Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 13 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 28 września 2024 r. (wpływ 28 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).
Wnioskodawca do celów podatkowych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Wskazać należy, że ponosi on również normalną kodeksową odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art. 471 i n. Kodeksu cywilnego. Ponadto, umowa łącząca Wnioskodawcę ze Zleceniodawcą nie nosi znamion umowy o pracę, w tym Wnioskodawca nie działa pod kierownictwem i w czasie i miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę. Strony umówiły się zarówno co do czasu świadczenia, jak i miejsca świadczenia na zasadach swobody umów.
Wnioskodawca zajmuje się działalnością programistyczną, specjalizując się w tworzeniu zaawansowanych modułów, które wspierają działanie (…). Jego praca obejmuje projektowanie oraz tworzenie kodu w różnych językach programowania, zawierającego m.in. (…). W ramach swoich obowiązków Wnioskodawca projektuje oraz tworzy architekturę serwerową oraz systemy komunikacji między serwerami, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania (…). Moduły wytworzone przez Wnioskodawcę są w następnej kolejności implementowane do głównego oprogramowania stanowiącego bazę, która umożliwia prowadzenie (…).
Główne oprogramowanie składa się z wielu modułów, spośród których każdy ma odrębną funkcjonalność i odpowiada za inny zakres. Przykładowo wyróżnia się moduły odpowiedzialne za:
(…).
Poszczególne moduły mogą funkcjonować niezależnie od siebie, jednak pełną efektywność osiągają dopiero po integracji z pozostałymi elementami systemu. Każdy z tworzonych przez Wnioskodawcę modułów ma charakter unikatowy, gdyż koncentruje się na rozwiązaniu innego problemu lub na dodaniu nowej, nieistniejącej dotychczas funkcjonalności.
Praca nad wytworzeniem modułu zgodnego z oczekiwaniami Zleceniodawcy stawia przed Wnioskodawcą wyzwania, które ukierunkowane są na opracowanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Znalezienie odpowiedniego podejścia do problemów wymaga od niego kreatywności oraz umiejętności myślenia nieszablonowego. Każdy moduł musi być dostosowany do specyficznych potrzeb i wymagań technologicznych, co często oznacza konieczność opracowania innowacyjnych rozwiązań, które nie były jak dotąd stosowane na rynku.
Przykładem tego jest integracja technologii blockchain i uczenia maszynowego, co umożliwia nowe podejście do bezpieczeństwa, (…).
Zleceniodawca, na rzecz którego usługi świadczy Wnioskodawca nie posiada konkurencji na rynku polskim. Podobne usługi są oferowane przez kilka podmiotów na świecie, ale żadna z nich nie posiada wszystkich funkcjonalności oferowanych przez Zleceniodawcę.
Wnioskodawca działa według szczegółowo opracowanego przez siebie harmonogramu, który określa ramy czasowe dla poszczególnych etapów prac podejmowanych przez Wnioskodawcę oraz uwzględnia daty przekazania plików uzgodnione ze Zleceniodawcą. Wnioskodawca w harmonogramie określa również poszczególne kroki podejmowane w ramach danego etapu, co pozwala na systematyczne osiąganie założonych celów i minimalizowanie ryzyka opóźnień. Wysoki poziom zaawansowania technologicznego obszaru w jakim działa Wnioskodawca, wymaga od niego prowadzenia swoich prac w sposób metodyczny. Oznacza to, że każdy etap pracy nad modułem jest dokumentowany i analizowany.
Systematyczne podejście pozwala na identyfikowanie potencjalnych problemów na wczesnym etapie oraz ich skuteczne rozwiązywanie. Metodyczność w działaniu zapewnia również wysoką jakość tworzonych rozwiązań oraz ich zgodność z założonymi specyfikacjami technicznymi. Moduły różnią się od siebie, w związku z tym Wnioskodawca dla każdego z nich opracowuje odrębny harmonogram.
Dla lepszego zobrazowania tego obszaru, poniżej został przedstawiony przykładowy podział prac na etapy ze wskazaniem jakie kroki podejmowane są w ramach poszczególnych etapów.
Etap 1. Analiza wymagań:
(…).
Etap 2. Projektowanie:
(…).
Etap 3. Implementacja:
(…).
Etap 4. Testowanie:
(…).
Etap 5. Optymalizacja i doskonalenie:
(…).
Etap 6. Weryfikacja i walidacja:
(…).
Opisywana w niniejszym wniosku działalność wymaga również od Wnioskodawcy nieustannego poszerzania zasobów wiedzy oraz umiejętności wykorzystania już istniejącej wiedzy do tworzenia nowych i innowacyjnych zastosowań. Jako programista specjalizujący się w tworzeniu zaawansowanych programów, które wykorzystują m.in. innowacyjną technologię blockchain oraz uczenie maszynowe, Wnioskodawca jest na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami rynkowymi, aby móc efektywnie rozwiązywać skomplikowane problemy i opracowywać nowatorskie rozwiązania. Wymaga to od niego ciągłego inwestowania w rozwój zawodowy oraz śledzenia najnowszych publikacji naukowych i technologicznych. Umiejętność Wnioskodawcy polegająca na adaptacji i integracji wiedzy z różnych dziedzin jest kluczowa dla tworzenia efektywnych i nowatorskich narzędzi pozwalających na prowadzenie (…). Wnioskodawca aktywnie poszukuje nowych źródeł wiedzy i inspiracji, które mogą być wykorzystane w jego pracy. Regularnie analizuje przypadki zastosowania nowych technologii w branży oraz eksperymentuje z różnymi podejściami, aby znaleźć najefektywniejsze rozwiązania. Jego zaangażowanie w rozwój zawodowy i naukowy jest kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu innowacyjności w jego działalności.
Wyżej opisana działalność podejmowana przez Wnioskodawcę prowadzi do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, będącego autorskim prawem do programu komputerowego. Moduły tworzone przez Wnioskodawcę są napisane w jednym lub w wielu językach programowania. Każdy moduł składa się z kodu źródłowego, który jest wyrazem logicznego i uporządkowanego zestawu instrukcji wykonywanych przez komputer. Struktura i organizacja kodu źródłowego są wynikiem twórczej pracy Wnioskodawcy, a każdy Moduł różni się od pozostałych, gdyż spełnia inne funkcje przy wspieraniu działania (…). Kod źródłowy zawiera również kombinacje algorytmów optymalizacyjnych oraz definiuje struktury danych, które są używane do przechowywania i zarządzania informacjami.
Moduł wytworzony przez Wnioskodawcę przekazywany jest Zleceniodawcy w formie pliku, który może zostać zapisany na zewnętrznym nośniku pamięci. Plik ten jest bez wprowadzania zmian implementowany w środowisko, dla którego został stworzony.
Wnioskodawca przenosi ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy za wynagrodzeniem na mocy umowy o świadczenie usług. Przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji. Są to warunki zgodne z art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej Wnioskodawca uzyskuje ze sprzedaży praw majątkowych do programów komputerowych, zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.
Wnioskodawca zamierza skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT, za rok 2024 oraz lata kolejne. Wnioskodawca w latach następnych będzie uzyskiwał dochody na zasadach dotychczasowych.
Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił szereg kosztów w następujący sposób funkcjonalnie związanych z tworzonymi i rozwijanymi przez siebie Utworami, tj.:
a)koszty sprzętu elektronicznego (laptop, komputer) i peryferii komputerowych (myszki, dyski, monitory, głośniki, słuchawki) – bezpośrednio wykorzystywane w procesie wytwarzania Utworu,
b)koszty użytkowania samochodu (np. koszty paliwa, napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu, amortyzacja, opłaty z tytułu leasingu) – niezbędne dla zapewnienia Wnioskodawcy sprawnego transportu do Zleceniodawców w celu konsultacji dotyczących tworzonego Oprogramowania. Samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz Zleceniodawców i pozwala na szybki, sprawny i zintegrowany z potrzebami Zleceniodawcy kontakt służący personalizacji tworzonego Oprogramowania, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Zleceniodawcy,
c)składki na ubezpieczenia społeczne – Wnioskodawca, by móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, w ramach której wytwarza on kwalifikowane IP, jest zobligowany do uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne,
d)zakup usług chmury obliczeniowej – potrzebne Wnioskodawcy do tworzenia i rozwijania programów komputerowych,
e)zakup literatury fachowej, kursów, konferencji naukowych – potrzebne Wnioskodawcy do nieustannego poszerzania wiedzy,
f)koszty spotkań ze Zleceniodawcami np. bilety komunikacyjne – koszty spotkań są ponoszone w celu szczegółowego omówienia ze Zleceniodawcami zamierzeń dotyczących prac rozwojowych realizowanych przez Wnioskodawcę i tworzonego przez Niego oprogramowania,
g)usługi księgowe oraz podatkowe – ponoszone na potrzeby tworzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz prawidłowej ewidencji IP BOX,
h)rower – ten środek transportu umożliwia dojazdy do klienta w pogodne dni, czy usprawnia poruszanie się po wielkich aglomeracjach miejskich. Wnioskodawca dzięki wykorzystaniu roweru jako środka komunikacji oszczędza czas konieczny na konsultacje z kontrahentami, co niewątpliwie zwiększa jakość świadczonych usług w ramach jego działalności. Przedstawiony rower jest wykorzystywany wyłącznie w tym celu,
i)koszt zakupu wyposażenia biurowego oraz artykułów biurowych – Wnioskodawca dba o ergonomiczne stanowisko pracy, dlatego jest zmuszony ponosić koszty związane wyposażeniem biura (np. biurko, krzesło, oświetlenie, stół, szafy do przechowywania dokumentacji związanej z wytwarzaniem IP). Jak powszechnie wiadomo odpowiednio przygotowane miejsce pracy pozwala zoptymalizować osiągane wyniki, stąd należy przyjąć że wydatki na odpowiednie wyposażenie biura są dla Wnioskodawcy kosztami niezbędnymi w prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej. Ponadto Wnioskodawca musi dysponować miejscem przeznaczonym do składowania dokumentacji związanej z wytworzonym Oprogramowaniem oraz sprzętu elektronicznego.
Różnica pomiędzy ustalonymi Przychodami IP Box oraz Kosztami IP Box stanowić będzie dochód z Praw IP Box (Dochód IP Box). Pozostały dochód osiągany przez Wnioskodawcę podlega opodatkowaniu PIT podatkiem liniowym według stawki 19%. Poprzez pozostały dochód Wnioskodawca rozumie dochód osiągany z tytułu spotkań po implementacyjnych oraz konsultacji niezwiązanych z tworzeniem lub rozwijaniem programów komputerowych, natomiast ten zakres usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie jest przedmiotem niniejszego wniosku, a Wnioskodawca nie zamierza obejmować go preferencyjną stawką opodatkowania.
Jak zostało już wspomniane, Wnioskodawca wyodrębnia w prowadzonej odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o PIT. Wnioskodawca w przedmiotowej ewidencji dokonuje wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca dokonuje również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT przypadające na każde prawo własności intelektualnej. Rozwiązanie ewidencyjne umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Dodatkowo Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco od 1 stycznia 2024 roku.
W piśmie z 28 września 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:
1)w odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy Pan i rozwija „Oprogramowania” proszę wyjaśnić:
a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych Oprogramowań Wnioskodawca otrzymywał od Zleceniodawcy ogólne informacje na temat problemu, które miał za zadanie rozwiązać. Zleceniodawca przedstawiał również oczekiwany rezultat, jednak to od Wnioskodawcy zależał ostateczny wybór metod i technologii, dzięki którym dany problem został rozwiązany. Wnioskodawca dysponuje rozległą wiedzą i umiejętnościami wynikającymi z kilkuletniego doświadczenia w zakresie tworzenia oprogramowania, popartą ukończeniem dwóch studiów podyplomowych (…). Posiada także specjalistyczną wiedzą z obszaru sztucznej inteligencji, niezbędną do efektywnego wdrażania oraz utrzymania modeli AI. Pomimo rozległej wiedzy dot. obszaru swojej działalności, stworzenie nowego lub rozwój istniejącego już Oprogramowania wymaga od Wnioskodawcy ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, gdyż branża, w której działa charakteryzuje się bardzo dynamicznym rozwojem.
b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstały poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone „Oprogramowania” od już istniejących?
Odpowiedź: Do stworzenia nowego lub rozwoju istniejącego już Oprogramowania, np. poprzez dodanie nowej funkcjonalności, niezbędna jest praktyczna wiedza z zakresu m.in. języków programowania, technik projektowania i działania oprogramowania. Innowacyjność wynika przede wszystkim z zastosowania technologii, które do tej pory nie były stosowane w branży, w której działa Wnioskodawca.
Konkretnym przykładem jest np. zastosowanie blockchain w zarządzaniu zasobami cyfrowymi i transakcjami wewnątrz (…), co pozwala na pełną transparentność i bezpieczeństwo tych operacji. Użytkownicy mają pewność, że ich zasoby są chronione, a operacje niemożliwe do podrobienia. Takie rozwiązanie nie były wcześniej stosowane w odniesieniu (…).
Obecnie Wnioskodawca skupia się na rozwijaniu kompetencji w zakresie skalowalności złożonych systemów, co pozwala na ich efektywne wykorzystywanie przez dużą liczbę użytkowników bez pogorszenia jakości usług. Jak zostało to podkreślone we wniosku, innowacyjność projektów, nad którymi Wnioskodawca pracuje wynika przede wszystkim z zastosowania nowatorskich technologii, wykraczających poza dotychczasowe praktyki stosowane do rozwiązywania podobnych problemów.
c)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?
Odpowiedź: Dotychczas, w ramach swojej działalności Wnioskodawca stworzył szereg modułów, a każdy nich miał za zadanie rozwiązać inny problem. Przykładem konkretnego Oprogramowania stworzonego przez Wnioskodawcę jest moduł, (…). Innym konkretnym przykładem jest moduł sprawdzający poprawność konfiguracji (…).
d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?
Odpowiedź: Każdy moduł jest inny co powoduje, że wymaga on zastosowania dopasowanych do niego technologii. Przykład, który Wnioskodawca wymienił powyżej odnoszący się do problemu (…). Implementacja Wnioskodawcy została napisana (…), a cały moduł wykorzystuje technologie konteneryzacji (…) w procesie integracji go z pozostałymi częściami systemu.
e)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?
Odpowiedź: Głównym celem Wnioskodawcy było i jest opracowywanie koncepcji pozwalających na dostarczenie Zleceniodawcy Modułu, który realizuje założenia biznesowe. W tym celu Wnioskodawca zaplanował szereg działań mających na celu poszerzenie jego wiedzy i umiejętności w obszarach takich jak: (…). Kolejne cele były i są planowane na bieżąco, w kilkutygodniowych cyklach, i zazwyczaj dotyczą projektowania, tworzenia oraz wdrażania nowych modułów do istniejącego systemu.
f)co było efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?
Odpowiedź: Każda funkcjonalność lub Moduł, który Wnioskodawca opracowuje, jest w swej naturze czymś nowym, ponieważ musi być stworzony w taki sposób, aby mógł zostać zintegrowany z pozostałymi częściami systemu oraz koncentruje się na rozwiązaniu innego problemu. Przykładem nowego zastosowania jest Moduł odpowiedzialny za komunikację z blockchainem, który umożliwił łatwe wykorzystanie tej technologii (…).
g)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?
Odpowiedź: Każde zadanie Wnioskodawca zaczyna od zebrania informacji na temat dostępnych technologii, które mogą być przydatne przy implementacji nowej funkcjonalności. Następnie pogłębia wiedzę z określonych obszarów, ustala zakres prac oraz harmonogram prac, według którego następnie działa.
2)w czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowań”, których dotyczy wniosek?
Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje/będzie podejmował Pan w celu opracowania nowego/rozwijanego „Oprogramowania”, a w szczególności:
a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej „Oprogramowania” zostały podjęte w celu realizacji zlecanych zadań?
Odpowiedź: Dążąc do usprawnienia istniejących już Oprogramowań lub wytworzenia nowych, Wnioskodawca podejmuje szereg kroków począwszy od szczegółowego ustalenia wymagań podmiotu zlecającego i sformułowania w związku z tym problemu rozwojowego, poprzez analizę funkcjonowania dotychczasowego programu, wykorzystanie posiadanej wiedzy w celu wykreowania i zaproponowania innego, bardziej nowoczesnego rozwiązania, które zmieniłoby na lepsze motorykę Oprogramowania i niosłoby za sobą dodatkowe, nowe funkcjonalności, które uczynią działanie Oprogramowania bardziej atrakcyjnym dla użytkownika.
b)w oparciu o jakie technologie zostanie wytworzone/rozwinięte przez Pana „Oprogramowanie”? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano?
Odpowiedź: W ramach obecnych projektów Wnioskodawca wykorzystuje technologie (…). Korzysta również z systemów cache opartych na (…). Są to narzędzia, które nie były wcześniej stosowane w praktyce gospodarczej branży, w której działa Wnioskodawca.
c)co powoduje, że wytworzone nowe „Oprogramowanie” różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność tego „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Nowe oprogramowanie jest całkowicie odrębnym projektem, zbudowanym w innym języku programowania oraz opartym na zupełnie innym ekosystemie. Oryginalność tego rozwiązania polega na jego unikalności w kontekście stosowanych technologii oraz sposobie integracji poszczególnych modułów, co odróżnia je od poprzednich rozwiązań.
d)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?
Odpowiedź: Oprogramowanie różni się przede wszystkim użyciem nowego języka programowania oraz narzędzi takich jak (…). Technologie te są całkowicie nowe w praktyce Wnioskodawcy, co odróżnia obecne oprogramowanie od wcześniejszych rozwiązań, które były budowane w innych środowiskach.
3)wobec wskazania we wniosku, że:
Systematyczne podejście pozwala na identyfikowanie potencjalnych problemów na wczesnym etapie oraz ich skuteczne rozwiązywanie. Metodyczność w działaniu zapewnia również wysoką jakość tworzonych rozwiązań oraz ich zgodność z założonymi specyfikacjami technicznymi. Moduły różnią się od siebie, w związku z tym Wnioskodawca dla każdego z nich opracowuje odrębny harmonogram.
proszę wyjaśnić:
a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „Oprogramowań” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?
Odpowiedź: Cele, jakie każdorazowo Wnioskodawca stawia sobie w zakresie poszczególnych realizowanych Oprogramowań, obejmują opracowanie koncepcji i dostarczenie Zleceniodawcy Oprogramowania realizującego założenia biznesowe. Finansowanie następuje ze środków własnych.
b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
Odpowiedź: Osiągnięcie celów Wnioskodawcy nastąpiło z wykorzystaniem pracy własnej oraz własnych środków finansowych w ramach indywidualnej pracy twórczej, realizowanej w porozumieniu z przedstawicielami Zleceniodawcy. Opracowane przez Wnioskodawcę dotychczas Oprogramowania każdorazowo realizowały cele wymienione w odpowiedzi na pytanie 3 lit a). Stopień realizacji założonych celów był za każdym razem wystarczający dla uznania, że Oprogramowanie wypełnia cele biznesowe zleceniodawcy.
c)na czym polegała systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?
Odpowiedź: Systematyczność pracy Wnioskodawcy opiera się na regularnym wykonywaniu zadań, pracy zgodnej z harmonogramem oraz cyklicznych spotkaniach, podczas których omawiane są postępy oraz napotkane problemy.
d)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane (w jakim okresie?), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?
Odpowiedź: Harmonogramy prac Wnioskodawca ustala na początku prac nad Oprogramowaniem. Jednakże, w trakcie prac może dochodzić do zmiany harmonogramów, np. poprzez zmiany terminów zakończenia poszczególnych etapów prac, dodanie nowych zadań itp. Tak określane, dynamiczne harmonogramy są zawsze faktycznie przez Wnioskodawcę realizowane w odniesieniu do wszystkich opracowywanych przez niego Programów komputerowych.
4)czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
-nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę?
Odpowiedź: Tak, Oprogramowanie, którego Wnioskodawca jest twórcą zawsze jest utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznacza się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze jest kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; oraz nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę.
5)czy Pana działania polegające na rozwijaniu „Oprogramowania” zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?
Odpowiedź: Zdecydowanie tak. Działania Wnioskodawcy zarówno poprawiają użyteczność i funkcjonalność oprogramowania, jak również zapewniają jego niezawodność oraz możliwość skalowania na większą liczbę użytkowników.
6)czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca)?
Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za efekty swojej pracy wobec osób trzecich (innych niż Zleceniodawca).
7)w jaki sposób umowy z kontrahentami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:
-wyłącznie z tytułu przenoszenia na kontrahenta praw do „programu komputerowego” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);
-także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich i czy ulgą IP Box zamierza objąć Pan również wynagrodzenie z tego tytułu)?
Odpowiedź: Dochód Wnioskodawcy składa się przede wszystkim z wynagrodzenia za przeniesienie na Zleceniodawcę całości autorskich praw majątkowych do stworzonych Utworów. Ponadto Utwory tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę w każdym przypadku są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).
Ponadto Wnioskodawca otrzymuje dochód osiągany z tytułu świadczenia usług powdrożeniowych, tj. z tytułu spotkań po implementacyjnych oraz konsultacji niezwiązanych z tworzeniem lub rozwijaniem programów komputerowych, natomiast ten zakres usług nie jest przedmiotem niniejszego wniosku oraz Wnioskodawca nie zamierza obejmować go preferencyjną stawką opodatkowania.
8)czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Klienta wyodrębniały wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Klienta? Jeśli nie, proszę by Pan wskazał dlaczego i w jaki sposób określał Pan wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?
Odpowiedź: Faktury nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przenoszenia poszczególnych praw autorskich, ponieważ przepisy nie przewidują obowiązku ich wyszczególniania. Wnioskodawca ustala wartość tego wynagrodzenia na podstawie prowadzonej na bieżąco ewidencji.
9)w jaki sposób poszczególne umowy ze Zleceniodawcą regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Zleceniodawcę praw do konkretnego stworzonego przez Pana „programu komputerowego”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „programu komputerowego” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Zleceniodawcę (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Zleceniodawca)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?
Odpowiedź: W umowie Wnioskodawcy przeniesienie praw autorskich do stworzonego programu komputerowego następuje z chwilą przyjęcia utworu przez Zleceniodawcę. Wnioskodawca przekazuje kod źródłowy i dokumentację techniczną, a z momentem akceptacji programu Zleceniodawca nabywa pełne prawa autorskie na wszystkich polach eksploatacji.
10)czy w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów – efekty Pana prac są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają/będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak, należy rozumieć, że w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów – efekty prac Wnioskodawcy były i są oraz będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegały/podlegają/będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
11)czy w przypadku rozwoju „Oprogramowania” – efekt Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią/będą stanowiły nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak, w przypadku rozwoju „Oprogramowania” – efekt pracy Wnioskodawcy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowiły/stanowią/będą stanowić nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
12)czy efekty Pana samodzielnej pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują/będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „Oprogramowań”?
Odpowiedź: Tak, efekty samodzielnej pracy, które Wnioskodawca nazywa „Oprogramowaniem” zawsze były i są oraz będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tak, przysługiwały/przysługują/będą przysługiwały Wnioskodawcy osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „Oprogramowań”.
13)jakich konkretnie kosztów użytkowania samochodu dotyczy Pana wniosek? W treści wniosku wskazał Pan: np. koszty paliwa, napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu, amortyzacja, opłaty z tytułu leasingu. Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Koszty użytkowania samochodu, które Wnioskodawca zalicza do tej kategorii wydatków, obejmują: wkład własny do umowy leasingu samochodu (…), miesięczne raty leasingowe z tytułu umowy leasingu, ubezpieczenie samochodu, serwis samochodu przeprowadzany w autoryzowanych serwisach (…), koszty drobnych prac serwisowych (np. wymiana opon) w nieautoryzowanych serwisach, koszty paliwa (LPG oraz benzyna), koszty okresowych przeglądów.
14)zakupu jakiej konkretnie literatury fachowej, kursów, konferencji naukowych dotyczy Pana wniosek? We wniosku wskazał Pan jedynie, że są one Panu potrzebne do nieustannego poszerzania wiedzy. Czy dotyczą one prowadzonej przez Pana działalności w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania i czy służą poszerzaniu wiedzy z dziedziny programowania?
Odpowiedź: Obecnie Wnioskodawca korzysta głównie z publicznie dostępnych źródeł wiedzy, takich jak zasoby internetowe. Może jednak zaistnieć potrzeba zakupu specjalistycznej literatury, kursów lub uczestnictwa w konferencjach, gdy konieczne będzie poszerzenie wiedzy w określonej dziedzinie wymaganej do realizacji funkcjonalności bądź stworzenia nowego modułu. Jeśli takie wydatki wystąpią, będą one bezpośrednio związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania oraz poszerzania wiedzy z dziedziny programowania. Przykładowym, potencjalnym wydatkiem mogą być kursy internetowe dotyczące technologii chmurowych, szczególnie w kontekście (…), używanego przez Zleceniodawcę.
15)jakich konkretnie kosztów spotkań ze Zleceniodawcami dotyczy Pana wniosek? W treści wniosku wskazał Pan: np. bilety komunikacyjne. Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Do tej kategorii wydatków Wnioskodawca zalicza obecnie jedynie koszty podróży komunikacją miejską. Choć na chwilę obecną nie uwzględnia ich w rozliczeniach podatkowych, możliwe, że w przyszłości ulegnie to zmianie. Wnioskodawca nie przewiduje innych kosztów związanych ze spotkaniami ze Zleceniodawcami.
16)jakich konkretnie usług podatkowych dotyczy Pana wniosek?
Odpowiedź: Koszt sporządzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie ulgi IP BOX.
17)kosztów zakupu jakiego konkretnie wyposażenia biurowego oraz artykułów biurowych dotyczy Pana wniosek? W treści wniosku wskazał Pan: np. biurko, krzesło, oświetlenie, stół, szafy do przechowywania dokumentacji związanej z wytwarzaniem IP. Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Pod pojęciem kosztu zakupu wyposażenia biurowego oraz artykułów biurowych Wnioskodawca ma na myśli wydatki na: tusz do drukarki, fotel obrotowy, biurko. Wnioskodawca do tej pory nie wykazywał podobnych kosztów, jednak nie wyklucza w przyszłości poniesienia innych wydatków z tej kategorii. Koszty te Wnioskodawca ponosi od początku prowadzenia działalności związanej z tworzeniem, rozwijaniem, ulepszaniem oprogramowania, której dotyczy wniosek.
18)czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana czwarte pytanie są/będą ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana konkretnych działań obejmujących tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Tak, wszystkie wydatki, których dotyczy pytanie są ponoszone w celu prowadzenia przez Wnioskodawcę konkretnych prac rozwojowych opisanych szczegółowo we wniosku i uzupełnieniu. Wydatki te jednakże nie były i nie są oraz nie będą ponoszone wyłącznie w tym celu (w celu prowadzenia prac rozwojowych), lecz Wnioskodawca jest w stanie podać wartość danego wydatku przypadającego na działalność rozwojową.
19)w jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana czwartego pytania do działań obejmujących tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania”? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady)?
Odpowiedź: Wnioskodawca przyporządkowuje w dacie ich poniesienia względem tworzonych lub rozwijanych programów komputerowych rozdzielając je proporcjonalnie do przychodów IP BOX (z przeniesienia praw majątkowych do programów komputerowych). Tak, Wnioskodawca zalicza do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”/„oprogramowania”.
Pytania
1.Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?
2.Czy Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do Oprogramowania wskazane w niniejszym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania Oprogramowania, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?
3.Czy Dochód IP Box osiągany ze sprzedaży Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do Oprogramowania) z tytułu tworzenia i rozwijania Oprogramowania wskazanego we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?
4.Czy ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca ma prawo do uwzględniania kosztów opisanych w niniejszym wniosku (Koszty IP Box) do litery „a” wskaźnika Nexus?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
Zdaniem Wnioskodawcy, prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu Modułów spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.
Stosownie do treści art. 5a ust. 38 ustawy o PIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ustawodawca, definiując w art. 5a ust. 39 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe, odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Tym samym, przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 38 w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, należy rozumieć działalność obejmującą: nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Za uznaniem przedmiotowej działalności za działalność badawczo-rozwojową – w ocenie Wnioskodawcy – przemawia:
1)jej twórczy charakter – prace w zakresie tworzenia Modułów polegają bowiem na własnej, indywidualnej działalności intelektualnej Wnioskodawcy i wymagają od Wnioskodawcy kreatywności. Istotą tych prac jest pisanie (tworzenie) przez Wnioskodawcę nowych kodów źródłowych, w wyniku czego powstają całkowicie nowe programy komputerowe, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne. Inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leżą po stronie Wnioskodawcy. W rezultacie działalności Wnioskodawcy tworzone są nowe, oryginalne koncepcje, narzędzia i rozwiązania, niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej, bądź takie, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.
2)okoliczność, że w ramach działalności Wnioskodawca wykorzystuje zasoby wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, w tym nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie dotyczącym narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów – oprogramowania. Jednocześnie w zakres działalności będącej przedmiotem wniosku nie wchodzi dokonywanie rutynowych i okresowych zmian do takich produktów. W wyniku działań podejmowanych przez Wnioskodawcę powstają nowe, innowacyjne oprogramowania (programy komputerowe) – przy wykorzystaniu wiedzy i umiejętności Wnioskodawcy z zakresu informatyki, programowania, matematyki, logiki oraz wiedzy z zakresu wytwarzania oprogramowania. Wymaga to od Wnioskodawcy nieustannego zwiększania zasobów wiedzy w tym zakresie (m.in. poprzez udział w kursach internetowych, szkoleniach, lekturę książek o tematyce informatycznej, analizę dokumentacji do języka programowania itp.).
3)podejmowanie tej działalności przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny – prace nad oprogramowaniem Wnioskodawca prowadzi bowiem w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, w szczególności przyjmując określone cele do osiągnięcia, działając harmonogram prac i zasoby.
Wobec powyższego zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez niego prace spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy, Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do Oprogramowania, wskazane w niniejszym wniosku i będące efektem tworzenia programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
W art. 30ca ust. 1 ustawy PIT ustawodawca traktuje za takie prawa m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest ich ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, oraz to, że przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
W niniejszym wniosku Wnioskodawca wykazał, że przejaw jego działań prowadzonych w ramach działalności gospodarczej stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ust. 38 ustawy o PIT. Jego praca spełnia bowiem definicję prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Moduły tworzone przez Wnioskodawcę są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie prawnej, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF dotyczącymi IP Box (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdza się także, że pojęcie to należy traktować szeroko.
W konkluzji należy uznać, że Wnioskodawca wytwarza program komputerowy w rozumieniu przedstawionym powyżej.
Ad. 3
Zdaniem Wnioskodawcy, dochód osiągany ze sprzedaży Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do Oprogramowania) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku (Dochód IP Box) podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%.
Wnioskodawca przenosi prawa autorskie do programów komputerowych przez siebie wytworzonych na rzecz Zleceniodawców za wynagrodzeniem. Wnioskodawca ponosi koszty, które powinny być uznane za bezpośrednie, bowiem są związane bezpośrednio z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania (Koszty IP Box). W rezultacie Wnioskodawca jest w stanie ustalić wskaźnik Nexus dla tworzonych Praw IP Box. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej przez siebie działalności oraz nie wykonuje tej działalności pod kierownictwem Zleceniodawcy ani w miejscu i czasie wskazanym przez Zleceniodawcę.
Zarówno tworzone, jak i rozwijane programy komputerowe (tworzone funkcjonalności implementowane do kodu źródłowego) są chronione przez art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem uznania ich za takie prawa jest to, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw.
W art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
Wnioskodawca, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT prowadzi ewidencję, która pozwala wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach.
Wnioskodawca prowadzi ewidencję pozaksięgową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienia kosztów przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Z uwagi na to, że Wnioskodawca spełnia wszystkie wymienione w przepisach przesłanki, ma prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.
Ad. 4
Zdaniem Wnioskodawcy, ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca ma prawo do uwzględniania wszystkich kosztów opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wskazuje, że podatnik, który zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik Nexus.
Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej następujące koszty: wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednakże wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Głównymi kosztami poniesionymi przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności lub kosztami, jakie zamierza ponieść, są koszty bezpośrednio związane z działalności polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szczegółowo w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, tj.:
a)koszty sprzętu elektronicznego (laptop, komputer) i peryferii komputerowych (myszki, dyski, monitory, głośniki, słuchawki) – bezpośrednio wykorzystywane w procesie wytwarzania Utworu,
b)koszty użytkowania samochodu (np. koszty paliwa, napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu, amortyzacja, opłaty z tytułu leasingu) – niezbędne dla zapewnienia Wnioskodawcy sprawnego transportu do Zleceniodawców w celu konsultacji dotyczących tworzonego Oprogramowania. Samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz Zleceniodawców i pozwala na szybki, sprawny i zintegrowany z potrzebami Zleceniodawcy kontakt służący personalizacji tworzonego Oprogramowania, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Zleceniodawcy,
c)składki na ubezpieczenia społeczne – Wnioskodawca by móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, w ramach której wytwarza on kwalifikowane IP, jest zobligowany do uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne,
d)zakup usług chmury obliczeniowej – potrzebne Wnioskodawcy do tworzenia i rozwijania programów komputerowych,
e)zakup literatury fachowej, kursów, konferencji naukowych – potrzebne Wnioskodawcy do nieustannego poszerzania wiedzy,
f)koszty spotkań ze Zleceniodawcami np. bilety komunikacyjne – koszty spotkań są ponoszone w celu szczegółowego omówienia ze Zleceniodawcami zamierzeń dotyczących prac rozwojowych realizowanych przez Wnioskodawcę i tworzonego przez Niego oprogramowania,
g)usługi księgowe oraz podatkowe – ponoszone na potrzeby tworzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz prawidłowej ewidencji IP BOX,
h)rower – ten środek transportu umożliwia dojazdy do klienta w pogodne dni, czy usprawnia poruszanie się po wielkich aglomeracjach miejskich. Wnioskodawca dzięki wykorzystaniu roweru jako środka komunikacji oszczędza czas konieczny na konsultacje z kontrahentami, co niewątpliwie zwiększa jakość świadczonych usług w ramach jego działalności. Przedstawiony rower jest wykorzystywany wyłącznie w tym celu,
i)koszt zakupu wyposażenia biurowego oraz artykułów biurowych – Wnioskodawca dba o ergonomiczne stanowisko pracy, dlatego jest zmuszony ponosić koszty związane wyposażeniem biura (np. biurko, krzesło, oświetlenie, stół, szafy do przechowywania dokumentacji związanej z wytwarzaniem IP). Jak powszechnie wiadomo odpowiednio przygotowane miejsce pracy pozwala zoptymalizować osiągane wyniki, stąd należy przyjąć że wydatki na odpowiednie wyposażenie biura są dla Wnioskodawcy kosztami niezbędnymi w prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej. Ponadto Wnioskodawca musi dysponować miejscem przeznaczonym do składowania dokumentacji związanej z wytworzonym Oprogramowaniem oraz sprzętu elektronicznego.
Wnioskodawca przyporządkowuje poszczególne wydatki do działań, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe na podstawie klucza przychodowego.
Wyżej opisane koszty zdaniem Wnioskodawcy uznać należy za koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźników Nexus. Wnioskodawca będzie ustalać odrębne wskaźniki Nexus dla poszczególnych „Praw IP Box”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:
jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się Pan działalnością programistyczną, specjalizując się w tworzeniu zaawansowanych modułów, które wspierają działanie (…). Pana praca obejmuje projektowanie oraz tworzenie kodu w różnych językach programowania, zawierającego m.in. (…). W ramach swoich obowiązków projektuje Pan oraz tworzy architekturę serwerową oraz systemy komunikacji między serwerami, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania (…). Moduły wytworzone przez Pana są w następnej kolejności implementowane do głównego oprogramowania stanowiącego bazę, która umożliwia prowadzenie (…).
Główne oprogramowanie składa się z wielu modułów, spośród których każdy ma odrębną funkcjonalność i odpowiada za inny zakres. Przykładowo wyróżnia się moduły odpowiedzialne za:
(…).
Poszczególne moduły mogą funkcjonować niezależnie od siebie, jednak pełną efektywność osiągają dopiero po integracji z pozostałymi elementami systemu. Każdy z tworzonych przez Pana modułów ma charakter unikatowy, gdyż koncentruje się na rozwiązaniu innego problemu lub na dodaniu nowej, nieistniejącej dotychczas funkcjonalności.
Zleceniodawca, na rzecz którego świadczy Pan usługi nie posiada konkurencji na rynku polskim. Podobne usługi są oferowane przez kilka podmiotów na świecie, ale żadna z nich nie posiada wszystkich funkcjonalności oferowanych przez Zleceniodawcę.
Wyżej opisana działalność podejmowana przez Pana prowadzi do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, będącego autorskim prawem do programu komputerowego. Moduły tworzone przez Pana są napisane w jednym lub w wielu językach programowania. Każdy moduł składa się z kodu źródłowego, który jest wyrazem logicznego i uporządkowanego zestawu instrukcji wykonywanych przez komputer. Struktura i organizacja kodu źródłowego są wynikiem Pana twórczej pracy, a każdy Moduł różni się od pozostałych, gdyż spełnia inne funkcje przy wspieraniu działania (…). Kod źródłowy zawiera również kombinacje algorytmów optymalizacyjnych oraz definiuje struktury danych, które są używane do przechowywania i zarządzania informacjami.
W każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów – efekty Pana prac były i są oraz będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegały/podlegają/będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji. Są to warunki zgodne z art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że w ramach wspomnianej działalności zajmuje się Pan działalnością programistyczną, specjalizując się w tworzeniu zaawansowanych modułów, które wspierają działanie gier komputerowych online. Pan praca obejmuje projektowanie oraz tworzenie kodu w różnych językach programowania, zawierającego m.in. (…). W ramach swoich obowiązków projektuje Pan oraz tworzy architekturę serwerową oraz systemy komunikacji między serwerami, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania (…). Moduły wytworzone przez Pana są w następnej kolejności implementowane do głównego oprogramowania stanowiącego bazę, która umożliwia prowadzenie (…). Każdy z tworzonych przez Pana modułów ma charakter unikatowy, gdyż koncentruje się na rozwiązaniu innego problemu lub na dodaniu nowej, nieistniejącej dotychczas funkcjonalności. Każdy moduł musi być dostosowany do specyficznych potrzeb i wymagań technologicznych, co często oznacza konieczność opracowania innowacyjnych rozwiązań, które nie były jak dotąd stosowane na rynku.
Przykładem tego jest integracja technologii blockchain i uczenia maszynowego, co umożliwia nowe podejście do bezpieczeństwa, (…).
Z uzupełnienia wynika, że nowe oprogramowanie jest całkowicie odrębnym projektem, zbudowanym w innym języku programowania oraz opartym na zupełnie innym ekosystemie. Oryginalność tego rozwiązania polega na jego unikalności w kontekście stosowanych technologii oraz sposobie integracji poszczególnych modułów, co odróżnia je od poprzednich rozwiązań. Każde zadanie zaczyna Pan od zebrania informacji na temat dostępnych technologii, które mogą być przydatne przy implementacji nowej funkcjonalności. Następnie pogłębia wiedzę z określonych obszarów, ustala zakres prac oraz harmonogram prac, według którego następnie działa. Każda funkcjonalność lub Moduł, który Pan opracowuje, jest w swej naturze czymś nowym, ponieważ musi być stworzony w taki sposób, aby mógł zostać zintegrowany z pozostałymi częściami systemu oraz koncentruje się na rozwiązaniu innego problemu. Przykładem nowego zastosowania jest Moduł odpowiedzialny za komunikację z blockchainem, który umożliwił łatwe wykorzystanie tej technologii (…). W ramach obecnych projektów wykorzystuje Pan technologie (…). Są to narzędzia, które nie były wcześniej stosowane w praktyce gospodarczej branży, w której Pan działa. Oprogramowanie różni się przede wszystkim użyciem nowego języka programowania oraz narzędzi takich jak (…). Technologie te są całkowicie nowe w Pana praktyce, co odróżnia obecne oprogramowanie od wcześniejszych rozwiązań, które były budowane w innych środowiskach.
Ponadto, wskazał Pan, że Oprogramowanie, którego jest Pan twórcą zawsze jest utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznacza się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze jest kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; oraz nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę. Pana działania zarówno poprawiają użyteczność i funkcjonalność oprogramowania, jak również zapewniają jego niezawodność oraz możliwość skalowania na większą liczbę użytkowników.
Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, Klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnił Pan, że w ramach wspomnianej działalności zajmuje się Pan działalnością programistyczną, specjalizując się w tworzeniu zaawansowanych modułów, które wspierają działanie (…). Działa Pan według szczegółowo opracowanego przez siebie harmonogramu, który określa ramy czasowe dla poszczególnych etapów prac podejmowanych przez Pana oraz uwzględnia daty przekazania plików uzgodnione ze Zleceniodawcą. W harmonogramie określa Pan również poszczególne kroki podejmowane w ramach danego etapu, co pozwala na systematyczne osiąganie założonych celów i minimalizowanie ryzyka opóźnień. Wysoki poziom zaawansowania technologicznego obszaru w jakim Pan działa, wymaga od Pana prowadzenia swoich prac w sposób metodyczny. Oznacza, że każdy etap pracy nad modułem jest dokumentowany i analizowany.
Systematyczne podejście pozwala na identyfikowanie potencjalnych problemów na wczesnym etapie oraz ich skuteczne rozwiązywanie. Metodyczność w działaniu zapewnia również wysoką jakość tworzonych rozwiązań oraz ich zgodność z założonymi specyfikacjami technicznymi. Moduły różnią się od siebie, w związku z tym dla każdego z nich opracowuje Pan odrębny harmonogram. Dla lepszego zobrazowania tego obszaru przedstawił Pan we wniosku przykładowy podział prac na etapy ze wskazaniem jakie kroki podejmowane są w ramach poszczególnych etapów.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że każde zadanie zaczyna od zebrania informacji na temat dostępnych technologii, które mogą być przydatne przy implementacji nowej funkcjonalności. Następnie pogłębia wiedzę z określonych obszarów, ustala zakres prac oraz harmonogram prac, według którego następnie działa. Systematyczność Pana pracy opiera się na regularnym wykonywaniu zadań, pracy zgodnej z harmonogramem oraz cyklicznych spotkaniach, podczas których omawiane są postępy oraz napotkane problemy. Harmonogramy prac ustala Pan na początku prac nad Oprogramowaniem. Jednakże, w trakcie prac może dochodzić do zmiany harmonogramów, np. poprzez zmiany terminów zakończenia poszczególnych etapów prac, dodanie nowych zadań itp. Tak określane, dynamiczne harmonogramy są zawsze faktycznie przez Pana realizowane w odniesieniu do wszystkich opracowywanych Programów komputerowych. Cele, jakie każdorazowo stawia sobie Pan w zakresie poszczególnych realizowanych Oprogramowań, obejmują opracowanie koncepcji i dostarczenie Zleceniodawcy Oprogramowania realizującego założenia biznesowe. Finansowanie następuje ze środków własnych.
Pana głównym celem było i jest opracowywanie koncepcji pozwalających na dostarczenie Zleceniodawcy Modułu, który realizuje założenia biznesowe. W tym celu zaplanował Pan szereg działań mających na celu poszerzenie jego wiedzy i umiejętności w obszarach takich jak: (…). Kolejne cele były i są planowane na bieżąco, w kilkutygodniowych cyklach, i zazwyczaj dotyczą projektowania, tworzenia oraz wdrażania nowych modułów do istniejącego systemu. Efektem Pana działań jest każda funkcjonalność lub Moduł, który Pan opracowuje.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że Pana działalność jest działalnością programistyczną, specjalizuje się Pan w tworzeniu zaawansowanych modułów, które wspierają działanie gier komputerowych online. Pana praca obejmuje projektowanie oraz tworzenie kodu w różnych językach programowania, zawierającego m.in. (…). W ramach swoich obowiązków projektuje Pan oraz tworzy architekturę serwerową oraz systemy komunikacji między serwerami, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania (…). Moduły wytworzone przez Pana są w następnej kolejności implementowane do głównego oprogramowania stanowiącego bazę, która umożliwia prowadzenie (…). Każdy z tworzonych przez Pana modułów ma charakter unikatowy, gdyż koncentruje się na rozwiązaniu innego problemu lub na dodaniu nowej, nieistniejącej dotychczas funkcjonalności. Praca nad wytworzeniem modułu zgodnego z oczekiwaniami Zleceniodawcy stawia przed Panem wyzwania, które ukierunkowane są na opracowanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Znalezienie odpowiedniego podejścia do problemów wymaga kreatywności oraz umiejętności myślenia nieszablonowego. Każdy moduł musi być dostosowany do specyficznych potrzeb i wymagań technologicznych, co często oznacza konieczność opracowania innowacyjnych rozwiązań, które nie były jak dotąd stosowane na rynku.
Przykładem tego jest integracja technologii blockchain i uczenia maszynowego, co umożliwia nowe podejście do bezpieczeństwa, (…). Opisywana działalność wymaga również od Pana nieustannego poszerzania zasobów wiedzy oraz umiejętności wykorzystania już istniejącej wiedzy do tworzenia nowych i innowacyjnych zastosowań. Jako programista specjalizujący się w tworzeniu zaawansowanych programów, które wykorzystują m.in. innowacyjną technologię blockchain oraz uczenie maszynowe, jest Pan na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i trendami rynkowymi, aby móc efektywnie rozwiązywać skomplikowane problemy i opracowywać nowatorskie rozwiązania. Wymaga to ciągłego inwestowania w rozwój zawodowy oraz śledzenia najnowszych publikacji naukowych i technologicznych. Aktywnie poszukuje Pan nowych źródeł wiedzy i inspiracji, które mogą być wykorzystane w Pana pracy. Regularnie analizuje Pan przypadki zastosowania nowych technologii w branży oraz eksperymentuje z różnymi podejściami, aby znaleźć najefektywniejsze rozwiązania.
Ponadto, jak wynika z uzupełnienia wniosku, przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych Oprogramowań, otrzymywał Pan od Zleceniodawcy ogólne informacje na temat problemu, które miał za zadanie rozwiązać. Zleceniodawca przedstawiał również oczekiwany rezultat, jednak to od Pana zależał ostateczny wybór metod i technologii, dzięki którym dany problem został rozwiązany. Dysponuje Pan rozległą wiedzą i umiejętnościami wynikającymi z kilkuletniego doświadczenia w zakresie tworzenia oprogramowania, popartą ukończeniem dwóch studiów podyplomowych. Posiada Pan także specjalistyczną wiedzą z obszaru sztucznej inteligencji, niezbędną do efektywnego wdrażania oraz utrzymania modeli AI. Pomimo rozległej wiedzy dot. obszaru swojej działalności, stworzenie nowego lub rozwój istniejącego już Oprogramowania wymaga od Pana ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, gdyż branża, w której Pan działa charakteryzuje się bardzo dynamicznym rozwojem.
Do stworzenia nowego lub rozwoju istniejącego już Oprogramowania, np. poprzez dodanie nowej funkcjonalności, niezbędna jest praktyczna wiedza z zakresu m.in. języków programowania, technik projektowania i działania oprogramowania. Innowacyjność wynika przede wszystkim z zastosowania technologii, które do tej pory nie były stosowane w branży, w której Pan działa. Konkretnym przykładem jest np. zastosowanie blockchain w zarządzaniu zasobami cyfrowymi i transakcjami wewnątrz (…), co pozwala na pełną transparentność i bezpieczeństwo tych operacji. Użytkownicy mają pewność, że ich zasoby są chronione, a operacje niemożliwe do podrobienia. Takie rozwiązanie nie były wcześniej stosowane w odniesieniu do (…).
Dotychczas, w ramach swojej działalności stworzył Pan szereg modułów, a każdy nich miał za zadanie rozwiązać inny problem. Przykładem konkretnego Oprogramowania stworzonego przez Pana jest moduł (…). Innym konkretnym przykładem jest moduł sprawdzający poprawność konfiguracji (…).
Ponadto, każdy moduł jest inny co powoduje, że wymaga on zastosowania dopasowanych do niego technologii. Przykład, który Pan wymienił powyżej odnoszący się do problemu (…). Zaplanował Pan szereg działań mających na celu poszerzenie Pana wiedzy i umiejętności w obszarach takich jak: (…). Wskazał Pan także, że w ramach obecnych projektów wykorzystuje technologie (…). Są to narzędzia, które nie były wcześniej stosowane w praktyce gospodarczej branży, w której Pan działa. Technologie te są całkowicie nowe w Pana praktyce, co odróżnia obecne oprogramowanie od wcześniejszych rozwiązań, które były budowane w innych środowiskach.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pan we wniosku, zajmuje się Pan działalnością programistyczną, specjalizując się w tworzeniu zaawansowanych modułów, które wspierają działanie (…). Pana praca obejmuje projektowanie oraz tworzenie kodu w różnych językach programowania, zawierającego m.in. algorytmy optymalizacyjne, które umożliwiają efektywne łączenie graczy w mecze oraz minimalizację czasu połączeń. W ramach swoich obowiązków projektuje Pan oraz tworzy architekturę serwerową oraz systemy komunikacji między serwerami, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania (…). Moduły wytworzone przez Pana są w następnej kolejności implementowane do głównego oprogramowania stanowiącego bazę, która umożliwia prowadzenie (…). Co istotne, każdy z tworzonych przez Pana modułów ma charakter unikatowy, gdyż koncentruje się na rozwiązaniu innego problemu lub na dodaniu nowej, nieistniejącej dotychczas funkcjonalności. Praca nad wytworzeniem modułu zgodnego z oczekiwaniami Zleceniodawcy stawia przed Panem wyzwania, które ukierunkowane są na opracowanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Znalezienie odpowiedniego podejścia do problemów wymaga kreatywności oraz umiejętności myślenia nieszablonowego. Każdy moduł musi być dostosowany do specyficznych potrzeb i wymagań technologicznych, co często oznacza konieczność opracowania innowacyjnych rozwiązań, które nie były jak dotąd stosowane na rynku.
Opisywana w niniejszym wniosku działalność wymaga również od Pana nieustannego poszerzania zasobów wiedzy oraz umiejętności wykorzystania już istniejącej wiedzy do tworzenia nowych i innowacyjnych zastosowań.
Działa Pan według szczegółowo opracowanego przez siebie harmonogramu, który określa ramy czasowe dla poszczególnych etapów prac podejmowanych przez Pana oraz uwzględnia daty przekazania plików uzgodnione ze Zleceniodawcą. Systematyczne podejście pozwala na identyfikowanie potencjalnych problemów na wczesnym etapie oraz ich skuteczne rozwiązywanie. Metodyczność w działaniu zapewnia również wysoką jakość tworzonych rozwiązań oraz ich zgodność z założonymi specyfikacjami technicznymi. Opisywana w niniejszym wniosku działalność wymaga również od Pana nieustannego poszerzania zasobów wiedzy oraz umiejętności wykorzystania już istniejącej wiedzy do tworzenia nowych i innowacyjnych zastosowań. Opisana działalność podejmowana przez Pana prowadzi do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, będącego autorskim prawem do programu komputerowego. Pana działania zarówno poprawiają użyteczność i funkcjonalność oprogramowania, jak również zapewniają jego niezawodność oraz możliwość skalowania na większą liczbę użytkowników. Innowacyjność projektów, nad którymi Pan pracuje wynika przede wszystkim z zastosowania nowatorskich technologii, wykraczających poza dotychczasowe praktyki stosowane do rozwiązywania podobnych problemów.
Dotychczas, w ramach swojej działalności stworzył Pan szereg modułów, a każdy nich miał za zadanie rozwiązać inny problem. Obecnie Pana głównym celem było i jest opracowywanie koncepcji pozwalających na dostarczenie Zleceniodawcy Modułu, który realizuje założenia biznesowe. W tym celu zaplanował Pan szereg działań mających na celu poszerzenie Pana wiedzy i umiejętności w obszarach takich jak: (…). Kolejne cele były i są planowane na bieżąco, w kilkutygodniowych cyklach, i zazwyczaj dotyczą projektowania, tworzenia oraz wdrażania nowych modułów do istniejącego systemu.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionych programów komputerowych spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Pana polegająca na tworzeniu i rozwijaniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-na podstawie umowy o świadczenie usług ze Zleceniodawcą, tworzy Pan oraz rozwija oprogramowanie komputerowe w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-efekty pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze były i są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zawsze były i są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;
-przenosi Pan odpłatnie ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy o świadczenie usług, przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji, są to warunki zgodne z art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
-w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej dokonuje Pan wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (Prawa IP BOX);
-od 1 stycznia 2024 r. prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, tworzone przez Pana autorskie prawo do programu komputerowego (oprogramowanie) jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (oprogramowania) stanowi/będzie stanowić dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym może/będzie Pan mógł zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2024 oraz za lata kolejne, o ile zmianie nie ulegnie przedstawiony stan faktyczny sprawy.
Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami poniesionymi na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.
Reasumując, wydatki ponoszone przez Pana na:
1.zakup sprzętu elektronicznego (laptop, komputer) i peryferii komputerowych (myszki, dyski, monitory, głośniki, słuchawki);
2.użytkowanie samochodu (wkład własny do umowy leasingu samochodu, miesięczne raty leasingowe z tytułu umowy leasingu, ubezpieczenie samochodu, serwis samochodu, koszty drobnych prac serwisowych, koszty paliwa, koszty okresowych przeglądów);
3.składki na ubezpieczenia społeczne;
4.zakup usług chmury obliczeniowej;
5.zakup literatury fachowej, kursów, konferencji naukowych (kursy internetowe dotyczące technologii chmurowych);
6.koszty spotkań ze Zleceniodawcami (koszty podróży komunikacją miejską);
7.usługi księgowe oraz podatkowe;
8.rower;
9.zakupu wyposażenia biurowego oraz artykułów biurowych (tusz do drukarki, fotel obrotowy, biurko),
mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, przy zachowaniu właściwej proporcji, o których mowa w lit. „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanów faktycznych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
-zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).