Wnioskodawca planuje objąć swoich pracowników opieką medyczną, obejmującą cztery rodzaje świadczeń: medycynę pracy (badania wstępne, okresowe, kontrol... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy pracodawca musi naliczać podatek dochodowy za opiekę medyczną pracowników?

Temat interpretacji

Opieka medyczna dla pracowników - zakres i obowiązki pracodawcy

Wnioskodawca planuje objąć swoich pracowników opieką medyczną, obejmującą cztery rodzaje świadczeń: medycynę pracy (badania wstępne, okresowe, kontrolne), profilaktykę zdrowotną dostosowaną do warunków pracy (np. konsultacje okulistyczne, ortopedyczne), usługi medyczne indywidualne oraz pakiety medyczne dla rodzin pracowników. Koszty świadczeń z zakresu medycyny pracy i profilaktyki zdrowotnej mają być pokrywane przez pracodawcę, natomiast za pozostałe świadczenia płaciliby sami pracownicy.

Pracodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy koszty abonamentu za świadczenia medyczne z zakresu medycyny pracy oraz profilaktyki zdrowotnej stanowią dla pracowników przychód, który podlega opodatkowaniu. W swoim stanowisku argumentował, że obowiązek ponoszenia tych kosztów spoczywa na pracodawcy, a ponieważ są one związane z ustawowym obowiązkiem zapewnienia opieki zdrowotnej, nie mogą być traktowane jako przychód pracownika i tym samym nie powinny podlegać opodatkowaniu.

Koszt pakietów medycznych a podatek dochodowy - stanowisko KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że koszty abonamentu za świadczenia medyczne obejmujące medycynę pracy oraz profilaktykę zdrowotną nie stanowią podstawy do naliczania podatku dochodowego od pracowników.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Kodeksu pracy. Wskazał, że zgodnie z art. 229 §6 Kodeksu pracy, badania lekarskie oraz profilaktyczna opieka zdrowotna, niezbędna ze względu na warunki pracy, muszą być zapewniane przez pracodawcę. Wartość tych świadczeń nie jest uznawana za przychód pracownika, ponieważ wynikają one z obowiązku pracodawcy, a nie są świadczeniem o charakterze ekwiwalentnym dla pracownika.

W dalszej części interpretacji KIS wyjaśniła, że świadczenia te nie generują korzyści finansowej po stronie pracownika, ponieważ leżą one w interesie pracodawcy, a ich celem jest zapewnienie zgodnych z prawem, bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Organ odniósł się również do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził, że świadczenia służące bezpośrednio organizacji pracy, nawet jeśli przynoszą korzyść pracownikowi, nie są traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu.

„Uwzględniając powyższe, stwierdzam, że na gruncie opisanego zdarzenia, wartość pakietów medycznych, które kupią Państwo dla swoich pracowników w części odnoszącej się do tych usług medycznych, nie będzie skutkowało u tych pracowników powstaniem przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż obowiązek ponoszenia wydatków na ten cel przez pracodawcę wynika wprost z przepisów prawa pracy. W konsekwencji, z rzeczonego tytułu nie będą na Państwu ciążyły obowiązki płatnika, a ponoszone przez Państwa koszty abonamentu za świadczenia medyczne z punktów 1 oraz 2 (medycyna pracy i profilaktyka zdrowotna) nie będą stanowiły podstawy do naliczania przez Państwa podatku dochodowego od osób fizycznych” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.643.2024.2.TR