Skutki podatkowe dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.527.2024.2.SJ
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Skutki podatkowe dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
21 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2024 r.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będący stroną postępowania:
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
3)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcy (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowane niebędące stroną postępowania nr 1 i nr 2) są wspólnikami Spółki jawnej, która składa się z trzech wspólników - osób fizycznych. Udziały wspólników są równe i wynoszą po 1/3. Podstawowa działalność Spółki to PKD 68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Spółka Jawna w 2021 r. zawarła z podmiotem świadczącym usługi leasingowe umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czynsze leasingowe były księgowane w kosztach działalności gospodarczej spółki jawnej w kwocie netto. Odliczenie podatku VAT było częściowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT.
Zgodnie z treścią zawartej umowy, po zakończeniu umowy leasingowej Spółce przysługiwało prawo wykupu. Przez wykup rozumie się prawo nabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu. Możliwość nabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy wynika z umowy leasingu, ale jest odrębną czynnością. Umowa leasingu w 2024 r. została zakończona. Wykup samochodu został udokumentowany fakturą wystawioną na leasingobiorcę - Spółkę Jawną. Po zakończeniu umowy leasingu i wykupie przedmiotu leasingu Spółka nie zamierzała wykorzystywać samochodu osobowego w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Spółka Jawna nie dokonała odliczenia podatku VAT od wykupu. Bezpośrednio po wykupie wspólnicy podjęli uchwałę o przeznaczeniu samochodu na cele osobiste wspólników niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W wykonaniu tej uchwały została zawarta umowa nieodpłatnego przeniesienia własności samochodu na rzecz wspólników (nastąpi przekazanie samochodu do majątku prywatnego wspólników). Nastąpiło przekształcenie współwłasności łącznej składnika majątku spółki jawnej na współwłasność w częściach ułamkowych wspólników. Przekazanie samochodu na cele osobiste wspólników niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w wyniku którego nastąpiło przekształcenie współwłasności łącznej składnika majątku spółki jawnej na współwłasność ułamkową wspólników, w wyniku którego wspólnicy otrzymali własność w proporcji odpowiadającej ich udziałom w prawie do zysków w Spółce (po 1/3) nastąpiła nieodpłatnie.
Następnie dwaj wspólnicy - osoby fizyczne (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 1) planują bez zbędnej zwłoki dokonać darowizny swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika - osoby fizycznej (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2). Wspólnik, który stanie się 100% właścicielem samochodu (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2), zarejestruje go w Wydziale Komunikacji na własne nazwisko, poniesie wszystkie opłaty z tym związane i będzie wykorzystywać go do celów prywatnych/osobistych.
Wszelkie koszty związane z samochodem od momentu wykupu z leasingu nie były i nie będą ujmowane w księgach/ewidencjach spółki jawnej ani w zakresie podatku VAT ani w zakresie podatku dochodowego.
W okresie użytkowania pojazdu w spółce jawnej na podstawie umowy leasingu nie dokonano zakupu części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu. Po przekazaniu samochodu na cele osobiste wspólników a przed darowizną swojej części udziału przez dwóch wspólników trzeciemu wspólnikowi nie dokonano zakupu części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu.
Samochód nie był wykorzystywany przez Spółkę po wykupie a przed przekazaniem na cele osobiste wspólników. Jeżeli po przekazaniu samochodu na cele osobiste wspólników a przed darowizną swojej części udziału przez dwóch wspólników trzeciemu wspólnikowi nastąpi wykorzystanie samochodu to nastąpi to wyłącznie w celach prywatnych/osobistych współwłaścicieli w częściach ułamkowych.
Po wykupie przez Spółkę samochodu z leasingu nie nastąpi w żadnym zakresie wykorzystywanie samochodu dla celów Spółki. Po przekazaniu na cele osobiste wspólników oraz po dokonaniu darowizny przez dwóch wspólników swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika (osoby fizycznej) również w żadnym zakresie nie nastąpi wykorzystywanie samochodu dla celów Spółki.
Umowa leasingu, o której mowa we wniosku, spełniała warunki określone w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Planowana darowizna przez dwóch wspólników - osoby fizyczne (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 1) swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika - osoby fizycznej (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2) oznacza przekazanie tego samochodu w drodze umowy darowizny w rozumieniu ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Pytanie
Jeżeli Spółka jawna wykupiła samochody z leasingu nie ujmując przedmiotu leasingu w ewidencji środków trwałych i decyzją wspólników przeznaczyła je na cele osobiste wspólników, to czy w przypadku planowanej darowizny przez dwóch wspólników - osoby fizyczne (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 1) swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika - osoby fizycznej (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2) wystąpi przychód do celów podatkowych?
Państwa stanowisko w sprawie (po uzupełnieniu)
Zdaniem Wnioskodawców, planowana darowizna przez dwóch wspólników - osoby fizyczne (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 1) swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika - osoby fizycznej (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2) samochodu wykupionego z leasingu z przeznaczeniem na cele prywatne, przekazanego w dniu wykupu z leasingu do majątku osobistego wspólników, a więc niewykorzystywanego na potrzeby działalności Spółki jawnej, nie rodzi dla Zainteresowanej będącej stroną postępowania oraz Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania nr 1 i Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania nr 2 przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Jednym ze źródeł przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.), jest odpłatne zbycie innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Jednakże, jeżeli rzecz ruchoma stanowi składnik majątku wymieniony w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., to przychód ze sprzedaży tej rzeczy będzie zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., czyli do działalności gospodarczej.
Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody uzyskane z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., zastrzeżeniem ust. 3, podlegają opodatkowaniu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f).
Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 19 u.p.d.o.f., przychodami są też przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1, przy czym przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Potencjalny przychód ze zbycia danego samochodu należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d u.p.d.o.f., czyli do przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy.
W stanie faktycznym opisanym we wniosku w 2024 r. nastąpiło zakończenie umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2021 r. i nastąpi wykup przedmiotu leasingu - samochodu osobowego przez spółkę jawną. Po zakończeniu umowy i wykupie przedmiotu leasingu wspólnicy spółki jawnej nie zamierzali wykorzystywać samochodu osobowego w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych (ani w inny sposób zaliczony do kosztów uzyskania przychodów), gdyż w momencie wykupu wspólnicy podjęli uchwałę o przeznaczeniu samochodu na cele osobiste niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W efekcie nastąpiło przekształcenie współwłasności łącznej samochodów we współwłasność wspólników w częściach ułamkowych.
W związku z powyższym, samochód ten nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jego nabycie (w cenie netto) nie stanowiło kosztów uzyskania przychodu. Ponieważ wykup samochodu był związany z przekazaniem go na cele prywatne i przekazanie to nie było związane z działalnością opodatkowaną, Spółka jawna nie dokonała odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wykupu samochodów z leasingu.
Wszelkie poniesione koszty związane z tym samochodem od momentu jego wykupu z leasingu nie są ujmowane w kosztach uzyskania przychodów spółki jawnej. Samochód nie jest wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Następnie dwaj wspólnicy - osoby fizyczne (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 1) planują dokonać darowizny swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika - osoby fizycznej (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2).
Wspólnik, który stanie się 100% właścicielem samochodu (Zainteresowana nie będąca stroną postępowania nr 2), zarejestruje go w Wydziale Komunikacji na własne nazwisko, poniesie wszystkie opłaty z tym związane i będzie wykorzystywać go do celów prywatnych/osobistych.
W przypadku darowizny mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych ani innego przysporzenia majątkowego. Tym samym przekazanie przez dwóch wspólników swojej części samochodu w drodze darowizny trzeciemu wspólnikowi nie będzie wywoływało skutków podatkowych u darczyńców.
Na podstawie art. 11 ust. 1 , 2 i 2a u.p.d.o.f. przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
4)w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W opisanym przypadku u Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania nr 2 nie wystąpi przychód z nieodpłatnych świadczeń, ponieważ nieodpłatne, jednostronne świadczenie w związku z aktem darowizny nie wywoła skutków podatkowych w podatku dochodowym u obdarowanej (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2) ze względu na treść art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Nawet w przypadku zakwalifikowania samochodu jako rzeczy ruchomej, o której mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lub pkt 19 u.p.d.o.f., ewentualna darowizna nie będzie podlegać regulacji tych przepisów, gdyż nie będzie stanowić odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w powołanych przepisach. Zatem opisana powyżej czynność prawna będzie obojętna podatkowo, co oznacza, że nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Planowana darowizna przez dwóch wspólników - osoby fizyczne (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 1) swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika - osoby fizycznej (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2) samochodu wykupionego z leasingu z przeznaczeniem na cele prywatne, przekazanego w dniu wykupu z leasingu do majątku osobistego wspólników, a więc niewykorzystywanego na potrzeby działalności Spółki jawnej, nie rodzi dla Zainteresowanej będącej stroną postępowania oraz Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania nr 1 i Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania nr 2 przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lipca 2023 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.242.2023.5.ID.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz pkt 8 ww. ustawy:
Źródłami przychodów są:
– pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
– odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomej kwalifikowany jest do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) tej ustawy, czyli do odpłatnego zbycia rzeczy, chyba że sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jeżeli rzecz ruchoma stanowi składnik majątku wymieniony w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to przychód ze sprzedaży tej rzeczy będzie zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, czyli do przychodów z działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1, przy czym przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zastrzeżeniem ust. 3), podlegają opodatkowaniu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo wspólnikami Spółki jawnej. Spółka Jawna w 2021 r. zawarła z podmiotem świadczącym usługi leasingowe umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Umowa leasingu w 2024 r. została zakończona. Po zakończeniu umowy leasingu i wykupie przedmiotu leasingu Spółka nie zamierzała wykorzystywać samochodu osobowego w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Bezpośrednio po wykupie wspólnicy podjęli uchwałę o przeznaczeniu samochodu na cele osobiste wspólników niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W wykonaniu tej uchwały została zawarta umowa nieodpłatnego przeniesienia własności samochodu na rzecz wspólników. Nastąpiło przekształcenie współwłasności łącznej składnika majątku spółki jawnej na współwłasność w częściach ułamkowych wspólników. Następnie dwaj wspólnicy - osoby fizyczne, planują bez zbędnej zwłoki dokonać darowizny swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika - osoby fizycznej. Wspólnik, który stanie się 100% właścicielem samochodu, zarejestruje go w Wydziale Komunikacji na własne nazwisko, poniesie wszystkie opłaty z tym związane i będzie wykorzystywać go do celów prywatnych/osobistych. Wszelkie koszty związane z samochodem od momentu wykupu z leasingu nie były i nie będą ujmowane w księgach/ewidencjach spółki jawnej. W okresie użytkowania pojazdu w spółce jawnej na podstawie umowy leasingu nie dokonano zakupu części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu. Po przekazaniu samochodu na cele osobiste wspólników a przed darowizną swojej części udziału przez dwóch wspólników trzeciemu wspólnikowi nie dokonano zakupu części składowych, które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu. Samochód nie był wykorzystywany przez Spółkę po wykupie, a przed przekazaniem na cele osobiste wspólników. Jeżeli po przekazaniu samochodu na cele osobiste wspólników, a przed darowizną swojej części udziału przez dwóch wspólników trzeciemu wspólnikowi nastąpi wykorzystanie samochodu to nastąpi to wyłącznie w celach prywatnych/osobistych współwłaścicieli w częściach ułamkowych. Po wykupie przez Spółkę samochodu z leasingu nie nastąpi w żadnym zakresie wykorzystywanie samochodu dla celów Spółki. Po przekazaniu na cele osobiste wspólników oraz po dokonaniu darowizny przez dwóch wspólników swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika (osoby fizycznej) również w żadnym zakresie nie nastąpi wykorzystywanie samochodu dla celów Spółki. Umowa leasingu, o której mowa we wniosku, spełniała warunki określone w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Planowana darowizna przez dwóch wspólników - osoby fizyczne (Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 1) swojej części samochodu osobowego na rzecz trzeciego wspólnika - osoby fizycznej (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nr 2) oznacza przekazanie tego samochodu w drodze umowy darowizny w rozumieniu ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „darowizna”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.
W przypadku darowizny mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych ani innego przysporzenia majątkowego. Tym samym przekazanie samochodu w drodze darowizny nie będzie wywoływało skutków podatkowych u darczyńcy. Zatem opisana powyżej czynność prawna będzie obojętna podatkowo, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zatem planowana darowizna samochodu wykupionego z leasingu nie spowoduje u darczyńców, tj. u Zainteresowanej będącej stroną postępowania oraz Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania nr 1, powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Odnosząc się do skutków podatkowych opisanej we wniosku darowizny u obdarowanej, tj. Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania nr 2, wskazać należy, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: darowizny, polecenia darczyńcy.
Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
Z powyższego wynika, że samochód otrzymany przez Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania nr 2 w drodze darowizny w rozumieniu Kodeksu cywilnego nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie mieści się w katalogu źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W konsekwencji, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.