Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zakupił samochód osobowy na cele prywatne, mimo prowadzenia jednooso... - Interpretacja - null

shutterstock

Czy można obniżyć stawkę amortyzacyjną do 0% przy przejściu na opodatkowanie ryczałtem?

Temat interpretacji

Obniżenie stawki amortyzacyjnej do 0% przy przejściu na ryczałt

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zakupił samochód osobowy na cele prywatne, mimo prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która była wtedy zawieszona. Samochód nie został uwzględniony w rejestrach VAT jako środek trwały, ponieważ nie przysługiwało odliczenie naliczonego VAT. Następnie działalność została odwieszona, a podatnik zaczął uwzględniać część kosztów eksploatacyjnych samochodu w kosztach uzyskania przychodów. Zdecydował o wprowadzeniu pojazdu jako środek trwały do majątku firmy, co umożliwiło amortyzację samochodu. Podatnik amortyzował samochód przez dwa lata, zgodnie z obowiązującymi przepisami, po czym przeszedł na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy możliwe jest obniżenie stawki amortyzacyjnej środka trwałego do 0%, przy przejściu na opodatkowanie ryczałtem. Podatnik uznał, że przepisy nie zabraniają obniżenia stawki amortyzacyjnej do 0%. Choć prawo nie przewiduje podnoszenia stawek amortyzacji, to jego zdaniem możliwe jest ich obniżenie, w tym nawet do zera.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W interpretacji wskazano, że zgodnie z art. 22i ust. 8 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie mogą obniżać stawki amortyzacyjnej poniżej tej określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych do środków trwałych wykorzystywanych przez podatników w działalności, z której przychody podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Wskazano, że zgodnie z przepisami odpisy amortyzacyjne są dokonywane według wybranej metody i stosowane przez cały okres amortyzacji środka trwałego. Wyjątek stanowią zmiany, które mogą nastąpić przy spełnieniu określonych warunków, takich jak pogorszone warunki użytkowania środka trwałego. Podatnicy mogą zwiększać lub zmniejszać stawki amortyzacyjne, ale przepisy wykluczają możliwość stosowania tej zasady wobec środków trwałych używanych w działalności opodatkowanej ryczałtem. Art. 22i ust. 8 pkt 2 wyraźnie wskazuje, że obniżenie stawki amortyzacyjnej, w tym do 0%, nie jest dozwolone, jeżeli przychody z działalności podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik miał możliwość stosowania odpisów amortyzacyjnych, gdy działalność była opodatkowana na zasadach ogólnych. Jednakże, wraz ze zmianą formy opodatkowania na ryczałt, prawo do modyfikacji stawek amortyzacyjnych, w tym ich całkowitego obniżenia, przestało obowiązywać.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.592.2024.4.MJ