należy podkreślić, że Vouchery nie będą podlegały wymianie na środki pieniężne i nie są środkiem płatniczym, w szczególności Voucher nie podlega zwrotowi lub wymianie na środki płatnicze. Dotyczy to także sytuacji, gdy Klient nabędzie od Firmy Wykończeniowej usługi o wartości niższej niż wartość przysługującego mu Vouchera, pozostała część nie będzie wymieniona na pieniądze.
Należy również dodać, że Akcja Promocyjna nie będzie grą losową w rozumieniu ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 227).
Poniżej Spółka przedstawia obrazowy mechanizm działania Vouchera:
1)Po podpisaniu Umowy Spółka wydaje Klientowi Voucher na określoną kwotę.
2)Klient korzysta z usług Firmy Wykończeniowej.
3)Firma Wykończeniowa na podstawie wykonanych prac wystawia fakturę na Klienta.
4)Klient, wykorzystując Voucher, „opłaca” część lub całość faktury wystawionej przez Firmę Wykończeniową.
5)Na podstawie Umowy Przekazu, Spółka dokonuje płatności na rzecz Firmy Wykończeniowej w wysokości odpowiadającej kwocie wskazanej na fakturze, nie wyższej od wartości Vouchera.
Koszty związane z realizacją Voucherów zostaną udokumentowane na podstawie następujących dowodów księgowych:
- Umowy przekazu zawarte pomiędzy Spółką, Klientem a Firmą Wykończeniową.
- Faktury wystawione przez Firmę Wykończeniową na Klienta, które są następnie opłacane przez Spółkę w ramach wartości Vouchera.
- Potwierdzenia dokonania płatności przez Spółkę na rzecz Firmy Wykończeniowej.
Dzięki powyższemu mechanizmowi Akcji Promocyjnej, Klient jest uprawniony do skorzystania z usług wykończeniowych bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów z własnych środków, natomiast Spółka dokonuje bezpośredniego rozliczenia z Firmą Wykończeniową na podstawie wartości Vouchera.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Wskazali Państwo, że grono Klientów mogących skorzystać z planowanej przez Spółkę Akcji Promocyjnej, w ramach której Klienci będą mieli zaoferowane Vouchery, będzie nieograniczone i skierowane do wszystkich Klientów chcących kupić „trudniejszy lokal”. To znaczy, że Akcja Promocyjna nie jest związana z określonym Klientem, ale jest związana z konkretnymi lokalami określonymi we wniosku jako „trudniejszy lokal”.
Warunki przyznania Klientom prawa do otrzymania Vouchera w ramach Akcji Promocyjnej będą takie same dla wszystkich Klientów. Warunkiem uzyskania Vouchera jest bowiem nabycie jednego z lokali objętych Akcją Promocyjną. Klient który zdecyduje się na nabycie „trudniejszego lokalu” otrzyma Voucher, który będzie mógł zrealizować i skorzystać z usługi Firmy Wykończeniowej. Usługa może być zrealizowana tylko w odniesieniu do tego lokalu.
Voucher jest rodzajem potwierdzenia prawa do skorzystania z usługi Firmy Wykończeniowej do wskazanej w nim kwoty w przyszłości. Voucher nie posiada wymiernej wartości, nie może on być sprzedany czy też wymieniony na środki pieniężne. Otrzymany przez Klienta Voucher nie może być przez niego sprzedany i dotyczy wykończenia konkretnego mieszkania.
Wydatki poniesione na zrealizowane przez Klientów Vouchery Spółka pokrywać będzie z własnych środków obrotowych. Wydatki nie będą zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie.
Oferowane Klientom Vouchery na usługi świadczone przez Firmę Wykończeniową mają dla Spółki charakter promocyjno-reklamowy. Charakter Voucherów wynika z faktu, że celem przekazania jest zachęcenie klientów do zakupu mieszkań oferowanych przez Spółkę, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie przychodów. Vouchery dotyczą wyłącznie kilku określonych w regulaminie Akcji Promocyjnej mieszkań i przyznawane są jedynie w przypadku podpisania Umowy przez Klienta.
Koszty związane z realizacją Voucherów zostaną udokumentowane na podstawie następujących dowodów księgowych:
- umowy przekazu zawarte pomiędzy Spółką, Klientem a Firmą Wykończeniową;
- faktury wystawione przez Firmę Wykończeniową na Klienta, które są następnie opłacane przez Spółkę w ramach wartości Vouchera;
- potwierdzenia dokonania płatności przez Spółkę na rzecz Firmy Wykończeniowej.
Pytania
1.Czy w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, wydanie przez Spółkę Vouchera na rzecz Klienta stanowi transfer bonu różnego przeznaczenia w rozumieniu art. 2 pkt 44 ustawy o VAT, a tym samym, w myśl art. 8b ust. 2 ustawy o VAT, czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT?
2.Czy w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, Spółka będzie mogła zaliczyć wydatki poniesione na zrealizowane przez Klientów Vouchery (opłacenie faktury wystawionej przez Firmę Wykończeniową na Klienta),jako koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?
3.Czy w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, istnieje obowiązek pobierania i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekazaniem Vouchera Klientowi korzystającemu z Akcji Promocyjnej (niezależnie od tego, czy Klient skorzysta z Vouchera czy nie)?
4.Czy w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, w momencie opłacenia przez Spółkę faktury wystawionej przez Firmę Wykończeniową za realizację Vouchera, na Spółce ciąży obowiązek jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytanie Nr 3 i 4 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług oraz pytania nr 2 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Państwa stanowisko
Ad. 3
W przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, nie ma obowiązku pobierania i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekazaniem Vouchera Klientowi korzystającemu z Akcji Promocyjnej (niezależnie od tego, czy Klient skorzysta z Vouchera czy nie).
Ad. 4
W przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, w momencie opłacenia przez Spółkę faktury wystawionej przez Firmę Wykończeniową za realizację Vouchera, na Spółce nie ciąży obowiązek jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzasadnienie stanowiska ww. zakresie:
Zgodnie z art. 8 Ordynacji Podatkowej, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Z uwagi na powyższe na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki podatkowe, tj.:
- obliczenie,
- pobranie,
- wpłacenie
-podatku, zaliczki.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, źródłami przychodów są:
1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
2)działalność wykonywana osobiście;
3)pozarolnicza działalność gospodarcza;
4)działy specjalne produkcji rolnej;
5)(uchylony);
6)najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
7)kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
8)odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
8a)działalność prowadzona przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną;
8b)niezrealizowane zyski, o których mowa w art. 30da;
9)inne źródła.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności:
- kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego,
- alimenty,
- stypendia,
- dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14,
- dopłaty,
- nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 (czyli do przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej, z kapitałów pieniężnych),
- przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
W przedstawionym zdarzeniu przyszłym w ocenie Spółki Klient nie uzyskuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, gdyż nie otrzymuje on Vouchera nieodpłatnie. Warunkiem otrzymania Vouchera jest zawarcie Umowy, której konsekwencją jest zakup mieszkania (inaczej Voucher nie ma sensu, gdyż może być wykorzystany tylko na urządzenie konkretnego lokalu mieszkalnego nabytego od Spółki). Oznacza to, że Voucher jest częścią umowy sprzedaży nieruchomości, a nie odrębnym, nieodpłatnym świadczeniem. Koszty zakupu nieruchomości są zdecydowanie wyższe od wartości Vouchera. Voucher, który Klient otrzymuje w ramach Akcji Promocyjnej, nie stanowi nagrody ani nieodpłatnego świadczenia, ponieważ jest częścią umowy sprzedaży nieruchomości i stanowi inną formę udzielenia rabatu od ceny mieszkania.
Nie dochodzi tutaj do sytuacji, w której Klient (nabywca mieszkania) bierze udział w konkursie, którego nagrodą jest Voucher. Nie ma tutaj również takiej sytuacji, w której Klient uzyskuje wyłączną korzyść kosztem ciężaru w majątku Spółki. Wręcz przeciwnie, warunkiem uzyskania możliwości skorzystania z usługi wykończenia (która nie musi być wykorzystana przez nabywcę) jest nabycie mieszkania, a zatem to przede wszystkim Spółka uzyskuje korzyść w postaci przychodu ze sprzedaży mieszkania.
Tak jak wskazano wyżej Voucher jest więc swego rodzaju odpowiednikiem „promocji”, „rabatu” od ceny mieszkania, udzielanego w innej formie, tzn., że zamiast obniżenia ceny mieszkania nabywca otrzymuje Voucher na określoną kwotę do wykorzystania na usługi wykończenia wnętrza. Kluczowe jest przy tym, że z tego Vouchera skorzystać może, ale nie musi, co oznacza, że Spółka może nie być zobowiązana do pokrycia wynagrodzenia Firmy Wykończeniowej lub też nie będzie musiała pokryć go w całości (jeżeli nie zostanie wykorzystana cała wartość Vouchera). Taka forma rabatu, w miejsce obniżenia ceny, może być zatem bardziej korzystna z punktu widzenia Spółki. Spółka uzyskuje całą cenę zakupu mieszkania przy czym nie jest pewne, że będzie musiała ponieść wydatek w wartości przekazanego Vouchera. Gdyby z kolei Spółka dokonała obniżenia ceny mieszkań objętych Akcją Promocyjną, wówczas jej przychód z całą pewnością byłby niższy, co nie jest pewne w przypadku przekazania Vouchera.
Spółka podkreśla przy tym, że w momencie nabycia mieszkania i otrzymania Vouchera, nie niesie on ze sobą żadnej realnej wartości, gdyż nie jest on jeszcze opłacony, nie może być zbyty i nie może być wymieniony na pieniądze. Jest on tylko formą potwierdzenia uprawnienia do skorzystania z usługi, która zostanie sfinansowana przez Spółkę do określonej kwoty. W momencie przekazania go nabywca mieszkania nie uzyskuje w ocenie Spółki żadnego przysporzenia majątkowego.
Okoliczność, że nabywca mieszkania może, ale nie musi z niego skorzystać i że na moment przekazania Voucher nie ma wymiernej wartości (jest nieopłacony) jest w ocenie Spółki kluczowa. Pobieranie i potrącanie podatku w momencie przekazania vouchera byłoby niecelowe i niezasadne, gdyż w momencie jego przekazania nie ma on żadnej wartości - nie został opłacony przez Spółkę i jest jedynie potwierdzeniem prawa do skorzystania z usługi do wskazanej kwoty. Voucher nie może być odsprzedany, ani wymieniony na pieniądze, więc w momencie przekazania nie niesie za sobą żadnego przysporzenia majątkowego dla Klienta. Gdyby przyjąć, że jego przekazanie oznacza uzyskanie przez nabywcę mieszkania przychodu i konieczność pobrania przez Spółkę podatku od nominalnej wartości, to w sytuacji braku skorzystania z Vouchera, oznaczałoby to zapłatę podatku od samego dokumentu z którym nie wiąże się żadne świadczenie.
W kontekście powyższego, Voucher nie stanowi dla Klienta przychodu, ponieważ:
1.Voucher jest częścią umowy sprzedaży nieruchomości, a nie odrębnym świadczeniem.
2.Klient nie otrzymuje vouchera nieodpłatnie, ale jako element zakupu mieszkania.
3.Wartość Vouchera nie jest przysporzeniem majątkowym w momencie jego przekazania, gdyż może on być wykorzystany, ale nie musi.
Powyżej przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej z 28 września 2021 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.632.2021.1.MKA.
Ponadto w wyroku NSA z 9 lipca 2019 r., sygn. II FSK 2478/17, stwierdzono, iż:
- Realizacja przez klienta "kuponu rabatowego" otrzymanego w ramach promocji od podmiotu prowadzącego internetową platformę handlową, uprawniającego go do zakup za pośrednictwem tej platformy w przyszłości dowolnego produktu po obniżonej cenie, nie stanowi dla niego przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 i 9 oraz art. 14 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, na Spółce nie obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekazaniem Vouchera klientowi korzystającemu z Akcji Promocyjnej, a Klient w związku z przekazaniem mu Vouchera nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.
Zdaniem Wnioskodawcy, również w momencie opłacenia przez Spółkę faktury wystawionej przez Firmę Wykonawczą za realizację Vouchera, Klient nie otrzymuje nieodpłatnego świadczenia, a na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika.
Voucher jest integralnym elementem umowy sprzedaży nieruchomości i jego otrzymanie jest bezpośrednio uzależnione od zakupu mieszkania. Zatem, voucher nie stanowi odrębnego, nieodpłatnego świadczenia, lecz jest częścią składową transakcji zakupu mieszkania. Warunkiem jego otrzymania jest dokonanie zakupu nieruchomości, co wyklucza uznanie go za nieodpłatne świadczenie. Dodatkowo, analizując konstrukcję transakcji, koszty zakupu nieruchomości znacznie przewyższają wartość Vouchera. W związku z tym, voucher stanowi formę rabatu na zakup mieszkania, udzielonego w postaci możliwości skorzystania z usług wykończeniowych do określonej kwoty, a nie jako odrębne świadczenie. Nie można zatem uznać, że nabywca mieszkania uzyskuje wyłączną korzyść kosztem majątku Spółki, ponieważ świadczenie w postaci Vouchera jest nierozerwalnie związane z kosztami zakupu mieszkania.
Należy również dodać, że Voucher, o którym mowa, nie może być odsprzedany, ani wymieniony na pieniądze. Oznacza to, że nie posiada on rzeczywistej wartości majątkowej w momencie jego przekazania nabywcy mieszkania. Brak możliwości odsprzedaży lub wymiany vouchera na pieniądze, jego warunkowa wartość oraz specyficzne warunki wykorzystania potwierdzają, że w momencie przekazania voucher nie ma realnej wartości majątkowej. Z tego powodu, nie można uznać, że nabywca mieszkania (Klient) otrzymuje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, co wyklucza obowiązek pobierania i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.
Podsumowując powyższą analizę, zgodnie z przytoczonym powyżej art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł uważa się różne formy dochodów, w tym nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17. Niemniej jednak, w przedstawionej sytuacji, Voucher nie ma charakteru nieodpłatnego świadczenia, ponieważ jego otrzymanie jest uzależnione od zakupu mieszkania. W konsekwencji, nabywca mieszkania nie musi rozpoznawać przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w PIT.
W świetle powyższych argumentów, również w momencie opłacenia Vouchera przez Spółkę do Firmy Wykonawczej, nie dochodzi do uzyskania nieodpłatnego świadczenia przez Klienta. Voucher nadal nie stanowi dla Klienta przysporzenia majątkowego, gdyż stanowi jedynie realizację warunków umowy sprzedaży nieruchomości.
Reasumując, w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, zarówno w momencie wydania Vouchera jak i w momencie opłacenia przez Spółkę faktury wystawionej przez Firmę Wykończeniową za realizację Vouchera, na Spółce nie ciąży obowiązek płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.
W szczególności na Spółce nie ciąży obowiązek o którym mowa w art. 42a ustawy o PIT zgodnie z którym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy, zgodnie z którym:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.):
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Na płatniku ciążą zatem trzy podstawowe obowiązki, tj.:
1) obliczenia podatku w prawidłowej wysokości,
2) pobrania podatku,
3) wpłacenia pobranego podatku do właściwego organu podatkowego.
Tak określone obowiązki determinują także zakres odpowiedzialności płatnika.
W myśl art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej:
Płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany
lub podatek pobrany a niewpłacony.
Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są m.in.:
- inne źródła (pkt 9).
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W myśl art. 11 ust. 2a cytowanej ustawy:
Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu;
3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
4)w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.
Z kolei w myśl art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Natomiast zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.
Z informacji zawartych we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmują się Państwo m.in. realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. W realizowanej przez Spółkę inwestycji deweloperskiej znajduje się kilka lokali mieszkalnych, które ze względu na swój rozkład, położenie lub widok z okna są mniej atrakcyjne niż pozostałe mieszkania. W celu sprzedaży tych „trudniejszych” lokali, Spółka postanowiła przeprowadzić Akcję Promocyjną. W ramach Akcji Promocyjnej, która ma zachęcić do zakupu mieszkania, Spółka w związku z podpisaniem z Klientem Umowy Deweloperskiej/Umowy przedwstępnej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży/Umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży, oferuje mu voucher o określonej wartości. Voucher stanowi rodzaj potwierdzenia prawa do skorzystania z usługi Firmy Wykończeniowej do wskazanej w nim kwoty w przyszłości, a sam w sobie nie posiada wymiernej wartości to znaczy, że otrzymany przez Klienta Voucher nie może być przez niego sprzedany i dotyczy wykończenia konkretnego mieszkania. Dodatkowo wydatki poniesione na zrealizowane przez Klientów Vouchery Spółka pokrywać będzie z własnych środków obrotowych. Wydatki nie będą zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie. Vouchery służą jako narzędzie, które ma na celu zwiększenie atrakcyjności oferty Spółki i doprowadzenie do zakupu nieruchomości przez potencjalnych Klientów.
Państwa wątpliwości budzi kwestia, czy w związku z przeprowadzeniem akcji promocyjnej, ciąży na Państwu obowiązek płatnika w związku z przekazaniem Vouchera Klientowi oraz w związku z opłaceniem przez Państwa faktury wystawionej przez Firmę Wykończeniową za realizację Vouchera.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „rabat” czy „voucher”. Zgodnie ze słownikowym znaczeniem tego pojęcia, rabat oznacza „zniżkę, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towarów jednorazowo lub w określonym czasie, upust” (Słownik Języka Polskiego PWN R-Z, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996).
Zatem nie można uznać, że osoba otrzymująca voucher, czy korzystająca z takiego vouchera nabywając towar wraz z voucherem, osiąga korzyść majątkową. Nie ma wątpliwości, że każdy voucher uzyskany w związku z realizacją akcji promocyjnej stanowi określoną korzyść dla nabywcy towaru objętego tą promocją. Jednakże przyjęcie stanowiska, że stanowi on przychód w postaci wartości pieniężnej oznaczałoby, iż każdy konsument nabywający towar po obniżonej cenie w stosunku do pierwotnej ceny towaru, każdorazowo powinien wykazywać przychód podlegający opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części odpowiadającej różnicy pomiędzy ceną pierwotną, a rzeczywistą ceną zapłaconą za dany towar.
Jak wynika z opisu sprawy oraz uzupełnienia wniosku, grono Klientów mogących skorzystać z planowanej przez Spółkę Akcji Promocyjnej, w ramach której Klienci będą mieli zaoferowane Vouchery, będzie nieograniczone i skierowane do wszystkich Klientów chcących kupić „trudniejszy lokal”. Warunki przyznania Klientom prawa do otrzymania Vouchera w ramach Akcji Promocyjnej będą takie same dla wszystkich Klientów. Warunkiem uzyskanie Vouchera jest bowiem nabycie jednego z lokali objętych Akcją Promocyjną. Klient który zdecyduje się na nabycie „trudniejszego lokalu” otrzyma Voucher, który będzie mógł zrealizować i skorzystać z usługi Firmy Wykończeniowej. Usługa może być zrealizowana tylko w odniesieniu do tego lokalu. Voucher jest rodzajem potwierdzenia prawa do skorzystania z usługi Firmy Wykończeniowej do wskazanej w nim kwoty w przyszłości. Voucher nie posiada wymiernej wartości, nie może on być sprzedany czy też wymieniony na środki pieniężne. Otrzymany przez Klienta Voucher nie może być przez niego sprzedany i dotyczy wykończenia konkretnego mieszkania.
Skoro możliwość dokonania zakupu mieszkania wraz z voucherem dotyczyć będzie potencjalnie nieograniczonego grona Państwa Klientów, to przyznanie takiego rabatu nie generuje po stronie Klientów powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Również w momencie opłacenia przez Spółkę faktury wystawionej przez Firmę Wykonawczą za realizację Vouchera, Klient nie otrzymuje nieodpłatnego świadczenia, a na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika.
Voucher jest integralnym elementem umowy sprzedaży nieruchomości i jego otrzymanie jest bezpośrednio uzależnione od zakupu mieszkania. Zatem, voucher nie stanowi odrębnego, nieodpłatnego świadczenia, lecz jest częścią składową transakcji zakupu mieszkania. Warunkiem jego otrzymania jest dokonanie zakupu nieruchomości, co wyklucza uznanie go za nieodpłatne świadczenie.
Voucher, o którym mowa we wniosku, nie może być odsprzedany, ani wymieniony na pieniądze. Oznacza to, że nie posiada on rzeczywistej wartości majątkowej w momencie jego przekazania nabywcy mieszkania. Brak możliwości odsprzedaży lub wymiany vouchera na pieniądze, jego warunkowa wartość oraz specyficzne warunki wykorzystania potwierdzają, że w momencie przekazania voucher nie ma realnej wartości majątkowej. Z tego powodu, nie można uznać, że nabywca mieszkania (Klient) otrzymuje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, co wyklucza obowiązek pobierania i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.
A więc również w momencie opłacenia Vouchera przez Spółkę do Firmy Wykonawczej, nie dochodzi do uzyskania nieodpłatnego świadczenia przez Klienta. Voucher nadal nie stanowi dla Klienta przysporzenia majątkowego, gdyż stanowi jedynie realizację warunków umowy sprzedaży nieruchomości.
W przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego zarówno w momencie wydania Vouchera jak i w momencie opłacenia przez Spółkę faktury wystawionej przez Firmę Wykończeniową za realizację Vouchera na Państwu nie będzie spoczywał obowiązek płatnika, tj. obowiązek w zakresie obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy, ani też obowiązek informacyjny.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i pytania nr 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).