Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). - Interpretacja - null

Shutterstock

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełniła go Pani w dniach 1 i 9 sierpnia oraz 13 września 2024 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca od (...) 2023 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako firma A, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Wpis w CEDG z PKD - 62.01.Z działalność związana z oprogramowaniem.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach podatku liniowego. Od początku prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca współpracuje z polską spółką B Sp. z o.o. z siedzibą ul. C X, XX-XXX D, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez (...) pod numerem KRS: (...) od (...) r. (PKD 62.01.Z działalność związana z oprogramowaniem oraz 58.2 działalność wydawnicza w zakresie oprogramowania itp.), na podstawie umowy outsourcingu usług.

Zapisy z umowy:

wykonywanie testów automatycznych i manualnych zgodnie z przygotowanymi scenariuszami testowymi,

wyszukiwanie i raportowanie błędów w działaniu rozwijanej aplikacji,

tworzenie dokumentacji i raportów dotyczących prowadzonych testów oraz

usługi programistyczne.

W praktyce Wnioskodawca pisze oprogramowania, które testują nowe funkcjonalności. Zdarza się również, iż Wnioskodawca jest odpowiedzialny za rozwój istniejących systemów o nowe funkcjonalności. Wnioskodawca rozwija istniejące oprogramowanie poprzez dodawanie wytworzonych przez niego samodzielnie funkcjonalności.

Wnioskodawca jest autorem tych rozwinięć, do których autorskie prawa majątkowe następnie przenosi na Spółkę. Powyższe czynności wykonywane są na podstawie umowy zawartej ze Spółką.

Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem testów automatycznych z wykorzystaniem kodu programu do sprawdzania prawidłowej funkcjonalności. Testy powyższe to programy oryginalne, które Wnioskodawca pisze samodzielnie i które są jego własnością intelektualną. Swoją twórczość intelektualną przekazuje spółce z o. o. zgodnie z umową.

Wnioskodawca wytwarza oprogramowanie bardzo często oparte o złożone algorytmy (np. (...)), są to zawsze nowe funkcjonalności dla (...). Rozwiązania takie głównie pomagają (...).

Mając na uwadze powyższe podkreślić trzeba, że Wnioskodawca wytwarza programy komputerowe - chronione na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca wykonuje powierzone mu zadania jako niezależny i samodzielny wykonawca w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej. Wnioskodawca ma dowolność w wyborze miejsca i czasu świadczenia usług, nie pozostaje pod bezpośrednim kierownictwem Spółki. Wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za czynności podjęte w związku z wykonywaniem umowy.

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ramach wynagrodzenia za jej wykonanie, z chwilą podpisania protokołu odbioru przedmiotu umowy za dany miesiąc kalendarzowy, Wnioskodawca przenosi na Spółkę autorskie prawa majątkowe do wytworzonych programów na wszystkich polach eksploatacji wskazanych w umowie. Wnioskodawca zatem zbywa autorskie prawa majątkowe na rzecz Spółki oraz uzyskuje dochody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej uwzględnione w cenie sprzedaży. Wnioskodawca tworząc programy komputerowe dla Spółki wykonuje prace rozwojowe.

Wnioskodawca w ramach swojej działalności wytwarza programy komputerowe dla Zleceniodawcy - Spółki bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań.

W związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością na rzecz Spółki polegającą na tworzeniu oprogramowania, Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił wydatki takie jak: zakup sprzętu, oprogramowania, wydatki na paliwo (umożliwia dojazd do klienta), szkolenia i kursy aktualizujące wiedzę. Powyższe opłaty są bezpośrednim kosztem koniecznym do fizycznego świadczenia usług dla Zleceniodawcy - fizycznego wytwarzania na jego rzecz oprogramowania.

Wnioskodawca świadczy tylko wymienione powyżej usługi, dlatego wskazuje na przyporządkowanie wszystkich swoich kosztów, o których mowa we wniosku do wytworzenia, ulepszenia i rozwoju konkretnego prawa własności intelektualnej - oprogramowania.

Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest tworzone, rozwijane i ulepszane (modyfikowane) przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności noszącej znamiona działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), tzn. działalności twórczej podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia zastosowań.

„Oprogramowanie", które tworzy i rozwija Wnioskodawca w oparciu o zlecone przez kontrahenta prace programistyczne, w stosunku do których przenosi autorskie prawa majątkowe na rzecz kontrahenta polega na:

przygotowywaniu założeń i wymagań, które muszą zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac (np. oczekiwane parametry i funkcjonalności oprogramowania);

zdobywaniu nowej wiedzy oraz poznawaniu najnowszych rozwiązań z dziedziny technologii informatycznej, w celu wykorzystania w opracowywaniu nowych rozwiązań i produktów;

wyszukiwaniu odpowiednich technologii i prowadzeniu prac nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia innowacyjnych rozwiązań;

opracowywaniu i budowaniu prototypów rozwiązań w celu zbadania i porównania ich przydatności w środowisku testowym na etapie dalszych prac nad nowymi rozwiązaniami/produktami;

opracowywaniu rozwiązań umożliwiających integrację wewnętrzną i zewnętrzną budowanych systemów;

testowaniu prototypowych wersji produktów i funkcjonalności;

opracowaniu i dostarczeniu metod automatyzacji testowania w oparciu o najnowsze technologie;

opracowywaniu niezbędnej dokumentacji badawczej.

Opisane prace są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę prac.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług.

Projekty realizowane przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta mają zróżnicowany charakter - obejmują zarówno udział w opracowywaniu rozwiązań dotychczas niedostępnych na rynku, a następnie ich zastosowanie, jak i wykorzystanie istniejących rozwiązań informatycznych, poprzez dostosowanie ich do potrzeb biznesowych kontrahenta.

Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „programów komputerowych”, których dotyczy wniosek przejawia się:

planowaniem, analizowaniem, projektowaniem i implementacją testów oprogramowania;

tworzeniem strategii testów oprogramowania w tym wybór frameworku (...), języka programowania (…), poziomu testów (…);

prowadzaniem testów w projekcie zgodnie z ramami czasowymi;

tworzeniem dokumentacji;

testowaniem rożnych hipotez badawczo-eksperymentalnych dotyczących rozwoju produktu (…);

obserwowaniem rozwoju produktu, reakcji użytkowników - potwierdzanie/obalanie hipotez na temat dalszych dróg rozwoju oprogramowania.

Wnioskodawca oświadcza, iż mając na względzie szeroką definicję programu komputerowego każdy ze wskazanych efektów prac Wnioskodawcy stanowi utwór i jest objęty ochroną w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wskazane we wniosku zlecenia programistyczne, realizowane na rzecz Kontrahentów stanowią konkretne „programy komputerowe”.

Wnioskodawca wyjaśnia, że działalność, w ramach której tworzy i rozwija „Oprogramowanie” podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Opisana wyżej systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Wnioskodawcę działań w zakresie opisanych we wniosku czynności oznacza regularną pracę nad danym zagadnieniem, tj. od poniedziałku do piątku.

Cele zostały wyznaczone razem z zespołem, z którym Wnioskodawca pracuje. Źródłem finansowania zaplanowanych prac jest Kontrahent. Cele, które na wstępie Wnioskodawca sobie stawia dla wytworzenia nowych, ulepszonych i rozwiniętych programów komputerowych, to za każdym razem tworzenie oprogramowania spełniającego ustalone wymagania.

Wnioskodawca samodzielnie tworzy, dysponując jedynie swoją wiedzą i doświadczeniem.

Na wstępie Wnioskodawca postawił sobie następujące cele w zakresie realizowanych „programów komputerowych” w poszczególnych latach:

tworzenie nowatorskich rozwiązań wykorzystujących zaawansowane technologie;

rozwój oprogramowania (...);

dostarczanie produktów i usług, które spełniają konkretne potrzeby klientów i są dostosowane do specyficznych branż, (...);

zwiększenie konkurencyjności na rynku poprzez innowacyjność i doskonalenie oferowanych rozwiązań;

ciągłe doskonalenie umiejętności i wiedzy;

integracja z najnowszymi trendami technologicznymi i adaptacja do zmieniającego się rynku.

Źródłem finansowania są własne oszczędności oraz środki finansowe wypracowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku wszystkich projektów, które obejmuje przedmiotowy wniosek, cel zarówno na wstępie, jak i w toku realizowania zleceń jest ten sam - zaprojektowanie i stworzenie innowacyjnego oprogramowania, które będzie działało sprawnie, bezbłędnie i będzie zawierało wszelkie zaplanowane funkcjonalności.

Samodzielnie, z wykorzystaniem pracy własnej, dysponując swoją wiedzą i doświadczeniem oraz własnymi oszczędnościami i środkami finansowymi wypracowanymi w ramach prowadzonej działalności, w oparciu o własne zasoby rzeczowe Wnioskodawca stworzył i tworzy program komputerowy. Usługi wykonywane przez niego mają charakter usługi ciągłej i są świadczone w okresach miesięcznych, dlatego ciężko jest je przypisać do konkretnych okresów, aczkolwiek aktualna umowa między Wnioskodawcą a Zleceniodawcą podpisana jest na czas nieokreślony.

Harmonogram w odniesieniu do podejmowanych przez Wnioskodawcę działań, w zakresie opisanych czynności, oznacza regularną pracę nad danym zagadnieniem, tj. od poniedziałku do piątku.

Zasoby wiedzy, którymi Wnioskodawca dysponował przed rozpoczęciem realizacji usług tworzenia poszczególnych „programów komputerowych”, obejmują szeroki zakres tematów. Zasoby wiedzy:

zrozumienie podstawowych i zaawansowanych koncepcji w dziedzinie informatyki, w tym algorytmów, struktur danych, języków programowania, inżynierii oprogramowania, sztucznej inteligencji w tym znajomość (…);

tytuł magistra z (...); wiedza i umiejętności niezbędne do prowadzenia zaawansowanych analiz ilościowych w zakresie (...);

dodatkowo, Wnioskodawca nieustannie rozwija swoje kompetencje poprzez samodzielne kształcenie; wykorzystuje do tego zasoby dostępne w Internecie oraz aktywnie uczestniczy w forach dyskusyjnych, gdzie wymienia się doświadczeniami i informacjami z innymi użytkownikami;

Wnioskodawca posiada międzynarodowe certyfikaty potwierdzające kwalifikacje inżynierskie w zakresie programowania i testowania oprogramowania od (...);

posiada znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację i zrozumienie specjalistycznych treści;

Wnioskodawca dysponuje również wiedzą z zakresu (...), co było kluczowe w tworzeniu rozwiązań dopasowanych do potrzeb biznesowych.

Ta multidyscyplinarna baza wiedzy, pozwoliła Wnioskodawcy na efektywne tworzenie innowacyjnych rozwiązań na styku IT i biznesu, szczególnie w obszarze nowoczesnych technologii stosowanych w sprzedażach na światowych rynkach internetowych. Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki i oprogramowania komputerowego, a także matematyki i logiki. Wykorzystuje wiedzę, którą posiada na moment realizacji procesu lub którą specjalnie na potrzeby realizacji danego projektu pozyskuje i odpowiednio ją kształtuje oraz łączy w celu stworzenia nowego rozwiązania. Wiedza z zakresu wspomnianych wcześniej dziedzin, pozwala każdorazowo w sposób indywidualny znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie konkretnego problemu (zadania lub implementacji funkcjonalności) przy zastosowaniu najnowszych zdobyczy technologicznych. Programy komputerowe oferowane w działalności opierały się na wiedzy Wnioskodawcy z zakresu informatyki i programowania oraz na najnowszych rozwiązaniach z dziedziny tworzenia złożonych systemów. Przy tworzeniu od podstaw/ulepszaniu Oprogramowania każdorazowo Wnioskodawca korzystał z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując zupełnie inne rozwiązania.

W ramach działalności objętej niniejszym wnioskiem celem Wnioskodawcy było i jest doskonalenie umiejętności w zakresie przygotowywania i tworzenia programów komputerowych.

Zaplanował on stworzenie narzędzi (...). Celem było (...).

W pierwszej kolejności Wnioskodawca ustala wymagania biznesowe, szuka najlepszego i najbardziej efektywnego rozwiązania problemu, a następnie projektuje architekturę systemu i pisze kod źródłowy oraz wdraża program. Należy wskazać, że (...). Program w momencie składania wniosku jest w fazie wdrożenia i utrzymania - stworzenie oraz rozwój aplikacji na bazie (...). Program zawiera (...). Program w momencie składania wniosku jest w fazie implementacji.

Mając na uwadze powyższe podkreślić trzeba, iż Wnioskodawca wytwarza programy komputerowe - utwory chronione na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych należy rozumieć, że w każdym przypadku - tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów - efekty prac zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Efekty pracy Wnioskodawcy, które nazywa „Oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

a)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

b)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

c)nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów.

Wnioskodawca przenosi ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy o świadczenie usług. Przenosi on prawa autorskie odpłatnie na rzecz Zleceniodawcy. Przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji. Wnioskodawca potwierdza, że przeniesienie każdego z majątkowych praw autorskich do wytwarzanego, programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.

Kwestia wynagrodzenia. Wnioskodawca przenosi ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy o świadczenie usług. Przenosi on prawa autorskie odpłatnie na rzecz Zleceniodawcy. Przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji. Wnioskodawca wystawia faktury na rzecz Kontrahenta. Faktury nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na Kontrahenta ze względu na zapisy zawarte w umowie między podmiotami, stanowiące, iż wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do programów komputerowych zawiera się w całkowitym wynagrodzeniu.

Prowadzona jest ewidencja poniższych konkretnych zakupów:

a)sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych czyli zakupu laptopa, smartphona, słuchawek, listwy zasilającej antyprzepięciowej;

b)urządzeń i materiałów biurowych (materiały biurowe i eksploatacyjne);

c)szkoleń rozwoju zawodowego.

Wnioskodawca planuje również ponosić ciągłe wydatki związane z branżą, służących podniesieniu kwalifikacji lub poszerzeniu wiedzy z zakresu rozwiązań programistycznych.

Funkcjonalny związek poniesionych kosztów z poszczególnymi działaniami, które Wnioskodawca traktuje jako konkretne prace rozwojowe jest następujący: sprzęt komputerowy i urządzenia peryferyjne są niezbędne do wytworzenia kodu źródłowego oraz testowania prototypów. Tworzenie kodu zdecydowanie wymaga nowoczesnego sprzętu komputerowego i odpowiednich urządzeń peryferyjnych. Koszty te są zatem nieodzowne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie programowania. Komputer jest podstawowym narzędziem pracy każdego programisty.

Pozostały sprzęt elektroniczny wspomaga wykonywaną pracę. Praca w zakresie tworzenia programu komputerowego bez wyżej opisanych urządzeń byłaby niemożliwa do wykonania. Wnioskodawca zakupił komputer, który został jednorazowo amortyzowany. Zakupione oprogramowanie służy jedynie prawidłowemu i ciągłemu prowadzeniu działalności gospodarczej i co za tym następuje odpowiedniemu działaniu komputera i jego akcesoriów. Jest ono na stałe zainstalowane na komputerze oraz sukcesywnie aktualizowane.

Uzupełnienie

Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie do automatyzacji testów aplikacji internetowych przy użyciu (...) oraz (...). Oprogramowanie to służy do testowania funkcji aplikacji, (...). Testy obejmują (...). Innowacyjność oprogramowania polega na (...), co umożliwia (...). (...).

Tworzenie (...) testów jest czasochłonnym procesem, który obejmuje następujące etapy:

Analizę wymagań: (...).

Projektowanie testów: (...).

Implementację testów: (...).

Konfigurację środowiska: (...).

Utrzymanie i aktualizacja: (...).

(...).

Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie jest podzielone na moduły. Każdy moduł odpowiada za testowanie konkretnej funkcji aplikacji (…). (...).

(...) testy, które tworzy Wnioskodawca, są używane przez cały zespół deweloperów oraz testerów do weryfikacji jakości aplikacji przed jej wydaniem. Testy są zintegrowane z (...), co umożliwia (...). Testy nie są skryptami wykorzystywanymi wyłącznie przez Wnioskodawcę - służą one do poprawy jakości produktu, automatyzacji procesów. Wnioskodawca wspólnie z zespołem ustala wymagania biznesowe klienta, szuka w zakresie swoich zadań najlepszego i najbardziej efektywnego rozwiązania problemu, a następnie projektuje architekturę systemu i pisze kod źródłowy, wdrażając program. Zadania Wnioskodawcy polegają na ciągłym aktualizowaniu poprzednio zrealizowanych oraz tworzeniu nowych rozwiązań odpowiednio do pojawiających się potrzeb. (...). Program w momencie składania wniosku jest w fazie wdrożenia i utrzymania. Stworzenie oraz rozwój aplikacji odbywa się na bazie (...). Program zawiera szereg testów pozwalających na (...). (...). Program w momencie składania wniosku jest w fazie implementacji.

Systematyczność działań Wnioskodawcy polega na regularnym tworzeniu i aktualizowaniu testów zgodnie z harmonogramem sprintów zespołu. W każdym sprincie opracowywane są testy dla nowych funkcjonalności aplikacji, a istniejące testy są aktualizowane, gdy zachodzi taka potrzeba. Regularne testowanie pozwala na szybkie wykrywanie błędów, zmniejszenie liczby powtarzających się problemów i przyspieszenie wydania oprogramowania wysokiej jakości.

Harmonogram pracy Wnioskodawcy jest oparty na sprintach zespołu. W każdym sprincie realizowane są testy nowych funkcjonalności i aktualizowane są istniejące testy. Na przykład w sierpniu 2024 roku zrealizowano moduł testów dla (...), a we wrześniu 2024 roku - testy dotyczące (...). Od maja 2023 roku Wnioskodawca brał udział w różnych projektach, głównie związanych z (...). (...). Regularne realizowanie harmonogramów testów pozwala na skrócenie cyklu wydania produktu oraz utrzymanie jego wysokiej jakości.

Wnioskodawca, prowadzi odrębną ewidencję wszystkich prac związanych z tworzeniem oprogramowania. Ewidencja obejmuje:

kwalifikowane prawa własności intelektualnej,

przychody związane z każdym kwalifikowanym prawem,

wydatki przypisane do każdego kwalifikowanego prawa w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W swojej pracy Wnioskodawca zajmuje się jedynie tworzeniem prawa własności intelektualnej tylko dla jednego klienta i na użytek całego zespołu programistów. Czas swój poświęca pracy wytwórczej oraz dzieli przychody i koszty na poszczególne testy lub ich aktualizację.

Odrębną ewidencję Wnioskodawca prowadzi od (...) 2023 roku, zgodnie z wymogami art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Początkiem prowadzenia odrębnej ewidencji jest nawiązanie współpracy z aktualnym Zleceniodawcą i otrzymaniu zadań polegających na tworzeniu testów dla zespołu programistów.

Wnioskodawca uczestniczy w kursach z (...) i pracy z bazami danych. Kursy te pomagają mu rozwijać umiejętności programistyczne i doskonalić proces tworzenia (...) testów. Uczestniczy również w kursach (...) oraz różnych (...), co pozwala na wprowadzanie nowych funkcji do oprogramowania. Dodatkowo uczęszcza na kursy języka angielskiego oraz polskiego. Znajomość języka angielskiego jest kluczowa dla pracy w międzynarodowych zespołach oraz komunikacji z klientami. Nauka języka polskiego jest niezbędna do pracy w Polsce, co umożliwia lepszą komunikację z lokalnymi zespołami oraz zrozumienie dokumentacji przekazanej Zleceniobiorcom.

Pytania

1.Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego w opisany we wniosku sposób stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie mógł w zeznaniu rocznym za rok 2024 i lata następne rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programów komputerowych wytwarzanych w ramach opisanej współpracy ze Spółką) uwzględniając stawkę podatku dochodowego wynoszącej 5%?

3.Czy wymienione w opisanym zdarzeniu koszty ponoszone przez Wnioskodawcę takie jak zakup sprzętu, oprogramowania, wydatki na paliwo (umożliwia dojazd do klienta), szkolenia i kursy, stanowią koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania oznaczone we wniosku numerem 1-2. W odniesieniu do pytania numer 3 wniosek został rozpatrzony odrębnie.

Pani stanowisko w sprawie

Opis sytuacji faktycznej i własne stanowisko w sprawie Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest tworzone, rozwijane i ulepszane (modyfikowane) przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności noszącej znamiona działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), tzn. działalności twórczej podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia zastosowań.

Zdarzenie przyszłe.

Stanowisko Wnioskodawcy: zamierza on kontynuować współpracę ze Spółką również w latach następnych na tych samych zasadach, dlatego też zamierza w następnych latach podobnie rozliczyć się z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%. Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że jeżeli pojawią się w przyszłości inne źródła otrzymania dochodu sporządzi i będzie prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac, obejmującą wydatki od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań. Ewidencja będzie prowadzona na bieżąco od początku współpracy ze Spółką i zawierać będzie comiesięczne zestawienie dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP na koniec danego miesiąca.

Stanowisko Wnioskodawcy: opisane zadania wykonywane w sposób ciągły przez Zleceniobiorcę znajdują się w katalogu usług, na które ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zastosowanie przepisów przyznających preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (dalej: „ustawa o PIT”).

Przepisy te obowiązują od 1 stycznia 2019 r., kiedy to weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa wprowadzająca”).

Zdarzenie teraźniejsze.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług).

Efekty samodzielnej działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w jego praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę nie mają charakteru rutynowego.

Ponieważ, jak wskazano powyżej, Wnioskodawca przenosi na Spółkę w ramach zawartej umowy całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanych w omówiony sposób programów komputerowych, Wnioskodawca osiąga dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Stanowisko Wnioskodawcy: zamierza on stosować do aktualnych rozliczeń zaliczek na podatek dochodowy stawkę 5% od dochodów w bieżących miesiącach ze względu na stałe i niezmienne warunki współpracy ze swoim Zleceniodawcą. Praca jest dla Zleceniobiorcy wyczerpująca i wymagająca wysokorozwiniętych umiejętności kreatywnych oraz nieustannego wysiłku psychicznego w celu wytworzenia nowych narzędzi testowych do powstającego oprogramowania.

Opisane powyżej zadania zlecone przez Zleceniodawcę znajdują się w katalogu usług, na które ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zastosowanie przepisów przyznających preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (dalej: „ustawa o PIT”). Przepisy te obowiązują od 1 stycznia 2019 r., kiedy to weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa wprowadzająca”).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r., poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tworzy i rozwija Pani oprogramowanie do (...). Oprogramowanie to służy do (...). Rozwija Pani istniejące oprogramowanie poprzez dodawanie wytworzonych samodzielnie funkcjonalności.

Oprogramowanie, które wytwarza Pani bardzo często oparte jest o złożone algorytmy (…), są to zawsze nowe funkcjonalności dla branży (...) lub (...). Rozwiązania takie głównie pomagają zwiększyć efektywność i konkurencyjność na rynku klientów oraz pomagają (...).

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Panią prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Panią efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

We wniosku wskazała Pani, że innowacyjność oprogramowania polega na integracji (...), co umożliwia (...). (...).

Efekty prowadzonych przez Panią prac twórczych kwalifikują się każdorazowo jako utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. cechuje je to, że:

zawsze odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę.

Zatem prowadzona przez Panią działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowych ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wskazała Pani, że działalność podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Wyjaśniła Pani, że systematyczność działań polega na regularnym tworzeniu i aktualizowaniu testów zgodnie z harmonogramem sprintów zespołu. W każdym sprincie opracowywane są testy dla nowych funkcjonalności aplikacji, a istniejące testy są aktualizowane, gdy zachodzi taka potrzeba. Regularne testowanie pozwala na szybkim wykrywaniu błędów, zmniejszeniu liczby powtarzających się problemów i przyspieszeniu wydania oprogramowania wysokiej jakości.

Harmonogram Pani pracy jest oparty na sprintach zespołu. W każdym sprincie realizowane są testy nowych funkcjonalności i aktualizowane są istniejące testy. Przykładowo wskazała Pani, że w sierpniu 2024 roku zrealizowano moduł testów dla (...), a we (...) 2024 roku - testy dotyczące (...). Od (...) 2023 roku brała Pani udział w różnych projektach, głównie związanych z (...). (...). Regularne realizowanie harmonogramów testów pozwala na skrócenie cyklu wydania produktu oraz utrzymanie jego wysokiej jakości.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Panią prac jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pani magistrem z (...). Posiada Pani wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia zaawansowanych analiz ilościowych w zakresie (...). Dodatkowo, nieustannie rozwija Pani swoje kompetencje poprzez samodzielne kształcenie, wykorzystuje do tego zasoby dostępne w Internecie oraz aktywnie uczestniczy w forach dyskusyjnych, gdzie wymienia się doświadczeniami i informacjami z innymi użytkownikami. Posiada Pani międzynarodowe certyfikaty potwierdzające kwalifikacje inżynierskie w zakresie programowania i testowania oprogramowania (...). Dysponuje Pani również wiedzą z zakresu (...), co było kluczowe w tworzeniu rozwiązań dopasowanych do potrzeb biznesowych.

Wskazała Pani, że ta multidyscyplinarna baza wiedzy pozwoliła na efektywne tworzenie innowacyjnych rozwiązań na styku IT i biznesu, szczególnie w obszarze nowoczesnych technologii stosowanych w (...). Wykorzystuje i rozwija Pani wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki i oprogramowania komputerowego, a także matematyki i logiki. Ponadto wykorzystuje Pani wiedzę, którą posiada na moment realizacji procesu lub którą specjalnie na potrzeby realizacji danego projektu pozyskuje i odpowiednio ją kształtuje oraz łączy w celu stworzenia nowego rozwiązania. Wiedza z zakresu wspomnianych wcześniej dziedzin, pozwala każdorazowo w sposób indywidualny znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie konkretnego problemu (zadania lub implementacji funkcjonalności) przy zastosowaniu najnowszych zdobyczy technologicznych.

Pani programy komputerowe opierały się na wiedzy z zakresu informatyki i programowania oraz na najnowszych rozwiązań z dziedziny tworzenia złożonych systemów. Przy tworzeniu od podstaw/ulepszaniu Oprogramowania każdorazowo korzystała Pani z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując zupełnie inne rozwiązania.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pani istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest również zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

planowaniu produkcji oraz

projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wynika z wniosku, Pani działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Jak wcześniej wskazano, wytwarza Pani programy komputerowe bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzonej w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, Pani działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Panią, ani też całość prowadzonej przez Panią działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i w warunkach działalności opisanych we wniosku i jego uzupełnieniu.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do kwalifikowanego dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Jak wcześniej rozstrzygnięto, tworzenie przez Panią programów komputerowych ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z treści wniosku, efekty Pani pracy są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przeniesienie każdego z majątkowych praw autorskich do wytwarzanego, programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.

Ponadto z treści wniosku wynika, że wyodrębnia Pani w prowadzonej odrębnie od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, każde Prawo IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania). W przedmiotowej ewidencji dokonuje Pani wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Dokonuje Pani również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30 ca ust. 4 ustawy o PIT przypadające na każde prawo własności intelektualnej. Rozwiązanie ewidencyjne umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco od maja 2023 r.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm. dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie), wytwarzane przez Panią na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do programów komputerowych na kontrahenta mieszczą się w kategorii przychodów ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, które są podstawą do ustalenia dochodu z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy).

Tym samym, na podstawie art. 30ca ust. 1 ww. ustawy, może Pani zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w roku 2024 i w latach kolejnych, jeśli Pani sytuacja i obowiązujące przepisy prawa nie ulegną zmianie.

Należy podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

wskaźnika Nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935); (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).