Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. - Interpretacja - null

Shutterstock

Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.486.2024.2.KKA

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Wyjaśniam przy tym, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń pracowników za czas choroby i urlopu lub innych usprawiedliwionych nieobecności pracowników. W tym zakresie Państwa wniosek jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 października 2024 r.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)jako Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan A

2)jako Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

I.Pani B

II.Pan C

III.Pan D

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie (....)

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w związku z tym nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. Wnioskodawca nie posiada także statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Wszyscy Zainteresowani są wspólnikami spółki cywilnej: X s.c….

Wszyscy zainteresowani wspólnicy prowadzą wspólnie działalność gospodarczą. Prowadzona jest dokumentacja podatkowa dla celów podatkowych w postaci ksiąg rachunkowych.

Forma opodatkowania poszczególnych wspólników:

  • C– podatek liniowy,
  • B – podatek liniowy,
  • D – według skali podatkowej,
  • A – według skali podatkowej.

Wniosek dotyczy następujących lat: 2020 – 2023, tj. czasu trwania prac badawczo-rozwojowych.

Wniosek dotyczy opracowania …... W ramach realizacji projektu została opracowana i przetestowana…. Firma X współpracuje od lat z producentami….. X dostarcza i będzie dostarczał swoje wyroby do odbiorców w....

Głównym profilem działalności X jest produkcja….. W swojej ofercie posiada także …... W procesie produkcji wykorzystuje wysokiej klasy materiały: ..... Jest w stanie dostosować produkcję pod indywidualne zamówienia Klientów.

X realizowała projekt, którego przedmiotem było opracowanie…... Realizacja projektu została przeprowadzona w zakładzie Wnioskodawcy w ….. Projekt składał się z ..... etapów, które miały za cel badanie i opracowanie …..

Wnioskodawca ustalił, iż oszacowana wielkość zapotrzebowania na …..

Rezultatem projektu jest innowacja procesowa obejmująca wprowadzenie zmian technologicznych produkcji…... Nowa technologia polega na…... Przy dotychczasowej technologii ….

Efektem prac jest powstanie nowej technologii, która polega….

Jest to nowa technologia…... Nowa technologia obejmuje dwa główne procesy:

-(…)

-(…).

W segregacji (…)

Zastosowanie dalszego procesu przetwarzania (….)

W nowej technologii produkcji (…)

Wnioskodawca wdroży nową technologię produkcji, aby (…)

Przygotowując projekt badawczy i wniosek o dofinansowanie przeprowadzono analizy o zasadność opracowania nowej technologii przetwarzania …. Analiza wykazała następujące wnioski:

1.

2.

Innowacja technologiczna obejmuje szereg zmian w procesie technologicznym….. Charakterystyka surowców do …

Innowacja procesowa w projekcie obejmuje działania w obrębie tworzenia nowych procesów technologicznych i urządzeń niezbędnych do realizacji tych procesów. Nowa konstrukcja urządzenia, które będzie stanowiło uzupełnienie pracy urządzeń do…..

Innowacja technologiczna obejmuje szereg zmian w procesie technologicznym (…)

Wnioskodawca podkreśla, że innowacja technologiczna obejmuje szereg zmian w procesie technologicznym …. W nowej technologii można dowolnie ustalać i wykonać …... W procesie przetwarzania….

Nowy produkt różni się od dotychczas oferowanych na rynku poprzez następujące cechy:(…)

Kolejną cechą funkcjonalną jest dowolna (…). W związku z powyższym, znacznie wzrośnie dochodowość firmy.

Ponadto, nowa technologia pozwala na (…)

W nowej technologii można dowolnie ustalać i wykonać (…)

Podstawowym celem Spółki było dokonanie (…)

Dodatkowo, dzięki temu przełomowi technologicznemu, Spółka postawiła za cel poprawę konkurencyjności na rynku, nie tylko krajowym, ale i europejskim i światowym, przyczynienie się do wzmocnienia bazy produkcyjnej. Natomiast, w procesie (…) założono następujące cele:

Cel: A

Funkcja:

Parametr:

Cel: B

Funkcja:

Parametr:

W procesie …. założono następujące cele:

Cel: C

Funkcja:

Parametr:

Głównym celem przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest dokonanie przełomu technologicznego w zakresie (…) Do realizacji tego zadania wykorzystano:

·Zasoby ludzkie – projekt został zrealizowany dzięki wyodrębnieniu pracowników i zleceniobiorców do działu badawczo-rozwojowego w Spółce

·Zasoby rzeczowe – zakup surowców do prac badawczo-rozwojowych oraz prób produkcji, jak i zakup nowego sprzętu….

·Zasoby finansowe – uzyskana dotacja finansowa.

Ponadto, wskazuje się, że w procesie (….) uzyskano następujące cele:

Cel: A

Parametr:

Cel: B

Parametr: W procesie selekcji jakości …uzyskano następujące cele:

Cel: C

Parametr:

Spółka dysponowała wiedzą w zakresie…... Wiedza obejmowała również …..

Nowy produkt różni się od dotychczas oferowanych na rynku poprzez następujące cechy:. (…)

Nowe cechy (…)

Kolejną ważną cechą to …

Cechą funkcjonalną jest …..

Klienci oczekują ….

Produkt wykonany w nowej technologii będzie posiadał cechy dedykowane do funkcji…. (…)

Te 3 unikalne cechy zapewnią ….

Ponadto, nowe wyroby będą ….

Do opracowania….

Prace badawczo-rozwojowe przy realizacji ww. projektu polegały na samodzielnym wytwarzaniu, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych surowców lub zamienników jako składników produktów, tworzeniu nowych receptur produktów, opracowywaniu nowych narzędzi i form oraz technologii ich wytwarzaniu, ulepszaniu istniejących technologii, prototypowaniu, dokonywaniu walidacji produktów oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek (dalej: prace B+R).

Prace B+R realizowane były systematycznie zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrzne – wynikające z rosnących potrzeb Klientów. Działania podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy w ramach prac B+R ukierunkowane były na nowe odkrycia, tj. wytworzenie nowej technologii…., mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prace B+R mają i będą miały również w przyszłości charakter twórczy i rozwojowy. Zaangażowani pracownicy wykonują działalność prowadzoną systematycznie, której rezultaty mają indywidualny i innowacyjny charakter. Jednocześnie, prowadzone przez Wnioskodawcę prace B+R nie obejmują wprowadzania rutynowych i okresowych zmian do produktów. Prowadzone prace zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez podejmowanie prób i testów w odpowiednim środowisku testowym. Każdy zakończony sukcesem projekt B+R, skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania produktowego i/lub procesowego.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że prace rozwojowe zakończyły się opracowaniem nowego produktu oraz sposobu jego wytwarzania. Nowy proces technologiczny, poza ograniczeniem kosztów jednostkowych, przyczynił się do powiększenia dotychczasowego asortymentu o produkty, jakie dotychczas nie były produkowane w przedsiębiorstwie. Zatem, w wyniku przeprowadzonych prac rozwojowych, opracowano nowy produkt, który będzie stanowił nowość zarówno dla Wnioskodawcy, jak i klientów. Przed przystąpieniem przez Wnioskodawcę do pełnego procesu produkcji, niezbędne było przeprowadzenie produkcji próbnej nowego produktu celem wykonania prób i testów niezbędnych do zapewnienia właściwych parametrów procesu produkcyjnego w ramach rozruchu technologicznego oraz zagwarantowania pożądanych właściwości nowego produktu.

Jak widać, działalność Wnioskodawcy ma charakter nowatorski, oparty o nowoczesne, autorskie rozwiązania.

W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wykorzystano i rozwinięto nowe umiejętności i pozyskano nową wiedzę z zakresu:

-technologii konstrukcji maszyn,

-automatyki,

-inżynierii materiałowej,

-informatyki.

Pozyskana nowa wiedza obejmowała następuje obszary w procesie….:

Pozyskana nowa wiedza obejmowała także następuje obszary w procesie ….

Nowa wiedza i nowe umiejętności były wprowadzone do badań nowej technologii na stanowiskach badawczych. Sprawdzone rozwiązania na stanowiskach badawczych w zakresie oczekiwanych efektów (kamieni milowych) procesu technologicznego były weryfikowane standardowymi metodami. Na etapie badań przemysłowych w procesie przetwarzania … .była selekcjonowana w celu osiągnięcie zakładanych efektów jakości geometrycznej wyrobu (…). Na etapie badań przemysłowych w procesie selekcji jakości powierzchni nowa wiedza była selekcjonowana w celu osiągnięcia zakładanych efektów (…).

W ramach prac badawczo-rozwojowych połączono i kształtowano istniejącą wiedzę z zakresu selekcji (…)

W ramach prac zdobywano nową wiedzę i umiejętności w procesie …. w zakresie: (…)

Zostały opracowane nowe metody (…)

W ramach prac zdobywano nową wiedzę i umiejętności w procesie….: (…)

Nowa wiedza służyła do opracowania nowych procesów: (…)

Prace badawczo-rozwojowe dotyczą opracowania i wdrożenia nowego produktu na rynek krajowy, europejski i światowy. Dotyczyły także wprowadzania zmian do nowego produktu. W wyniku przeprowadzenia prac badawczych, jakie zakończyły się wytworzeniem nowego produktu w postaci (…), możliwe jest realizowanie produkcji seryjnej wyrobów (…).

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w ramach istniejącej struktury organizacyjnej; nie posiada wyodrębnionego działu badań i rozwoju. W celu realizacji projektów związanych z projektowaniem i tworzeniem Produktów, Wnioskodawca zatrudnia osoby w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie. Pracownicy posiadają odpowiednie kompetencje, doświadczenie i wykształcenie do realizowania tych projektów. Realizowany projekt przez Wnioskodawcę charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem innowacyjności oraz kreatywną pracą Pracowników. Wnioskodawca do Projektów B+R nie zalicza tych projektów i zleceń, które nie wymagają pracy kreatywnej Pracowników.

Wnioskodawca dla projektu realizowanego w ramach prac B+R prowadzi ewidencję projektu, w której rejestruje plan projektu i jego przebieg, tj. raporty, skład osobowy zespołu, zaangażowanie poszczególnych członków zespołu, wyniki badań. Z powyższej ewidencji wynika, jaka część czasu poszczególnych pracowników poświęcona była na wykonywanie obowiązków związanych z uczestniczeniem w pracach badawczo-rozwojowych.

Projekt realizowany był w systematyczny sposób i w zależności od stopnia skomplikowania poszczególne prace trwały nawet kilka tygodni. Projekt w całości był realizowany w okresie kwiecień 2020 r. - 31 marzec 2023 r. (36 miesięcy). Dzięki innowacyjnemu procesowi, Wnioskodawca dostarcza indywidualne rozwiązania dla klientów w zakresie …..

Wnioskodawcy zostało zwrócone 70% kosztów jakie były związane z pracami badawczo-rozwojowymi, natomiast 30% stanowią tzw. wkład własny, czyli zostały sfinansowane z bieżącej działalności gospodarczej i nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Koszty kwalifikowane nie zostały do chwili obecnej odliczone od podstawy opodatkowania obliczenia podatku.

Koszty kwalifikowane nie korzystały ze zwolnień o jakich mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Koszty kwalifikowane, jakie Wnioskodawca zamierza zaliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów związanych z wykonaniem prac badawczo-rozwojowych.

W projekcie zostały nabyte materiały, surowce i narzędzia, m.in: (…)

Wszystkie nabyte materiały, surowce zostały udokumentowane do wykorzystania do prac badawczych, tj.: protokołu z prac badawczych, faktury zakupu i protokoły zdawczo-odbiorcze i opisem kwalifikacji wydatków, prowadzone ewidencje prac.

Wszystkie nabywane materiały i surowce w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych były bezpośrednio wykorzystywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia opis głównych materiałów do prac badawczych:(…)

Wszystkie nabyte materiały, surowce zostały udokumentowane do wykorzystania do prac badawczych, tj.: protokołu z prac badawczych, faktury zakupu i protokoły zdawczo-odbiorcze i opisem kwalifikacji wydatków, prowadzone ewidencje prac.

Zakupione części – podzespoły do opracowania i testowania nowych technologii zostały zakupione i w 100% wykorzystane do prac badawczych. Części zostały zakupione w grupach podzespołów do testowania poszczególnych etapów gotowości technologicznej.

Podzespoły stanowiska badawczego do przetwarzania …

Podzespoły stanowiska badawczego do segregacji…..

Podzespoły stanowiska badawczego do segregacji ….(…)

Kategoria kosztów z art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do jakiej zaliczył Wnioskodawca koszty to m.in.:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

3)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

4)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

5)odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W projekcie badawczym były wykorzystywane następujące maszyny i urządzenia:(…)

Środki trwałe były wykorzystane wyłącznie do prowadzonej działalności badawczej w określonym okresie.

Wykaz środków trwałych:(…)

Oprogramowanie komputerowe .... – 2 szt. Wykorzystanie do zaprojektowania stanowiska badawczego do przenoszenia ....

Oprogramowanie komputerowe ....– 1 szt. ....

Zaznaczyć należy, że Wnioskodawca nieustannie pracuje nad rozwojem produktów – poszerzeniem oferowanych wytworów oraz poprawy ich parametrów. Na potrzeby realizacji projektu Wnioskodawca nabył szereg maszyn i urządzeń technicznych, specjalistycznego oprogramowania, tj. nabyte rzeczy stanowią środki trwałe i są amortyzowane przez Wnioskodawcę, jeżeli ich wartość początkowa przekracza kwotę 10 000 zł. Maszyny te i urządzenia służą do realizacji prac B+R. Wnioskodawca wyposażył także stanowiska pracy do stanowisk badawczych.

Wykonywane prace, będące przedmiotem wniosku, mają charakter twórczy oraz prowadzone są w sposób systematyczny, lecz mimo systematyczności nie mają one charakteru prac rutynowych. Każdorazowo stanowią one realizację zindywidualizowanego zapotrzebowania klientów Wnioskodawcy. Celem prac jest także zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonego projektu Wnioskodawca wykorzystuje posiadane zasoby wiedzy do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań. X wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 24a ust. 1 ustawy o PIT. Wyodrębnienie dokonywane jest w następujący sposób:

  • przyporządkowywane są koszty kwalifikowane do kosztów projektu w prowadzonej ewidencji pomocniczej. W ewidencji tej wyodrębniane są dokumenty zakupowe ujmowane bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów;
  • prowadzona jest również pomocnicza ewidencja, pozwalającą na przyporządkowanie do kosztów projektu kosztów wynagrodzeń oraz kosztów związanych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń (na podstawie czasu pracy pracowników oraz czasu pracy maszyn i urządzeń związanych ze Zleceniami).

W związku z otrzymanym dofinansowaniem do projektu, Wnioskodawca nie uwzględnia w kosztach kwalifikowanych do ulgi B+R wydatków, jakie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz wydatków, jakie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W sytuacji zakupu środków trwałych (np. maszyn), na których zakup Wnioskodawca uzyskał częściowo dofinansowanie od innego podmiotu, wydatki w sfinansowanej części nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów kwalifikowanych. Wnioskodawca w kosztach kwalifikowanych uwzględnia odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych w wyłącznie niesfinansowanej (czyli niezwróconej) części.

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 marca 2016r. (sygn. IBPB-1-2/4510-210/16/KP): w przypadku łączenia ulgi z dotacją na te same koszty kwalifikowane, do ulgi można wykorzystać jedynie tę część kosztu, która nie została zwrócona w formie dotacji.

Czynności podejmowane w celu realizacji projektów w ramach zleceń są prowadzone w  sposób systematyczny, według metodologii i harmonogramów określanych przez dedykowanych pracowników posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe. Wydatki są dokumentowane w ewidencji Wnioskodawcy, również w przypadku, gdy projekt nie zostanie zakończony sukcesem. Zlecenia dotyczą opracowywania i wytworzenia nowych produktów lub zmian w istniejących produktach, mają one charakter twórczy i podejmowane są w celu wykorzystania już istniejącej lub zdobytej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań oraz dotyczą tworzenia innowacyjnych w skali przedsiębiorstwa rozwiązań.

Wnioskodawca ponosi następujące rodzaje kosztów kwalifikowanych z katalogu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT:

a.wynagrodzenia pracowników z tytułu umowy o pracę oraz sfinansowane przez Wnioskodawcę jako płatnika składki ZUS (w części, w jakiej dotyczą prac badawczo-rozwojowych), stanowiące koszt podatkowy danego roku (w szczególności wynagrodzenia oraz składnika ZUS. W skład wynagrodzeń pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe wchodzą następujące elementy: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, premie, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wynagrodzenie za czas choroby, za czas urlopu, wszelkie świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą sądów administracyjnych Wnioskodawca zaliczy do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenie wypłacane pracownikom za czas nieobecności, np. za czas urlopu, choroby lub innych nieobecności.

b.wydatki poniesione z tytułu zatrudnienia osób na podstawy umowy zlecenia stanowiły poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia w danym miesiącu.

Pracownicy/zleceniobiorcy realizowali w większości prace badawczo-rozwojowe, co potwierdza prowadzona ewidencja czasu pracy.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 5 lutego 2021 r. sygn. akt II FSK 1038/19 oraz 20 kwietnia 2021 r. sygn. akt II FSK 186/21 uznał, że: wszystkie sfinansowane przez płatnika przychody pracownika z tytułu stosunku pracy, związane z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych, w tym należności z tytułu urlopu lub choroby, mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych na potrzeby Ulgi B+R - w proporcji czasu wykonywania umowy o pracę do faktycznego czasu wykonywania czynności w zakresie prac badawczo-rozwojowych.

Ze względu na jednolitą linię orzeczniczą sądów administracyjnych w tym zakresie, przedstawione tezy powinny być uwzględniane przez Dyrektora KIS przy wydawaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, co wynika z treści art. 14e § 1 Ordynacji Podatkowej.

Jak wywiódł NSA w wyroku z 21 listopada 2012 r. sygn. akt II FSK 545/11: „Obowiązujący od dnia 1 lipca 2007 r. art. 14e § 1 ord. pod. wychodzi poza zasadę związania wyrokiem tylko w sprawie, w której on zapadł i nadaje orzecznictwu sądów administracyjnych walor normatywny także w stosunku do innych indywidualnych spraw załatwianych w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnych). Od tej daty orzecznictwo to stało się istotnym miernikiem legalności wydawanych interpretacji indywidualnych. Jego nieuzasadnione zaś pomijanie narusza wyrażoną w art. 121 § 1 ord. pod. zasadę prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych”.

Powyższy pogląd prawny został potwierdzony w wyroku WSA z Łodzi z 28 lutego 2019 r. sygn. akt I SA/Łd 790/18, zaskarżonym do NSA skargą kasacyjną przez Dyrektora KIS, oddaloną przez NSA w wyroku z 8 lutego 2022 r. sygn. akt II FSK 1336/19.

c.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową; ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową lub badawczą (m.in. uczelnie, instytuty naukowe, instytuty badawcze), a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

d.dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (przede wszystkim maszyn i urządzeń).

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Wnioskodawcy są wspólnikami:X

Wszyscy zainteresowani wymienieni we wniosku w latach 2020-2023 byli wspólnikami spółki cywilnej X.

Wniosek dotyczy opracowania nowej technologii produkcji (….)

W ramach realizacji projektu została opracowana i przetestowana nowa technologia (…)

Efektem prac jest powstanie nowej technologii, która polega na (…)

Jest to nowa technologia przetwarzania ….

Zaznacza się, że nowa technologia obejmuje dwa główne procesy: (…)

W segregacji została wprowadzona (…)

Zmiany technologiczne w procesie przetwarzania obejmują następujące etapy: (….)

Zastosowanie dalszego procesu przetwarzania ….

W nowej technologii …. Wnioskodawca wykorzystał patent na….. Nowa technologia produkcji …. zostanie wykorzystana do rozwoju działalności gospodarczej firmy X. Wnioskodawca wdroży nową technologię produkcji, aby produkować….. Nowa technologia poprzez wykorzystanie półproduktów pozwala produkować wyroby …. gdzie jest to niemożliwe w dotychczasowej technologii…... Nowa technologia pozwala także ….

Innowacja technologiczna obejmuje szereg zmian w procesie technologicznym (….)

Innowacja technologiczna obejmuje szereg zmian w procesie technologicznym …. Charakterystyka surowców do segregacji półproduktów do dalszego przetwarzania wymusza opracowanie zupełnie nowego procesu….. Kluczowym elementem zmian nowej technologii jest urządzenie…... Innowacja procesowa w projekcie obejmuje działania w obrębie tworzenia nowych procesów technologicznych i urządzeń niezbędnych do realizacji tych procesów. Nowa konstrukcja urządzenia, które będzie stanowiło uzupełnienie pracy urządzeń do (……)

 Wnioskodawca podkreśla, że innowacja technologiczna obejmuje szereg zmian w procesie technologicznym segregacji (….). W nowej technologii można (…)

Nowy produkt różni się od dotychczas oferowanych na rynku poprzez następujące cechy: (…)

Kolejną cechą funkcjonalną jest (…)

Ponadto, nowa technologia pozwala na (…)

Podstawowym celem Spółki było dokonanie przełomu technologicznego w sposobie (…)

Natomiast, w procesie przetwarzania i (…) założono następujące cele:

Cel: A.

Funkcja:

Parametr:

Cel: B

Funkcja:

W procesie selekcji jakości …..założono następujące cele:

Cel: A

Funkcja:

Parametr:

Głównym celem przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zadania jest dokonanie przełomu technologicznego w zakresie…... Do realizacji tego zadania wykorzystano:

·Zasoby ludzkie – projekt został zrealizowany dzięki wyodrębnieniu pracowników i zleceniobiorców do działu badawczo-rozwojowego w Spółce;

·Zasoby rzeczowe – zakup surowców do prac badawczo-rozwojowych oraz prób produkcji, jak i zakup nowego sprzętu, narzędzi;

·Zasoby finansowe – uzyskana dotacja finansowa.

Ponadto, wskazuje, się, że w procesie przetwarzania i …..uzyskano następujące cele:

Cel: A

Parametr:

Cel: B

Parametr:

W procesie selekcji jakości …..uzyskano następujące cele:

Cel: A

Parametr:

Spółka dysponowała wiedzą w zakresie….. Wiedza ta obejmowała sposób …..Wiedza obejmowała również …..Natomiast Wnioskodawca nie posiadał wiedzy jak ….

W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wykorzystano i rozwinięto nowe umiejętności i pozyskano nową wiedzę z zakresu: (…)

Pozyskana nowa wiedza obejmowała następuje obszary w procesie….:

Pozyskana nowa wiedza obejmowała także następuje obszary w procesie ….

Nowa wiedza i nowe umiejętności były wprowadzone do badań nowej technologii na stanowiskach badawczych. Sprawdzone rozwiązania na stanowiskach badawczych w zakresie oczekiwanych efektów (kamieni milowych) procesu technologicznego były weryfikowane standardowymi metodami. Na etapie badań przemysłowych w procesie przetwarzania …. nowa wiedza była selekcjonowana w celu osiągnięcie zakładanych efektów (…)

W ramach prac badawczo-rozwojowych połączono i kształtowano istniejącą wiedzę z zakresu badania i weryfikacji parametrów technologii przetwarzania ….

W ramach prac badawczo-rozwojowych połączono i kształtowano istniejącą wiedzę z zakresu …..

W ramach prac zdobywano nową wiedzę i umiejętności w procesie (…)

Zostały opracowane nowe metody…..

W ramach prac zdobywano nową wiedzę i umiejętności w procesie (…)

Nowa wiedza służyła do opracowania nowych procesów: (…)

Nowe odkrycia obejmuje proces....

Nowe odkrycie obejmowało także ...

Jednocześnie, w tym miejscu podkreśla się, że przedmiotowy wniosek dotyczy opracowania przez Wnioskodawcę nowej technologii ....Wprowadzanie zmian technologicznych do produkcji..... Jest to nowa technologia przetwarzania.....

Zaznacza się, że nowa technologia obejmuje dwa główne procesy:(...)

W segregacji została wprowadzona ...

Zmiany technologiczne w procesie przetwarzania obejmują następujące etapy:(...)

Prace badawczo-rozwojowe dotyczą opracowania i wdrożenia nowego produktu na rynek krajowy, europejski i światowy. Dotyczyły także wprowadzania zmian do nowego produktu.

W wyniku przeprowadzenia prac badawczych, jakie zakończyły się wytworzeniem nowego produktu w postaci ....., możliwe jest realizowanie produkcji seryjnej wyrobów ....

Wnioskodawca wymienione we wniosku koszty dotyczące części (podzespołów do opracowywania i testowania nowych technologii) kategoryzuje do kosztów kwalifikowanych nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca pod pojęciem wydatku na nabycie „części niezbędnych do realizacji projektów” rozumie zakupione części – podzespoły do opracowania i testowania nowych technologii, które zostały zakupione i w 100% wykorzystane do prac badawczych. Części zostały zakupione w grupach podzespołów do testowania poszczególnych etapów gotowości technologicznej.

Podzespoły stanowiska badawczego do (...)

Kategoria kosztów z art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do jakiej zaliczył Wnioskodawca ww. koszty, to koszty na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca wskazując, że: „kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o PIT …” błędnie sformułował zdanie. Bowiem miał na uwadze fakt, iż kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników –  100% kosztów, o których mowa w ust. 2  pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a. (art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca miał także na uwadze, że w związku z otrzymanym dofinansowaniem do projektu, nie uwzględnia w kosztach kwalifikowanych do ulgi B+R wydatków, jakie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz wydatków, jakie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Środki trwałe były wykorzystane wyłącznie do prowadzonej działalności badawczej w określonym okresie.

Wykaz środków trwałych:

(…)

Pytania (po uzupełnieniu)

1.Czy opisana powyżej działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w prawie podatkowym art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, a Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT?

2.Czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym koszty osobowe koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umowy zlecenia stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o PIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy? Czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu należności stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy?

3.Czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym wydatki na nabycie materiałów, surowców i części niezbędnych do realizacji projektów stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy?

4.Czy Wnioskodawca, ma prawo do uznania za koszty kwalifikowane dokonywane w danym roku podatkowym i zaliczane do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jako koszty, o których mowa w art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Za działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 5a ust 38 ustawy o PIT, uznaje się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, badania naukowe oznaczają:

  • Badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  • Badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.– Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Za prace rozwojowe zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowanie produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest Podręcznik Frascati Manual 2015. Podręcznik ten odnosi się do bezpośrednio do szeregu czynności wykonywanych w ramach prowadzenia działalności B+R, które znajdują odniesienie do profilu działalności Wnioskodawcy. Zgodnie z pkt 2 i 3 Podręcznika Frascati, wyróżnia się 5 podstawowych kryteriów umożliwiających identyfikację działalności B+R:

  • Ukierunkowana jest na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów);
  • Oparta jest na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania);
  • Brak jest pewności co do jej wyniku końcowego;
  • Zaplanowana jest formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność systematyczna przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych);
  • Prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia).

Realizowane przez Wnioskodawcę prace B+R wpisują się w kryteria działalności badawczo-rozwojowej, bowiem działalność ta prowadzona przez Wnioskodawcę ma charakter:

  • nowatorski – Wnioskodawca pozyskuje i wykorzystuje nową wiedzę do stworzenia nowych produktów w postaci produktów oraz opracowuje nowatorskie procesy/technologie ich produkcji;
  • twórczy – jest oparta na oryginalnych konstrukcjach nowych wyrobów, prototypy mają unikatowy charakter. Działalność ta opiera się na oryginalnych koncepcjach konstrukcji wzoru nowego wyrobu oraz procesów technologicznych;
  • realizowana jest w ramach niepewności technologicznej – Wnioskodawca nie ma pewności co do ostatecznego wyniku projektów realizowanych w ramach prac B+R, w celu osiągnięcia planowanych rezultatów musi m.in. podjąć się rozwiązania danego problemu badawczego, wyzwania technologicznego, opracować koncepcję konstrukcji produktu i technologię produkcji, a następnie zweryfikować poprzez walidację prototypów. Dopiero te działania podejmowane w ramach prac B+R mogą przyczynić się do wyeliminowania niepewności o charakterze technicznym w danym projekcie;
  • systematyczny – prowadzona jest w sposób zaplanowany, ciągły, posiada swój budżet, zasoby;
  • powtarzalny, a jej rezultaty są możliwe do odtworzenia.

Z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej wynika, że musi mieć ona charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Ponadto, z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w sposób systematyczny, musi być także określony cel, czyli powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Prowadzone systematycznie prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług.

Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej. Prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W przypadku Wnioskodawcy, wyniki prac B+R są powtarzalne. Pozyskana w wyniku realizacji danego projektu badawczo-rozwojowego nowa wiedza jest wykorzystywana do wytworzenia nowych produktów w standardowym procesie produkcyjnym. Jednocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że prowadzone przez Niego prace B+R mają na celu opracowanie nowych wyrobów, a nie odtwórcze, rutynowe projektowanie wyrobów na cele powielenia w ich procesie produkcyjnym.

Działania B+R koncentrują się w tym zakresie na opracowaniu projektów oraz konstrukcji, które uwzględniają indywidualny kształt produktu, materiał, z którego produkt jest wykonany i możliwą do zastosowania technologię produkcji. Projektowanie nowych produktów, opracowywanie nowych narzędzi oraz technologii ich wytwarzania wymaga od Wnioskodawcy innowacyjnego podejścia, wykorzystania specjalistycznej wiedzy technicznej oraz doświadczenia i know-how. Działalność Wnioskodawcy w tym zakresie oparta jest na oryginalnych koncepcjach, zatem jest to działalność twórcza, wykluczająca rutynowe, odtwórcze działania.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadającego wysokie kompetencje i know-how w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych. Jest to zarazem działalność systematyczna, albowiem prowadzona jest stale przez wydzielony zespół badawczo-rozwojowy i jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działania podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy w ramach B+R ukierunkowane są na nowe odkrycia i wykorzystywanie istniejących zasobów wiedzy oraz ich poszerzanie dla celów rozwijania oferty Wnioskodawcy poprzez opracowywanie nowych Produktów i rozwiązań oraz ulepszenie istniejących. Prace B+R mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultatu. Prowadzone w ramach wybranych projektów prace B+R, zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej i technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w odpowiednich środowiskach testowych. Ponadto, należy podkreślić, że wykonywane przez specjalistów Wnioskodawcy zadania nie mają charakteru rutynowego, niepociągającego za sobą postępu technologicznego. Każdy projekt realizowany w ramach B+R, który został zakończony sukcesem, skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania.

W tym miejscu należy wskazać, że zdaniem realizowane przez Wnioskodawcę projekty B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Działania te mają bowiem charakter twórczy, a działalność w zakresie opracowywania, tworzenia nowych rozwiązań, które będą oferowane klientom w postaci nowych produktów ma charakter innowacji produktowej i procesowej. Wnioskodawca systematycznie prowadzi działania ukierunkowane na wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów bądź ulepszenie już funkcjonujących, oferowanych klientom rozwiązań. Celem działań Wnioskodawcy jest także zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zatem, aktywność Wnioskodawcy należy uznać za działalność badawczo-rozwojową, o jakiej mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Ad 2

Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione wdanym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o PIT, poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT obejmują „wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”. Wynagrodzenia wypłacane pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę stanowią zatem koszty kwalifikowane w takiej części, w jakiej przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika (w tym także usługodawcy) w danym miesiącu.

Wydatki poniesione z tytułu zatrudnienia osób na podstawie umowy zlecenia stanowiły poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia w danym miesiącu.

Pracownicy/zleceniobiorcy realizowali w większości prace badawczo-rozwojowe, co potwierdza prowadzona ewidencja czasu pracy.

Wnioskodawca w tym miejscu zauważa, że prawo do uznania wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w prace z obszarów B+R wynika z literalnego brzmienia przepisów – art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o PIT. Niemniej jednak Wnioskodawca, przytacza fragment interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 listopada 2018 r. sygn.0114-KDIP2-4010.484.2018.1.MR, w której organ odniósł się do wynagrodzeń dla osób pracujących w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło oraz umowę – zlecenie: „Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że wszelkie należności pracowników wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a także przychodu z działalności wykonywanej osobiście w myśl art. 13 ust. 8 lit. a, mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT”.

Mając na uwadze powyższe, wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w realizację Projektów B+R będzie stanowiło koszty kwalifikowane w takiej części, w jakiej pracownicy poświęcają swój czas na realizację Projektów B+R w stosunku do ich łącznego czasu pracy.

Natomiast, w przypadku pracowników, którzy realizują wyłącznie Projekty B+R, ich wynagrodzenie w całości będzie stanowiło koszty kwalifikowane (z wyłączeniem wynagrodzenia przypadającego na absencję).

Biorąc pod uwagę powyższe ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na wypłatę wynagrodzeń pracowników, którzy realizują zadania wyłącznie związane z ww. działalnością stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o PIT i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy.

Ad 3

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychodu z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej kosztami kwalifikowanymi. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 26e ust 2 - 3 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o PIT, kosztami kwalifikowanymi są koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepis ten pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów niezbędnych do realizacji prac rozwojowych. Zatem, gdy wykorzystanie tych materiałów jest niezbędne do realizacji projektu, należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek danych materiałów i surowców z działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym.

Ponadto, Wnioskodawca jest w stanie co do zasady precyzyjnie wskazać koszty materiałów i surowców wykorzystywanych do produkcji przedmiotowego projektu badawczo-rozwojowego.

Na podstawie art. 26e ust. 2 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

  • Poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. Poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

  • Nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a. Nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3.Ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4.Odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a. Nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust 1 pkt 4;

5.Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a.Przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy;

b.Prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego;

c.Odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, a w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie;

d.Opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego

Z art. 26e ust. 7 ustawy o PIT, wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  •   w przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w 2-3a;
  • W przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 – 4a i ust. 2a – 3a oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  • W przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3 oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W świetle przywołanych przepisów należy stwierdzić, że aby Wnioskodawcy przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT;
  • koszty ponoszone na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonych przepisem art. 26e ust. 2 ustawy o PIT;
  • w ewidencji, o jakiej mowa w art. 24b ust. 1b ustawy o PIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;
  • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;
  • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o PIT;
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Ponadto, dla potrzeb rozpoznawania wydatków związanych z nabyciem surowców i materiałów do działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane, istotne jest to w jaki sposób – Wnioskodawca rozpoznaje zużycie materiałów dla ogólnego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Należy – zdaniem Wnioskodawcy, posiłkować się przepisami ustawy o rachunkowości, zgodnie z którą cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Powyższe wskazania potwierdza także interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 listopada 2018 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS: „Kosztem kwalifikowanym u Wnioskodawcy, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 mogą być także wydatku poniesione w pełnej wysokości na materiały i surowce, z uwagi na fakt, że były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do realizacji działalności B+R. Powyższe dotyczy także wymienionych we wniosku narzędzi, o ile wykorzystywane są one wyłącznie do zadań w ramach realizacji prac B+R. W przeciwnym wypadku, narzędzia będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej będą one służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”.

Wnioskodawca spełnia wszystkie ww. warunki. Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki są związane z działalnością badawczo-rozwojową, koszty te stanowią także koszty uzyskania przychodu oraz wszystkie koszty mieszczą się w katalogu zamkniętym określonym w art. 26e ustawy o PIT. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy koszty Projektów B+R ponoszone przez Wnioskodawcę w opisanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym oraz powyższym uzasadnieniem, Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie, że zaprezentowane stanowisko i rozumienie treści przepisów podatkowych jest prawidłowe.

Ad 4

Środki trwałe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości zostały ujawnione w ewidencji jako środki trwałe, a od ich wartości początkowej dokonywane są odpisy amortyzacyjnej według stawek określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponieważ środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne mogą być wykorzystywane całościowo, jak i częściowo w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, będą one odliczone przez Wnioskodawcę w ramach kosztów kwalifikowanych wyłącznie w tej części, w jakiej będą wykorzystywane na potrzeby prac badawczo-rozwojowych.

Wnioskodawca wskazuje, że na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy o PIT, będzie mieć prawo do uznania za koszty kwalifikowane dokonywanych w danym roku podatkowym i zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od urządzeń i oprogramowanie, stanowiących środki trwałe bądź wartości niematerialne i prawne.

Powyższe znajduje także potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. z 26 czerwca 2021 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.82.2021.5.JKU, w której wnioskodawca także pytał o możliwość częściowego oraz całościowego zaliczenia kosztów amortyzacji jako koszt kwalifikowany.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie podkreślenia wymaga, że zgodnie z Państwa intencjami, wniosek dotyczy lat podatkowych 2020-2023.

Zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 ze zm.).

Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Podkreślam, że spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa i stanowi wyłącznie stosunek zobowiązaniowy pomiędzy wspólnikami będącymi stronami umowy spółki cywilnej. Wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w umowie spółki. Z uwagi na to, że spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, nie przysługuje jej w związku z tym również zdolność do czynności prawnych, zdolność sądowa ani procesowa.

Spółka cywilna nie jest również podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki cywilnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w tej spółce uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki cywilnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie prawnym obowiązującym w latach 2020-2023 (t. j. Dz. U z 2020 r. poz. 1426 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej również jako: Ustawa o PIT):

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Stąd wielkość przychodów przypadających na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez tę spółkę działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Przepis ten normuje tzw. ulgę badawczo-rozwojową (ulgę B+R). Jest ona szczególnym instrumentem, którego celem jest zachęcanie podatników prowadzących działalność gospodarczą do podejmowania działań o charakterze badawczo-rozwojowym. Ma to wpływać na innowacyjność oferowanych przez nich produktów, usług lub procesów realizowanych w ich przedsiębiorstwach. W dalszej perspektywie ulga badawczo-rozwojowa ma służyć wzrostowi nowoczesności, innowacyjności i konkurencyjności gospodarki.

Mechanizm ulgi sprowadza się do możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej wartości wskazanych rodzajowo kosztów uzyskania przychodów dotyczących działalności badawczo-rozwojowej (kosztów kwalifikowanych). Mając na względzie wysokie koszty działań o charakterze badawczo-rozwojowym ustawodawca zdecydował o możliwości „dwukrotnego” uwzględnienia wartości tych kosztów w rachunku podatkowym podatnika – raz jako kosztów uzyskania przychodów i ponownie jako odliczenia od podstawy obliczenia podatku.   

Jak wynika z treści art. 26e ust. 1 ustawy, z omawianej ulgi może skorzystać podatnik, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)uzyskuje przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej;

2)prowadzi działalność badawczo-rozwojową;

3)ponosi na działalność badawczo-rozwojową koszty uzyskania przychodów określone jako „koszty kwalifikowane”.

Pojęcie działalności gospodarczej

W odniesieniu do pierwszej z ww. przesłanek należy wskazać, że pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy to:

Działalność zarobkowa:

a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 (art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej

Definicje ustawowe

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 ze zm.), a więc:

Prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

Prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Pracami rozwojowymi, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są natomiast – zgodnie z art. 5a pkt 40 tej ustawy – prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

Działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:

  • badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; lub
  • badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; lub
  • prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa musi być działalnością twórczą. Twórczy to „mający na celu tworzenie”. Synonimy pojęcia twórczy (pomysł, praca) to „konstruktywny, kreatywny, kreacyjny, kreatorski, koncepcyjny”. Należy przy tym zwrócić uwagę na różnicę znaczeniową pojęcia „tworzyć” - określające czynność, której istotą jest element kreacyjny i „wytwarzać”, czyli „zrobić, wyprodukować coś”. Wytwarzanie także prowadzi do powstania rzeczy lub praw, ale nie ma w sobie indywidualnego elementu kreacyjnego – jest to proces wymagający wiedzy i umiejętności, ale nie prowadzi do powstania efektów niepowtarzalnych.

Badania podstawowe

Działalność badawczo-rozwojowa może obejmować badania podstawowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc:

  • prace empiryczne – czyli prace doświadczalne; lub
  • prace teoretyczne – czyli oparte na teorii naukowej, a nie na doświadczeniu;

mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Co istotne, aby prowadzone przez podmiot działania miały status badań podstawowych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem podstawowym. Prace empiryczne muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach (w odpowiednim środowisku), w oparciu o określoną metodę działań. Powinny być przeprowadzone w odpowiedniej próbie, uwzględniać stopień powtarzalność wyników. Prace te powinny być odpowiednio zarejestrowane lub opisane. Szczegółowe standardy prowadzenia prac empirycznych są uzależnione od przedmiotu badania.

Podobnie, nie każde rozważania prowadzone w oparciu o teorie naukowe będą miały status prac teoretycznych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace teoretyczne w rozumieniu tej ustawy także muszą spełniać określone standardy, w tym dotyczące metodologii badan naukowych, komparatystyki, zasad wnioskowania. 

Badania aplikacyjne

Działalność badawczo-rozwojowa może również obejmować badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Aplikacja to m.in. „zastosowanie czegoś w praktyce”. Przedmiotem badań aplikacyjnych jest więc pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla potrzeb praktyki produkcyjnej lub usługowej w określonym zakresie. Podmiot podejmujący prace aplikacyjne – mając wiedzę o określonych produktach, procesach lub usługach (ich cechach, wadach) – podejmuje działalność badawczą, której celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności po to, aby:

  • opracować nowe produkty, procesy lub usługi lub
  • wprowadzić znaczące ulepszenia do istniejących produktów, procesów lub usług.

„Nowy” to „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”, „taki, który zajął miejsce poprzedniego”, „spotykany po raz pierwszy, dopiero co poznany lub będący od niedawna w jakimś środowisku”, „od niedawna istniejący, właśnie wynaleziony”.

Celem prac aplikacyjnych jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności – czyli takiej wiedzy i takich umiejętności, których podmiot prowadzący prace (pomimo bycia specjalistą w danej dziedzinie) wcześniej nie posiadał.

Nowym produktem, procesem lub usługą może być:

  • produkt, proces lub usługa, które nie istniały wcześniej, czyli takie, które zostały opracowane po raz pierwszy w wyniku badan aplikacyjnych;
  • produkt, proces lub usługi, które istniały już jako rodzaj produktu, procesu lub usługi, ale w wyniku badań aplikacyjnych opracowano ich nową koncepcję.

Ulepszenie natomiast to „to, co usprawniło funkcjonowanie czegoś”. Ulepszać to „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Celem prac aplikacyjnych dotyczących istniejących produktów, procesów lub usług nie są jakiekolwiek ulepszenia, ale ulepszenia znaczące – czyli mające duże znaczenie, dużą wagę, istotne z punktu widzenia funkcji i dotychczasowych cech ulepszanych produktów, procesów lub usług. Jednocześnie jednak skala zmian wprowadzonych do produktu, procesu lub usługi nie powoduje, że mówimy o nowym produkcie, procesie lub usłudze, ale o produkcie, procesie lub usłudze znacząco ulepszonych.

Analogicznie jak w przypadku badań podstawowych, także badania aplikacyjne muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Prace rozwojowe

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy, tj. obejmują:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności; i
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres. 

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:

  • w sposób systematyczny,
  • w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie „systematyczny” – w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.

Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.

Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.

Należy uwzględnić zatem, iż głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmują szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. (zobacz: 3.2.1.3 Objaśnienia w zakresie IP BOX - Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”).

Istotnym jest więc między innymi to:

  • jakimi zasobami wiedzy podatnik dysponował przed rozpoczęciem realizacji projektu badawczo-rozwojowego;
  • jaki rodzaj wiedzy podlegał następnie selekcji, wykorzystaniu i rozwijaniu pod względem przydatności do realizacji tego projektu.

Ocena charakteru Państwa działalności

Jak wynika z Państwa wniosku, prowadzą Państwo działalność gospodarczą w zakresie –…. Państwa wniosek dotyczy opracowania nowej technologii produkcji…... W ramach realizacji projektu została opracowana i przetestowana nowa technologia….. Projekt składał się z .... etapów, które miały za cel badanie i opracowanie technologii….. Rezultatem projektu jest innowacja procesowa obejmująca wprowadzenie zmian technologicznych produkcji ….

Ponadto, wskazali Państwo, że:

  • (…) prace rozwojowe zakończyły się opracowaniem nowego produktu oraz sposobu jego wytwarzania. Nowy proces technologiczny, poza ograniczeniem kosztów jednostkowych, przyczynił się do powiększenia dotychczasowego asortymentu o produkty, jakie dotychczas nie były produkowane w przedsiębiorstwie
  • W ramach prowadzonych przez Państwa prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę z zakresu badania i weryfikacji parametrów…..;
  • Rezultatem projektu jest innowacja procesowa obejmująca wprowadzenie zmian technologicznych produkcji….. Realizowany przez Państwa projekt charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem innowacyjności oraz kreatywną pracą Pracowników. Dzięki innowacyjnemu procesowi, dostarczają Państwo indywidualne rozwiązania dla klientów w zakresie ….

Wskazali Państwo również wprost, że:

1.Projektowanie nowych produktów, opracowywanie nowych narzędzi oraz technologii ich wytwarzania wymaga od Państwa innowacyjnego podejścia, wykorzystania specjalistycznej wiedzy technicznej oraz doświadczenia i know-how;

2.Czynności podejmowane w celu realizacji projektów w ramach zleceń są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii i harmonogramów określanych przez dedykowanych pracowników posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe;

3.Działania podejmowane przez Państwa pracowników w ramach prac ukierunkowane były na nowe odkrycia, tj. wytworzenie nowej technologii produkcji…., mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty;

4.W ramach prowadzonych prac wykorzystano i rozwinięto nowe umiejętności i pozyskano nową wiedzę. Nowa wiedza i nowe umiejętności były wprowadzone do badań nowej technologii na stanowiskach badawczych. Celem prac jest także zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

5.Wykonywane prace, będące przedmiotem wniosku, mają charakter twórczy oraz prowadzone są w sposób systematyczny, lecz mimo systematyczności nie mają one charakteru prac rutynowych.

Opis zawarty we wniosku oraz jego uzupełnieniu, a w szczególności powyższe twierdzenia, pozwalają uznać, że opisana działalność będąca przedmiotem Państwa pytania pierwszego:

  • obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • ma twórczy charakter;
  • podejmowana jest w systematyczny.
  • w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Ponadto, w myśl art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy koszty kwalifikowane są limitowane

W stanie prawnym obowiązującym do 2021 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

W stanie prawnym obowiązującym od 2022 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane (…).

Pamiętać trzeba też, że stosowanie do treści art. 24a ust. 1b ustawy:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Reasumując, ulga badawczo-rozwojowa polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów podatkowych poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, czyli tzw. „kosztów kwalifikowanych”.

Oznacza to, że koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy obliczenia podatku dochodowego u przedsiębiorcy inwestującego w taką działalność (raz jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako koszty kwalifikowane) i w efekcie znacznie pomniejszają wysokość opłacanego podatku dochodowego.

W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.  Podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową.

2.  Koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT.

3.  Koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 - 3 ustawy o PIT.

4.  Ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o PIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów.

5.  Jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu.

6.  W ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o PIT, podatnik wyodrębnił w sposób prawidłowy koszty działalności badawczo-rozwojowej.

7.  Podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu.

8.  Kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o PIT.

9.  Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Z wniosku wynika, że:

  • chcą Państwo skorzystać z możliwości zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej w zakresie kosztów poniesionych na realizację projektów związanych z opracowywaniem i tworzeniem opisanych we wniosku produktów za lata  2020-2023,
  • nie prowadzą Państwo działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,
  • odliczą Państwo koszty kwalifikowane od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 26e ustawy PIT,
  • prowadzili Państwo ewidencję pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym we wniosku,
  • nie posiadają Państwo statusu centrum badawczo-rozwojowego,
  • koszty kwalifikowane, jakie zamierzają Państwo zaliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nie zostały odliczone przez Państwa nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania obliczenia podatku,
  • koszty kwalifikowane, jakie zamierzają Państwo zaliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów związanych z wykonaniem prac badawczo-rozwojowych,
  • koszty kwalifikowane, jakie zamierzają Państwo zaliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nie korzystały ze zwolnień, o jakich mowa w  art. 21 ust 1 pkt 63a i pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie: Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, a także ww. przepisy, należy stwierdzić, że Państwa działalność polegająca na opracowywaniu nowej technologii produkcji …. oraz podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego, stanowiła w okresie, którego dotyczy wniosek działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji przysługuje Państwu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e omawianej ustawy.

Wynagrodzenia pracowników oraz zleceniobiorców jako koszty kwalifikowane

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na umowy o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (…)

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

I tak, stosownie natomiast do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody, czy ekwiwalenty zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się one również w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Stosownie natomiast do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Pamiętać trzeba, że w przypadku, gdy pracownik-zleceniobiorca w ramach świadczonej pracy/wykonywanej usługi wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Istotne jest, aby pracownicy (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) lub osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej (tj. umowy zlecenia, umowy o dzieło) faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument, czy też umowa cywilnoprawna potwierdza, że w zakresie kompetencji osoby zatrudnionej znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, osoba ta musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące ww. koszty pracownicze będą mogły stanowić dla Państwa koszt kwalifikowany.

Podsumowanie: Ponoszone przez Państwa wydatki z tytułu wskazanych wynagrodzeń dla pracowników i zleceniobiorców oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mogą więc odpowiednio w oparciu o treść art. 26e ust. 2 pkt 1 oraz pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowić koszty kwalifikowane w stosownej proporcji/części wskazanej w ww. regulacjach, z wyjątkiem tych które zostały Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz wydatków, jakie zostały odliczone przez Państwa od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Koszty nabycia materiałów i surowców jako koszty kwalifikowane

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia kosztów nabycia materiałów i surowców do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

(…)

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach realizowanej działalności badawczo-rozwojowej ponosili Państwo koszty materiałów, surowców i części niezbędnych do realizacji projektów (podzespołów do opracowywania i testowania nowych technologii).

W odniesieniu do kosztów materiałów zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych zwracam uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciem „materiały”, które nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 351 ze zm.).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości:

Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Pogląd ten znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej.

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z poczynionymi powyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów, których definicję słownikową przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie. Innymi słowy – kosztami kwalifikowanymi są wydatki na materiały, bez których niemożliwe jest nie tylko prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach działalności badawczo-rozwojowej, ale również, bez których niemożliwe byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powyższe uznaję, że ww. wydatki, których dotyczy pytanie nr 3 wpisują się w kategorię materiały i surowce. To oznacza, że mają Państwo możliwość uznania tych wydatków za koszty kwalifikowane.

Podsumowanie: Ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym przez Państwa wydatki na nabycie materiałów, surowców i części niezbędnych do realizacji projektów stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem tych które zostały Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz wydatków, jakie zostały odliczone przez Państwa od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jako koszty kwalifikowane

W odniesieniu do wydatków, które ponoszą Państwo na składniki majątku stanowiące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).

W przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej wskazuję, że ich podstawą zaliczenia w poczet kosztów kwalifikowanych jest art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że do kosztów kwalifikowanych podatnicy mogą zaliczać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

To sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy takie składniki są częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych stanowią koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służą prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Z opisu sprawy wynika, że dokonywali Państwo odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, przy czym zwrócili Państwo uwagę, że w sytuacji zakupu środków trwałych (np. maszyn), na których zakup uzyskali Państwo  częściowo dofinansowanie od innego podmiotu, wydatki w sfinansowanej części nie stanowią dla Państwa kosztów kwalifikowanych. W kosztach kwalifikowanych uwzględnią Państwo odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych w wyłącznie niesfinansowanej (czyli niezwróconej) części.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi  w jakiejkolwiek formie.

Z tego przepisu wynika, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków oraz wartości niematerialnych i prawnych, zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W zakres postanowień powyższego artykułu wchodzą wszelkie dotacje, subwencje, dopłaty, otrzymane środki pieniężne stanowiące zwrot podatnikowi poniesionych wydatków na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku zatem finansowania z otrzymanych kwot zakupu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, nie mogą Państwo do kosztów uzyskania przychodów – na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – zaliczać odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Podsumowanie: Ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym przez Państwa koszty odpisów amortyzacyjnych od opisanych wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych, które są wykorzystywane w toku realizacji Państwa projektów, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem tych, które sfinansowane zostały  z otrzymanej dotacji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Podkreślam jednocześnie, że stosownie do przedstawionego opisu stanu faktycznego (po uzupełnieniu) oraz wskazania, że:

Wniosek dotyczy opracowania nowej technologii produkcji (…).

Przedmiotem niniejszej interpretacji w zakresie pytania nr 1 jest wyłącznie ocena, czy działalność w opracowania nowej technologii produkcji ..... stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, a w konsekwencji, czy są Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT. Tym samym, inne kwestie wynikające z wniosku, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji. Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest zatem ocena w zakresie produkcji seryjnej.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

W odniesieniu natomiast do powołanych przez Państwa wyroków sądów administracyjnych, wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw osadzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są  wiążące. Natomiast, organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji Podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).